Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΑΛΙΑ ΟΡΑΣΕΩΣ ΣΕ ΜΩΡΟ 1 ΕΤΟΥΣ


Recommended Posts

μην τπ σκεφτεσαι, ειναι πολυ μικρος ο βαθμος, εμενα ασ πουμε εχει 2 βαθμους ο μικρος που ειναι 1,5 και ο γιατρος , παρα το οτι ο μεγαλος εχει προβλημα με 6 βαθμους, μου ειπε να τον παω οταν κλεισει τα δυο χρονια γιατι μαλλον θα εχει περασει. Γενικα δεν τους ενδιαφερει η υπερμετρωπια εχω καταλαβει, γιατι διορθωνεται με γυαλια, αφτο που τους τρομαζει ειναι το τεμπελικο ματι, που ειναι συνεπεια της υπερμετρωπιας,.

αφου τον παρακολουθει γιατρος μη νοιαζεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω αγχωθει λιγο γιατι συνεχιζω να βλεπω το ματακι του να μην εστιαζει σωστα και λεω μηπως πρεπει κατι να κανω οσο το δυνατον νωριτερα...

ευχαριστω πολυ παντως!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα το γιο μου στον ιφθαλμιατρο τωρα (3,5) . Μου ειπε οτι σε πολλα μικρα μωρα-παιδια υπαρχει μια ελαφρα υπερμετροπια που συνηθως φευγει μονη της. Δε νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις, το ιδιο συμβαινει με τον ψευδοστραβισμο..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία αλλά ο αδελφός μου φορούσε γυαλιά από 18 μηνών λόγω στραβισμού...Το ανακάλυψαν οι γονείς μου πολυ νωρίς ευτυχώς και τον παρακολουθούσε ένας καθηγητής πανεπιστημίου τότε εδώ στην Αθήνα γιατί στο νησί δεν έβγαζαν άκρη. Ο κύριος αυτός είχε πει ότι το ΠΙΟ σημαντικό είναι η έγκαιρη διάγνωση και ότι ο αδελφός μου κάποια στιγμή αν όλα πάνε καλά θα βγάλει τα γυαλιά και θα βλέπει τέλεια..Ετσι και έγινε...Λίγο πριν τα 18 του ο αδελφός μου απαλλάχτηκε από τα γυαλιά και βλέπει τέλεια...(εγώ πάλι μετά τα 18 ανεβασα μυωπία...)

Ως μωρό με γυαλια συνήθισε γρήγορα και η μόνη που είχε θέμα ήμουν εγώ ως μεγαλύτερη γιατί οταν τσακωνόμασταν καθόμουν και τις έτρωγα για να μην του σπάσω τα γυαλιά..

Πέρα από την πλάκα πάντως αντίστοιχη περίπτωση στο χωριό που δεν διορθωθηκε από μικρή ανέβασε πάρα πολύ μεγάλη μυωπία και φυσικά φοράει γυαλιά ακόμα...

Οπότε η έγκαιρη διάγνωση είναι πάρα πολύ σημαντική...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια αλλη απορια ... διαβασα σχεδον ολα τα μνμ αυτου του θεματος και μπερδευτηκα καπως..

ο γιος μου ειναι 17μηνων και γυρω στον 7ο μηνα του τον πηγα σε οφθαλμιατρο που μου συνεστησαι η παιδιατρος μου γιατι τις ελεγα πως το ενα του ματακι εβλεπα να ξεφευγει καπως σε σχεση με το αλλο.η ιδια μου ελεγε οτι ειναι ετσι στα μωρα και οτι ειναι ενας ψευδοστραβισμος που με τον καιρο θα περασει.πηγα στον οφθαλμιατρο και μετα απο κοληριο και εξεταση ειπε οτι εχει σ ενα βαθμο υπερμετροπια που την δικαιολογει η ηλικια του .θα το δουμε οταν θα παει το παιδι 2χρονων και τοτε βλεπουμε.η απορια μου/ανησιχια μου ειναι η εξης....μηπως τοτε ειναι καπως¨αργα¨ και μηπως αν καναμε κατι τοτε που το ειδα θα ηταν καλητερα? τι λετε οι εμπειρες....?

