Jarett

Ρατσιστικό σχόλιο ( τι εστί ρατσισμός?)

Recommended Posts

νομιζω οτι το ΑΤΙΑ εχει δικιο. δεν μπορει να αγνοουμε και να μην καταδικαζουμε την οποιαδηποτε ρατσιστική συμπεριφορα ακομα και αυτη που γινεται αθελητα, ενα ρατσιστικο ανεκδοτο παραμενει ρατσιστικο ασχετα αν δεν το λες εσυ ρατσιστικά, επισης ο ρατσισμος ειναι ατιμο πραγμα ειναι σαν να ειμαστε σε μια βαρκα εε δεν μπορεις να αφησεις ρωγμες γιατι απο εκει ξεκιναν ολα.

l86Tp3.png d6AUp3.png

Διαφημίσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω. Πολίτικαλ κορέκτ είναι ο ουδέτερος; αυτός που δεν είναι ούτε με τον θύτη αλλά ούτε με το θύμα; γιατί στον ρατσισμο έχουμε θύτη και θύμα. Τελεία και παύλα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Όλα ωραία..

Και όσο εμείς χωριζόμαστε σε φασίστες και ανθέλληνες τόσο «ανώδυνα» ήρθε ο εργασιακός μεσαίωνας.

Από όλο αυτό δεν εξαιρώ και τον εαυτό μου φυσικά.

Απλά θεωρώ ότι στις τελευταίες εκλογές έκανα το κάτι παραπάνω ψηφίζοντας την αλέκα παρόλο που ιδεολογικά υπάρχει τεράστιο χάσμα.

Κακά τα ψέματα όλα αυτά που συζητάμε σε όλα αυτά τα ποστ από πολιτικές πεποιθήσεις ξεκινάνε ή έχουν τη βάση τους.

ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Εάν το άρθρο που βρήκα είναι σωστό και αληθές τότε δεν νομίζω να έχει κανείς αντίρρηση για το ποιος είναι ρατσιστής και ποιος όχι.

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του κόμματος Παππάς είπε πως στόχο τους θα είναι η μύηση του σώματος και του πνεύματος των συμμετεχόντων στις αρχαιοελληνικές αξίες που πρεσβεύει η Χρυσή Αυγή.

Τα ειδικά αυτά camp θα διεξάγονται στην Σπάρτη κάθε καλοκαίρι και θα διαρκούν 2 εβδομάδες.

Το κόστος συμμετοχής θα ανέρχεται στα 50 ευρώ και δικαίωμα να λάβουν μέρος θα έχουν μόνο «καθαροί» Έλληνες, ενώ όσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν μπορούν να συμπληρώσουν μια φόρμα που έχει δώσει στην δημοσιότητα η Χρυσή Αυγή.

Το πρόγραμμα της κατασκήνωσης θα χωρίζεται σε 2 μέρη, το πρακτικό και το θεωρητικό. Το πρώτο σκέλος θα περιλαμβάνει εκμάθηση ειδικών μεθόδων για εφόδους και οργανωμένες επιθέσεις καθώς και κάλυψη – απόκρυψη, εντοπισμό... αλλοδαπών, σκοποβολή και αθλοπαιδιές.

Την επίβλεψη της αθλητικής εκπαίδευσης των συμμετεχόντων θα αναλάβει μάλιστα η αθλήτρια του στίβου Βούλα Παπαχρήστου!

Παράλληλα κάθε βράδυ στο θέατρο της κατασκήνωσης θα λαμβάνουν χώρα αναπαραστάσεις στιγμών της ελληνικής ιστορίας, με μαχές όπως η ναυμαχία της Σαλαμίνας και η μάχη του Μαραθώνα.

Το θεωρητικό σκέλος θα περιλαμβάνει εντατικά μαθήματα ελληνικής ιστορίας

Και όλα αυτά στη Λακωνία...

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/262251/voyla-papahristoy-tha-epivlepei-kalokairina-camp-mono-gia-ellines

όχι τίποτα άλλο, τσάμπα "σκοτωνόμασταν" για το κουνούπι τόσο καιρό:lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

ελα πλάκα μου κάνεις Harlow; ειναι αληθινή αυτή η είδηση;;;;; θα τρελαθώ!!!!

σιγα μη δεν ειναι αληθινη η ειδηση!

να τρεξουν να προλαβουν οι ψηφοφοροι τους, οι καθαροι ελληνες, να εγγραψουν τα παιδια τους παραυτα.......

ηρθε ο καιρος να τεθει εκτος νομου το κομμα-συμμορια τους

δεν υπαρχει μεγαλυτερη ντροπη για την ελλαδα αυτη τη στιγμη

βαλαμε τους εκτος νομου να εφαρμοσουν τον νομο και να καλυψουν τα κενα πολιτικης και την αλητεια με κουστουμι των αλλων

για μια ακομα φορα χειροκροτω τον πολιτισμο και την παιδεια οσων το χερι εριξε στην καλπη χρυση αυγη για να μας σωσει

Όσος χώρος τους δόθηκε, τόσο πήρανε. Βρήκανε πρόσφορο έδαφος και πατήσανε.

Αν είμαι 80 χρονών και ζω στην Αθήνα, με τις δυσκολίες που έχει κλπ και ένα ωραίο πρωί έρθει ένας νέος και με εξυπηρετήσει σε οτιδήποτε, π.χ. να μου μεταφέρει τα ψώνια σπίτι, δε θα δυσκολευτώ να πειστώ. Τι κι αν τον δω την άλλη μέρα, να βιαιοπραγεί σε έναν αλλοδαπό! Εμένα με βοήθησε, άρα είναι καλός! Έξάλλου προσθές μπήκανε στης Κούλας και την κλέψανε. Αλλοδαποί φυσικά! Ποιος άλλος;! Όντως, η κατάσταση είναι απελπιστική σε πολλές περιοχές της Αθήνας, δεν είναι αβάσιμα αυτά στα οποία πατάνε οι κύριοι. Και αυτό είναι το χειρότερο, αρρωστημένες πρακτικές σε υπαρκτό πρόβλημα. Όταν το κράτος λείπει το τζόνι γουόκερ έρχεται...

Επίσης, να προσθέσω ότι αν θυμάμαι καλά τις περισσότερες ψήφους τις πήρανε από άτομα νέα! 20 και 22 χρονών! Αυτό είναι το απογοητευτικό.

Αν θεριέψει το δέντρο, άντε κόψτο μετά.

στη γειτονιά μου κάνουν πορείες συχνά πυκνα...πρέπει να δείτε τα μούτρα τους...όλοι οι στόκοι από τα γυμναστήρια έχουν γίνει μέλη της Χρυσής Αυγής...αυτοί που δεν ξέρουν ούτε τον εθνικό ύμνο έχουν πάρει εξουσία και την έχουν δει και μάγκες! Αριστερή δεν ειμαι επουδενί αλλά αυτό με την ΧΑ με φρικάρει εντελώς ειναι άκρως επικίνδυνοι οι τύποι......άπο την άλλη ομως με την συνεχή παρουσία τους εδω έχουν μαζευτεί οι παρανομοι μετανάστες οπότε σου λέει ο άλλος κάτι κάνουν και μας προστατεύουν...σε λίγο που θα πλακώνομαστε μεταξύ μας δεν το σκέφτονται.

στη γειτονιά μου κάνουν πορείες συχνά πυκνα...πρέπει να δείτε τα μούτρα τους...όλοι οι στόκοι από τα γυμναστήρια έχουν γίνει μέλη της Χρυσής Αυγής...αυτοί που δεν ξέρουν ούτε τον εθνικό ύμνο έχουν πάρει εξουσία και την έχουν δει και μάγκες! Αριστερή δεν ειμαι επουδενί αλλά αυτό με την ΧΑ με φρικάρει εντελώς ειναι άκρως επικίνδυνοι οι τύποι......άπο την άλλη ομως με την συνεχή παρουσία τους εδω έχουν μαζευτεί οι παρανομοι μετανάστες οπότε σου λέει ο άλλος κάτι κάνουν και μας προστατεύουν...σε λίγο που θα πλακώνομαστε μεταξύ μας δεν το σκέφτονται.

