Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου: [(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000?, προσαυξανόμενο κατά 1.000? εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000? εάν έχει δύο τέκνα και 10.000? εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000? θα προσαυξάνεται κατά 1.000? για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κι εγω την δικη μου γνωμη???

 

εγω ειμαι μακροχρονια ανεργη

περσυ πηρανε τον μικρο μου σε παιδικο μεσω εσπα

ελπιζω και φετος

 

ομως μην κατηγορειτε τοσο τις ανεργες γιατι εγω δεν μπορω να βαλω το παιδι μου στον δημοσιο παιδικο λογω ανεργιας

 

σε ιδιωτικο αποκλειεται λογω ελλειψης χρηματων

 

οποτε ευτυχως που υπαρχει το προγραμμα αυτο γιατι κι εγω πως θα βρω δουλεια αν δεν εχω κανεναν να μου κρατησει το παιδι?? θα το παρω παραμασχαλα και θα πηγαινω σε συνεντευξεις???

δεν γινεται

 

και αυτο δεν το λεω για να προσβαλω κανεναν ουτε οσοι δουλευουν εχουν τα τεραστια ποσα να καλυψουν εξοδα παιδικων αλλα απο αυτους που δεν εχουν ειναι σε καλυτερη θεση

 

εκτος αυτου υπαρχουν κατηγοριες παιδιων(οπως το δικο μου) που επρεπε να μπουν σε παιδικο γιατι κανουν θεραπειες και θα τα βοηθουσε πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τη πρωτη σιτγμη του εσπα μπορουν και οι ανεργες να κανουν αιτηση,,,,εσενα ποιος σου ειπε περσι οτι δεν γινεται???:wink:

 

τα δικαιολογητικα στα εγραψε η κοπελα παραπανω :wink:;-)

η αδερφη μου μου ειχε πει αλλα ουτε κ αυτη τα ηξερε καλα...

αν εννοεις ανεργων;) ισχυει!Κι εγω ανεργη ειμαι και ζητανε

 

1.Αντίγραφο ∆ελτίου Ανεργίας σε ισχύ έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας πρόσκλησης και

2.Αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης παρέμβασης /ΟΑΕ∆

ή υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως

31/12/2012 ή

3.Αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του ΟΑΕ∆ για άνεργες που λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕ∆ και

παραμένουν άνεργες κατά τους τελευταίους 24 μήνες (προ της δημοσίευσης της πρόσκλησης' date=' δηλ. από 1-6-2010 και μετά)

4. Για γυναίκες που ο σύζυγός τους είναι μακροχρόνια άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης: Βεβαίωση από τον ΟΑΕ∆

Θελουν η το 1+ 2

ή το 3

 

 

Αντε να δουμε κι εμεις ποση ωρα θα κανουμε![/quote']

 

φτου δεν προλαβα μεχρι σημερα ηταν νομιζω,,, τωρα αν δωσουν παραταση μακαρι,,,:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τον ίδιο παιδικό σταθμό και τις ίδιες ακριβώς προϋποθέσεις. Κι όταν μιλάω για αναπηρία μιλάω για την ίδια ή τον σύζυγο (+35 μόρια) κι όχι για το παιδί. Θα δω και τα αποτελέσματα φέτος και μετά θα κινηθώ αναλόγως.....

Link to comment
Share on other sites

Όσες εργάζονται πιστεύεις ότι έχουν τα χρήματα; Εμείς δουλεύουμε 2, αλλά μόνο εγώ προσφέρω χρήματα για την οικογένεια.... Το παιδί μου ποιός θα το κρατήσει για να συνεχίσω να το κάνω; Δεν είναι το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέει η Μπεμπούλης

Προφανώς και όσοι εργάζονται δεν έχουν τα χρήματα για ιδιωτικό εκεί που έχουν φτάσει οι μισθοί, αλλά πως θα γίνει, ο εργαζόμενος είναι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τον άνεργο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τότε αν βρει δουλειά, να μην πάει το παιδί της στον παιδικό σταθμό, για να πάει της άνεργης. Αυτή ας το πάρει μαζί της. Στο πρώτο μου παιδί δεν είχαμε τέτοια θέματα. Προηγούνταν τα παιδιά των εργαζόμενων με χρεώση και έπειτα με κοινωνικά κριτήρια Δωρεάν. Αυτό δεν έπρεπε ν' αλλάξει. Τώρα μπαίνουν όσοι "φαίνεται" ότι δεν έχουν εισόδημα - τα μαύρα δεν φαίνονται - κι εγώ με 15.000? οικογενειακό εισόδημα μένω εκτός. Που είναι το δίκαιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε αν βρει δουλειά, να μην πάει το παιδί της στον παιδικό σταθμό, για να πάει της άνεργης. Αυτή ας το πάρει μαζί της. Στο πρώτο μου παιδί δεν είχαμε τέτοια θέματα. Προηγούνταν τα παιδιά των εργαζόμενων με χρεώση και έπειτα με κοινωνικά κριτήρια Δωρεάν. Αυτό δεν έπρεπε ν' αλλάξει. Τώρα μπαίνουν όσοι "φαίνεται" ότι δεν έχουν εισόδημα - τα μαύρα δεν φαίνονται - κι εγώ με 15.000? οικογενειακό εισόδημα μένω εκτός. Που είναι το δίκαιο;

 

μην βαζετε κατηγορια (εργαζομενες ή ανεργες) σε αυτους που δυσκολευονται οικονομικα..ολοι στο ιδιο τσουκαλι βραζουμε...εγω και ως εργαζομενη και ως ανεργη που ψαχνει για δουλεια το ιδιο προβλημα βλεπω...τα παιδια ποιος θα τα κραταει αν δεν εχεις κανεναν??(δεν εχω...)..και τωρα ψαχνω για δουλεια γιατι δυσκολευομαστε...και αν βρω τον δεκεμβρη????τι θα τα κανω δηλαδη τα παιδια????αν δεν τα παρουν σε παιδικο απλα δεν θα μπορω να δουλεψω...αυτο το νοημα εχει το προγραμμα ρε κοριτσια..βοηθαει τις εργαζομενες να συνεχισουν να ειναι εργαζομενες και τις ανεργες να βρουν δουλεια...ολες τα ιδια δικαιωματα εχουν...λεφτα δεν εχουν!!:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΕΕΤΑΑ

 

ωχ θα την φαω γρηγορα γρηγορα την πικρα φετος....δεν περιμεναν τουλαχιστον να παμε μια εβδομαδα διακοπες χωρις να σκεφτομαστε πως θα τα βγαλουμε περα το σεπτεμβρη???:cool:

Link to comment
Share on other sites

μην βαζετε κατηγορια (εργαζομενες ή ανεργες) σε αυτους που δυσκολευονται οικονομικα..ολοι στο ιδιο τσουκαλι βραζουμε...εγω και ως εργαζομενη και ως ανεργη που ψαχνει για δουλεια το ιδιο προβλημα βλεπω...τα παιδια ποιος θα τα κραταει αν δεν εχεις κανεναν??(δεν εχω...)..και τωρα ψαχνω για δουλεια γιατι δυσκολευομαστε...και αν βρω τον δεκεμβρη????τι θα τα κανω δηλαδη τα παιδια????αν δεν τα παρουν σε παιδικο απλα δεν θα μπορω να δουλεψω...αυτο το νοημα εχει το προγραμμα ρε κοριτσια..βοηθαει τις εργαζομενες να συνεχισουν να ειναι εργαζομενες και τις ανεργες να βρουν δουλεια...ολες τα ιδια δικαιωματα εχουν...λεφτα δεν εχουν!!:cool:

Επειδή το Πρόγραμμα είναι για εργαζόμενες κακώς εντάσουν άνεργες. Οι ένεργες θα έπρεπε να μπουν ΔΩΡΕΑΝ κατευθείαν σε δημοτικούς σταθμούς με κοινωνικά κριτήρια. Με αυτό το σήστημα μπαίνουν των ανέργων και των αυτοαπασολούμενων και μένουν έξω των εργαζομένων με ΙΚΑ. Οι αυτοαπασχολούμενες μητέρες (δηλαδή ΤΕΒΕ κλπ) δεν δηλώνουν τα εισοδήματά τους (Μαύρα), ενώ εγώ που δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορώ να τα κρύψω. Κατάλαβες τι εννοώ; Και για τις Δημόσιες Υπαλλήλους υπάρχουν Παιδικοί σταθμοί δικοί τους, δαφορετικά τους πληρώνει των παιδικό η υπηρεσία τους βάσει ΣΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

ωχ θα την φαω γρηγορα γρηγορα την πικρα φετος....δεν περιμεναν τουλαχιστον να παμε μια εβδομαδα διακοπες χωρις να σκεφτομαστε πως θα τα βγαλουμε περα το σεπτεμβρη???:cool:

Εμείς που εργαζόμαστε όμως, θα πρέπει όταν λήξει η άδειά μας από τον Σεπτέμβρη να ξέρουμε που θα αφήσουμε τα παιδιά μας. Θα πρέπει να απευθυνθούμε αναγκαστικά κατευθείαν στους παιδικούς. Και πολύ αργά είναι αν σκεφτείς ότι από 4/8 έχω άδεια και δεν μπορώ να το κουνήσω ρούπι....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που εργαζόμαστε όμως, θα πρέπει όταν λήξει η άδειά μας από τον Σεπτέμβρη να ξέρουμε που θα αφήσουμε τα παιδιά μας. Θα πρέπει να απευθυνθούμε αναγκαστικά κατευθείαν στους παιδικούς. Και πολύ αργά είναι αν σκεφτείς ότι από 4/8 έχω άδεια και δεν μπορώ να το κουνήσω ρούπι....

βρε συ γιατι εγω δεν θα πρεπει το σεπτεμβρη να παω το παιδι σε παιδικο??? νομιζεις αργοτερα θα βρω θεση?? και το προγραμμα δεν ειναι μονο για εργαζομενες κανεις λαθος...ποτε δεν ηταν...εναρμονιση οικογενειακης και επαγγελματικης ζωης..διευκολυνση της προσβασης στην απασχοληση...αυτο ειναι το νοημα του προγραμματος...

δεν ειμαι κατ επιλογην ανεργη...10 χρονια δουλειας τα εγκατελειψα γιατι δεν ειχα που να αφησω τα παιδια..και μου λειπει η δουλεια μου...και τωρα που εφτασε και ο μικρος σε ηλικια παιδικου θελω να γυρισω..αλλα ακομα και αν ημουν κατεπιλογην ανεργη τα παιδια μου εχουν δικαιωμα να πανε παιδικο το ιδιο οσο και των εργαζομενων μητερων..εχουν δικαιωμα κοινωνικης συναναστροφης, γνωσεων, παιχνιδιου....οι παιδικοι σταθμοι δεν ειναι παρκινγκ παιδιων...ειναι και θεμα παιδειας και καλλιεργειας..ολα τα παιδια χρειαζονται τα ερεθισματα και τις γνωσεις που παρεχουν οι παιδικοι...αλλο αν το κρατος μας ειναι !@$!!@@#%^^και δεν μπορει να τα παρεχει σε ολους δωρεαν...

Link to comment
Share on other sites

τεσπα ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη...

για μενα ομως ειναι μεγαλη αδικια να μην υπαρχει στα κριτηρια επιλογης των παιδιων η "υπαρξη μανας /πεθερας με διαθεση να κραταει τα παιδια"""ανεξαρτητως εισοδηματος γονεων:lol::lol::lol::lol::lol:

βεβαια εκει πασχει απο κουλτουρα λιγο το θεμα....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τότε αν βρει δουλειά, να μην πάει το παιδί της στον παιδικό σταθμό, για να πάει της άνεργης. Αυτή ας το πάρει μαζί της. Στο πρώτο μου παιδί δεν είχαμε τέτοια θέματα. Προηγούνταν τα παιδιά των εργαζόμενων με χρεώση και έπειτα με κοινωνικά κριτήρια Δωρεάν. Αυτό δεν έπρεπε ν' αλλάξει. Τώρα μπαίνουν όσοι "φαίνεται" ότι δεν έχουν εισόδημα - τα μαύρα δεν φαίνονται - κι εγώ με 15.000? οικογενειακό εισόδημα μένω εκτός. Που είναι το δίκαιο;

Δηλαδη εσυ θεωρεις δικαιο η ανεργη μαμα να μην εχει καμια ελπιδα να βρει δουλεια???Δεν ειπαμε σε κανεναν να θυσιαστει για τις ανεργες!10 ή 20 μορια παιρνουν ολα κι ολα!Αν ολα συγκλινουν ωστε να παρουν το παιδι της γιατι ειναι αδικο?εγω με εισοδημα πολυ κατω απο 10000 και ανεργη που πρεπει οπωσδηποτε να παω για δουλεια γιατι ειναι αδικο?

Αμαν πια!ολο κοντρες!Εργαζομενες στο δημοσιο vs εργαζομενες στον ιδιωτικο,ολες οι εργαζομενες vs ανεργες!

Στην τελικη υπαρχουν κριτηρια !Δεν κλεβει κανεις την θεση κανενος!αν τα πληρεις και σε παουν εχει καλως αν οχι καλη τυχη και αν δουλευεις και αν δεν δουλευεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου: [(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000?, προσαυξανόμενο κατά 1.000? εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000? εάν έχει δύο τέκνα και 10.000? εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000? θα προσαυξάνεται κατά 1.000? για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.

 

Το Α είναι 25000 (για ενα παιδι +1000για καθε επιπλέον ππαιδι) το Ε το Ποσο του εισοδηματος σας (οικογενειακο) για να βρεις τα μοριά σου λυνεις τον τυπο

Κοριτσια ευχαριστω πολυ!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ θεωρεις δικαιο η ανεργη μαμα να μην εχει καμια ελπιδα να βρει δουλεια???Δεν ειπαμε σε κανεναν να θυσιαστει για τις ανεργες!10 ή 20 μορια παιρνουν ολα κι ολα!Αν ολα συγκλινουν ωστε να παρουν το παιδι της γιατι ειναι αδικο?εγω με εισοδημα πολυ κατω απο 10000 και ανεργη που πρεπει οπωσδηποτε να παω για δουλεια γιατι ειναι αδικο?

Αμαν πια!ολο κοντρες!Εργαζομενες στο δημοσιο vs εργαζομενες στον ιδιωτικο' date='ολες οι εργαζομενες vs ανεργες!

Στην τελικη υπαρχουν κριτηρια !Δεν κλεβει κανεις την θεση κανενος!αν τα πληρεις και σε παουν εχει καλως αν οχι καλη τυχη και αν δουλευεις και αν δεν δουλευεις![/quote']

βρε μην συγχιζεσαι...ενα φορουμ ειναι...απο κοντρες αλλο τιποτα...(ψιτ με τρως στα μορια θα σε βαλω στη μαυρη λιστα....):cool:

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα!Τα μορια τα γραφει εδω

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2010/prosklhsh_mhteres.html

Ευχομαι σε ολες(κι οταν λεω σε ολος εννοω σε ολες:lol::lol::lol:)καλη επιτυχια!Ολες εχουμε αναγκη αλλες μικροτερη αλλες μεγαλυτερη και ολες θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας και την οικογενεια μας!

Μακαρι να ηταν τα πραγματα καλυτερα και ο καθε δημος να εξυπηρετουσε τα παιδια του να μην ειχαμε αναγκη κανενα εσπα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

βρε μην συγχιζεσαι...ενα φορουμ ειναι...απο κοντρες αλλο τιποτα...(ψιτ με τρως στα μορια θα σε βαλω στη μαυρη λιστα....):cool:

τα θαυμαστικα φταινε...ειναι σα να φωναζω,ε???Απο μικρη συνηθεια το χω!!!

Για αυτο τα μισα θεματα ειναι κλειδωμενα:lol::lol:

ας το αφησουμε ανοιχτο να ενημερωνομαστε για τις εξελιξεις:wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...