Recommended Posts

η διαδικασια οπως την εζησα εγω με τον δικο μου γιατρο...την δευτερη μερα της περιοδου ξεκηνας της ενεσεις ή την 3η τα σερπαφαρ...τεσπα στην αρχη της περιοδου ξεκηνας αγωγη για ανυσχηση της παραγωγης οωθηλακιων, απο κει και περα γυρω στην 10η-12η μερα σου ζηταει ο γιατρος σου να σε δει, αρχιζει να παρακολουθει την αναπτυξη των οωθηλακιων και την καταλληλη μερα σου λεει να κανεις μια ενεση πρεγκνυλ η οποια προκαλει οωθηλακιορηξια σε συγγεκριμενες ωρες, σου κλεινει ραντεβου (μια ή δυο φορες) για σπερματεγχυση. Πας πρωτα στην βιολογο με τον αντρα σου για να δωσει σπερμα. Αν η ποιοτητα του σπερματος ειναι καλη μπορει να το δωσει σε δοχειο, εντος 15λεπτου και οχι σε κρυο.

Περιμενεις περιπου μια ωρα να επεξεργαστουν το σπερμα και επιστρεφεις για την σπαρματεγχυση. Καθεσαι σε καρεκλα γυναικολογικη κανονικα, σου βαζουν ενα καθετηρακι, η αισθηση που εχεις και στο ΠΑΠ ακριβως, κανει κατι ο γιατρος, μισο λέπτο το πολυ, διπλα του ειναι και η βιολογος, τελειωνει και σε αφηνει ετσι (σκεπασμενη με ενα σεντονι για να μη κρυωνεις) για 15 λεπτακια. Στο διαστημα αυτο βγαζουν και το καθετηρακι, καθολου πονος, σου κατεβαζει τα ποδια και σε αφηνει αλλο ενα 10λεπτο. Αυτοι ειναι ολο, δεν εχεις την αισθηση οτι κανεις καποια ιδιετερη διαδικασια, ειναι σαν να κανεις καποια εξεταση

εγω εμεινα με την 2η....

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΥΡΙ !!!

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΣΕΡΠΑΦΑΡ, ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΑΝΥΣΗΧΩ ΛΙΓΟ Μ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ

καλησπερα ευουλα ειμαι καινουρια στο forum και επιδοξη μανουλα με προβλημα πολυκυστικων ωοθηκων και εναν απιστευτα ατσαλο μεγααααλο κυκλο. θελω να μου πεις αν ξερεις κατι. πηγα στο γιατρο (αθήνα) και μου ανεφερε κατευθειαν την πιθανότητα εξωσωματικης και φοβήθηκα λιγο. εγω είμαι από πάτρα και αν ξερει καποιος καποιον καλο στην πάτρα ας το αναφέρει

δεν εχω πάρει ουτε τα σερπαφαρ ουτε αυτες τιε νεσεις που αναφερατε τι να κανω help me please ευχαριστω εκ των προτερων

:confused::confused::confused::confused::confused:

Καλημέρα κορίτσια,

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ, ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΣΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΔΩΣΑΤΕ? ΣΑΣ ΤΟ ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ 50 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΘΑ ΕΜΕΝΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ OΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ, ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ. ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ Η ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ (ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΈΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ).

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΕΙΜΑΙ....

ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ (ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ). ΕΤΣΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΜΕ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ ΟΜΩΣ..... Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΠΙΑ? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ Η΄ ΜΟΝΟ ΧΑΠΙΑ?

ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ? ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ please!

Έγινα κι εγώ μανούλααααααααα...

Eleni28 :-)

Καλημέρα!Εμένα με παρακολουθούν δύο γιατροί - συνεργάτες. Ο ένας μου είχε προτείνει να κάνουμε σπερματέγχυση ενώ ο άλλος διαφωνούσε και μου έλεγε ότι έχει χαμηλά ποσοστά επιτυχίας και ότι θα ήταν καλύτερα με εξωσωματική.Τελικά έκανα σπερματέγχυση 3 φορές και αποτύχανε όλες.Μετά έμεινα έγκυος από μόνη μου και έτσι έκανα το γιο μου. Μετά από δύο χρόνια έκανα πάλι σπερματέγχυση και απέτυχε.Μετά έκανα εξωσωματική και πέτυχε με τη πρώτη. Έτσι έκανα τη κορη μου. Άν θέλεις λοιπόν τη συμβουλή μου, πιστέυω καλύτερα εξωσωματική!!!!!!!!!!!!!!!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Σε ευχαριστώ πολύ Εri μου. Δεν μου είπες όμως, η προετοιμασία για την σπερματέγχυση είναι όπως στην εξωσωματική με ενέσεις και χάπια? Sorry που σε ρωτάω, αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα και θέλω να γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Σε ευχαριστώ!

kalia δεν είναι απαραίτητο να πάρεις φάρμακα για τη σπερματέγχυση. Απ' οτι ξέρω όταν πάρεις αυξάνονται οι πιθανότητες για πολύδυμη κύηση. Εγώ έχω κάνει δύο φορές, την πρώτη με serpafar και τη δεύτερη χωρίς.

Μου κάνει και μένα εντύπωση που δε σε ενημέρωσαν για το σπέρμα...Εμένα μου έδωσαν και τις δύο φορές το σπερμοδιάγραμμα που ανέφερε και την επεξεργασία που του είχε προκλήθει. Έχεις δίκιο για το χρόνο αλλά το ίδιο συμβαίνει πάντα...Και εμείς σε κάποια προηγούμενη εξέταση τρέχαμε σαν τους τρελούς να παραδώσουμε το σπέρμα εντός μισάωρου (όπως μας είχαν πει) και όταν φτάσαμε και τους εξηγήσαμε το λόγο για τον οποίο είχαμε πάει, μας έβαλαν να περιμένουμε και κανα τέταρτο ακόμα. Προφανώς το μισάωρο το έχουν θέσει για λόγους ασφαλείας.Πάντως στη σπερματέγχυση δεν πρέπει να σε προβληματίζει ιδιάιτερα το σπέρμα (αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα) γιατί το "εμπλουτίζουν" αρκετά!

Σε ευχαριστώ πολύ Εri μου. Δεν μου είπες όμως, η προετοιμασία για την σπερματέγχυση είναι όπως στην εξωσωματική με ενέσεις και χάπια? Sorry που σε ρωτάω, αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα και θέλω να γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Σε ευχαριστώ!

Γεια!

Δες την προηγούμενη απάντησή μου για να σου λυθεί η απορία. Μπορεί να μη χρειάζεται να πάρεις καθόλου χάπια για πρόκληση ωορρηξίας και να κάνεις μόνο μια ένεση.

Γεια!

Δες την προηγούμενη απάντησή μου για να σου λυθεί η απορία. Μπορεί να μη χρειάζεται να πάρεις καθόλου χάπια για πρόκληση ωορρηξίας και να κάνεις μόνο μια ένεση.

Σε ευχαριστώ πολύ Αθηνά μάλλον την pregnyl θα εννοείς....

Διαφημίσεις

kalia δεν είναι απαραίτητο να πάρεις φάρμακα για τη σπερματέγχυση. Απ' οτι ξέρω όταν πάρεις αυξάνονται οι πιθανότητες για πολύδυμη κύηση. Εγώ έχω κάνει δύο φορές, την πρώτη με serpafar και τη δεύτερη χωρίς.

Μου κάνει και μένα εντύπωση που δε σε ενημέρωσαν για το σπέρμα...Εμένα μου έδωσαν και τις δύο φορές το σπερμοδιάγραμμα που ανέφερε και την επεξεργασία που του είχε προκλήθει. Έχεις δίκιο για το χρόνο αλλά το ίδιο συμβαίνει πάντα...Και εμείς σε κάποια προηγούμενη εξέταση τρέχαμε σαν τους τρελούς να παραδώσουμε το σπέρμα εντός μισάωρου (όπως μας είχαν πει) και όταν φτάσαμε και τους εξηγήσαμε το λόγο για τον οποίο είχαμε πάει, μας έβαλαν να περιμένουμε και κανα τέταρτο ακόμα. Προφανώς το μισάωρο το έχουν θέσει για λόγους ασφαλείας.Πάντως στη σπερματέγχυση δεν πρέπει να σε προβληματίζει ιδιάιτερα το σπέρμα (αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα) γιατί το "εμπλουτίζουν" αρκετά!

Σε ευχαριστώ Αθηνά. Σημερα έχω ραντεβού με κάποιο άλλο γιατρό. Ελπίζω να μου λυσει κάποιες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί και να μου δημιουργήσει αίσθημα εμπιστοσύνης.

GEIA SAS KORITSIA K EGW EKANA META APO POLES VELONES TIN PROTI MOY SPERMATONXISI ALLA TIPOTA..... EKANA POLES VELONES PRIN GIATI DEN EKANA OREXIA EDOSA 700 EYRO STIN SPERMATONXISI MONO STO IATRO XWRIA TA LEYTA ME TIS VELONES TWRA TON RWTAO GIA EXOSOMATIKI K MOY LEI OTI THELI 3300 EYRO XWRIS TA FARMAKA MIPOS XERETE ESIS POSO PANE PERIPOU EIMAI APOGOITEYMENI........ EIMAI 35 XRONON THELO ENA MWRAKI VRE GAMOTO....... ME EXEI TRELANI ME TIS ORMONIKES SINEXEIA TIS VELONES K TOYS YPERIXOYS...........:(:(:(:(:(:(:(:(:(

γεια σας κοριτσακια, θελω να σας ρωτησω κατι, ποσο εκανε για σας η σπερματγχηση? μαλλον το ποσο βγαινει μαζι με τις επισκεψεις στον γιατρο? η δεσπινα1 πληρωσε 700 ευρω, μα τοσο πολυ ολες πληροσατε? σας ευχαριστω πολυ.

γεια σας κοριτσακια, θελω να σας ρωτησω κατι, ποσο εκανε για σας η σπερματγχηση? μαλλον το ποσο βγαινει μαζι με τις επισκεψεις στον γιατρο? η δεσπινα1 πληρωσε 700 ευρω, μα τοσο πολυ ολες πληροσατε? σας ευχαριστω πολυ.

Καλησπέρα, είμαι και εγώ καινούργια στο site, έκανα την Πέμπτη την 1η σπερματέγχυση η οποία κοστισε 200 ? και άλλα 100 ? στον βιολόγο για το σπέρμα. Φυσικά και έχω αγχος για το τι θα γίνει αλλά να πω την αλήθεια μου είμαι και πολύ αισιόδοξη. Θεωρώ ότι οκ θα την κάνουν την δουλειά τους τα σπερματοζωάριακια με τόσο δρόμο που γλιτώσανε. Μην παραλέίψω βέβαια να πω ότι το προβλημα μας ήταν η ολιγοασθενοσπερμία και απο την επεξεργασία στο σπέρμα με τον βιολόγο είχαμε καλό αποτέλεσμα 6.300.000 σπερματοζωάρια. Τουλαχιστον έτσι μου είπαν ότι είναι καλό! Γνωρίζω πραγματικά ελάχιστα πραγματα για εξωσωματικές και σπερματεγχυσεις και ελπίζω να ενημερωθώ από το site περισσοτερο.:P

Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο εμένα κορίτσια.

Σας παρακαλώ χρειάζομαι τα φώτα σας.....

Την Πέμπτη που μας πέρασε έκανα την πρώτη μου Σπερματέγχυση και χρειάζομαι την εμεπειρία σας.

Απο την στιγμή της σπερματέγχυσης και μετά είχα κάτι πονάκια όπως της περιόδου, και λίγο αιματάκι όταν σκουπίστικα 1-2 φορές το οποίο η γυνασικολόγος μου είπε ότι είναι απο τον καθετήρα και δεν πρέπει να ανησυχώ.

Την Παρασκευή ένιωθα την κοιλιά μου πρισμένη και ψιλοπονούσα και ένιωθα......κάπως σαν να έχω αέρια .......είχε καμιά σας τέτοια ενόχληση μετά την σπερματέγχυση????

Γενικός φοβάμαι ότι κάτι δεν πήγε καλά .......

Please τις γνώμες σας

.png

Έχω κάνει κι εγώ δύο φορές σπερματέγχυση, αίμα δεν είδα καθόλου, αλλά είχα για μερικές ημέρες κάποιες κράμπες -τσιμπιματάκια, μου είπαν κι εμένα από το καθετηράκι. Την άλλη εβδομάδα πάω για την 3η προσπάθεια...΄Ευχομαι η πρώτη σου φορά να είναι και η τυχερή. Πάντως μην ανησυχείς

Την δευτέρα έκανα και γω για πρώτη φορά. Με είχε δει ο γιατρός την πέμπτη και μου είπε ότι αφού το ιατρείο είναι κλειστό το σαββατοκύριακο να κάνω pregnyl την κυριακή 6:00 το πρωι και να κάνουμε την σπερματέγχυση την δευτέρα το απόγευμα στις 6:00. Μετά από τεστ ωοορυξίας clearblue το Σαββάτο είδα το χαμογελάκι. Πήρα το γιατρό και παρόλα αυτά μου είπε να κάνω την ένεση κανονικά και τη Δευτέρα έγινε η σπερμαέγχυση με πόνο αρκετό γιατί δεν άνοιγε ο τράχιλος και μου έκανε κάτι για να ανοίξει .

Εγώ έχω αμφιβολίες κατά πόσο προλάβαμε την ωορυξία αν και μετά μου έκανε υπέρχυχο και μου έδειξε το ωάριο που έιχε σπάσει και βγει και ήταν και σε ακανόνιστη μορφή. Εκείνος είπε ότι η ωορρυξία φαινόνταν να είχε γίνει πριν από λίγες ώρες. Το αίμα σταμάτησε σήμερα τετάρτη. Είχα λίγο αίμα λόγω της προσπάθειας διάνοιξης του τραχήλου

αν και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τετοιο τεστ ωορρηξιας απο οτι εχω διαβασει εδω απο τα κοριτσια οταν δειχνει χαμογελο το τεστ σημαινει οτι τις επομενες ωρες θα γινει η ωορηξια,ισως και την επομενη μερα..ψαξτο λιγο σε αλλα τοπικ ισως βρεις κατι να σε βοηθησει.και αν ο γιατρος σου ειδε προσφατη ωορρηξια στον υπερηχο τοτε πετυχατε το timing διανα !!!!

καλη επιτυχια γλυκεια μου !!!!!!!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

το ωαριο ζει 12 με 24 ωρες ετσι κι αλλιως !!!!!!

οποτε μην αγχωνεσαι και να σκεφτεσαι θετικα

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

HI KORITSIA EMENA MOY STIXISE 700EYRO GIATI AGORASA K TO SPERMA ALLA ME TOYS YPERIXOUS K TIS VELONES APO TO XIMONA EXEI PAI 4500 EYRO GIATI DEN EITAN KALA TA AYGA MOY LEH DEN XERW EXW APOGOITEYTI NOMIZW MONO LEYTA THELI AYTOS O GIATROS... TWRA PALI AYTON TO MINA VELONES MOU EGRAPSE POU KANOUN 400EYRO AN ME VRI ENTAXI THA XANA KANW SPERMATONXISI....ALLA ME SPERMA APO DANIA...

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις