Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΑΝΑ ΠΑΙΔΙ "ΘΑΥΜΑ"


Recommended Posts

καλα εχμ,,,,:lol::lol::lol::lol:εγω τα αφηνω να σηκωνουν το τηλεφωνο οποια προλαβει δηλ για να μιλησουν ομως στο σοϊ και στους νονους,,,σε καμια περιπτωση σε φιλες μου μονο εαν εχουν παιδακια και αυτες και μιλανε μεταξυ τους χιχιχιχι,,,,βασικα εχω μαθει και στη μεγαλη να παιρνει τηλεφωνο εχει τα τηλεφωνα της γιαγιας μπαμπα παππου γιατι δε ξερω τι μπορει να γινει ποτε,,,αμα ειναι ομως να παρει καποιον παντα μου το λεει,,,γιατι με το τηλεφωνο καλα τα παμε αλλα με το χρονο οχι ακομη,,,,και θελει ναπαρει γιαγια οταν ειναι στη δουλεια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Εννοείτε βρε γιασεμάκι μου…άλλο η γιαγιά και ο παππούς… :D και τα δικά μου τα δίνω να μιλήσουν στους παππούδες… αλλά όταν μιλάω με κάποια φίλη μου και με τραβάει ο μικρός να του δώσω το τηλέφωνο… δεν θα του το δώσω που να κοπανιέται… :evil: Δεν μπορεί η φίλη μου να έχει την όρεξη μου κάθε φορά να μιλάει με τα παιδιά!!!

Ουπς το έβγαλα οφ-τοπικ ή μου φαίνετε?? :confused:

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

+1

 

Αυτό, το να περηφανεύονται για τα κατορθώματα των παιδιών, είναι το χειρότερο μου…

 

Όπως και το να βάζουν τα παιδιά να μιλάνε/σηκώνουν το τηλέφωνο…

 

Έχω μία φίλη και όποτε με παίρνει τηλέφωνο, αφού πρώτα μου πει όλα τα κατορθώματα της μικρής, μου την δίνει και στο τηλέφωνο όπου την αφήνει για ένα τέταρτο να μου μιλάει…

 

Ίιιιι αυτό να δεις πόσο μ' εκνευρίζει!!!! :lol:

 

 

newbie g είσαι αυτή που είχε κάποτε στο τικεράκι της μια κοιλιά με λουλουδάκια? και γέννησες? να σου ζήσει ο μπέμπης!

 

Τώρα ή δεν θυμάμαι ή με μπερδεύεις, θα σε γελάσω. :rolleyes: Είχα αβατάρι με ένα μωρό (κοριτσάκι) με λουλούδια στο κεφάλι και τικεράκι κόκκινο με μια κοιλίτσα με καρδούλες κι ένα καροτσάκι. Μετά μου προέκυψε αγοράκι και τ' άλλαξα. Σ' ευχαριστώ. :-)

 

 

Μυνηματα στην dark angle στο θέμα της Pls!

 

Δεν μπορούμε, το κλειδώσανε.

 

 

Επίσης, δεν έχει πλάκα που κι εδώ τα περισσότερα θέματα που αφορούν τη συμπεριφορά (κυρίως αρνητική) των πιτσιρικίων ξεκινάνε με τη φράση "έχω ένα παιδάκι τόσων μηνών, είναι πανέξυπνο αλλά και πολύ δύσκολο" όπου υπονοείται ότι η δυσκολία είναι απόρροια της υπερβολικής του εξυπνάδας, το παιδί είναι έξυπνο και γι΄αυτό δεν κοιμάται το βράδυ αν δεν κλείσεις 3 εργατώρες να το πηγαίνεις πάνω-κάτω...

 

Αυτό πάλι πού το βάζεις!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ένα όφ-τόπικ για το τηλέφωνο; Είναι πολύυυυ χρήσιμα τα πιτσιρίκια (όσο πιο μικρά τόσο πιο καλά) όταν παίρνουν από εταιρείες προώθησης! Φανταστείτε τη δικιά μου να συνεννοείται με τον αμερικάνο στο τηλ "νιαιιιιιιι; (παύση από μέσα) σάσουυυυυυ, καγιά (φροντίζει να πει κι ότι είναι καλά, κι ας μην τη ρώτησε κανείς)" δεν σε ξαναενοχλούν σύντομα! :D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ένα όφ-τόπικ για το τηλέφωνο; Είναι πολύυυυ χρήσιμα τα πιτσιρίκια (όσο πιο μικρά τόσο πιο καλά) όταν παίρνουν από εταιρείες προώθησης! Φανταστείτε τη δικιά μου να συνεννοείται με τον αμερικάνο στο τηλ "νιαιιιιιιι; (παύση από μέσα) σάσουυυυυυ, καγιά (φροντίζει να πει κι ότι είναι καλά, κι ας μην τη ρώτησε κανείς)" δεν σε ξαναενοχλούν σύντομα! :D

 

 

εμοτικον που πεφτει κατω απο τη καρεκλα απο τα γελιααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα δεν εχουμεεεεεεεεεεεεεεεεε??????????????????:lol::lol::lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Το τρέφουμε και μόνες μας όλο αυτό όμως, έτσι; Διότι αν τη σήμερον το δίχρονο δεν ξέρει να μετράει τουλάχιστον μέχρι το 30 κι αν δεν του έχεις πάρει και dvd εκμάθησης αγγλικών, να λέει στη γιαγιά apple αντί για μήλο όταν πεινάει, είσαι άχρηστη μάνα και η πρόνοια καραδοκεί με το ελικόπτερο...

 

 

kinka ακριβώς το αντίθετο... φοβάμαι να της μάθω το παραμικρό, μήν τύχει και την ρωτήσει κανείς και πρέπει να δώσει παράσταση και δεν τα καταφέρει...

 

και σε όσα αποτύχαμε προς το παρών, πχ ποδήλατο, που όσο και αν κυλήστηκα στην ασφαλτο δεν τα κατάφερα να της δώσω να καταλάβει πως γίνεται, τα έχω εξαφανίσει για αργότερα. και δεν την βάζω ποτέ μα ποτέ να πει τραγούδια και ποιήματα κτλ μπροστά σε άλους... αφού οταν το κάνουν με άλλα παιδάκια, και με αναγκάζουν να παρακολουθήσω το θέαμα, νιώθω σχεδόν άσχημα, κάτι ανάμεσα σε ντροπή, αμηχανία και ενόχληση...

 

γιατί φορτώνουν τόσα βάρη σε τόσο μικρές πλάτες? αυτό με τις επιδείξεις είναι έγκλημα..

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το θεωρώ και εγκληματικό, ειδικά μέχρι μια ηλικία τους αρέσει να λένε αυτά που ξέρουν και να βλέπουν την επιδοκιμασία των άλλων, αλλά όταν γίνεται κατάχρηση σίγουρα είναι θέμα... το παιδί δεν είναι ο διασκεδαστής των ενηλίκων, άλλο να πει μια-δυο χαριτωμενιές κι άλλο να το στήνεις για παράσταση κάθε φορά..

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν ξέρω, εγώ έλεγα πάντα τα ποιηματα στο σχολείο, έπαιζα στις παραστάσεις, και θυμάμαι που με έβαζε και ο μπαμπάς μου να λέω κατι κατεβατά σε κάτι μαζώξεις για το κόμμα σε κάτι σινεμά γεμάτα κόσμο... και γω να παρακαλάω, να μήν θέλω, και τα ποιήματα ποιήματα... φρίκη, μετά την πέμπη δημοτικού που απέκτησα λίγο παραπάνω θάρρος τα έκοψα...

 

άσχετα αν μετά τα 18 έγινα για λίγα χρόνια εραστιέχνης θεατρίνα!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις γιατί δεν με αφήνουν τα δικά μου παιδιά-θαύματα.Θα προσπαθήσω να το κάνω το βραδάκι.Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και έχω να σας καταθέσω διάφορα περιστατικά.

Βεβαίως όταν έχεις πονέσει για να γεννήσεις και να αναθρέψεις ένα...τεκνό το βλέπεις σαν το πιο όμορφο/έξυπνο/μπιρμπιλωμάτικο του κόσμου.Λογικό κι αναμενόμενο για μία μανούλα.Όμως η υπερβολή ποτέ δεν ωφέλησε κανέναν.Με εκνευρίζουν οι γονείς μου μιλάνε όλη την ώρα για τα παιδιά τους.Βρε αδερφέ,έχεις βγει μία βόλτα με τους φίλους σου.Πιες ήσυχα-ήσυχα τη μπυρίτσα σου,χαλάρωσε και σταμάτα να λες πόσο τέλειο είναι το παιδί σου.Μπορεί ο άλλος ταλαίπωρος γονιός που έχεις απέναντί σου να μη θέλει να ακούσει για ένα δίωρο για εμετούς,παιδικές αρρώστιες και μπιμπερό.Ειδικά όταν είναι κλεισμένος μέρα νύχτα με τρία θηριάκια σε ένα κλουβί (αυτή είμαι εγώ :-D).Το θέμα μπορεί πολύ εύκολα να ξεφύγει από τα επίπεδα τους θαυμασμού προς το παιδί ή της επίδειξης προς τον άλλο γονιό και να καταλήξει σε πιο επικίνδυνα σημεία. Για παράδειγμα,τις προάλλες ήμουν επίσκεψη σε φίλους που είχα να δω μήνες και έβαλαν την κόρη τους να παίξει πιάνο.Για 1 ώρα τουλάχιστον πρέπει να την ακούγαμε.Θαυμαστό πώς ένα μικρό παιδάκι παίζει τόσο καλά το πιάνο,προφανώς έχει ταλέντο σε αυτό αλλά ήταν υπεβολικός ο χρόνος που έπαιζε πιάνο το παιδί.Μου έκανε λίγο άσχημη εντύπωση γιατί νιώσαμε σα να μας ήθελαν ως κοινό στις ικανότητες της κόρης τους και να ξεχνούσαν το λόγο της επίσκεψής μας.Δεν με πείραξε που το παιδάκι έπαιξε πιάνο,ίσα ίσα την καμάρωσα,αλλά όχι επί μία ώρα...Δεύτερο περιστατικό στη βάφτιση των διδύμων μου μία συγγενής έχωνε την 2χρονη κόρη της σε όλες τις φωτογραφίες :shock: Ζητούσε από το φωτογράφο να βγάλει μερικές φώτο τη μικρή στον προαύλιο χώρο,συν ότι με πήρε τηλέφωνο για να της στείλω τις φωτογραφίες όταν βγουν.Το θεώρησα μεγάλη γαιδουριά σε μία εποχή που μέχρι και οι μαιντανοί έχουν από μία φωτογραφική μηχανή :shock: Μπορεί να'μαι και παράξενη.Δεν με ενοχλεί η φατσούλα της μικρής στις φώτο αλλά η επιδειομανία της μάνας,και μάλιστα σε ξένη βάφτιση.

Κι εγώ ρε κορίτσια είμαι ξετρελαμένη με τα παιδιά μου αλλά δεν κάθομαι να λέω σε όποιον βρω πώς τραγουδάει η μεγάλη και πώς ''συζητάνε'' τα δίδυμα.Παρολαυτά,μπορώ να δικαιολογήσω τους ανθρώπους που έχουν περάσει δυσκολίες σε θέματα υγείας με τα παιδιά τους.Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται η ανοχή γιατί όπως και να το κάνουμε όταν το παιδί σου έχει παλέψει αντιξοότητες για τη ζωή του το βλέπεις δέκα φορές πιο ευλογημένο :wink:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μήπως υπερβάλλετε; Γιατί είτε εγώ έχω πέσει σε ασυνήθιστα κουλ κύκλο, είτε γίνεται εδώ μέσα η τρίχα τριχιά. Εντάξει, θα επαινέσουν όλοι το παιδάκι τους, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, εντάξει, έχω ακούσει τραγουδάκια, ἐχω πει και δυο κουβέντες στο τηλέφωνο με τα παιδάκια φίλων, αλλά δεν έχω δει πια και κανέναν στην παρέα μου να τα κάνει σε τόοοοοσο υπερβολικό βαθμό που να το κάνω θέμα και να γράφω "αχ, αυτό πολύ μ΄εκνευρίζει", "αυτό είναι επικίνδυνο" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που πολλές φορές είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λένε. Τουλάχιστον από τότε που έγινα μαμά βλέπω με άλλο μάτι τα παιδικά καμώματα και των άλλων παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά, μήπως υπερβάλλετε; Γιατί είτε εγώ έχω πέσει σε ασυνήθιστα κουλ κύκλο, είτε γίνεται εδώ μέσα η τρίχα τριχιά. Εντάξει, θα επαινέσουν όλοι το παιδάκι τους, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, εντάξει, έχω ακούσει τραγουδάκια, ἐχω πει και δυο κουβέντες στο τηλέφωνο με τα παιδάκια φίλων, αλλά δεν έχω δει πια και κανέναν στην παρέα μου να τα κάνει σε τόοοοοσο υπερβολικό βαθμό που να το κάνω θέμα και να γράφω "αχ, αυτό πολύ μ΄εκνευρίζει", "αυτό είναι επικίνδυνο" κτλ.

 

δε νομιζω οτι το κανουν οι περισσοτεροι, απλως εμενα μου εχει τυχει και μετα απο καιρο που ειδα οτι δε σωζοταν η κατασταση απομακρυνθηκα. Αυτο το "performance seal routine" δεν το αντεχα.

Και δε με πειραζει καθολου, ισα ισα διασκεδαζω με φιλους που καμμια φορα συζηταμε, αναμεσα σε αλλα θεματα, κατι εξυπνο ή αστειο ή χαριτωμενο που εκαναν/ειπαν τα παιδια τους ή τα δικα μου.

Το προβλημα μου με τους συγκεκριμενους γονεις ηταν οτι καθ'ολη τη διαρκεια των συναντησεων μας επρεπε να παρακολουθω το παιδι τους να κανει τις φωνες των ζωων, πως πινει ο παππους γαλα, πως πλεκει η γιαγια κλπ κλπ κλπ.

 

Εδω λοιπον νομιζω ολες αναφερουμε τις ακραιες περιπτωσεις που εχουμε συναντησει, οχι την καθημερινη μας επαφη με τους φιλους που διατηρουμε

Link to comment
Share on other sites

Άσε που πολλές φορές είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λένε. Τουλάχιστον από τότε που έγινα μαμά βλέπω με άλλο μάτι τα παιδικά καμώματα και των άλλων παιδιών.

 

Φυσικά και είναι πολύ ενδιαφέροντα τα καμώματα των παιδιών, αλλά η επιδειξιομανία και η υπερβολή μερικών γονιών δεν αντέχεται.

 

 

Εδω λοιπον νομιζω ολες αναφερουμε τις ακραιες περιπτωσεις που εχουμε συναντησει, οχι την καθημερινη μας επαφη με τους φιλους που διατηρουμε

 

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος γκρινιαζει και προσπαθει να βγαλει την ζωνη του και εγω αναμεσα στα καθισματα προσπαθουσα να τον ηρεμησω σταματαμε σε ενα φαναρι και διπλα μας ενα αμαξι που ο συνοδηγος ειναι ηλικιας 80+ γυρναει η μεγαλη και του λεει του μικρου:

''φορα ρε Νικο την ζωνη σου εδω αυτος ο παππους που θα πεθανει την φοραει''.....

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

τί να πω παξ, μάλλον είσαι τυχερή...

 

εγώ ξέρω μαμάδες σαν την κυρία που ήθελε επαγγελματικές φωτό για την κόρη της, συγγενείς που αγγαλιάζουν, χαιδεύουν τραγουδούν και εκθειάζουν την δική της εγγονή και ανεψιά όταν το δικό μου το κορίτσι παίζει μόνο του στην άκρη, κολλητές που ξέρουν τα πάντα για την επιτυχημένη μητρότητα και που βάζουν την κόρη τους να μου διαβάσει 10 βιβλιαράκια στα αγγλικά που τα ξέρει απ' έξω, και πρέπει και να παρακολουθώ το θέαμα, και να συγκρατώ και το δικό μου τρίχρονο που διεκδικεί μανιασμένα την προσοχή μου και πηδάει επάνω μου...

 

και να ακούω και το τετράχρονο να λέει στο τρίχρονο μου, δεν μιλάς καθαρά, (δεν λέει ακόμη το σ και το ρ) δεν σου έμαθε η μαμά σου?

 

και να ακούω και τον μπαμπά από ένα συνομίλικο αγοράκι οτι ο τάδε μας βγήκε genius, κάνει ένα παζλ με 16 κομμάτια σε 5 λεπτά... πολύ εύστροφο παιδί βρε παιδί μου!

 

και φυσικά, επειδή είναι και λίγο τσουπωτούλα, "πόσα κιλά είναι"? 19 παρεμπιμπτόντως, με 1,07 ύψος, αλλά καθώς φέναιτε, εκτός των προσδιορισμένων καμπυλών, οπότε και χοντρό.

 

δεν λέω να μήν συζητάμε για τα παιδιά μας, φυσικά και θα συζητάμε, λέω να μήν μονολογούμε για τα παιδιά μας, να μήν ψωνιζόμαστε με τα παιδιά μας, και να μήν αφήνουμε τον ευατό μας να τα νιώθει προέκτασή του, και να ανταγωνίζεται μέσα από αυτά.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ωραια εκανα delete ολο το υπολοιπο κειμενο...

εγω με τους φιλους καμαρωνουμε για χαριτωμενιες αλλα κανενας απο τους φιλους μου δεν ειναι ανταγωνιστικος τα λεμε γελαμε καθησυχαζουμε ο ενας τον αλλο και τελος και αν ερθει καμια καινουρια στην παρεα που ειναι λιγο πιο κουκουβαγια σιγα σιγα μπαινει στο κλιμα, ασε που πολλες φορες το να μιλας για το μικρο σου ειδικα σε ανθρωπους που δεν εισαι κοντα ειναι κατι που σπαει τον παγο.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγγενείς που αγγαλιάζουν, χαιδεύουν τραγουδούν και εκθειάζουν την δική της εγγονή και ανεψιά όταν το δικό μου το κορίτσι παίζει μόνο του στην άκρη, κολλητές που ξέρουν τα πάντα για την επιτυχημένη μητρότητα και που βάζουν την κόρη τους να μου διαβάσει 10 βιβλιαράκια στα αγγλικά που τα ξέρει απ' έξω, και πρέπει και να παρακολουθώ το θέαμα, και να συγκρατώ και το δικό μου τρίχρονο που διεκδικεί μανιασμένα την προσοχή μου και πηδάει επάνω μου...

Ναι, αυτό θα με εκνεύριζε κι εμένα πάρα πολύ ως μαμά... τώρα που το λες, ως παιδί είχα βρεθεί σε τέτοια θέση μερικές φορές.

 

και να ακούω και το τετράχρονο να λέει στο τρίχρονο μου, δεν μιλάς καθαρά, (δεν λέει ακόμη το σ και το ρ) δεν σου έμαθε η μαμά σου?

 

Χμ... ναι, κι αυτό θα με στενοχωρούσε κι εμένα πολύ και θα περιόριζα πολύ τις επαφές (ξέρω, θα πρέπει να θωρακίζουμε τα παιδιά μας για ανα αντιμετωπίζουν τέτοια σχόλια κτλ. κτλ., αλλά δεν παύει να χαλάει τη διάθεση κάτι τέτοιο).

Link to comment
Share on other sites

ωραια εκανα delete ολο το υπολοιπο κειμενο...

εγω με τους φιλους καμαρωνουμε για χαριτωμενιες αλλα κανενας απο τους φιλους μου δεν ειναι ανταγωνιστικος τα λεμε γελαμε καθησυχαζουμε ο ενας τον αλλο και τελος και αν ερθει καμια καινουρια στην παρεα που ειναι λιγο πιο κουκουβαγια σιγα σιγα μπαινει στο κλιμα, ασε που πολλες φορες το να μιλας για το μικρο σου ειδικα σε ανθρωπους που δεν εισαι κοντα ειναι κατι που σπαει τον παγο.

 

 

Σαφως και καποιος θα μιλησει για το παιδακι του . Και ο ιδιος ο γονιος να μην ανοιξει κουβεντα σιγουρα καποιος θα ρωτησει κατι.

εχω τυχει σε συζητησεις στην παρεα που με εκαναν να νιωθω καπως αβολα (ισως επειδη ακομα δεν εχει γεννηθει το δικο μου μωρακι) που μια δυωρη βολτουλα για καφε αναλωθηκε μονο στο να εξιστορουνται κατωρθωματα παιδιων των συνομιλητων. Αυτοι οι ιδιοι ανθρωποι πριν 2-3 χρονια ειχαν αποψη εφ ολης της υλης για διαφορα θεματα κλπ . Πλεον το μονο που θεωρουσαν οτι επρεπε να συζητησουν ηταν σε ποια ηλικια μιλησαν τα παιδια τους εβγαλαν την πανα , την πιπιλα κλπ. Και δεν εβγαζε και πουθενα εν τω μεταξυ αυτο. Εγω ελπιζω να μην γινω τοσο υπερβολικη οταν γινω μανα (σε λιγες μερες). Γιατι ναι το θεωρησα υπερβολη. καποιος φιλοτιμηθηκε να μου πεταξει σε καποια φαση: "εσυ πρεπει να βαρεθηκες ε?" . Του απαντησα πως απλα δεν μπορω να συμμετεχω ακομα και εν τελει απλα του εδωσα εναυσμα να ξεκινησει τις εξιστορησεις του απο την εγκυμοσυνη της συζυγου του και μετα...

Δηλαδη οποιος γινεται πλεον γονεας και βρισκεται σε παρεα επιβαλλεται να μην ασχολειτε με τιποτα αλλο? Ομολογω με τρομαζει αυτο. Για μενα ειναι παραδειγμα προς αποφυγη. και συμφωνω με τις κοπελες που ειπαν οτι ολα εχουν τα ορια τους...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ένα όφ-τόπικ για το τηλέφωνο; Είναι πολύυυυ χρήσιμα τα πιτσιρίκια (όσο πιο μικρά τόσο πιο καλά) όταν παίρνουν από εταιρείες προώθησης! Φανταστείτε τη δικιά μου να συνεννοείται με τον αμερικάνο στο τηλ "νιαιιιιιιι; (παύση από μέσα) σάσουυυυυυ, καγιά (φροντίζει να πει κι ότι είναι καλά, κι ας μην τη ρώτησε κανείς)" δεν σε ξαναενοχλούν σύντομα! :D

 

Ένα like για σένα :P:p:p:razz:

Link to comment
Share on other sites

Matilda τα ποστς σου με εκφράζουν απόλυτα!!!!!!!!!!

 

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει συχνά!!

 

Όταν βγαίνεις, είτε ζευγάρια είτε παρέα, μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι χωρίς παιδιά, με μωρά, με παιδιά δημοτικού, με παιδιά στο παμεπιστήμιο. Απλά δεν γίνεται να συζητάς όλο για τα παιδιά. Γιατί πχ το ζευγάρι χωρίς παιδιά, δεν το ενδιαφέρει στο τόσο πόσες φορές ρεύτηκε το μωρό του άλλου. Όπως και το ζευγάρι με παιδιά στο πανεπιστήμιο, που έχει φύγει από αυτό το στάδιο.

 

Οκ, θα μιλήσεις λίγο για τα παιδιά, αλλά αυτό που έχω δει κι εγώ είναι ότι οι περισσότεροι (γυναίκες κυρίως) δεν μιλάνε για τίποτα άλλο! Και άτομα που πάντα έκαναν καλή παρέα, με ενδιαφέροντα και άποψη. Οπότε αν μιλάς όλο για το πόσες πάνες έ***ε πχ το παιδί σου, ε λογικό να μη σου μείνει κανένας να πηγαίνεις για έναν ρημαδοκαφέ.

 

Οκ, ο κόσμος για τους νέους γονείς περιστρέφεται γύρω από τα παιδιά τους, αλλά οφείλουν να σέβονται και τους άλλους, που βγαίνουν για έναν καφέ και θέλουν να πουν δυο κουβέντες ως ενήλικοι.

 

Μην ανησυχείς, εσύ ακούγεσαι συνειδητοποιημένη και ψαγμένη και δεν θα γίνεις έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Του απαντησα πως απλα δεν μπορω να συμμετεχω ακομα και εν τελει απλα του εδωσα εναυσμα να ξεκινησει τις εξιστορησεις του απο την εγκυμοσυνη της συζυγου του κα μετα...

 

Ααααα, αυτό είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα, οι μπαμπάδες που θεωρούν ότι πρέπει να σου δώσουν συμβουλές περί εγκυμοσύνης και τοκετού :D:D:D π.χ. "μην πίνεις κοκα-κόλα, θα κουφαθεί το μωρό!" ή "πότε με το καλό γεννάς; Θα κάνεις καισαρική; Α, αφού πας για φυσιολογικό μην αγχώνεσαι, θα πας και θα ζητήσεις αμέσως επισκληρίδιο και θα έχεις πολύ εύκολη γέννα"... κι εμένα ο άντρας μου πήγε στρατό, αλλά δεν κάθομαι να λέω ιστορίες από το λοχία του σε όλες τις αντροπαρέες :rolleyes::rolleyes:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μα και βεβαια δεν θα μου μεινει κανενας να πηγαινω για τον ρημαδοκαφε , ή θα μεινουν οι "παιδοθεματοειδικοι" μεταξυ τους... αλλα το ιδιο δεν ειναι ?και παλι μονη μου θα μαι:lol::lol:

 

iosifina123 επι τι ευκαιρια για το οφ τοπικ παλι!:arrow: δεν θα μαθετε ποτε τι εγινε με την οικιακη βοηθο γιατι μου κλεισανε το θεμα!!! μουαχαχαχα!!:lol::lol:

θα μεινετε με την απορια ...ξανα μουαχαχαχαχα!!!

 

 

kinkajoujou οταν τα κανουν/λενε αυτα οι πατεραδες δεν ξερω γιατι και αν ειμαι η μονη αλλα στα ματια μου γινονται λιγοοο να το πω χωρις να το παρεξηγησετε... τελος παντων ας πουμε οτι καποια πραγματα ειναι γυναικοσυζητησεις αυστηρα και ξενερωνω ασχημα...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλή συνέχεια, πάω παιδιατρείο, πολύ το κουβέντιασα το κορίτσι μου σήμερα και μου ανέβασε δέκατα, έχω και ραντεβού για εμβόλιο στον μπούμπη οπότε θα πάμε και οι 4...

 

περιττό να πω πως και το παιδιατρείο είναι τερεν για γονείς που θέλουν να καμαρώσουν το καμάρι τους... αντε να δούμε!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι κι εγώ αν ακούω άντρες να μιλάνε για τοκετούς και θηλασμούς κάπως μου έρχεται :lol:

 

Πω πω και πάνω που ήθελα να σε ρωτήσω για την οικιακή βοηθό!!! matilda μη μου το κάνεις αυτό pleaaaaaaaaaase θέλω ενημέρωση!!!!

 

καλοπερνάμε βλέπω... μπράβο κοπελιες, εγώ στο παιδιατρείο αναβίωσα το θέμα μου, απο την ανάποδη σήμερα, συνάντησα γονείς που αγχώθηκαν αυτοί γιατί τα ίδια ηλικιακά βρέφη μας είχαν διαφορά μεγέθους!

 

14 μέρες μικρότερος από τον δικό μου ο μπέμπης τους, και οι γονείς ανάκριση κανονικά, γιατί είναι τόσο μεγάλος, μεγαλύτερος δλδ από τον δικό τους που ήταν μωρό που θηλάζει, οπότε και πιο μικροκαμωμένο (75 εκατοστά και 9300 κιλά ο δικός μου, 6 μηνών), μέχρι και αν είχα ζάχαρο εγκυμοσύνης ή αν έχουμε κληρονομικό διαβήτη ή υπερθυροειδισμό με ρώτησαν... για κάποιο λόγο έπρεπε μάλλον να δικαιολογηθεί το μέγεθος, το μπόι μου δεν τους γέμισε το μάτι, πόσο γεννήθηκε, τί τρώει κτλ... ευτυχως η παιδίατρος έχει κήπο και πήγαμε για κούνια μπέλα, αλλά το χρέος μας το κάναμε, τις βγάλαμε έξω και τις μετρήσαμε και σήμερα!

 

συνάντησα βέβαια και μια πολύ γλυκιά μαμά που ενώ ήξερε πως η κόρη μου είχε πυρετό, την κάλεσε να παίξουν με την δική της 6χρονη και κάνανε ωραία παρεούλα, και μετά μιλούσαμε για διακοπές, οπότε ήρθαμε λίγο στα ίσα μας... αυτή την μαμά πχ θα ήθελα να την έκανα παρέα, αλλα μένει αντίθετα και στην ηλικία μας είναι πολύ δύσκολες οι νέες φιλίες...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εφι μου καλα ειναι τα παιδακια σου???

 

κατα δευτερον μη το λες καμια φορα μπορει να βρεις μια φιλη βρε αδερφε ακομη και σε αυτην την ηλικια,,,,καταλαβαινω τι λες το εχω περασει αλλα εκει που ειχα απογοητευτει να που μας σκασανε απο το πουθενα ενα ζυεγαρι με δυο παιδακια και ως στιγμης νοιωθουμε μεταξυ μας ανετα και σαν να γνωρισομαστε χρονια:wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...