Όταν λες έχουν μαζευτεί, εννοείς ότι μειώθηκε πραγματικά η εγκληματικότητα και σταμάτησαν να καταλαμβάνουν παιδικές χαρές, ή απλώς ότι υπάρχει ένα κλίμα φόβου ανάμεσα σε ανθρώπους που έτσι κι αλλιώς δεν ενοχλούσαν κανέναν;

Διαφημίσεις

pax μου εννοώ ότι φοβούνται μάλλον και δεν κυκλοφορούν όπως παλιά οι μετανάστες, προφανώς και υπάρχουν γιατί μένουν πάρα πολλοί στην Νίκαια και ίσως γι' αυτό ανέβηκε πολύ εδω η Χ.Α......η κόκκινη Νίκαια έγινε μαύρη....

Κάνουν παρελάσεις συνέχεια, το βράδυ ακούμε συνθήματα να φωνάζουν.....σκιάζομαι πραγματικά.

τους τρέχει η μαγκιά απ' τα πατζάκια μη χέθω!

pax μου εννοώ ότι φοβούνται μάλλον και δεν κυκλοφορούν όπως παλιά οι μετανάστες, προφανώς και υπάρχουν γιατί μένουν πάρα πολλοί στην Νίκαια και ίσως γι' αυτό ανέβηκε πολύ εδω η Χ.Α......η κόκκινη Νίκαια έγινε μαύρη....

Κάνουν παρελάσεις συνέχεια, το βράδυ ακούμε συνθήματα να φωνάζουν.....σκιάζομαι πραγματικά.

τους τρέχει η μαγκιά απ' τα πατζάκια μη χέθω!

Αυτό είναι που με εκνευρίζει, yogini μου. Σου λένε ότι η άνοδος της ΧΑ οφείλεται στην αύξηση της εγκληματικότητας ... και τελικά καταλαβαίνεις ότι αυτό που πραγματικά ενοχλούσε τους ψηφοφόρους και τους συμπαθούντες ήταν απλώς η παρουσία αλλοδαπών, το ότι έβγαιναν από την πόρτα τους και έβλεπαν μερικά πρόσωπα πιο σκούρα από τα δικά τους και άκουγαν μερικές γλώσσες που δεν καταλάβαιναν. Και νιώθουν ασφάλεια επειδή τώρα κλείνονται στα σπίτια τους οι μετανάστες αντί να καπνίζουν στα πεζοδρόμια... Πραγματικά, αν κάποιος με έπειθε ότι όντως μειώθηκε έστω και λίγο η εγκληματικότητα, δεν θα είχα πρόβλημα να δικαιολογήσω όσους ψήφισαν ΧΑ. Αλλά προς το παρόν το μόνο που ακούω είναι καταστάσεις σαν αυτές που περιγράφεις στη Νίκαια.

Θα είχε ενδιαφέρον πιστεύω να ακούγαμε έναν ψηφοφόρο της Χ.Α. όχι φύσει ψηφοφόρο δλδ το 0,5% που πάντα την υποστήριζε, αλλά αυτούς που τους ψήφισαν για διαμαρτυρία, αν θα τους ξαναψηφίσουν, γιατί το έκαναν αρχικά κτλ.

Και θα παρακαλούσα, για να βγάλουμε κάποια γόνιμα συμπεράσματα, οι πολέμιοι της Χ. Α. (μεταξύ των οποίων κι εγώ) να τηρήσουν κανόνες ευγενείας για να μπορέσει να γίνει ένας κανονικός διάλογος.

Djccp2.png

67KIp2.png

Θα είχε ενδιαφέρον πιστεύω να ακούγαμε έναν ψηφοφόρο της Χ.Α. όχι φύσει ψηφοφόρο δλδ το 0,5% που πάντα την υποστήριζε, αλλά αυτούς που τους ψήφισαν για διαμαρτυρία, αν θα τους ξαναψηφίσουν, γιατί το έκαναν αρχικά κτλ.

Και θα παρακαλούσα, για να βγάλουμε κάποια γόνιμα συμπεράσματα, οι πολέμιοι της Χ. Α. (μεταξύ των οποίων κι εγώ) να τηρήσουν κανόνες ευγενείας για να μπορέσει να γίνει ένας κανονικός διάλογος.

Κοίταξε, ανάμεσα στους όχι φύσει ψηφοφόρους που λες, και πολύ περισσότερο ανάμεσα σ΄αυτούς που δεν ψηφίζουν μεν ΧΑ, αλλά κατά βάθος τους βρίσκουν δίκιο, υπάρχουν πραγματικά άνθρωποι που τους αγαπώ και τους εκτιμώ. Έχω συζητήσει πολλές φορές μαζί τους ευγενικά. Αλλά πραγματικά, παρόλη την καλή διάθεση δεν έχω κατορθώσει να κατανοήσω μερικά πράγματα.

Π.χ. αυτό που συζητούμε με τη yogini και την qupa για την ασφάλεια. Το κλασικό επιχείρημα είναι "διέρρηξαν τους τάδε, και ήρθε αμέσως η ΧΑ για συμπαράσταση". Και ποτέ δεν πήρα ικανοποιητική απάντηση, τι νόημα έχει να έρχεται η ΧΑ κατόπιν εορτής. Εντάξει, κατανοώ ότι το υποκειμενικό αίσθημα ασφάλειας είναι σεβαστό, αλλά από κει και πέρα, τι;

Ύστερα τα επιχειρήματα του τύπου "οι υποκριτές που καταδικάζουν τις επιθέσεις κατά των μεταναστών δεν μιλούν για το βιασμό στην Πάρο ή για τα θύματα της Μάρφιν ή για τη δολοφονία του Κανταρή". Αυτό δεν έχω καταλάβει πού το στηρίζουν, και δεν έχω πάρει μέχρι τώρα ικανοποιητική απάντηση. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν άνθρωπο από κανέναν πολιτικό χώρο που να μην είναι συγκλονισμένος από περιστατικά σαν της Πάρου.

Αυτά από προσωπικές συζητήσεις με τους συμπαθούντες τη ΧΑ. Επαναλαμβάνω, έχω όλη την καλή διάθεση για συζήτηση, αλλά συνήθως νιώθω σαν να μιλώ σε τοίχο.

Εγώ αυτο που πιστευω ειναι πως οσοι ψηφισαν ΧΑ ή τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστο τους ήταν μία ψήφος διαμαρτυρίας... διαμαρτυρία ως προς το ότι έχασε ο κοσμος την εμπιστοσύνη του σε ολα τα κομματα, ότι η εγκληματικότητα αυξήθηκε χωρίς να κάνει κάτι κανείς γι' αυτό, γενικά οτι υπήρχε ενα κλίμα ασυδοσίας και ατιμωρησίας και κάποιος έπρεπε να κάνει κάτι γι' αυτό.. έτσι νομίζω ότι προωθήθηκε λίγο το κόμμα της ΧΑ ... δεν νομίζω ότι αυτοί που τους ψηφισαν γνωρίζουν τις θέσεις τους για όλα τα ζητήματα πλην αυτής περί λαθρομεταναστών που είναι και η κυρίως προβεβλημμένη θέση τους... οπως επίσης δεν νομίζω οτι θα διατηρήσει αυτά τα ποσοστά σε επόμενες εκλογές... και επειδή ο Ελληνας το έχει λίγο στο αίμα του το μεσογειακό ταμπεραμέντο του στυλ "α ρε να σε αρχίσω στις φάπες κλπ κλπ ή έπρεπε να ήμουν εγώ εκεί να δεις τι θα γινόταν" νομίζω οτι ο καθε πικραμένος μέσω της ΧΑ έκανε την επανάστασή του :) θέλω να πιστεύω ομως ότι ειναι απλώς σημείο των καιρών και δεν θα έχει συνέχεια...

