Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Recommended Posts

...ειδαμε το ωοθυλακιο λιγο ξεφουσκωτο....οχι στρογγυλό οπως ηταν πριν.....κ απο 22mm ηταν 20mm.....Τωρα για την ενεση...τι να σου πω....αυτα που εγραψα πριν μου ειπε....οτι ξερεις ,ξερω.....!!!!! :)

Και αντε ξανα 14 μερες αναμονης..............................................

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


CD 60NK ή κάπως έτσι λεγόταν η εξέταση την έκανα με πολλές άλλες στο ΙΑΣΩ μετά την παλλίνδρομη πέρυσι

 

καταλαυα μαρθα, ευχαριστω πολυ. οποτε να κανεις αυτην την ενεση και ολα θα πανε καλα. εγω σκεφτηκα, οτι και εμεις με τον ανδρα μου εχουμε διαφορετικο αιμα, εγω εχω αρνιτικο και ο συζυγος μου θετικο. πεζει καποιο ρολο και αυτο? εχω ακουσει οτι κανουνε 2 ενεσεις κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης. τελος παντων, θα ρωτησω και τον γιατρο μου.

nikijo, κοπελα μου, τι να κανουμε, τωρα απλα να περιμενουμε, δεν εχουμε και αλλη επιλογη. οποτε τωρα υπομονη υπομονη υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα σε ένα site.Ίσως να σε βοηθήσει

 

Κατά προσέγγιση το 15% του πληθυσμού έχει Rhesus αρνητικό. Αν πρόκειται να είσαι μια μητέρα με Rh αρνητικό , υπάρχουν μερικά πράγματα που θα είναι καλό να γνωρίζεις αν ο σύντροφός σου έχει Rhesus θετικό.

Ο παράγοντας Rhesus βρέθηκε να περιέχεται στο αίμα. Κατά προσέγγιση το 85% του πληθυσμού έχει τον παράγοντα Rhesus και το υπόλοιπο δεν τον έχει.

Συμβολίζεται με το σύμβολο + ή – μετά την ομάδα αίματος .Για παράδειγμα, Α- είναι Rhesus αρνητικό και Α+ είναι Rhesus θετικό.

Όταν διαπιστώσεις ότι είσαι έγκυος , ο γιατρός πρέπει να ορίσει μερικές εξετάσεις ρουτίνας. Αν εσύ δεν γνωρίζεις την ομάδα αίματός σου ή αν δεν είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός θα το ελέγξει ή όχι ,απλά ρώτησέ το και μπορεί εύκολα να γίνει.

Αν είσαι Rhesus αρνητικό και ο σύζυγός σου Rhesus θετικό , τότε το αγέννητο παιδί μπορεί να κληρονομήσει αρνητικό ή θετικό αίμα. Όμως εσύ δεν θα μπορείς να το γνωρίσεις μέχρις ότου να γεννήσεις. Επιπλέον , αν η μητέρα είναι αρνητική και το έμβρυο τύχει να είναι θετικό (με το θετικό να είναι επικρατές και το αρνητικό υπολειπόμενο ),αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα για το έμβρυο καθώς και σε κάθε μελλοντική εγκυμοσύνη που μπορεί να έχει η μητέρα.

Προβλήματα μπορούν να παρουσιαστούν αν το θετικό αίμα του εμβρύου να αναμιχθεί με της μητέρας -είτε κατά την εγκυμοσύνη , είτε κατά τον τοκετό. Αν αυτό συμβεί και παρά τʼ αύτα δεν θεραπευτεί , τότε το αίμα της μητέρας μπορεί να δημιουργήσει αντισώματα που να επιτίθενται στο θετικό αίμα του εμβρύου αναγνωρίζοντάς το ως ʽξένοʼ, δημιουργώντας αναιμία ή μια χειρότερη περίπτωση σεναρίου, τον θάνατο του εμβρύου.

Αυτό σημαίνει πως κάθε μελλοντική εγκυμοσύνη που θα έχει η μητέρα και το έμβρυο θα είναι Rhesus θετικό ,τα αντισώματά της μπορούν να διασχίσουν τον πλακούντα και να προσβάλλουν τα κύτταρα αίματος του εμβρύου.

 

Πώς μπορεί να εμποδιστεί αυτό;

 

Ο γυναικολόγος ή η μαία μπορούν να οργανώσουν εξετάσεις αίματος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης για να ελέγξουν τα αντισώματα στο αίμα σου. Είναι σημαντικό το μαιευτήριο να είναι ενήμερο για το Rhesus αρνητικό αίμα σου , ώστε αυτοί να μπορούν να εξετάσουν το αίμα του μωρού μετά την γέννησή του(από τον πλακούντα), ώστε να ανακαλύψουν τον τύπο αίματος του μωρού. Αν το μωρό σου έχει θετικό αίμα εσύ μπορείς να επιλέξεις να δώσεις μια ένεση αντι-D σφαιρίδιο μέσα στις επόμενες δύο μέρες μετά την γέννηση. Αυτό εμποδίζει τα αντισώματα να σχηματιστούν.

 

Αν έχεις αιμορραγία κατά την εγκυμοσύνη , ή αν έχεις υποστεί αμνιοπαρακέντηση, αποβολή , έκτοπη εγκυμοσύνη ή διακοπή, τότε χρειάζεται να ενημερωθεί άμεσα ο γιατρός που σε παρακολουθεί ,καθώς όλα αυτά μπορεί να θέτουν ευκαιρίες για το αίμα του εμβρύου να αναμιγνύεται με αυτό της μητέρας και αυτό δεν θα είναι σαφές στις περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις καθώς και το ποια ομάδα αίματος ανήκει στο έμβρυο. Αν τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει ,σε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη, εσύ δεν θα χρειάζεσαι τις ενέσεις αντι-D μέχρι και μετά την γέννηση , ο πλακούντας του μωρού θα επιστρέψει σαν Rhesus θετικό και αν εσύ επιλέξεις να γίνει.

 

H αντι-D ένεση μπορεί να μην είναι ικανή να προστατεύσει εσένα ή το μωρό σου , αν εσύ ήδη έχεις αντισώματα και έτσι θα χρειαστεί να είσαι στενά υπό παρακολούθηση από τον γυναικολόγο σου, πιθανώς απαιτώντας και ειδική φροντίδα. Καλό είναι να μια συζήτηση με τον γυναικολόγο σου

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

το βρήκα σε ένα site.Ίσως να σε βοηθήσει

 

Κατά προσέγγιση το 15% του πληθυσμού έχει Rhesus αρνητικό. Αν πρόκειται να είσαι μια μητέρα με Rh αρνητικό , υπάρχουν μερικά πράγματα που θα είναι καλό να γνωρίζεις αν ο σύντροφός σου έχει Rhesus θετικό.

Ο παράγοντας Rhesus βρέθηκε να περιέχεται στο αίμα. Κατά προσέγγιση το 85% του πληθυσμού έχει τον παράγοντα Rhesus και το υπόλοιπο δεν τον έχει.

Συμβολίζεται με το σύμβολο + ή – μετά την ομάδα αίματος .Για παράδειγμα, Α- είναι Rhesus αρνητικό και Α+ είναι Rhesus θετικό.

Όταν διαπιστώσεις ότι είσαι έγκυος , ο γιατρός πρέπει να ορίσει μερικές εξετάσεις ρουτίνας. Αν εσύ δεν γνωρίζεις την ομάδα αίματός σου ή αν δεν είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός θα το ελέγξει ή όχι ,απλά ρώτησέ το και μπορεί εύκολα να γίνει.

Αν είσαι Rhesus αρνητικό και ο σύζυγός σου Rhesus θετικό , τότε το αγέννητο παιδί μπορεί να κληρονομήσει αρνητικό ή θετικό αίμα. Όμως εσύ δεν θα μπορείς να το γνωρίσεις μέχρις ότου να γεννήσεις. Επιπλέον , αν η μητέρα είναι αρνητική και το έμβρυο τύχει να είναι θετικό (με το θετικό να είναι επικρατές και το αρνητικό υπολειπόμενο ),αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα για το έμβρυο καθώς και σε κάθε μελλοντική εγκυμοσύνη που μπορεί να έχει η μητέρα.