εγω ειχα η ιδια υπερμετρωπια και στραβισμο(πολυυυυυ) και φορεσα γυαλια 2,5 χρονων.ειχα εναν εξαιρετικο γιατρο καθηγητη πανεπιστημιου...12 χρονων γυαλια αντιο!!!! μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε..:-P

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία αλλά ο αδελφός μου φορούσε γυαλιά από 18 μηνών λόγω στραβισμού...Το ανακάλυψαν οι γονείς μου πολυ νωρίς ευτυχώς και τον παρακολουθούσε ένας καθηγητής πανεπιστημίου τότε εδώ στην Αθήνα γιατί στο νησί δεν έβγαζαν άκρη. Ο κύριος αυτός είχε πει ότι το ΠΙΟ σημαντικό είναι η έγκαιρη διάγνωση και ότι ο αδελφός μου κάποια στιγμή αν όλα πάνε καλά θα βγάλει τα γυαλιά και θα βλέπει τέλεια..Ετσι και έγινε...Λίγο πριν τα 18 του ο αδελφός μου απαλλάχτηκε από τα γυαλιά και βλέπει τέλεια...(εγώ πάλι μετά τα 18 ανεβασα μυωπία...)

Ως μωρό με γυαλια συνήθισε γρήγορα και η μόνη που είχε θέμα ήμουν εγώ ως μεγαλύτερη γιατί οταν τσακωνόμασταν καθόμουν και τις έτρωγα για να μην του σπάσω τα γυαλιά..

Πέρα από την πλάκα πάντως αντίστοιχη περίπτωση στο χωριό που δεν διορθωθηκε από μικρή ανέβασε πάρα πολύ μεγάλη μυωπία και φυσικά φοράει γυαλιά ακόμα...

Οπότε η έγκαιρη διάγνωση είναι πάρα πολύ σημαντική...

μηπως τον ελεγαν ΒΛΑΧΟ; εγω ειχα αυτον και ο ανθρωπος τι να πω...σε αυτον οφειλω το οτι εβγαλα τα γυαλια. επεμεινε να μην κανω επεμβαση. δυστυχως ηταν απο τοτε μεγαλος πολυ σε ηλικια!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Διάβασα όλα τα μηνύματα μας. Σας γράφω και κλαίω... ειλικρινά είναι ένα θέμα που με απασχολεί απο τοτε που ήθελα να κάνω μωρό! Εχω υπερμετροπικό στραβισμό και αστιγματισμό και απ τα δύο μου μάτια!Έφτασε στους 7 & 8 βαθμούς. Το ανακάλυψε η μητέρα μου όταν ήμουν 2 ετών. Έβαλα αμέσως γυαλάκια και ξεκινήσαμε να κλείνουμε το τεμπέλικο ματάκι μου 6,5 ΜΕΡΕΣ την εβδομάδα! Έκανα και επέμβαση 2,5 ετών και οι ασκήσεις συνεχίστικαν εως τα 6 μου χρόνια. Παρόλο που ήμουν πολύ μικρή τα θυμάμαι όλα, ακόμα και τις μέρες της επέμβασης που ήμουν στο νοσοκομείο. Για εμένα ήταν πολύ τραυματικο για αυτό και όταν ακούω για μωράκια να περνουν την ίδια ταλαιπωρία "τρελαίνομαι". Ξερω πως μπορεί να εξαφανιστεί μεγαλώνοντας αλλά εγώ ήμουν απ τα άτυχα παιδάκια που δεν εξαφανίστηκε τελικά αλλά πέσαμε στους 4 βαθμούς στα 16 μου χρονια και μετά αρχισε να ξανα ανεβαίνει! Σήμερα είμαι 31 ετών έκανα επεμβαση λεϊζερ στα 29 μου και είμαι ενταξει τωρα. Έχω μια κουκλίτσα 7,5 μηνών και έχει παρει τα μάτια μου και τρέμω μην έχει παρει και την πάθηση μου! Συγνώμη για την φλυαρία αλλά είναι ένα θέμα πολύ ευαισθητο για μένα!

