athoa

ΓΥΑΛΙΑ ΟΡΑΣΕΩΣ ΣΕ ΜΩΡΟ 1 ΕΤΟΥΣ

Recommended Posts

γεια σας. Ήθελα να μου πείτε καμιά ιδέα για να καταφέρω την κόρη μου που είναι 23 μηνών να δεχτεί να κλείσουμε το ματάκι, γιατί ως τώρα έχει καταστεί αδύνατο (ενώ τα γυαλάκια τα φορέσαμε πολύ εύκολα) ... Μήπως έχει δοκιμάσει κανένας τίποτα άλλο εκτός από τα αυτοκολλητάκια;

Διαφημίσεις

καλημερα, καντο να φανεί σαν παιχνιδι στην αρχη! φορεσε και εσυ ενα και παιξτε κατι μαζι! γενικα να το απασχολεις το παιδι να ξεχνιεται!

η δικια μου που ειναι απιστευτα ζωηρη υπερκινητικη νευρικη κλπ.. το ζηταει μονη της το πρωι πλεον...να βαλουμε ματακι λεει :D

Επισης αν δεν το δεχεται καθολου αφησε το λιγοτερο τις πρωτες ημερες...ξεκινα με μισαωρο ας πουμε!

Εγω την αφηνω και βγαζει το αυτοκολητο μονη της ... αλλα το βγαζει οταν της το πω...συνηθως δλδ!

Μου εχει τυχει μερα που το κραταει μονο 1 ωρα ... δεν τν πιεζω την επομενη το κλεινω 1 ωρα περισσοτερο ;)

πειραματισου λιγο και κυριως μην αγχωθεις γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να συνεργαστει!

Εμενα τις πρωτες ημερες μου ελεγε οτι δεν βλεπει :-( αλλα με αρκετη υπομονη και κουβεντα την επεισα !

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

ευχαριστώ πολύ... προς το παρόν δεν με αφήνει να το κολλήσω καν (εκτός από την πρώτη φορά που δεν κατάλαβε τι έγινε), αλλά φαντάζομαι ότι κάτι θα πετύχω μετά από κάποιες προσπάθειες...

δωροδοκησε την ;) βαλε το αυτοκολλιτακι να παμε βολτα, παιδοτοπο σουπερ μαρκετ κλπ! πιανει πολυ αυτο...ασε που ξεχνιεται ;)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Επαναφερω το θεμα διοτι κι εμεις 1 ετους και πρεπει να βαλουμε γυαλια .Εχουμε υπερμετρωπια και στραβισμο.

Εχετε να μου συστησετε καποιον καλο οπτικο γιατι διαβασα πως κανει κι ο οπτικος μετρηση οταν παραγγειλεις τα γυαλιά . Κατα προιμηση να εχει και ποικιλιά σε σκελετους, πειτε και τιμες πανω κατω . Οι φακοι πως πρεπει να ειναι ? . Α και μπερδευτηκα σχετικα με το τι σκελετο να διαλεξουμε .. τιτανιου , αλλον πιο ευκαμπτο ??? Οτι πληροφορια απο πιο εμπειρες μανουλες εδω ή σε πμ δεκτη !

Και κατι αλλο , καθε ποτε αλλαζεις σκελετο σε τοσο μικρο παιδακι ? 6μηνο πχ ?

γεια σας και απο μενα !!!!εχω μια μπουμπου 4 μηνων που δεν εστιαζει το καταλαβα ομως πολυ νωρις και απο τον 3 μηνα τρεχουμε σε γιατρους ειχα ευτυχως την τυχη το πρωτο μου παιδι να εινα ι στον χρονο και ετσι επειδη τα χα ολα φρεσκα καταλαβα αμεσως τη διαφορα!!!!ευτυχως οκ απο νευρολογικης αποψης ειμαστε καλα οποτε το προβλημα μαλλον ειναι στα ματακια!!!το αριστερο μαλιστα φευγει αισθητα!!!λοιπον ηθελα να ρωτησω εκτος απο τη βυθοσκοπιση με τι αλλο διαγιγνωσκετε η υπερμετρωπια σε ενα μωρο?ποσο διαρκει η εξεταση? και τι κοστος λετε διαφορα παραπανω και λιγο μπερδευτηκα!!!

Καλησπέρα Μάγια .

Την υπερμετρωπια την μετρανε αφου ρίξουν σταγονες στα ματάκια . Βεβαια όλα τα παιδακια εχουν υπερμετρωπια τόσα μικρά .Εμας μας είπαν πως είναι μεγαλύτερη απο το φυσιολογικό . Επίσης κοιτανε μηπως εχει πολλούς βαθμους υπερμετρωπιας ,διαφόρά το ενα ματακι απο το αλλο.

Εμας μας ειχαν πει να περιμενουμε να παει 8 μηνων και αν δεν διορθωνοταν τοτε να το ψαχναμε . Η εξεταση παιρνει περιπου 20 λεπτά Εμεις ως τωρα εχουμε δει πολλούς παιδοοφθαλμιατρους , ιδιωτικά υπολογισε γύρω στα 90? η επισκεψη .

