Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χοριακή που δεν κατεβαίνει


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Μετά από εξωσωματική η πρώτη χοριακή την 13η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά ήταν 182, η δεύτερη μέτρηση μετά από 2 μέρες μόνο 322, η τρίτη μετά από άλλες δυο μέρες 399, οπότε είπαμε βιοχημική και περιμένουμε να πέσει η τιμή. Μετά από τρεις μέρες από την τελευταία μέτρηση έπεσε στα 350, επαναλαμβάνω την χοριακή και χθες -μετά ξανά από 4 μέρες περιμένοντας να έχει πέσει κι άλλο- αντί να κατεβει όμως, ο γιατρός μου είπε ότι ανέβηκε λίγο στα 365, να επαναλάβω Δευτέρα ή Τρίτη και αν δεν έχει μειωθεί θα μου δώσει να κάνω μια ένεση για να πέσει και για να αδιαθετήσω.

Έχει συμβεί σε καμία σας; ξέρετε τι μπορεί να σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, έπαθα κι εγώ το ίδιο πράγμα πριν από δύο χρόνια ακριβώς. Μου χορήγησαν ενδοφλέβια ένα φάρμακο για να μηδενίσουν την χοριακή. Όταν ρώτησα την γιατρό μου αν υπάρχει πιθανότητα να συνεχιστεί σε κανονική εγκυμοσύνη μου το απέκλεισε. Όταν ρώτησα για περισσότερες λεπτομέρειες μου είπε "τώρα δεν ρωτάμε, κάνουμε", και έτσι απλά τελείωσε μια ακόμα αποτυχημένη σύλληψη.

1tUfp2.png

UW5Pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ δεν νομίζω ότι μπορεί να συνεχιστεί αυτή η, ας πούμε, εγκυμοσύνη.:(

 

εμενα ξεκινησε απο 42 και διπλασιαζοταν καθε 4 ημερες περιπου αντι για καθε 2. ανεβαινε πολυ περισσοτερο απο τις δικες σου τιμες και εφθασε στο 1300. πριν απο 1 εβδ εκανα αποξεση. ηταν ενδομητριο αλλα αναπτυσσοταν πολυ αργα...το φαρμακο που λες λεγεται μεθοτρεξατη, σκοτωνει τα κυτταρα που πολλαπλασιαζονται γρηγορα. δεν ξερω τι ειναι προτιμοτερο. αποξεση η μεθοτρεξατη...νομιζω ομως οτι στην δικη σου περιπτωαη θα αποβληθει μονο του και δεν θα χρειαστει να κανεις τιποτα.. βεβαια καταλαβαινω την ανυπομονια σου....

καλη επιτυχια την επομενη φορα...τουλαχ εγινε εμφυτευση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μετά από εξωσωματική η πρώτη χοριακή την 13η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά ήταν 182, η δεύτερη μέτρηση μετά από 2 μέρες μόνο 322, η τρίτη μετά από άλλες δυο μέρες 399, οπότε είπαμε βιοχημική και περιμένουμε να πέσει η τιμή. Μετά από τρεις μέρες από την τελευταία μέτρηση έπεσε στα 350, επαναλαμβάνω την χοριακή και χθες -μετά ξανά από 4 μέρες περιμένοντας να έχει πέσει κι άλλο- αντί να κατεβει όμως, ο γιατρός μου είπε ότι ανέβηκε λίγο στα 365, να επαναλάβω Δευτέρα ή Τρίτη και αν δεν έχει μειωθεί θα μου δώσει να κάνω μια ένεση για να πέσει και για να αδιαθετήσω.

Έχει συμβεί σε καμία σας; ξέρετε τι μπορεί να σημαίνει;

 

 

Κοριτσακι μου ακομη ταλαιπωρησαι με τις χοριακες?δυστυχως σε τετοιες περιπτωσεις ακουμε τον γιατρο που ξερει κατι παραπανω..κανατε κανενα υπερηχο?η μηπως δεν εχει νοημα με τοσο μικρη τιμη?σου ευχομαι την επομενη φορα να αποκτησεις το θαυματακι σου!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύη μου, ακόμα παιδεύομαι! Ο γιατρός είπε ότι δεν θα δούμε τίποτα με τον υπέρηχο, η τιμή είναι χαμηλή και για αυτό νομίζω δεν γίνεται και απόξεση, γιατί δεν έχει δημιουργηθεί καν σάκος. Απλώς θα μπορούσε να τελειώσει ανώδυνα, να έπεφτε η χοριακή χωρίς φάρμακα και απλώς να αδιαθετούσα, ενώ τώρα η περιπετειούλα συνεχίζεται. Βέβαια ξέρω ότι δεν υπάρχει καμία ελπίδα εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια φάση είμαι κι εγώ, περιμένω να αδιαθετήσω μετά από σπερματέγχυση σε φυσικό. Επιτυχημένη η σπερματέγχυση, αποτυχημένη η σύλληψη, όπως λέει και μια κοπέλα πιο πάνω. Αν μέχρι Δευτέρα δεν έχω αδιαθετήσει θα πάω κι εγώ για χοριακή (ελπίζω να ξεμπερδεύω με μια απλή περίοδο χωρίς παρεμβάσεις).

 

Εγώ που έκανα υπέρηχο, έδειξε απλώς παχύ ενδομήτριο εγκυμοσύνης, χωρίς άλλα (εμβρυικά) στοιχεία (η χοριακή μου έφτασε μέχρι 310 μονάδες).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια φάση είμαι κι εγώ, περιμένω να αδιαθετήσω μετά από σπερματέγχυση σε φυσικό. Επιτυχημένη η σπερματέγχυση, αποτυχημένη η σύλληψη, όπως λέει και μια κοπέλα πιο πάνω. Αν μέχρι Δευτέρα δεν έχω αδιαθετήσει θα πάω κι εγώ για χοριακή (ελπίζω να ξεμπερδεύω με μια απλή περίοδο χωρίς παρεμβάσεις).

 

Εγώ που έκανα υπέρηχο, έδειξε απλώς παχύ ενδομήτριο εγκυμοσύνης, χωρίς άλλα (εμβρυικά) στοιχεία (η χοριακή μου έφτασε μέχρι 310 μονάδες).

 

 

Αχ κουκλιτσα μου ειχα χαρει τοσο πολυ με την θετικη σου χοριακη!..μην το βαζεις κατω,εγινε η αρχη και η επομενη φορα θα ειναι η τυχερη σου!!το ιδιο ελπιζω κ για μενα μετα απο την βιοχημικη που ευτυχως αποτι ειπε ο γιατρος δεν εκανα νωριτερα χοριακη κι ετσι την πετυχα οταν ηδη ειχε αρχισει η κατηφορα οποτε..ημουν προετοιμασμενη με τιμη 17 ..18 μερες μετα την οωληψια.ευχομαι σε ολες που προσπαθουμε να γινουμε συντομα μανουλες..!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και εγω το 2009 ειχα βιοχημηκη κυηση και η χοριακη ανεβαινε με αργους ρυθμους τελικα εκανα 3ενεσεις μεθοτρεξατη στην δευτερη ενεση αν θυμαμε καλα ανεβηκε η χοριακη μετα με την τριτη επεσε.σου ευχομαι να τελειωσει γρηγορα ολο αυτο και να κρατησεις συντομα ενα η δυο μωρακια στην αγκαλια σου!

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Elenimag, καλά και μεγάλα αποτελέσματα...

Εμένα πάλι η χοριακή μου σταθερή στο 350, δεν λέει να πέσει. Ο γιατρός είπε να κάνω μια τελευταία χοριακή αύριο και έναν υπέρηχο και μετά θα μου δώσει να κάνω την ένεση που μου αναφέρατε κι εσείς.

Μετά την ένεση ποια είναι η πορεία; Έρχεται άμεσα περίοδος ή πρέπει να επαναλαμβάνουμε και πάλι την χοριακή; (Ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό).

Skybeam πες μας τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας! εγω εχω πολυπλοκη περιπτωση. οι χοριακες ξεκινησαν 11/07 με 147 μοναδες και τελευταια χοριακη σημερα ειναι 2800 μοναδες. 3 υπερηχους.πουθενα σακος. αλλα ουτε βλεπουν εξωμητρια εμφυτευση. ο γιατρος λεει ο ενας, ειναι παλλινδρομη και περιμενουμε να πεσει η χοριακη, αλλα στη φαση αυτη ανεβαινει με ρυθμους χελωνας, λεει επαναληψη τη δευτερα και βλεπουμε...αποξεση λεει δε χρειαζεται διοτι δεν υπαρχει σακος. ο αλλος γιατρος ειναι πιο ανησυχος για εξωμητρια λογω της τιμης της χοριακης.λεει επαναληψη τη δευτερα κι αν δε πεσει μαλλον λαπαροσκοληση, ασχετα που στον υπερηχο δε δειχνει εξωμητρια. ειμαι να σκασω.πονο κανενα. ουτε αιμα.αστε τα ρε κοριτσια...με εχουν μπερδεψει. ο ενας ειναι παλλινδρομη κι ο αλλος μαλλον εξωμητρια αφου ακομη δεν επεσε η χοριακη. χαλια ειμαι...η αγωνια μου δε περιγραφεται. δοξαζω το Θεο για το αγγελουδακι μου που ειναι 10 μηνων και παιρνω κουραγιο απο την κορουλα μου και τον υπεροχο συζυγο μου. ευχαριστω που με ακουσατε...καθε γνωμη η συμβουλη καλοδεχουμενη...;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που η χοριακή μου είναι μόνο 350 για πολλές μέρες και τώρα έπεσε λίγο στο 330, ο γιατρός μου παρόλο που δεν είδε τίποτα στον υπέρηχο μου πρότεινε λαπαροσκόπηση και μάλιστα άμεσα, φοβόταν για εξωμήτριο!! Εμένα που φάνηκε τραβηγμένο. Τελικά μετά από δική μου επιμονή έκανα ένεση μεθοτρεξάτης, περιμένουμε να αδιαθετήσω (αμήν και πότε, πρώτη φορά που θέλω τόσο να αδιαθετήσω) και βλέπουμε. Πάντως σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...