Θα πάω την μικρούλα μου το συντομότερο δυνατό σε παιδοφθαλμίατρο μήπως και προλάβω τίποτα, δεν βλέπω τίποτα στη μικρούλα μου, αλλα με τέτοιο ιστορικό...

 

Παίρνω κουράγιο διαβάζοντας εσάς να είστε τόσο δυνατές και σας θ α υ μ ά ζ ω !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε πρόωρη και επειδή η μαμά μου έχει τεμπέλικο μάτι το έψαξα πολύ καλά και όλοι μου συνέστησαν την Γ.Χρούσου από ιδιωτικούς γιατρούς εκεί την πηγαίνω τώρα εδώ και 10 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη

είναι στην Κηφισίας 125-127, Αμπελόκηποι ΚΤΙΡΙΟ COSMOS, Επίπεδο 1 (δηλαδή στο κτίριο της νομαρχίας) υπάρχουν και αξιολογότατοι παιδοοφθαλμίατροι στο παίδων που την έχω πάει και για δεύτερη γνώμη

 

και πληροφορίες .....

 

Ο ψευδοστραβισμός οφείλεται στην αρχική μορφή του κρανίου του παιδιού που στην περιοχή της μύτης είναι πιο πλατύ από το μελλοντικό του σχήμα. Έτσι τα μάτια φαίνονται σαν να αλλοιθωρίζουν ενώ δεν είναι έτσι και όταν μεγαλώσει το παιδί η μορφή του κρανίου αλλάζει και ο ψευδοστραβισμός εξαφανίζεται

 

Η αμβλυωπία που συχνά αναφέρεται και ως «τεμπέλικο μάτι» είναι η κατάσταση όπου για κάποιους λόγους η λειτουργία της όρασης δεν αναπτύχθηκε φυσιολογικά. Η δυσλειτουργία αυτή συνήθως αφορά τα οπτικά ερεθίσματα από το ένα μάτι. Ωστόσο μπορεί επίσης να αφορά και άλλες λειτουργίες της όρασης.

Αν τα πρώτα χρόνια της ζωής ο εγκέφαλος δεν λαμβάνει καθαρές οπτικές εικόνες από το ένα μάτι ώστε να μάθει να τις αποκρυπτογραφεί/ αναλύει/ μεταφράζει σε «οπτική» πληροφορία, τότε δε θα μπορέσει ποτέ αργότερα να αναλάβει το δύσκολο αυτό έργο, ακόμα και αν τα οπτικά ερεθίσματα από το μάτι αυτό γίνουν πεντακάθαρα.

Αν δεν ανακαλυφθεί σε μικρή παιδική ηλικία η αμβλυωπία γενικά δεν μπορεί να θεραπευτεί.

Υπάρχουν 3 βασικές αιτίες βλάβης στο μάτι που προκαλούν την αμβλυωπία.

Η στραβισμική που οφείλεται σε κακή ευθυγράμμιση των ματιών (στραβισμός ),η εξ' ανοψίας που οφείλεται σε αποστέρηση της οπτικής πληροφορίας μπορεί να προσβάλει και τα δύο μάτια (πχ καταρράκτης) και την διαθλαστική αμβλυωπία που οφείλεται σε πολύ υψηλά ή και διαφορετικά διαθλαστικά σφάλματα (μυωπία,υπερμετρωπία, αστιγματισμό) ανάμεσα στα δύο μάτια.

Η αποτελεσματική θεραπεία της αμβλυωπίας είναι η έγκαιρηθεραπεία, δηλαδή η θεραπεία που θα γίνει τα πρώτα χρόνια της ζωής και αμέσως μετά την διάγνωσή της από ειδικευμένο οφθαλμίατρο.

Η θεραπεία στόχο έχει την αποκατάσταση της διαύγειας του οπτικού ειδώλου είτε βγάζοντας τον καταρράκτη, σηκώνοντας χειρουργικά τα βλέφαρα σε βλεφαρόπτωση κλπ (εξ' ανοψίας αμβλυωπία) είτε δίνοντας γυαλιά ή φακούς επαφής το γρηγορότερο δυνατό (διαθλαστική/ στραβισμική).

