Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


...γυρισαααα!!!!.....λοιπον εκανα 2 ωαρια, 14 mm ....;)(με 2 ενεσεις μονο!!!)

...αυριο μου ειπε να ξαναπαω το πρωι να τα δουμε ...

...ενδομητριο οχι καλο:evil:(δεν ειπε ποσο ηταν-αυριο θα τον ρωτησω)...θα παρω μετα την σπερματεγχυση 6 utrogestan/μερα.....η οποια μαλλον θα γινει κατα την Τριτη-Τεταρτη.

Αυτη τη φορα μας αργησαν τα αυγουλακια να μεγαλωσουν.....τι να πω..:confused:

Του ειπα κ για το σπερμα να το παμε εμεις αλλα ειπε οτι δεν πειραζει-θα το δωσει αυτος.

Για την τιμή δεν μ αφησε ο καλος μου να ρωτησω...αυριο που θα παω μονη μου ομως....χιχι δεν την γλιτωνει...θα μαθω....:P

Οποτε θα τα πουμε κ αυριο....:D

 

Μαρια καλη επιτυχια κ υπομονη ως τη Τριτη!!!!!!!!:P:p

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

...γυρισαααα!!!!.....λοιπον εκανα 2 ωαρια, 14 mm ....;)(με 2 ενεσεις μονο!!!)

...αυριο μου ειπε να ξαναπαω το πρωι να τα δουμε ...

...ενδομητριο οχι καλο:evil:(δεν ειπε ποσο ηταν-αυριο θα τον ρωτησω)...θα παρω μετα την σπερματεγχυση 6 utrogestan/μερα.....η οποια μαλλον θα γινει κατα την Τριτη-Τεταρτη.

Αυτη τη φορα μας αργησαν τα αυγουλακια να μεγαλωσουν.....τι να πω..:confused:

Του ειπα κ για το σπερμα να το παμε εμεις αλλα ειπε οτι δεν πειραζει-θα το δωσει αυτος.

Για την τιμή δεν μ αφησε ο καλος μου να ρωτησω...αυριο που θα παω μονη μου ομως....χιχι δεν την γλιτωνει...θα μαθω....:P

Οποτε θα τα πουμε κ αυριο....:D

 

Μαρια καλη επιτυχια κ υπομονη ως τη Τριτη!!!!!!!!:P:p

kalh mera Nikijo και ολα τα αλλα κοριτσια... να σου πω, ποια μερα του κυκλου ητανε χτες που πηγες στον γιατρο? και τι ενεσεις εκανες? δεν επινες ουτε Σερπαφαρ η Κλομιφενη? να σου πω αν ειναι μικρα τα ωοθυλακια σου ακομμα ισως κανετε την αλλη εβδομαδα σπερματεχγηση οταν μεγαλωσουνε μεχρι το σωστο μεγεθος? ρωτησε για το ενδομητριο σου ποσο μμ ειναι. για αυτο μαλλον θα σου δωσει μεγαλη δοση Ουτρογεσταν επειδη ειναι λεπτο. για μενα μαλλον χαλασε το ενδομητριο απο την Κλομιφενη , γιατι ειναι αντι- οιστρογονες... τελος παντον.περιμενω και εγω αλλη εβδομαδα να παω στον γυναικολογο , χωρις φαρμακα τωρα και θα μου πει τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...απο την 3η μερα ως κ εχθες που με ειδε (7η μερα) εκανα μιση δοση Gonal75 ...δλδ εκανα συνολικα 2,5 Gonal...επειδη ομως δεν μεγαλωσαν αρκετα εκανα κ σημερα μιση δοση(πηγα κ σημερα κ τα ωαρια ηταν 15,5) και μιση αυριο Κυριακή.

Την Δευτερα 23.00 θα κανω ovitrelle και Τεταρτη πρωι 10.30 θα παμε το σπερμα.....τωρα τί ωρα θα με φωναξει για την σπερματεγχυση δεν ξερω.......στις 40 ωρες ειπε....μαλλον κατα τις 13.00.

ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ;;;;;;;;;;;;;;;....πρεπει να ανοιξω ενα θεμα να δω τι θα πουν κ αλλα κοριτσια που εκαναν....:roll::confused:

 

Για ενα κυκλο ειχα παρει κ εγω κλομιφενη κ εκανα λεπτο ενδομητριο κ δεν τα ξαναπηρα.

Την Δευτερα λεω να παω να με ξαναδει(αν κ αυτος ειπε Τεταρτη)πριν κανω την ovitrelle.....

Αντε κοριτσακι , να εχεις καλα νεα κ εσυ...!!!!!:P:p

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!! Τι κάνετε? Εγώ σήμερα γύρισα απο τις διακοπές και περιμένω να έρθει η Πέμπτη να κάνω χοριακή.

Nikijo καλή επιτυχία! Εγώ έκανα την ένεση Δευτέρα στις 13:30 την Πρεγνυλ και την σπερματέγχυση την έκανα τη μία την Τρίτη στις 22:00 και την άλλη την Τετάρτη στις 12:00. Η σπερματέγχυση έγινε μετά απο 1,5 ώρα αφού δώσαμε το σπέρμα!

mariamyl77 μαζί την κάναμε την σπερματέγχυση? Καλή επιτυχία!

iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... δουλευει το Σαββατο η οχι... δεν πιραζει θα το μαθω καπως.

και κατι αλλο, εκει στο εργαστηριο εχουνε καποιο ειδικο χωρο που γινεται η ληψη σπερματος? ο ανδρας μου ανησυχει παρα πολυ. ευχαριστω πολυ

 

 

Jurgitella απ'ότι θυμαμαι δουλέυει κ Σαββατο. Έχει ειδικο χώρο για την συλλογή, πολύ πιο "ανθρώπινο" απο αυτών μεγάλων μαιευτηρίων (έχουμε κ απο τα 2 εμπειρία..)

Το απλό σπερμοδιάγραμμα (που είναι πολύ αναλυτικό) είχε στοιχίσει 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά, αλλά αν πάρεις ένα τηλ θα σου πουν.

 

Διάβαζα πιο πάνω για την νέα μέθοδο σπερματεγχυσης κ την βρηκα πολύ ενδιαφέρουσα κ με μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας. Αν καταλάβα καλά, το τελικό δείγμα έχει περισσότερο καλλιεργητικό υλικό (που μπαινει για εμπλουτισμό του επεξεργασμ σπερματος) ενώ αναφέρεται κ ότι μπορεί να γίνει κ με πολλαπλή συλλογή σπερματος. (αυτά κατάλαβα τουλάχιστον από το site..).

Έχει κάποια κοπελα προσωπική εμπειρία από την μέθοδο να μας ενημερώσει?

 

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που περιμένουν αποτελέσματα, και σ'αυτά που ετοιμάζονται!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου και καλή επιτυχία σε όλες σας για τις προσπάθειες που κάνετε!!! Όλα να σας πάνε καλά και να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα!!

Βάλε Παναγία μου, το χέρι σου, να πάνε όλα καλά...!!

Link to comment
Share on other sites

Mairoula σ ευχαριστω !!!! εμεις θα την κανουμε μαλλον στις 38 ωρες....κ ο Θεος βοηθος....:idea::?::!:

Μαρακι πωπω...αυτη η αναμονη σκοτωνει ρε γμτ...αντε δεν εμεινε τπτ....σου ευχομαι μια ωραιοτατη χοριακουλα!!!!:D

Nadimorrrrrrrrrr.............τι κανεις βρε ψυχη;;;;χαθηκαμε ε;;;δεν μπαινω στο καφε κ οταν τυχει να δω, δεν ειναι καμια απο τις παλιες.....εμεις στην προσπαθεια οπως διαβασες.....ευχαριστουμε για τις ευχες σου!!!!!.....να εχεις κ εσυ ενα θετικο αποτελεσμα συντομααααααα!!!!!!!!:P:p

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Mairoula σ ευχαριστω !!!! εμεις θα την κανουμε μαλλον στις 38 ωρες....κ ο Θεος βοηθος....:idea::?::!:

Μαρακι πωπω...αυτη η αναμονη σκοτωνει ρε γμτ...αντε δεν εμεινε τπτ....σου ευχομαι μια ωραιοτατη χοριακουλα!!!!:D

Nadimorrrrrrrrrr.............τι κανεις βρε ψυχη;;;;χαθηκαμε ε;;;δεν μπαινω στο καφε κ οταν τυχει να δω, δεν ειναι καμια απο τις παλιες.....εμεις στην προσπαθεια οπως διαβασες.....ευχαριστουμε για τις ευχες σου!!!!!.....να εχεις κ εσυ ενα θετικο αποτελεσμα συντομααααααα!!!!!!!!:P:p

 

Τι κάνεις? Πότε πας για σπερματέγχυση? Εγω έχω λίγες καφέ σταγόνες σήμερα και περιμένω να περάσουν οι μέρες μέχρι την Πέμπτη να πάω για χοριακή.

iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τεταρτη κατα τις 12.30 μαλλον θα την κανω......

Υπομονη μεχρι την Πεμπτη... ειναι η 14η μερα μετα;;;......πηρες το γιατρο για τα καφε;;;;ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ..........ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!!!!!!!!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

καλη μερα κοριτσακια. ευχαριστω milva1978 για την ενημερωση, θα δουμε τι θα γινει, πρεπει να παρω σημερα τηλ. στον γυναικολογο μου για να κλεισω ραντεβου,και αυτος θα μου πει ολα. βοβαμαι πολυ... δεν ξερω τι εχω παθει...

nikijo κοριτσι μου, καλη σου επιτυχια. αν πας σημερα γρταψε τι σου ειπε ο γιατος και τι κανουνε τα ωαρια σου... να σου πω το σπερμα τελικα που θα το πατε? η ληψη θα γινει στο σπιτι?

ααα και κατι αλλο κοριτσακια, αν θες να πας το σπερμα η να γινει εκει η ληψη στο εργαστιρι πρεπει να κλεισουμε το ρανδεβου απο πιο νωρις?

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις? Πότε πας για σπερματέγχυση? Εγω έχω λίγες καφέ σταγόνες σήμερα και περιμένω να περάσουν οι μέρες μέχρι την Πέμπτη να πάω για χοριακή.

 

 

Τα καφε υγρα παντως,ειναι πολυ καλο σημαδι!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ καλη επιτυχια σε ολεσ!!!!!!με θετικοτατεσ χοριακεσ.εγω εχω τρεισ αποτυχημενεσ σπερματεγχυσεισ την τριτη μονο με σερπαφαρ.σεπτεμβριο παω για τεταρτη!θα ρωτησω τον γιατρο για τα φαρμακα που πηρατε και εσεισ μπασ και μου τα δψσει και εμενα και δω αποτελεσμα.βασικα θα τον ρωτησω για πενγκριλ και το ουτροτζεσταν.φιλια σε ολεσ!:-P:-P:-P

7rHlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω μια χαζη ερωτηση? απο την στιγμη που και οι δυο σαλπιγγες κατεβαζουν ωαρια τα οποια σπανε αυτο δεν σημαινει οτι οι σαλπιγγεσ ειναι βατεσ?

 

Ναι! Αν δεν ήταν καλές οι σάλπιγγες δεν θα κατέβαζαν ωάρια!

iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση? απο την στιγμη που και οι δυο σαλπιγγες κατεβαζουν ωαρια τα οποια σπανε αυτο δεν σημαινει οτι οι σαλπιγγεσ ειναι βατεσ?

 

Στις ωοθηκες γινονται τα ωαρια.

Αν εννοεις ωορρηξια,μπορει να κανεις, αλλα οι σαλπιγγες να ειναι κλειστες..... Γι αυτο λενε πως αν υπαρχει ωορρηξια,καλο σπερμα αλλά οχι συλληψη πρεπει να κανουμε σαλπιγγογραφια.

 

Δες αυτο...

http://www.femme.gr/period.htm

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Jurgitella μου μην φοβασαι βρε κοριτσι....ειναι κατι το οποιο δεν το ελεγχουμε ,αρα δεν μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω απ αυτο που ηδη κανουμε....Το εχω φιλοσοφησει....θα αγχωθω για κατι που περναει απο το χερι μου να το αλλαξω...για τπτ άλλο..........

Ειναι σε αδεια τελικα ο γιατρος κ δεν πηγα :(

Του τηλεφωνησα κ μου ειπε οτι ολα καλα θα ειναι ,να μην ανησυχω....τι θα ελεγε;;;!!!!...λογικα σημερα τα ωαρια πρεπει να ειναι γυρω στα 19mm(Παρασκευη 14 - Σαββατο 15,5 .... αρα Κυριακη 17 κ σημερα 18,5 με 19).

Το σπερμα θα το παμε εμεις στο ιατρειο(ληψη στο σπιτι) κ θα το παει η βοηθος στο μικροβιολογικο που ειναι απεναντι.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια λες?????

Εγω νομίζω ότι τελείωσαν όλα!

 

κι εγω ετσι νομιζα οταν ειδα καφε για πρωτη φορα στην ζωη μου και δωστου κλαμα και ημουν εγκυος!σου ευχομαι το ιδιο!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι νομιζα οταν ειδα καφε για πρωτη φορα στην ζωη μου και δωστου κλαμα και ημουν εγκυος!σου ευχομαι το ιδιο!!

 

 

Μακάρι να είναι έτσι και σε μένα. Απο την Κυριακή το βράδυ έχω καφέ. 2 μέρες έμειναν για να μάθω τι γίνεται.

iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites

mairi1983 ελπιζω να εισαι εγκυος. και πες μας τα νεα σου

εγω εχω αυριο το απογευμα ραντεβου με τον γυναικολογο μου. θα ειναι 6 μερα του κυκλου και θα δουμε τι κανουμε μετα...

nikijo, οποτε σημερα βασικα θα επρεπε να κανετε σπερματεγχυση η αυριο?θα κανεισ την ενεση Πρεγνυλ?

Link to comment
Share on other sites

Μαιρουλα τιποτα δεν εμεινε....αντε να μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!!!!! :)

 

Jurgitella μου εχθες 23.00 εκανα την Ovitrelle, ειναι ιδια με την pregnyl....αρα σημερα 23.00 κλεινω 24ωρο...απο εδω κ περα μπορει να γινει η ωορρηξια....τουλαχιστον αυτα υποστηριζουν οι γιατροι(απο 24 ως 36 ωρες μετα την ενεση γινεται ωορρηξια)Την σπερματεγχυση θα την κανω αυριο πρωι,δλδ περιπου στις 38 ωρες.

Βεβαια ειχαμε κ επαφη εχθες αλλα σημερα οχι ,για να εχει καλο αριθμο αυριο που θα δωσει σπερμα.Τον ρωτησα γιατι στις 38 ωρες και οχι στις 36 ή πιο νωρις κ μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να γινει η ωορρηξια(αφου διαρκει 12ωρες τουλαχιστον) κ να βαλουμε το σπερμα παρα να το βαλουμε κ μετα να περιμενουμε να σκασει το ωοθυλακιο.....

Ο καθε γιατρος εχει δοκιμασει φανταζομαι διαφορες ωρες κ εχει βγαλει τα συμπερασματα του....

Δεν εχω αγχος.Ειμαι καλα.Συνεχιζω ακαθεκτη.Χαχαχαχα!!!!!!!!!!

Αντε κοριτσακι να μας πεις κ τα δικα σου αυριο...ολα καλα θα ειναι .... :) :) :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Μαιρουλα τιποτα δεν εμεινε....αντε να μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!!!!! :)

 

Jurgitella μου εχθες 23.00 εκανα την Ovitrelle, ειναι ιδια με την pregnyl....αρα σημερα 23.00 κλεινω 24ωρο...απο εδω κ περα μπορει να γινει η ωορρηξια....τουλαχιστον αυτα υποστηριζουν οι γιατροι(απο 24 ως 36 ωρες μετα την ενεση γινεται ωορρηξια)Την σπερματεγχυση θα την κανω αυριο πρωι,δλδ περιπου στις 38 ωρες.

Βεβαια ειχαμε κ επαφη εχθες αλλα σημερα οχι ,για να εχει καλο αριθμο αυριο που θα δωσει σπερμα.Τον ρωτησα γιατι στις 38 ωρες και οχι στις 36 ή πιο νωρις κ μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να γινει η ωορρηξια(αφου διαρκει 12ωρες τουλαχιστον) κ να βαλουμε το σπερμα παρα να το βαλουμε κ μετα να περιμενουμε να σκασει το ωοθυλακιο.....

Ο καθε γιατρος εχει δοκιμασει φανταζομαι διαφορες ωρες κ εχει βγαλει τα συμπερασματα του....

Δεν εχω αγχος.Ειμαι καλα.Συνεχιζω ακαθεκτη.Χαχαχαχα!!!!!!!!!!

Αντε κοριτσακι να μας πεις κ τα δικα σου αυριο...ολα καλα θα ειναι .... :) :) :)

αχ , επιτελους κοριτσι μου αυριο θα κανεις την σπερματεχγυση, καλη σου επιτυχια!!! να σου πω πριν γινει η σπερματεχγυση θα σε δει ακομμα μια φορα ο γιατρος για να ειναι σιγουρος, οτι εγινε ωορρηξια η οχι? για την Ovitrelle εχω ακουσει στο εξωτερικο, εκει χρησιμοποιουνε αυτην την ενεση. λενε οτι ειναι πιο καινουργιο απο το Πρεγνυλ. ομως δεν ξερω αν εχει ιδιες μοναδες(το Πρεγνυλ εχει μεχρι 5000 IU) και ισως η τιμη ειναι διαφορετικη... ?

να σου πω ισως εχεις πει, αλλα δεν θυμαμαι, σε ποιο κεντρο πηγαινεις εσυ?

οτι και να ειναι, αυριο θα προσευχομαι για σενα... μακαρι να πανε ολα καλα αυτην την φορα

Link to comment
Share on other sites

...κ εγω θα προσευχομαι για σενα κοριτσακι.... :) Σ ευχαριστω!!!!!!!!!!!

....λογικα θα ριξουμε κ μια ματια τι γινεται εκει κατω...χιχιχιχι!!!

Αυτο το σκευασμα ειναι προγεμισμενη ενεση....την κανεις κατευθειαν,δεν εχει σκονες κ υγρο...τιμη 46 ευρω....η διαφορα της ειναι οτι αυτη ειναι απο ανασυσταμενο dna απο κινεζικα χαμστερς ενω η πρεγκνυλ απο ουρα εγκυων ....

 

Στην επαρχια ειμαι, οχι Αθηνα...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...