Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ

Recommended Posts

Συγγνώμη αλλά σε ποιο τηλεφωνο επικοινωνείτε με εεταα γιατί εγώ σε αυτό το τηλεφωνικό κεντρο που παιρνω δεν το σηκώνει κανείς ποτέ...

Διαφημίσεις

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

H τελευταία ανακοίνωση της ΕΕΤΑΑ λέει:

 Σημειώνεται ότι, σύμφωνα και με το ανωτέρω έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και κατόπιν της προκύπτουσας μείωσης των ετήσιων ανώτατων ορίων δαπάνης, η σίτιση θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τη παροχή προγεύματος ή απογευματινού.

Αν καταλαβαίνει κάποιος/α τι εννοούν...

Διαφημίσεις

H τελευταία ανακοίνωση της ΕΕΤΑΑ λέει:

 Σημειώνεται ότι, σύμφωνα και με το ανωτέρω έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και κατόπιν της προκύπτουσας μείωσης των ετήσιων ανώτατων ορίων δαπάνης, η σίτιση θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τη παροχή προγεύματος ή απογευματινού.

Αν καταλαβαίνει κάποιος/α τι εννοούν...

Κορίτσια μην μπερδεύεστε και μην αναρωτιέστε άδικα! αφενός κατά την γνώμη μου,η αναφορά στο θέμα της σίτισης είναι ξεκάθαρη (ότι πλέον δλδ το μεσημεριανό θα επιβαρύνει τους γονείς) και αφετέρου πήγα η ίδια στην ΕΕΤΑΑ και μίλησα με την υπεύθυνη του προγράμματος για τους παιδικούς σταθμούς και μου το επιβεβαίωσε κι εκείνη.Το μοναδικό που μπορούμε να κάνουμε,είναι να ζητήσουμε απ'τον εκάστοτε παιδικό σταθμό,να επιβαρυνθούμε με 300 ευρώ ετησίως για την σίτιση,όπως όριζε η αρχική εγκύκλιος.Αυτό βέβαια για να γνωρίζετε,είναι στην ευχέρεια του κάθε σταθμού για το αν θα το δεχτεί ή όχι.Πλέον ο κάθε σταθμός μπορεί να ζητήσει σχεδόν όποιο ποσό επιθυμεί! και σημειώνω εδώ πως η ΕΕΤΑΑ δεν μπορεί να επέμβει σε αυτό.Όπως επίσης δεν μπορεί να επέμβει και στον τρόπο εξόφλησης των τροφείων.Για το αν δλδ μας τα ζητάνε εφάπαξ κλπ.Αυτά και από εδώ και στο εξής,βοήθειά μας!

glitterfy114605T710D30.gif

Καλησπέρα!!Ρώτησα και στο facebook , αλλά ρωτάω και εδώ!Μήπως γνωρίζετε πότε θα πάνε οι εντολές τοποθέτησης στον σταθμό, γιατί πήγα σήμερα και δεν τις είχε και επίσης μου είπε οτι για τυπικούς και πρακτικούς λόγους δε μπορούμε να ξεκινήσουμε μέχρι να έρθουν και να σιγουρευτούμε!!Επίσης είναι υπεράριθμοι και προσπαθούν να το δουλέψουν με την ΕΕΤΑΑ η οποία δεν απαντά!!Μπορεί να μη μας πάρει λέτε;;

Κι εγώ σήμερα που πήρα τηλ μου είπαν οτι δεν έχουν καμία ενημέρωση και ούτε ξέρουν πότε θα έχουν.Και ο ΕΕΤΑΑ δεν σηκώνει κανένα τηλ για να ξέρουμε τι γίνεται.Είναι τόσο χρονοβόρο να σταλούν οι λίστες στους παιδικούς σταθμούς ή θ τις αλλάξουν πάλι?Και πως θα προγραμματίσουμε εμείς την καθημερινότητά μας?Ειναι απαράδεκτο να μας έχουν έτσι στο περίμενε

Καλησπέρα!!Ρώτησα και στο facebook , αλλά ρωτάω και εδώ!Μήπως γνωρίζετε πότε θα πάνε οι εντολές τοποθέτησης στον σταθμό, γιατί πήγα σήμερα και δεν τις είχε και επίσης μου είπε οτι για τυπικούς και πρακτικούς λόγους δε μπορούμε να ξεκινήσουμε μέχρι να έρθουν και να σιγουρευτούμε!!Επίσης είναι υπεράριθμοι και προσπαθούν να το δουλέψουν με την ΕΕΤΑΑ η οποία δεν απαντά!!Μπορεί να μη μας πάρει λέτε;;

Επικοινωνησα πριν απο λιγο με τον παιδικο σταθμο που επιλέγει ο γιός μου. Οι νέες εντολές τοποθέτησης στάλθηκαν χτες το βραδυ και αναμένουν από στιγμή σε στιγμή να τις παραλάβουν....

Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με τα επιλαχόντα παιδάκια.

Είδα όλη την λίστα με τις επιλαχούσες και είμαστε πρώτοι επιλαχόντες στις 2 επιλογές που βάλαμε πως ξέρουμε αν περνάμε σε παιδικό και ποια είναι η διαδικασία?

Διαφημίσεις

κι επειδη απο οτι ειδα στο facebook υπαρχουν κι αλλες σαν κι εμενα αναφερομαι συγκεκριμενα στον παιδικο του **** στο νεο φαληρο (διαβασα οτι για το μοσχατο τους ειπαν οτι μπορουν να στελνουν φαγητο απο το σπιτι ισχυει;;;) ο οποιος ειχε 130 θεσεις που σημαινει οτι ενα ολοκληρο σχολειο θα λειτουργησει μεσω εσπα και που επισης σημαινει οτι αν δεν τους δωσουμε αυτα που ζητανε τωρα μεχρι να πληρωθουν απο το εσπα δεν θα εχουν να πληρωσουν κι αυτοι με την σειρα τους τις υποχρεωσεις τους....περιμενουν δηλαδη με λιγα λογια να ξελασπωσουν απο εμας και η μειωση των τροφειων φετος τους ηρθε κουτι....κι η εεταα δεν παιρνει θεση. τουλαχιστον να εχουμε μια κοινη σταση ολοι (να επιμεινουμε αν μη τι αλλο στην μηνιαια πληρωμη και οχι στο εφαπαξ ποσο, αλλο να δωσω 60-70 ευρω το μηνα κι αλλο 700 μια κι εξω) ωστε να αναγκαστουν να το δεχτουν. και πραγματικα οι οικογενειες που συμμετεχουν υποτιθεται οτι συμμετεχουν γιατι δεν εχουν να πληρωσουν να πανε τα παιδια παιδικο. που θα βρουν τωρα εστω και αυτα τα 70 ευρω τον μηνα στις εποχες που ζουμε;;;

ακριβώς τα ίδια μου είπαν και μένα για τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό και είμαι προβληματισμένος..

hellooo!

εμενα μου ειπαν απο τον εεταα να κανω εγγραφη καταγγελια στον παιδικο που δεν δεχονται τα παιδια μας γιατι ειναι παρανομο...

οσο για τους δημοσιους παιδικους ειναι αναλογα με το εισοδημα νομιζω,στον δικο μας δημο ειναι 90 ευρω τον μηνα αλλα εμεις που ειμαστε τριτεκνοι δεν πληρωνουμε ..αυτο για τα τροφεια το ελεγε μεσα στα χαρτια που ειχανε βγει τοτε με τις αιτησεις βασικα...

και βρε κοριτσια αν κανω καταγγελια λετε να βγαλω καμια ακρη???

και να αλλαξουν παιδικο στα παιδια μου αν το ζητησω λετε να παιζει ή μπα??!!

labc81

hellooo!

εμενα μου ειπαν απο τον εεταα να κανω εγγραφη καταγγελια στον παιδικο που δεν δεχονται τα παιδια μας γιατι ειναι παρανομο...

οσο για τους δημοσιους παιδικους ειναι αναλογα με το εισοδημα νομιζω,στον δικο μας δημο ειναι 90 ευρω τον μηνα αλλα εμεις που ειμαστε τριτεκνοι δεν πληρωνουμε ..αυτο για τα τροφεια το ελεγε μεσα στα χαρτια που ειχανε βγει τοτε με τις αιτησεις βασικα...

και βρε κοριτσια αν κανω καταγγελια λετε να βγαλω καμια ακρη???

και να αλλαξουν παιδικο στα παιδια μου αν το ζητησω λετε να παιζει ή μπα??!!

Αυτό ισχύει μόνο για εγγραφές κατευθείαν στο δήμο κι όχι μέσω ΕΣΠΑ, γιατί με το πρόγραμμα είναι εντελώς δωρεάν. Τα τροφεία στην πρώτη περίπτωση καθορίζονται βάσει εισοδήματος κι άλλων κοινωνικών κριτηρίων και σε πολλές περιπτώσεις είναι μηδενικά.

Διαφημίσεις

Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με τα επιλαχόντα παιδάκια.

Είδα όλη την λίστα με τις επιλαχούσες και είμαστε πρώτοι επιλαχόντες στις 2 επιλογές που βάλαμε πως ξέρουμε αν περνάμε σε παιδικό και ποια είναι η διαδικασία?

Καταρχάς δες πόσες θέσεις είχε ανακοινώσει η δομή αρχικά και μετά μέτρα πόσα παιδάκια πήρε (1η και 2η λίστα). Στη δική μας περίπτωση έχει πάρει 2 λιγότερα (αντί για 55 έχει πάρει 53) και σε επικοινωνία μαζί τους μας είπαν θετικά πράγματα, δηλαδή πως οι θέσεις θα συμπληρωθούν με τους επιλαχόντες. Αν όχι, ελπίζεις πως οι γονείς ενός παιδιού θα πιάσουν το Τζόκερ και θα φύγουν μόνιμα στις Μπαχάμες αρα το παιδάκι θα πάει εκεί παιδικό και θα αδειάσει μια θέση :)

Χαχαχαχα καλό.

Παίζει μια θέση κενή στην δεύτερη επιλογή μας το παιδάκι που ήταν να πάει είναι φίλος μας και γράφτηκε σε ιδιωτικό. Άλλα πόσο γρήγορα γίνεται η διαδικασία με τους επιλαχόντες? Αφού ακόμα ακούω ενημερώνουν τα παιδάκια που μπήκαν σίγουρα?

Χαχαχαχα καλό.

Παίζει μια θέση κενή στην δεύτερη επιλογή μας το παιδάκι που ήταν να πάει είναι φίλος μας και γράφτηκε σε ιδιωτικό. Άλλα πόσο γρήγορα γίνεται η διαδικασία με τους επιλαχόντες? Αφού ακόμα ακούω ενημερώνουν τα παιδάκια που μπήκαν σίγουρα?

εχουν κανει την αρνηση θεσεις για να κινηθει η διαδικασια επιλαχοντων πιο γρηγορα???γιατι αν δεν κανεις στην εεταα αρνηση θεσης τοτε γινεται η εξης χρονοβορα διαδικασια,,,πρωτα περιμενει ο παιδικος σταθμος μεχρι τις 21/09 ολες τις ωφελουμενες να υπογραψουν και μετα στελνει πισω στην εεταα οτι ξερετε αυτες δεν ηρθανε οποτε γινεται ετσι αρνηση θεσης και μετα της δινουνε λιστα στο παιδικο και σε παιρνουν τηλεφωνο αν θες την θεση,,,,,αλλα εχε το νου σου γιατι καποιοι μπορει να σε παραβλεψουν γιατι συνηθως οι επιλαχουσες δε ψαχνονται οπως εσυ που ξερεις οτι αδειαζει θεση και μπορει να παρουνε κανα γνωστο παιδι,,,οποτε εχε το νου σου ,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Περιμένουμε κι εμείς εντολές τοποθέτησης, αυτό που συμβαίνει φέτος είναι χαρακτηριστικό της εποχής. Λάθη επί λαθών και οι γονείς σε απόγνωση!

Τουλάχιστον ας μας ενημερώσουν ότι δεν θα γίνει ανάκληση ονομάτων στους συμπληρωματικούς πίνακες και δεν θα βρεθούμε ξανά στις επιλαχούσες (θα έπρεπε να είναι αυτονόητο αλλά δεν είναι!)

καλημέρα εγω πηρα τηλεφωνο τωρα στον σταθμό ειμαι επιλαχουσα! 6η στη σειρα και μου ειπαν οτι ακομα δεν εχουν ερεθ καν οι εντολες !!

ξερετε καμια κοπελα τι γινετε με της επιλαχουσες μας ειδοποιει ι εεταα ενα και εφοσον η πρεπει να παιρνουμε εμεις τηλ??

ff033a3307.png

Καλησπέρα... Ρώτησα την εεταα τι γίνεται με τις επιλαχούσες και μου είπαν εφόσον αρνηθεί καποιος γονέας να πάει το παιδάκι του στέλνει η δομή λίστα διαγραφής με το παιδάκι - παιδάκια αν μαζευτούν πολλά στο εεταα και μετά ενημερώνει με την σειρά του το εεταα τους επιλαχόντες... Ρώτησα καποιο χρονικό πλαίσιο να μου δώσουν και μου είπαν οτι δεν υπάρχει ανάλογα το πότε θα τους στείλει η δομή την λίστα διαγραφής...

Νομίζω οτι δεν είναι και πολύ αισιόδοξα τα πράγματα για τους επιλαχόντες τουλάχιστον για τον Σεπτέμβριο... Καθώς τώρα προσπαθούν όλοι να οργανωθούν και να δουν πόσα παιδάκια τελικά θα μπουν.

koritsia ego pantos ksero oti oi domes mexri tin paraskevi prepei na exoun enimerosei tin eetaa gia to poses kenes theseis exei to kathe sxolio kai me tin sira tous tha enimerosoun tis epilaxouses..ligo ipomoni kai mesa stin epomeni evdomada tha exoun parei kai apo epilaxouses

Κορίτσια μην μπερδεύεστε και μην αναρωτιέστε άδικα! αφενός κατά την γνώμη μου,η αναφορά στο θέμα της σίτισης είναι ξεκάθαρη (ότι πλέον δλδ το μεσημεριανό θα επιβαρύνει τους γονείς) και αφετέρου πήγα η ίδια στην ΕΕΤΑΑ και μίλησα με την υπεύθυνη του προγράμματος για τους παιδικούς σταθμούς και μου το επιβεβαίωσε κι εκείνη.Το μοναδικό που μπορούμε να κάνουμε,είναι να ζητήσουμε απ'τον εκάστοτε παιδικό σταθμό,να επιβαρυνθούμε με 300 ευρώ ετησίως για την σίτιση,όπως όριζε η αρχική εγκύκλιος.Αυτό βέβαια για να γνωρίζετε,είναι στην ευχέρεια του κάθε σταθμού για το αν θα το δεχτεί ή όχι.Πλέον ο κάθε σταθμός μπορεί να ζητήσει σχεδόν όποιο ποσό επιθυμεί! και σημειώνω εδώ πως η ΕΕΤΑΑ δεν μπορεί να επέμβει σε αυτό.Όπως επίσης δεν μπορεί να επέμβει και στον τρόπο εξόφλησης των τροφείων.Για το αν δλδ μας τα ζητάνε εφάπαξ κλπ.Αυτά και από εδώ και στο εξής,βοήθειά μας!

Καλησπέρα κορίτσια το οποιοδήποτε ποσό λοιπόν μπορεί να είναι και κοντά στα 1780 ευρώ που μου ζητήθηκε εμένα από ιδιωτικό παιδικό. ΝΑΙ μάλιστα. 178 ευρώ το μήνα για την σίτιση του παιδιού για 10 μήνες....!!!!! λυπάμαι αλλά μπορεί να μην συμφωνώ με τα 300 ή 400 ευρώ αλλά όχι και 1780. Με τον παιδικό δεν ήρθα σε αντιπαράθεση ούτε έχει νόημα, έστειλα επιστολή στην ΕΕΤΑΑ, στους αρμόδιους διαχειριστές του προγράμματος και στον Υπουργό τον ίδιο. Δεν πρέπει να υπάρχουν παραθυράκια .....ξεκάθαρα πράγματα μέχρι ποιο ποσό μπορούν να χρεώσουν. Παρακαλώ σημειώστε ότι δεν χρησιμοποιούμαι σχολικό. το ποσό ήταν για την σίτιση και μόνο.

Σαφώς δεν πρόκειται να διαγραφώ από το πρόγραμμα (γιατί δεν μπορώ να επιβαρυνθώ τα 178 το μήνα) και βέβαια ούτε πρόκειται να δώσω την θέση μου σε μια άλλη μαμά που θα είναι με λιγότερα μόρια αλλά θα δεχθεί να πληρώσει το ποσό. Εάν έχει κάποια άλλη μαμά αυτό το θέμα επειδή μίλησα με την ΕΕΤΑΑ, να πάει άμεσα να υπογράψει την εντολή τοποθέτησης για να μην διαγραφή και μετά να διαπραγματευτεί με τον παιδικό. Εγώ τους ενημέρωσα ότι πάνω από 100 ευρώ που το θεωρώ ένα λογικό ποσό δεν θα πρέπει να δώσω. Περιττό να πω ότι όταν διάλεξα το σταθμό ήξερα ότι θα είναι τελείως δωρεάν, γιατί ούτε σχολικό θέλαμε ούτε υπήρχαν άλλες επιβαρύνσεις. Εάν πάλι αρνηθούν τότε θα ζητήσω μετακίνηση (κατ' εξαίρεση και για λόγους ανωτέρας βίας) στην επόμενη επιλογή μου όπου ήδη μίλησα με τον παιδικό και με χρεώνουν μόνο 40 ευρώ το μήνα για σίτιση και 60 εάν χρειαστώ μεταφορά.

Δεν έχω πρόβλημα με τον παιδικό αλλά όταν τον διάλεξα είχα συγκεκριμένα πράγματα υπόψη μου. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την σκέφτονταν όταν μου είπαν αυτό το ποσό, περιττό να πω ότι είμαι μονογονεική.

το πρόγραμμα είχε σκοπό να οφελήσει τους πιο αδύναμους κοινωνικά και οικονομικά, καταλαβαίνω και τους παιδικούς και τις μειώσεις και τα έξοδα που κάνουν αλλά 1780 ευρώ....ευτυχώς που η ξαδέλφη μου είναι γιατρός και μπορεί αν μου προσφέρει πρώτες βοήθειες;;;

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...