Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, λυπάμαι πολύ για όσες μανούλες δεν έχουν φέτος παιδικός και ελπίζω κάποια λύση να έχουν και αυτές. Αυτό που προβληματίζει προσωπικά εμένα είναι τι ακριβώς θα γίνει.....με όσες έχουν πετύχει σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Εμείς έχουμε ήδη ξεκινήσει στον παιδικό από τις 3/9. Η γυναίκα μου είπε ότι δεν έχει λάβει ακόμα τις οριστικές λίστες, ξέρω όμως ότι είμαστε μέσα γιατί πολύ απλά έχουμε πάρα πολλά μόρια.....84 και....! Την διαβεβαίωσα λοιπόν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα όμως είδα όλα αυτά τα περίεργα που γράφονται.....

 

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/05092012_anakoinosi_pros_domes.doc

 

Τι σημαίνει ακριβώς αυτό ;;; δεν καταλαβαίνω είναι και για τους ιδιωτικούς;;; ή μόνο για τους δημοτικούς σταθμούς που συμμετείχαν;; Είναι ξεκάθαρο ότι θα γίνει μια μείωση της τάξης του 12,5%, ποιος θα την καλύψει αυτή μπορώ να μάθω;;

 

Εάν κάποια μανούλα ξέρει κάτι παραπάνω για τους ιδιωτικούς σας παρακαλώ ας μας πει. Προσπάθησα πολλές φορές να πάρα στην ΕΕΤΑΑ αλλά μάταια.

 

Δυστυχώς είμαι από τις μανούλες που δεν απασχολούμαι και είμαι και μονογονεική οπότε θέλω ακριβώς να ξέρω, έχουμε δωρεάν παιδικό ή όχι;;; Σχολικό δεν χρειαζόμαστε, γνωρίζω πολύ καλά για την αλλαγή αυτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους, λυπάμαι πολύ για όσες μανούλες δεν έχουν φέτος παιδικός και ελπίζω κάποια λύση να έχουν και αυτές. Αυτό που προβληματίζει προσωπικά εμένα είναι τι ακριβώς θα γίνει.....με όσες έχουν πετύχει σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Εμείς έχουμε ήδη ξεκινήσει στον παιδικό από τις 3/9. Η γυναίκα μου είπε ότι δεν έχει λάβει ακόμα τις οριστικές λίστες, ξέρω όμως ότι είμαστε μέσα γιατί πολύ απλά έχουμε πάρα πολλά μόρια.....84 και....! Την διαβεβαίωσα λοιπόν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα όμως είδα όλα αυτά τα περίεργα που γράφονται.....

 

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/05092012_anakoinosi_pros_domes.doc

 

Τι σημαίνει ακριβώς αυτό ;;; δεν καταλαβαίνω είναι και για τους ιδιωτικούς;;; ή μόνο για τους δημοτικούς σταθμούς που συμμετείχαν;; Είναι ξεκάθαρο ότι θα γίνει μια μείωση της τάξης του 12,5%, ποιος θα την καλύψει αυτή μπορώ να μάθω;;

 

Εάν κάποια μανούλα ξέρει κάτι παραπάνω για τους ιδιωτικούς σας παρακαλώ ας μας πει. Προσπάθησα πολλές φορές να πάρα στην ΕΕΤΑΑ αλλά μάταια.

 

Δυστυχώς είμαι από τις μανούλες που δεν απασχολούμαι και είμαι και μονογονεική οπότε θέλω ακριβώς να ξέρω, έχουμε δωρεάν παιδικό ή όχι;;; Σχολικό δεν χρειαζόμαστε, γνωρίζω πολύ καλά για την αλλαγή αυτή.

καλησπερα απο οτι καταλαβα και διαβασα λογω της μειωσης των κονδυλιων θα καλυπτεται το προγευμα ή το απογευματινο.....

Link to comment
Share on other sites

εμεις που ξεκιμησαμε σε ιδιωτικο η μικρη κ σε δημοτικο ο μεγαλος δεν πληρωνουμε τπτ.. η μειωση δεν αφορα τις παρεχομενες υπηρεσιες αλλα τη μειωση που συμφωνηθηκε να υπαρχουν στις χρηματοδοτησεις χωρις ομως μειωση υπηρεσσιων

αυτα γνωριζω τουλαχιστον αυτα μου ειπαν αυτα εχω καταλαβει

Link to comment
Share on other sites

τα εχουν κανει σκ@.......!!!!!Εμας μας πηραν σε ιδιωτικο σταθμο και περιμενω ποτε η εεταα θα στειλει τα χαρτια ενω στην ανακοινωση γραφει το αργοτερο μεχρι 3/9 θα τα εχουν στειλει.Τωρα με τη νεα ανακοινωση μου λυθηκε η απορια.Ελπιζω και ευχομαι να μην ζητησουν παραπανω χρηματα εκτος απο αυτα που ηξερα για το σχολικο.Ποσα θα φανε ποια απο το προγραμμα....ελεος!!!

Link to comment
Share on other sites

τα εχουν κανει σκ@.......!!!!!Εμας μας πηραν σε ιδιωτικο σταθμο και περιμενω ποτε η εεταα θα στειλει τα χαρτια ενω στην ανακοινωση γραφει το αργοτερο μεχρι 3/9 θα τα εχουν στειλει.Τωρα με τη νεα ανακοινωση μου λυθηκε η απορια.Ελπιζω και ευχομαι να μην ζητησουν παραπανω χρηματα εκτος απο αυτα που ηξερα για το σχολικο.Ποσα θα φανε ποια απο το προγραμμα....ελεος!!!

μας βλεπω κανα 100 ε το μηνα για φαι και σχολικο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικα θα ξερουν να μου πουν αυριο που θα παρω στον παιδικο.Σπιτικο φαγητο απο τη μαμακα θα τρωει αν τολμησουν να ζητησουν κατι παραπανω οπως και για τη γραφικη υλη.Θα μου πουν τι θελουν και θα τα παρω εγω....Εδω κολλαει η διαφημιση...ε..ρε j@...που σας χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΕΤΑΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ 06/09 ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!! ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ *ΒΛΕΠΕ ΑΠΕΡΓΙΕΣ 12/9 ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ! ΓΙΑΤΙ???? ΓΙΑ ΟΛΟ ΦΤΑΕΙ ΤΟ *ΣΥΣΤΗΜΑ* ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ!

Link to comment
Share on other sites

τα εχουν κανει σκ@.......!!!!!Εμας μας πηραν σε ιδιωτικο σταθμο και περιμενω ποτε η εεταα θα στειλει τα χαρτια ενω στην ανακοινωση γραφει το αργοτερο μεχρι 3/9 θα τα εχουν στειλει.Τωρα με τη νεα ανακοινωση μου λυθηκε η απορια.Ελπιζω και ευχομαι να μην ζητησουν παραπανω χρηματα εκτος απο αυτα που ηξερα για το σχολικο.Ποσα θα φανε ποια απο το προγραμμα....ελεος!!!

ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΦΕΛΗΜΕΝΕΣ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΙΤΙΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΦΑΙ.......................ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΓΓΤΑΦΗ

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΦΕΛΗΜΕΝΕΣ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΙΤΙΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΦΑΙ.......................ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΓΓΤΑΦΗ

 

Ελπιζω και ευχομαι να ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

εμας μας ζητησαν 120 ευρω τον μηνα για σιτιση και 200 για εγγραφη γραφικη υλη,εννοειται οτι το ψαξαμε και εμεις αλλα τι να κανουμε αφου ειδαμε οτι ακρη δεν θα βρουμε καναμε αιτηση αποχωρησης και με 97 μορια μαλλον δεν θα μπουμε πουθενα .ο παιδικος που βλακωδως επελεξα δεν ειναι αξιοπιστος και προτιμω το παιδι μου να κατσει στο σπιτακι μας.αν ειμαστε τυχεροι θα μπουμε στην επομενη επιλογη που ειχαμε και μας ειπε η υπευθυνη του προγραμματος οτι θα το χειριστει αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο,μετακινηση μας ειπε σε αλλο παιδικο μπορει να γινει αλλα δεν ειναι απλη διαδικασια

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες σας! λοιπόν πήγα χθες στην ΕΕΤΑΑ και μίλησα απευθείας με την υπεύθυνη του προγράμματος για τους παιδικούς σταθμούς.Αυτά που έμαθα είναι τα εξής: πρώτον,τα αποτελέσματα για τις επιλαχούσες θα ανακοινωθούν κάποια στιγμή μέχρι και τις 13 του μήνα.Πρέπει για να γίνει αυτό να επιστρέψουν οι φάκελοι με τα διακαιολογητικά και τις αιτήσεις των μητέρων από το υπουργείο όπου και έχουν σταλεί.Δεύτερον : το ότι θα μπουν στο πρόγραμμα παραπάνω παιδιά από ότι μέχρι σήμερα,συνεπάγεται το εξής: ότι επειδή δεν υπάρχουν αρκετά κονδύλια,θα μειωθεί η επιδότηση που ήδη έχει εγκριθεί για το κάθε παιδί ( μείωση της τάξης του 12,5 % ή 13,5 % ),πράγμα που σημαίνει πως οι μητέρες θα επιβαρυνθούν με παραπάνω κόστος.Σε καμία περίπτωση το κόστος αυτό δεν μπορεί να ονομάζεται "εγγραφή".Αυτή είναι πλήρως καλυμμένη.Τώρα όσον αφορά σε κάστος γραφικής ύλης,ναι όντως εκείνοι καλύπτουν 100 ευρώ,αλλά από εκεί και πέρα,ο κάθε παιδικός σταθμός μπορεί να ζητήσει όσα επιπλέον θέλει σαν υπόλοιπο.Μπορεί δλδ να πουν κάποιοι ότι το σύνολο είναι 300 ευρώ,άρα εσείς πληρώνετε τα εναπομείναντα 200 ( εννοείται πως θα πάρετε απόδειξη ).Επίσης σε καμία περίπτωση ( επειδή το κάνουν αρκετοί ),δεν έχουν το δικαίωμα να μην σας δώσουν την λίστα με την γραφική ύλη σε περίπτωση που θέλετε να πάτε να αγοράσετε μόνες σας τα πράγματα.Τέλος,όσες έχουν ήδη περάσει στους παιδικούς σταθμούς,οι ωφελούμενες δλδ,αν δεν αναρτηθούν και οι καινούριες λίστες,μην δώσετε χρήματα για τίποτα.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Ευχομαι να βγουν συντομα οι λιστες και μακαρι να μπουν ολα τα παιδακια,ομως η λυση που βρεθηκε για μενα ειναι απογοητευτικη.Ειμαι ωφελουμενη και ειδη ξεκινησαμε το σταθμο.Οταν εκανα τις επιλογες μου υπολογισα και το οικονομικο και ηξερα τη μπορω να δωσω.Τωρα ομως αν ειναι να πληρωσω και τη διατροφη τα πραγματα αλλαζουν.Φαγητο απο το σπιτι δεν παιζει στο σταθμο μας αλλα και εγω δεν θα ηθελα να ειναι τα παιδια στη τραπεζαρια να τους σερβιρουν και η κορη μου να βγαζει ταπερακι και με διαφορετικο φαγητο.αυτα επρεπε να ειχαν λυθει απο την αρχη.

Δηλαδη τη πρεπει να τη σταματησω ή να δανειστω για να πληρωσω τη διαφορα?και θα ζητησουν τη διαφορα μεχρι τα 2900 που ηταν αρχικα το ποσο ή οτι θελει ο καθενας?Και αν σκεφτει κανεις γιατι δεν δηλωσα δημοσιο σταθμο που δεν εχει μεταφορα ο ποιο κοντινος μας δημοσιος ειναι 10-15 λεπτα περπατημα και χωρις αμαξι (που δεν εχουμε) δεν μπορω το χειμωνα με κρυο και βροχη να πηγαινοφερνω τη μικρη.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΦΕΛΗΜΕΝΕΣ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΙΤΙΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΦΑΙ.......................ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΓΓΤΑΦΗ

 

ε κιομως εμενα μου ειπαν οτι η γραφικη υλη μεσα στα οποια ειναι οι κρεμες πχ τα μαντηλακια κλπ ειναι απο την εγγραφη οτι η εσπα καλυπτει τα 100 ευρω ενω εγω ειχα δωσει τα 150 τον Μαιο. Για να μην ερθω σε μεγαλη αντιπαραθεση γιατι θελω να προσεχουν κ το παιδι ειπα κρατηστε τα 50 για γραφικη υλη απο την εγγραφη και τα 100 θα τα συμφωνησουμε με το σχολικο ...γενικως ου μπλεξεις... Επισης μου πε οτι αυτο που υπεγραψα δεν ισχυει και θα σταλουν εκ νεου αλλα χαρτια να υπογραψουμε που θα εχει μειωθει το ποσο ισως και αναμενετε αν θα μας δινουν το μεσημεριανο η οχι η θα ζητησουν επιπλεον..:evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Μόλις μίλησα με ΕΕΤΑΑ και μου είπαν ότι σήμερα θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα αργά το απόγευμα. Οι περισσότερες θέσεις θα καλύψουν Αθήνα μου είπε η κοπέλα που μίλησα αλλά δεν ξέρει πόσες θέσεις απλά ότι το ποσό που θα διατεθει θα είναι 30.000.000 € περίπου.

 

Αναμένουμε λοιπόν οι επιλαχούσες.Μακάρι να μας πάρουν όλες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Ευχομαι να βγουν συντομα οι λιστες και μακαρι να μπουν ολα τα παιδακια,ομως η λυση που βρεθηκε για μενα ειναι απογοητευτικη.Ειμαι ωφελουμενη και ειδη ξεκινησαμε το σταθμο.Οταν εκανα τις επιλογες μου υπολογισα και το οικονομικο και ηξερα τη μπορω να δωσω.Τωρα ομως αν ειναι να πληρωσω και τη διατροφη τα πραγματα αλλαζουν.Φαγητο απο το σπιτι δεν παιζει στο σταθμο μας αλλα και εγω δεν θα ηθελα να ειναι τα παιδια στη τραπεζαρια να τους σερβιρουν και η κορη μου να βγαζει ταπερακι και με διαφορετικο φαγητο.αυτα επρεπε να ειχαν λυθει απο την αρχη.

Δηλαδη τη πρεπει να τη σταματησω ή να δανειστω για να πληρωσω τη διαφορα?και θα ζητησουν τη διαφορα μεχρι τα 2900 που ηταν αρχικα το ποσο ή οτι θελει ο καθενας?Και αν σκεφτει κανεις γιατι δεν δηλωσα δημοσιο σταθμο που δεν εχει μεταφορα ο ποιο κοντινος μας δημοσιος ειναι 10-15 λεπτα περπατημα και χωρις αμαξι (που δεν εχουμε) δεν μπορω το χειμωνα με κρυο και βροχη να πηγαινοφερνω τη μικρη.

 

Δηλ Απο τα 3700 που ταν για καθε παιδι πηγε 2900?? και δεν θα καλυπτει την σητιση δηλ μεσημεριανο ??? :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Μόλις μίλησα με ΕΕΤΑΑ και μου είπαν ότι σήμερα θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα αργά το απόγευμα. Οι περισσότερες θέσεις θα καλύψουν Αθήνα μου είπε η κοπέλα που μίλησα αλλά δεν ξέρει πόσες θέσεις απλά ότι το ποσό που θα διατεθει θα είναι 30.000.000 € περίπου.

 

Αναμένουμε λοιπόν οι επιλαχούσες.Μακάρι να μας πάρουν όλες.

 

πως ομως θα ανακοινωθουν αποψε το απογευμα αμα εχουν δωσει διορια μεχρι αυριο στις 10:00 στους σταθμους.

θα μας σκασουν.:oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες, σήμερα το πρωί κατάφερα να μιλήσω με την ΕΕΤΑΑ και να λύσω όλες μου τις απορίες,

 

όσα γράφω αφορούν τις μανούλες που ήταν ωφελούμενες στους οριστικούς πίνακες (όχι ΑΜΕΑ, ούτε βρέφη) και είχαν αναρτηθεί στους τελικούς πίνακες

 

Το πρόγραμμα φέτος έδινε 2900 για κάθε παιδάκι νήπιο αντί όμως για αυτό το ποσό, θα δοθούν 2.540 ευρώ. Ο λόγος που έγινε η μείωση είναι ώστε να εξικονομηθούν χρήματα και για άλλες μητέρες ώστε να μπορέσουν και αυτές να στείλουν τα παιδάκια τους.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν έχει βγει ανακοίνωση που να ξεκαθαρίζει απόλυτα κάποια θέματα, όπως το ότι ο παιδικός που συμμετείχε στο πρόγραμμα μπορεί να ζητήσει την διαφορά από την μητέρα. Και ναι η κυρία με την οποία μίλησα μου εξήγησε ότι ο παιδικός μπορεί να το κάνει αυτό, αφού είχε συμφωνήσει για 2900 και τώρα θα πάρει 2540. Ακόμα και για την σίτιση μπορεί να ζητήσει χρήματα αφού πλέον δεν την καλύπτει απόλυτα. Πλέον σύμφωνα με το έγγραφο καλύπτεται υποχρεωτικά το πρόγευμα (το δεκατιανό) ή το απογευματινό (παραθέτω το σχετικό κείμενο).

 

 

 Σημειώνεται ότι, σύμφωνα και με το ανωτέρω έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και κατόπιν της προκύπτουσας μείωσης των ετήσιων ανώτατων ορίων δαπάνης, η σίτιση θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τη παροχή προγεύματος ή απογευματινού.

 

Το μεσημεριανό πάει περίπατο.....!!!! Η σπιτικό ή επιπλέον κόστος.

 

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτός που σκέφτηκε με αυτόν τον τρόπο να εξοικονομήσει χρήματα δεν έλαβε υπόψη του ότι αυτοί που είχαν τόσο πολλά μόρια για να μπουν είχαν πραγματική οικονομική αδυναμία....και άρα υπάρχει κίνδυνος να επιβαρυνθούν ακόμα περισσότερο. Για άλλη μια φορά το ελληνικό κράτος απέδειξε πόσο αναξιόπιστο είναι και πως όποιος συνεργάζεται με αυτό....δεν μπορεί να βασιστεί στα λεγόμενα του. Μοναδική μου ευχή είναι όντως κάποια παιδάκια να ωφεληθούν και τα χρήματα να μην καταλήξουν κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ Απο τα 3700 που ταν για καθε παιδι πηγε 2900?? και δεν θα καλυπτει την σητιση δηλ μεσημεριανο ??? :shock:

 

Ναι όπως το γράφεις σπορίδιο, το 3700 έγινε 2900 και τώρα 2540 με την μείωση του 12,5%.

 

Πέρισυ είχε και σχολικό και σίτιση και όλα. Φέτος το ποσό μειώθηκε στα 2900 χωρίς σχολικό (το αναλαμβάνει η ωφελούμενη) αλλά με σίτιση. Μετά κάνανε την μείωση στα 2540, οπότε από την σίτιση κόπηκε το μεσημεριανό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κοριτσια,,,,επειδη ειμαστε πολλες μανες που ασχολουμαστε με αυτο το θεμα (λογω της διαμαρτυριας και λοιπα ) και για να μη γινει χαλασμενο τηλεφωνω αν τα μεταφερω εγω μπορειτε παρακαλω οσες μιλησατε με εεταα να αναρτησετε στην ομαδα διαμαρτυριας τι ακριβως σας ειπανε και για τα επιπλεον ποσα κλπ???δε μπορω να το κανω εγω απο τη στιγμη που δε μιλησα εγω και πρεπει πολλες να δουνε τι συμβαινει γιατι προβλεπω πολλες να μη συμμετεχουν σοτ προγραμμα

 

ευχαριστω πολυ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως το γράφεις σπορίδιο, το 3700 έγινε 2900 και τώρα 2540 με την μείωση του 12,5%.

 

Πέρισυ είχε και σχολικό και σίτιση και όλα. Φέτος το ποσό μειώθηκε στα 2900 χωρίς σχολικό (το αναλαμβάνει η ωφελούμενη) αλλά με σίτιση. Μετά κάνανε την μείωση στα 2540, οπότε από την σίτιση κόπηκε το μεσημεριανό.

H αρχικη προκηρυξη ελεγε:

2.3.2 Ανώτατα όρια τιμών προσφοράς

Τα ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ, που θα καταβάλλονται από την Ε.Ε.Τ.Α.Α., ανά θέση που θα καλυφθεί και ανά κατηγορία για το σύνολο των παρεχόμενων υπηρεσιών (κατηγορία θέσης), είναι:

 

Α. Βρεφικοί - Βρεφονηπιακοί – Παιδικοί Σταθμοί:

Α1.1 Βρέφη από 2 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700? με σίτιση / 3.400? χωρίς σίτιση

Α1.2. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700? με σίτιση / 3.400? χωρίς σίτιση

Α2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900? με σίτιση / 2.600? χωρίς σίτιση

 

Β. Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Ολοκληρωμένης Φροντίδας:

Β1. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700? με σίτιση / 3.400? χωρίς σίτιση

Β2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900? με σίτιση / 2.600? χωρίς σίτιση

Β3. Προ-νήπια με αναπηρία από 2,5 ετών έως 6,5 ετών: 7.000?.

 

Γ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π.):

Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα: 2.000? ανεξαρτήτου βάρδιας.

 

Δ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΜΕ Αναπηρίες (Κ.Δ.Α.Π.- Μ.Ε.Α.)

Παιδιά με αναπηρία ή /και έφηβοι ή /και άτομα με νοητική υστέρηση ή / και κινητική αναπηρία: 7.000,00 ?.

Aρα συμφωνα με την ανακοινωση που βγηκε τωρα καταλαβαινω οτι το 3700,00 με σιτιση εγινε 3237,50 και το 3400,00 χωρις σιτιση εγινε 2975,00.Επισης το 2900,00 με σιτιση εγινε 2537,50 και το 2600,00 χωρις σιτιση εγινε 2275,00.

Ειναι αναλογα την κατηγορια που εχεις δηλωσει.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να ξαναρωτήσω γιατί δεν πήρα απάντηση..

 

Το πρωινό ήταν υποχρεωτικό σε όλους τους παιδικούς; Με σίτιση ή χωρίς;

Γιατί στον δικό μας (ιδιωτικό μέσω ΕΣΠΑ), μας είπαν ότι τους ανακοίνωσαν να κόψουν το πρωινό που δίνανε..

 

Όσο για τις θέσεις, το άκουσα στις ειδήσεις πριν, θα δοθούν 11.000 επιπλέον στην Αττική, που θεωρείται και η ευνοημένη της υπόθεσης. Σε εμάς (Μακεδονία) θα είναι κάτι παραπάνω από 2.000 αν θυμάμαι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ελεος δηλαδή, γιατι η ΕΕΤΑΑ δεν βγάζει μια απλή ανακοίνωση οτι την διαφορα θα την καλυψουμε εμεις να τελειωνουμε!

Δηλ.απο 2900 πήγε στα 2600 ευρω να πληρωσουμε εμεις οι γονεις αυτα τα 300 ευρω!!! Εμενα τώρα μου ζήτησαν 700 ευρω παραπάνω συμμετοχή! 70 ευρω το μήνα δηλ.τι να του πω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως το γράφεις σπορίδιο, το 3700 έγινε 2900 και τώρα 2540 με την μείωση του 12,5%.

 

Πέρισυ είχε και σχολικό και σίτιση και όλα. Φέτος το ποσό μειώθηκε στα 2900 χωρίς σχολικό (το αναλαμβάνει η ωφελούμενη) αλλά με σίτιση. Μετά κάνανε την μείωση στα 2540, οπότε από την σίτιση κόπηκε το μεσημεριανό.

 

ΟπΩς Και συ ετσι και γω με πολλα μορια 145 στην κατοχη μου και αναγκες και μας αναγκαζουν να πληρωνουμε ...οπως μου παν και στο σταθμο αυτοι που χουν 40,000 εκκαθαριστικο σιγα μη δεν εχουν να διαθεσουν 3,500 για σταθμο ελεος πια τοτε τι το κανανε το προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

H αρχικη προκηρυξη ελεγε:

2.3.2 Ανώτατα όρια τιμών προσφοράς

Τα ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ, που θα καταβάλλονται από την Ε.Ε.Τ.Α.Α., ανά θέση που θα καλυφθεί και ανά κατηγορία για το σύνολο των παρεχόμενων υπηρεσιών (κατηγορία θέσης), είναι:

 

Α. Βρεφικοί - Βρεφονηπιακοί – Παιδικοί Σταθμοί:

Α1.1 Βρέφη από 2 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700? με σίτιση / 3.400? χωρίς σίτιση

Α1.2. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700? με σίτιση / 3.400? χωρίς σίτιση

Α2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900? με σίτιση / 2.600? χωρίς σίτιση

 

Β. Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Ολοκληρωμένης Φροντίδας:

Β1. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700? με σίτιση / 3.400? χωρίς σίτιση

Β2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900? με σίτιση / 2.600? χωρίς σίτιση

Β3. Προ-νήπια με αναπηρία από 2,5 ετών έως 6,5 ετών: 7.000?.

 

Γ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π.):

Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα: 2.000? ανεξαρτήτου βάρδιας.

 

Δ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΜΕ Αναπηρίες (Κ.Δ.Α.Π.- Μ.Ε.Α.)

Παιδιά με αναπηρία ή /και έφηβοι ή /και άτομα με νοητική υστέρηση ή / και κινητική αναπηρία: 7.000,00 ?.

Aρα συμφωνα με την ανακοινωση που βγηκε τωρα καταλαβαινω οτι το 3700,00 με σιτιση εγινε 3237,50 και το 3400,00 χωρις σιτιση εγινε 2975,00.Επισης το 2900,00 με σιτιση εγινε 2537,50 και το 2600,00 χωρις σιτιση εγινε 2275,00.

Ειναι αναλογα την κατηγορια που εχεις δηλωσει.

 

Δηλ για κατηγορια που εχω Α1.1 απο 3,700 παει στα 3,400 και θα κατευει και επιπλεον 12,5%? οποτε παει το μεσημεριανο ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...