Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΑΛΙΑ ΟΡΑΣΕΩΣ ΣΕ ΜΩΡΟ 1 ΕΤΟΥΣ


Recommended Posts

Και εγω εχω....ειχα μαλλον(επειδη εκανα λειζερ)μυωπια.Ειναι απολυτο να εχει και το παιδι μου :cry::cry: Μηπως επειδη εχω ακουσει οτι ειναι κληρονομικο πρεπει να παω τον μικρο για καλο και για κακο σε οφθαλμιατρο???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Αχ κορίτσια αν και μπαίνω σφήνα σε αυτό το θέμα, σας διάβασα και μου δώσατε κουράγιο. Το κοριτ΄σακι μου είναι 9 μηνών και νομίζαμε ότι είχε στραβιασμό από το αρτιστερό μάτι. Πήγαμε σε οφαλμίατρο 6 μηνώναλλά τίποτα.8 μηνλων πήγαμε σε έναν άλλο και μας είπε ότι ίσως έχει το συνρδομο Ντουειν. Χθες πήγαμε σε παιδοφθαλμίατρο. Μας επιβεβαίωσε ότι έχει αυτό το σύνδρομο το οποίο δεν φτιάχνει ποτέ. Το νεύρο ή ο μυς του δεξίου ματιού δεν το αφήνουν να κινηθεί προς τα έξω, αλλά σταδικά με την ανάπτυξη φαινεται λιγότερο. Επίσης μας βρήκε υπερμετρωπία (5 αν θυμάμαι καλά) και μας είπε ότι 1,5 -2 θα βάλουμε γυαλιά. Έχασα τη γη κάτω απο τα πόδια μου. Φοβάμαι μήπως το πρόβλημα είναι σοβαρό. Έχουμε και ένα ελαφρύ πρόβλημα απο τα δεξί χεράκι, αλλά σταδιακά βελτιώνεται. Σκέφτηκα να πάω και σε άλλο. Αλλά σε μια επαρχιακή πόλη δεν υπάρχουν και πολλοι. Το πιθανό είναι γύρω στο Μάρτιο που θα πάμε ξανά Αθήνα σε παιδορθοπεδικό, να δούμε ένα παιδονευρολόγο και πιο εξειδικευμένο παιδοφθαλμίατρο. Γνωρίζετε κάποιον καλό; Έχω τα ίδια άγχη με την athoa. LOLLIPOP ή κάποιος άλλος με ανάλογη εμπειρία θα μπορούσε ίσως να μας συμβουλέψει.

Σόρρυ για τη φλυαρία.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανό είναι γύρω στο Μάρτιο που θα πάμε ξανά Αθήνα σε παιδορθοπεδικό, να δούμε ένα παιδονευρολόγο και πιο εξειδικευμένο παιδοφθαλμίατρο. Γνωρίζετε κάποιον καλό; Έχω τα ίδια άγχη με την athoa. LOLLIPOP ή κάποιος άλλος με ανάλογη εμπειρία θα μπορούσε ίσως να μας συμβουλέψει.

Σόρρυ για τη φλυαρία.

 

Ο παιδοοφθαλμίατρος που μου σύστησε η παιδίατρός μου λέγεται Νικολόπουλος Ιωάννης και είναι διευθυντής στη νεογνολογική κλινική του Μητέρα.Το ιατρείο βρίσκεται στην Κηφισίας.Αν θέλεις σου στέλνω με πμ το τηλ.Κόστος επίσκεψης 80ε.Αλλά μπροστά στην υγεία τους δεν υπάρχει θέμα.Εδώ τα δίνουμε για ρουχο-παπούτσια στα Mothercare και είναι κινέζικα.Παντως εμένα μου είπε για γυαλιά απο 12 μηνών αν το πρόβλημα συνεχίζει και σταθεροποιηθεί.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΣΤΟ μικρούλι μου φοράμε γυαλια από 10 ΄μηνών

 

τα ήθελε αμέσως

να δεις και που το δικό σου θα τα φοράει γιατί θα το βοηθάει να βλέπει καλύτερα

 

Αλήθεια;Να υποθέσω οτι έχει υπερμετρωπία;Πώς είναι αυτά τα γυαλάκια;Τα φοράει όλες τις ώρες;Δεν τα κάνει σφεντόνα;Και αν μπορείς να μου πείς και σε ποιό γιατρό πάς...δεν νομίζω οτι κάνουμε διαφήμιση.

