Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts

Παιδιά πολλά είναι τα "περίεργα" ή μη αρεστά, και όντως έχει δίκιο ο alex (νομίζω) που σχολίασε ότι ασχολούμαστε με ότι μας αδικεί.. όλα τα άλλα καλώς καμωμένα.

 

Δεν θα μιλήσω για το αν θα έπρεπε να είναι οι ΔΥ (που πιστεύω ότι κάθονταν πάντα περισσότερο μετά της γέννα στο σπίτι, στο ιδιωτικό τομέα αυτό άλλαξε το 2008 νομίζω), δεν θα πω για το αν θα έπρεπε να μετέχουν άνεργοι (που σαφώς έχουν εν δυνάμει μεγαλύτερο οικονομικό πρόβλημα αλλά πως δικαιολογείται ο τίτλος της εναρμόνισης επαγγελματικής ζωής έτσι;), επίσης δεν θα πω για τα 40.000€ που μπήκε πλαφόν, καθώς έχω ακούσει περιπτώσεις μεγαλοεπιχειρηματιών, που θέλανε να καρπωθούν της ευκαιρίας, πράγμα απαράδεκτο αλλά άκρως ελληνικό.

 

Θέλω όμως να σχολιάσω, την αλλαγή στο οικ. έτος του εκκαθαριστικού, που έγινε μέρες ΜΕΤΑ το άνοιγμα της ημερομηνίας, για την υποβολή των δικαιολογητικών. Προσωπικά, βρίσκω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να αλλάζει κάτι σε τέτοιο χρονικό διάστημα που:

 

1) κάποιοι μπορεί να μην το αντιληφθούν ποτέ.. (δεν ήξερα ότι πρέπει αφού δώσουμε τα δικαιολογητικά και περιμένουμε να δούμε αν είμαστε στις ωφελούμενες, να μπαίνουμε καθημερινά στο site ..για να μην μας λείψει;)

 

2) για κάποιους άλλους είναι τρομερά δύσκολο να απουσιάσουν και ΠΑΛΙ από τη δουλειά τους, μετά από τις άδειες για τη συλλογή των δικαιολογητικών και της κατάθεσης (ναι, πήρα άδεια για να τα καταθέσω, αισθανόμουν ανασφάλεια με το courier),

 

οπότε κάπως έτσι καταλήγουμε στο πολύ γνωστό "2 μέτρα, 2 σταθμά".

 

Είναι καλό να αναγνωρίζουμε λάθη ή να βελτιωνόμαστε, και φαντάζομαι πως και αυτό για κάποιο λόγο προέκυψε η αλλαγή του εκκαθαριστικού,

 

Όχι όμως τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.. αυτό ήταν τελείως άστοχο και καταλήγει να είναι και άδικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από 24/7 μέχρι 30/7 τα προσωρινά και κατά τις 4/8 τα τελικά.

 

 

Έτσι είναι, το ίδιο είπαν και σε μένα.

 

Δεν είναι γρήγορα, έτσι μας φαίνεται γιατί άργησε τόσο πολύ να βγει φέτος η πρόσκληση.

Link to comment
Share on other sites

τεσπα ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη...

για μενα ομως ειναι μεγαλη αδικια να μην υπαρχει στα κριτηρια επιλογης των παιδιων η "υπαρξη μανας /πεθερας με διαθεση να κραταει τα παιδια"""ανεξαρτητως εισοδηματος γονεων:lol::lol::lol::lol::lol:

βεβαια εκει πασχει απο κουλτουρα λιγο το θεμα....:lol::lol::lol:

 

 

LoL despina

Link to comment
Share on other sites

Και για τις Δημόσιες Υπαλλήλους υπάρχουν Παιδικοί σταθμοί δικοί τους, δαφορετικά τους πληρώνει των παιδικό η υπηρεσία τους βάσει ΣΣΕ.

 

Μάλλον δεν είσαι καλά ενημερωμένη. Σε ποιες δημόσιες υπηρεσίες γνωρίζεις ότι προβλέπεται παιδικός σταθμός για τα παιδιά των εργαζόμενων ή ότι τους πληρώνουν τον παιδικό σταθμό; Ακόμα και αν υπάρχουν τέτοιες δημόσιες υπηρεσίες, αποτελούν το πολύ το 0,5% του συνόλου.

Αυτά που γράφεις για τις δημόσιες υπαλλήλους είναι παραπληροφόρηση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δόθηκε κάποια παράταση στην υποβολή των αιτήσεων ή έληξαν σήμερα?

Τώρα διάβασα ότι μπορείς να συμμετάσχεις και με εκκαθαριστικό του 2012.

Απαράδεκτο να κάνουν αλλαγές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δόθηκε κάποια παράταση στην υποβολή των αιτήσεων ή έληξαν σήμερα?

Τώρα διάβασα ότι μπορείς να συμμετάσχεις και με εκκαθαριστικό του 2012.

Απαράδεκτο να κάνουν αλλαγές!!!!

 

Δεν εχω δει τιποτα καινουριο.Ομως ολες οι αλλαγες μπαινουν στο eetaa.gr

Στο λεω γιατι για την αλλαγη του 2012 το εκκαθαριστικο ξεκινησε πριν μια εβδομαδα.Δηλαδη μονο την 1η εργασιμη δεν το ειχαν ανεβασει στο σαιτ.

στο λεω γιατι ειναι 2 φιλες μου που ηταν εκτος με το εκκαθαριστικο του 2011 και μολις τους το ειπα προλαβαν και εκαναν και οι 2 τα χαρτια τους εμπροθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει τιποτα καινουριο.Ομως ολες οι αλλαγες μπαινουν στο eetaa.gr

Στο λεω γιατι για την αλλαγη του 2012 το εκκαθαριστικο ξεκινησε πριν μια εβδομαδα.Δηλαδη μονο την 1η εργασιμη δεν το ειχαν ανεβασει στο σαιτ.

στο λεω γιατι ειναι 2 φιλες μου που ηταν εκτος με το εκκαθαριστικο του 2011 και μολις τους το ειπα προλαβαν και εκαναν και οι 2 τα χαρτια τους εμπροθεσμα.

 

Δεν είναι έτσι, μόνο την 1η εργάσιμη που έγραψες.. Δεν ξέρω αν τα αναρτήσαν πρωί της Δευτέρας, έχω την αίσθηση πως όχι. Επίσης, δεχόντουσαν αιτήσεις ΚΑΙ το ΣΚ..

 

Ανεξαρτήτως πότε τα ανέβασαν, 1 ή 4 εργάσιμες μέρες μετά, κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να μπαίνει κάθε μέρα σε μία σελίδα, από την οποία έχει ήδη προσκομίσει όλες τις πληροφορίες που χρειαζόταν, μέχρι να κάνει την κατάθεση των δικαιολογητικών του. Η επόμενη ημερομηνία που θα ξανανοίξει λογικά το site τους, είναι για να δει τα αποτελέσματα.

 

Όσο για την αναβολή, αν και αυτό θα ήταν 'περίεργο' να συμβεί, ο πιο έγκυρος τρόπος είναι να μάθεις μέσω τηλεφώνου. Αν μένεις Θεσσαλονίκη, μην μπεις στον κόπο να πάρεις στα γραφεία, γιατί δεν το σηκώνουν.

Να προτιμήσεις της Αθήνας. Μπορεί να περιμένεις λίγο, αλλά μιλάς. Ενώ στην πρώτη περίπτωση, χτυπάει 15 φορές και κλείνει η γραμμή από μόνη της. Απλά και ελληνικά..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεις να κανεις ενσταση αν το εκαθαριστικο του 11 ειναι πιο χαμηλο απο του 10!

 

 

βρε συ μη τη μπερδευεις τη κοπελα ,,,το εκκαθαριστικο του 2010 (δηλαδη για τα εισοδηματα για το 2009 ) της βγαζει ακυρη την αιτηση,,,,επρεπε να καταθεσουμε ή του 2011 ή του 2012,,,,τωρα λογικα θα της βγαλουν ακυρη την αιτηση και θα κανει ενσταση και αμα το δεχτουνε εχει καλως,,,δε ξερω εαν το δεχτουνε γιατι υποτιθεται ειναι λογος απορριψης το λεει μεσα η προκυρηξη,,,,

 

τωρα για ολα τα υπολοιπα που λετε τσαμπα τα λετε,,,,ειναι η τελευταια χρονια του προγραμματος και απο τους χρονου παλι θα ειμαστε οι ανεργοι εξω,οι χαμηλομισθοι εξω ,οι του τεβε εξω και παλι θα πεφτει το μεσον της αρκουδας για να παρουνε τα παιδια μας στο παιδικο ,,,και δε θα τα περνουνε και παλι θα λεμε οι ξενεοι που βαζουνε τα παιδια τους με μαυρο εισοδημα,η κυρια ταδε που δε δουλευει αλλα ειναι η μπατζανακισα του κουνιαδου του ξαδερφου του δημαρχου κλπ κλπ κλπ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

βρε συ μη τη μπερδευεις τη κοπελα ,,,το εκκαθαριστικο του 2010 (δηλαδη για τα εισοδηματα για το 2009 ) της βγαζει ακυρη την αιτηση,,,,επρεπε να καταθεσουμε ή του 2011 ή του 2012,,,,τωρα λογικα θα της βγαλουν ακυρη την αιτηση και θα κανει ενσταση και αμα το δεχτουνε εχει καλως,,,δε ξερω εαν το δεχτουνε γιατι υποτιθεται ειναι λογος απορριψης το λεει μεσα η προκυρηξη,,,,

 

τωρα για ολα τα υπολοιπα που λετε τσαμπα τα λετε,,,,ειναι η τελευταια χρονια του προγραμματος και απο τους χρονου παλι θα ειμαστε οι ανεργοι εξω,οι χαμηλομισθοι εξω ,οι του τεβε εξω και παλι θα πεφτει το μεσον της αρκουδας για να παρουνε τα παιδια μας στο παιδικο ,,,και δε θα τα περνουνε και παλι θα λεμε οι ξενεοι που βαζουνε τα παιδια τους με μαυρο εισοδημα,η κυρια ταδε που δε δουλευει αλλα ειναι η μπατζανακισα του κουνιαδου του ξαδερφου του δημαρχου κλπ κλπ κλπ

Oυπσ συγνωμη!:oops:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει καποιος να μου πει ποτε βγαινουν αν οφειλουμε η ειναι κατι λαθος στα δικαιολογητικα ???? χτες ειπαν οτι θα αναρτηθει σημερα μεχρι το τελος του μηνα τι οφειλουμε να παμε αν καναμε κατι λαθος και δεν βρισκω τπτ!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει καποιος να μου πει ποτε βγαινουν αν οφειλουμε η ειναι κατι λαθος στα δικαιολογητικα ???? χτες ειπαν οτι θα αναρτηθει σημερα μεχρι το τελος του μηνα τι οφειλουμε να παμε αν καναμε κατι λαθος και δεν βρισκω τπτ!!

 

ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως ξερει καποιος να μου πει ποτε βγαινουν αν οφειλουμε η ειναι κατι λαθος στα δικαιολογητικα ???? χτες ειπαν οτι θα αναρτηθει σημερα μεχρι το τελος του μηνα τι οφειλουμε να παμε αν καναμε κατι λαθος και δεν βρισκω τπτ!!

 

 

Το αναφέρει η ΕΕΤΑΑ στην πρόσκληση..

"Από τις ενστάσεις που θα υποβληθούν θα ληφθούν υπόψη μόνον αυτές που έχουν παραληφθεί και πρωτοκολληθεί μέχρι την 11/07/2012 και ώρα 14:30 μ.μ."

Όσο για το λάθος εκκαθαριστικό (εννοώ αν δώσει κάποιος άλλης χρονιάς), η αίτηση ακυρώνεται. Το σημειώνουνε πολύ συγκεκριμένα.

Για τυχόν ελλείψεις ή παρανόηση στα χαρτιά, αν τα κατέθεσες εσύ, λογικά τα τσεκάρανε εκείνη τη στιγμή. Αν πάλι τα έστειλες ταχυδρομικά, ας ελπίσουμε ότι έκανες καλό καλό τσεκάρισμα..

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω ολοκληρωμένα, γιατί το πρώτο κομμάτι ήταν μάλλον στις ενστάσεις που κάνουμε από κάτι που οι ίδιοι έχουμε αντιληφθεί, και μετά έρχεται η φάση που δημοσιεύουν ποιοι ακυρώνονται λόγω έλλειψης χαρτιών κλπ... Σε εκείνη τη φάση δεν ανακοινώνουν ημερομηνία, γιατί οι ημέρες μετράνε από την ανάρτηση της λίστας που θα κάνουν, την οποία και δεν έχουν προσδιορίσει το πότε θα γίνει.

 

Ενστάσειςκατά των αποτελεσμάτων των ανωτέρω Πινάκων μπορούν να υποβληθούνενώπιον τηςΕ.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε. (Αθήνα, Λάρισα, Θεσσαλονίκη), εγγράφως, εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την επομένη της ημερομηνίας ανακοίνωσής τους και σύμφωνα με το Υπόδειγμα «Έντυπο υποβολής ένστασης μητέρων», που παρουσιάζεται στο Παράρτημα 2.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ θεωρεις δικαιο η ανεργη μαμα να μην εχει καμια ελπιδα να βρει δουλεια???Δεν ειπαμε σε κανεναν να θυσιαστει για τις ανεργες!10 ή 20 μορια παιρνουν ολα κι ολα!Αν ολα συγκλινουν ωστε να παρουν το παιδι της γιατι ειναι αδικο?εγω με εισοδημα πολυ κατω απο 10000 και ανεργη που πρεπει οπωσδηποτε να παω για δουλεια γιατι ειναι αδικο?

Αμαν πια!ολο κοντρες!Εργαζομενες στο δημοσιο vs εργαζομενες στον ιδιωτικο' date='ολες οι εργαζομενες vs ανεργες!

Στην τελικη υπαρχουν κριτηρια !Δεν κλεβει κανεις την θεση κανενος!αν τα πληρεις και σε παουν εχει καλως αν οχι καλη τυχη και αν δουλευεις και αν δεν δουλευεις![/quote']

Έτσι όπως είναι φτιαγμένη η προκύρηξη, στην ουσία εξαιρούνται οι εργαζόμενες, αφού βάσει του εισοδήματος μαζεύονται πολλά μόρια. Μην παρεξηγείς αυτά που λέω. Είπα ότι θα πρέπει να υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια για τους άνεργους (Δωρεάν) και έστω με χρεώση για μας. Αν δούλευες θα το έβλεπες από τη δική μου σκοπιά. Μην σε χαλάνε αυτά που λέω. Έτσι κατ' ουσία πετάνε το παιδί μου έξω. Ας υπήρχαν τουλάχιστον ποσοστόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και για πέρσι λέγανε ότι θα είναι μάλλον η τελευταία χρονιά, οπότε ας ελπίσουμε ότι ούτε φέτος θα είναι.

 

Εμείς ηλικιακά, είναι η τελευταία χρονιά που μπορούμε να δηλώσουμε συμμετοχή, εύχομαι όμως να υπάρξουν και άλλες χρονιές για τόσο κόσμο που το έχει ανάγκη..

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες δεν ισχυει.μια ανεργη μητερα εχει μονο 10 μορια ενω μια γυναικα που δουλευει εχει 45 μονο επειδη δουλευει.οποτε αυτο που λες ειναι ατοπο και δεν ισχυει.τωρα αν το εκκαθαριστικο μιας εργαζομενης ειναι πανω απο 40000 ευρω που ειναι το οριο τοτε σορρυ αλλα καλα κανουν και δεν περνουν παιδια με τετοιο εκκαθαριστικο γονεων.αν εμενα εμπαιναν στο σπιτι μου πανω απο 3000 ευρω το μηνα δεν νομιζω να ειχα αναγκη το εσπα για να στειλω το παιιδι μου παιδικο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια οικογενεια με 2 πιαδια και εισοδημα 15000 και μητερα πυ εργαζεται εχειπεριπου 60 μορια.

Μια ανεργη με 2 παιδια και εισοδημα 15000 εχει 25.

η 70 και 35 αντιστοιχα αν παιρνει το επιδομα

Αρα οι εργαζομενες ειναι ευνοημενες και οχι οι ανεργες!

Βεβαια μεγαλο ρολο παιζει το εκαθαριστικο!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που θα το πω, αλλά δεν μπορώ να βλέπω τις τζιμπαρες εξω απο τον παιδικο μας και να ξέρω ότι αυτά τα παιδιά ειναι με το εσπα, και άλλες οικογενειες που είτε ειναι δημοσίοι υπαλληλοι οι μητερες, ή ανεργες κλ.π κλ.π να πληρωνουν τροφεία ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ..... Οτι και να λεμε η προκυρηξη εχει λάθη που θα έπρεπε να διορθωθουν, αλλά μάλλον η αρχική ιδεα του προγράμματος ερχεται απο τις βρυξέλες που δεν μπορουν να φανταστουν σε τι χωρα ζουμε........

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις γιατρούς και δικηγόρους να έχουν τα παιδιά τους κάθε χρόνο με ΕΣΠΑ και να μένουν απέξω άνθρωποι που έχουν ανάγκη αλλά δεν έκρυβαν εισοδήματα.

 

 

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ! το εχω ξαναπει συγγενικό μου προσωπο με 72,000€ οικ. εισόδημα να εχει παιδί σε παιδικό με ΕΣΠΑ και το μεγαλό της παιδί σε ΚΔΑ, διαβασμένο και με απογευματινές δραστηριότητες (αυτό έκανε ενόργανη) και το παιδάκι γυρνούσε στις 5,00μμ στο σπίτι του ΕΤΟΙΜΟ για την άλλη μέρα! Μια χαρα ΤΣΑΜΠΑ, να εχεις το παιδί σου σε όλα αυτα.......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...