Σε καθε περιπτωση ομως θα προτεινα να περιμενεις μεχρι να μεγαλωσει το παιδάκι και να ωριμασει λιγακι η οραση του .

Η μικρή μου είναι 16 μηνών και καταλάβαμε το πρόβλημα όταν άρχισε να τρίβει έντονα τα ματάκια της και να είναι 'ατσούμπαλη' στο περπάτημα (σκουντούφλης).

η εξέταση διαρκεί περίπου 1 ώρα και το κόστος διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και ανάλογα με το γιατρό (εμένα μου πήρε 50). χρειάζεται τακτική παρακολούθηση.

Μέχρι 4 μηνών τα ματακια δικαιολογούνται να μην είναι όλη την ωρα ευθεία, μετά τους 4 μήνες εάν συνεχίζεται αυτό τότε θέλει εξέταση για να βρεθεί η αιτία. Η οποία συνήθως είναι υπερμετρωπία μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί το μάτι να διορθώσει από μόνο του (συνήθως>4 βαθμούς). Η υπερμετρωπία αυτη εάν προκαλεί στραβισμό θέλει διόρθωση με γυαλακια από μικρή ηλικία και παρακολούθηση κάθε 2-3 μήνες, εάν όχι αρκεί η παρακολούθηση. Ο πιο αντικειμενικός τρόπος μέτρησης της υπερμετρωπίας ειναι η λεγόμενη σκιασκοπία μετα από κολλυριο, που ειναι πιο αξιοπιστη και απο καλυτερο μηχανημα.

Διαφημίσεις

Καλησπερα ο παιδοοφθαλμιατρος μας μετά απο εξέταση με σταγόνες μας είπε ότι το 10 μηνών μωρο μας εχει 8 βαθμούς υπερμετρωπία! Έχω διαβάσει όλα τα posts σας δεν είδα κάπου να αναφέρεστε σε τόσο ψηλό βαθμό! Η επίσκεψη μας στον γιατρό ηταν εντελώς τυχαία. Να αναφέρω ότι το μωρο βλεπει καλα, δεν εχει καθόλου στραβισμό. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, τι να κάνω...απο την ημέρα που μας το είπε δεν μπορω να κοιμηθώ. Γνωρίζει καποιος/α τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

Καλησπερα ο παιδοοφθαλμιατρος μας μετά απο εξέταση με σταγόνες μας είπε ότι το 10 μηνών μωρο μας εχει 8 βαθμούς υπερμετρωπία! Έχω διαβάσει όλα τα posts σας δεν είδα κάπου να αναφέρεστε σε τόσο ψηλό βαθμό! Η επίσκεψη μας στον γιατρό ηταν εντελώς τυχαία. Να αναφέρω ότι το μωρο βλεπει καλα, δεν εχει καθόλου στραβισμό. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, τι να κάνω...απο την ημέρα που μας το είπε δεν μπορω να κοιμηθώ. Γνωρίζει καποιος/α τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

καλησπερα κοπελα μου!δεν εχω αναλογη εμπειρια σε ματια, απλα θα σου προτεινα να παρεις κ μια δευτερη γνωμη, εμενα μου εδωσε λαθος διαγνωση ο ωρυλα!οπως λες κ εσυ σε μια τυχαια τυπικη εξεταση και μιλαμε για πολυ σοβαρο θεμα!ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα!:D

Δυστυχως δεν ξερω να σου πω και εμενα εχει ο ενας αστιγματισμο πολυ υψηλο.εγω αφου δεν ειχα ιδεα και το ανακάλυψα τυχαία,φυσικα έπεσα απο τα συνεφα μετα πηγα στην χρουσου που θεωρείται κορυφή ,αν θες δευτερη γνωμη πηγαινε σε αυτη.

καλησπερα κοριτσια ειμαι νεο μελλος στο φορουμ

εχω ενα μωρακι 8 μηνων το οποιο το ενα ματακι φευγει λιγο

πηγαμε σε οφθαλμιατρο και με σταγονες μας μετρησε υπερμπετρωπια στους 5 βαθμους και στον χρονο πανω θα βαλουμε γυαλια σιγουρα

θα ηθελα εμπειριες σχετικα με τα αν φτιάξουν τα ματακια με τα γυαλια μονο ή αν χρειαστει χειρουργειο. ειμαι πολυ στεναχωρημενη.

Διαφημίσεις

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι σαν δευτερη γνωμη τη χρουσου βλεπει πολλα παιδακια στην ιδια περιπτωση και κανει και χειρουργεια απλα θελει ραντεβου 6 μηνες πριν!!μονο αν επιμένεις οτι ειναι η πρωτη φορα και βιάζεσαι ισως οι γραμματέες της σου βρουν εχτρα ραντεβου..

πηγαμε σε οφθαλμιατρο και με σταγονες μας μετρησε υπερμπετρωπια στους 5 βαθμους και στον χρονο πανω θα βαλουμε γυαλια σιγουρα

θα ηθελα εμπειριες σχετικα με τα αν φτιάξουν τα ματακια με τα γυαλια μονο ή αν χρειαστει χειρουργειο. ειμαι πολυ στεναχωρημενη.