Πιστοποιημένη θεραπεία αποτελεί επίσης η επικάλυψη του καλύτερου ματιού συνήθως στην περίπτωση της στραβισμικής αμβλυωπίας αλλά όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά οι πληροφορίες σου είναι πολλές και πολύτιμες. Φαινεται πως το έχεις ψαξει πολύ το θέμα! Η κορούλα σου πόσους βαθμούς έχει και πότε το ανακαλύψατε?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά οι πληροφορίες σου είναι πολλές και πολύτιμες. Φαινεται πως το έχεις ψαξει πολύ το θέμα! Η κορούλα σου πόσους βαθμούς έχει και πότε το ανακαλύψατε?

Η κόρη μου είχε ως μωρό υπερμετρωπία που τελικά έγινε αστιγματισμός και τώρα είναι μυωπικός αστιγματισμός......(3.5 και 3) ευτυχώς δεν έχουμε τεμπέλικο μάτι (γιατί η μαμά μου έχει) το έψαξα από την πρωτη στιγμή και μια φορά τον χρόνο τις πηγαίνω στην παιδοοφθαλμίατρο και ακολουθώ τις οδηγίες ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ(την πήγα 1 έτους, και μετά κάθε χρόνο.....) ξέχασα να σου πω ότι είχε και έντονο ψευδοστραβισμό ο οποίος άργησε πολύ να φύγει..... τώρα στην εφηβεία που άλλαξε το σχήμα του κρανίου ηρέμησα.....γιατί όοοοοτι και να σου λένε άμα δεν το δεις ΔΕΝ ηρεμείς είναι στην άκρη του μυαλού σου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας μανουλες,

ήρθα και εγω στην παρέα σας! Σημερα πηγαμε σε οφθαλμιατρο την μικρη..29 μηνων! Το αριστερο της ματι εφευγε εντονα τους τελευταιους 2 μηνες περιπου!

Υπερμετροπια 5,5 και 6,5 βαθμους και τεμπελικο ματι!

Εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου....σκευτομαι πως θα βαλει τα γιαλια και κυριως πως θα κλεινουμε το ματακι :( ειναι ενα ζωηρο υπερκινητικο παιδι δεν σταματαει λεπτο!

Πηρα κουραγιο απο τις περιγραφες σας! μακαρι να τα δεχτει και εμενα ετσι ευκολα τουλαχιστον τα γιαλια!

Ο γιατρος ειπε οτι ειναι κληρονομικο..επεμεινε παρα πολυ οτι καποιος το εχει στην οικογενεια!

Επισης ειπε οτι επειδη ειναι μικρη το πιο πιθανο ειναι να φτιαξει το προβλημα...ΑΛΛΑ βελτιωση στους βαθμους θα δουμε μετα τα 7 της χρονια!

Το ματακι σε ενα μηνα ειπε πρεπει να εχει ευθυγραμιστει!!

Αυριο θα κατεβω για τα γιαλακια! Ο θεος βοηθος!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες καλησπέρα. Στο club και εμείς..ο μεγάλος μου έχει στραβισμό και τεμπέλικο μάτι:( αφού φάγαμε το σοκ και το ψιλοξεπεράσαμε πήγαμε να αγοράσουμε γυαλιά.Λοιπόν του πήραμε με σκελετό μεταλλικό τα δοκίμασε αμέσως και τα πήγαμε πολύ καλά.Τη Δευτέρα τα παραλάβαμε από το μαγαζί και τα φόρεσε για 2,5 ώρες:).Όμως με 2 μέρες στο σχολείο τα γυαλιά πρόλαβαν και έγιναν χάλια..δηλαδή άνοιξε ο σκελετός τους, τα ξεχείλωσε δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε.Αυτό έγινε χτες, τα πήγα στο μαγαζί τα έφτιαξε, του τα στένεψε, του αγόρασα και το ειδικό λαστιχάκι και όλα καλά.Σήμερα μόλις γύρισε από το σχολείο ήταν τα ίδια και χειρότερα,τα έχει ξεχαρβαλώσει τελείως:-(

Και αναρωτιέμαι τι να κάνω?κάθε μέρα αυτό θα γίνεται?Υπάρχει κάποιο άλλο είδος σκελετού,πιο ευλύγιστο εύκαμπτο, γιατί η δασκάλα κάτι τέτοιο μου είπε να ζητήσω.Αν καμιά μανούλα ξέρει ας μου πει γιατί έτσι όπως τα κάνει του πέφτουν συνέχεια και η θεραπεία δεν γίνεται σωστά

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

zouzounitsa εσύ τελικά πήρες γυαλιά στη μικρούλα σου?

Εγώ αύριο πρωί-πρωί πάω πάλι στο κατάστημα να δω τι θα κάνω.Θα ρωτήσω για άλλους σκελετούς πιο ανθεκτικούς και ότι μάθω θα το γράψω.Βλέπεις εμείς είμαστε και ταλιμπάν :):) δεν αφήνουμε τίποτα ήσυχο!

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλησπέρα. Στο club και εμείς..ο μεγάλος μου έχει στραβισμό και τεμπέλικο μάτι:( αφού φάγαμε το σοκ και το ψιλοξεπεράσαμε πήγαμε να αγοράσουμε γυαλιά.Λοιπόν του πήραμε με σκελετό μεταλλικό τα δοκίμασε αμέσως και τα πήγαμε πολύ καλά.Τη Δευτέρα τα παραλάβαμε από το μαγαζί και τα φόρεσε για 2,5 ώρες:).Όμως με 2 μέρες στο σχολείο τα γυαλιά πρόλαβαν και έγιναν χάλια..δηλαδή άνοιξε ο σκελετός τους, τα ξεχείλωσε δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε.Αυτό έγινε χτες, τα πήγα στο μαγαζί τα έφτιαξε, του τα στένεψε, του αγόρασα και το ειδικό λαστιχάκι και όλα καλά.Σήμερα μόλις γύρισε από το σχολείο ήταν τα ίδια και χειρότερα,τα έχει ξεχαρβαλώσει τελείως:-(

Και αναρωτιέμαι τι να κάνω?κάθε μέρα αυτό θα γίνεται?Υπάρχει κάποιο άλλο είδος σκελετού,πιο ευλύγιστο εύκαμπτο, γιατί η δασκάλα κάτι τέτοιο μου είπε να ζητήσω.Αν καμιά μανούλα ξέρει ας μου πει γιατί έτσι όπως τα κάνει του πέφτουν συνέχεια και η θεραπεία δεν γίνεται σωστά

υπαρχουν σκελετοι με ελασματα στους βραχιονες κ εχει καποια ελαστικοτητα ολοκληρος ο σκελετος συνηθως ειναι απο τιτανιο αλλα στους παιδικους σκελετους υπαρχουν κ αλλα μεταλλα. οταν πας σε καταστημα θα ζητησεις κατι τετοιο κ θα πρεπει κρατωντας τον σκελετο απο τους βραχιωνες να ανοιγει πολυ κ να επανερχεται. μην προτιμησεις κοκαλινα για αυτην την ηλικια(επιβαλεται σε μικροτερες)γιατι ξεχειλωνουν δυσκολοτερα, αλλα σπανε ευκολοτερα:rolleyes: στο μεταλλικο εαν σπασει μπορει να γινει κολληση ενω το κοκαλινο συνηθως αχρηστευεται. να ρωτησεις εαν ειναι τελευταιο μοντελο για να βεβαιωθεις οτι θα υπαρχουν ανταλλακτικα για 1,2 χρονια αααν αντεξουν τοσο:mrgreen:

θα πρεπει να μαθεις ομως στο αγορακι σου την αξια των γυαλιων. εξηγησε του οτι δεν ειναι κατι που μπορουμε να το αγοραζουμε συχνα.τονισε του την σημασια του να τα προσεχει κ να τα φοραει. μαθε του να τα βαζει στην θηκη οταν δεν τα χρησιμοποιει(π.χ στο διαλειμμα)κ οτι δεν ειναι παιχνιδι δεν τα δινουμε στους φιλους μας να τα φορανε γιατι θα μας τα χαλασουν κ θα βλαψουν κ τα δικα τους ματακια.