Διαφημίσεις

Γεια σας,

μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2505057

Στην περίπτωση που στις δημοσιεύσεις που μεταφέρθηκαν στο αρχείο βρίσκεται κάποιο ενημερωτικό κείμενο το οποίο επιθυμείτε να επανατοποθετήσετε, μπορείτε να κάνετε χρήση copy paste (αντιγραφή/επικόλληση) και να πατήσετε "απάντηση" με το επιθυμητό κείμενο - αρκεί να μην παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ, όπως σημειώνεται και στην προηγούμενη μας ανακοίνωση http://parents.org.gr/forum/showpost...&postcount=455

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Οι παράνομοι μετανάστες δεν έχουν εξαφανιστεί υπό φόβο της χρυσής αυγής αλλά επειδή από τον αύγουστο έχουν απελαθεί πάνω από 4000 καθώς και αρκετοί περισσότεροι έχουν συγκεντρωθεί στα (κατ ευφημισμό) «κέντρα φιλοξενίας». Βάλε και κάτι φράχτες, ελικόπτερα κλπ...

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathbreak_1_01/11/2012_468264

Οι παράνομοι μετανάστες δεν έχουν εξαφανιστεί υπό φόβο της χρυσής αυγής αλλά επειδή από τον αύγουστο έχουν απελαθεί πάνω από 4000 καθώς και αρκετοί περισσότεροι έχουν συγκεντρωθεί στα (κατ ευφημισμό) «κέντρα φιλοξενίας». Βάλε και κάτι φράχτες, ελικόπτερα κλπ...

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathbreak_1_01/11/2012_468264

πόσο σωστό!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

σιγα μη δεν ειναι αληθινη η ειδηση!

να τρεξουν να προλαβουν οι ψηφοφοροι τους, οι καθαροι ελληνες, να εγγραψουν τα παιδια τους παραυτα.......

ηρθε ο καιρος να τεθει εκτος νομου το κομμα-συμμορια τους

δεν υπαρχει μεγαλυτερη ντροπη για την ελλαδα αυτη τη στιγμη

βαλαμε τους εκτος νομου να εφαρμοσουν τον νομο και να καλυψουν τα κενα πολιτικης και την αλητεια με κουστουμι των αλλων

για μια ακομα φορα χειροκροτω τον πολιτισμο και την παιδεια οσων το χερι εριξε στην καλπη χρυση αυγη για να μας σωσει

α ρε τι σου κανουν οι μερες αργιας και οι ιωσεις....

1. ολοι οσοι γραφουμε εδω ειμαστε ρατσιστες (μη κολατε στο ρατσα, με την ευρεια εννοια, πχ εγω ειμαι κατωτερη για καποιους γιατι εγινα χοντρη)

2. οι θεσμοι οι κανονες κτλ δεν μπορουν να κανουν ουτε το 1 απο τα δεκα που θα εκανε μια πιο ευγενικη καρδια, για να καλυψουν το κενο αυτο επινοηθηκαν εξαλλου, προς τα κει κοιτατε, και

3. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ εχει καταπιει το χαπακι το μασα και δεν το χορταινει (no offense jack, not aimed at you, απλα διαφωνω σφοδρα με την συγκεκριμενη φραση). Αυτό θα είναι μέγα δωρο στους ανακατώσαντες την σούπαν.

το μονο που δεν χρειαζομαστε ειναι ενα ακομη πιο θολο και φανατισμενο μυαλο και η επιβολη σιγης δια νομου. αυτα ειναι τωρα, να γινουμε ρατσιστες με τους ρατσιστες για να τους στερησουμε τον λογο και να εκδικηθουμε τον ρατσισμο. και τα μυαλα στο μπλεντερ.

μιλα κορη και εγγονη διακοπουντων σε δημοφιλη κατα την περιοδο του μεταπολεμου παραθεριστικα θερετρα, ακα γιαρος μακονησος κτλ. Τοτε οι εγκληματιες ηταν τα κουμουνια, τωρα οι χρυσαυγιτες. Προσωπικα, δεν βλεπω καμια αλλαγη στην "Δημοκρατια". Ουτε η προοπτικη με τρομαζει λιγοτερο γιατι θα ειναι για την αντιπερα οχθη. Με τρομαζει τοσο μαλιστα που δεν αντεξα να μην χωθω και να γραψω...

ψυχραιμια, τα κουνουπια δεν θα τελειωσουν ποτε, η ηλιθιοτητα ειναι αστειρευτη, ...η ζωη, και η χωρα, ειναι μικρές, δεν εχουν αποθεμα για απωλειες...

αληθεια πως το ελεγε ο Μπενινι? η πιο τελεια παρ-εξηγηση για τον ρατσισμο σε ενα παιδι...εγω δεν συμπαθω τις μυγες (ξεχασα το πρωτο και αναπληρωνω κατα βουληση) και τους Βησιγοτθους:-P

s-age.pngs-age.png

Η Ιερά Μητρόπολη Πειραιώς για το πάθος της ομοφυλοφιλίας.

Στα highlights οι αναφορές στην Παλαιά Διαθήκη, αυτοί που αρκετοί πιστοί αρέσκονται να πιστεύουν ότι η Εκκλησία έχει αφήσει πίσω της.

και μία απάντηση:

Λίγες σκέψεις πάνω στην ανακοίνωση της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς για το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας 10-7-13

http://romfea.gr/ieres-mitropoleis/17934-2013-07-10-10-36-58

από έναν 40χρονο, ομοφυλόφιλο γιατρό.

1) πράγματι τα τελευταία χρόνια, η μία μετά την άλλη οι χώρες του δυτικού κόσμου, περνούν πολύ πέρα από την εποχή της αποποινικοποίησης και της μη περαιτέρω ενασχόλησης με τους ομοφυλόφιλους, στη δραστήρια και έργω διασφάλιση των ίσων ευκαιριών και στη νομική αναγνώριση των ομοφυλόφιλων σχέσεων είτε με τη μορφή του πολιτικού γάμου (σε κάποια χριστιανικά δόγματα γίνεται και θρησκευτικός, όπως πχ η μέχρι πρότινος Πρωθυπουργός της Ισλανδίας, παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο με γυναίκα) ή με το ποικίλλον από νομοθεσία σε νομοθεσία Σύμφωνο Συμβίωσης. Πρόσφατα η Ιταλική Δεξιά έδωσε τη συγκατάθεσή της στην κυβέρνηση Λέττα για ένα σύμφωνο συμβίωσης, το οποίο διαφέρει από το γάμο μόνο στο όνομα και στο δικαίωμα υιοθεσίας. Φέρω αυτό το παράδειγμα ως μια λογική βάση για μια ανάλογη εξέλιξη στην Ελλάδα. Υπουργοί, τους οποίους η Κυβέρνησή μας καθ' όλα υπολήπτεται και διαπραγματεύεται μαζί τους τις δανειακές υποχρεώσεις, πχ Υπ. Εξ. Γερμανίας και οι δύο πρώην Υπ. Οικ. Ολλανδίας και Βρετανίας, καθώς και ο Πρωθυπουργός του Βελγίου, είναι καθ' όσον γνωρίζω σε πολιτικό γάμο με άντρες. Ευρώπη, μόνο για το θεαθήναι... Αλλά και σε άλλες χώρες, όπως στη Λατινική Αμερική, γίνεται σοβαρή πρόοδος όχι μόνο στο θέμα του γάμου και της νομικής αναγνώρισης, αλλά και στο ευρύτερο θέμα της βίας, σε βάρος ενηλίκων και ανηλίκων ομοφυλοφίλων και τρανσέξουαλ, και της ίσης πρόσβασης στα αγαθά.

2) Είναι κάτι που δεν το έχω και κάτι που δεν μπορώ να το φτάσω με το νού μου, πώς είναι δυνατόν στη σημερινή συγκυρία, που ταλαιπωρούμαστε και ταλαιπωρούμε και τους εταίρους μας με μια κρίση χρέους, η οποία δεν έχει τις ρίζες της μόνο στην παγκόσμια κρίση του 2008, αλλά έχει βαθειές εσωτερικές αιτίες, θα πούμε ότι οι άλλοι είναι σε σήψη και εμείς το φως της ανθρωπότητας. Ειλικρινά με ξεπερνά. Οι παθογένειες, έχουν να κάνουν τόσο με τη μη-σύγχρονη σχέση Εκκλησίας και Κράτους, όσο και με την Ελληνική οικογένεια, την οποία οι ομοφυλόφιλοι δεν πολεμούμε, αλλά τη διεκδικούμε. Αντί όμως η οικογένεια να αποδίδει το άτομο ελεύθερο και ώριμο στην κοινωνία, φροντίζει, κρατώντας τα κλειδιά του πελατειακού κράτους (άλλη πληγή αυτό, απόλυτα σχετιζόμενο με την παραδοσιακή οικογένεια - σόι) να κρατά το άτομο σε ένα καθετοποιημένο σχήμα, όπου η προτοτυπία και η καινοτομία είναι ανεπιθύμητες.

3) Δε συμφωνώ πάντοτε με την αισθητική του Pride και κυρίως με το γιορταστικό του κλίμα. Δε λέω να κλαιγόμαστε, αλλά δεν είμαστε και στο pride του Mόντρεαλ, δεν έχουμε πολλά να γιορτάσουμε! Πηγαίνω πάντως αδιαλείπτως τα τελευταία 5 χρόνια. Αν υπάρχει στην ιστοριογραφία δόκιμος όρος "προηγμένα" έθνη, τότε η πορεία προς τα εκεί είναι η προαγωγή του έθνους. Ίδια λέξη. Το έθνος έχει ετεροφυλόφιλα και ομοφυλόφιλα μέλη και η Πολιτεία ετεροφυλόφιλους και ομοφυλόφιλους πολίτες. Οι τελευταίοι, αγωνίζονται για να μπουν ισότιμα στη δημιουργική ζωή, όχι μόνο σε κάθε τομέα, αλλά και στην ίδια την αναπαραγωγή και στο μεγάλωμα παιδιών. Υπάρχει αρκετή, ίσως όχι πολλή, αλλά θετική εμπειρία διεθνώς πάνω σε αυτό. Λύσεις υπάρχουν και για βιολογική αναπαραγωγή.

Αν γίνεται σεβαστό το πρόσωπό μου, τότε γιατί δε θέλετε να το βλέπετε; Στο pride, αλλά και όχι μόνο. Εννοώ γιατί να υπάρχει η κοινωνική απαίτηση να αποκρύπτω πλήρως την ομοφυλοφιλική μου ιδιότητα, δεδομένου ότι η ετεροφυλοφιλική γίνεται καθημερινά ορατή μέσω πλήθους ενεργειών, που δε γίνονται καν συνειδητές.

4) Εμείς οι ομοφυλόφιλοι δεχόμαστε διαρκώς μια ενάντια διαπαιδαγώγηση, η οποία εγγίζει τα όρια της χρόνιας κακοποίησης. Ψυχικής και συχνότατα σωματικής. Ασφαλώς δεν κράτησα το χέρι κάποιου συμμαθητή μου στο σχολείο, αλλά η πορεία που ακολούθησα κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι, ήταν πολύ αργότερα, με πολλές επιφυλάξεις και με πρώτιστο μέλημα την κοινωνική ανυπαρξία των σχέσεων αυτών, εξ' ου και η έφεση πολλών ομοφυλοφίλων σε περιστασιακές σχέσεις.

Εσείς μας λέτε ότι θα πρέπει να υποβαλλόμαστε σε "θεραπείες"; Πάλι πίσω λοιπόν στο μαύρο χτες, όπου νέοι, κατ' απαίτηση των γονιών, με απειλές και εκβιασμούς, θα υποκύπτουν να δέχονται "θεραπείες" σχεδιασμένες όχι για τις ανάγκες του θεραπευόμενου, αλλά για τις απαιτήσεις της οικογένειας και της κοινωνίας, να χάνουν τα χρόνια τους και την ψυχική τους ισορροπία. Την ίδια ώρα, οι ομοφυλόφιλοι Ευρωπαίοι συμπολίτες μας, θα απολαμβάνουν τον ήλιο και τη θάλασσα στα all-inclusive ξενοδοχεία, μαζί με τα παιδιά τους πολλές φορές και οι Έλληνες ομοφυλόφιλοι θα ζήσουν τη νέα φρίκη; Και τί είναι αυτό το "μέχρι θανάτου να παλεύει" κάποιος για να απαλλαγγεί από την ομοφυλοφιλία; Θεωρείται ότι ο θάνατος κατά τη "θεραπεία" είναι αποδεκτός ως απεπιθήμητο συμβάν; Αλίμονο! Σε κύκλους βασανιστών, θα υπάρχουν πρόθυμοι "θεραπευτές"...

http://www.10percent.gr/stiles/h-gnwmh-tou-10/3230-2013-06-16-10-08-42.html

πρόσφατα στο Νότιο Αφρική καταγράφηκε βασανισμός μέχρι θανάτου ομοφυλόφιλου εφήβου σε κέντρο... "αποκατάστασης του ανδρισμού"

http://omniatv.com/blog/3014-έφηβοι-βασανίζονται-και-πεθαίνουν-σε-στρατόπεδο-για-να-γίνουν-άντρες

5) Η αντίληψη ότι η ομοφυλοφιλία δεν απαντά στα ζώα έχει καταρριφθεί προ πολλού, προτείνω το σύγγραμμα του Bruce Bagemihl "Animal homosexuality and natural diversity" αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρεί πλήθος άρθρων, αν υποτεθεί ότι το γίνεται ή δε γίνεται στα ζώα έχει κάποια σημασία. Γιατί το αντι-ομοερωτικό επιχείρημα έχει πλέον αντιστραφεί. Δε μας νοιάζει λένε,, αν υπάρχει και στα ζώα.

Ο φόνος τελειώνει τη ζωή. Εγώ, επί 20 συναπτά έτη δραστήριος σεξουαλικά, με προσοχή, διατρέχω τους κινδύνους που εμφανίζει ο κάθε άνθρωπος.

6) Αν κατάλαβα καλά, προτείνετε Συνταγματική Αναθεώρηση, σε μια κυβέρνηση που έχει κουρελιάσει το Σύνταγμα, αλλά και σε ένα Σύνταγμα κομμένο και ραμμένο σε παραγραφές και τέτοια, η οποία θα περιλάβει την απαγόρευση του γάμου ατόμων του ίδιου φύλου! Ασφαλώς είμαι αντίθετος, γιατί στην Ελλάδα θα λειτουργούσε σαν ένα δείγμα φυγής προς τα μπρος ο γάμος ομοφυλοφίλων, που εφαρμόζεται θαυμάσια στην Ισπανία και την Πορτογαλία, που έχουν παρόμοια Ιστορία και παρόμοια οικονομικά προβλήματα με εμάς, αν και πιστεύω ότι και οι ίδιοι οι Έλληνες ομοφυλόφιλοι, θα προτιμούσαν το Σύμφωνο Συμβίωσης, αρκεί να είναι σοβαρό, σαν το σχεδιαζόμενο -ποιός το περίμενε να ζηλεύω την Ιταλία- στην Ιταλία. Όχι παλιόχαρτο. Στην δεκαετή σχέση που βρίσκομαι τώρα, ξέρω ότι μπήκαμε εγώ και ο σύντροφός μου γνωρίζοντας τις κοινωνικές αντιξοότητες. Αλλά μια νομική αναγνώριση τη χρειαζόμαστε.

7) Σέβομαι τις απόψεις σας, αν και σε πολλά διαφωνώ. Εκείνο που θέλω να πω τελειώνοντας, είναι ότι η δυσκολότερη "συμβίωση" φαίνεται ότι είναι της Ορθόδοξης Εκκλησίας με το Ευρωπαϊκό Κράτος Δικαίου. Διάβασα ένα βιβλιαράκι με έναν διάλογο μεταξύ του Γιούργκεν Χάμπερμας και του τ. Πάππα Βενέδικτου το 2004, όπου παρόλο που επέμειναν στη θέσεις τους, κατάληξαν στην "αμφίπλευρη μαθητεία" και στην ανάγκη "συμβίωσης", των δύο διαφορετικών αφετηριών, αλλά όχι τόσο αντιθετικών τελικά στοιχείων.

Ακριβώς αυτά που φωνάζω χροοοοοοοονια τώρα.

Να σας δω εσάς που υποστηρίζεται τις θέσεις της ΧΑ τι θα κάνατε σε τέτοια περίπτωση.

[YOU TUBE]dfccrwUlROU[/YOU TUBE]

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα