Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ Η ΚΙΝΗΣΗ ΜΟΥ?


bee

Recommended Posts

Ολοι οσοι εχουμε γινει γονεις καταλαβαινουμε ποσα πολλα πραγματα χρειαζονται ειδικα τον πρωτο καιρο, ποσο λιγο τα χρησιμοποιοησαμε και ποσες αχρηστες αγορες καναμε..

Ομως σαν μελλοντες γονεις ολοι θελουμε το πιο καινουργιο και το πιο "καλο" για το μωρακι μας. Και εγω οταν ημουν εγκυος στο πρωτο (και στο δευτερο) ημουν ανεργη αλλα υπηρχε η δυνατοτητα να καλυφθουν οι αγορες μου. Βεβαια ημουν και στο εξωτερικο οποτε δεν υπηρχε κανενας να μας δωσει πραγματα...

Μετα και προδιαγραφες ασφαλειας αλλαζουν.. Το καθισματακι που θεωρουταν απο τα καλυτερα το 2007 βρεθηκε επικυνδινο το 2009...

Παντως και εγω εχω δωσει πραγματα των παιδιων... Και βεβαια αναλογα με την νοοτροπια. Πχ φιλη μου ιταλοαυστραλεζα (με οικονομικη ανεση) χαρηκε πολυ με οτι ρουχα της εδωσα. Σε συναδελφο του αντρα μου που προτιναμε να χαρισουμε το καροτσι για τα δυο παιδακια δεν απαντησε δεν το ξαναειπαμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παντως θα στο ξαναπω...προσεχε τι λες στον αδερφο σου.Γιατι ετσι οπως ειναι η σχεση σας με την κοπελα φοβαμαι θα προκειψουν κι αλλα...αν καθε τοσο πιανεις τον αδερφο σου να του λες διαφορα...ακομα κι αν το κανεις για να νιωθεις εσυ ξεκαθαρη μαζι του...γινεσαι η κακια κουνιαδα...γιατι αποκλειεται να μην τον επηρεασεις.Αν σε ενδιαφερει η σχεση σου με την κοπελα πιαστην και μιλα της στα ισια να ξεκαθαριστει η κατασταση...μη βαλεις μεσαζοντα τοιν αδερφο σου...χειροτερα θα τα κανει.

 

Παρεπιπτοντως για το αλλο θεμα...τι της ειπες δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα στο ξαναπω...προσεχε τι λες στον αδερφο σου.Γιατι ετσι οπως ειναι η σχεση σας με την κοπελα φοβαμαι θα προκειψουν κι αλλα...αν καθε τοσο πιανεις τον αδερφο σου να του λες διαφορα...ακομα κι αν το κανεις για να νιωθεις εσυ ξεκαθαρη μαζι του...γινεσαι η κακια κουνιαδα...γιατι αποκλειεται να μην τον επηρεασεις.Αν σε ενδιαφερει η σχεση σου με την κοπελα πιαστην και μιλα της στα ισια να ξεκαθαριστει η κατασταση...μη βαλεις μεσαζοντα τοιν αδερφο σου...χειροτερα θα τα κανει.

 

Παρεπιπτοντως για το αλλο θεμα...τι της ειπες δλδ?

Της είχα πει ότι δεν μου αρέσουν τα λόγια της.Το παιδί μεγαλώνοντας τα αποκωδικοποιεί όλα αυτά.Περιμέναμε τα δίδυμα,ήταν δύσκολη η κατάσταση από πολλές απόψεις και δεν υπήρχε λόγος να δημιουργηθεί αίσθημα απόρριψης στην κόρη μου.Η κοπέλα τότε μου είχε πει ότι την παρεξήγησα και ό,τι έλεγε το έκανε για να με ξεκουράσει μελλοντικά.Να πηγαίνει πιο εύκολα το παιδί μαζί της (που ήδη πήγαινε με χαρά δηλαδή).Από εκείνο το σημείο ψυχράνθηκαν οι σχέσεις μας άλλά κι εγώ δε μπορούσα να την αφήσω να λέει ό,τι θέλει.