 

ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΧΡΟΥΣΟΥ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

 

ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΓΕΙΑ

ΔΕΝ ΒΑΛΑΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΑΠΛΑ ΤΑ γυαλακια εκει που ακουμπανε στο αυτακι γυριζουν και το αγκαλιαζουν

 

ετσι αν νευριαζει και θελει να τα βγαλει δεν του ερχονται στα μουτρα

 

γενικως τα φοραει γιατι προφανως βλεπει πολυ καλυτερα

και το ματακι που σταβιζει αμεσως παει στη θεση του με το γυαλι

 

τωρα κανουμε και αποκλεισμο

 

ειναι δυσκολα

θελει πολυ επιμονη απο τους γονεις

και καλο κλιμα για το παιδακι

οταν νευριαζει το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να βγαλει τα γυαλια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Αχ κορίτσια αν και μπαίνω σφήνα σε αυτό το θέμα, σας διάβασα και μου δώσατε κουράγιο. Το κοριτ΄σακι μου είναι 9 μηνών και νομίζαμε ότι είχε στραβιασμό από το αρτιστερό μάτι. Πήγαμε σε οφαλμίατρο 6 μηνώναλλά τίποτα.8 μηνλων πήγαμε σε έναν άλλο και μας είπε ότι ίσως έχει το συνρδομο Ντουειν. Χθες πήγαμε σε παιδοφθαλμίατρο. Μας επιβεβαίωσε ότι έχει αυτό το σύνδρομο το οποίο δεν φτιάχνει ποτέ. Το νεύρο ή ο μυς του δεξίου ματιού δεν το αφήνουν να κινηθεί προς τα έξω, αλλά σταδικά με την ανάπτυξη φαινεται λιγότερο. Επίσης μας βρήκε υπερμετρωπία (5 αν θυμάμαι καλά) και μας είπε ότι 1,5 -2 θα βάλουμε γυαλιά. Έχασα τη γη κάτω απο τα πόδια μου. Φοβάμαι μήπως το πρόβλημα είναι σοβαρό. Έχουμε και ένα ελαφρύ πρόβλημα απο τα δεξί χεράκι, αλλά σταδιακά βελτιώνεται. Σκέφτηκα να πάω και σε άλλο. Αλλά σε μια επαρχιακή πόλη δεν υπάρχουν και πολλοι. Το πιθανό είναι γύρω στο Μάρτιο που θα πάμε ξανά Αθήνα σε παιδορθοπεδικό, να δούμε ένα παιδονευρολόγο και πιο εξειδικευμένο παιδοφθαλμίατρο. Γνωρίζετε κάποιον καλό; Έχω τα ίδια άγχη με την athoa. LOLLIPOP ή κάποιος άλλος με ανάλογη εμπειρία θα μπορούσε ίσως να μας συμβουλέψει.

Σόρρυ για τη φλυαρία.

 

 

 

