Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο δύσκολο είναι να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις;;


Recommended Posts

Ο μικρός μου κοντεύει 2 χρονών και θηλάζουμε γύρω στις 6 φορές την ημέρα τουλάχιστον. Επηρεάζει η συχνότητα των θηλασμών τη γονιμότητα, γιατί προσπαθούμε με τον σύζυγο για δεύτερο παιδάκι και φως δεν βλέπω...;

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καθολου δύσκολο!

Εγώ εμεινα ξανά εγκυος 8 μήνες μετά τη γεννα και ενώ θηλαζα αποκλειστικά τον γιο μου (άργησε να μπει στις στερεες, μόνο γάλα επινε μεχρι τον 9ο μήνα). Ειχα δει μια φορά περίοδο στο 6μηνο μετά τη γέννα και μετά... τίποτα.

Και υπάρχουν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις στο φόρουμ.

Το σημαντικό όμως ειναι το ορμονικό σου προφίλ. Δλδ περίοδο έχεις? Ωάρια παράγονται και τι ποιότητας? Ισως θα πρεπει να κανεις κάποιες εξετάσεις για να τα εξακριβώσεις αυτά. Πόσο καιρό προσπαθείτε? Πόσο εύκολη ήταν η πρώτη σύλληψη?

Πάντως ο θηλασμός από μόνος του δεν ειναι απαραίτητα ανατρεπτικός παραγοντας για τη σύλληψη.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα....εμενα ο μπεμπης μου ειναι 4,5 μηνων ....θηλαζω αποκλειστικα και ο γυναικολογος μου μου ειπε να προσεχω στην επαφη γιατι δεν αποκλειετε να μεινω εγκυος....αν και πιστευω οτι ο θηλασμοσ επηρεαζει τις προσπαθειες σου γιατι οι ορμονες σου ειναι ανω κατω....

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έμεινα έγκυος ενώ θήλαζα άλλα όχι αποκλειστικά γιατι η μικρή μου ήταν μεγάλη (13 μηνών) και περίοδο μου ήρθε στις 43 μέρες αμέσως μόλις μου σταμάτησαν τα λόχια (γιατι η μικρή μου σταμάτησε τον βραδινό θηλασμό 35 ημερών). Έχεις αδιαθετήσει καθόλου;

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Περίοδο έχω από τότε που ήταν 4 μηνών ο μικρός. Τώρα για ύπαρξη ωαρίων δεν έχω ερευνήσει... Προσπαθούμε από τις αρχές του έτους -όχι για μεγάλο διάστημα δηλαδή- αλλά το πρώτο μας παιδάκι το είχαμε πιάσει μετά από 3-4 μήνες χαλαρών προσπαθειών, γι' αυτό αναρωτιέμαι μήπως τώρα φταίει ο θηλασμός και πρέπει να τον κόψω σιγά-σιγά..

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...