Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ

Recommended Posts

και εμένα η μικρή μου πάει ήδη 3 εβδομάδες, οι δασκάλες της έμαθαν να της δίνουν και την φαρμακευτική της αγωγη που είναι εφόρου ζωής και τώρα άντε πάλι άγχος μη γίνει καμιά βλακεία...

Πάντως Τζίνα η κουνιάδα σου θα είναι σε πολύ καλά χέρια είχα τη μικρή μου από 13 μηνών εκεί.

Είδα όλα τα ονόματα που πέρασαν στο σταθμό που ήθελα αλλά κανένα δεν έχει δηλώσει πρώτη επιλογή τον σταθμό που μας πήραν άρα δεν υπάρχει καμία πιθανότητα.

Διαφημίσεις

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΑΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ 50 ΕΥΡΩ ΚΑΙ 100 ΤΑ ΧΑΡΤΙΚΑ ..ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΦΕΡΕΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 350 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΒΑΦΤΙΣΑΝΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ...ΕΤΣΙ ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ.....ΠΡΙΝ ΠΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΕ ΜΕΤΑ....

εχεις δικιο αυτο ισχυει....αυτο μας ειπαν απο τον παιδικο που μπηκαμε....

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια, εμάς ο παιδικός δεν είχε δηλωμένη την σίτιση, παρ όλα αυτά το πρωινό δεν ήταν μέσα?

Προς το παρόν τρώει στο σπίτι αλλά όταν θα έρθει ο καιρός να πηγαίνει στις 8 δεν γίνεται να μένει νηστική μέχρι τις 1 που τρώνε το φαγητό που στέλνουμε. Εκτός αυτού στα παιδάκια που δεν είναι μέσω ΕΣΠΑ δίνεται πρωινό κανονικά τα δικά μας τι θα κάνουν θα κοιτάνε?

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΝ ΑΙΤΙΣΙ ΑΛΛΑΓΗ ΔΟΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ...ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΤΙΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ..ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΑΛΛΗ...ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΕΙΝΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΒΩΗΘΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΡΙΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΠΑ...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΧΑΡΤΟΝΙΑΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΙ ΣΤΟ ΕΣΠΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ Η ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΜΕΣ....ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΡΑ ΣΤΗ ΔΟΜΗ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ 50 ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ 100 ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΣΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟ ΤΗΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΓΓΡΑΦΗ Κ ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ..ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΙ ΝΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ....ΓΙΑΥΤΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΖΗΤΑΝΕ.............

τελος ενημερωτικα μπορει να γινει αλλαγη σε δομες αναμεσα ομως στον ιδιο φορεα δηλαδη αναμεσα σε δημοτικους σταθμους ενος δημου ή μετα να βρειτε μανουλα που θελει και αυτη ανταλλαγη,,,,,στην ομαδα στο φβ εχουν αναρτησει μανουλες ''αγγελιες''για ανταλλαγη παιδικων σταθμων,,,,,για κοιταχτε και εκει μηπως πεσετε σε καμια που θελει οτι και εσεις,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

Διευκρίνισαι σε παρακαλώ που είναι αυτές οι αγγελίες γιατί δεν τις βρίσκω και με ενδιαφέρει πάρα πολύ

τελος ενημερωτικα μπορει να γινει αλλαγη σε δομες αναμεσα ομως στον ιδιο φορεα δηλαδη αναμεσα σε δημοτικους σταθμους ενος δημου ή μετα να βρειτε μανουλα που θελει και αυτη ανταλλαγη,,,,,στην ομαδα στο φβ εχουν αναρτησει μανουλες ''αγγελιες''για ανταλλαγη παιδικων σταθμων,,,,,για κοιταχτε και εκει μηπως πεσετε σε καμια που θελει οτι και εσεις,,,,

εδω στην ομαδα αυτη,,,αν δε σε βγαζει κατευθειαν στο λινκ με τα αρχεια,,,,πας στα αρχεια και δες γραφει λιστα μητερων που επιθυμουν αλλαγη παιδικου https://www.facebook.com/groups/epistolidiamartirias/doc/425352340835609/

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

γεια σας!!

εγω ειμαι εξω φρενων και με τον εετααα αλλα και με τον ενα παιδικο που εχουν παρει τις μικρες...

