Recommended Posts

Καλημέρα! Να δώ δηλαδή πόσο καλή θα είναι, αφού είναι σχεδόν 5:30 το πρωί και γω ακόμη να κοιμηθώ!

Είμαι 19 εβδομάδων και 2 ημερών και εδώ και 10 μέρες περίπου έχω βρικολακιάσει. Το ωράριο ύπνου έχει ως εξής : ύπνος για 1 ώρα το πρωί στις 10 με 11 περίπου και μετά το μεσημέρι από τις 2:30 μέχρι τις 4:30. Αυτό ήταν!! Το βράδυ τίποτα απολύτως. Έχω δει όλες τις ταινίες και ό, τι άλλο έχει η τηλεόραση (όχι πάντως κάτι αξιόλογο), το' χω ρίξει στο διάβασμα χωρίς αποτέλεσμα, κάνω χαλαρωτικό μπανάκι πριν ξαπλώσω, πίνω γαλατάκι, μετράω προβατάκια, τίποτα! Το θέμα είναι ότι κουτουλάω όλη μέρα, είμαι σαν ζαλισμένη και δεν έχω όρεξη για τίποτα.

Όσες περάσατε κάτι παρόμοιο μπορείται να μου πείτε αν πρόκειται για κάτι παροδικό? Συμβαίνει στις συγκεκριμένες εβδομάδες? Είναι ορμονικό φαντάζομαι.

Τώρα περιμέβω να πάει 6 για να πάω τη βόλτα μου, περπατάω τακτικά τα ξημερώματα για 1 με 1,5 ώρα.

sLvDp3.png

Διαφημίσεις

Το είχα περάσει κι εγώ την ίδια περίοδο της εγκυμοσύνης. Είχα δει πάρα πολλές ταινίες και σειρές σε DVD και παρόλη την κούραση την επόμενη ημέρα δε με είχε ενοχλήσει φοβερά γιατί είχα σταματήσει τη δουλειά από τις αρχές του 5ου. Ίσως και γι'αυτό να μη μπορούσα να κοιμηθώ, επειδή για τη δουλειά ξυπνούσα στις 6 για αρκετά χρόνια και ξαφνικά άλλαξε το πρόγραμμά μου. Περίπου ενάμισυ μήνα μετά που ξεκίνησα κάποια εκπαίδευση κι έπρεπε να ξυπνώ και πάλι κατά τις 7 σιγά σιγά βελτιώθηκε η κατάσταση, αν και τότε με ξενυχτούσαν αρκετές φορές φοβερές καούρες που είχα από τις αρχές του 7ου μήνα. Προσπάθησε να ελαττώσεις λίγο τον ύπνο το μεσημέρι μήπως καταφέρεις να κοιμηθείς το βράδυ. Πιστεύω σταδιακά θα περάσει αυτή η φάση αν και γενικά στην εγκυμοσύνη ο βραδυνός ύπνος "χάνεται". Ίσως είναι και προετοιμασία για τα ξενύχτια που θα ακολουθήσουν με το μωρό.

Γύρισα και από τη βόλτα μου και τώρα βλέπω τον Αυτιά στο Σκάϊ! Το σκέφτηκα να κόψω τον 2ωρο μεσημεριανό ύπνο, αλλά με μία ώρα που κοιμάμαι το πρωί, δε θα αντέξω με τίποτα.

Τουλάχιστον με παρηγορεί το γεγονός ότι συμβαίνει και είναι φυσιολογικό. Και αφού δεν μπορώ να το αποφύγω, ας το απολαύσω τουλάχιστον! Θα κατεβάσω καλές ταινίες για να έχω να βλέπω τουλάχιστον κάτι που να αξίζει και όχι τις μπούρδες που έχει στην τηλεόραση (θα μου πεις τέτοια ώρα τί να βάλουν)?

Στη δουλειά πηγαίνω (αν δεν κοιμηθώ 10-11 το πρωί), ή αν κοιμηθώ πάω κατά τις 11 (έχω δικό μου γραφείο και συνεργάτη και έχω την πολυτέλεια να απουσιάζω όποτε και όταν θέλω). Κουράζομαι και με το περπάτημα, οπότε είναι λίγο πε΄ριεργο που δεν ξεραίνομαι το βράδυ!!

Μάλλον οι ορμόνες κάνουν πάρτυ!!

sLvDp3.png

πωωω μονο εγω ροχαλιζα κ ροχαλιζω σε ολη την εγκυμοσυνη???τωρα τις τελευταιες ημερες με εχει πιασει μια αυπνια αλλά κ πάλι οχι τιποτα το ιδιαιτερο... πάντως φυσιολογικό ειναι μη τρελαινεσαι...

ntRCp3.png

Μακάρι να ξεραινόμουν και γω στον ύπνο. Χθες δεν άντεξα και κοιμήθηκα 2-5 το μεσημέρι και κουτουλούσα μέχρι τις 12 το βράδυ. Μόλις όμως πήγε 12, λες και σεληνιάστηκα, τρελή ενέργεια...πάλι τα ίδια. Δεν κοιμήθηκα καθόλου, πήγα στις 5:30 τη βόλτα μου, γύρισα, μπανάκι και ακόμη να νυστάξω. Ο άντρας μου ακόμη κοιμάται (σαν πουλάκι) και ζηλεύω! Θα ξυπνήσει αυτός αφράτος, με διάθεση, χορτασμένος από ύπνο και γω θα σέρνομαι και θα είμαι κακόκεφη. Να δώ μέχρι που θα πάει αυτή η κατάσταση..

sLvDp3.png

κι εγώ είχα αϋπνίες και στην πρώτη και σ' αυτή την εγκυμοσύνη :(

το μόνο καλό ειναι ότι δεν μου φάνηκε η διαφορά οταν με ξενυχτούσε το μωρό γιατί είχα συνηθίσει!

κι εγώ είχα αϋπνίες και στην πρώτη και σ' αυτή την εγκυμοσύνη :(

το μόνο καλό ειναι ότι δεν μου φάνηκε η διαφορά οταν με ξενυχτούσε το μωρό γιατί είχα συνηθίσει!

Να και κάτι καλό δηλαδή που βγαίνει!!Αν και θα προτιμούσα να κοιμόμουν μέχρι σκασμού μέχρι να έρθει ο μπέμπης, να μαζεύω δυνάμεις! Μάλλον είμαστε από τις άτυχες, γιατί ακούω από κάποιες πως δεν μπορούν να ανοίξουν τα μάτια τους.

sLvDp3.png

εγω, ευτυχως, δεν σας νιωθω!!! ...εννοω οτι κουτουλαω... ξυπναω κατα τις 9 το πρωι, στις 15:30 κοιμαμαι μεχρι τις 18:00 και 23:30 αρχιζω να νυσταζω παλι! φυσικα κοιμαμαι με διακοπες για τουαλετα και χαδια (το βραδυ το μωρο κανει γυμναστικουλα μαλλον), αλλα οκ! μηπως θα σας βοηθουσε να βαλετε στανταρ ωρες που θα πατε στο κρεβατι? ...και λιγη χαλαρωτικη (αντιστρες) μουσικη? εμενα γενικα με χαλαρωνει (κοιμιζει) και οτι με χαιδευει-τριβει ο αντρας μου στην πλατη... βαλτε τους να βοηθησουν λιγο την κατασταση!!!:oops::oops::oops::lol::lol::lol::wink:;-):wink:

Σε ζηλεύω!! Άλλη μια νύχτα χωρίς ύπνο. Χθες όμως κοιμήθηκα 3 ώρες το μεσημέρι, έκοψα και τον πρωινό ύπνο της μίας ώρας και έτσι μου απέμεινε το 3ωρο ύπνου/ανά 24ωρο! Έξοχα!

Δεν πιάνει τίποτα, κανένα κόλπο, κανένα tip, τα έχω εξαντλήσει όλα! Ο άντρας μου για να με τρίψει λίγο δύσκολο, γιατί είναι από τους ανθρώπους που κοιμούνται πολύ και αμέσως, οπότε δεν προλαβαίνω καν να του το πω, ροχαλίζει ήδη...στο δίπλα δωμάτιο! Δεν κοιμόμαστε μαζί γιατί ροχαλίζει πάρα πολύ δυνατά και ενώ φοράω ωτοασπίδες, ο θόρυβος που κάνει είναι το κάτι άλλο. Σκεφτόμαστε κάποια στιγμή να κένει εξετάσεις (νομίζω έχει κλινική ύπνου στον Άγιο Λουκά Θεσσαλονίκης) για να δούμε μήπως και αντιμετωπίζεται, γιατί δεν υποφέρεται άλλο.

Σε λίγο θα πάω την καθιερωμένη μου βόλτα. Σήμερα το μεσημέρι έχουμε ραντεβού με το γιατρό να δούμε το μωρό, έχουμε να το δούμε 3 βδομάδες και κάτι και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Οι κλασικές ανησυχίες "ζει, θα είναι καλά"? Κάθε φορά τα ίδια σκέφτομαι.

sLvDp3.png

εγω, ευτυχως, δεν σας νιωθω!!! ...εννοω οτι κουτουλαω... ξυπναω κατα τις 9 το πρωι, στις 15:30 κοιμαμαι μεχρι τις 18:00 και 23:30 αρχιζω να νυσταζω παλι! φυσικα κοιμαμαι με διακοπες για τουαλετα και χαδια (το βραδυ το μωρο κανει γυμναστικουλα μαλλον), αλλα οκ! μηπως θα σας βοηθουσε να βαλετε στανταρ ωρες που θα πατε στο κρεβατι? ...και λιγη χαλαρωτικη (αντιστρες) μουσικη? εμενα γενικα με χαλαρωνει (κοιμιζει) και οτι με χαιδευει-τριβει ο αντρας μου στην πλατη... βαλτε τους να βοηθησουν λιγο την κατασταση!!!:oops::oops::oops::lol::lol::lol::wink:;-):wink:

και εγώ ενα παρόμοιο ωραριο έχω αυτή τη βδομαδα.... σπάνια με έχει πιασει αυπνια...κάνεις δε μπορεί να προβλέψει πως θα αντιδρασουν οι ορμονές... κάθε περίπτωση είναι και τελείως διαφορετική....

sJbgp3.png W9hQp3.png

Διαφημίσεις

Xθες ο άντρας μου μου έτριβε τις πατούσες και κοιμήθηκα στις 10:30 το βράδυ μέχρι τις 1. Αλλά στις 1 που ξύπνησα δεν ξανακοιμήθηκα!! Δε νομίζω να έφταιγε πάντως το μασάζ στα πόδια, αλλά το γεγονός ότι ήμουν πολύ κουρασμένη, γι' αυτό ξεράθηκα αμέσως. Θα το ξαναδοκιμάσω πάντως!

sLvDp3.png

Πιστέυω οτι όλα οφείλονται στις ορμόνες μας και στην αγωνία:wink:..

Εγώ δεν αντέχω να κρατήσω ανοιχτά τα μάτια μου απαξ και γυρίσω στο σπιτι και αράξω στον καναπε... μα 8 να ειναι η ωρα μα 9 νιώθω οτι ειμαι αυπνη 4 μερες!!! Προσπαθώ να μείνω ξύπνια αλλα μάταια.. το αποτέλεσμα είναι βέβαια να ξυπνάω χορτασμένη απο ύπνο στις 4 το πρωι... και άντε να βρείς δουλεια να κάνεις τότε8-)8-):cool: Βέβαια μετα κατα τις 7.30 αρχίζω πάλι να νυστάζω και με παίρνει ο ύπνος μεχρι τις 8-8.30... Οπως και να εχει όμως κατα τη διάρκεια της μέρα απο ενέργεια ειμαι φουλ... προς το παρόν τουλάχιστον..:P:p:p

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png

Μπορεί να κοιμάμαι όλη μέρα στον καναπέ!όταν πάω στο κρεβάτι όμως αρχίζω να στρυφογυριζω και δεν με βολεύει καμία στάση.είμαι με τις μέρες μου.μια κοιμάμαι πολύ και την αλλη με πιάνει ο Αβόλευτος!

TBlYp3.png

Εγώ πάλι από την αρχή της εγκυμοσύνης τρελλή αϋπνία.... Πέφτω για ύπνο κανονικότατα, πολλές φορές και από τις 10.30 το βράδυ και συνήθως 3-4 το πρωί το μάτι γαρίδα.. Ευτυχώς που έχουμε υπολογιστή στο σπίτι και σηκώνομαι και βλέπω διάφορες σειρές.. Μερικές φορές βέβαια δεν αντέχω και κοιμάμαι από τις 6.30 μέχρι τις 8.30 και ευτυχώς που η δουλειά μου ξεκινά στις 11 αλλιώς δεν θα άντεχα..

Σήμερα είμαι 18 βδομάδων και μέχρι προχθές ξύπναγα στις 3 το πρωί...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!