Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΑΝΑ ΠΑΙΔΙ "ΘΑΥΜΑ"


Recommended Posts

Εγω ειδικα εδω μεσα...σε ενα φορουμ με μαμαδες...το βρισκω απο εγωιστικο εως και ηλιθιο να ανοιγουν θεματα τετοιου ειδους.

Βασικα το να νοιξει μια κοπελα θεμα για να πει τα κατορθωματα του παιδιου της δε με ενοχλει...το βρισκω και χαριτωμενο...αλλα αυτο με το παιδι θαυμα και τη συγκριση του τυπου..."το παιδι μου κανει αυτο και δεν το κανει κανενα αλλο παιδακι" δε μπορω μου τη δινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορώ να συμμετεχω σε έναν ανηλεή αγώνα δρόμου και ανταγωνισμού μεταξύ των παιδιών, που οι πραγματικές αιτίες είναι τα κόμπλεξ των γονιών.

 

oύτε εγώ και επίσης δεν είμαι διατεθημένη να βγάλω κανέναν από τον "μικρόκοσμο" του

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι και τι εννοει "θαυμα" ο καθενας... εγω εχοντας ζησει περιεργες καταστασεις μεσα στην αιθουσα του φυσιοθεραπευτη, παιδι θαυμα θεωρω ενα αναπηρο παιδι που μετα απο χρόνια καταφερνει να κανει μονο του το πρωτο του βημα.

 

για μενα αυτο ειναι παιδι θαυμα. και ναι σαν μανα θα ημουν πολυ πιο υπερηφανη που το παιδι μου περπατησε στα 5 ξεπερνωντας τοσα εμποδια, παρά που περπατησε στους 10 μηνες επειδη απλά ειχε τον καταλληλο μυικο τονο....

 

πολυ με συγκινησες! αλλα δεν εχουν ολοι τις ιδιες προσλαμβανουσες ουτε τις ιδιες ευαισθησιες

οι περισσοτεροι δε, απο αυτους που ξημεροβραδιαζονται να παρατηρουν τι κανει και τι δεν κανει το παιδι τους σε ποια ηλικια και πως και αναλογα να κομπαζουν η να το τρεχουν σε παιδοναπτυξιολογος και γιατρους, αμφιβαλλω αν τους μενει πραγματικα χρονος να συναισθανθουν πως αυτο νοιωθει, πως σκεφτεται, τι αναγκες εχει, αν αγχωνεται απο κατι, αν μια αδυναμια του μπορει να γινει ταυτοχρονα και η δυναμη του, αν οι ιδιοι ειναι αρκετα καλοι γονεις αν επαναλαμβανουν μπουρδες βιωματα τις δικης τους παιδικης

ηλικιας,,,,

Link to comment
Share on other sites

oύτε εγώ και επίσης δεν είμαι διατεθημένη να βγάλω κανέναν από τον "μικρόκοσμο" του

 

ακριβώς, δεν θέλω να χαλάσω τον μικρόκοσμο κανενός, δεν τον νοιάζει η γνώμη μου ούτως ή άλλως, απλά δεν θέλω και να εντχθώ σε αυτον και να τον σιγοντάρω

 

daliα, άσχετο, αλλά αυτό που γράφεις κάτω, για την αγάπη, το θυμήθηκα την προηγούμενη εβδομάδα, κάπου το είχα ξαναδεί στην υπογραφή σου, την ώρα που η κόρη μου ήταν ΤΟ ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ του αιώνα, (εγώ αν θέλετε έχω πολλά κακά να πω για το παιδί μου, και τα κακά κατορθώματά του!) και μας είχα κάνει κουρέλι... προσπαθούσα να βρω επιχηρηματα να ηρεμήσω και έπιασε...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, δεν θέλω να χαλάσω τον μικρόκοσμο κανενός, δεν τον νοιάζει η γνώμη μου ούτως ή άλλως, απλά δεν θέλω και να εντχθώ σε αυτον και να τον σιγοντάρω

 

άρα effie μου μάλλον είναι καιρός να απομακρύνεσαι από την οικογένεια που προανέφερες ή να αλλάζεις συζήτηση...;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

effie εχε χαρη που εισαι σαλονικη αλλιως ευχαριστως να σε καλουσα για καφε μαζι με τη κουνιαδα μου να ανταλλαξουμε αποψεις για το τι κανουνε τα ''διαολακια'' μας!!!!

 

παντως οσον αφορα το θεμα παλιοτερα μπορει αθελα μου να το εκανα και εγω ειδικα στη πρωτη αλλα ηρεμησα πολυ και καταλαβα συντομα οτι δεν ειναι μονο το δικο μου παιδι το κεντρο του κοσμου χαα,,,(αλλα πολυ νωρις ομως),,,παντως επειδη στη πυλωτη μας κατεβαινουν μαμαδες στην ηλικια κοντινη με τη δικια μου μικρη οκ κουκουβα η δικια μου σε πολλα εινια ανεπτυγμενη και παιζει πολυ καλα με τα μεγαλυτερα παιδια με το να τηρει τους κανονες αλλα δε σχολιαζω ποτε τιποτα ακουω αυτες που σχολιαζουν και απλα αρνουμε να μπω σε τετοια διαδικασια,,,,αμα με ρωτησουν ποτε κοψατε πανα και τους λεω και μεχρι εκει,,,δε μπαινω καν σε διαδικασια να τους την πω,,,βαριεμαι,,,

 

νομιζω η σιωπη μου ειναι χειροτερη στο κομπασμο τους,,,,,καλυτερα να αρχιζεις να κοβεις σιγα σιγα παρεα,,,γιατι αλλο να κουκουβαγιζουμε και αλλο να προσβαλλουμε το αλλο παιδακι (στη περιπτωση το δικο σου ) με το να μη του δινουμε σημασια ολα τα καταλαβαινουν,,,,

 

και τελος εχω να πω οτι εχω δεχτει σχολια διακρισεων και για τα δυο μου παιδια και μαλιστα πολλες φορες ακομψα ,,,,και εκει γινομαι σκυλα και την λεω κανονικα ή αμα λενε της μικρης μα τι ομορφη που εισαι εξυπνη κλπ κατευθειαν λεω στη μεγαλη ελα δω κοριτσαρα μου ή κατι για να μη νοιωσει ασχημα,,,,ειλικρινα μερικοι ειναι απλα ηλιθιοι,,,,:evil::evil::evil::evil::evil:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δεν ειναι ωραιο να κοκορευομαστε διαρκως για τα παιδια μου και τα επιτευγματα τους!

Αλλα δεν συμφωνειτε οτι για καθε καινουργιο που κανει ενα μωρο ή παιδακι ειναι σαν ενα μικρο "θαυμα"(αν και το θαυμα ειναι υπερβολικη λεξη)

Εγω καθε φορα που βλεπω τα παιδια μου να κανουν κατι καινουργιο χαιρομαι σαν χαζοχαρουμενο!οταν μπουσουλησαν,οταν ειπαν την πρωτη τους κουβεντα,οταν περπατησαν οταν αγαγαν μονα τους οταν εκανε ο μεγαλος μου το πρωτο του προσωπο με μαρκαδορο οταν...οταν...οταν!

Δεν καθομαι συνεχεια να λεω τι κανουν τα παιδια μου αλλα αν κανουν κατι καινουργιο θα το πω!Και αν αυτος που θα το πω αγαπαει το παιδι μου θα χαρει κι αυτος!

Και περα απο την χαρα μου καθε τι που κανουν σε αυτη την ηλικια μου αποδεικνυει οτι αναπτυσονται σωστα και χαιρομαι ακομη πιο πολυ!

Γιατι μπορει τα παιδακια μου να αρτημελη(ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ)αλλα το οτι περπατησαν στην ωρα τους η οτι μιλησαν στην ωρα τους(ο μικρος κανα μαμα λεει αλλα κατι ειναι και αυτο),η οτι στα 2 εκανε γραμμες με το στυλο με ηρεμουν και με κανουν να νιωθω ηρεμη οτι ολα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δεν ειναι ωραιο να κοκορευομαστε διαρκως για τα παιδια μου και τα επιτευγματα τους!

Αλλα δεν συμφωνειτε οτι για καθε καινουργιο που κανει ενα μωρο ή παιδακι ειναι σαν ενα μικρο "θαυμα"(αν και το θαυμα ειναι υπερβολικη λεξη)

Εγω καθε φορα που βλεπω τα παιδια μου να κανουν κατι καινουργιο χαιρομαι σαν χαζοχαρουμενο!οταν μπουσουλησαν' date='οταν ειπαν την πρωτη τους κουβεντα,οταν περπατησαν οταν αγαγαν μονα τους οταν εκανε ο μεγαλος μου το πρωτο του προσωπο με μαρκαδορο οταν...οταν...οταν!

Δεν καθομαι συνεχεια να λεω τι κανουν τα παιδια μου αλλα αν κανουν κατι καινουργιο θα το πω!Και αν αυτος που θα το πω αγαπαει το παιδι μου θα χαρει κι αυτος!

Και περα απο την χαρα μου καθε τι που κανουν σε αυτη την ηλικια μου αποδεικνυει οτι αναπτυσονται σωστα και χαιρομαι ακομη πιο πολυ!

Γιατι μπορει τα παιδακια μου να αρτημελη(ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ)αλλα το οτι περπατησαν στην ωρα τους η οτι μιλησαν στην ωρα τους(ο μικρος κανα μαμα λεει αλλα κατι ειναι και αυτο),η οτι στα 2 εκανε γραμμες με το στυλο με ηρεμουν και με κανουν να νιωθω ηρεμη οτι ολα πανε καλα![/quote']

 

 

αυτο να το καταλαβω και εγω τα λεω ολα στη γιαγια παππου πχ,,,αλλα οταν ειναι αλλα παιδακια μπροστα δε το κανω για να δειχτω στην αλλη μανα,,,νομιζω εκει ειναι η διαφορα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αυτο να το καταλαβω και εγω τα λεω ολα στη γιαγια παππου πχ,,,αλλα οταν ειναι αλλα παιδακια μπροστα δε το κανω για να δειχτω στην αλλη μανα,,,νομιζω εκει ειναι η διαφορα

εχω 4 φιλες με παιδακια στην ηλικια του μεγαλου μου!μεγαλωνουν μαζι και οποτε καποιο απο τα μικρα μας εκανε κατι το λεγαμε η μια στην αλλη!Σημερα περπατησε το ενα,μετα απο 2 μηνες το αλλο!Ολες χαιρομασταν για ολα τα παιδακια!

Δεν λεω για περιπτωσεις που πας σε ανα χωρο με ασχετο κοσμο και αρχιζεις να κουκουβαδιζεις!

Εχω μια φιλη που ο γιο της ο μεγαλος δεν μιλαει ακομη καθαρα,ειναι 3,5.Τωρα αεχισε να λει καθαροτερα λεξεις και καποιες φορες λεει και 2 μαζι!

Εννοειται οτι δεν της λεω ο γιο μου αυτο ο γιος μου εκεινο,αλλα και αν της πω κατι θα χαρει για το παιδι μου!

Αλλα αναμεσα σε παιδακια που αναπτυσονται φυσιολογικα δεν βρισκω το λογω να μην γινονται τετοιε κουβεντες!Οχι για να συγκρινουμε τα παιδακια...απλα κουβεντα!

Link to comment
Share on other sites

 

θα μου πεις μήν κάνεις τέτοιες παρέες... έλα όμως που όλοι οι γονείς με μικρά παιδιά είναι σχεδόν έτσι... και με ποιόν να κάνεις παρέα όταν έχεις μικρά παιδιά? οι ελεύθεροι δεν σε θέλουν...

 

γι αυτό και γω κάνω υπομονή, και γράφω τον πόνο μου εδώ, που ξέρεις, μπορεί να σωθεί και καμιά ψυχή που είναι έτοιμη να παρασυρθεί από ένα πρόωρο γύρισμα στο κρεββάτι ή από ένα ξαφνικό "μαμά" πριν την ώρα του...

Μωρε δεν ειναι ολοι ετσι!Εσυ ας πουμε δεν εισαι!;)

Ισως ειναι ετσι αυτοι οι γονεις,ισως ειναι ανθρωποι που δεν μετρανε τι νιωθει ο αλλος,η δεν εχουν μετρο γενικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και όμως dear, ακόμη και οι πιο τυπικοί την πατάνε την μπανανόφλουδα... μια φίλη έχω που δεν είναι έτσι, μόνο μία... οι υπόλοιπες μαμάδες ή νομίζουν οτι τα παιδιά τους είναι σούπερ παιδιά, ή οτι οι ίδιες είναι σούπερ μαμάδες, και και τα δύο έχουν δημιουργούν πολλές συγκρίσεις, έχω απηυδίσει...

 

κάποτε μου είπε μαμά, όταν είπα οτι δεν έκανα την τότε μηνών κόρη μου, μπανιο κάθε μέρα μέσα στο καταχείμωνο, οτι πρέπει η πρόνοια να μου την πάρει..., ξέρεις, μεταξύ αστείου και σοβαρού... τι να πει κανείς...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό.

Κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του χρόνους και κάθε μαμά ..... έχει και αυτή την ιδιοσυγκρασία της.

και εάν μια μαμά είναι χαρούμενη που το παιδάκι της είπε την πρώτη του λέξη και μοιράστηκε την χαρά της με μια φίλη δεν το θεωρώ κακό! Στο κάτω κάτω με φίλους δεν μοιράζουμε τα συναισθήματα μας?

Από την άλλη μια μαμά που κάνει συγκρίσεις συνέχεια με το παιδί της το θεωρώ πολύ εκνευριστικό! Όχι τόσο για αυτούς που ακούνε γιατί στο κάτω κάτω μπορούν να αλλάξουν συζήτηση ή παρέα αλλά για το ίδιο το παιδί που θα μάθει να κάνει συνέχεια συγκινήσεις για όλα. Που όταν δεν θα είναι ο/η πρώτος/η στο σχολείο, γυμναστήριο, αγγλικά ή κάπου αλλού θα νιώθει μειον, ανταγωνιστικά. Θα αναρωτιέται θα είναι υπερήφανη τώρα η μαμά μου?

Είναι οι ίδιες μαμάδες που το παιδί λέει έγραψα 16 στο διαγώνισμα και σου λέει ναι αλλά η κόρη της κυρίας Σούλας έγγραψε 16,2.

Ας μην πιέζομαι για τέλειους λόγους τα παιδάκια μας.

Ας τους δείχνουμε την αγάπη μας ανεξάρτητα τι κάνουν και τι δεν κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

και όμως dear, ακόμη και οι πιο τυπικοί την πατάνε την μπανανόφλουδα... μια φίλη έχω που δεν είναι έτσι, μόνο μία... οι υπόλοιπες μαμάδες ή νομίζουν οτι τα παιδιά τους είναι σούπερ παιδιά, ή οτι οι ίδιες είναι σούπερ μαμάδες, και και τα δύο έχουν δημιουργούν πολλές συγκρίσεις, έχω απηυδίσει...

 

κάποτε μου είπε μαμά, όταν είπα οτι δεν έκανα την τότε μηνών κόρη μου, μπανιο κάθε μέρα μέσα στο καταχείμωνο, οτι πρέπει η πρόνοια να μου την πάρει..., ξέρεις, μεταξύ αστείου και σοβαρού... τι να πει κανείς...

 

effie εγώ παρόλλο που στον κύκλο μας έχουμε όλοι παιδιά και η επαφή ( όχι με όλους συγχρόνως :eek:) είναι καθημερινή δεν αντιμετοπίζω αυτό το φαινόμενο...

Η συζήτηση που θα αφορά τα παιδιά είναι κυρίως "προβλήματα" αν τα αντιμετοπίσαμε ή πως τα λύσαμε ή τι κάναμε κ.τ.λ.

Μία κοπέλα που ήταν έτσι με τα παιδιά της σε μια παρέα που βρισκόμασταν την απομακρύναμε διακριτικά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

και όμως dear, ακόμη και οι πιο τυπικοί την πατάνε την μπανανόφλουδα... μια φίλη έχω που δεν είναι έτσι, μόνο μία... οι υπόλοιπες μαμάδες ή νομίζουν οτι τα παιδιά τους είναι σούπερ παιδιά, ή οτι οι ίδιες είναι σούπερ μαμάδες, και και τα δύο έχουν δημιουργούν πολλές συγκρίσεις, έχω απηυδίσει...

 

κάποτε μου είπε μαμά, όταν είπα οτι δεν έκανα την τότε μηνών κόρη μου, μπανιο κάθε μέρα μέσα στο καταχείμωνο, οτι πρέπει η πρόνοια να μου την πάρει..., ξέρεις, μεταξύ αστείου και σοβαρού... τι να πει κανείς...

περσυ ειχα στο καροτσι το μωρο 2 μηνων και τον μεγαλο απ το χερι!Μεχρι να περασουμε ενα δρομο 2πλης κυκλοφοριας επεσε ο ηλιος στο μωρο και αρχισε να ουρλιαζει!πηγα γρηγορα να μπω στο στενο ωστε να μην πεταχτει ο μεγαλος(τι μεγαλος δηλαδη?25 μηνων)στο δρομο ωστε να παρω το μωρο στο σλινγκ και να βαλω τον αλλο στο καροτσι!ποαση ωρα εκανα?3 λεπτα?ουτε!Αρχισε λοιπον μια τρελλη να φωναζει οτι αφου δεν ειμαι ικανη να μεγαλωνω σωστα παιδια γιατι τα εκανα?δεν ξερω οτι δεν αφηνουν τα νεογεννητα να κλαινε?περιμενε να φωναξω την προνοια...αχρηστη και αλλα τετοια!Ειχαν βγει ανθρωποι απο τα μαγαζια και κοιυουσαν καλα καλα την αχτρηστη μανα!:lol:

Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν ιχνος μυαλου!Δεν εχου τακτ!Δεν εχουν πως αλλιως να φανουν καλυτεροι απο σενα οποτε θελουν η να σε μειωσουν η με τον οποιοδηποτε τροπο να φανουν ανωτεροι εξυμνωντας τα δικας τους κατορθωματα η των παιδιων τους!

Οποτε η δεν δινεις σημασια και αλλαζεις παρεες η αν ο ανθρωπος αξιζει του το λες μς τροπο γιατι απλα μπορει να εχει "ξεφυγει"απ τον ενθοσιασμο του για το παιδι του και να μην εχει καταλαβει τι κανει!

Θα ακουσεις παρα πολλα ακομη!Που να πανε και σχολειο!Φανταζεσαι το παιδι σου να παρει β και τις φιλης α????Εκει να δεις!

Νομιζω παντως οτι οι ανθρωποι που εχουν μετρο και δουλευει το μυαλο τους δυσκολα να κανουν τον αλλο να νιωσει ασχημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει ούτε ν΄ακούω κάποιον να παινεύει υπερβολικά το παιδί του, ούτε κάποιον που συνέχεια το κακολογεί, ούτε κάποιον που συνέχεια συγκρίνει το παιδί του με τα άλλα παιδιά. Το καθένα είναι διαφορετικό και το καταλαβαίνεις ακόμα κι ανάμεσα στ΄αδέρφια.

Πάντως όλοι οι γονείς είναι σίγουρο ότι θα περάσουν μια απογοήτευση από το παιδί τους, μικρή ή μεγάλη, άμα δεν πετάνε στα σύννεφα θα είναι πιο ομαλή και η προσγείωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου αρέσει ούτε ν΄ακούω κάποιον να παινεύει υπερβολικά το παιδί του, ούτε κάποιον που συνέχεια το κακολογεί, ούτε κάποιον που συνέχεια συγκρίνει το παιδί του με τα άλλα παιδιά. Το καθένα είναι διαφορετικό και το καταλαβαίνεις ακόμα κι ανάμεσα στ΄αδέρφια.

Πάντως όλοι οι γονείς είναι σίγουρο ότι θα περάσουν μια απογοήτευση από το παιδί τους, μικρή ή μεγάλη, άμα δεν πετάνε στα σύννεφα θα είναι πιο ομαλή και η προσγείωση.

 

το οτι υπάρχει τρελός κόσμος boy's mam, οκ, i can live with it, αλλά αυτό με τον "κουκουβαγιασμό" που είπε και μια κοπέλα πιο πάνω, το θεωρώ μέχρι και επικύνδυνο, για τα παιδιά δλδ.

 

έχω δουλεψει και στην εκπαίδευση και έχω δει αυτό που ξεκινά με "αχ κοίτα, έβαλε το ξυλάκι στην τρύπα" να γίνεται αρρώστια κακιά και να τρώει και παιδιά και γονείς..., μήν γελιέστε, δεν είναι ασύνδετα τα πάνινα κυβάκια με τις πανελλαδικές...

 

και agent p, επειδή ο μπέμπης μου είναι πολύ βρέφος ακόμη, δεν το είχα σκεφτεί αυτό με τα αδέρφια, δεν το έχω ζήσει δλδ ακόμη, αυτό και αν είναι άσχημο... από κάτι τέτοια αρχίζουν και μετά σκοτώνονται για τα χωράφια!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που κοροϊδεύω σε άλλες, δεν θέλω να τα κάνω. Οπότε μπορεί το μωρό μου στα μάτια μου να φαίνεται το πιο όμορφο και πιο έξυπνο του κόσμου, αλλά ξέρω πως δεν είναι και δεν υπάρχει περίπτωση να το διατυμπανίζω. Εγώ μάνα κουκουβάγια δεν είμαι, έχω άλλο πρόβλημα όμως. Εχω κουνιάδα που είναι θεία κουκουβάγια και πρέπει καθε τόσο να την προσγειώνουμε. :-D

 

το οτι υπάρχει τρελός κόσμος boy's mam, οκ, i can live with it, αλλά αυτό με τον "κουκουβαγιασμό" που είπε και μια κοπέλα πιο πάνω, το θεωρώ μέχρι και επικύνδυνο, για τα παιδιά δλδ.

 

 

 

Μα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω ζευγαρι που απο τοτε που εγιναν παππουδες μεσα σε 1-2 χρονια δεν τους εκανε παρεα κανενας γιατι πολυ απλα δεν μπορουσε να τους ανεχτουν αλλο . Ακομα και να ξεκιναγε μια συζητηση περι πολεμου πχ ξαφνικα απο καπου θα ξεφυτρωναν και τα "παιδια (εγγονια) θαυματα" που ολα τα εκαναν πρωτα απο ολα τα παιδακια του κοσμου, ειναι τα ομορφοτερα, τα πιο αγαπισιαρικα , τα πιο φρονιμα και οτι αλλο περναει απο το μυαλο σας.

Ολος ο περιγυρος τους ειχε μαθει απ εξω τις "ιστοριες" των 2 μικρων -για μενα πολυ συνηθισμενων:cool:- παιδιων και εν τελει καποια στιγμη ουτε τηλεφωνο δεν τους επερναν. Δεν ειχαν κανενα αλλο ενδιαφερον ή θεμα προς συζητηση και νομιζαν οτι επειδη εγιναν αυτοι παππουδες πρεπει και ολος ο κοσμος να ανεχτει να ακουει ξανα και ξανα τα "κατορθωματα" τους λες και τους εκοφτε!

Καταλαβαινω τη μεγαλη χαρα που νιωθουν αλλα ολα εχουν και τα ορια τους.

Εγω ειμαι μια απο αυτους που τους βλεπω στο δρομο και κανω οτι δεν τους βλεπω και δεν ντρεπομαι να το πω. Εν τω μεταξυ και οι γονεις των παιδιων μια απο τα ιδια σχεδον αλλα δεν τους ξερω καλα.

Να ενας αλλος λογος να ειμαστε συγκρατημενοι και προσγειωμενοι. ;)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

effi οπως ειπα και πιο πανω πιστεψε με αν δε το εχεις συναντησει τωρα με το διαχωρισμο στααδερφια θα το δεις αργοτερα στη πορεια,,,,εχω αρχισει και το ζω καθημερινα και ειναι το μονο που με εκνευριζει αφανταστα,,,,,ωρες ωρες νοιωθω οτι η μεγαλη ειναι αορατη ενω δεν υπολειπετε καθολου απο τη μικρη,,,,μιλανε λες και το μεγαλο παιδι δεν ειναι μπροστα ελα ομως που ειναι,,,,συγνωμη ρε φιλε γειτονα γκαβος εισαι και δε βλεπεις το αλλοπαιδι???τοσο χαζος εισαι και δε καταλαβαινεις οτι ΔΕ ΛΕΜΕ ποσο ομορφη εισαι πχ μπροστα στην αδερφη της????

τους πιανεις απο το λαιμο ή οχι????

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

effi οπως ειπα και πιο πανω πιστεψε με αν δε το εχεις συναντησει τωρα με το διαχωρισμο στααδερφια θα το δεις αργοτερα στη πορεια,,,,εχω αρχισει και το ζω καθημερινα και ειναι το μονο που με εκνευριζει αφανταστα,,,,,ωρες ωρες νοιωθω οτι η μεγαλη ειναι αορατη ενω δεν υπολειπετε καθολου απο τη μικρη,,,,μιλανε λες και το μεγαλο παιδι δεν ειναι μπροστα ελα ομως που ειναι,,,,συγνωμη ρε φιλε γειτονα γκαβος εισαι και δε βλεπεις το αλλοπαιδι???τοσο χαζος εισαι και δε καταλαβαινεις οτι ΔΕ ΛΕΜΕ ποσο ομορφη εισαι πχ μπροστα στην αδερφη της????

τους πιανεις απο το λαιμο ή οχι????

 

Αυτό που περιγράφεις το έζησα με φιλους των γονιών μου. Είχαν 2 παιδιά, αλλά η μάνα παίνευε συνέχεια το αγόρι (κυρίως εκθείαζε το πόσο όμορφο ήταν, ενώ αντικειμενικά και το κορίτσι ήταν εξίσου όμορφο, μη σου πω και περισσότερο). Η μάνα προφανώς είχε το Οιδιπόδειο, αλλιώς δεν εξηγείται. Αποτέλεσμα; Ο γιος μεγάλωσε νομίζοντας πως είναι ο Σάκης Ρουβάς κι έγινε υπερφίαλος κι η κόρη έμεινε στο περιθώριο και δεν μπόρεσε να κάνει ούτε μια σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που κοροϊδεύω σε άλλες, δεν θέλω να τα κάνω. Οπότε μπορεί το μωρό μου στα μάτια μου να φαίνεται το πιο όμορφο και πιο έξυπνο του κόσμου, αλλά ξέρω πως δεν είναι και δεν υπάρχει περίπτωση να το διατυμπανίζω. Εγώ μάνα κουκουβάγια δεν είμαι, έχω άλλο πρόβλημα όμως. Εχω κουνιάδα που είναι θεία κουκουβάγια και πρέπει καθε τόσο να την προσγειώνουμε. :-D

 

Μα είναι!

 

+1

 

Αυτό, το να περηφανεύονται για τα κατορθώματα των παιδιών, είναι το χειρότερο μου…

 

Όπως και το να βάζουν τα παιδιά να μιλάνε/σηκώνουν το τηλέφωνο…

 

Έχω μία φίλη και όποτε με παίρνει τηλέφωνο, αφού πρώτα μου πει όλα τα κατορθώματα της μικρής, μου την δίνει και στο τηλέφωνο όπου την αφήνει για ένα τέταρτο να μου μιλάει…

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

εχω 4 φιλες με παιδακια στην ηλικια του μεγαλου μου!μεγαλωνουν μαζι και οποτε καποιο απο τα μικρα μας εκανε κατι το λεγαμε η μια στην αλλη!Σημερα περπατησε το ενα' date='μετα απο 2 μηνες το αλλο!Ολες χαιρομασταν για ολα τα παιδακια!

Δεν λεω για περιπτωσεις που πας σε ανα χωρο με ασχετο κοσμο και αρχιζεις να κουκουβαδιζεις!

Εχω μια φιλη που ο γιο της ο μεγαλος δεν μιλαει ακομη καθαρα,ειναι 3,5.Τωρα αεχισε να λει καθαροτερα λεξεις και καποιες φορες λεει και 2 μαζι!

Εννοειται οτι δεν της λεω ο γιο μου αυτο ο γιος μου εκεινο,αλλα και αν της πω κατι θα χαρει για το παιδι μου!

Αλλα αναμεσα σε παιδακια που αναπτυσονται φυσιολογικα δεν βρισκω το λογω να μην γινονται τετοιε κουβεντες!Οχι για να συγκρινουμε τα παιδακια...απλα κουβεντα![/quote']

 

 

μωρε εγω καταλαβαινω τι λες και μακαρι να ειχα περισσοτερες φιλες που να σκεφτονται ετσι γιατι και εμενα ειναι μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου μου αυτες που οταν λεμε να καλα μας να χαιρομαστε και να κανουμε κουβεντουλα,,,,και οχι κατευθειαν να πουνε σε τυπου σχολιο δικο μου ουφ επιτελους κοψαμε τη βραδυνη πανα ρε παιδι μου αμαν ,,,,να πουνε ααααααααπαππαπαα ακομη???εμενα απο δεκα μηνων το εκανς :shock::shock::shock:(δηλαδη τρεχα γυρευε οτι ναναι πολυχρονη ) ή αχου σημερα καταφερε η μιρκη μου να λουσει τα μαλλια της μονη της ειχε πολυ πλακα με τα μισα με αφρο και τα μισα οχι και αντι να γελαει να σου λεει μα καλα αφηνεις το παιδι σου να λουζεται μονο του???ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ,,,,,,,καταλαβαινεται πως το λεω,,,,

 

 

νομιζω το ολο θεμα ξεκιναει απο το γυρω μας κοσμο και την νοοτροπια που κουβαλαει η γενια μας και των γονιων μας οι πιεσεις που μας λεγανε γινε γιατροσ δικηγορος κλπ κλπ κλπ τι θα πει ο κοσμος βαλε αυτο στο γαμο σου παρε αυτο το αυτοκινητο κλπ κλπ κλπ κανε αυτο κανε εκεινο και τωρα σα μανες καποιες απο εμας εχουμε το γνωθι σαυτον (οχι και τη γνωση της ορθογραφιας βεβαια χιχιχ) και δε θελουμε και τα παιδια μας να τα κανουμε σουπερ ντουπερ τελεια παιδια απλα καλους ανθρωπους,,,,αλλοι ομως ακομη αντι να γεμιζουν αισθηματα τα παιδια τους τα γεμιζουν με παραφουσκωμενες ιδεες και ονειρα που ειχαν οι ιδιοι για αυτους,,,και που να πανε σχολειο:cry:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

πω πω πως έγραψα το επικύνδινος, βγάζει μάτι...

χώρια που ναι, όντως είναι πολύ επικύνδινο!

 

 

newbie g είσαι αυτή που είχε κάποτε στο τικεράκι της μια κοιλιά με λουλουδάκια? και γέννησες? να σου ζήσει ο μπέμπης!

 

και μένα η μανα μου ειναι γιαγιά κουκουβάγια και όταν αρχίζει τα "καλέ δεν ξέρεις τί κάνει" τσιμπάω, κλοτσάω, την μαζέυω άρων άρων, με κάνει ρεζίλι! το χειρότερο είναι οτι τα πιστύει κιόλας, και συγκρίνει και τα παιδάκια... γιαγιάδες, τι να πεις, τροφικοί, συμπεριφοριακοί (ποιητική αδεία κορίτσια) διαφθορείς!

 

βέβαια, όπως προείπα και πιο πάνω, όταν με πιάνουν και μένα τα καμάρια, και θέλω να μιλήσω για τα μωρά μου, σε αυτήν και στον άντρα μου πάω και λέω λέω λέω ώσπου να χορτάσω!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Αυτό, το να περηφανεύονται για τα κατορθώματα των παιδιών, είναι το χειρότερο μου…

 

Όπως και το να βάζουν τα παιδιά να μιλάνε/σηκώνουν το τηλέφωνο…

 

Έχω μία φίλη και όποτε με παίρνει τηλέφωνο, αφού πρώτα μου πει όλα τα κατορθώματα της μικρής, μου την δίνει και στο τηλέφωνο όπου την αφήνει για ένα τέταρτο να μου μιλάει…

 

 

καλα εχμ,,,,:lol::lol::lol::lol:εγω τα αφηνω να σηκωνουν το τηλεφωνο οποια προλαβει δηλ για να μιλησουν ομως στο σοϊ και στους νονους,,,σε καμια περιπτωση σε φιλες μου μονο εαν εχουν παιδακια και αυτες και μιλανε μεταξυ τους χιχιχιχι,,,,βασικα εχω μαθει και στη μεγαλη να παιρνει τηλεφωνο εχει τα τηλεφωνα της γιαγιας μπαμπα παππου γιατι δε ξερω τι μπορει να γινει ποτε,,,αμα ειναι ομως να παρει καποιον παντα μου το λεει,,,γιατι με το τηλεφωνο καλα τα παμε αλλα με το χρονο οχι ακομη,,,,και θελει ναπαρει γιαγια οταν ειναι στη δουλεια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Το τρέφουμε και μόνες μας όλο αυτό όμως, έτσι; Διότι αν τη σήμερον το δίχρονο δεν ξέρει να μετράει τουλάχιστον μέχρι το 30 κι αν δεν του έχεις πάρει και dvd εκμάθησης αγγλικών, να λέει στη γιαγιά apple αντί για μήλο όταν πεινάει, είσαι άχρηστη μάνα και η πρόνοια καραδοκεί με το ελικόπτερο...

 

Επίσης, δεν έχει πλάκα που κι εδώ τα περισσότερα θέματα που αφορούν τη συμπεριφορά (κυρίως αρνητική) των πιτσιρικίων ξεκινάνε με τη φράση "έχω ένα παιδάκι τόσων μηνών, είναι πανέξυπνο αλλά και πολύ δύσκολο" όπου υπονοείται ότι η δυσκολία είναι απόρροια της υπερβολικής του εξυπνάδας, το παιδί είναι έξυπνο και γι΄αυτό δεν κοιμάται το βράδυ αν δεν κλείσεις 3 εργατώρες να το πηγαίνεις πάνω-κάτω...

 

Άστε πια που ετοιμάζονται να έρθουν επιστήμονες από όλο τον κόσμο να μελετήσουν πώς γίνεται τα Ελληνόπουλα να κρατάνε το κεφάλι τους, να μπουσουλάνε κλπ από τα πρώτα δευτερόλεπτα της ζωής τους, παγκόσμιο φαινόμενο σου λέει! :D

 

Νομίζω πως κάνοντας παρέα με άλλες μαμάδες, και κυρίως με παιδιά παρόμοιας ηλικίας, μια νορμάλ μαμά θα καταλάβει πολύ γρήγορα πως το παιδί της δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο κι ότι η πλειοψηφία των παιδιών ακολουθεί μια πολύ παρόμοια πορεία εξέλιξης, με μικρές διαφοροποιήσεις προς τα μπρος ή προς τα πίσω... εκτός κι αν το έχει η κούτρα σου να κατεβάζεις ψείρες :) οπότε καταλήγουμε σε φαινόμενα οξείας κουκουβαγίτιδας!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...