Όχι,δεν κατάλαβες.Στον αδερφό μου δεν λέω κακό,ούτε γκρινιάζω.Του ανέφερα το περιστατικό με τα ρουχαλάκια,λέγοντάς του ότι το πρότεινα και σε εκείνη,μου αρνήθηκε με λίγο άσχημο τόνο και αν θελήσουν κάτι να μου το πει εκείνος. Παλιά με την κοπέλα είχαμε καλές σχέσεις και συχνή επαφή.Αφότου παρεξηγήθηκε μιλάω κατά κόρων με τον αδερφό μου.Εκείνη πολλές φορές που τους έχουμε καλέσει δεν έχει ακολουθήσει.Έχω προσπαθήσει επανειλημένα να λύσω την παρεξήγηση αλλά τι άλλο να κάνω πια;

Τι να πω...Βλέπω πως πήγα να κάνω το καλό επειδή γνωρίζω ότι ετοιμάζουν γάμο και ανακαινίζουν το σπίτι τους,γνωρίζω τον πενιχρό μισθό του αδερφού μου και ήθελα να βοηθήσω.Παρεπιπτόντως,είμαι η μόνη από την οικογένειά μου που μπορώ να τους βοηθήσω με κάποιο τρόπο και θα το έκανα με πολλή χαρά.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πείτε μου γνώμες γιατί θα σκάσω!
Τρία τα δικά μου,ένα μικρό της αδερφής μου,δύο του κουνιάδου μου...από ρούχα,κούνιες και καρότσια έχουμε για άλλα τόσα.

Μην ασχολείσαι με την κουνιάδα σου και μην χαλάς την ζαχαρένια σου. Δεν θέλει βοήθεια - σκασίλα σου μεγάλη!

Αν έχεις κάποια άλλη γνωστή σου που είναι έγκυος ή μπορεί να μείνει στο μέλλον φύλαξε τα πράγματα για αυτήν. Αν πάλι δεν έχεις, ψάξε να τα δώσεις σε κάποιο ίδρυμα. Τουλάχιστον να πιάσουν τόπο και να εκτιμηθεί η κίνηση σου!

 

edit: και άσε την κουνιαδα σου να φοράει στο μωρό τα ολοκαίνουργια ρουχαλάκια όταν θα το ταϊζει φρουτόκρεμα ή όταν θα το πηγαίνει βόλτα στην παιδικη

Link to comment
Share on other sites

edit: και άσε την κουνιαδα σου να φοράει στο μωρό τα ολοκαίνουργια ρουχαλάκια όταν θα το ταϊζει φρουτόκρεμα ή όταν θα το πηγαίνει βόλτα στην παιδικη

Χαχαχαχα αυτό ακριβώς!

 

Και τη βοήθεια, ξέχνα τη (εκτός αν στο ζητήσουν). Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι το ενδιαφέρον το εκλαμβάνουν ως δόλο και την αδιαφορία ως συμπαράσταση. Στο είπε και η kourkoumpini πιο πάνω. Οπότε κι εσύ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να διατηρείς τις ισορροπίες, προσπάθησε να φέρεσαι όπως θέλει η κουνιάδα σου.

 

Τα πραγματάκια καλύτερα να τα δώσεις κάπου που θα πιάσουν τόπο. Δε νομίζω να δυσκολευτείς να βρεις αποδέκτες. Στην τελική πούλα τα και με τα χρήματα πάρτης κάτι καινούριο (και ακριβό) για το μωρό της, ώστε να είσαστε όλοι ευχαριστημένοι :-D

 

Πάντως σκέψου και την πιθανότητα αυτά που είπε στην κόρη σου να τα είπε από καλή θέληση και χαζομάρα, και όχι επειδή ήθελε να σας πάρει το παιδί ή να σας κάνει τη ζωή δύσκολη. Δηλαδή κάνε κι εσύ αυτό που θα ήθελες να κάνει αυτή, προσπάθησε να δεις τα πράγματα από τη δική της σκοπιά και να ερμηνεύσεις τις πράξεις της καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα που πέρασε όλο αυτό καταλαβαίνω ότι δεν τα έλεγε με κακία.Γι'αυτό και προσπαθώ να επανασυνδεθώ και να ξαναχτίσω μία καλή σχέση.Τότε με είχε ενοχλήσει πολύ γιατί είχα χίλια δύο άλλα προβλήματα και ήταν το κερασάκι στην τούρτα.Αυτό όμως ξεπεράστηκε από την πλευρά μου.Με λίγη κοινή λογική ήταν εντελώς ανόητα αυτά που έλεγε στο παιδί μου :wink:

Ναι κορίτσια μου,θα το πάρω τελείως χαλαρά γιατί απ'τη χαρά μου μάλλον παρασύρθηκα :wink: Θα γίνω εντελώς ουδέτερη και τυπική.Κι αν ποτέ χρειαστούν τη βοήθειά μου,εδώ θα είμαι.Ένιωσα την ανάγκη να προσφέρω γιατί κι εκείνοι με έχουν βοηθήσει με το μεγάλο μου παιδάκι...δεν ήθελα να τους αφήσω σε αυτή την τόσο σημαντική στιγμή.Από'δω και στο εξής: ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑ

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πέρασε όλο αυτό καταλαβαίνω ότι δεν τα έλεγε με κακία.Γι'αυτό και προσπαθώ να επανασυνδεθώ και να ξαναχτίσω μία καλή σχέση.Τότε με είχε ενοχλήσει πολύ γιατί είχα χίλια δύο άλλα προβλήματα και ήταν το κερασάκι στην τούρτα.Αυτό όμως ξεπεράστηκε από την πλευρά μου.Με λίγη κοινή λογική ήταν εντελώς ανόητα αυτά που έλεγε στο παιδί μου :wink:

Ναι κορίτσια μου,θα το πάρω τελείως χαλαρά γιατί απ'τη χαρά μου μάλλον παρασύρθηκα :wink: Θα γίνω εντελώς ουδέτερη και τυπική.Κι αν ποτέ χρειαστούν τη βοήθειά μου,εδώ θα είμαι.Ένιωσα την ανάγκη να προσφέρω γιατί κι εκείνοι με έχουν βοηθήσει με το μεγάλο μου παιδάκι...δεν ήθελα να τους αφήσω σε αυτή την τόσο σημαντική στιγμή.Από'δω και στο εξής: ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑ

 

προσωπικα πιστευω ακραδαντα οτι δεν την προσεβαλες. θεωρω οτι συνεχιστηκε απλως η παλια παρεξηγηση. αν δεν ειχατε παρεξηγηθει μονη της θα σου ζητουσε καποια πραγματα και καποιες συμβουλες. εν ολιγοις: εσυ το ξεχασες,εκεινη ομως το κρατησε μανιατικο.

 

αλλα οπως οταν εκεινη εδειξε μια υπερβολικη και με λαθος τροπο αδυναμια στο παιδι σου εσυ ενοχληθηκες ετσι και αυτην πηρε στραβα τη δικη σου καλη διαθεση και την επιθυμια σου να λυθει η παρεξηγηση.

 

αν οντως θελεις να λυθει η παρεξηγηση πρεπει να μιλησεις στην ιδια προσωπικα και απολυτα ειλικρινα, εξηγωντας ακριβως την προθεση σου, την επιθυμια σου και τα αισθηματα σου. διαφορετικα δεν μενει τιποτε αλλο απο την τυπικοτητα. αλλα εινια κριμα γιατι τα ξαδερφακια θα θελουν να παιχουν και θα εινια κοντα ηλικιακα.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι καμια απο τις 2 δεν ειχε αδικο. Εσυ σιγουρα χαρηκες και θελησες να της το δει3εις και εκεινη ισως λογω ορμονων , λογω νευρων , λογω της προτερης παρε3ηγησης το πηρε στραβα το ολο θεμα . Ε δεν πειραζει κιολας . Αστηνα θα της περασει , ισως θα πρεπε οντως να παρεις και να της πεις οτι δεν ειχες λαθος προθεσεις .

Μου εχει συμβει και μενα ολο αυτο με τα ρουχαλακια . Σε μια φιλη μου εχω δωσει ενα σωρο του γιου μου οταν ητανε πιο μικροι . Οταν ηταν να γεννησω την κορη μου επειδη μαλλον ενοιωθε υποχρεωση με φορτωσε ενα σωρο αγοριστικα φορμακια λες και δεν ειχα αλλο παιδι να μου εχουνε μει9νει απο εκει μερικα ή οτι δεν μπορουσα να αγορασω , και δεν μιλαω για ομορφα και καλα οπως λες εσυ , μιλαμε για οτι μπορεις να φανταστεις . εεεε δεν ειπα τιποτα , τα πηρα και τα χαρησα , φυσικα δεν ειχα αναγκη απο τα φορμακια αλλα δεν την προσεβαλα κιολας . Ε και λιγο τακτ δεν βλαπτει μωρε απλα μερικες παρεξηγουνται .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε παρεξήγησε επειδή όντως ότι έλεγε στην κόρη σου να μην το έλεγε κακοπροαίρετα.,... (αλλά όταν δεν έχεις εσύ η ίδια παιδιά δύσκολα σκέφτεσαι και λαμβάνεις τα πράγματα όπως μια μητέρα)...ίσως την πείραξε επειδή ένιωσε θιγμένη που της είπες να μην λέει τέτοιες κουβέντες στην κόρη σου. Τώρα όμως που θα γίνει και εκείνη μητέρα, και θα είναι σε θέση κάποια πράγματα να δει διαφορετικά είμαι σίγουρη πως θα καταλάβει πως ούτε εσύ ήσουν παράλογη για αυτό που της είπες.

(ίσως καταλάβει πως ήταν υπερβολική η αντίδραση της με τα ρούχα που ήθελες να της χαρίσεις.)

Πάντως δεν θεωρώ πως κάτι έκανες λάθος.. ούτε εκείνη (πέρα απο το ότι θύμωσε για τα ρούχα) ... απλά είπατε την ακατάλληλη στιγμή τα λάθος πράγματα χωρίς να μπει η μία στην θέση της άλλης και έγινε ότι έγινε.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα το προηγουμενο θεμα σου ουτε πολλες απο τις απαντησεις που σου εδωσαν.

Το να ψωνιζεις για τον ερχομο του πρωτου σου μωρου ειναι μια ανεπαναληπτη εμπειρια. Ειναι ευτυχια να φτιαχνεις το δωματιο του μωρου σου οπως το εχεις ονειρευτει με τα επιπλα που θελεις εσυ, τα χρωματα.... τα ψωνια γενικοτερα.

Δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο απο την στιγμη που θα τα πληρωσει το ιδιο το ζευγαρι και δεν εχει απαιτηση απο κανεναν.

Και εγω στο πρωτο μου μωρο τα ηθελα ολα καινουργια.

Αντιθετα ο αδελφος μου και η νυφη μου πηραν για το μωρακι τους πραγματακια απο εμενα. Να σου πω την αληθεια ντρεπομουν πολυ να τους το προτεινω αλλα μεσα απο διαφορες συζητησεις καταλαβα οτι δεν ειχαν θεμα και τα εδωσα. Αυτο ευχαριστουσε τα συγκεκριμενα παιδια, αυτο εκαναν.

Ο καθενας λειτουργει διαφορετικα και ειναι κριμα να χαλαμε τις καρδιες μας για τετοια θεματα. Με το καλο να ερθει το μωρακι τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με kourkoumpini .Παντως λιγο νωρις δεν της το προτεινες κι ολας? Απο οτι καταλαβα μολις σας ανακοινωσε την εγκυμοσυνη της. Μηπως καπου εκει παρεξηγηθηκε ?του στυλ "καλα αυτο μας μαρανε μετα κι ολας απο την παλλινδρομη? "Εικασιες κανω ...

Και εγω θα το προτεινα αλλα ισως αρκετα αργοτερα.;)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν της το είπα χοντροκομμένα για τα πράγματα.Λίγο πριν κλείσουμε το τηλέφωνο της είπα ότι για ό,τι χρειαστεί είτε από βοήθεια,είτε από πράγματα είμαστε κοντά της :-) Δεν την άρπαξα από τα μούτρα (πιστεύω).Ουσιαστικά μια πρόταση της έκανα,χωρίς να διευκρινίσω τι εννοώ και χωρίς να πάω με τις σακούλες στο σπίτι της.Αυτό κατά τη γνώμη μου θα ήταν άσχημο και δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω.Την ενημέρωσα απλά ότι υπάρχουν πράγματα που μπορεί να τα πάρει :wink: Ούτε ήθελα να επέμβω στις αγορές της για το μωρό,ούτε είμαι σαν την πεθερά μιας κοπέλας που μας έλεγε παραπάνω ότι πήγαινε δώρο τα μεταχειρισμένα.Απλά νομίζω ότι γινόμαστε λίγο υπερβολικοί.Το να πάρεις δέκα φορμάκια 0-03,03-06 και να γλιτώσεις στην καλύτερη περίπτωση 100€ δε σημαίνει ότι δε θα έχεις τη χαρά να κάνεις αγορές για το μωρό σου.Φυσικά και δε σκόπευα να της δώσω τα πρώτα χιλιοσκισμένα αθλητικά παπούτσια της κόρης μου ή τις φόρμες που φοράμε στην παιδική χαρά.Ούτε βέβαια τα λερωμένα φορμάκια από φρουτόκρεμα :-) Ίσως να της το είπα λίγο νωρίς αλλά με το 'πράγματα' εννοούσα και ρούχα εγκυμοσύνης για εκείνη,τα οποία χρυσοπλήρωσα και φόρεσα πολύ λίγο.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν της το είπα χοντροκομμένα για τα πράγματα.Λίγο πριν κλείσουμε το τηλέφωνο της είπα ότι για ό,τι χρειαστεί είτε από βοήθεια,είτε από πράγματα είμαστε κοντά της :-) Δεν την άρπαξα από τα μούτρα (πιστεύω).Ουσιαστικά μια πρόταση της έκανα,χωρίς να διευκρινίσω τι εννοώ και χωρίς να πάω με τις σακούλες στο σπίτι της.Αυτό κατά τη γνώμη μου θα ήταν άσχημο και δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω.Την ενημέρωσα απλά ότι υπάρχουν πράγματα που μπορεί να τα πάρει :wink: Ούτε ήθελα να επέμβω στις αγορές της για το μωρό,ούτε είμαι σαν την πεθερά μιας κοπέλας που μας έλεγε παραπάνω ότι πήγαινε δώρο τα μεταχειρισμένα.Απλά νομίζω ότι γινόμαστε λίγο υπερβολικοί.Το να πάρεις δέκα φορμάκια 0-03,03-06 και να γλιτώσεις στην καλύτερη περίπτωση 100? δε σημαίνει ότι δε θα έχεις τη χαρά να κάνεις αγορές για το μωρό σου.Φυσικά και δε σκόπευα να της δώσω τα πρώτα χιλιοσκισμένα αθλητικά παπούτσια της κόρης μου ή τις φόρμες που φοράμε στην παιδική χαρά.Ούτε βέβαια τα λερωμένα φορμάκια από φρουτόκρεμα :-) Ίσως να της το είπα λίγο νωρίς αλλά με το 'πράγματα' εννοούσα και ρούχα εγκυμοσύνης για εκείνη,τα οποία χρυσοπλήρωσα και φόρεσα πολύ λίγο.

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου και καταλαβα οτι κατι εννοουσες. και εγω δεν πιστευω καποια κοπελα που μπορει να δωσει πραγματα να εννοει πραγματα σε ασχημη κατασταση.

 

απλα μαλλον εινια αυτο που σου ειπαμε ολες οι εστω οι περισσοτερες, αρπαχτηκε και παρεξηγησε. και αυτο οφιλεται κατα τη γνωμη μου στην παλιοτερη παρεξηγηση. αν δεν ειχατε παρεξηγηθει πιο παλια θα σου ζητουσε μονη της πραγματα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα πρεπει καποιος να απολογειται ή να ειναι δειγμα κακης συμπεριφορας ή δειγμα οτι εχει κακο προηγουμενο με καποιον οταν θελει με τα δικα του χρηματα να παρει τα πρωτα πραγματα για το μωρο του? Σας ζητησε η κοπελα χρηματα? Σας υπεδειξε τι δωρα θα της παρετε? Απλα θελει ολα τα πραγματα καινουργια για το μωρο της. Θελει να κανει τα ψωνια της μονη της, να ζησει το δικο της ονειρο οπως το ζησαμε ολες μας.

Ποσο κακο βρε κοριτσια ειναι αυτο?

Τι θυμηθηκα τωρα...

Οταν ημουν εγκυος στα διδυμα (δευτερη εγκυμοσυνη μετα την πρωτη ατυχη) ενας πολυ δικος μου ανθρωπος μου προτεινε να μου δωσει την κουνια του μωρου του. Γυρισα και ειπα οτι θα μου την παρει την μια ο πατερας μου γιατι θελει οι εγγονες του να εχουν τα παντα καινουργια. (καπως ετσι πρεπει να το ειπα, δεν θυμαμαι ακριβως γιατι εχουν περασει 13 χρονια).

Θα μπορουσα να το πω διαφορετικα. Δεν το εννοουσα οπως ακριβως ακουγεται. Σας πληροφορω οτι ο δικος μου ανθρωπος δεν παρεξηγηθηκε καθολου. Μαλιστα μου ειχε προτεινει να μου παρει και το διπλο καροτσι!!!

Ας μην βλεπουμε λοιπον παντου φαντασματα και ας μην χαλαμε τις σχεσεις και την διαθεση μας για πραγματα που δεν αξιζουν, για πραγματα που τους δινουμε περισσοτερη σημασια απ οτι πρεπει.

Και παλι με το καλο να ερθει στην οικογενεια το νεο μωρακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι θα πρεπει καποιος να απολογειται ή να ειναι δειγμα κακης συμπεριφορας ή δειγμα οτι εχει κακο προηγουμενο με καποιον οταν θελει με τα δικα του χρηματα να παρει τα πρωτα πραγματα για το μωρο του? Σας ζητησε η κοπελα χρηματα? Σας υπεδειξε τι δωρα θα της παρετε? Απλα θελει ολα τα πραγματα καινουργια για το μωρο της. Θελει να κανει τα ψωνια της μονη της, να ζησει το δικο της ονειρο οπως το ζησαμε ολες μας.

Ποσο κακο βρε κοριτσια ειναι αυτο?

Τι θυμηθηκα τωρα...

Οταν ημουν εγκυος στα διδυμα (δευτερη εγκυμοσυνη μετα την πρωτη ατυχη) ενας πολυ δικος μου ανθρωπος μου προτεινε να μου δωσει την κουνια του μωρου του. Γυρισα και ειπα οτι θα μου την παρει την μια ο πατερας μου γιατι θελει οι εγγονες του να εχουν τα παντα καινουργια. (καπως ετσι πρεπει να το ειπα, δεν θυμαμαι ακριβως γιατι εχουν περασει 13 χρονια).

Θα μπορουσα να το πω διαφορετικα. Δεν το εννοουσα οπως ακριβως ακουγεται. Σας πληροφορω οτι ο δικος μου ανθρωπος δεν παρεξηγηθηκε καθολου. Μαλιστα μου ειχε προτεινει να μου παρει και το διπλο καροτσι!!!

Ας μην βλεπουμε λοιπον παντου φαντασματα και ας μην χαλαμε τις σχεσεις και την διαθεση μας για πραγματα που δεν αξιζουν, για πραγματα που τους δινουμε περισσοτερη σημασια απ οτι πρεπει.

Και παλι με το καλο να ερθει στην οικογενεια το νεο μωρακι!

Ζωή νομίζω πως εξήγησα πολύ καλά τις προθέσεις μου και τη διάθεση μου.Αλίμονο,δε τη θεωρώ κακιά.Δε μου ζήτησε χρήματα και δεν έθεσε καν τέτοιο θέμα.Πιστεύω πως κάπου το παρανόησες :wink: Δεν την κατηγορώ την κοπέλα.Δε σου κρύβω ότι στεναχωρήθηκε με τον τόνο της κι όχι με την άρνησή της.Ούτε έχω διάθεση να της στερήσω το όνειρο του να ζήσει τις αγορές του παιδιού της.Απλά δεν ήξερα αν εγώ ήμουν κάπου λάθος κι αν η σκέψη μου να τους βοηθήσω ήταν παράλογη.Με τις απαντήσεις των κοριτσιών ηρέμησα και κατάλαβα ότι το πρόβλημα πηγάζει από την παλιά μας παρεξήγηση,γιατί όντως πριν από αυτή με την κοπέλα ήμασταν κοντά.Τώρα περνάω στο επόμενο στάδιο,πώς θα λύσω αυτή την παρεξήγηση και δεν θα της ξαναπώ για ρούχα και καλαθούνες.Αυτό το πρότεινα γνωρίζοντας ότι ετοιμάζουν γάμο,ανακαινίζουν σπίτι και έχουν μέτρια έως άσχημα οικονομικά.Δεν τέθηκε θέμα απολογίας,από την πλευρά μου τουλάχιστον κι ούτε θα τεθεί.Έκανα μόνο μία πρόταση,με απόλυτα φιλική διάθεση ;)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Aπλα δεν υπαρχει λογος να στεναχωριεσαι, λογος παρεξηγησης ή οτι ολο αυτο πηγαζει απο παλια παρεξηγηση. Αυτο ηθελα να πω. Ο καθενας σκεφτεται διαφορετικα για τον ερχομο του παιδιου του.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα Διάβασα και το προηγουμενο που είχες γράψει νομίζω ότι και εγώ το ίδιο θα αντιδόύσα με σένα και θα της έριχνα ελαφρυντικό λόγο αυτό που είχε περάση ...και τώρα καιεγώ θα το πρότηνα όπως και εσύ διότι μάλλον την ήξερες αλλά τελικά δεν είναι το πρόσωπο που νομίζεις ...έτσι την έπαθα με την γυναίκα του αδερφου του άντρα μου ...Οσο ήταν νιόπαντρη όλα καλά και με το που γέννησε αυτη τοπρώτο συχρόνος με μένα που έκανα το δεύτερο κάτι έγινε και άλαξαν όλα σαν να προσποιόταν ολο αυτόν τον καιρό .....και βγήκε μια κακία και ζήλεια άλλο πραγμα .......το μονο που μπορεις να κανεις τώρα πια να εισαι πολυ επιφηλακτική στης κινήσης σου ΄ώστε να μην γίνει κάτι και χαλάση η σχέση με τον αδερφό σου απο χαζομάρες ....εσύ προτηνες ενα χέρι βοήθειας απο εκεί και πέρα αστους να κανουν ότι θέλουν ...και καλύτερα να το λές πρωτα στον αδερφό σου κι μετα στην νύφη σου ..........και ελπιζω να κανω λαθος για το τι έχεις να ακουσεις ακόμα ...να εισαι επιφυλακτικη ......

Link to comment
Share on other sites

για μενα ηταν απαραδεχτο να παρεξηγηθει.δεν εισαι καμια ξενη,γυναικα του αδερφου σου ειναι και με το θαρρος της το προτεινες.προφανως η κοπελα δεν εχει ξεπερασει την παρεξηγηση που ειχατε στο παρελθον και βρηκε ευκαιρια να σου την πει.μαλλον δικο της ειναι το προβλημα λοιπον.ακομη και αν δεν θελει χρησιμοποιημενα ρουχα για το μωρακι της θα μπορουσε να σου απαντησει πιο ευγενικα και με διπλωματια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα κορίτσια, έχω διαβάσει και τα 2 θέματα..

απλά εγώ προσωπικά όταν μείνω έγκυος με το καλό..από τη στιγμή που δυσκολεύομαι τώρα τόσο πολύ δεν θα ήθελα κανένας να μου πει για ρούχα κτλ..

θα ήθελα να γεννήσω με το καλό και μετά..

πιστεύω ότι από τη στιγμή που της συνέβηκε αυτό το άσχημο περιστατικό..δεν θα ήθελε αυτή τη στιγμή να ασχοληθεί με ρούχα κτλ...που θα τα χρειαστεί μετά από 9 μήνες...

ήταν κακό timing..μην τη παρεξηγήσεις...όταν δει ότι όλα θα πάνε καλά θα είναι πιο ήσυχη και πιο ήρεμη..και μπορεί αν τα χρειάζεται να σου τα ζητήσει..

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε δίκιο στο θέμα του timing.Θα έπρεπε να περιμένω λίγο αλλά από τη χαρά μου δεν κρατήθηκα.Με την ίδια λογική που της είπα για τα πράγματα,θα πήγαινα -αν μου το ζητούσαν- να τους βοηθήσω με το βάψιμο του δωματιού ή θα τους έκανα τα ψώνια του σούπερ μάρκετ για να μην κουβαλάει η κοπέλα βάρος.Τελοσπάντων,αυτό που έχει σημασία είναι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη της.Όλα τα άλλα τα πρότεινα,κι αν είναι καλοδεχούμενα θα τα κάνω με όλη μου την καρδιά,αλλιώς δεν πειράζει :wink: Νιώθω πως έκανα αυτό που έπρεπε,για την ώρα.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου μελισσούλα,

από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι είσαι ένας άνθρωπος ευαίσθητος και με τρομερή συναίσθηση για τους άλλους. Για αυτό και οι κεραίες σου έπιασαν τόσο γρήγορα τη φάση που έπαιζε στο προηγούμενο thread (με τα λόγια που έλεγε στο παιδί) και πολύ καλά έκανες και το ξέκοψες, απ' ό,τι κατάλαβα. Δεν θεωρώ ότι ήσουν υπερβολική ούτε ότι βιάστηκες. Και ακόμη κι αν κάτι από αυτά ισχύει, η άρνησή της έπρεπε να είναι ευγενική. Λοιπόν, φαίνεται ξεκάθαρα και από τα δύο περιστατικά ότι η κοπέλα έχει σοβαρό πρόβλημα με τον ΕΓΩΙΣΜΟ της. Την έχει καταπιεί ο υλιστικός και καταναλωτικός τρόπος ζωής που μας πλασάρουν και έτσι θα συνεχίσει. Είμαι σίγουρη ότι θα αγοράσει και καλαθάκι καλλυντικών για το νεογέννητο μπεμπάκι, όταν έρθει με το καλό. Συνεπώς, χωρίς να δείξεις ότι στενοχωρήθηκες και χωρίς να δώσεις συνέχεια, διατήρησε την επαφή στα τυπικά και καθημερινά. Στη θέση σου δεν θα πρότεινα άλλα βοήθεια γιατί βάζω στοίχημα ότι πάντα θα τίθεται θέμα για το αν αυτή είναι καλύτερη!

Link to comment
Share on other sites

giomi κι εσύ είσαι πολύ γλυκιά! :) Εντάξει,δε θα την έλεγα και θύμα του καταναλωτισμού επειδή μου αρνήθηκε τα πραγματάκια.Έχει κάθε δικαίωμα να πάρει ό,τι θέλει για το παιδί της,κι εγώ θα είμαι η πρώτη που θα είμαι εκεί για να τη βοηθήσω,αν το θελήσει,σχετικά με το τι χρειάζεται και τι όχι ένα νεογέννητο,να την κατευθύνω για την ποιοότητα των ρούχων στα διάφορα μαγαζιά με παιδικά,να ψωνίσω κι εγώ για το μωράκι.Εννοώ πως δεν με νοιάζει αυτό κι ούτε θέλω να την αποτρέψω.Την παρεξήγηση θα προσπαθήσω να τη λύσω γιατί θέλω να είναι και τα παιδάκια μας κοντά ως ξαδερφάκια.Να έχουμε μία καλή οικογενειακή σχέση εν ολίγοις.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

αχ η αυτές οι κουνιάδες και οι νύφες!!! πιστεύω ότι όταν ένας άνθρωπος θέλει να παρεξηγηθεί με κάποιον, θα πρεξηγηθεί.

στην προκειμένη περίπτωση είτε της έλεγες για τα ρούχα - πράγματα είτε όχι θα ήταν παρεξηγημένη και στις δύο περίπτωσεις:

α. της το είπες για τα πρόγματα και την εθιξες

β. δεν της ελεγες για τα πράγματα πάλι θα σε παρεξηγούσε: "είναι δυνατόν να ξέρει την καταστασή μας (άνεργη και ο σύζυγος με μικρό μισθό) και να μην έλεγε έστω να μου δώσει κάποια πράγματα για να μην τα αγοράζω;

οπότε μη σκας!!! μην της το ξανααναφέρεις και θα δεις όιτ κάποια πράγματα θα βάλει τον αδελφό σου να σου τα ζητήσει, όταν δει οτι τα κουκιά δεν βγαίνουν...... και όταν έρθει στη θέση σου ως μάνα (της το εύχομαι πραγματικά) θακαταλάβει πολλά πολλά πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

αχ η αυτές οι κουνιάδες και οι νύφες!!! πιστεύω ότι όταν ένας άνθρωπος θέλει να παρεξηγηθεί με κάποιον, θα πρεξηγηθεί.

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Δεν φταίει ούτε το timing ούτε τίποτα. Άμα έχεις σκοπό να φαγωθείς, θα φαγωθείς ακόμα και με τα ρούχα σου.

 

Ειδικά για το timing έχω να πω ότι δεν έχει να κάνει. Κι εγώ ήμουν από αυτές τις περίεργες εγκυούλες που δεν ήθελαν ΤΙΠΟΤΑ πριν γεννηθεί το μωρό, αλλά όταν μου πρότειναν να μου δώσουν πράγματα (τα οποία δέχτηκα πολύ ευχαρίστως, πήρα ως και κοριτσίστικα φορμάκια παρότι είχα αγοράκι) :lol: τους έλεγα απλά ότι δεν ήθελα να μου τα δώσουν τώρα αλλά αφού γεννήσω. Χωρίς τσακωμούς και παρεξηγήσεις.

 

Το ίδιο πιστεύω ισχύει και για τις περιπτώσεις που απλά δεν θέλεις να σου δώσουν τίποτα. Είτε λες όχι ευχαριστώ, είτε τα παίρνεις και τα δίνεις αλλού. Σίγουρα δεν είναι κάτι που μπορεί να θεωρηθεί αιτία παρεξήγησης, άλλωστε είναι πολύ συνηθισμένο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...