εχω 3 παιδια..τον γιο μου τον πηραν στην πρωτη μας επιλογη ολα καλα...

τις διδυμες ομως τις πηραν στην 2η μας επιλογη και η διευθυντρια του σταθμου μας λεει οτι δε μας δεχεται γιατι ειναι υπερραριθμοι,,,κι εγω τι πρεπει να κανω τωρα βρε κοριτσια????

αφηστε οτι μας εκλεισε κ το τηλ καταμουτρα η συγκεκριμενη,,,να σας πω το ονομα του σταθμου για να τον αποφευγετε,,,,εκπαιδευτικοι σου λεει μετα.....:(

ααααα και στον εεταα που το ειπα και τους ρωτησα αν μπορω να αλλαξω δομη κ να παω στην 3η μας επιλογη μου ειπαν οτι δεν γινεται...μα κ εκει που περασαν τα παιδια δεν τα δεχονταιιιιι.............

labc81

γεια σας!!

εγω ειμαι εξω φρενων και με τον εετααα αλλα και με τον ενα παιδικο που εχουν παρει τις μικρες...

εχω 3 παιδια..τον γιο μου τον πηραν στην πρωτη μας επιλογη ολα καλα...

τις διδυμες ομως τις πηραν στην 2η μας επιλογη και η διευθυντρια του σταθμου μας λεει οτι δε μας δεχεται γιατι ειναι υπερραριθμοι,,,κι εγω τι πρεπει να κανω τωρα βρε κοριτσια????

αφηστε οτι μας εκλεισε κ το τηλ καταμουτρα η συγκεκριμενη,,,να σας πω το ονομα του σταθμου για να τον αποφευγετε,,,,εκπαιδευτικοι σου λεει μετα.....:(

ααααα και στον εεταα που το ειπα και τους ρωτησα αν μπορω να αλλαξω δομη κ να παω στην 3η μας επιλογη μου ειπαν οτι δεν γινεται...μα κ εκει που περασαν τα παιδια δεν τα δεχονταιιιιι.............

καλημερα ειπες στην εεταα οτι ο σταθμος σας ειπε οτι δε σας δεχετε επειδη και καλα ειστε υπερραριθμοι και απο την εεταα δεν ασχοληθηκαν????γιατι ειναι παρανομο να μη πας στο σταθμο που περασεις το ιδιο προβλημα ειχε μια μητερα και της ειπανε απο την εεταα οτι ειναι παρανομο αυτο που της ειπανε και πηγε και εκανε στην εεταα επωνυμη καταγγελια και τρεχει το θεμα τωρα αυτο ,,,,,,δε γινεται να μη σας δεχτει ο σταθμος ,,μονο ΑΝ ειχει δηλωσει οτι δεν διαθετει πια τις θεσεις που ειχε διαθεσει στο προγραμμα με τις αιτησεις το μαιο και αυτο μπορεις ανετα να το τσεκαρεις απο το σαιτ της εεταα εκει που λεει συμπληρωματικοι πινακες ενα κουτακι που λεει λιστα με σταθμους που μειωσανε τις θεσεις τους,,,μη το αφησεις ετσι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Είναι όντως πρόβλημα που ερχόμαστε σε αντιπαράθεση με τους παιδικούς μας, όμως για εμένα φταίνε αυτοί που βιάζονται. Ρίξτε μια ματιά στην πρόσκληση 1035/19-06-2012 της εεταα http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/19062012_prosklisi_2012_2013.zip στο ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 2012_ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΕΣ-νέα πρόσκληση.doc σελίδα 13 δεύτερη παράγραφος

"Τα ανωτέρω ποσά καλύπτουν το συνολικό κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών, πλην της μετακίνησης για τις Δομές των περιπτώσεων Α1.1, Α1.2, Α2, Β1 και Β2, ανά θέση και ως εκ τούτου, ο Ανάδοχος δεν δύναται να προβεί σε είσπραξη τροφείων ή άλλης μορφής διδάκτρων ή οποιουδήποτε αντιτίμου από τις ωφελούμενες (όπως για παράδειγμα κόστος εγγραφής) ή δαπάνες διοργάνωσης εκδηλώσεων στο πλαίσιο των θρησκευτικών εορτών ή εθνικών επετείων."

