Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να παραπονεθείς στο δήμο που έδωσε όλες τις θέσεις του στο ΕΣΠΑ και δεν έβαλε πλαφόν. Αλλά από το ΕΣΠΑ πάιρνουν περισσότερα χρήματα από ότι από τους ιδιώτες γι'αυτό και συμβάινει αυτό.

Το ότι δεν εξυπηρετούν τους πολίτες δεν τους ενδιαφέρει μάλλον.

 

Μαύρο στον εν λόγω δήμαρχο στις επόμενες εκλογές από εσένα και όποιον άλλον ενημερώσεις σχετικά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σοφακι λυπάμαι που έδωσαν όλες τις θέσεις ....κανονικά οι κρατικοι δεν θα έπρεπε να παίρνουν με εσπα, ναι για μένα αυτο είναι αδικία αν και δεν με πιάνει ....

Δεν είπα οτι δεν πληρώνεις στους κρατικους, εειπαι καλό θα ήταν όλες να είχαμε παιδικούς και να μην πληρώναμε (ιδανικό σεναριο)

στον δήμο μου έχουν προτερεοτητα οι εργαζομενοι στο δημόσιο ...μου το είπαν απο τα κεντρικά πριν 3 χρονια, αλλα απαρετητα πρέπει να εργάζεται η μαμά .

Τελος πάντων απο εμπειρία φίλων μου ξέρω οτι οι δημόσιοι μπορούν και "εκβιαζουν " καταστάσεις για να κινηθεί η διαδικασία να πάρουν το παιδι σε παιδικό ...πχ φίλη μού δασκάλα έπαιρνε το παιδι στην δουλειά και τελικά ο διευθυντής πήρε τηλ και της βρήκαν θέση ..η μια άλλη πήγε να πάρει άδεια άνεφ αποδοχων και τελικά βρήκε θέση ..κάποια στον ιδιοτικο δεν μπορεί να το κανει θα απολιθει ....

Φυσικά υπάρχει και δημόσιος τομέας που έχει δικούς του πιδικους,αλλα και δημόσιος τομέας που δεν έχει τιποτα καμοια διευκολυνση και μόνο εμπόδια για τα παντ

όπως είπα αδικίες υπάρχουν

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ΙΚΑ? Είσαι αορίστου?

 

Είμαι μόνιμη στο δημόσιο (εκπαιδευτικός διορισμένη). Ούτε ΙΚΑ ούτε αορίστου.

Πολύ με μπερδεύουν όλες αυτές οι διαβαθμίσεις και διαχωρισμοί.

Ποιοι είναι οι τακτικοί ΔΥ;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι μόνιμη στο δημόσιο (εκπαιδευτικός διορισμένη). Ούτε ΙΚΑ ούτε αορίστου.

Πολύ με μπερδεύουν όλες αυτές οι διαβαθμίσεις και διαχωρισμοί.

Ποιοι είναι οι τακτικοί ΔΥ;

 

Τακτικοί δυ είναι οι μόνιμοι.

Είμαστε και συνάδελφοι. Αυτό που σου είπαν πάντως δεν ισχύει, δεν έχουμε δικαίωμα υποβολής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τακτικοί δυ είναι οι μόνιμοι.

Είμαστε και συνάδελφοι. Αυτό που σου είπαν πάντως δεν ισχύει, δεν έχουμε δικαίωμα υποβολής.

 

Αυτό φαντάστηκα και εγώ και για αυτό τους ρώτησα για διευκρίνηση. Μάλλον μπερδεύτηκαν επειδή η προκήρυξη γράφει ότι έχουν δικαίωμα οι μισθωτές.

Ίσως και απλώς να χρειάζονται τις αιτήσεις για τη λειτουργία του σταθμού (είναι δημοτικός), καθώς είναι η πρώτη φορά που θα λειτουργήσει. Θα ζητήσω αύριο επιπλέον διευκρινίσεις να μην τρέχω και άδικα. Σας ευχαριστώ.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι μονιμοι δημοσιοι υπαλληλοι δεν εχουν δικαιωμα να υποβαλλουν χαρτια..τελεια και και παυλα.Οπως λενε και καποια μελη παραπανω ετσι ειναι κι αμα μας αρεσει.Προσωπικα το εχω αποδεχτει..κι αυτο αλλα και το οτι στους δημοσιους παιδικους σταθμους το παιδι μου πρεπει να ειναι 2.5 για να το παρουν(αν το παρουν) και εννοειται να εχει βγαλει πανα..οπως επισης και τα τροφεια και πολλα αλλα!

Οσο για τους πατεραδες που εγω εβαλα στην συζητηση το ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ δεν ειναι επιχειρημα γιατι εγω ξερω πολλους που δεν δουλευουν ιδιως με τα νεα δεδομενα!Και το καθε προγραμμα θα επρεπε να ελισσεται συμφωνα με τις νεες συνθηκες (αλλα το ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ απεχει πολυ απο το να γινει κατι πραγματικοτητα)

Επισης μακαρι το προγραμμα να συνεχιζοταν και αλλα χρονια,να ικανοποιηθουν κι αλλοι γονεις και αλλα παιδακια,ποιος ειπε οτι θελει κατι διαφορετικο???

Αλλα το οτι μια κατασταση ειναι ετσι και πρεπει να συμμορφωθουμε δεν σημαινει οτι θα ακουμε και τα κακεντρεχη σχολια του καθενος,επειδη εχει "καλοκαιρινη" διαθεση και τσουβαλιαζει τα παντα για να βγαλει την καψα του!

Ευτυχως που καποιοι ζουμε στην επαρχια οπου τα πραγματα ειναι λιγο φτηνοτερα και καπως θα την βολεψουμε εστω και πληρωνοντας!

Link to comment
Share on other sites

Οι μονιμοι δημοσιοι υπαλληλοι δεν εχουν δικαιωμα να υποβαλλουν χαρτια..τελεια και και παυλα.Οπως λενε και καποια μελη παραπανω ετσι ειναι κι αμα μας αρεσει.Προσωπικα το εχω αποδεχτει..κι αυτο αλλα και το οτι στους δημοσιους παιδικους σταθμους το παιδι μου πρεπει να ειναι 2.5 για να το παρουν(αν το παρουν) και εννοειται να εχει βγαλει πανα..οπως επισης και τα τροφεια και πολλα αλλα!

Οσο για τους πατεραδες που εγω εβαλα στην συζητηση το ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ δεν ειναι επιχειρημα γιατι εγω ξερω πολλους που δεν δουλευουν ιδιως με τα νεα δεδομενα!Και το καθε προγραμμα θα επρεπε να ελισσεται συμφωνα με τις νεες συνθηκες (αλλα το ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ απεχει πολυ απο το να γινει κατι πραγματικοτητα)

Επισης μακαρι το προγραμμα να συνεχιζοταν και αλλα χρονια,να ικανοποιηθουν κι αλλοι γονεις και αλλα παιδακια,ποιος ειπε οτι θελει κατι διαφορετικο???

Αλλα το οτι μια κατασταση ειναι ετσι και πρεπει να συμμορφωθουμε δεν σημαινει οτι θα ακουμε και τα κακεντρεχη σχολια του καθενος,επειδη εχει "καλοκαιρινη" διαθεση και τσουβαλιαζει τα παντα για να βγαλει την καψα του!

Ευτυχως που καποιοι ζουμε στην επαρχια οπου τα πραγματα ειναι λιγο φτηνοτερα και καπως θα την βολεψουμε εστω και πληρωνοντας!

 

Συμφωνώ με όσα λες και κυρίως με τον τρόπο που τα λες!

Ευτυχώς κάποια άτομα κρατάνε το επίπεδο της συζήτησης...

Ο δημοτικός σταθμός της περιοχής σου δεν έχει βρεφικό τμήμα; Ο γιος μου που είναι 27 μηνών και δεν έχει βγάλει την πάνα μπήκε στο βρεφικό τμήμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Χρειάζομαι βοήθεια με το όλο θέμα.....

Έκανα αίτηση στο Δήμο της περιοχής μου για να πάει το παιδάκι μου φέτος στον παιδικό σταθμό.

 

Πληρούμε όλες τις προϋποθέσεις ως οικογένεια ... (χαμηλόμισθοι πλέον όπως όλοι!!!!) αλλά διαβάζοντας τα σχόλιά σας κατάλαβα ότι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην τον πάρουν επειδή δεν έχω κάνει την αίτηση μέσω ΕΕΣΠΑ ????

 

Τι μπορώ να κάνω τώρα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα το πρωί πληροφορήθηκα από τον ΔΗΜΟΤΙΚΟ παιδικό σταθμό (στον οποίο θα πληρώσω 165? - ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ - πολλοί πιστεύουν ότι οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είναι τσαμπα και προηγούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι, ανηκει στην σφαίρα της παραπληροφόρησης) οτι ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ. δηλαδή και να μπορώ να πληρώσω ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ!!!!!!

τα σχόλια δικά σας.............

 

 

Έτσι είναι ακριβώς σχεδόν παντού. Και διευκρινίζω ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν προηγούνταν ποτέ στους δημόσιους σταθμούς. Καλ'ο θα είναι λοιπόν να μη βγάζουμε συμπεράσματα και να είμαστε σίγουροι πριν εκφέρουμε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα!ειμαι κι εγω εργαζομενη μανουλα.πηγα χθες να κανω αιτηση στον ΔΗΜΟΤΙΚΟ-το τονιζω-σταθμο της περιοχης μου και μου ειπαν οτι ολες οι θεσεις ειναι για τα επιδοτουμενα παιδακια κι ΑΝ περισσεψουν θεσεις,θα μας ειδοποιησουν.και ερχομαι εγω τωρα να ρωτησω.το καταλαβαινω οτι μια εργαζομενη στον ιδιωτικο τομεα αδυνατει πλεον να πληρωσει για παιδικο σταθμο.αλλα να προηγουνται και οι ανεργες?ε,το θεωρω λιγο τραβηγμενο.και πριν με αρπαξετε,να διευκρινισω τι εννοω.οπως πλεον γινανε τα πραγματα απολυονται καθε μερα και αλλοι.αρα που θα βρουν δουλεια?να κρατησουν καποιες θεσεις για ανεργες που πιθανον βρουν να δουλεψουν και να δωσουν θεσεις στους δημοσιους υπαλληλους και οχι το αντιθετο, το θεωρω πιο αποδεκτο.

αλλωστε το γεγονος οτι εχω μια 'σταθερη' δουλεια(γιατι πλεον δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τιποτα),δε σημαινει οτι εχω να πληρωσω για παιδικο σταθμο.εγω ειμαι στο στρατο.οταν φυγω απο το σπιτι μου με μεταθεση και παω οπουδηποτε αλλου,θα εχω να πληρωσω-εκτος απο το δανειο του σπιτιου μου-και ενοικιο εκει που θα ειμαι κ τον ιδιωτικο σταθμο αφου στο δημοσιο δε με παιρνουν.ποσος ειναι αυτος ο μισθος μου επιτελους,για να τα καταφερω ολα αυτα?φυσικα δεν περιμενω να με καταλαβετε και ειμαι ηδη προετοιμασμενη για το τι θα ακουσω αλλα για μια φορα ηθελα να τα πω.για μενα το θεμα δεν ειναι να σκοτωνομαστε μεταξυ μας αλλα να βρεθει λυση που να εξυπηρετει ολους μας οσο το δυνατον περισσοτερο.

ευχαριστω που με διαβασατε:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!! και καλό κουράγιο και υπομονή σε όλες!

πήγα κατέθεσα σήμερα τα χαρτιά στον ΕΕΤΑΑ στην Θεσσαλονίκη! προς ενημέρωση, είναι στον 7ο όροφο, χωρίς ασανσέρ, και η ουρά ξεκινούσε ...από τον 3ο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα παιδακια των ανεργων μαμαδων εχουν ψυχη!!!!Καποιος πρεπει να μας σκεφτει και μας!Συμφωνω οτι ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια αυτη την εποχη αλλα ειναι μεγαλο πραγμα να σου δινεται και η δυνατοτητα να ψαξεις!Αν εχεις το μωρο μαζι...απλα το ξεχνας!Εγω ανεργη ειμαι με 2 μικρα 1κ 3 και πρεπει να παω στο μαγαζι του αντρα μου να βοηθησω γιατι για υπαλληλο ουτε για πλακα!Καποιος δεν πρεπει να νοιαστει και για μας?Οχι οτι θα μας παρουν αλλα λεμε τωρα!

θελω βοηθεια για να συμπληρωσω την αιτηση!

Στην τελευταια σελιδα λεει ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΟΜΩΝ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ!

Τι εννοει ο ποιητης???

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα!ειμαι κι εγω εργαζομενη μανουλα.πηγα χθες να κανω αιτηση στον ΔΗΜΟΤΙΚΟ-το τονιζω-σταθμο της περιοχης μου και μου ειπαν οτι ολες οι θεσεις ειναι για τα επιδοτουμενα παιδακια κι ΑΝ περισσεψουν θεσεις,θα μας ειδοποιησουν.και ερχομαι εγω τωρα να ρωτησω.το καταλαβαινω οτι μια εργαζομενη στον ιδιωτικο τομεα αδυνατει πλεον να πληρωσει για παιδικο σταθμο.αλλα να προηγουνται και οι ανεργες?ε,το θεωρω λιγο τραβηγμενο.και πριν με αρπαξετε,να διευκρινισω τι εννοω.οπως πλεον γινανε τα πραγματα απολυονται καθε μερα και αλλοι.αρα που θα βρουν δουλεια?να κρατησουν καποιες θεσεις για ανεργες που πιθανον βρουν να δουλεψουν και να δωσουν θεσεις στους δημοσιους υπαλληλους και οχι το αντιθετο, το θεωρω πιο αποδεκτο.

αλλωστε το γεγονος οτι εχω μια 'σταθερη' δουλεια(γιατι πλεον δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τιποτα),δε σημαινει οτι εχω να πληρωσω για παιδικο σταθμο.εγω ειμαι στο στρατο.οταν φυγω απο το σπιτι μου με μεταθεση και παω οπουδηποτε αλλου,θα εχω να πληρωσω-εκτος απο το δανειο του σπιτιου μου-και ενοικιο εκει που θα ειμαι κ τον ιδιωτικο σταθμο αφου στο δημοσιο δε με παιρνουν.ποσος ειναι αυτος ο μισθος μου επιτελους,για να τα καταφερω ολα αυτα?φυσικα δεν περιμενω να με καταλαβετε και ειμαι ηδη προετοιμασμενη για το τι θα ακουσω αλλα για μια φορα ηθελα να τα πω.για μενα το θεμα δεν ειναι να σκοτωνομαστε μεταξυ μας αλλα να βρεθει λυση που να εξυπηρετει ολους μας οσο το δυνατον περισσοτερο.

ευχαριστω που με διαβασατε:D

Συνηθως δεν απανταω γιατι δεν θελω να δημιουργω αντιπαραθεσεις αλλα οταν πηρες δανειο για σπιτι δεν ησουν στρατιωτικος?δεν ηξερες οτι οποτε παιρνεις μεταθεσεις θα πληρωνεις ΚΑΙ ενοικιο ΚΑΙ δανειο??Στο δημοσιο γιατι δεν σε παιρνουν???Αυτο δεν το ηξερες?

Οι ανεργες δεν προηγουνται,οι θεσεις καλυπτονται βαση μοριων και αν δεις τα μορια για τις ανεργες δεν ειναι και τοσα πολλα!

Συμφωνω οτι οι δημοσιοι δεν ειναι και τοσο ευνουμενοι αλλα οι ανεργοι δεν ειναι καθολου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια ... ηρεμήστε. Μακάρι αυτό το πρόγραμμα να ήταν για ΟΛΕΣ, δυστηχώς δεν είναι και πρέπει να το αποδεχτούμε.

 

Το πιο σωστό θα ήταν το κράτος που έχουμε να μεριμνά για όλα αυτά τα θέματα, αλλά δεν το κάνει. Το να μαλώνετε μεταξύ σας για το ποια έχει τη μεγαλύτερη ανάγκη δεν έχει κανένα νόημα απο τη στιγμή που δεν υπάρχει λύση και για εμένα προσωπικά εχει γίνει κουραστικό.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ναι αυτα κατω που λεει επιλεξιμες δομες

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/2012-07-12_oristika-domon/

 

εκεί είναι. ;)

το έχεις το αρχείο ή θες να δώ κάτι εγώ για εσένα??? Ευχαρίστως να βοηθήσω.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

εκεί είναι. ;)

το έχεις το αρχείο ή θες να δώ κάτι εγώ για εσένα??? Ευχαρίστως να βοηθήσω.

Τα βρηκα!Σε ευχαριστω πολυ!Να ρωτησω κατι ακομη!Εκει που λεει βρεφονηπιακοι ολοκληρωμενης φροντιδας ποια η διαφορα με τους "σκετους":lol:???

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σίγουρη, υποτίθεται οτι στους σταθμούς ολοκληρωμένης φροντίδας, εχουν και τμήματα για παιδάκια με αναπηρία.

 

Την είχα κι εγώ αυτη την απορία :oops:. Ρώτα και κανέναν αλλο όμως για καλό και για κακό, για να μην σου λέω βλακείες.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα δεν είναι για εμάς ααλλα για τούς παιδικούς ααι πόσα λεφτά παίρνουν.

Βαλε και στο α και στο β τηνβεπιλογη που σου ταιριάζει.

Και εγω σήμερα την κάνω.

Όσο για τον στρατό ....οκ έχει μεταθέσεις αλλα έχει και δικούς του παιδικούς.μόνο ο στράτος ξηράς έχει παιδικούς οχι πχ το ναυτικό πού ειναι ο άντρας μου και δεν έχει ττιποτα και καμοια φροντίδα που ταξιδεύει τον μισό χρόνο και αφήνει πίσω παιδιά και γυναίκα μόνα τούς.

το οτι είμαι άνεργη δεν κανει το παιδι μου γ κατηγορίας και πρέπει να πάει σχολείο στα 5 του!! Και μέχρι τότε κλεισμένο μεσα στο σπίτι και ναι θέλω να βρω δουλειά που μπορεί να βρω αλλα τι τα κάνω τα παιιια?η με τα 500 που θα παίρνω ...αν παίρνω μπορώ να τα στείλω κάπου?

οκ έχουμε μόρια κιι εμείς τόσο κακό πια σας κάνουμε? 10 μοριακια είναι!!!

και ναι υπάρχει η πιθανότητα 2 γονείς όταν δουλεύουν να τα βγάλουν πέρα με ζόρι αλλα όταν δουλεύει ένας?

ζούμε σε μια άδικη χώρα μην σκευτωμαστε όμως μόνο τις δικές μας αδικίες και δεν βλέπουμε και τις αδικιες γύρω μας.

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...