Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσιστικό σχόλιο ( τι εστί ρατσισμός?)


Recommended Posts

Φυσικά πάλι κολλήσαμε σε ένα σύνθημα... η ουσία γιοκ!

 

Μα το θέμα είναι τι είναι πλέον ρατσισμός...;)

Εμένα θα μου απαντήσει κανείς...στο περιστατικό που ανέφερα ποιος ήταν τελικά ο ρατσιστής ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 496
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φυσικά πάλι κολλήσαμε σε ένα σύνθημα... η ουσία γιοκ!

μα αγαπητή Ιωσηφίνα, το σύνθημα είναι απλά η αφορμή... η ουσία είναι ότι ως λαός, δεν παραδεχόμαστε τα λάθη μας και τα ελαττώματά μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι τι είναι πλέον ρατσισμός...;)

 

Εμένα θα μου απαντήσει κανείς...στο περιστατικό που ανέφερα ποιος ήταν τελικά ο ρατσιστής ?

όλοι ρατσιστές είμαστε, ρε Ντάλια. αν και το σύνθημα, για κάποιους δεν είναι ρατσιστικό. (σε λίγο θα ακούσουμε ότι δικαιολογημένα τον έδειρε κιόλας, αφού ο Αλβανός άρχισε πρώτος)

Link to comment
Share on other sites

όλοι ρατσιστές είμαστε, ρε Ντάλια. αν και το σύνθημα, για κάποιους δεν είναι ρατσιστικό. (σε λίγο θα ακούσουμε ότι δικαιολογημένα τον έδειρε κιόλας, αφού ο Αλβανός άρχισε πρώτος)

 

Μα συμφωνώ ότι όλοι ρατσιστές είμαστε το είπα και σε προηγούμενα ποστ...απλά κάποιοι δεν θέλουν να το παραδεχτούν...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kinkajoujou συμφωνω οτι υπαρχει προβλημα στη χωρα μας με τις κρατικες υπηρεσιες διαφωνω για τις καφριλες πολιτων. Κατα κανονα μιλαω παντα και οχι και περιστατικα ασχημα που μπορεις ομως να δεις παντου. Γιατι καφριλα ειναι και να ξερνας ολο τον κοσμο απο το αλκοολ αλλα φροντιζει και τα μαζευει το κρατος και δεν φαινονται. Εμεις ομως καταφερνουμε πολλα χωρις την βοηθεια του κρατους.

Απογοητευμενος απο τη χωρα του καποιος και κριτης μπορει να ειναι οσο θελει. Αλλα αυτο ειναι προσωπικο θεμα. Δεν του δινει το δικαιωμα ομως να χαρακτηριζει εναν ολοκληρο λαο απο την προωπικη του εντυπωση γιατι αυτο ειναι ρατσισμος Ειναι προσβολη για εμενα λοιπον να λετε οτι οι Ελληνες ειμαστε καφροι, αναγωγοι, "γαιδουρια". Δεν θα ελεγα κατι τετοιο για κανενα λαο γιατι παντα λαμβανω υπ οψιν ολες τις παραμετρους.

 

Είναι πρακτικά αδύνατο να φτιαχτεί μια κατάσταση τόσο έντονης διαφθοράς και καφρίλας, αν δεν υπάρχει συνεργασία πολιτών και κράτους. Στην τελική τη γόπα δεν την πετάει ο Πάγκαλος στην παραλία, αλλά εγώ, εσύ, η ξαδέρφη μας, ο θείος μας κλπ κλπ... Το κράτος μπορεί να φτιάχνει χάλια ράμπες για ανάπηρους, αλλά και πάλι εγώ, εσύ, ο διπλανός, ο απέναντι πάμε και παρκάρουμε και τις κλείνουμε... το κράτος μπορεί να αφήνει τα σκυλιά αδέσποτα, αλλά και η πλειοψηφία των πολιτών θεωρεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχει ένα λυκόσκυλο κλεισμένο όλη μέρα σε ένα μπαλκόνι 2χ2 και να του μαθαίνει να σηκώνει το πόδι και να τα αφήνει στο δρόμο, όταν θέλει να κάνει την αναγκη του...

 

Δεν σημαίνει αυτό ότι ο μέσος Έλληνας είναι κατώτερος, ούτε οι συμπεριφορές αυτές χαρακτηρίζουν όλο το λαό, ούτε σημαίνει ότι βρίζουμε τους Έλληνες και δεν τους αγαπάμε. Είναι απλά μια διαπίστωση ότι σε μεγάλη μερίδα των πολιτών λείπει η κοινωνική μόρφωση που θα διευκολύνει τις σχέσεις του συνόλου κι ότι αυτό πρέπει να αλλάξει. Ούτε θα ισχυριστώ ποτέ ότι η Αμερική που ζω τώρα ή η Αγγλία που έχω ζήσει παλιότερα ή οι πολλές χώρες που έχω επισκεφτεί είναι καλύτερες ή παράδεισος, γιατί δεν είμαι τόσο αφελής ;). Απλά αντιμετώπισαν νωρίτερα τέτοια φαινόμενα και πέτυχαν να καλλιεργηθεί μια διαφορετική νοοτροπία στο μέσο πολίτη. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζει κανείς τα θετικά της Ελλάδας, αλλά ότι προτιμά να επισημαίνει τα σοβαρά αρνητικά, γιατί αυτά είναι που χρειάζονται δουλειά.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dalia δεν ξέρω, νομίζω ότι και οι 2 περιπτώσεις που αναφέρεις είναι ρατσιστές.

Εγώ θυμάμαι έντονα, στο δημοτικό, Έλληνες συμμαθητές μου να μαλώνουν μεταξύ τους και να χρησιμοποιούν την λέξη "Αλβανός" ως βρισιά. Δηλαδή, αντί να πουν "άντε φύγε από δω χαζό" για παράδειγμα, λέγανε "φύγε από δω ρε αλβανέ". Σε Έλληνα όμως. Και οι Αλβανοί συμμαθητές φαντάζομαι νιώθανε πολύ άσχημα.

 

Να ρωτήσω τώρα κάτι που έχω έναν διχασμό; Δεν το ρωτάω ειρωνικά, αναρωτιέμαι. Για ποιον θα πρέπει να αισθάνομαι εθνικά υπερήφανη για να μην (ξανα)χαρακτηριστώ ανθέλλην; Για τον Ηλιάδη, που αγωνίστηκε για την Ελλάδα χωρίς να είναι ελληνικής καταγωγής, και κέρδισε μετάλλιο, ή για τον ελληνικής καταγωγής ολυμπιονίκη της Γερμανίας που δήλωσε αυτά; http://www.pkool.gr/2012/08/ellinas-olimpionikis-ymnei-tin-germaniki-simaia/ (του δίνω δίκιο μεταξύ μας)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

μα αγαπητή Ιωσηφίνα, το σύνθημα είναι απλά η αφορμή... η ουσία είναι ότι ως λαός, δεν παραδεχόμαστε τα λάθη μας και τα ελαττώματά μας.
Δήλαδη η οικογενεια σου δεν τα παραδεχεται? οι ανθρωποι που συναναστρεφεσαι? Εγω παραδεχομαι ο,τι δεν ειναι σωστο αλλα βλεπω οτι ολοενα και καλυτερευουμε σε πολλους τομεις. Αυτα δηλαδη που διαβασα παραπανω και που τα θυμαμαι οταν ημουν μικρη, οχι, τωρα δεν τα βλεπω γυρω μου. Στις παραλιες που παμε βλεπω ολες τις μαμαδες στην ηλικια μου (35αρες) να σηκωνονται να μαζευουν τα σκουπιδακια κλπ. Βλεπω πολλες φορες παιδια να "μαλωνουν τους γονεις " τους αν εκεινοι προσπαθουν να κανουν κατι που δεν ειναι σωστο, λογω συνηθειας.

Επισης δεν εχω δει τα τελευταια χρονια σε κανενα αυτοκινητο να ανοιγει το τζαμι και να πετανε τα σκουπιδια. Οταν ημουν μικρη, το ειχα δει , ναι.

 

όλοι ρατσιστές είμαστε, ρε Ντάλια. αν και το σύνθημα, για κάποιους δεν είναι ρατσιστικό. (σε λίγο θα ακούσουμε ότι δικαιολογημένα τον έδειρε κιόλας, αφού ο Αλβανός άρχισε πρώτος)
εξαρταται παλι ποσο διευρυμενα ορια εχει η σημασια του ρατσιστης ρε παιδια. Παντως το συνθημα που ακουστηκε και εγω το βρισκω ρατσιστικο φυσικα.

 

Είναι πρακτικά αδύνατο να φτιαχτεί μια κατάσταση τόσο έντονης διαφθοράς και καφρίλας, αν δεν υπάρχει συνεργασία πολιτών και κράτους. Στην τελική τη γόπα δεν την πετάει ο Πάγκαλος στην παραλία, αλλά εγώ, εσύ, η ξαδέρφη μας, ο θείος μας κλπ κλπ... Το κράτος μπορεί να φτιάχνει χάλια ράμπες για ανάπηρους, αλλά και πάλι εγώ, εσύ, ο διπλανός, ο απέναντι πάμε και παρκάρουμε και τις κλείνουμε... το κράτος μπορεί να αφήνει τα σκυλιά αδέσποτα, αλλά και η πλειοψηφία των πολιτών θεωρεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχει ένα λυκόσκυλο κλεισμένο όλη μέρα σε ένα μπαλκόνι 2χ2 και να του μαθαίνει να σηκώνει το πόδι και να τα αφήνει στο δρόμο, όταν θέλει να κάνει την αναγκη του...

 

Δεν σημαίνει αυτό ότι ο μέσος Έλληνας είναι κατώτερος, ούτε οι συμπεριφορές αυτές χαρακτηρίζουν όλο το λαό, ούτε σημαίνει ότι βρίζουμε τους Έλληνες και δεν τους αγαπάμε. Είναι απλά μια διαπίστωση ότι σε μεγάλη μερίδα των πολιτών λείπει η κοινωνική μόρφωση που θα διευκολύνει τις σχέσεις του συνόλου κι ότι αυτό πρέπει να αλλάξει. Ούτε θα ισχυριστώ ποτέ ότι η Αμερική που ζω τώρα ή η Αγγλία που έχω ζήσει παλιότερα ή οι πολλές χώρες που έχω επισκεφτεί είναι καλύτερες ή παράδεισος, γιατί δεν είμαι τόσο αφελής ;). Απλά αντιμετώπισαν νωρίτερα τέτοια φαινόμενα και πέτυχαν να καλλιεργηθεί μια διαφορετική νοοτροπία στο μέσο πολίτη. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζει κανείς τα θετικά της Ελλάδας, αλλά ότι προτιμά να επισημαίνει τα σοβαρά αρνητικά, γιατί αυτά είναι που χρειάζονται δουλειά.

εχεις δικιο σε ολα απλα τωρα πια δεν ειναι ετσι. Ηταν ομως. Οπως ηταν σε πολλα κρατη που δεν ειχαν εξευρωπαιστει. Οχι οτι τωρα φτασαμε κανα στοχο αλλα πιστευω οτι το παλευουμε.

Οπως αντιμετωπιζαν οι αλλες χωρες τα φαινομενα, ετσι τα αντιμετωπιζουμε και εμεις.

Και εγω ειμαι αυστηρος κριτης πρωτα με τον εαυτο μου και μετα με τον αλλον. Αλλα αν προδικασω οτι ειμαι αχρηστη πως θα κανω ενα βημα παραπανω?;)

Link to comment
Share on other sites

Dalia δεν ξέρω, νομίζω ότι και οι 2 περιπτώσεις που αναφέρεις είναι ρατσιστές.

Εγώ θυμάμαι έντονα, στο δημοτικό, Έλληνες συμμαθητές μου να μαλώνουν μεταξύ τους και να χρησιμοποιούν την λέξη "Αλβανός" ως βρισιά. Δηλαδή, αντί να πουν "άντε φύγε από δω χαζό" για παράδειγμα, λέγανε "φύγε από δω ρε αλβανέ". Σε Έλληνα όμως. Και οι Αλβανοί συμμαθητές φαντάζομαι νιώθανε πολύ άσχημα.

 

Να ρωτήσω τώρα κάτι που έχω έναν διχασμό; Δεν το ρωτάω ειρωνικά, αναρωτιέμαι. Για ποιον θα πρέπει να αισθάνομαι εθνικά υπερήφανη για να μην (ξανα)χαρακτηριστώ ανθέλλην; Για τον Ηλιάδη, που αγωνίστηκε για την Ελλάδα χωρίς να είναι ελληνικής καταγωγής, και κέρδισε μετάλλιο, ή για τον ελληνικής καταγωγής ολυμπιονίκη της Γερμανίας που δήλωσε αυτά; http://www.pkool.gr/2012/08/ellinas-olimpionikis-ymnei-tin-germaniki-simaia/ (του δίνω δίκιο μεταξύ μας)

εγω ειμαι εξισου και για τους δυο. Για τον πρωτο που τιμησε τη χωρα μου σαν δικη του και για τον δευτερο που ενας Ελληνας τιμηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σε ολα απλα τωρα πια δεν ειναι ετσι. Ηταν ομως. Οπως ηταν σε πολλα κρατη που δεν ειχαν εξευρωπαιστει. Οχι οτι τωρα φτασαμε κανα στοχο αλλα πιστευω οτι το παλευουμε.

 

Πέρυσι ήμουν στην Ελλάδα όλο το καλοκαίρι... μακάρι μέσα σε ένα χρόνο να άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα, αυτό είναι πολύ θετικό σημάδι...

 

Κατά τα άλλα, ας μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια, μιλάω για αυτά που είδαν τα μπιρμπιλωτά μου μάτια, όχι για όλους. Ούτε χαρακτηρίζω κάποιον ως κάφρο ή άχρηστο, αλλά θα χαρακτηρίσω τη συμπεριφορά του ως καφρίλα, έχει τεράστια διαφορά...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι εξισου και για τους δυο. Για τον πρωτο που τιμησε τη χωρα μου σαν δικη του και για τον δευτερο που ενας Ελληνας τιμηθηκε.

κι εγώ κάπου εκεί τείνω τελικά

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η οποια αλλαγη ξεκιναει μεσα απο την αναληψη της δικης μας προσωπικης ευθυνης, κοινωνικη μορφωση για να εχουμε πρεπει να υπαρξει,,,υπαρχει? σε ποιο βαθμο? μεσα απο ποια παραδειγματα που δινουν οι ενηλικοι απ ολα τα ποστα επιτυγχανεται κατι τετοιο για τους νεοτερους,,,το σχολεια, η οικογενεια η πολιτικη ταξη ο ακαδημαικος και καλλιτεχνικος κοσμος ειναι στο υψος των περιστασεων? προφανως οχι ικανοποιητικα, αλλα καποια πραγματα αλλαζουν προς το καλυτερο, αργα εκνευριστικα αργα αλλα αλλαζουν,,στα λεωφορεια καποτε εγραφε μην φτυνετε ας πουμε, για να μην πω για τη θεση της γυναικας, για να μην πω για οδικη συμπεριφορα, υπαρχει μεγαλυτερη ευαισθητοποιηση και κινητοποιηση πια

αλλα οταν ερχονται ευρωπαιοι και οι δικοι μας αλλα μπρατσετα και σε φερνουν αντιμετωπο εν μεσω κρισης με μετρα που ξεφτυλιζουν τη ζωη σου και σε βυθιζουν ακομα περισσοτερο στην κριση στην ανεργεια και στην ανεχεια εκει ανοιγονται υποχρεωτικα δυο δρομοι ο ενας ειναι σκληρος και ανηφορικος περναει μεσα απο την αυτοκριτικη και για τα λαθη και για τα σωστα, το δευτερο για να παιρνει κανεις δυναμη και να λεει αξιζει ρε π,,,η μου, το θαρρος και το θρασος για ρήξη με ολα τα κακως κειμενα και ο δευτερος δρομος ειναι ο μαυρος αραχνος και αυτοκαταστροφικος εκει οπου θα απουσιαζει ο λογος ο ανθρωπινος κι ο δημοκρατικος και θα μιλανε οι σφαλιαρες,,,σε αυτο το σταυροδρομι βρισκομαστε και φανταζομαι ολοι προτιμαμε να παρουμε τον πρωτο δρομο,,,,

 

δεν χρειαζεται μονον μαστιγιο για να διορθωσεις τα στραβα σου

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που θα χρειαστει να το πω

αλλα ζητω η υποκρισια

η Ellepheriem βεβαια τα ειπε καλυτερα, ηταν πιο ευστοχη φρασιολογικα,,,

 

η ell τα είπε σούπερ...την έδοσα ήδη συγχαρητήρια:P

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν συμφωνώ και'γω με το ποστ #435 της Λαιδα.

Επίσης όλα τα παρακάτω από το χαριτωμένο κείμενο που κυκλοφορεί στο νετ ναι έχουν μειωθεί σημαντικά...Σίγουρα δεν αγγίζουμε την τελειότητα σας λαός αλλά κάτι κάνουμε.

Αλήθεια υπάρχει το αντίστοιχο Αλβαναράς ??

 

Ήμαστε μια γενιά σε αναμονή: περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας.

Έπρεπε να περιμένουμε...

δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο ώρες μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές έπρεπε να μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε. Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν με την αναμονή.

 

Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα ζωντανοί…

Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης».

Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια και μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά…Ανεβαίναμε στα ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ, καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα.

Οι κούνιες ήταν φτιαγμένα από μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες.

Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια.

Περνάγαμε ώρες κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε ανακαλύπταμε ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε «μακριά γαϊδούρα» και κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση..

 

Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει τα φώτα στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς βρει. Τότε δεν υπήρχαν κινητά. Σπάγαμε τα κόκαλα και τα δόντια μας και δεν υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους»

 

Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα.. Δεν υπήρχε κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου. Είχαμε καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το ξεπερνάμε.

Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι. Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο.

Μοιραζόμασταν μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα.

Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν πλένοντας μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι..

Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια, βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet.

Εμείς είχαμε φίλους...

Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε. Καμιά φορά δεν κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί έφτανε η τεχνολογία.

Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα. Χάσαμε χιλιάδες μπάλες ποδοσφαίρου.

Πίναμε νερό κατευθείαν από τη βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους πάνω στη βρύση.

Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με αεροβόλα στην εξοχή, παρά το ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν ενήλικοι για να μας επιβλέπουν.

Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;

Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση.

 

Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν υπήρχαν ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι.. Τι φρίκη!

 

Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντιηλιακή κρέμα με δείκτη προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ..

Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια κυνηγώντας τα για να τους βάλουμε χέρι, όχι πιάνοντας κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) ; ) : D : P

Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε.

 

Εννοείται ότι κάποια πράγματα δεν θα ήθελα να άλλαζαν και να παραμέναμε ελληναράδες :lol::lol::lol::lol:

 

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το θέμα του ρατσισμού είναι τεράστιο,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να συγκρινόμαστε με τους άλλους.Θεωρώ πως όλοι οι λαοί έχουν τα αρνητικά τους και τα θετικά τους.Και βεβαίως πρέπει να βλέπουμε τα αρνητικά μας και να τα διορθώνουμε,άλλο όμως αυτό και άλλο να ισοπεδώνουμε τα πάντα.Φυσικά αρκετοί από εμάς έχουμε απαρέδεκτες συμπεριφορές,άλλοι πιο συχνά,άλλοι πιο σπάνια,άλλοι ίσως και καθόλου(και μπράβο τους).Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι οι νόμοι,γιατί από αυτούς έχουμε πολλούς,αλλά το γεγονός ότι δεν εφαρμόζονται,καλλιεργόντας ένα κλίμα ατιμωρισίας στους έλληνες και μη πολίτες.Αυτό όμως κυρία Στυλιανάκη δεν σημαίνει ότι οι άλλοι λαοί είναι πιο πολιτισμένοι.Έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ευρώπη και έχω ζήσει και στην Γρεμανία.Ο κάθε λαός έχει τα δικά του προβλήματα,π.χ στην Γερμανία έβλεπα πολύ συχνά ανθρώπους κυρίως έφηβους να κάνουν εμετό στη μέση του δρόμου από το ποτό.Δεν κάναν διακοπές,ήταν η καθημερινότητά τους και αυτό το βρίσκω πολύ ανησυχητικό για μια κοινωνία.Στη Ιταλία π.χ(Ρώμη και Βενετία) δεν έχω γνωρίσει πιο ανάγωγους υπαλλήλους σε ξενοδοχεία και μάλιστα 4 αστέρων.Την πρώτη φαρό που συνέβη το θεώρησα τυχαίο,όταν όμως ένα γεγονός επαναλαμβάνεται,δεν μπορεί να είναι τυχαίο.Θα μπορούσα να αναφέρω άπειρα παραδείγματα,αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται,αφού θεωρώ πως έγινα σαφής.Βεβαίως έχουμε αρνητικές συμπεριφορές που πρέπει να διορθώσουμε όλοι μας αρχίζοντας από την καθημερινότητά μας,όμως η σύγκριση με άλλους λούς νομίζω είναι άστοχη,αφού και αυτή έχουν τα δικά τους προβλήματα.Το να λέμε ότι αυτά δεν συμβαίνουν σε άλλες πολιτισμένες χώρες νομίζω δεν έχει νόημα.Μπορεί να μην συμβαίνουν αυτά,συμβαίνουν όμως άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλό ποστ σε μπλογκ εξηγεί γιατί είναι ρατσιστικό.

 

Πραγματικά πολύ καλό.

Αναλυτικότατο.

Είναι τραγικό που χρειάζεται τόση ανάλυση.... και δεν είναι αυτονόητα μερικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που θα χρειαστει να το πω

αλλα ζητω η υποκρισια

η Ellepheriem βεβαια τα ειπε καλυτερα, ηταν πιο ευστοχη φρασιολογικα,,,

 

η ell τα είπε σούπερ...την έδοσα ήδη συγχαρητήρια:P

Το είπα κι εγώ πολλά ποστ πριν - η Ellepheriem μια χαρά τα έγραψε αλλά το ύφος της ήταν Ελληναρούς... οπότε...

 

 

κυρία Στυλιανάκη, η αλήθεια είναι πως μπήκα στον πειρασμό να σας απαντήσω σημείο σημείο στο μήνυμά σας (Νο 413) αλλά τελικά κατάλαβα πως δεν έχει νόημα (αφήστε που θα γίνει και εμμονή ν' απαντάμε όλοι σε σας).

 

Στα μόνα που σας δίνω απόλυτο δίκιο είναι

πως μπορείτε να μπαίνετε εδώ και να γράφετε όποτε θέλετε χωρίς να δίνετε λογαριασμό σε κανένα μας για το γιατί, το πότε και το πως

και στο ότι δεν γίνεται ν' απολογείστε για τα "κακά" του φόρουμ αφού συμμετέχετε σε αυτή τη συζήτηση ως απλό μέλος.

 

Για τα υπόλοιπα, γενικά... τι να πω? Είναι κάτι παραπάνω από ξεκάθαρο πως νοσηρές συμπεριφορές υπήρχαν και υπάρχουν (ευτυχώς πολύ λιγότερες κι όχι σε τέτοιο σημείο πάντως ώστε να σηκώνουν βαρείς και καθολικούς χαρακτηρισμούς) (γιατί αν μιλάμε δηλαδή για κάποιους, για λίγους ανθρώπους/Έλληνες [εντάξει να το συζητήσουμε φυσικά] αλλά "οι λίγοι" δεν μπορούν ν' αποτελούν και ολόκληρο φαινόμενο ή αντικείμενο τόσο παθιασμένου σχολιασμού)

 

και κριτική θέλουμε οι Έλληνες και αυτοκριτική κάνουμε

 

και να μας χαιδεύουν τα τρυφερά αυτιά μας δεν γουστάρουμε (κι ούτε μας έχουν συνηθίσει)

 

και αντάξιοι του παρελθόντος μας είμαστε σε πολλούς τομείς και με πολλές (συνήθως ατομικές, όχι θεσμικές) συμπεριφορές μας το αποδεικνύουμε (αν και η αρχαιο-εμμονή προσωπικά μου φέρνει μια αηδία)

κι είναι άσκοπο να φέρω παραδείγματα, θα έπρεπε να είναι γνωστά

 

και μια παραγωγική συζήτηση θα μπορούσε να γίνει με καλοπροαίρετα επιχειρήματα (χωρίς γλωσσολόγους, νομικούς και τον ΟΗΕ) (και χωρίς την σκιά των καρτών...)

 

αρκεί να μην παίζουμε με τις λέξεις και τις έννοιες

 

και υποθέτω πως γνωρίζετε και τις ομορφιές της Ελλάδας/Ελλήνων, έχετε δικαίωμα να μην τις επικαλείστε, εδώ ή γενικά - εγώ τις επικαλούμαι, όχι για να γλυκάνω το χάπι αλλά για ν' αποκτά η συζήτηση πλουραλισμό και μια δικαιοσύνη για την γενικότερη εικόνα, ένα παλάντζο βρε αδελφέ

 

και τέλος πάντων, προσωπικά δεν μπορώ να συνεχίσω το διάλογο στην παράλογη (τουλάχιστον) βάση κατ' εμέ ότι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα δεν συμβαίνει σε καμιά άλλη πολιτισμένη χώρα που οι άνθρωποι έχουν πάει 6-12 χρόνια σχολείο... Αφήστε που για να το υποστηρίξει κανείς αυτό, θα πρέπει να έχει ζήσει μήνες/χρόνια σε όλες αυτές τις χώρες - αυτό είναι πρακτικά αδύνατον, άρα δεν μπορώ να μιλώ για τ' αξιώματα του καθενός...

 

πόσο μάλλον όταν αυτοί που τα κομίζουν π.χ. δεν αναγνωρίζουν καν πως υπάρχει πρόβλημα κυκλοφοριακής αγωγής στη Ρώμη και τη Νάπολη, παρά μόνο κάτι χαριτωμένες κορνούλες που και που...

και μου είναι πραγματικά βαρετό (για να μην πω υποτιμητικό για μένα) να χρειάζεται ν' αποδείξω ότι και σε άλλες χώρες υπάρχουν τα ίδια ή παρόμοια προβλήματα (και οι πέτρες τα ξέρουν...) που είναι αντικειμενικά καταγεγραμμένα πριν και άσχετα από τον μικρόκοσμο του καθενός μας.

Όχι γιατί θα σωθούμε/δικαιωθούμε εμείς οι Έλληνες αν είναι και άλλοι "γαιδούρια" αλλά γιατί τέθηκε το επιχείρημα/σύγκριση/έγινε βάση της συζήτησης... κι άρα πρέπει ν' απαντηθεί.

 

Τελειώνοντας να πω ότι προσωπικά δεν μ' ενοχλούν τόσο οι λέξεις - Ελληναράς, Αλβαναράς, Τουρκαλάς, Μουσουλμαναράς, ομοφυλοφυλοφαράς, καπιταλισταράς κι όλα τ' "αρνητικά" -αράς, όσο η μομφή που κουβαλάνε εμμέσως? πλην σαφώς.

Τώρα... το "Κρητίκαρος" για μένα έχει μόνο θετική έννοια. Αν ήθελα να τον βρίσω/κατηγορήσω τον Κρητικό (που δεν το συνηθίζω σε επίπεδο εντοπιότητας/προέλευσης/εθνότητας/θρησκεύματος/σεξουαλικής προτίμησης/οικονομικής κατάστασης) - θα τον έλεγα βρωμοκρητικό, βρωμοκαλαματιανό, βρωμοσερραίο, κ.λ.π.

 

Οπότε, εξαιτίας όλων των παραπάνω, απ' αυτό το κομμάτι της συζήτησης αποχωρώ. Εύχομαι στους υπόλοιπους καλοπροαίρετο, γόνιμο και μη εμπαθή διάλογο (από όποια πλευρά κι αν το βλέπουν το ζήτημα). Ας χαλαρώσουμε όλοι, καλοκαιράκι (τελευταίος μήνας?) είναι εξάλλου...

 

Χάρλοου (θεματοθέτρια), που είσαι?

Εννοείται πως στις συγκεκριμένες τοποθετήσεις τους εδώ συμφωνώ με Λαίδα, Ρούμπις, Τζακ, Ντάλια, κ.λ.π. - φαίνεται νομίζω, να μην κάνω συνέχεια παραθέσεις.

 

έντιτ : το έ(γ)ραψα το υπέρδιπλο παπλωματάκι μου - φανταστείτε να μην μίλαγα και γενικά αλλά σημείο σημείο:lol::lol::rolleyes::roll::cool:

Link to comment
Share on other sites

απορω γιατι μενετε στο θεμα ρατσισμος και καταγωγη.... μηπως τα ποντιακα ανεκδοτα δεν ειναι ρατσιστικα απεναντι στον πολυπαθο λαο του ποντου; τα ανεκδοτα για τις ξανθιες δεν ειναι ρατσιστικα; ξαφνικα ολες οι ξανθιες εγιναν χαζες (για να μην πω και το αλλο .... οπου ξανθια = ευκολη....)

 

στους χοντρους; "πωπω φωκια φαλαινα, γυναικα ειναι αυτη; ποιος θα την παρει με τα χαλια της;"

 

"σιγα μην βγω με τον στραβουλιακα (ο καημενος ο γυαλακιας ποτε δεν εβρισκε κοπελα)"

 

και ποσα αλλα.... ο ρατσισμος ειναι μεσα μας... ετσι μας εμαθαν οι γυρω μας.... στο χερι μας ειναι να τον αποτιναξουμε απο μεσα μας

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Αν κ βλέποντας την τροπή που χει πάρει τόσες μέρες το όλο θέμα, είπα ότι δεν θα ξαναγράψω... Θέλω να πω κάτι τελευταίο. Το θέμα του ρατσισμού σε αυτό το forum μου θυμίζει το θέμα του θηλασμού. Πάντα καταλήγει σε κόντρα κ είναι ανεξάντλητο. Εγώ πιστεύω ότι άκρη δεν θα βγει, οπότε κακώς αναλωνοναστε, ξεκατινιαζομαστε, ειρωνευομαστε ο ένας τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται πως θα το δει κανεις.Δλδ η κοπελα αποκλειστηκε λογω τον πολιτικων της πεποιθησεων?Γιατι αν ειναι ετσι να το δουμε σε αλλη βαση.

Αυτο που σχολιαζεται ειναι ενα συγκεκριμενο σχολιο\ανεκδοτο...ειναι τοσο ρατσιστικο οσο ρατσιστικο ειναι και ενα ανεκδοτο για τις ξανθιες και για τους Ποντιους.Pατσιστικο το ενα ρατσιστικο και το αλλο.Αν λοιπον η αθλητρια ειχε αναρτησει ενα ανεκδοτο για ξανθιες και την απεκλειαν απο τους αγωνες λογω αυτου θα το θεωρουσες δικαιο?Γιατι εγω και παλι θα το θεωρουσα παρατραβηγμενο.

 

Και αντε να δεχτουμε οτι η τυπισσα ειναι υποστηρικτρια της ΧΑ ( το λεω γιατι εγω τη σελιδα της δε την εχω δει)...ειναι λογος αυτος να αποκλειστει απο τους αγωνες?Τη στιγμη που η ΧΑ εχει μπει στη Βουλη?Την τιμωρουμε δλδ?

Αν ειναι ετσι να βρουμε και τους υπολοιπους ψηφοφορους να τους πεταξουμε εξω απο τις δουλειες τους να τους τιμωρησουμε.Ειναι λογικο αυτο?

 

Νίκη, αναφέρεις ότι ΔΕΝ είδες τη σελίδα της. Αυτό σημαίνει ότι κρίνεις ένα λεγόμενό της εντελώς ανεξάρτητα από το υπόλοιπο περιεχόμενο.

Δες λοιπόν την σελίδα της και μετά πες μου αν είναι ή όχι ρατσιστικό και χυδαίο το αστείο της.

 

Οι πεποιθήσεις της, (για τις οποίες κρίνεται ως δημόσιο πρόσωπο που τις εκφράζει δημόσια) δεν έχουν να κάνουν με το τι ψήφισε αλλά με τις εθνικιστικές και ρατσιστικές συμπεριφορές της με σαφείς αναφορές σε βία.

 

Επίσης θεωρώ άνευ ουσίας και με σκοπό καθαρά αποπροσαντολιστικό τα ερωτήματα του στυλ "αν είχε πει για ξανθιές", "αν είχε πει η γερμανίδα για τους έλληνες", "αν είχε η γιαγιά μου"....

 

Δεν μπορούμε να μιλήσουμε για το συγκεκριμένο γεγονός και να το κρίνουμε ως πολίτες; Τι νόημα έχουν οι υποθέσεις για πράγματα που δεν έχουν γίνει ποτέ και πώς μπορούμε να απαντήσουμε σε τέτοιου είδους υποθέσεις εκ των προτέρων;

 

Απλά προσωπικά πιστεύω ότι η αθλήτρια καλώς αποκλείστηκε αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχει αποκλειστεί για το συνολικό περιεχόμενο της σελίδας της και όχι μόνο για το ανέκδοτο.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Νίκη, αναφέρεις ότι ΔΕΝ είδες τη σελίδα της. Αυτό σημαίνει ότι κρίνεις ένα λεγόμενό της εντελώς ανεξάρτητα από το υπόλοιπο περιεχόμενο.

Δες λοιπόν την σελίδα της και μετά πες μου αν είναι ή όχι ρατσιστικό και χυδαίο το αστείο της.

 

Οι πεποιθήσεις της, (για τις οποίες κρίνεται ως δημόσιο πρόσωπο που τις εκφράζει δημόσια) δεν έχουν να κάνουν με το τι ψήφισε αλλά με τις εθνικιστικές και ρατσιστικές συμπεριφορές της με σαφείς αναφορές σε βία.

 

Επίσης θεωρώ άνευ ουσίας και με σκοπό καθαρά αποπροσαντολιστικό τα ερωτήματα του στυλ "αν είχε πει για ξανθιές", "αν είχε πει η γερμανίδα για τους έλληνες", "αν είχε η γιαγιά μου"....

 

Δεν μπορούμε να μιλήσουμε για το συγκεκριμένο γεγονός και να το κρίνουμε ως πολίτες; Τι νόημα έχουν οι υποθέσεις για πράγματα που δεν έχουν γίνει ποτέ και πώς μπορούμε να απαντήσουμε σε τέτοιου είδους υποθέσεις εκ των προτέρων;

 

Απλά προσωπικά πιστεύω ότι η αθλήτρια καλώς αποκλείστηκε αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχει αποκλειστεί για το συνολικό περιεχόμενο της σελίδας της και όχι μόνο για το ανέκδοτο.

 

Το θεμα μου ειναι ακριβως αυτο ομως.Γιατι δεν την αποκλεισανε ευθεως για το συνολικο περιεχομενο της σελιδας της?Το να προβαλλουν ως αιτια το συγκεκριμενο σχολιο...το οποιο ολοι συμφωνησαν οτι ηταν ατυχεστατο...ειναι υπερβολη και υποκρισια.

Link to comment
Share on other sites

tzini σε εχασα λιγο, και τα μπινελικια καμμια φορα ωραια ειναι ξεδινεις

εγω μνημονευσα την ell γιατι θεωρησα αυτο που εγινε με την γερμανιδα αθλητρια καπως,,,επειδη εχει σχεση με καποιον που ανηκει σε κομμα ακροδεξιων, αυτο ρε παιδια δεν σας κανει ρατσιστικο και προκλητικο?

δεν ξερω τα εχω μπερδεψει λιγο ,,,,

οι ευρωπαιοι λιμοκοντοροι και ο ρατσισμος μας,,,, αυτο θα επρεπε να ειναι το θεμα

 

Το οτι ανηκει στο συγκεκριμενο κομμα με κανει σαφεστατα να χανω την οποια συμπαθεια θα μπορουσα να εχω για τη συγκεκριμενη αθλητρια...αυτο ομως που κολαει με τους αγωνες?Δλδ επιτρεψαμε στη ΧΑ αυγη να μπει στη Βουλη αλλα δεν επιτρεπουμε στην ψηφοφορο να αγωνιστει?Εχουμε χασει το δασος μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...