Επίσης, στην σελίδα 8 αναφέρει πως "Επίσης, σε περίπτωση υπέρβασης του συνολικού προϋπολογισμού της Πρόσκλησης, ο δικαιούχος μπορεί να προβεί σε οριζόντια μείωση του εγκεκριμένου ποσού ανά Φορέα /Δομή."

Δηλαδή η οριζόντια μείωση του ποσού είχε ήδη προβλεφθεί, με την υφιστάμενη πρόσκληση, ενώ εξακολουθεί να ισχύει πως δεν μπορούν να μας ζητήσουν λεφτά για ΚΑΜΙΑ υποχρεωτική υπηρεσία. (μόνο για μετακίνηση, εκδρομές κλπ). Η σίτιση, τουλάχιστον για τους ιδιωτικούς, είναι υποχρεωτική υπηρτεσία, αφού δεν δέχονται φαγητό από το σπίτι. Μέχρι να τροποποιηθεί η πρόσκληση (όπως έγινε με την 1322/16-07-2012 τροποποίηση για το έτος απόκτησης εισοδήματος) και σύμφωνα και με αυτά που γράφει η εντολή τοποθέτησης (όταν υπογράφετε πρέπει να σας δίνουν το αντίγραφο) δεν πρέπει να δώσουμε ούτε ένα ευρώ, καθώς δεν έχουν το δικαίωμα να το πάρουν.

Ανακοινώθηκε από την ΕΕΤΑΑ πως μεταξύ άλλων:

"Σημειώνεται ότι, σύμφωνα και με το ανωτέρω έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και κατόπιν της προκύπτουσας μείωσης των ετήσιων ανώτατων ορίων δαπάνης, η σίτιση θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τη παροχή προγεύματος ή απογευματινού."

και προσπαθούν να μας πείσουν οι παιδικοί πως λέει να μην μας δίνουν μεσημαριανό. Λάθος. Λέει απλά πως η σίτιση περιλαμβάνει πρόγευμα. Για όλους.

Αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει όντως πρόβλημα με την μείωση που έχουν υποστεί οι παιδικοί και αντιστοιχεί σε 33 ευρώ το μήνα (επί 11 μήνες), όμως μέχρι να πάρουν μια απόφαση (όχι ανακοίνωση) από τα κεντρικά δεν είναι δουλειά μας να διαπλεκτιζόμαστε με τους παιδικούς για το αν θα τους πληρώσουμε.

Μέχρι να αλλάξει κάτι, ΔΕΝ θα τους πληρώσουμε, και ας πιέσουνε αυτοί την ΕΕΤΑΑ να βγάλει ανακοίνωση. Και τα παιδιά μας θα τρώνε κανονικά (τουλάχιστον για τις δομές που έχουνε δηλώσει σίτιση).

Διαφημίσεις

OK, είχα 100 απορίες και ως τώρα έχουν λυθεί οι 10, ας πούμε. Να προσθέσω άλλη μία: Με τις δομές που ανακοίνωσαν π.χ. 55 θέσεις και έχουν πάρει ως τώρα 53 παιδάκια (32 στην πρώτη "κατανομή" και 21 στη δεύτερη) τι γίνεται; Οι 2 πρώτες επιλαχούσες τι κάνουν, ένσταση; Ε ρε γλέντια.

Κι εμάς μας πήρανε στους συμπληρωματικούς. Έχω όμως μια απορία για μια φίλη και γειτόνισσα που ενώ στα μόρια είναι πιο πάνω απο όλες όσες γνωστές έχουμε κάνει χαρτιά και μας πήρανε μέσω έσπα στους δημοτικους παιδικους της γειτονιας, δεν την πήρανε επειδη έκαναν λάθος στην ΕΕΤΑΑ και απορίψανε το κοριτσάκι γιατι είναι λέει μικρό. Έκαναν ένσταση αλλά συνεχίζουν και είναι στις λίστες των απορριπτέων.