Θα σου έλεγα να βρεις ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να μην συλλέγεις γνώμες, γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Πολύ καλό τμήμα έχει και το Παίδων Πεντέλης, πρωινά και απογευματινά σε λογικό χρονικό διάστημα, και μάλιστα στην περίπτωσή μας είχαν διαφωνία με πολύ γνωστή παιδοοφθαλμίατρο και αποδέιχτηκε πως είχαν δίκιο

Αρχικό μήνυμα απο isavella viewpost.gif

Θα σου έλεγα να βρεις ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να μην συλλέγεις γνώμες, γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Πολύ καλό τμήμα έχει και το Παίδων Πεντέλης, πρωινά και απογευματινά σε λογικό χρονικό διάστημα, και μάλιστα στην περίπτωσή μας είχαν διαφωνία με πολύ γνωστή παιδοοφθαλμίατρο και αποδέιχτηκε πως είχαν δίκιο

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Εγώ είμαι απο Κρήτη οπότε πρέπει να προγραμματισω κάποιο ραντεβού για να ταξιδέψω με το μωρο. τι εννοείς όταν λες ότι ειχατε διαφωνια στην ¨διάγνωση", εγώ δεν ξέρω μου φαίνονται πολύ οι βαθμοι υπερμετρωπιας που βρήκε και δεν είναι και παιδοοφθαλμίατρος αυτή, ήταν βέβαια σχολιαστική. πρέπει να το ψάξω. σε ευχαριστώ και πάλι

ΑγγεΚ. σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Εγώ είμαι απο Κρήτη οπότε πρέπει να προγραμματισω κάποιο ραντεβού για να ταξιδέψω με το μωρο. τι εννοείς όταν λες ότι ειχατε διαφωνια στην ¨διάγνωση", εγώ δεν ξέρω μου φαίνονται πολύ οι βαθμοι υπερμετρωπιας που βρήκε και δεν είναι και παιδοοφθαλμίατρος αυτή, ήταν βέβαια σχολιαστική. πρέπει να το ψάξω. σε ευχαριστώ και πάλι

mpouli σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες, αλλα όσον αφορά την Χρούσου έχω ακούσει ότι είναι πολύ υπέρ των χειρουργείων και δεν ξέρω, έχω ακούσει πολύ καλά για τον κ. Βώρο, ξέρετε κάτι εσείς

μηπως ξερει κανεις καποια παιδοοφθαλμιατρο στην Κρητη που να ειναι καλή και αν έχει καποια εμπειρια, θα ηθελα πολυ να την ακουσω.

ευχαριστω

γεια σας. Ήθελα να μου πείτε καμιά ιδέα για να καταφέρω την κόρη μου που είναι 23 μηνών να δεχτεί να κλείσουμε το ματάκι, γιατί ως τώρα έχει καταστεί αδύνατο (ενώ τα γυαλάκια τα φορέσαμε πολύ εύκολα) ... Μήπως έχει δοκιμάσει κανένας τίποτα άλλο εκτός από τα αυτοκολλητάκια;

Γεια σου , μπορεις να κλεισεις κι'εσυ το δικο σου ματι για οσο περισσοτερο μπορεις. Ισως ετσι το δεχθεί. Πες της και καμμια ιστορια για πειρατες ( λεω εγω τωρα.. ).Τα γυαλακια τα εβαλε με λαστιχακι από πισω ??

κοριτσια καλημερα

εχω ξαναγραψει για την περιπτωση του μωρου μου που ειναι τωρα 11 μηνων και εχει στραβισμο

τα πραγματα έχουν ως εξής:

η πρώτη οφθαλμιατρος μας βρηκε 3 υπερμετρωπια και 3 αστιγματισμο

η δευτερη οφθαλμιατρος μας βρηκε 5,5 υπερμετρωπια και οχι αστιγματισμο

η τριτη η οποια ειναι και παιδοοθαλμιατρος δεν μας βρηκε ουτε υπερμετρωπια, ουτε αστιγματισμο αλλα μονο ότι έχει στραβισμο και οτι πρεπει να βαλουμε γυαλια μηπως και φτιαξουνε τα ματακια της.

εγω τώρα τι να κάνω να πάω και σε άλλη; αν και η τριτη ειδικεύεται στα μωρα.

πραγματικα τελειως διαφορετικες διαγνωσεις

τελικά εμείς θα μείνουμε στην τρίτη γιατρο η οποία ειδικεύεται στον στραβισμό και είναι και παιδοοφθαλμιατρος η οποία μας είπε σε 3 με 4 μήνες να μας ξαναδει για να βαλουμε τα γυαλια και να δουμε αν αντιμετωπιστεί ο στραβισμός με τα γυλακια που το εύχομαι πάρα πολύ. τώρα τι να σου πω πραγματικά σκεφτόμουνα να συνταγογραφούσαμε γυαλια με 5 βαθμούς υπερμετρωπιας τι θα γινόταν στα ματάκια της; κουράστηκα να πηγαίνω σε οφθαλμιατρους και να μου λέτε ότι ναναι. θα κρατήσω την τρίτη και ο Θεός βοηθός.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα