Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Recommended Posts

Σημερα πηγα στο γιατρο για μιλησουμε για να κανω εξωσωματικη.γιατι εκανα μια προσπαθεια σπερματεγχευση και δεν πετυχε και μου εδωσε να κανω σαλπιγγογραφια ποναει;

να του ελεγα να κανω και αλλη μια προσπαθεια σπερματεγχευση;

πειτε μου γνωμες.

 

yianna μου η σαλπιγγογραφια ποναει λιγο εκεινη την στιγμη που την κανεις αλλα μετα δεν νιωθεις τιποτα, ομως πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να την κανεις..ευχομαι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλημέρα. Πήρα τηλ την γιατρό χθες (για τους πόνους κ τα υγρά) και μου ειπε αρχικα να μην ανησυχω και οτι δεν ειναι απαραιτητα κακό. Με τα πολλα μου ειπε τελικά να πάω αυριο για την χοριακή... Νευρα.... Τελος πάντων πήρα άδεια τελικά για αυρίο γιατι να πάρω τηλ να μαθω τα μαντατα απο την δουλεια δεν... κ να περιμένω να ερθει το απόγευμα να πάω με τον αντρα μου (θα πεθάνω απο την αγωνία).

Ελπίζω λοιπόν αυριο τέτοια ώρα να μπω κ να σας γράψω κατι καλό...

Θα δουμε...

 

plouplou μου μακαρι σημερα να μαθεις τα καλυτερα νεα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...ειχα μερες να μπω στο forum και απο οσα διαβαζω ειστε σε αγωνια πολλες για καλα αποτελεσματα..moments μου διαβασα τα νεα σου και ειλικρινα σου ευχομαι να πανε απο εδω και περα ολα καλα,εχε υπομονη και θα τα ξεπερασεις ολα,λυπαμαι για οσα περνας αλλα....απο δω και περα να γινουν ολα θετικα ....και ευχομαι κοριτσια οσες ειστε σε αναμονη απο σπερματενχυση να εχετε θετικα αποτελεσματα και οι πονοι που εχετε μερικες απο εσας ειναι φυσιολογικο.Διωξτε το ανχος οσο μπορειτε...ειναι εχθρος μας...μακαρι φετος να γινουμε ολες μανουλες!!!!!!!!!!!!!!

 

ΓεωργίαΠ μου ευχαριστώ. Να 'σαι καλά!!! Έχεις μέρες να φανείς και να ακούσουμε νέα σου. Πώς είσαι;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο γιατρο για μιλησουμε για να κανω εξωσωματικη.γιατι εκανα μια προσπαθεια σπερματεγχευση και δεν πετυχε και μου εδωσε να κανω σαλπιγγογραφια ποναει;

να του ελεγα να κανω και αλλη μια προσπαθεια σπερματεγχευση;

πειτε μου γνωμες.

 

Γεια σου Γιάννα. Εμένα προσωπικά η σαλπιγγογραφία με πόνεσε λίγο. Σε μεγάλο βαθμό πιστεύω ότι ήταν και ψυχολογικό γιατί είχα μεγάλη αγωνία, ο πόνος ήταν περιόδου (που τον έχω συνδέσει με στεναχώρια, δεν ξέρω γιατί) και κυρίως γιατί δεν ήταν κανένας δίπλα μου την ώρα που γινόταν η εξέταση. Έχω διαβάσει άλλες κοπέλες που ο γιατρός ήταν δίπλα και τους έπιασε κουβέντα εκείνη την ώρα κι έτσι δεν το πολυένιωσαν. Πολλές επίσης αναφέρουν ότι δεν πόνεσαν καθόλου, οπότε εξαρτάται από την περίπτωση. Πάντως δεν είναι κάτι τραγικό. Ρώτα και το γιατρό σου αν μπορείς να πάρεις κάποιο παυσίπονο πριν. Συνήθως σου το λένε από μόνοι τους.

Η γνώμη μου πάντως είναι πως, όπως τα περιγράφεις, θα έπρεπε να την κάνεις γιατί είναι πολύ σημαντική εξέταση και, αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες, η σπερματέγχυση δεν μπορεί να το ξεπεράσει. Θα είναι κρίμα να κάνεις προσπάθειες χωρίς νόημα.

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην ταλαιπωρηθείς πολύ ακόμα :).

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο γιατρο για μιλησουμε για να κανω εξωσωματικη.γιατι εκανα μια προσπαθεια σπερματεγχευση και δεν πετυχε και μου εδωσε να κανω σαλπιγγογραφια ποναει;

να του ελεγα να κανω και αλλη μια προσπαθεια σπερματεγχευση;

πειτε μου γνωμες.

 

Είναι όλα σχετικά yianna2. Εγώ όταν ήταν να κάνω ο γιατρός με προειδοποίησε να μην πανικοβληθώ αν η κοπέλα που ήταν πριν από μένα φώναζε:confused: Απ ότι μου είπε κάποιες φωνάζουν και αντιδρούν έντονα γι αυτό να μην φοβάμαι εγώ και να μην περιμένω κάτι επώδυνο. Όταν τελικά την έκανα είναι λίγο ενοχλητικό εκείνη τη στιγμή αλλά μετά εντάξει. Πώς ένιωθα; Χμ...δυσάρεστα θα έλεγα! Αλλά πολύ λίγο διαρκεί και επώδυνο δεν είναι. Σαν παπ τεστ ένα πράμα. Μην αγχώνεσαι...Να είσαι ήρεμη και να θα περάσει κι αυτό. Εντομεταξύ να σε ρωτήσω κάτι: πριν κάνεις σπερματέγχυση δεν έκανες σαλπιγγογραφία; Υποτίθεται για να προχωρήσεις σε σπερματέγχυση πρέπει να έχεις διασφαλίσει πως οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές-βατές για να προχωρήσεις.

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓεωργίαΠ μου ευχαριστώ. Να 'σαι καλά!!! Έχεις μέρες να φανείς και να ακούσουμε νέα σου. Πώς είσαι;

 

Προσπαθω να ειμαι καλα...αυτο τον καιρο δεν κανω τιποτα δηλ ο γιατρος μας ειπε για εξωσωματικη απλα σκεφτηκαμε με τον αντρα μου να κανουμε λιγο αργοτερα γιατι και ο ιδιος κανει θεραπεια με βιταμινες για το σπερμα και θα δουμε αν θα εχει διαφορα.... κανα 2 μηνες και μαλλον αν δεν γινει κατι θα κανουμε εξωσωματικη...ελπιζουμε!!!Βασικα δεν ξερω τι να σκεφτω για το τι φταιει πλεον...ουτε το σπερμα ειναι τοσοοοο χαλια ,οι εξετασεις οι δικες μου απο τι λεει ο γιατρος ειναι καλες ....αρα ......υπομονη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να ειμαι καλα...αυτο τον καιρο δεν κανω τιποτα δηλ ο γιατρος μας ειπε για εξωσωματικη απλα σκεφτηκαμε με τον αντρα μου να κανουμε λιγο αργοτερα γιατι και ο ιδιος κανει θεραπεια με βιταμινες για το σπερμα και θα δουμε αν θα εχει διαφορα.... κανα 2 μηνες και μαλλον αν δεν γινει κατι θα κανουμε εξωσωματικη...ελπιζουμε!!!Βασικα δεν ξερω τι να σκεφτω για το τι φταιει πλεον...ουτε το σπερμα ειναι τοσοοοο χαλια ,οι εξετασεις οι δικες μου απο τι λεει ο γιατρος ειναι καλες ....αρα ......υπομονη!!!!!!!!!!

 

Δεν ξέρω τι να σου πω...Είναι και θέμα τύχης κάθε φορά...Το άγχος δεν βοηθά. Ίσως τώρα που το αφήσατε για λίγο καιρό να έχετε τα αποτελέσματα που θέλετε. Εξάλλου αφού δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να σας πιέζει χρονικά καλύτερα που χαλαρώνετε για λίγο, να πάρετε έτσι και σωστές αποφάσεις. Κάνατε όλες τις εξετάσεις; Πήγες καθόλου και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη; Όπως και να χει πάντως το ότι προσπαθείς να είσαι καλά είναι αρκετό....Να είσαι εσύ καλά και όλα τα άλλα θα έρθουν...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειχα κανει τωρα θα κανω

 

Ελπίζω να δείξουν όλα καλά!!! Όπως σου είπε και η chemin είναι από τις πιο βασικές εξετάσεις πριν κάνεις οποιαδήποτε προσπάθεια γιατί είναι ανέλπιστο να κάνεις οτιδήποτε αν έχεις κλειστές σάλπιγγες. Οπότε κάντη να φεύγει κι αυτή απ τη μέση να πας κι εσύ παρακάτω. Μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου πω...Είναι και θέμα τύχης κάθε φορά...Το άγχος δεν βοηθά. Ίσως τώρα που το αφήσατε για λίγο καιρό να έχετε τα αποτελέσματα που θέλετε. Εξάλλου αφού δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να σας πιέζει χρονικά καλύτερα που χαλαρώνετε για λίγο, να πάρετε έτσι και σωστές αποφάσεις. Κάνατε όλες τις εξετάσεις; Πήγες καθόλου και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη; Όπως και να χει πάντως το ότι προσπαθείς να είσαι καλά είναι αρκετό....Να είσαι εσύ καλά και όλα τα άλλα θα έρθουν...

Αυτος ειναι ο δευτερος γιατρος που με παρακολουθει αλλα την εξωσωματικη την ειχα κανει σε αλλον στην Αθηνα που θεωρειτε πολυ καλος στον Παντο και μετα πηγα σε αυτον που ειμαι τωρα εδω και 8 μηνες (Αθηνα).Εξετασεις που εκανα οπως σαλπιγγογραφια(εδω και 21/5 χρονια)βγηκε οκ-υστεροσκοπηση-καρυοτυπο-εφτιαξα και την ωορηξια-ca125-ορμονικες ως ωρας καλες...το σπερμα του αντρα μου ειναι λιγο χαλια στην κινητικοτητα.τι αλλο να κανω ουτε ξερω πλεον.εχω αρχισει να σκεφτομαι να παω και σε αλλον γιατρο πριν κανω εξωσωματικη...δεν ξερεις ποιον γιατρο να εμπιστευτεις ....ολοι στην τσεπη σε κοιτουν ή θα σε βοηθησουν πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτος ειναι ο δευτερος γιατρος που με παρακολουθει αλλα την εξωσωματικη την ειχα κανει σε αλλον στην Αθηνα που θεωρειτε πολυ καλος στον Παντο και μετα πηγα σε αυτον που ειμαι τωρα εδω και 8 μηνες (Αθηνα).Εξετασεις που εκανα οπως σαλπιγγογραφια(εδω και 21/5 χρονια)βγηκε οκ-υστεροσκοπηση-καρυοτυπο-εφτιαξα και την ωορηξια-ca125-ορμονικες ως ωρας καλες...το σπερμα του αντρα μου ειναι λιγο χαλια στην κινητικοτητα.τι αλλο να κανω ουτε ξερω πλεον.εχω αρχισει να σκεφτομαι να παω και σε αλλον γιατρο πριν κανω εξωσωματικη...δεν ξερεις ποιον γιατρο να εμπιστευτεις ....ολοι στην τσεπη σε κοιτουν ή θα σε βοηθησουν πραγματικα.

 

Στην τελική Γεωργία μου να συνεργαστείς με κάποιον που νιώθεις άνετα. Όσο "γνωστός" και να είναι ένας γιατρός είναι και το θέμα πώς είσαι εσύ μαζί του και πώς είναι αυτός μαζί σου. Όλα σχετικά είναι! Αν νιώθεις πως θες να πας και σε άλλο πριν την εξωσωματική να το κάνεις...ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα για το επόμενο βήμα...το οποίο και φυσικά ευχόμαστε να μην έρθει :D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ με την moments λίγο περιέργη ιεραρχία έχει αυτός ο γιατρός, όχι μόνο δεν εξέτασε πρώτα κατα πόσο διαβατές είναι οι σαλπιγγες που είναι η "πόρτα" για να περάσει το σποράκι αλλά και απο την πρώτη αποτυχία της σπερματέγχυσης σε προτρέπει για εξωσωματική!

Εμείς δεν είμαστε βέβαια γιατροί αλλά μου φαίνεται περίεργο!

Ήθελα ακόμα να προσθέσω στις κοπέλες που φοβούνται την σαλπιγγογραφία, οκ πονάει λίγο αλλά εμείς οι γυναίκες είμαστε πολύ δυνατές δεν πρέπει να μασάμε από πόνο άλλωστε ο σκοπός ειναι πολύ σπουδαίος!

Όταν τελικά κρατήσουμε ένα μωράκι στα χέρια μας θα τα έχουμε ξεχάσει όλα!!!

Σφιγγουμε τα δοντια λοιπόν και προχωράμε το μόνο που χρειάζομαστε τώρα είναι δύναμη και ελπίδα.....!!!Μην αγχωνεστε!!

Έτσι το δάκρυ σε χαμόγελο γυρίζω

κι εκεί στην άκρη στο γκρεμό,γυρνάω την πλάτη μου στο χαμό και ξαναρχίζω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια?? Εχω αρχίσει να παίρνω τηλ σε διαγνωστικά για την χοριακή κ μου ζητανε απο 25 εως κ 43. Τι χάλι είναι αυτό??? Περισυ ειχα πληρωσει 18ε (αλλα δεν παω στην ιδια ηλιθια γιατι μου ειχε κάνει λαχτάρα). Ο καθένας ο,τι θελει ζηταει τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια?? Εχω αρχίσει να παίρνω τηλ σε διαγνωστικά για την χοριακή κ μου ζητανε απο 25 εως κ 43. Τι χάλι είναι αυτό??? Περισυ ειχα πληρωσει 18ε (αλλα δεν παω στην ιδια ηλιθια γιατι μου ειχε κάνει λαχτάρα). Ο καθένας ο,τι θελει ζηταει τελικα...

 

Όπως πάντα οι τιμές διαφέρουν λες και δεν είναι το ίδιο πράγμα που κάνουν΄ολοι! Μην σπας με αυτά!!!! Εσύ προχώρα στο πιο βολικό για σένα και το μόνο που να σε νοιάζει είναι το αποτέλεσμα της χοριακής!!!! Εμείς εδώ ανυπομονούμε πάντως!!!!:)

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα πηγα στο γιατρο για μιλησουμε για να κανω εξωσωματικη.γιατι εκανα μια προσπαθεια σπερματεγχευση και δεν πετυχε και μου εδωσε να κανω σαλπιγγογραφια ποναει;

να του ελεγα να κανω και αλλη μια προσπαθεια σπερματεγχευση;

πειτε μου γνωμες.

 

ΓΙΑΝΝΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΙΣΤΑΝΘΗΚΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΒΑΡΟΣ ΧΑΜΗΛΑ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΝΧΗΣΗ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ....ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΝΧΥΣΗ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΦΙΑΝΟΜΑΙ ΓΡΑΦΙΚΗ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟ ΑΠΑΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΥΤΑ, ΕΚΑΝΑ 6 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο γιατρο για μιλησουμε για να κανω εξωσωματικη.γιατι εκανα μια προσπαθεια σπερματεγχευση και δεν πετυχε και μου εδωσε να κανω σαλπιγγογραφια ποναει;

να του ελεγα να κανω και αλλη μια προσπαθεια σπερματεγχευση;

πειτε μου γνωμες.

 

Κοριτσάκι κ εγώ είχα πονους μετα την σαλπιγγογραφια αλλα μην φανταζεσαι οτι πέθαινα κιόλας... Απλά ημουν ξάπλα κατι ωριτσες μετα και ειχα κάνει τον αντρούλη μου μπατλερ (φερε μου νερο, κανε εκεινο, κανε το άλλο). Η κολλητη μου πάλι που την έκανε δεν κατάλαβε τίποτα. Απο οργανισμό σε οργανισμό διαφέρει. Επίσης η γιατρός μου ειχε πει πως αν η σάλπιγγες ειναι καθαρες δεν υπαρχει εμπόδιο για το υγρο κατα συνέπεια δεν υπάρχει πόνος (μπορεί να μου έλεγε και παραμύθια γιατι ξέρει οτι φοβάμαι).

Πάντως όντως λίγο ανορθόδοξο να σου κάνει σπερματεγχυση χωρις να τσεκάρει πρωτα τις σάλπιγγες.

Σημείωση: Το υγρο που χρησιμοποιούν είναι μπλε άρα σκέψου ότι το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να γίνεις στρουμφάκι!!! (:rolleyes:χι χι ελπίζω να σε έκανα να γελάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να ειμαι καλα...αυτο τον καιρο δεν κανω τιποτα δηλ ο γιατρος μας ειπε για εξωσωματικη απλα σκεφτηκαμε με τον αντρα μου να κανουμε λιγο αργοτερα γιατι και ο ιδιος κανει θεραπεια με βιταμινες για το σπερμα και θα δουμε αν θα εχει διαφορα.... κανα 2 μηνες και μαλλον αν δεν γινει κατι θα κανουμε εξωσωματικη...ελπιζουμε!!!Βασικα δεν ξερω τι να σκεφτω για το τι φταιει πλεον...ουτε το σπερμα ειναι τοσοοοο χαλια ,οι εξετασεις οι δικες μου απο τι λεει ο γιατρος ειναι καλες ....αρα ......υπομονη!!!!!!!!!!

 

Γεια σας κοριτσια, μου λειψατε. Δε παρακολουθησα το forum τις τελευταιες μερες και απο οτι βλεπω προστεθηκαν καινουρια μελη. Καλως μας ηρθατε λοιπον!

Γεωργια μου κι εμεις με χαμηλη κινητικοτητα (αλλα οχι χαλια), παιρνει βιταμινες κι εγω ολα καλα οπως δειχνουν οι εξετασεις. Τι να πω... πιστευω οτι ολα θα πανε καλα.

Plouplou και Elenaph σας ευχομαι καλη επιτυχια με τα αποτελεσματα τησ σπερματεγχυσης και μια τεραστια χοριακη. Αληθεια, εσεις πηρατε φαρμακα ή κανατε σε φυσικο κύκλο?

Momentaki μου να δεις οτι τωρα ολα θα ειναι πιο ευκολα και συντομα θα γινεις μανουλα. 2 μηνες δεν ειναι τιποτα για ενδομητριωση αρα η περιπτωση σου ειναι light.

Κοριτσια απο Βορεια Ελλαδα εχετε ακουσει καλα λογια για το embryolab στη Θεσσαλονικη και τον υπευθυνο γυναικολογο εκει κ. Χριστοφοριδη? Εγω εχω ακουσει τα καλυτερα και με πολυ καλα ποσοστα επιτυχιασ και σκεφτομαι να παω εκει....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ με την moments λίγο περιέργη ιεραρχία έχει αυτός ο γιατρός, όχι μόνο δεν εξέτασε πρώτα κατα πόσο διαβατές είναι οι σαλπιγγες που είναι η "πόρτα" για να περάσει το σποράκι αλλά και απο την πρώτη αποτυχία της σπερματέγχυσης σε προτρέπει για εξωσωματική!

Εμείς δεν είμαστε βέβαια γιατροί αλλά μου φαίνεται περίεργο!

Ήθελα ακόμα να προσθέσω στις κοπέλες που φοβούνται την σαλπιγγογραφία, οκ πονάει λίγο αλλά εμείς οι γυναίκες είμαστε πολύ δυνατές δεν πρέπει να μασάμε από πόνο άλλωστε ο σκοπός ειναι πολύ σπουδαίος!

Όταν τελικά κρατήσουμε ένα μωράκι στα χέρια μας θα τα έχουμε ξεχάσει όλα!!!

Σφιγγουμε τα δοντια λοιπόν και προχωράμε το μόνο που χρειάζομαστε τώρα είναι δύναμη και ελπίδα.....!!!Μην αγχωνεστε!!

 

Κούκου μου έχεις απόλυτο δίκιο. Ποιος μας το έλεγε πως θα μπαίναμε σε τέτοιες διαδικασίες. Στην πορεία αποκτούμε μεγάλες αντοχές και σίγουρα κάποια πράγματα που και μόνο η ιδέα τους μας φόβιζε στην πορεία τα κάνουμε και τα προσπερνάμε. Έτσι είναι!!!! ΄Βλέπουμε το στόχο μας και πάμε και πάμε και πάμε παραπέρα!!!!;)

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, μου λειψατε. Δε παρακολουθησα το forum τις τελευταιες μερες και απο οτι βλεπω προστεθηκαν καινουρια μελη. Καλως μας ηρθατε λοιπον!

Γεωργια μου κι εμεις με χαμηλη κινητικοτητα (αλλα οχι χαλια), παιρνει βιταμινες κι εγω ολα καλα οπως δειχνουν οι εξετασεις. Τι να πω... πιστευω οτι ολα θα πανε καλα.

Plouplou και Elenaph σας ευχομαι καλη επιτυχια με τα αποτελεσματα τησ σπερματεγχυσης και μια τεραστια χοριακη. Αληθεια, εσεις πηρατε φαρμακα ή κανατε σε φυσικο κύκλο?

Momentaki μου να δεις οτι τωρα ολα θα ειναι πιο ευκολα και συντομα θα γινεις μανουλα. 2 μηνες δεν ειναι τιποτα για ενδομητριωση αρα η περιπτωση σου ειναι light.

Κοριτσια απο Βορεια Ελλαδα εχετε ακουσει καλα λογια για το embryolab στη Θεσσαλονικη και τον υπευθυνο γυναικολογο εκει κ. Χριστοφοριδη? Εγω εχω ακουσει τα καλυτερα και με πολυ καλα ποσοστα επιτυχιασ και σκεφτομαι να παω εκει....

 

Καλώς το Eirinaki μας!!! :D Πάνε μέρες να σε δούμε! Πώς είσαι; Βλέπω είσαι στο ψάξιμο για κέντρο. Ελπίζω να βρεις σύντομα κάτι που να σε ικανοποιεί και ένα γιατρό που να σου εκπέμεπι εμπιστοσύνη. Αυτό είναι το σημαντικό για να είναι πιο εύκολη η συνέχεια, τουλάχιστον ψυχολογικά. Εγώ πάντως σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!! Και φυσικά στην πορεία εδώ θα είμαστε να δίνουμε κι άλλες ευχές, πολλές, μέχρι να πιάσουν!!!:D Σε υχαριστώ για τα λόγια σου. Όντως η ενδομητρίωση μας βγήκε πιο light απ ότι περιμέναμε. Δύο κύστεις που είχα αφαιρέθηκαν και ευτυχώς εστίες δεν βρέθηκαν. Γι αυτό η διακοπή θα είναι μόνο δίμηνη. Δυστυχώς όμως με τα νέα δεδομένα που φάνηκαν, με τις δύο κλειστές σάλπιγγες, θα προχωρήσουμε απευθείας στην εξωσωματική απ ότι φαίνεται....Δεν ξέρω...Ουφ! Αύριο έχω ραντεβού μαζί του...Για να δούμε!!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. καινούργια και εγώ στην παρέα σας...εδω και λίγο καιρό παρακολουθούσα τις συζητήσεις σας και νομίζω εφθασε η ωρα να γίνω πιο ενεργο μέλος!!! Χθες το πρωι έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση..τι ποσοστό επιτυχίας αν γνωρίζετε υπάρχει και σε ποσο καιρό θα μπορώ να ξέρω αν έχει πετύχει??? Επισης πονάκια κάτω χαμηλα σήμερα που νιώθω έχει κάποια κοπέλα αισθανθεί μετά απο την σπερματέγχυση??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. καινούργια και εγώ στην παρέα σας...εδω και λίγο καιρό παρακολουθούσα τις συζητήσεις σας και νομίζω εφθασε η ωρα να γίνω πιο ενεργο μέλος!!! Χθες το πρωι έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση..τι ποσοστό επιτυχίας αν γνωρίζετε υπάρχει και σε ποσο καιρό θα μπορώ να ξέρω αν έχει πετύχει??? Επισης πονάκια κάτω χαμηλα σήμερα που νιώθω έχει κάποια κοπέλα αισθανθεί μετά απο την σπερματέγχυση??

Καλώς όρισες! Τα τσιμπηματάκια και πονάκια είναι από την ωορηξία μου είχαν πει εμένα και γενικά είναι καλό σημάδι. Τα ποσοστά επιτυχίας είναι γύρω στο 15%. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και τα αποτελέσματα θα τα δεις μετά από 14 μέρες με μία β' χοριακή. Αν δεις σκούρο αίμα μην αγχωθείς. Να πας την ημερομηνία που πρέπει να την κάνεις. Αν δεις αίμα κανονικό με ροή, πάρε τον γιατρό σου και ρώτα τον μήπως είναι περιττή η εξέταση. Εγώ βέβαια σου εύχομαι να έχεις μια τεράστια χοριακή και καθόλου περίοδο για κανά χρόνο από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω άν βρίσκεσε σε παρόμοια προσπάθεια!!! Η πλάκα είναι ότι β-χοριακή θα πρέπει να κάνω κανονικά σε δύο εβδομάδες και πεφτει την καθαρή δευτέρα!!! καλό ε?? Αντε να βρω που θα την κάνω...ελπίζω στο Μητέρα να γίνεται γιατί ρώτησα την Βιοιατρική και φυσικά θα είναι κλειστά λόγω ημέρας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. καινούργια και εγώ στην παρέα σας...εδω και λίγο καιρό παρακολουθούσα τις συζητήσεις σας και νομίζω εφθασε η ωρα να γίνω πιο ενεργο μέλος!!! Χθες το πρωι έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση..τι ποσοστό επιτυχίας αν γνωρίζετε υπάρχει και σε ποσο καιρό θα μπορώ να ξέρω αν έχει πετύχει??? Επισης πονάκια κάτω χαμηλα σήμερα που νιώθω έχει κάποια κοπέλα αισθανθεί μετά απο την σπερματέγχυση??

 

Καλωσόρισες στην παρέα μας maroulini!!! Μου αρέσει το άκουσμα του ονόματός σου!!!!;) Η isidora μια χαρά στα εξήγησε...Θετική σκέψη λοιπόν και σου εύχομαι μια τεράάάάστια χοριακή την καθαρά Δευτέρα...και μιας και θα το χει η μέρα να είναι πεντακάθαρα θετική!!!!:D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην παρέα μας maroulini!!! Μου αρέσει το άκουσμα του ονόματός σου!!!!;) Η isidora μια χαρά στα εξήγησε...Θετική σκέψη λοιπόν και σου εύχομαι μια τεράάάάστια χοριακή την καθαρά Δευτέρα...και μιας και θα το χει η μέρα να είναι πεντακάθαρα θετική!!!!:D

 

 

σε ευχαριστώ moments!!! Καλως σας βρήκα!! Μακάρι να πάνε ολα καλά και να πετάξω εγω απο την χαρά μου την καθαρά δευτέρα και όχι ο χαρταετός που θέλει ο αντρας μου να πετάξουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...