Προβλήματα μπορούν να παρουσιαστούν αν το θετικό αίμα του εμβρύου να αναμιχθεί με της μητέρας -είτε κατά την εγκυμοσύνη , είτε κατά τον τοκετό. Αν αυτό συμβεί και παρά τʼ αύτα δεν θεραπευτεί , τότε το αίμα της μητέρας μπορεί να δημιουργήσει αντισώματα που να επιτίθενται στο θετικό αίμα του εμβρύου αναγνωρίζοντάς το ως ʽξένοʼ, δημιουργώντας αναιμία ή μια χειρότερη περίπτωση σεναρίου, τον θάνατο του εμβρύου.

Αυτό σημαίνει πως κάθε μελλοντική εγκυμοσύνη που θα έχει η μητέρα και το έμβρυο θα είναι Rhesus θετικό ,τα αντισώματά της μπορούν να διασχίσουν τον πλακούντα και να προσβάλλουν τα κύτταρα αίματος του εμβρύου.

 

Πώς μπορεί να εμποδιστεί αυτό;

 

Ο γυναικολόγος ή η μαία μπορούν να οργανώσουν εξετάσεις αίματος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης για να ελέγξουν τα αντισώματα στο αίμα σου. Είναι σημαντικό το μαιευτήριο να είναι ενήμερο για το Rhesus αρνητικό αίμα σου , ώστε αυτοί να μπορούν να εξετάσουν το αίμα του μωρού μετά την γέννησή του(από τον πλακούντα), ώστε να ανακαλύψουν τον τύπο αίματος του μωρού. Αν το μωρό σου έχει θετικό αίμα εσύ μπορείς να επιλέξεις να δώσεις μια ένεση αντι-D σφαιρίδιο μέσα στις επόμενες δύο μέρες μετά την γέννηση. Αυτό εμποδίζει τα αντισώματα να σχηματιστούν.

 

Αν έχεις αιμορραγία κατά την εγκυμοσύνη , ή αν έχεις υποστεί αμνιοπαρακέντηση, αποβολή , έκτοπη εγκυμοσύνη ή διακοπή, τότε χρειάζεται να ενημερωθεί άμεσα ο γιατρός που σε παρακολουθεί ,καθώς όλα αυτά μπορεί να θέτουν ευκαιρίες για το αίμα του εμβρύου να αναμιγνύεται με αυτό της μητέρας και αυτό δεν θα είναι σαφές στις περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις καθώς και το ποια ομάδα αίματος ανήκει στο έμβρυο. Αν τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει ,σε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη, εσύ δεν θα χρειάζεσαι τις ενέσεις αντι-D μέχρι και μετά την γέννηση , ο πλακούντας του μωρού θα επιστρέψει σαν Rhesus θετικό και αν εσύ επιλέξεις να γίνει.

 

H αντι-D ένεση μπορεί να μην είναι ικανή να προστατεύσει εσένα ή το μωρό σου , αν εσύ ήδη έχεις αντισώματα και έτσι θα χρειαστεί να είσαι στενά υπό παρακολούθηση από τον γυναικολόγο σου, πιθανώς απαιτώντας και ειδική φροντίδα. Καλό είναι να μια συζήτηση με τον γυναικολόγο σου

ευχαριστω ΟΛΓΑ79 πολυ

πω πω, δεν βλεπω τιποτα καλο... οποτε πρεπει να γνωριζει ο γιατρος για το αιμα και μετα τισ εξετασεις αποφασιζει αν πρεπει να κανει αυτην την ενεση αντι-Δ. εχω μια φιλη που επεισης εχει αρνιτικο και ο ανδρας τησ θετικο. αλλα με το μωρο ολα καλα ητανε... για να δουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσακια.βοηθηστε με σας παρακαλω.αλλος γιατρος μου λεει να κανω σπερματεγχυση και αλλος οτι δεν εχει αποτελεσματα.νιωθω πελαγωμενη δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω.πειτε μου τη γνωμη σας[εχω μια γερη σαλπιγγα και ο αντρας μου λιγο λιγοτερη κικητικοτητα απο το κανονικο]

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ολγα, αν κατάλαβα καλά το προβλημα δημιουουργείται αν η μητέρα έχει ρέζους αρνητικό. Σωστά;

 

Margi μου μην νομίζεις οτι τα ξέρω και γω αλλα και σε μια εγκυκλοπάιδια που πήρα τωρα λόγω εγκυμοσύνης αυτό λεει.Ότι αν η μητέρα εχει ρεζους αρνητικό χρειαζεται μια διαδικασία παραπάνω

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρομπενούλα μου, τι έγινε κοπέλα μου; νόμιζα πως το είχες πάρει απόφαση να ξεκινήσεις. Ο άλλος γιατρός που δεν συμφωνεί με τη σπερματέγχυση τι σε συμβούλεψε; να συνεχίσετε κανονικά τις προσπάθειες ή κατευθείαν εξωσωματική; Η δική μου γνώμη είναι να κάνεις έστω και μια προσπάθεια και στη συνέχεια βλέπετε. Η μπορείτε να δοκιμάσετε φυσιολογικά μέχρι τα Χριστούγεννα και αν δεν τα καταφέρετε καταφεύγετε και σε άλλες μεθόδους. Υπάρχουν άλλα κορίτσια που να έμειναν έγκυες με σπερματέγχυση και μετά απο πόσες προσπάθειες; Ας απαντήσουν οι πιο έμπειρες, βρε κορίτσια ! :wink:

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

μαργι μου με τρελαναν οι γιατροι.σημερα ενας μου ειπε πωσ η σπερματε/ση ειναι σχεδον τζαμπα κοπος.ειμαι 33 και δεν εχω πολλα περιθωρια,περιμενω καμια κοπελα να μου πει κατι

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ρομπενούλα μου, τι έγινε κοπέλα μου; νόμιζα πως το είχες πάρει απόφαση να ξεκινήσεις. Ο άλλος γιατρός που δεν συμφωνεί με τη σπερματέγχυση τι σε συμβούλεψε; να συνεχίσετε κανονικά τις προσπάθειες ή κατευθείαν εξωσωματική; Η δική μου γνώμη είναι να κάνεις έστω και μια προσπάθεια και στη συνέχεια βλέπετε. Η μπορείτε να δοκιμάσετε φυσιολογικά μέχρι τα Χριστούγεννα και αν δεν τα καταφέρετε καταφεύγετε και σε άλλες μεθόδους. Υπάρχουν άλλα κορίτσια που να έμειναν έγκυες με σπερματέγχυση και μετά απο πόσες προσπάθειες; Ας απαντήσουν οι πιο έμπειρες, βρε κορίτσια ! :wink:

ο αλλος γιατρος ειπε για εξωσωματικη και οτι γενικοτερα εχει ποσοστο επιτυχιας 30 τοις εκατο.μονο τοσο?ασε που κοστιζει 4000 περιπου

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ο αλλος γιατρος ειπε για εξωσωματικη και οτι γενικοτερα εχει ποσοστο επιτυχιας 30 τοις εκατο.μονο τοσο?ασε που κοστιζει 4000 περιπου

 

ελα κοπελα μου, κοιτα μετα την σπερματεγχυση μενουνε εγκυοι 25-30 % γυναικες. θελω να ρωτησω ποσο καιρο προσπαθειτε φισυλογικα? βλεπεις υπαρχουνε γιατροι οι οποιοι δεν αφινουνε να κανεις εξωσωματικη αν δεν εχεις κανει τουλαχιστον 2 φορες σπερματεγχυση, γιατι εινια πιο ελαφρη φαση απο την εξωσωματικη. στην εξωσωματικη θα πας σε παρα πολυ δυνατες ορμονες και τα λοιπα. υπαρχει επισης γνωμη οτι η σπερματεγχυση ειναι μονο να πετας τα λεφτα. οποτε πρεπει να αποφασισεις εσυ robenula μου.αν εχετε χασει πολυ χρονο, πηγαινε και κανε 2 σπερματεγχυσεις και αν δεν γινει τιποτα, τοτε μπορειτε πια να σκεφτειτε και για την εξωσωματικη... τι λες...?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελα κοπελα μου, κοιτα μετα την σπερματεγχυση μενουνε εγκυοι 25-30 % γυναικες. θελω να ρωτησω ποσο καιρο προσπαθειτε φισυλογικα? βλεπεις υπαρχουνε γιατροι οι οποιοι δεν αφινουνε να κανεις εξωσωματικη αν δεν εχεις κανει τουλαχιστον 2 φορες σπερματεγχυση, γιατι εινια πιο ελαφρη φαση απο την εξωσωματικη. στην εξωσωματικη θα πας σε παρα πολυ δυνατες ορμονες και τα λοιπα. υπαρχει επισης γνωμη οτι η σπερματεγχυση ειναι μονο να πετας τα λεφτα. οποτε πρεπει να αποφασισεις εσυ robenula μου.αν εχετε χασει πολυ χρονο, πηγαινε και κανε 2 σπερματεγχυσεις και αν δεν γινει τιποτα, τοτε μπορειτε πια να σκεφτειτε και για την εξωσωματικη... τι λες...?

 

Οι ορμόνες και για τα δυο είναι ίδιες.Εκτός αν κάνεις σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο που δεν παιρνεις καθόλου αλλα μειωνονται και κατα πολύ οι πιθανοτητες.Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνο απόλυτα.

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

robenula, μίλησα με την αδελφή μου που είναι νοσοκόμα και μιλάει με πολλούς γιατρούς. Είπε ότι όντως η σπερματέγχυση δεν έχει αποτέλεσμα και λίγες μένουν έγκυες μ' αυτή. Ωστόσο, ποτέ δεν ξέρεις αν θα είσαι η τυχερή. Επειδή, όπως κατάλαβα, αγχώθηκες( και δικαιολογημένα) γιατί δεν ξαναπάς μια βόλτα στον γιατρό στο νοσοκομείο που σου μίλησε για σπερματέγχυση ; Πήγαινε και ρωτησέ τον, αν θα χρειαστεί να πάρεις φάρμακα, τι διαδικασία θα ακολουθηθεί, πόσο θα κοστίσει ( μήπως την δικαιολογεί το ταμείο σου; ) και μετά αποφασίζεις. Η κινητικότητα είναι τόσο χαμηλή που αποκλείει τη σύλληψη; Πέρισυ έμεινες κανονικά έγκυος. Είχε προηγηθεί εξέταση σπέρματος;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Οι ορμόνες και για τα δυο είναι ίδιες.Εκτός αν κάνεις σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο που δεν παιρνεις καθόλου αλλα μειωνονται και κατα πολύ οι πιθανοτητες.Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνο απόλυτα.

 

Kαλημερα!!!!

Ολγα μου τοτε πως οι γυναικες της εξωσωματικης κανουν 15 ωαρια κ εγω με τις ενεσεις κανω 1 ή 2 ;;;;;;;;;;;;:roll:

Μπορει να ειναι ιδιες οι ονομασιες αλλα οχι η δοσολογια........πχ εγω εκανα gonal 75,τη μιση ενεση.....ενω στην εξωσωματικη κανουν gonal 1000......

Ετσι δεν ειναι;;;;;;;...δωσε μας τα φωτα σου!!!!!!:P

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!!!

Ολγα μου τοτε πως οι γυναικες της εξωσωματικης κανουν 15 ωαρια κ εγω με τις ενεσεις κανω 1 ή 2 ;;;;;;;;;;;;:roll:

Μπορει να ειναι ιδιες οι ονομασιες αλλα οχι η δοσολογια........πχ εγω εκανα gonal 75,τη μιση ενεση.....ενω στην εξωσωματικη κανουν gonal 1000......

Ετσι δεν ειναι;;;;;;;...δωσε μας τα φωτα σου!!!!!!:P

 

Καλημέραα!!Λοιπόν αυτόν το λέω απο προσωπική εμπειρία.Όταν εμαθα το πρόβλημα που είχαμε(ολιγοσπερμια) ο γιατρός μου είπε κατευθείαν εξωσωματική.Εγω όμως ήθελα να δοκιμάσουμε εστω μια φορά με σπερματέγχυση περισότερο για το οικονομικό παρόλο που μου ειπε οτι είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες.Τελος πάντων μου ξεκινησε ενέσεις puregon 350ml την μέρα.Όταν εφτασε η στιγμή που πήγα για δευτερη φορά για υπέρηχο(στην 6η μερα των ενέσεων)μου είπε οτι οτι εχω παρα πολλά ωάρια και ειμαστε ετοιμοι.Εκεί αλλαξαν βεβαια λίγο τα σχεδια και προχωρήσαμε σε εξωσωματική γιατι αν δεν πετύχαινε η σπερματέγχυση δεν ηταν σίγουρο οτι καθε φορά θα με επιαναν οι ορμονες.Τι να πω.Ίσως να παιζουν πολλα ρόλο.Το προβλημα,η ηλικια.Εσύ ποσες φορές εχεις κάνει σπερματέγχυση?

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποσα ωαρια ειχες;;;εγω με μιση ενεση κανω 1 ή 2 ενω με ολοκληρη εκανα 3 κ παραλιγο να παθω υπερδιεγερση(οιστραδιολη 1300 !!!)

Το puregon350 ειναι πολυ πιο δυνατο απο το gonal 75 ....γιατι εκανες τοσο μεγαλη ποσοτητα αν η προκληση προοριζοταν για σπερματεγχυση;;;...κ γιατι τελικα εκανες εξωσωματικη;;;

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ψαχνομαι :) ....

...εκανα 1η σπερματεγχυση πριν ενα μηνα....αποτυχαμε.Ο αντρας μου κουραστηκε κ αρχισε να σκεφτεται την εξωσωματικη....προσπαθουμε συστηματικα 1,5 χρονο(μετα απο αποβολη) κ ελευθερες επαφες 4 χρονια!!!!!!....κ υποτιθεται οτι ολα ειναι καλα!!!!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα εκανα συνολο 2000ml.Για να ειμαι ειλικρινης δεν γνωρίζω αν το puregon είναι πιο δυνατό.Για την ποσότητα ο γιατρός μου μου είπε τόσο(ισως για να αυξήσει τις πιθανότητες).Όσο αφορά την εξωσωματική προχωρησαμε τελικά σε αυτην γιατι ο οργανισμός μου αντεδρασε τοσο καλα στις ορμονες(14ωάρια)που σε περιπτωση αποτυχίας της σπερματέγχυσης θα ξεκινάγα απο την αρχη και δεν ήταν σίγουρο οτι οι ορμόνες θα είχαν την ιδια καλη αντίδραση πάλι.Γενικά ο γιατρός μου την σπερματέγχυση δεν την θέλει.Τα θεωρεί πεταμένα λέφτά.Έχεις πάει και σε άλλο γιατρό?Πάντως μετα απο την προσωπική μου εμπειρία θεωρώ την εξωσωματική εντελώς ανώδυνη και σίγουρα με πολύ περισότερες πιθανότητες.Εκτός απο τα χρήματα βέβαια που είναι πολλά.Σκέψου το πάντως επειδή ήδη έχεις κάνει μια

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εσυ Ολγα μου εμεινεσ εγκυος απο αυτην την πρωτη εξωσωματικη?

 

Ναι κοπέλα μου.Ειμαι απο τις τυχερές που τα καταφερα με την πρώτη και διδυμάκια!Ευχομαι και σε σας το ίδιο!!!!!!!!!!:D

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ολγακι.....!!!!! :) Jurgitellaki μου τι κανεις κοριτσακι εσυ;; :)

...εγω αν υπολογισω τις ποσοτητες ειναι 37,5(μιση ενεση) επι 6 μερες ...225 μοναδες!!!!

Αρα εσενα σε ξεκινησε για εξωσωματικη ,ασχετα αν ειπατε για σπερματεγχυση ,γιατι οι μοναδες που πηρες ειναι καθαρα γι αυτο το λογο..δεν δινουν 2000 μοναδες για σπερματεγχυση!!!...Θα κανω το δικηγορο του διαβολου τωρα αλλα συνηθως η σπερματεγχυση προηγειται της εξωσωμ. ....εστω κ για το γαμωτο.....να πεις οτι προσπαθησες κ αυτο....Ο ιδιος γιατρος σου εκανε την εξωσωμ.;;;(που θα σου εκανε κ την σπερματεγχυση;;)

Οπως κ να εχει το αποτελεσμα ειναι το ποθητό οποτε..... :) :) :) :)

Εγω στο γιατρο αυτον παω 15 χρονια!!!!!ειναι εξειδικευμενος σε υπογονιμοτητα ανδρ.-γυναικ. Εχουμε αναπτυξει τοσο καλη σχεση που καθε φορα μου ευχεται...καλά γα!"£σια!!!!! :) Αλλά του ειπα πως αν δεν γινει τπτ μεχρι τελος του χρονου θα δοκιμασω εξωσωματικη.....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...