Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι και εγώ καινούργια στο site, έκανα την Πέμπτη την 1η σπερματέγχυση η οποία κοστισε 200 ? και άλλα 100 ? στον βιολόγο για το σπέρμα. Φυσικά και έχω αγχος για το τι θα γίνει αλλά να πω την αλήθεια μου είμαι και πολύ αισιόδοξη. Θεωρώ ότι οκ θα την κάνουν την δουλειά τους τα σπερματοζωάριακια με τόσο δρόμο που γλιτώσανε. Μην παραλέίψω βέβαια να πω ότι το προβλημα μας ήταν η ολιγοασθενοσπερμία και απο την επεξεργασία στο σπέρμα με τον βιολόγο είχαμε καλό αποτέλεσμα 6.300.000 σπερματοζωάρια. Τουλαχιστον έτσι μου είπαν ότι είναι καλό! Γνωρίζω πραγματικά ελάχιστα πραγματα για εξωσωματικές και σπερματεγχυσεις και ελπίζω να ενημερωθώ από το site περισσοτερο.:P

EXW DEN PLIRONO EPISKEPSI MALON MOU TA PIRE MAZEMENA :?:?:?

Διαφημίσεις

Την δευτέρα έκανα και γω για πρώτη φορά. Με είχε δει ο γιατρός την πέμπτη και μου είπε ότι αφού το ιατρείο είναι κλειστό το σαββατοκύριακο να κάνω pregnyl την κυριακή 6:00 το πρωι και να κάνουμε την σπερματέγχυση την δευτέρα το απόγευμα στις 6:00. Μετά από τεστ ωοορυξίας clearblue το Σαββάτο είδα το χαμογελάκι. Πήρα το γιατρό και παρόλα αυτά μου είπε να κάνω την ένεση κανονικά και τη Δευτέρα έγινε η σπερμαέγχυση με πόνο αρκετό γιατί δεν άνοιγε ο τράχιλος και μου έκανε κάτι για να ανοίξει .

Εγώ έχω αμφιβολίες κατά πόσο προλάβαμε την ωορυξία αν και μετά μου έκανε υπέρχυχο και μου έδειξε το ωάριο που έιχε σπάσει και βγει και ήταν και σε ακανόνιστη μορφή. Εκείνος είπε ότι η ωορρυξία φαινόνταν να είχε γίνει πριν από λίγες ώρες. Το αίμα σταμάτησε σήμερα τετάρτη. Είχα λίγο αίμα λόγω της προσπάθειας διάνοιξης του τραχήλου

να σας πω κοριτσια, μα πως μπορει να δει την ωορρηξια με τον υπερυχο? ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν φενεται,απλα αυτο μπορει να καταλαυει απο τις γονιμες μας μυκυτες και καποιο υγρο το οποιο μαζευεται κατω απο την μητρα μετα την ωορρηξια, οταν σπαει το ωοθηλακιο... τωρα πως το ειδε, δεν μπορω να το καταλαυω ... μακαρι να ειναι ολα καλα σε σενα! και πες μου κοριτσι μου, ειχες μονο 1 ωαριο και εκανες σπερματεγχηση?

nai mono ena kai meta apo serpafar ase

και εμενα την πρωτη φορα το ιδιο ητανε μονο 1 (και δεν ημουνα σιγουρι και για αυτο),εγω επινα το Clomiphene citrate αλλα ειναι το ιδιο με το Σερπαφαρ. την δευτερη φορα με 3 χαπια την ημερα φανηκαν 3 ωοθυλακια την 9 μερα του κυκλου,ομως την 13-η η δεν ειχανε μεγαλωσει καθολου, η ειχε γινει ωορρηξια απο μονη της, γιατι δεν ειχα προλαβει να κανω την ενεση Πρεγνυλ. και χαλασα το ενδομητριο μου με τα φαρμακα αυτα,το οποιο ητανε μονο 5,4 μμ... τωρα ο αλλος γιατρος μου λεει να μην πινω πια το αλλο κυκλο φαρμακα καθολου για να δει εμενα πως ειμαι στο φυσικο μου κυκλο και ιδιαιτερα το ενδομητριο μου.και μου λεει αν εχω κανενα ωοθυλακιο να κνουμε σπερματγχυση. ομως μου φενεται οτι η σπερματεγχυση με ενα ωαριο δεν εχει νοημα

jurgitella φυσικα και φαινεται η ωορρηξια με τον υπερηχο.

εγω κανω καθε μηνα απο τον οκτωβρη μεχρι και τον προηγουμενο.

με εβλεπε μερα παρα μερα και παρακολουθουσε ποσο μεγαλωνε το ωοθηλακιο

οταν εχει φτασει 20-22χιλ. και μετα την επομενη φορα εχει παει περιπου 12 - 13 αναλογα βασικα,τοτε καταλαβαινει οτι εχει γινει η ωορρηξια.

νομιζω πως κακως σου ειπε ετσι ο γιατρος σου.

οσο για τa serpafar και γω τα πηρα τον φεβρουαριο και μονο ενα μου ειχε μεγαλωσει.

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

jurgitella φυσικα και φαινεται η ωορρηξια με τον υπερηχο.

εγω κανω καθε μηνα απο τον οκτωβρη μεχρι και τον προηγουμενο.

με εβλεπε μερα παρα μερα και παρακολουθουσε ποσο μεγαλωνε το ωοθηλακιο

οταν εχει φτασει 20-22χιλ. και μετα την επομενη φορα εχει παει περιπου 12 - 13 αναλογα βασικα,τοτε καταλαβαινει οτι εχει γινει η ωορρηξια.

νομιζω πως κακως σου ειπε ετσι ο γιατρος σου.

οσο για τa serpafar και γω τα πηρα τον φεβρουαριο και μονο ενα μου ειχε μεγαλωσει.

καταλαυα virginia24n μου, αλλα κοιτα,οταν γινεται η ωορρηξια το ωοθυλακιο σπαει και βγαινει απο την ωοθηκη στην σαλπιγγα και εκει βασικα γινεται η γονιμοποιηση του. και η καμερα του υπερυχου δεν φτανει μεχρι εκει. εκτος αν το ωαριο πριν βγει εξω απο την ωοθηκη μικραινει... και σας εχει προλαβει αυτο.τι να πω κοριτσακια μπαρδευτηκα... επηδει ο γιατρος μου δεν εχει προλαυει να με παρακολουθησει τοσο συχνα για αυτο ειπε ετσι.γιατι πηγα σε αλλο γυναικολογο αυτο το μηνα την 13 ημερα του κυκλου, και στισ ωοθηκες ειδαμε πολυ μικρα ωαρια,αλλα ειδε καποιο υγρο κατω απο την μητρα και γονιμες μυκητες και μου ειπε οτι μαλλον εχει γινει η ωορρηξια(την 9-η μερα του κυκλου ημουνα στον παλιο μου γιατρο και ειχε δει ενα ωαριο 11.5 μμ. και αλλα δυο 9,8 και 9,6 μμ).τα αλλα ωοθυλακια ητανε μονο 8 επι 8, 9 επι 9 και ενα 12 επι 8, τα οποια μαλλον δεν θα μεγαλωσουνε. αλλα το αλλο που ητανε 11.5 μπορεσε να ειχει σπασει. η αναποδα, ξεφουσκοσαν και δεν εχει γινει τιποτα ... τελος παντων... στεναχορια :(

ετσι ειναι,ο γιατρος δεν μπορει να δει αν εγινε η γονιμοποιηση!αν ηταν ετσι οσες εμεναν εγκυες θα το ηξεραν απο την επομενη μερα της συλληψης-πραγμα αδυνατον!!!

τωρα στις ωοθηκες παντα βλεπουμε μπολικα και οχι μονο ενα,απλα παντα μεγαλωνει μονο το ενα ωοθηλακιο.

αν μεγαλωσουν 2 η 3 υπαρχουν πιθανοτητες για πολιδυμες κυησεις.

οσο για το υγρο που ειδε στον δουγλασειο,προφανως ειχες προσφατη ωορρηξια και γι΄αυτο.

ομως συνηθως σπανε απο 18 και πανω.

ετσι ξερω εγω δηλαδη.

εμενα πολλες φορες φτανει το 22-23 μεσο ορο.

να ξεφουσκωσαν ετσι απλα δε νομιζω.αφου βρηκε υγρο εγινε σιγουρα ωορρηξια !!!!

μη στεναχωριεσαι.!!!!!!!!!!!!!!1

ετσι ειναι,ο γιατρος δεν μπορει να δει αν εγινε η γονιμοποιηση!αν ηταν ετσι οσες εμεναν εγκυες θα το ηξεραν απο την επομενη μερα της συλληψης-πραγμα αδυνατον!!!