Καλησπέρα. Είμαι μαμά διδύμων αγοριών 4 ετών με σύνδρομο ντουέιν στο αριστερό μάτι. Θα ηθελα να μου αναφέρει καποια μαμα αν έχει παιδάκι με το σύνδρομο αυτό και ποιά η εξέλιξή του. Υπάρχει κάποιος παιδοοφθαλμίατρος ειδικευμένος στο σύνδρομο αυτό: Είμαστε πολυ αγχωμένοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσον αφορά το θέμα της υπερμετρωπίας και του αστιγματισμού και εμείς αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα με το γιό μου από την ηλικία των 2,5-3 ετών περίπου. Εχει 5 βαθμούς υπέρμετρωπία στο ένα μάτι και 5,5 στο άλλο. Το παρατηρήσαμε όταν πλησίαζε πάρα πολύ κοντά στην τηλεόραση υποθέτω γιατί κουράζονταν διαφορετικά. Μέχρι σήμερα που είναι 5,5 ετών η υπερμετρωπία δεν έχει διορθωθεί αλλά τουλάχιστον με τα γυαλιά η οπτική οξύτητα είναι 8/10. Ευτυχώς δεν αντιμετωπίσαμε στραβισμό γιατί το βρήκαμε έγκαιρα. Η αλήθεια είναι όμως οτι όλα τα παιδάκια έχουν υπερμετρωπία η οποία μειώνεται σταδιακά καθώς αυξάνει η ηλικία αλλά μερικά από αυτά έχουν λίγο παραπάνω από το επιτρεπόμενο και θέλουν βοήθεια. Πάντως και ο δικός μου γιός που πάει φέτος στο νηπιαγωγείο δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα κοροϊδίας από τα άλλα παιδάκια, το μόνο πρόβλημα που εχουμε είναι οτι έχουμε πάθει οικονομική καταστροφή από τα πολλά γυαλιά που αγοράζχουμε, φανταστείτε οτι εδώ και 2,5 χρόνια που φοράει τα γυαλιά έχει καταστρέψει 5-6 σκελετούς, οι οποίοι είναι και πολύ ακριβοί για να είναι ανθεκτικοί και από την άλλη έχουμε και τους φακούς με λέπτυνση για μην έχουν βάρος και καταλαβαίνεται για τι ποσά μιλάμε.Βέβαια χαλάλι του αλλά πιστεύω πως η ομοσπονδία οπτικών Ελλάδας θα μας ανακυρήξουν ευεργέτες τους

Link to comment
Share on other sites

THEODOSI, και η μικρη μου εχει υπερμετρωπία 5.5.ειναι 8 μηνων και προς το παρων κανουμε την ασκησουλα που κλεινουμε το ενα ματι μεχρι να γινει 1 χρονων και να ξαναπαμε να την δει ογιατρος.

εσασ δεν επεσε καθολου απο τοτε που φορατε γυαλια?

ξερεις εαν διορθωνεται με λειζερ και σε ποια ηλικία?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...στην εξεταση ο παιδοφθαλμιατρος τι ακριβως κανει???θελω να παω τη μεγαλη μου προληπτικα γιατι οταν βλεπει παραμυθι ή κατι αλλο στην τηλεοραση το ματακι της δακρυζει πολυ γρηγορα και επειδη και εγω φοραγα γυαλια μικρη (για ποιο λογο δε ξερω και ουτε θυμουνται :evil:) θελω να τη προετοιμασω....της δεχνουν στο πινακα ζωακια πχ???ξερετε κανεναν οχι απλα καλο αλλα ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟ με τα παιδια????

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣ\ΝΙΚΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 8.5 ΜΗΝΩΝ ΤΙΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ,ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ.ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΧΗΜΑΤΑ.

ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΤΟ ΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΜΕΤΡΩΠΙΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

THEODOSI, και η μικρη μου εχει υπερμετρωπία 5.5.ειναι 8 μηνων και προς το παρων κανουμε την ασκησουλα που κλεινουμε το ενα ματι μεχρι να γινει 1 χρονων και να ξαναπαμε να την δει ογιατρος.

εσασ δεν επεσε καθολου απο τοτε που φορατε γυαλια?

ξερεις εαν διορθωνεται με λειζερ και σε ποια ηλικία?

Δυστυχώς δεν έχει πέσει καθόλου αλλά τουλάχιστον δεν έχει χειροτερέψει, βλέπει πολύ καλά με τα γυαλιά του και έχει διορθωθεί λιγο και ο αστιγματισμός.Και ευτυχώς δεν πρόλαβε να τεμπελιάσει το ματάκι του. Τώρα όσον αφορά το λειζερ μου φαίνεται οτι ισχύει οτι και στην μυωπία δηλαδή πρέπει να φτάσεις σε μεγάλη ηλικία 18-20 για να είναι σιγουροι οτι θα σταθεροποιηθεί η πάθηση και μετά μπορείς να κάνεις επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι...στην εξεταση ο παιδοφθαλμιατρος τι ακριβως κανει???θελω να παω τη μεγαλη μου προληπτικα γιατι οταν βλεπει παραμυθι ή κατι αλλο στην τηλεοραση το ματακι της δακρυζει πολυ γρηγορα και επειδη και εγω φοραγα γυαλια μικρη (για ποιο λογο δε ξερω και ουτε θυμουνται :evil:) θελω να τη προετοιμασω....της δεχνουν στο πινακα ζωακια πχ???ξερετε κανεναν οχι απλα καλο αλλα ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟ με τα παιδια????

Γνωρίζω αυτόν που πάω το πιτσιρίκι μου είναι στου Παπάγου το ιατρείο του και είναι πολύ συνεργάσιμος με τα μικρά. Στην εξέταση τους δείχνουν διάφορα σχηματάκια όπως, αυτοκίνητο, αεροπλάνο λουλούδι, πουλί και παράλληλα έχουν και διάφορα όργανα που κάνουν και διάφορες μετρήσεις για να επιβεβαιώσουν το αποτέλεσμα. Εαν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!!!εχω μια φιλη και εχει διδυμα 10,5 μηνων!!η φιλη μυο εχει μυωπια θα ηθελε να κανει ενα ελεγχο στα παιδακια της αν ξερετε κανενα παιδοοφθαλμιατρο καλο να μου πειτε και πως γινετε ο ελεγχος αυτος!!

 

σας ευχαριστω παρα πολυ!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω αυτόν που πάω το πιτσιρίκι μου είναι στου Παπάγου το ιατρείο του και είναι πολύ συνεργάσιμος με τα μικρά. Στην εξέταση τους δείχνουν διάφορα σχηματάκια όπως, αυτοκίνητο, αεροπλάνο λουλούδι, πουλί και παράλληλα έχουν και διάφορα όργανα που κάνουν και διάφορες μετρήσεις για να επιβεβαιώσουν το αποτέλεσμα. Εαν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του

 

 

ναι σε παρακαλω πολυ..σε ευχαριστω...και ποσο περιπου παει για να ξερω γιατι ντρεπομαι να ρωτησω στο ραντεβου που θα κλεισω...:D

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ονομάζεται Καρκάνης, τηλέφωνο 2106564534, διεύθυνση Μακεδονίας 57, Παπάγου΄, εμείς πάμε από Αττική οδό από το Κορωπί και σε μισή ώρα είμαστε εκεί επίσης έχει πάντοτε θέση για παρκινγκ. Από όσο γνωρίζω παίρνει 60 ευρώ επίσκεψη με απόδειξη, σε εμάς λόγω του οτι είμαστε τακτικοί πελάτες παίρνει κάτι λιγότερο γι'αυτό δεν είμαι σίγουρη 100% αλλά κατά 99%. Εαν σου ζητήσει ποιός σε σύστησε μπορείς να αναφέρεις το όνομα μας ο γιός μου ονομάζεται Παρδάλης Αγγελος, εάν πάλι όχι μην λές και τίποτα αυτό θα το κρίνεις εσύ.

Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω παλι καλα που σε εχει μαμα! ετσι δυνατα κοριτσι μου μην ακους κανενα! :wink:

 

και απο εμενα το ιδιο.

αφου το προλαβες θα το σωσεις το θεμα με τα ματακια του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιασεμί,εγώ είμαι που άνοιξα το θέμα.

 

Λοιπόν εγώ το πήγα σε 2 παιδοοφθαλμιάτρους ,υποτίθεται οτι είναι οι καλύτεροι.

 

Χρούσσου Γεωργία η μία

 

http://www.eyes.gr/products.php?categoryid=14&cat1=%C9%C1%D4%D1%CF%C9&cat=%C3%C5%D9%D1%C3%C9%C1%20%D7%D1%CF%D5%D3%CF%D5%20MD

 

και Νικολόπουλος κάτι.Αν είναι να ψάξω να σου πώ.

 

Η Χρούσσου είναι καλύτερη κατά τη γνώμη μου και έχει προταθεί απο πολλές κοπέλες εδώ.Εγώ απο εδώ την έμαθα ,αφού ο πρωτος που πήγα ήταν ο Νικολόπουλος.

 

Κοστος επίσκεψης 100ε και στους 2.Μονο που ο ανήρ δεν κόβει απόδειξη..Η κυρία κόβει.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γιασεμί,εγώ είμαι που άνοιξα το θέμα.

 

Λοιπόν εγώ το πήγα σε 2 παιδοοφθαλμιάτρους ,υποτίθεται οτι είναι οι καλύτεροι.

 

Χρούσσου Γεωργία η μία

 

http://www.eyes.gr/products.php?categoryid=14&cat1=%C9%C1%D4%D1%CF%C9&cat=%C3%C5%D9%D1%C3%C9%C1%20%D7%D1%CF%D5%D3%CF%D5%20MD

 

και Νικολόπουλος κάτι.Αν είναι να ψάξω να σου πώ.

 

Η Χρούσσου είναι καλύτερη κατά τη γνώμη μου και έχει προταθεί απο πολλές κοπέλες εδώ.Εγώ απο εδώ την έμαθα ,αφού ο πρωτος που πήγα ήταν ο Νικολόπουλος.

 

Κοστος επίσκεψης 100ε και στους 2.Μονο που ο ανήρ δεν κόβει απόδειξη..Η κυρία κόβει.

 

συγνωμη οι συγκεκριμενοι ειναι παιδοοφθαλμιατροι??δηλ μπορει να παει η φιλη μου με ραντεβου μονο ??για εναν απλο ελεγχο??

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες

Διάβαζα το θέμα σας και ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την πρόσφατη εμπειρία μου με την κορούλα μου που μόλις έγινε 15 μηνών.

Εγώ άρχισα να καταλαβαίνω πως κάτι δεν πάει καλά με το δεξί της ματάκι περίπου στο χρόνο γιατί άρχισε να στραβίζει λίγο όταν επικεντρωνόταν σε κοντινά αντικέιμενα. Γύρισα αρκετούς παιδοφθαλμίατρους (μάλιστα μία μου είπε οτι το παιδί δεν έχει τίποτα αφού της έκανε σκιασκοπία με σταγόνες κανονικά) και ευτυχώς πήγα και στον κο Δαμανάκη (εξαιρετικός και ειδικός στα θέματα αυτά) ο οποιός μου είπε οτι το κοριτσακι μου εχει 4 βαθμους υπερμετρωπία και στα δυο ματάκια και πρέπει να βάλει άμεσα γυαλιά.

Είχα μεγάλο αγχος γιατί η κόρη μου είναι νευρικό παιδι (ούτε το τσιμπιδάκι στα μαλλιά της δεν κρατάει) αλλά τελικά δεν είχα δίκιο. Τα παιδιά ακόμα και τόσο μικρά καταλαβαίνουν αμέσως οτι φορώντας τα γυαλιά βλέπουν καλύτερα. Το παιδί μου πραγματικά με εξέπληξε σε αυτό. Τα βάλαμε πρώτη φορά την Κυριακή και ήδη σήμερα Τρίτη τα κράτησε σχεδόν όλη μέρα με πολύ μικρά διαλείμματα. Πάντως για να τα βάλει πρώτη φορά βοηθάει να βλέπει κάτι που του αρέσει πολύ (εμείς έχουμε τα Ζουζούνια) και την ώρα που είναι απορροφημένο το παιδί να του φορέσεις τα γυαλιά.

Πραγματικά εγώ συγκινήθηκα με την αντίδραση της κόρης μου. Ένιωσα ότι δεν είχε δει ποτέ ως τώρα καθαρά και ξαφνικά κόλλησε..

Εμείς θα ξαναπάμε για εξέταση σε 3 μήνες και βλέποντας και κάνοντας. Θέλει προσπάθεια σίγουρα, αλλά ταυτόχρονα δεν είναι και τίποτα σοβαρό. Μια χαρά είναι και τα παιδάκια με γυαλάκια!!!

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα

Θα ήθελα κι εγώ να σας πω την εμπειρία μου και να ζητήσω πληροφορίες από όποια μαμά έχει κάτι ανάλογο.

Πηγαίνω τον μικρό μου σε οφθαλμίατρο από όταν ήταν 4,5 μηνών (ποτέ δεν είναι νωρίς όταν πρόκειται για ματάκια!) και από τότε κάθε μήνα. Έχει στραβισμό στο ένα ματάκι και αδυναμία προσήλωσης. Η οφθαλμίατρος μου είπε από την αρχή ότι για το στραβισμό δεν είναι αισιόδοξη ότι θα διορθωθεί με τον καιρό αλλά για την προσήλωση αρχίσαμε τώρα (10 μηνών) ασκησούλες. Περιμέναμε τόσο για να εστιάσει τουλάχιστον με το ένα μάτι, οπότε να το κλείσουμε χωρίς να παρέμβουμε στη δική του ανάπτυξη. Μας βρήκε και υπερμετρωπία αλλά φυσιολογική για την ηλικία του.

Η παιδίατρος μου δήλωσε απολύτως αναρμόδια για τα μάτια, αν και η πρώτη της απάντηση ήταν ότι για να το ψάξουμε θα πρέπει πρώτα να χρονίσει ο μικρός! Χώρια που μέχρι και τον έκτο δεν έβλεπε και λόγο να πάμε σε οφθαλμίατρο!

Συμβουλή: Κάντε μια προληπτική εξέταση στους 6 μήνες ή νωρίτερα αν σας φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά. Πολλά μπορούν να διαγνωστούν ακόμα και χωρίς να μπορεί το μωρό να πει αν βλέπει βαρκούλες ή ομπρελίτσες. Μη χάνετε χρόνο, το πολύ-πολύ να χάσετε ένα απόγευμα και ολίγα χρήματα...

Ποια μαμά θα με ενημερώσει για επεμβάσεις διόρθωσης στραβισμού; (Πότε, πώς, πού και -το βασικότερο- πονάει;

Συγνώμη αν σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας.

 

Είχα γράψει σε αυτό το τόπικ όταν το παιδάκι μου ήταν 9 μηνών και επανέρχομαι σήμερα που είμαστε πλέον 34 μηνών.

 

Μόλις γυρίσαμε απο οφθαλμίατρο και οπτικό. Αφου είδαμε ειδικούς και ειδικούς καταλήξαμε σε εναν απλό οφθαλμίατρο που όμως τον ξέρουμε χρόνια και του έχουμε εμπιστοσύνη.

 

 

Έχουμε σύνδρομο duane (ντουέιν) απο το δεξί μάτι και υπερμετρωπία 3,5 βαθμούς.

Μόλις επιστρέψαμε απο τον οπτικό όπου παραγγείλαμε τα γυαλιά μας, ενώ θα πρέπει να κλείνουμε το ματάκι μας για 3ώρες/ημέρα. Ελπίζω να τα καταφέρουμε.

 

Έχω περάσει το στάδιο της θλίψης πριν απο καιρό και δεν σας κρύβω ότι σαν να ανακουφίστηκα που θα βάλουμε γυαλάκια (μήπως είμαι κακιά και αναίσθητη;)

 

Υπάρχει άραγε περίπτωση κάποτε να τα βγάλουμε τελείως;

Πως θα είναι η ζωή της μικρής με το κλειστό ματάκι. Πάντα κάτι κάναμε το απόγευμα για να μη βαριέται, όπότε τώρα θα κόψουμε τα πολλά πολλά γιατι 3 ώρες με το ματάκι κλειστό είναι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλα τα posts οπότε μπορεί αυτό που θα γράψω να έχει ξαναγραφτεί άρα συγχωρήστε με για την επανάληψη.

 

Έχω κι εγώ υπερμετρωπία η οποία διαγνώστηκε αρκετά αργά (προεφηβεία) κι επειδή ήμουν και είμαι "κακός" ασθενής δεν έκανα ποτέ τις ασκήσεις και τα γυαλιά τα φόρεσα μία εβδομάδα. Κι αυτό γιατί ο βαθμός μου (στο ένα μάτι το έχω) ήταν αρκετά υψηλός με αποτέλεσμα το ένα μάτι να φαίνεται τεράστιο σε σχέση με το άλλο και ήμουν σαν άλιεν.

 

Η υπερμετρωπία σε προχωρημένο στάδιο μοιάζει απλοϊκά ως εξής: Το μάτι αποτελείται από δίσκους που πρέπει να είναι ομόκεντροι, στην υπερμετρωπία κάθε δίσκος φεύγει από το κέντρο και στους μεγάλους βαθμούς φανταστείτε το κάτι σαν το σήμα της Ολυμπιακής!!! Αυτό λοιπόν με λέιζερ ΔΕΝ έρχεται! Δεν διορθώνεται.

 

Είναι σημαντικό να διαγνωστεί στα πρώτα χρόνια του παιδιού που το μάτι ακόμα προσαρμόζεται και άρα μπορούν οι δίσκοι να συγκλίνουν.

 

Παρόλα αυτά στα 41 μου χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το "τυφλό" (γιατί τέτοιο είναι ουσιαστικά με 1/10 όραση) εκτός ίσως από το ότι κουράζονται πλέον τα μάτια πολύ εύκολα και όταν κουράζομαι το "τεμπέλικο" μάτι φεύγει (ψευδοστραβισμός). Ακόμα και το δίπλωμα οδήγησης το έβγαλα με καθαρά χαρτιά. Υπάρχει ένα πρόβλημα στην ευρύτητα (αριστερά - δεξιά ) των πραγμάτων που βλέπουμε χωρίς να συνειδητοποιούμε αλλά έχει μάθει ο οργανισμος να το αντιμετωπίζει. Το καλό μου μάτι δε εξαιτίας του τεμπέλικου χρειάστηκε να δουλεύει υπερωρίες και βλέπει πολύ καλύτερα και από το άριστο της οφθαλμολογικής και άρα καλύπτει και τις ανάγκες του έτερου διακοσμητικού!

 

Πιστεύω χωρίς να είμαι ειδικός πως εφόσον βρέθηκε σε τόσο μικρή ηλικία μπορεί να διορθωθεί. Καλά κουράγια :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλα τα posts οπότε μπορεί αυτό που θα γράψω να έχει ξαναγραφτεί άρα συγχωρήστε με για την επανάληψη.

 

Έχω κι εγώ υπερμετρωπία η οποία διαγνώστηκε αρκετά αργά (προεφηβεία) κι επειδή ήμουν και είμαι "κακός" ασθενής δεν έκανα ποτέ τις ασκήσεις και τα γυαλιά τα φόρεσα μία εβδομάδα. Κι αυτό γιατί ο βαθμός μου (στο ένα μάτι το έχω) ήταν αρκετά υψηλός με αποτέλεσμα το ένα μάτι να φαίνεται τεράστιο σε σχέση με το άλλο και ήμουν σαν άλιεν.

 

Η υπερμετρωπία σε προχωρημένο στάδιο μοιάζει απλοϊκά ως εξής: Το μάτι αποτελείται από δίσκους που πρέπει να είναι ομόκεντροι, στην υπερμετρωπία κάθε δίσκος φεύγει από το κέντρο και στους μεγάλους βαθμούς φανταστείτε το κάτι σαν το σήμα της Ολυμπιακής!!! Αυτό λοιπόν με λέιζερ ΔΕΝ έρχεται! Δεν διορθώνεται.

 

Είναι σημαντικό να διαγνωστεί στα πρώτα χρόνια του παιδιού που το μάτι ακόμα προσαρμόζεται και άρα μπορούν οι δίσκοι να συγκλίνουν.

 

Παρόλα αυτά στα 41 μου χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το "τυφλό" (γιατί τέτοιο είναι ουσιαστικά με 1/10 όραση) εκτός ίσως από το ότι κουράζονται πλέον τα μάτια πολύ εύκολα και όταν κουράζομαι το "τεμπέλικο" μάτι φεύγει (ψευδοστραβισμός). Ακόμα και το δίπλωμα οδήγησης το έβγαλα με καθαρά χαρτιά. Υπάρχει ένα πρόβλημα στην ευρύτητα (αριστερά - δεξιά ) των πραγμάτων που βλέπουμε χωρίς να συνειδητοποιούμε αλλά έχει μάθει ο οργανισμος να το αντιμετωπίζει. Το καλό μου μάτι δε εξαιτίας του τεμπέλικου χρειάστηκε να δουλεύει υπερωρίες και βλέπει πολύ καλύτερα και από το άριστο της οφθαλμολογικής και άρα καλύπτει και τις ανάγκες του έτερου διακοσμητικού!

 

Πιστεύω χωρίς να είμαι ειδικός πως εφόσον βρέθηκε σε τόσο μικρή ηλικία μπορεί να διορθωθεί. Καλά κουράγια :D

 

Aeriko σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Είναι πολύ σημαντικό να σου μιλάει κάποιος που έχει εμπειρία ο ίδιος.

Τώρα μετά που παραγγείλαμε τα γυαλιά, σκέφτομαι μήπως να πηγαίναμε ξανά και σε άλλο οφθαλμίατρο; Αλλά και θα κουράσει τη μικρή και εγώ έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια. Τι να πω. Και μη χειρότερα, γιατί σίγουρα τα γυαλιά δεν είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα που μπορεί να έχει κάποιος.

 

Καλό κουράγιο σε όλες/όλους.

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλημερα σας, θελω να σας ρωτησω κατι αν ξερει καμια σας,

ο γιος μου ειναι 3 και εχουμε υπερμετρωπια, τεμπελικο ματι κλπ. του εχω αγορασει δυο φορες σκελετο ορασεως , αλλα δεν βρισκω με γυρισμα πισω απο το αυτι, και του παιδιου του πεφοτυν οι αλλοι, και στην ουσια κοιταει απο πανω... μηπως μπορειτε να μου συστησετε μια μαρκα που να βγαζει σκελετους με γυρισμα πισω απο το αυτι, να τα παραγγγειλω απο καπου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια αλλη απορια ... διαβασα σχεδον ολα τα μνμ αυτου του θεματος και μπερδευτηκα καπως..

ο γιος μου ειναι 17μηνων και γυρω στον 7ο μηνα του τον πηγα σε οφθαλμιατρο που μου συνεστησαι η παιδιατρος μου γιατι τις ελεγα πως το ενα του ματακι εβλεπα να ξεφευγει καπως σε σχεση με το αλλο.η ιδια μου ελεγε οτι ειναι ετσι στα μωρα και οτι ειναι ενας ψευδοστραβισμος που με τον καιρο θα περασει.πηγα στον οφθαλμιατρο και μετα απο κοληριο και εξεταση ειπε οτι εχει σ ενα βαθμο υπερμετροπια που την δικαιολογει η ηλικια του .θα το δουμε οταν θα παει το παιδι 2χρονων και τοτε βλεπουμε.η απορια μου/ανησιχια μου ειναι η εξης....μηπως τοτε ειναι καπως¨αργα¨ και μηπως αν καναμε κατι τοτε που το ειδα θα ηταν καλητερα? τι λετε οι εμπειρες....?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...