να εχεις υπομονη κ να ξερεις τις συχνες επισκεψεις στον οπτικο δεν θα τις γλυτωσεις, απλα μπορεις να τις μειωσεις:P

ελπιζω να βοηθησα,αυτα απο μια οπτικο προ κρισης!;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

my billy αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Λοιπόν αύριο θα πάω έτοιμη με τις πληροφορίες που μου έδωσες και θα ψάξω για το καλύτερο.Εννοείται ότι προσπαθούμε να του εξηγήσουμε την αξία τους και στο σπίτι τα πάμε πολύ καλά,φοράω και εγώ γυαλιά και του δείχνω συνέχεια πως να τους "φέρεται",στον παιδικό μας τα χαλάει..Τεσπά υπομονή και που θα πάει θα συνηθίσει και θα μάθει.Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ :)

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω και εγω... δεν τα πηραμε ακομα οχι... ελεγα να τα γραψω στο ικα.. αλλα αυτοι εκει για να βρεις ραντεβου πρεπει να ταξεις φανουροπιτα!

απο βδομαδα θα κατευω μαλλον! τις πληροφοριες που λεει η κοπελα μου τις ειπε η γιατρος! Επισης εννοειτε οτι το μερος που μπαινει στο αυτι πρεπει να ειναι σχεδον κυκλος να αγκαλιαζει το αυτακι για να μην πευτουν ;)

και η δικια μου τερατακι ειναι !!! μη σε ξεγελαει το οτι ειναι κοριτσι ;):D

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα και έχω να πω τα εξής:

Πήγα σε 3-4 μαγαζιά με γυαλιά και όλοι μου είπαν ότι υπάρχει σκελετός από memory titanium ο οποίος λυγίζει, είναι εύκαμπτος και επανέρχεται.Όμως και αυτός σπάει φυσικά,κανείς δεν τον συνιστά σε παιδιά και ειδικά για στραβισμό και αν σπάσει τέλος, δεν ξανακολλάει.Το πετάς και παίρνεις καινούργιο.

Τα κοκάλινα τα αποκλείουμε γιατί σπάνε πολύ εύκολα.Οπότε μένουμε στον κλασσικό σκελετό με βραχίονες λίγο flexi, έτσι μου τους είπαν,οι οποίοι έχουν κάποια μικρή ελαστικότητα.Τώρα τα δικά μας γυαλιά επιδιορθώθηκαν για μία ακόμη φορά και ο οπτικός και εγώ κλείσαμε ραντεβού σε μια δυο μέρες που θα τα έχει ξαναχαλάσει :P:p:p

Πέρα από την πλάκα του ξεκίνησα σοβαρή εκπαίδευση στο θέμα γυαλιά γιατί οκ είναι μικρός αλλά πρέπει και να μάθει σιγά σιγά.

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι όλοι οι οπτικοί μου συνέστησαν να έχω δυο ζευγάρια γυαλιά ώστε αν το ένα χαλάσει, μέχρι να διορθωθεί να φοράει το παιδί τα άλλα γυαλιά.Πως το βλέπετε εσείς αυτό?

Βέβαια αυτό αφού κατασταλάξουμε σε βαθμούς γιατί ο γιατρός ζήτησε να μας ξαναδεί σε 6 εβδομάδες όπου θα δει αν θα μείνουμε στους ίδιους βαθμούς ή όχι.

 

Και για το Ικα μου έκλεισαν ραντεβού μετά από 1 μήνα.Ο οπτικός δεν μου έκοψε απόδειξη, αλλά μου έδωσε υπογεγραμμένο χαρτί ότι έχω πληρώσει και αφού τελειώσω με το γιατρό του ΙΚΑ θα μου κόψει την απόδειξη για να την καταθέσω στο παροχών, όπου μετά από κάνα δίμηνο θα μπουν τα λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό... φέξε μου και γλίστρησα

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι όλοι οι οπτικοί μου συνέστησαν να έχω δυο ζευγάρια γυαλιά ώστε αν το ένα χαλάσει, μέχρι να διορθωθεί να φοράει το παιδί τα άλλα γυαλιά.Πως το βλέπετε εσείς αυτό?

Βέβαια αυτό αφού κατασταλάξουμε σε βαθμούς γιατί ο γιατρός ζήτησε να μας ξαναδεί σε 6 εβδομάδες όπου θα δει αν θα μείνουμε στους ίδιους βαθμούς ή όχι.

 

Και για το Ικα μου έκλεισαν ραντεβού μετά από 1 μήνα.Ο οπτικός δεν μου έκοψε απόδειξη, αλλά μου έδωσε υπογεγραμμένο χαρτί ότι έχω πληρώσει και αφού τελειώσω με το γιατρό του ΙΚΑ θα μου κόψει την απόδειξη για να την καταθέσω στο παροχών, όπου μετά από κάνα δίμηνο θα μπουν τα λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό... φέξε μου και γλίστρησα

 

ναι ειναι σχεδον απαραιτητο να εχετε 2 σκελετους. εξαρταται κ απο τους βαθμους του παιδιου οσο μεγαλυτεροι τοσο κ πιο αναγκαιο το 2 ζευγαρι!) γιατι εαν σπασουν,ενα ανταλακτικο μπορει να κανει κ πανω απο μηνα να ερθει. ειναι παρραγελια εξωτερικου συνηθως. επισης μια κολληση μπορει να κανει 2-3 μερες να την επσκευασουν. δεν θα ξεχασω μανα με παιδακι γυρω στα 6 ηταν, που μπαινοντας στο καταστημα, για να επισκευασουν τα γυαλια του,κουτουλησε πανω στο τζαμι της πορτας κ χτυπησε αρκετα:( η μανα του αρχισε να το μαλωνει πολυ ασχημα κ να το βριζει που ειχε σπασει τα γυαλια του κ επεσε πανω στο τζαμι σαν γκαβο:roll:. το παιδακι ειχε πανω απο 7 αθμους μυωπια κ ειχε μονο ενα ζευγαρι γυαλια:|

υπαρχουν κ αλλα κραματα μεταλλων ευκαμπτα, εκτος του τιτανιου (που οντως δεν κολλαει) που επιδεχονται κολληση παντως!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

 

Εμείς φοράμε γυαλια εδώ και ενα χρόνο περίπου και είμαστε 3,5 χρονών. Λοιπόν καταχρήν μη σας πιάνει άγχος. Και εμείς στεναχωρηθήκαμε και αγχωθήκαμε στην αρχή. Τώρα όλα καλά αν και έχουμε ακόμη θέμα με το επίθεμα.

 

Θα σας πώ τα δικά μου συμπεράσματα με τα γυαλιά:

 

1. ΤΙΤΑΝΙΟ: Σπάει και δεν ξανακολάει.

2. ΚΟΚΑΛΙΝΑ: Καλή επιλογή για μικρά παιδάκια. Εμείς βρήκαμε ενά ζευγάρι ντισνευ με βραχίονες που γυρνάνε πίσω απο το αυτί. Πολύ βολικά και αντοχής.

3.ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΒΡΑΧΙΟΝΑ: Ήταν τα πρώτα που πήραμε. Αλλά δεν βρήκαμε ποτέ τα ίδια ανταλάκτικά και επίσης δεν αγκάλιζαν το αυτάκι με αποτέλεσμα να μας περιορίζουν στην κίνηση.

 

Δεν χρειάστηκε ποτέ να έχουμε 2ο ζευγάρι γυαλιά. Έτυχε βέβαια κάποια στιγμή να μείνουμε χωρίς γυαλιά για 2 ημέρες μέχρι να τα φτιάξουμε.

 

Καλές αγορές και μια συμβουλή: Αφήστε τα παιδάκια να κάνουν το γούστο τους. Είναι τόσο γλυκούλια με τα γυαλάκια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Eμεις φοραμε τωρα τα γυαλακια μας πανω απο 1,5 χρονο. Εχουμε 2 σκελετους γιατι παντα κατι μπορει να συμβει στον εναν και η μικρη δεν μπορει χωρις τα γυαλια της.

Οι σκελετοι τιτανιου εμας μας εχουν σωσει. Παρολο που τρεχει, παιζει παει και παιδικο σταθμο εχουμε τους ιδιους σκελετους.. δεν εχουν παθει τιποτα. Οποια ενδιαφερεται μπορω να σας στειλω την μαρκα με πμ.

Κλεινουμε και το ματακι μας 2 ωρες την μερα και συνεχιζουμε... Το χειρουργειο παντως με αγχωνει πολυ και ο γιατρος δυστυχως μας ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει καποια στιγμη..

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ειχα καιρο να μπω ε...

τα βαλαμε και εμεις τα γιαλακια..1,5 μηνα τωρα και παραπανω μπορει~

τα δεχθηκε αρκετα καλα... δεν το περιμενα :D

Απο σήμερα κλεινουμε και το ματακι :( επανασταση! με τπτ δεν το θελει...

2 ωρες την ημερα μας ειπε για 2 μηνες και βλεπουμε!

Ωστοσο παρατηρω οτι το ματακι με τα γιαλια φευγει λιγο παλι..οταν τα βγαλει ομως..χανεται λε :( δλδ στραβιζει ακομα περισσοτερο απο πριν χωρις τα γιαλια :(

Η γιατρος μου ειπε οτι το σημαντικο ειναι να ειναι ισια τα ματια με τα γιαλια προς το παρων :?

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Mην τα αφήνετε να σας κάνουν ό,τι θέλουν με το κλείσιμο του καλού ματιού. Έτσι έκανα κι εγώ μετά από εγχείριση γύρω στα 6, και το αποτέλεσμα στραβισμός που επιμένει και φαίνεται πολύ όταν είμαι κουρασμένη, και διαφορά μυωπίας 6 βαθμούς στο "καλό" μάτι και 12 στο άλλο!

 

Συμβουλή ως παθούσα γιατί εγώ δυστυχώς έπεσα στην περίπτωση: Aν πρόκειται το παιδάκι σας να χειρουργηθεί για στραβισμό, ΖΗΤΑΤΕ ΠΑΝΤΑ από τον οφθαλμίατρο φωτογραφίες νεαρών ασθενών ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ την εγχείρηση.

 

Αυτά.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ειχα καιρο να μπω ε...

τα βαλαμε και εμεις τα γιαλακια..1,5 μηνα τωρα και παραπανω μπορει~

τα δεχθηκε αρκετα καλα... δεν το περιμενα :D

Απο σήμερα κλεινουμε και το ματακι :( επανασταση! με τπτ δεν το θελει...

2 ωρες την ημερα μας ειπε για 2 μηνες και βλεπουμε!

Ωστοσο παρατηρω οτι το ματακι με τα γιαλια φευγει λιγο παλι..οταν τα βγαλει ομως..χανεται λε :( δλδ στραβιζει ακομα περισσοτερο απο πριν χωρις τα γιαλια :(

Η γιατρος μου ειπε οτι το σημαντικο ειναι να ειναι ισια τα ματια με τα γιαλια προς το παρων :?

ειναι πολυ σημαντικο να εχει παρει ο οπτικος σωστα τα κεντρα της κορης του παιδιου. της εκλεισε ενα ενα τα ματακια κ μετρησε με χαρακακι ή με ενα μηχανημα? (κορομετρο λεγεται) αυτη η μετρηση θελει οπτικο με εμπειρια για να γινει σωστα στα μικρα παιδια.εαν δεν γινει σωστα δεν εχει κανενα νοημα το κλεισιμο του ματιου. αν εχεις αμφιβολια να τα πας στον γιατρο να τα ελεγξει.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ναι τα μετρησε με ενα μηχανημα τα ματακια της οταν παραγγειλαμε τα γιαλια!

και προχτες που πηγα στη γιατρο τα εβαλε και αυτη σε ενα μηχανημα και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα :confused:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...