τωρα στις ωοθηκες παντα βλεπουμε μπολικα και οχι μονο ενα,απλα παντα μεγαλωνει μονο το ενα ωοθηλακιο.

αν μεγαλωσουν 2 η 3 υπαρχουν πιθανοτητες για πολιδυμες κυησεις.

οσο για το υγρο που ειδε στον δουγλασειο,προφανως ειχες προσφατη ωορρηξια και γι΄αυτο.

ομως συνηθως σπανε απο 18 και πανω.

ετσι ξερω εγω δηλαδη.

εμενα πολλες φορες φτανει το 22-23 μεσο ορο.

να ξεφουσκωσαν ετσι απλα δε νομιζω.αφου βρηκε υγρο εγινε σιγουρα ωορρηξια !!!!

μη στεναχωριεσαι.!!!!!!!!!!!!!!1

ααα μαλιστα. εγω ομως δεν ξερω ποσο μεγαλωνουνε τα ωοθυλακια μου μεχρι να σπασουνε , γιατι ο γυναικολογος μου με εβλεπε 1 φορα τον μηνα καθε φορα. ασ πουμε την 11 μερα του κυκλου. ειδε ενα ωαριο ασ πουμε 13,5 μμ και μου ελεγε ποτε να εχουμε επαφες με τον ανδρουλη μου, μετα οταν προχωρουσαμε στην θεραπια, ποτε να κανω Πρεγνυλ και τ. λ. και ετσι 1 χρονο!! τωρα πηγα σε αλλο γυναικολογο που σου ειπα την 13 ημερα του κυκλου, που ο ανθρωπος ειδε αυτα τα πραγματα.και ειπε οσο γρηγορα γινεται να προχωρησουμε στην σπερματγχυση. το ενδομητριο μου ητανε πολυ χαλια απο την Κλομιφενη... 5.4 μμ μονο

virginia24n, πες μου, τελικα οταν το ωοθηλακιο σου

εχει φτασει 20-22χιλ. και μετα την επομενη φορα εχει παει περιπου 12 - 13 μμ, αυτο το 12-13 μμ τι ειναι τελικα? μπορει να ειναι κατι αλλο και οχι το ωοθυλακιο, αν αυτο εχει παει πια στιν σαλπιγγα? βλεπεις δεν εχω καταλαβει τι τελικα σου ειδε ο γιατρος την επομενη μερα μετα την ωορρηξια το ωοθηλακιο :(

ποσες μερες εχεις κυκλο εσυ? νομιζω το 13,5 που σου ειχε βρει τοτε ηταν νορμαλ για την 11 μερα του κυκλου.

αλλα οχι ετσι στη τυχη να σε ναζει να κανεις ενεσεις.

εκανα και γω πρεγκνυλ αλλα αφου με εβλεπε μερα παρα μερα ωστε να την κανω οταν πρεπει τη σωστη χρονικη στιγμη.

τωρα,η αλλη πιθανοτητα ειναι να εχει γινει κυστη απο φαρμακα συνηθως και παλι πρεπει να σε δει την πρωτη μερα περιοδου ωστε να σιγουρευτει οτι απορροφαται απο τον οργανισμο σου.

σπανια ομως αυτο.

οταν κανω ωορρηξια και με δει λιγες ωρες μετα μου λεει,να το εσπασε το ωοθηλακιο αρα περα απο αυτα δεν μπορει να ειναι κατι αλλο.

ωοθηλακιο λεγεται πριν την ωορρηξια και το ιδιο παραμενει και μετα.

ποσο καιρο προσπαθεις γλυκεια μου και σε βαζει αρον αρον για σπερματεγχυνση?

εξετασεις εχουν γινει???????

ποσες μερες εχεις κυκλο εσυ? νομιζω το 13,5 που σου ειχε βρει τοτε ηταν νορμαλ για την 11 μερα του κυκλου.

αλλα οχι ετσι στη τυχη να σε ναζει να κανεις ενεσεις.

εκανα και γω πρεγκνυλ αλλα αφου με εβλεπε μερα παρα μερα ωστε να την κανω οταν πρεπει τη σωστη χρονικη στιγμη.

τωρα,η αλλη πιθανοτητα ειναι να εχει γινει κυστη απο φαρμακα συνηθως και παλι πρεπει να σε δει την πρωτη μερα περιοδου ωστε να σιγουρευτει οτι απορροφαται απο τον οργανισμο σου.

σπανια ομως αυτο.

οταν κανω ωορρηξια και με δει λιγες ωρες μετα μου λεει,να το εσπασε το ωοθηλακιο αρα περα απο αυτα δεν μπορει να ειναι κατι αλλο.

ωοθηλακιο λεγεται πριν την ωορρηξια και το ιδιο παραμενει και μετα.

ποσο καιρο προσπαθεις γλυκεια μου και σε βαζει αρον αρον για σπερματεγχυνση?

εξετασεις εχουν γινει???????

γρηγορα θα ειναι 2 χρονια κοριτσι μου... αλλα ενα χρονο εχασα πηγαινοντας σε ενα γυναικολογο, ο οποιος ητανε πολυ καλο παιδι,αλλα μαλλον δεν εχει πολυ εμπειρια με την υπογονιμοτητα.οπως σου ειπα πηγαινα 1 φορα το μηνα, ας πουμε την 11 ημερα. οταν αρχισαμε την θεραπεια 3-7 ημερες επινα Κλομιφενη, την 9 ημερα σε αυτον πηγα. ο γιατρος κοιτουσε τι εχω κανει και μου ελεγε ποτε να κανω τη ενεση Πρεγνυλ και να εχω επαφες. και ετσι ακομμα 2 μηνες. αυτος ειναι δευτερος μηνας και μου ειπε την 13 ημερα του κυκλου να κανω ενεση.που αποφασισα αυτην την 13 ημερα να παω σε αλλο γυναικολογο, να μου πει αν οντος αυτην την ημερα πρεπει να κανω το Πρεγνυλ. και αυτος στο Λητω οπου εχει πολυ καλα μηχανηματα ειδε αυτα τα πραγματα που σου ειπα, πολλα μικρα ωαρια και ισως την ωορρηξια η οποια εχει γινει προσφατα,λεπτο ενδομητριο, ινομύωμα... οποτε ουτε πρεγνυλ εκανα ουτε τιποτα,γιατι δεν ειχε νοημα πια. τισ εξετασεις εχω κανει- ορμονικες, 2 φορες εξεταση σπερματος, σαλπιγγογραφια, μυκοπλασματα,ουεροπλασματα... βασικα σημερα επρεπε να κανω και την εξεταση Προγεστερονης η οποια δειχνει αν τελικα ειχα την ωορρηξια... αλλα στενεχοριεμαι τοσο πολυ που δεν πηγα, λεω να περιμενω την περιοδο μου... και μαλλον πρεπει να ξεκινησω να πηγαινω σε αλλο γυναικολογο

Διαφημίσεις

Σε ποια μέρα του κύκλου γίνεται συνήθως η σπερματέγχυση? Είμαι στην 13η μέρα και δεν είναι ακόμη έτοιμα μου είπε ο γιατρός. Την 11η μέρα ήταν 16,5. Σήμερα δεν ξέρω! Απο την 2η μέρα κάνω ενέσεις puregon. Φοβάμαι μήπως πάει κάτι στραβά!

iWgPp3.png

jurgitella λυπαμαι τοτε που δεν ηρθε ακομη το μπεμπε,αλλα μη στεναχωριεσαι !!! σου κανει ναζακια για να το θες πιο πολυ. αυτο που πιστευω τελικα ειναι οτι δεν εχεις βρει ακομη τον καταλληλο γιατρο για να σε βοηθησει σωστα. πρεπει να βρεις καποιον να σε καθοδηγησει σωστα με το θεματακι κτλ. και ολα θα ερθουν μετα !!!

μη νομιζεις και γω στην προσπαθεια ειμαι εδω και ενα χρονο. εχω ομως θεμα με το θυροειδη και το ζαχαρο μου οποτε......με παει λαου λαου!!!

μαιρη η σπερματεγχυνση γινεται μονο οταν μεγαλωσει το ωοθηλακιο αρκετακαι μαλιστα οταν παει πανω απο 18-19.δεν θα παει τιποτα στραβα μη φοβασαι.καλη επιτυχια γλυκεια μου.

Το ωοθυλακιο μεγαλωνει περ.1,5 χιλ.τη μερα....αρα Μαιρουλα τωρα λογικα θα ειναι 19,5.

Οπως ελεγε κ η Κιντερ στα 19-21χιλ. πρεπει να γινει η pregnyl....ο γιατρος μου ελεγε σε υποβοηθουμενη μπορει και 21-23χιλ.....ρωτα τον δικο σου για το ποτε πρεπει να γινει η pregnyl...να δουμε κ να συγκρινουμε αποψεις...

Καλη επιτυχια κοριτσακι!!!!!!!! :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

επισης ....

το ωοθυλακιο ειναι μια φουσκα που μεσα του ωριμαζει το ωαριο.....μολις επελθει ωορρηξια-δλδ βγει το ωαριο-στον υπερηχο φαινεται η φουσκα....ξεφουσκωτη....και το υγρο που χυνεται στον οργανισμο μας απ αυτη τη φουσκα προκαλει τα γνωστα πονακια της ωορρηξηας.

επισης ....

το ωοθυλακιο ειναι μια φουσκα που μεσα του ωριμαζει το ωαριο.....μολις επελθει ωορρηξια-δλδ βγει το ωαριο-στον υπερηχο φαινεται η φουσκα....ξεφουσκωτη....και το υγρο που χυνεται στον οργανισμο μας απ αυτη τη φουσκα προκαλει τα γνωστα πονακια της ωορρηξηας.

ααααα μαλιστα nikijo, ισως και στην δικια μου περιπτωση ετσι ητανε, αυτα τα μικρα σαν ωοθυλακια ητανε οι ξεφουσκωτες φουσκες... τελος παντων, ισως αυριο παω να κανω την εξεταση προγεστερονης, αυτη διχνει την ωορρηξια.

virginia24n ευχαριστω για την υποστήριξη... ναι, πρεπει επιτελος να αλλαξω το γιατρο. 2 χρονια περασαν. και για σενα το ιδιο κοριτσι μου και για ολες σας γρηγορα να γινετε μανουλες!

Διαφημίσεις

Τελικά το βράδυ της Τρίτη 21/7 και το πρωί της Τετάρτη 22/7 έκανα την σπερματέγχυση. Κάναμε διπλή! Τώρα περιμένω αποτελέσματα!!!!

iWgPp3.png

Τελικά το βράδυ της Τρίτη 21/7 και το πρωί της Τετάρτη 22/7 έκανα την σπερματέγχυση. Κάναμε διπλή! Τώρα περιμένω αποτελέσματα!!!!

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλα αποτελεσματα!!!

καλα αποτελεσματα μαιρη, και θετικες σκεψεις !!! λιγες μερες εμειναν μεχρι να μαθεις !!!

πρωτη φορα ακουω διπλη σπερματεγχυνση !!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

καλη επιτυχια mairi1983!!! ολα θα πανε καλα και περιμενουμε τα αποτελεσματα σου. πες μου κοριτσι μου, ποσο σου κοστισε ολη αυτη η διαδικασια?

Σας ευχαριστώ πολύ.

jurgitella η σπερματέγχυση μου κόστισε 450?. Τις ενέσεις τις είχα πάρει απο το ΙΚΑ. Στα 450 ήταν η διπλή σπερματέγχυση και οι επισκέψεις στον γιατρό.

virginia24n έκανα την ένεση pregnyl τη Δευτέρα 20/7 το μεσημέρι στις 1:30 και την Τρίτη 21/7 στις 10:00 το βράδυ την πρώτη σπερματέγχυση και την Τετάρτη 22/7 στις 12:00 το μεσημέρι κάναμε και δεύτερη σπερματέγχυση για να είμαστε πιο σίγουρη. Ας ελπίσουμε ότι δεν μας ξέφυγε!!!!

iWgPp3.png

ωραια μαιρη μου εχεις πολλες πιθανοτητες με αυτη τη λογικη !

καλα αποτελεσματα γλυκεια μου !!!!

Σας ευχαριστώ πολύ.

jurgitella η σπερματέγχυση μου κόστισε 450?. Τις ενέσεις τις είχα πάρει απο το ΙΚΑ. Στα 450 ήταν η διπλή σπερματέγχυση και οι επισκέψεις στον γιατρό.

virginia24n έκανα την ένεση pregnyl τη Δευτέρα 20/7 το μεσημέρι στις 1:30 και την Τρίτη 21/7 στις 10:00 το βράδυ την πρώτη σπερματέγχυση και την Τετάρτη 22/7 στις 12:00 το μεσημέρι κάναμε και δεύτερη σπερματέγχυση για να είμαστε πιο σίγουρη. Ας ελπίσουμε ότι δεν μας ξέφυγε!!!!

mairi1983, ευχαριστω πολυ κοπελα μου,και καλη σου επιτυχια!

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις