Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τη λαχανόσουπα!!!


candy82

Recommended Posts

Πιστεύω πως για πρώτη μέρα μια χαρά είναι δυο κουταλιές.

 

Το αλάτι θα το απέφευγα κι εγώ.

 

Νομίζω ότι και τα μυρωδικά είναι ξεχωριστή εισαγωγή το καθένα (για να τσεκάρεις αλλεργιογόνα εννοώ), οπότε θα πρότεινα να βάζεις μόνο ένα καινούργιο κάθε φορά. 

 

Μήπως η πάπρικα είναι λίγο δυνατή για τώρα; 

 

Η παιδίατρος μάς είχε πει από την αρχή λεμόνι κατά βούληση. 

 

Πάντως τα πολλά μπαχαρικά/μυρωδικά θα τα απέφευγα σ' αυτή τη φάση. Το ζητούμενο τώρα δεν είναι τόσο να φάει, αλλά να δοκιμάσει γεύσεις και υφές. Οπότε θα τα έδινα όσο πιο απλά γίνεται, με λίγο λάδι και λεμόνι για να μην είναι τελείως άνοστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παίρνω αφορμή να ρωτήσω τι εννοείτε "λαχανόσουπα" γιατί έχω δει και αλλού να αναφέρουν τα φαγητά των μωρών ως "σούπες". Τα σερβίρετε υγρά δηλαδη; Εμείς βραστά αλλά στεγνά τα διναμε, ποτέ σούπα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Πιστεύω πως για πρώτη μέρα μια χαρά είναι δυο κουταλιές.

 

Το αλάτι θα το απέφευγα κι εγώ.

 

Νομίζω ότι και τα μυρωδικά είναι ξεχωριστή εισαγωγή το καθένα (για να τσεκάρεις αλλεργιογόνα εννοώ), οπότε θα πρότεινα να βάζεις μόνο ένα καινούργιο κάθε φορά. 

 

Μήπως η πάπρικα είναι λίγο δυνατή για τώρα; 

 

Η παιδίατρος μάς είχε πει από την αρχή λεμόνι κατά βούληση. 

 

Πάντως τα πολλά μπαχαρικά/μυρωδικά θα τα απέφευγα σ' αυτή τη φάση. Το ζητούμενο τώρα δεν είναι τόσο να φάει, αλλά να δοκιμάσει γεύσεις και υφές. Οπότε θα τα έδινα όσο πιο απλά γίνεται, με λίγο λάδι και λεμόνι για να μην είναι τελείως άνοστα.

Την πάπρικα μου την πρότεινε η παιδίατρος, όπως και τον μαϊντανό. Τι να σου πω , δε ξέρω και εγώ δε θέλω να κάνω του κεφαλιού μου στην εισαγωγή των στερεών τροφών και την ακούω. Λεμόνι ε; Θα προσθέσω!  Φοβάμαι μήπως δεν την έφαγε επειδή δε μεσολάβησε πολύ ώρα από τον ενδιάμεσο θηλασμό, μετά την φρουτοκρεμα πάντα θηλάζει, να φανταστείς είχα γράψει σε θέμα ότι φοβόμουν μήπως κοπεί το γάλα με την εισαγωγή των στερεών τροφών και τώρα προτιμά το στήθος από το φαγητό... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !!!! το μωρό το δικό σου έτρωγε κανονικά τα λαχανικά του; Από περιέργεια ρωτάω γιατί πραγματικά ούτε και εγώ σαν ενήλικας δε θα τα έτρωγα έτσι νεροβραστα

 

Just now, little lamb είπε:

Παίρνω αφορμή να ρωτήσω τι εννοείτε "λαχανόσουπα" γιατί έχω δει και αλλού να αναφέρουν τα φαγητά των μωρών ως "σούπες". Τα σερβίρετε υγρά δηλαδη; Εμείς βραστά αλλά στεγνά τα διναμε, ποτέ σούπα.

Χαχαχαχαχ όχι, απλώς έτσι το λένε και το είπα και εγώ έτσι. Βρασμένα και μετά αλεσμένα τα σερβιρα :-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Την πάπρικα μου την πρότεινε η παιδίατρος, όπως και τον μαϊντανό. Τι να σου πω , δε ξέρω και εγώ δε θέλω να κάνω του κεφαλιού μου στην εισαγωγή των στερεών τροφών και την ακούω. Λεμόνι ε; Θα προσθέσω!  Φοβάμαι μήπως δεν την έφαγε επειδή δε μεσολάβησε πολύ ώρα από τον ενδιάμεσο θηλασμό, μετά την φρουτοκρεμα πάντα θηλάζει, να φανταστείς είχα γράψει σε θέμα ότι φοβόμουν μήπως κοπεί το γάλα με την εισαγωγή των στερεών τροφών και τώρα προτιμά το στήθος από το φαγητό... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !!!! το μωρό το δικό σου έτρωγε κανονικά τα λαχανικά του; Από περιέργεια ρωτάω γιατί πραγματικά ούτε και εγώ σαν ενήλικας δε θα τα έτρωγα έτσι νεροβραστα.

 

Φυσικά και δεν τα έτρωγε! Μάλιστα εκείνη η περίοδος είχε πέσει μέσα στην καραντίνα κι ήταν κι ο άντρας μου στο σπίτι, ο οποίος είχε απελπιστεί με το θέαμα κι ήταν πεπεισμένος ότι το παιδί μας δεν θα φάει ποτέ. (Με θηλασμό κι εγώ.) Τελικά μια χαρά τρώει τώρα. Βέβαια το "μια χαρά" είναι και λίγο θέμα προσδοκιών - εγώ αν φάει δεκαπέντε κουταλιές θεωρώ ότι έφαγε κανονικά, αν φάει εικοσιπέντε ανησυχώ ότι θα σκάσει. Κι είναι και μπαμπάτσικος, 10 μηνών 10 κιλά. Αλλά δεν πίεσα ποτέ, έστω και λίγο να φάει μου φτάνει, για να πω ότι έκανα την εκάστοτε εισαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Φυσικά και δεν τα έτρωγε! Μάλιστα εκείνη η περίοδος είχε πέσει μέσα στην καραντίνα κι ήταν κι ο άντρας μου στο σπίτι, ο οποίος είχε απελπιστεί με το θέαμα κι ήταν πεπεισμένος ότι το παιδί μας δεν θα φάει ποτέ. (Με θηλασμό κι εγώ.) Τελικά μια χαρά τρώει τώρα. Βέβαια το "μια χαρά" είναι και λίγο θέμα προσδοκιών - εγώ αν φάει δεκαπέντε κουταλιές θεωρώ ότι έφαγε κανονικά, αν φάει εικοσιπέντε ανησυχώ ότι θα σκάσει. Κι είναι και μπαμπάτσικος, 10 μηνών 10 κιλά. Αλλά δεν πίεσα ποτέ, έστω και λίγο να φάει μου φτάνει, για να πω ότι έκανα την εκάστοτε εισαγωγη.

Ναι τελικά ο καθένας διαφορετικά το βλέπει , άλλοι θεωρούν τις δέκα κουταλιές λίγο άλλοι υπεραρκετό. Άφηνες αρκετή ώρα μετά το θηλασμό για να δώσεις ; εμείς πρώτα φρουτοκρεμα στις έντεκα , μετά μπορεί να θηλάσω και δύο φορές γιατί πίνει πολύ συχνά και μετά ξανα στις δύο το φαγητό. Μήπως τη σκάω και να αφήνω παραπάνω ώρα;Ελπίζω αύριο να είμαστε καλύτερα  πάντως και να δοκιμάσει ! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι ρυθμούς έχει το μωρό σου και τι θέλεις να κάνεις με τον θηλασμό, οπότε πραγματικά δεν μπορώ να σου απαντήσω... Θα ρωτούσα την παιδίατρο για τις αποστάσεις μεταξύ των γευμάτων. 

Εγώ σκόπευα να αντικαταστήσω τον θηλασμό με τα συγκεκριμένα γεύματα, οπότε δεν τον τάιζα όταν ήταν πεινασμένος (μεταξύ άλλων επειδή σ' εκείνη τη φάση δεν είχε αντιληφθεί ακόμα ότι αυτό που του έδινα με το κουτάλι ήταν φαγητό, οπότε αν πεινούσε απλά φώναζε μέχρι να τον θηλάσω). Του έδινα να φάει όσο ήθελε, και μετά από κανένα μισάωρο που τον έπιανε η πείνα τον θήλαζα. Κάποια στιγμή που έφτασε να τρώει κανονικά και να χορταίνει, δεν ζητούσε πια να θηλάσει μετά από λίγο, οπότε το γεύμα αντικατέστησε τον θηλασμό. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Δεν ξέρω τι ρυθμούς έχει το μωρό σου και τι θέλεις να κάνεις με τον θηλασμό, οπότε πραγματικά δεν μπορώ να σου απαντήσω... Θα ρωτούσα την παιδίατρο για τις αποστάσεις μεταξύ των γευμάτων. 

Εγώ σκόπευα να αντικαταστήσω τον θηλασμό με τα συγκεκριμένα γεύματα, οπότε δεν τον τάιζα όταν ήταν πεινασμένος (μεταξύ άλλων επειδή σ' εκείνη τη φάση δεν είχε αντιληφθεί ακόμα ότι αυτό που του έδινα με το κουτάλι ήταν φαγητό, οπότε αν πεινούσε απλά φώναζε μέχρι να τον θηλάσω). Του έδινα να φάει όσο ήθελε, και μετά από κανένα μισάωρο που τον έπιανε η πείνα τον θήλαζα. Κάποια στιγμή που έφτασε να τρώει κανονικά και να χορταίνει, δεν ζητούσε πια να θηλάσει μετά από λίγο, οπότε το γεύμα αντικατέστησε τον θηλασμό. 

Και εγώ θέλω να αντικατασταθεί ο θηλασμός με τα γεύματα, αλλά θηλάζει μετά από κάθε γεύμα αμέσως όσο και να φάει και αν αργήσω ουρλιάζει και τώρα που είναι καλοκαίρι θέλει ακόμα πιο συχνά να θηλασει γιατί διψά, το νερό ούτε να το φτύσει...η παιδίατρος είναι εξαιρετική αλλά δε ξέρει πολλά από θηλασμό, μου πρότεινε να θηλάζω δέκα λεπτά από το κάθε στήθος με απόσταση τουλάχιστον δύο ώρες πράγμα που σε μας σε πολλές φάσεις δε μπορούσε να γίνει, γιατί είτε πεινούσε παραπάνω από τα δέκα λεπτά είτε πιο συχνά από τις δύο ώρες. Ότι έμαθα το έμαθα μέσα από το φόρουμ και από σύμβουλο αργότερα.Τώρα μου είπε αν τρώει πάνω από δέκα κουταλιές να μη της δίνω γάλα, αλλά η δικιά μου ξεσηκώνει τον κόσμο κι όλο το πιάτο να έχει φάει (μιλάω για την φρουτοκρεμα φυσικά) οπότε δεν ξέρω τι απόσταση πρέπει να έχει από τα λαχανικά για να ξαναπεινασει. Μάλλον θα κάνω πειράματα. Σε ευχαριστώ, καλημέρα 

Link to comment
Share on other sites

Το θηλασμό δεν τον θέλουν μόνο για πείνα ή δίψα πάντως. Η δικιά μας είναι 15 μηνων, τρώει μια πιάτα φουλ, πίνει νερό ολόκληρο ποτήρι ενήλικου και στα μου τραβάει και την μπλούζα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση , πόση ώρα διατηρούνται τα ήδη αλεσμένα φαγητά σε θερμοκρασία περιβάλλοντος; Αν δω ότι δεν τα τρώει, μπορώ να ξαναπροσπαθήσω σε μια ωρίτσα; Μπορώ να το βάλω στο ψυγείο;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Σήμερα ξεκίνησα λαχανόσουπα ,στη μικρή μου ( πατάτα κολοκύθι μελιτζάνα καρό

Ολα.μαζι? Συνήθως προσθέτουμε ένα λαχανικό κάθε δύο τρεις μέρες για να τσεκαρουμε αλλεργίες!

 

Αλάτι δεν θα εβαζα κι εγώ. Μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα γευστική ή χορτοσουπα αλλά νομίζω οι γευστικοι αισθητήρες των μωρών είναι πιο ευαισθητοι και δεν αντιλαμβάνονται τις "ανοστες" γεύσεις όπως εμείς. 

  

 Ή ρίγανη πχ είναι έντονο μυρωδικό που δεν αρέσει σε όλα τα παιδιά συμπεριλαμβανομένου του δικού μου. 

 

Λάδι και λεμόνι για αρχή συνήθως συστηνονται. Πάντως όταν εισαγεις το κρέας τα λαχανικά θα είναι πιο νόστιμα χωρίς ιδιαίτερα καρυκεύματα. 

15 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Παίρνω αφορμή να ρωτήσω τι εννοείτε "λαχανόσουπα" γιατί έχω δει και αλλού να αναφέρουν τα φαγητά των μωρών ως "σούπες". Τα σερβίρετε υγρά δηλαδη; Εμείς βραστά αλλά στεγνά τα διναμε, ποτέ σούπα.

Λέγεται σούπα αλλά ουσιαστικα είναι πολτοποιημενα λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...