Να ξαναπώ ότι το λάθος είναι της ΕΕΤΑΑ και αυτό φαίνεται απ'τη λήξιαρχικη πράξη. Τώρα τι γίνεται; Τι μπορούμε να κάνουμε; Γιατί δεν διορθώσανε το λάθος όταν έγινε η ένσταση;

Ευχαριστώ πολύ

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

εγω κοριτσια μιλησα σημερα με τον σταθμο που μας πηραν και οντως δεν εχουν λαβει ακομα εντολες τοποθετησης οπως μου ειπαν κι εμενα. και τωρα αρχιζουν τα "ωραια": τους λεω περα απο τα 440 που ζηταγαν απο την αρχη για μεταφορα τι αλλο πληρωνουμε; μου λεει 300 για σιτηση και 200 για γραφικη υλη. της λεω η γραφικη υλη δεν καλυπτεται απο την εεταα με τα 100 που λεει η προσκληση; αυτα λεει δεν φτανουν για τιποτα. της λεω περσι ομως δωσατε λιστα (το ξερω απο γνωστη μου που ειχε περασει περσι εκει με ιδιας ηλικιας με το δικο μου τωρα παιδακι η οποια τα πηρε μονη της και δεν της πηγαν πανω απο 70 ευρω) και μου λεει αμα θελετε σας την δινω κι εσας.αντε εδω φαινεται να συμφωνουμε σε κατι και ερχεται το ωραιοτατο: και πως εξοφλειται το ποσο την ρωταω. και μου λεει εφαπαξ!!!!!!!!!! ή το πολυ σε 2 δοσεις μια τον σεπτεμβριο και η αλλη τον οκτωβριο!!!!!!!!!! κι εγω που δεν εχω να δωσω 700 ή 350 ευρω μονοκοπανια τι μπορω να κανω και πως με καλυπτει η εεταα σε αυτο, οταν δεν μπορω να βρω κανενα στα τηλεφωνα και οταν κι αυτοι απο οτι διαβασα απο εσας πεταξαν το μπαλακι στους παιδικους;;;; εσας τι σας εχουν πει για τον τροπο πληρωμης απο τους σταθμους που περασατε; αν επιμεινω να τα πληρωσω μηνα-μηνα εχουν δικαιωμα να μην παρουν το παιδι τελικα; για να ξερω να ειμαι προετοιμασμενη οταν παω εκει ποσο να το τραβηξω....

Εμένα σήμερα μου είπαν για σίτιση 660 ευρώ, καλά κάθε σταθμός άλλη τιμή λέει;

100 εγγραφή και 180 για γραφική ύλη. Και βέβαια ή εφάπαξ ή μισά τώρα και τα άλλα μισά τον άλλο μήνα !!!! εάν μπορούσαμε να δώσουμε έτσι απλόχερα 400 ευρώ κάθε μήνα τότε γιατί κάναμε αίτηση εσπα;;;; μας κοροϊδεύουν.......

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum αλλα ειμαι τοσο αγανακτισμενη απο 2 περιστατικα που μας συνεβησαν που δεν μπορω να μην ασχοληθω...το σαββατο που μας περασε το 2ο παιδι μου εγινε και αυτο ΄΄επιλεξιμο΄΄ στον ιδιο παιδικο που ειναι και το αλλο μου παιδι. Την δευτερα το πρωι πηγαινω μεσα στην καλη χαρα και αφου παραδιδω τοενα κανονικα ρωταω ποτε θα ερθουν οι καινουριες εντολες για να γραψω και το αλλο.......και εκει αρχισαν τα γλεντια!!! μου λενε οτι εγινε λαθος ειμασταν, ειμαστε και θα ειμαστε υπαραριθμοι και η ΕΕΤΑΑ δεν λεει να το καταλαβει και δεν θα παρουμε κανενα παιδι.....η πιεση 25.....πηγαινω στα κεντρικα της ΕΕΤΑΑ Θεσσαλονικης και μας υποσχονται ολες εμας τις αδικιμενες να μας βαλουν σε αλλους παιδικους που εχει ακομα θεσεις....καλμαρω λιγο και λιγο ακομα αφου μου λενε οτι θα γινει και μεταγραφη του 1ου παιδιου μαζι με το 2ο....ξεχασα να σας πω οτι απο την 1η μερα προσαρμογης μπηκα και στην λιστα του σχολικου λεωφ. με 50ε το μηνα αν και δεν θα περνουσε απο το σπιτι μου λογω κοστους!!!!! γινεται ανακληση της λιστας βγαινουν οι καινουριες πουθενα το ονομα μας....περιμενουμε καμια ανακοινωση οπως ειπαν για τις αδικημενες τιποτα....εγω ομως παρολα αυτα εχω ενημερωσει τον παιδικο απο το πρωι και μου ειπανε αν βγει κατι να ενημερωσω και εγω εγκαιρα για να τον διαγραψουν...την επομενη πηγα να αφησω το παιδι αποφασισμενη πως το 2ο δεν θα παει πουθενα και ενω εχεικαι αλλες μαμαδες μπροστα, χωρις καλημερα και χαμογελο, μου λεει ΄΄τελικα πειτε μου θα διαγραφει σημερα το παιδι???΄΄ λεω ΄΄ οχι γιατι την μικρη δεν την πηρανε πουθενα οποτε ειναι ασκοπο΄΄, και αρχιζει μια επιθεση οτι πηγαινω καθε μερα και κανω φασαρια και οτι αφου δεν υπαρχουν θεσεις εδω για πιο λογο δεν δηλωσαμε τον αλλον της τον παιδικο που εχει σε αλλη περιοχη να παμε το ενα με πληρωμη και το αλλο με το εσπα??? εκει ηταν το προβλημα ...τα λεφτα...αυτο εγινε την δευτερα και σημερα τριτη πηγα 09'05 (ενω το χαρτι ελεγε 09'00) χτυπησα 2 φορες δεν μου ανοιξε και οταν ανοιξε στην τριτη μου ειπε οτι αργησα.....τοτε βρηκα την ευκαιρια να την ρωτησω για το σχολικο ποτε ξεκιναμε.....και τι μου λεει ???? απο σημερα το σχολικο 100ε το μηνα και αν εχει θεσεις αλλιως θα το φερνεται εσεις.....η πιεση εδω 30....πηγα ΕΕΤΑΑ εκανα καταγγελια (να σημειωσω οτι η κυρια εχει απο περσι 130 καταγγελιες και μαλλον φετος θα ξεπερασει τις 150 απο οτι μου ειπανε) ζηταω την διαγραφη του παιδιου και εγγραφη του αλλου δεν με νοιαζει πλεον που αρκει να εχει σχολικο.....edit admin να προσεξετε τι θα επιλεξετε του χρονου αν θα ειναι στο ΕΣΠΑ.....και γιατι την βαλανε και φετος με τοσες καταγγελιες δεν εχω καταλαβει........συγνωμη για τα πολλα λογια αλλα ειμαι πραγματικα αγανακτισμενη και μετανιωμενη!!!!

Καλησπέρα και από μένα!!!!!Τί φρίκη όλο αυτό που συμβαίνει με τα παιδάκια!!!Κι όσο σκέφτομαι οτι υπάρχουν μανούλες που είναι εντελώς μόνες και πρέπει να δουλέψουν και δεν έχουν να αφήσουν το παιδί τους τρελλαίνομαι!!Και μιλάμε για παιδιά, ψυχούλες!!Τί κράτος, τί σύστημα!!!Καμία τάξη, καμία συνέπεια, κανένα φιλότιμο, κανένας σεβασμός!!

Πέραν λοιπόν της κρίσης μου, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για μια φίλη που δεν έχει τη δυνατότητα να μπεί!!Είχε κάνει αίτηση και στον δημόσιο παιδικό της γειτονιάς της και στο ΕΣΠΑ.Από το δημόσιο της είπαν οτι είναι μέσα , αλλά αν δε πάρουν έκτακτο προσωπικό δε θα γράψουν κανένα καινούριο παιδάκι.Απ'την άλλη στο ΕΣΠΑ πρέπει να απαντήσει άμεσα έτσι δεν είναι;Η ίδια προτιμάει τον δημόσιο σταθμό, αλλά αναρωτιέται αν και πότε θα πάρουν προσωπικό. Πέρυσι σε μια άλλη περιοχή πήραν προσωπικό κοντά στο Πάσχα!!Γι'αυτό θέλει να μάθει, αν γράψει την κόρη της στον παιδικό του ΕΣΠΑ και τον Οκτώβρη ή το Νοέμβρη την καλέσουν στο Δημόσιο, τί γίνεται;Μπορεί τη θέση του ΕΣΠΑ να την πάρει κάποιο άλλο παιδάκι;Η θα πάει χαμένη;Επίσης το ΕΣΠΑ θα υπάρχει και για την επόμενη σχολική χρονιά ή όχι;

Αν ξέρετε πείτε μου!!Η ίδια δε θέλει να "φάει" τη θέση κανενός παιδιού , αλλά θέλει όμως να πάει και το δικό της σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα στον παιδικό!!

Δεν ήξερες για τις καταγγελίες να μην τους έβαζες εξαρχής!

Πωπω είναι να αγανακτείς πραγματικά... Κρίμα για εσένα αλλά πρώτα πρώτα για τα παιδάκια... Δεν σε κάνει να αναρωτιέσαι πως φέρονται στα παιδάκια μετά?!:-(

Προς gema...

Χμ αποτι άκουσα και με κάθε επιφύλαξη μπορεί να κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αποδέχεται την θέση και να πάει το παιδάκι που είναι πρώτος επιλαχών...

Δεν κάνει κακό όμως να ρωτήσει τον παιδικό όμως...

Καλησπέρα και από μένα!!!!!Τί φρίκη όλο αυτό που συμβαίνει με τα παιδάκια!!!Κι όσο σκέφτομαι οτι υπάρχουν μανούλες που είναι εντελώς μόνες και πρέπει να δουλέψουν και δεν έχουν να αφήσουν το παιδί τους τρελλαίνομαι!!Και μιλάμε για παιδιά, ψυχούλες!!Τί κράτος, τί σύστημα!!!Καμία τάξη, καμία συνέπεια, κανένα φιλότιμο, κανένας σεβασμός!!

Πέραν λοιπόν της κρίσης μου, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για μια φίλη που δεν έχει τη δυνατότητα να μπεί!!Είχε κάνει αίτηση και στον δημόσιο παιδικό της γειτονιάς της και στο ΕΣΠΑ.Από το δημόσιο της είπαν οτι είναι μέσα , αλλά αν δε πάρουν έκτακτο προσωπικό δε θα γράψουν κανένα καινούριο παιδάκι.Απ'την άλλη στο ΕΣΠΑ πρέπει να απαντήσει άμεσα έτσι δεν είναι;Η ίδια προτιμάει τον δημόσιο σταθμό, αλλά αναρωτιέται αν και πότε θα πάρουν προσωπικό. Πέρυσι σε μια άλλη περιοχή πήραν προσωπικό κοντά στο Πάσχα!!Γι'αυτό θέλει να μάθει, αν γράψει την κόρη της στον παιδικό του ΕΣΠΑ και τον Οκτώβρη ή το Νοέμβρη την καλέσουν στο Δημόσιο, τί γίνεται;Μπορεί τη θέση του ΕΣΠΑ να την πάρει κάποιο άλλο παιδάκι;Η θα πάει χαμένη;Επίσης το ΕΣΠΑ θα υπάρχει και για την επόμενη σχολική χρονιά ή όχι;

Αν ξέρετε πείτε μου!!Η ίδια δε θέλει να "φάει" τη θέση κανενός παιδιού , αλλά θέλει όμως να πάει και το δικό της σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα στον παιδικό!!

Και μόνο που δεν έχει απάντηση του εάν και πότε θα πάρουν προσωπικό, εγώ θα έλεγα να διατηρήσει τη θέση που πέτυχε μέσω ΕΣΠΑ.

Ασχέτως μήνα πάντως, όταν κάποια θέση χηρεύει, ειδοποιούν τις επιλαχούσες.

Μακάρι να είναι έτσι γιατί αν τελικά αλλάξει σταθμό δε θέλει να πάει χαμένη η θέση.Σκέφτεται ότι αν πάει στο Δημόσιο ίσως έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρουν τη μικρή και του χρόνου γιατί στον ιδιωτικό που πέρασε δεν παίζει να πάει ιδιωτικά γιατί είναι μεν πολύ καλός , αλλά πανάκριβος!Απ'την άλλη να αλλάζει το παιδί σταθμό μετά από ένα μήνα;Τί να πώ;

εγω κοριτσια μιλησα σημερα με τον σταθμο που μας πηραν και οντως δεν εχουν λαβει ακομα εντολες τοποθετησης οπως μου ειπαν κι εμενα. και τωρα αρχιζουν τα "ωραια": τους λεω περα απο τα 440 που ζηταγαν απο την αρχη για μεταφορα τι αλλο πληρωνουμε; μου λεει 300 για σιτηση και 200 για γραφικη υλη. της λεω η γραφικη υλη δεν καλυπτεται απο την εεταα με τα 100 που λεει η προσκληση; αυτα λεει δεν φτανουν για τιποτα. της λεω περσι ομως δωσατε λιστα (το ξερω απο γνωστη μου που ειχε περασει περσι εκει με ιδιας ηλικιας με το δικο μου τωρα παιδακι η οποια τα πηρε μονη της και δεν της πηγαν πανω απο 70 ευρω) και μου λεει αμα θελετε σας την δινω κι εσας.αντε εδω φαινεται να συμφωνουμε σε κατι και ερχεται το ωραιοτατο: και πως εξοφλειται το ποσο την ρωταω. και μου λεει εφαπαξ!!!!!!!!!! ή το πολυ σε 2 δοσεις μια τον σεπτεμβριο και η αλλη τον οκτωβριο!!!!!!!!!! κι εγω που δεν εχω να δωσω 700 ή 350 ευρω μονοκοπανια τι μπορω να κανω και πως με καλυπτει η εεταα σε αυτο, οταν δεν μπορω να βρω κανενα στα τηλεφωνα και οταν κι αυτοι απο οτι διαβασα απο εσας πεταξαν το μπαλακι στους παιδικους;;;; εσας τι σας εχουν πει για τον τροπο πληρωμης απο τους σταθμους που περασατε; αν επιμεινω να τα πληρωσω μηνα-μηνα εχουν δικαιωμα να μην παρουν το παιδι τελικα; για να ξερω να ειμαι προετοιμασμενη οταν παω εκει ποσο να το τραβηξω....[/QΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΟΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΕΛΙΚΑ..ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΝΑ ΖΙΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΠΙΛΑΧΟΥΣΑ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΣΤΑΣΗ....

Εμένα σήμερα μου είπαν για σίτιση 660 ευρώ, καλά κάθε σταθμός άλλη τιμή λέει;

100 εγγραφή και 180 για γραφική ύλη. Και βέβαια ή εφάπαξ ή μισά τώρα και τα άλλα μισά τον άλλο μήνα !!!! εάν μπορούσαμε να δώσουμε έτσι απλόχερα 400 ευρώ κάθε μήνα τότε γιατί κάναμε αίτηση εσπα;;;; μας κοροϊδεύουν.......

εγγραφη και γραφικη υλη καλυπτεται απο το εσπα....πες τους μπροστα τους οτι θα μιλησω με εεταα και θα δω αν οντως ειναι ετσι....

κι επειδη απο οτι ειδα στο facebook υπαρχουν κι αλλες σαν κι εμενα αναφερομαι συγκεκριμενα στον παιδικο του ***** στο νεο φαληρο (διαβασα οτι για το μοσχατο τους ειπαν οτι μπορουν να στελνουν φαγητο απο το σπιτι ισχυει;;;) ο οποιος ειχε 130 θεσεις που σημαινει οτι ενα ολοκληρο σχολειο θα λειτουργησει μεσω εσπα και που επισης σημαινει οτι αν δεν τους δωσουμε αυτα που ζητανε τωρα μεχρι να πληρωθουν απο το εσπα δεν θα εχουν να πληρωσουν κι αυτοι με την σειρα τους τις υποχρεωσεις τους....περιμενουν δηλαδη με λιγα λογια να ξελασπωσουν απο εμας και η μειωση των τροφειων φετος τους ηρθε κουτι....κι η εεταα δεν παιρνει θεση. τουλαχιστον να εχουμε μια κοινη σταση ολοι (να επιμεινουμε αν μη τι αλλο στην μηνιαια πληρωμη και οχι στο εφαπαξ ποσο, αλλο να δωσω 60-70 ευρω το μηνα κι αλλο 700 μια κι εξω) ωστε να αναγκαστουν να το δεχτουν. και πραγματικα οι οικογενειες που συμμετεχουν υποτιθεται οτι συμμετεχουν γιατι δεν εχουν να πληρωσουν να πανε τα παιδια παιδικο. που θα βρουν τωρα εστω και αυτα τα 70 ευρω τον μηνα στις εποχες που ζουμε;;;

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...