Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παιδια αφηστε τα σεναρια και οταν αποφασισουνε οι δημαρχοι και βγουνε και πουνε οκ δεχομαστε τις μειωσεις τοτε θα ξερουμε εαν εχει αλλαξει και τι στα προσφερομενα,,,,,οταν βγουνε οι τελικοι πινακες με ολα τα υπολοιπα παιδια,,,,συμβουλη μη πληρωσετε τιποτα ακομη μεχρι να βγουνε τα τελιεως οριστικα αποτελεσματα,,,,,και να παρετε τωρα την εεταα να ρωτησετε αν πρεπει να δωσετε εγγραφη και υλικα δε θα ξερει,,,ωρα θα κριθουν 29/08......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Xτες μιλαγα με μια φιλη που δεν ηξερε μεχρι φετος για το προγραμμα. Ποιος την ενημερωσε ; Μια γνωστη της που ειναι ΔΥ αυτη κ ο αντρας της, και που περισυ κ φετος εστειλαν το παιδι τους μεσω ΕΣΠΑ στον παιδικο.

Link to comment
Share on other sites

Xτες μιλαγα με μια φιλη που δεν ηξερε μεχρι φετος για το προγραμμα. Ποιος την ενημερωσε ; Μια γνωστη της που ειναι ΔΥ αυτη κ ο αντρας της, και που περισυ κ φετος εστειλαν το παιδι τους μεσω ΕΣΠΑ στον παιδικο.

 

 

ναι οι ΔΥ μπορει εμεις να τους λεμε ολους ΔΥ αλλα καποιοι δε θεωρουνται ακριβως ΔΥ και να μπορουν να μπουνε στο εσπα,,,για αυτο αλλωστε μεσα στη προσκληση λεει '' ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ: ΟΙ ΤΑΚΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΤΩΝ Ν.Π.Δ.Δ. ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ Ο.Τ.Α. (αʼ και βʼ βαθμού).

Όπου ανακύπτει ερώτημα για την υπαγωγή των υπαλλήλων σʼαυτές τις κατηγορίες, απαιτείται η σχετική βεβαίωση του εργοδότη για την νομική υπόσταση του φορέα του.

Σημειώνεται ότι από το σύνολο των ανωτέρω (α-δ) προϋποθέσεων εξαιρούνται οι υποψήφιες μητέρες με παιδιά ΑΜΕΑ, οι οποίες έχουν το δικαίωμα υποβολής αίτησης για τα ΑΜΕΑ τέκνα τουςανεξαρτήτως εργασιακής, κοινωνικοοικονομικής ή άλλης κατάστασης αλλά μόνο σε Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (ΚΔΑΠ-ΜΕΑ), καθώς και στα Τμήματα ΑΜΕΑ των Βρεφονηπιακών Σταθμών Ολοκληρωμένης Φροντίδας.''

 

οποτε λοιπον μπορει να εμπιπτουν σε καποια απο τις παραπανω κατηγοριες πρωτον και δευτερον αμα κοιταξεις να δεις τις απορριπτεες παρα πολλες ειναι επειδη ειναι δημοσιοι υπαλληλοι,,,,οποτε το συγκεκριμενο ζευγαρι που εχει το παιδακι του μεσω εσπα μαλλον το εχει σωστα παρα γιατι εβαλε πλαγιους τροπους,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΟ ΕΕΤΑΑ ΚΑΙ ΜΟΘ ΠΑΝ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΠΕΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΤΑΡΤΗ..ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.....ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΡΝΕΙ ΝΑ ΠΛΙΡΩΣΟΥΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εμενα μπηκαν κ τα 2 στην φωτεινη ηλιαχτιδα. δεν εχω λεφτα να δωσω για εγγραφη κ εκτοσ απο οσα θα πρεπει να δινω το μην αγια μετακινηση για δυο παιδια τωρα δλδ θα πρεπει να πληρωνω και για διατροφη για δυο παιδια??????? τοτε τι σκατα προσφερουν? ειναι σιγουρο το οτι θα πληρωσουμε παραπανω απο τα μεταφορικα που μας ειχαν πει?

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΕΜΑΣ ΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΟΙ ΔΟΜΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΔΥΝΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ...ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ....

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ......ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια εμενα μπηκαν κ τα 2 στην φωτεινη ηλιαχτιδα. δεν εχω λεφτα να δωσω για εγγραφη κ εκτοσ απο οσα θα πρεπει να δινω το μην αγια μετακινηση για δυο παιδια τωρα δλδ θα πρεπει να πληρωνω και για διατροφη για δυο παιδια??????? τοτε τι σκατα προσφερουν? ειναι σιγουρο το οτι θα πληρωσουμε παραπανω απο τα μεταφορικα που μας ειχαν πει?

 

ποιος σου ζητησε εγγραφη???απαγορευετε να ζητησουν εγγραφη,,,,διαβαστε τα δικαιωματα σας και οτι και να σας ζητανε πρωτα να λετε να μιλησω με την εεταα να δω αν πρεπει να σας τα δωσω με ομορφο τροπο παντα να δεις πως θα τα αλλαζουνε,,,,εχω αναφερθει και πιο πανω εδω και πολυ καιρο τα εχουμε πει εχω βαλει και παραπομπες απο την προσκληση,,,,μη σας πιανουνε κοροϊδο,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Ακρη δεν βγάζω με την Εεταα ....μου εχουν χωρίσει τα 2 μικρά σε διαφορετικες δομές...Ο μεγάλος στον Μικρό Πριγκιπα και ο μικρός μου στο Παιζω και Λυνω...

 

Ζητάω απο κάποια μανούλα αν εχει περάσει το παιδάκι της στον Μικρό Πρίγκιπα στην κατηγορία Α1,1 και θέλει να αλλάξει στο Παίζω και Λυνω ..υπάρχει διαφορά τιμή στο σχολικό στον Μικρό Πρίγκιπα 300 ετησίως και στον δεύτερο 550...Διατίθομαι να πληρώσω όχι μόνο την διαφορά αλλά ολόκληρο το ποσό...

 

αν υπάρχει κάποια μανούλα παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου με πμ..

 

ευχαριστώ.

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου βρε κοριτσια τι να κανω? Στο σταθμο μας που εχει μονο 5 θεσεις για τα μωρα κατηγορια Α1 εχει περασει μια μητερα που στα προσωρινα αποτελεσματα φαινεται να εχει δηλωσει αλλους σταθμους. Ητανε με ελλιπη φακελο γιατι της λειπανε καποια χαρτια προφανως εκανε ενσταση και τα προσκομισε ομως εχει δηλωσει αλλους σταθμους και οχι αυτον που μπηκε τελικα.Ετσι και αλλιως στην ενσταση δεν μπορει να αλλαξει σταθμους. Ειμαι στις επιλαχουσες για τον συγκεκριμενο σταθμο, τι μπορω να κανω? Να κανω επιστολη προς την ΕΕΤΑΑ?

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου βρε κοριτσια τι να κανω? Στο σταθμο μας που εχει μονο 5 θεσεις για τα μωρα κατηγορια Α1 εχει περασει μια μητερα που στα προσωρινα αποτελεσματα φαινεται να εχει δηλωσει αλλους σταθμους. Ητανε με ελλιπη φακελο γιατι της λειπανε καποια χαρτια προφανως εκανε ενσταση και τα προσκομισε ομως εχει δηλωσει αλλους σταθμους και οχι αυτον που μπηκε τελικα.Ετσι και αλλιως στην ενσταση δεν μπορει να αλλαξει σταθμους. Ειμαι στις επιλαχουσες για τον συγκεκριμενο σταθμο, τι μπορω να κανω? Να κανω επιστολη προς την ΕΕΤΑΑ?

 

 

μου κανει εντυπωση που ακομη ΔΕΝ εχεις κανει τιποτα,,,,,αν εισια σιγουρη και με στοιχεια για αυτο που λες ΠΡΕΠΕΙ να κανεις ενσταση ΧΤΕΣ,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου βρε κοριτσια τι να κανω? Στο σταθμο μας που εχει μονο 5 θεσεις για τα μωρα κατηγορια Α1 εχει περασει μια μητερα που στα προσωρινα αποτελεσματα φαινεται να εχει δηλωσει αλλους σταθμους. Ητανε με ελλιπη φακελο γιατι της λειπανε καποια χαρτια προφανως εκανε ενσταση και τα προσκομισε ομως εχει δηλωσει αλλους σταθμους και οχι αυτον που μπηκε τελικα.Ετσι και αλλιως στην ενσταση δεν μπορει να αλλαξει σταθμους. Ειμαι στις επιλαχουσες για τον συγκεκριμενο σταθμο, τι μπορω να κανω? Να κανω επιστολη προς την ΕΕΤΑΑ?

 

Καλησπέρα.

Μήπως στα προσωρινά είχε δηλώσει λάθος δομές συγκριτικά με την ηλικία του τεκνου της και μετα με την ένσταση το διόρθωσε;

Γνωρίζω κι άλλες περιπτώσεις που έγινε αυτο και περάσανε αλλάζοντας τις δομές. Φυσικα νομίζω ότι δεν ειναι δίκαιο γιατι αποκτά την δυνατότητα να ελέγξει μια μαμα την ζήτηση των σταθμων και να δηλώσει σταθμούς με πλεονέκτημα!!

Κι όμως τις περάσανε! Βέβαια η περίπτωση που ξέρω έφταιγε μερικώς γιατι εμπισστευτηκε την συμπλήρωση της αίτησης σε λάθος άτομα και της δήλωσαν α2 αντί για Α1 που έπρεπε αλλα κάπως μου κάνει όλο αυτο.... Anyway....

 

Κι εγω πάντως σε κάθε περίπτωση θα έστελνα επιστολή στην ΕΕΤΑΑ όταν απο αυτο θα κρινόταν να μπουν τα παιδια μου στον παιδικο.

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Μήπως στα προσωρινά είχε δηλώσει λάθος δομές συγκριτικά με την ηλικία του τεκνου της και μετα με την ένσταση το διόρθωσε;

Γνωρίζω κι άλλες περιπτώσεις που έγινε αυτο και περάσανε αλλάζοντας τις δομές. Φυσικα νομίζω ότι δεν ειναι δίκαιο γιατι αποκτά την δυνατότητα να ελέγξει μια μαμα την ζήτηση των σταθμων και να δηλώσει σταθμούς με πλεονέκτημα!!

Κι όμως τις περάσανε! Βέβαια η περίπτωση που ξέρω έφταιγε μερικώς γιατι εμπισστευτηκε την συμπλήρωση της αίτησης σε λάθος άτομα και της δήλωσαν α2 αντί για Α1 που έπρεπε αλλα κάπως μου κάνει όλο αυτο.... Anyway....

 

Κι εγω πάντως σε κάθε περίπτωση θα έστελνα επιστολή στην ΕΕΤΑΑ όταν απο αυτο θα κρινόταν να μπουν τα παιδια μου στον παιδικο.

Ειχε 2 επιλογες η δευτερη ηταν οντως λαθος αλλα οταν λεει η προκηρυξη Προσοχή: Στη διαδικασία των ενστάσεων δεν θα γίνεται αποδεκτή ουδεμία αλλαγή στις επιλεγείσες από τις μητέρες δομές τι εννοει? Εγω μαλλον θα παω κατιδιαν να δω τι θα μου πουνε

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς έχει μπει η μικρή στον παιδικό του Δήμου ως επανεγγραφή, όχι μέσω ΕΣΠΑ και απ' ότι είδα είμαι 5 επιλαχούσα. Ο Σταθμός κάλυψε από τις 7 θέσεις, μία. Δεν περιμένω κάτι γιατί το αποκλείω να καλύψει τόσες πολλές θέσεις ώστε να μην πληρώσουμε. Αρα θα πληρώσουμε κανονικά τα τροφεία του Δήμου.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

διαβασα πιο πανω αλλα δεν εβγαλα άκρη αν μπορουμε να μαθουμε τι καλυπτει τελικά το Εσπα απο την συτιση ειναι μονο το μεσημεριανο η ολο το πακετο δηλ γαλα δεκατιανο μεσημεριανο και γιαουρτι κρεμα κλπ Μέχρις στιγμης επειδη τον εβαλα στον ιδιο τον Μαιο αυτον εδινα εγω τα παντα εκτος του μεσημεριανου τωρα που μπηκα με το προγραμμα τι θα ισχυει δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Ειχε 2 επιλογες η δευτερη ηταν οντως λαθος αλλα οταν λεει η προκηρυξη Προσοχή: Στη διαδικασία των ενστάσεων δεν θα γίνεται αποδεκτή ουδεμία αλλαγή στις επιλεγείσες από τις μητέρες δομές τι εννοει? Εγω μαλλον θα παω κατιδιαν να δω τι θα μου πουνε

 

Καλησπέρα και πάλι.

Μήπως εννοεί απλα στην αλλαγη σειράς προτίμησης των δομών; Τι να πω....

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια σιτιση που ειχαμε εμεις στο παιδικο μεσω εσπα καλυπτε ολα ,,,δηλαδη πρωινο φρουτα μεσημεριανο,,,,δε καταλβαινω που κολλησατε???αν αρχιζουν και σας ζητανε διαφορα απλα να τους στελνετε στην εεταα,,,,στο καφε απο εκει εγραφε κοπελα τι της ζηταγε μια ιδιοκτητρια (υλικα,εγγραφες,μετακινηση ενω η κοπελα μενει 5 λεπτα με τα ποδια ,αγγλικα,θεατρο κλλπ ) και απο πανω μια βεβαιωση οτι ακομη και εαν το εεταα σταματησει να πληρωνει ο γονιος θα αναλαβει να πληρωνει τα τροφεια,,,ενημερωσε την εεταα της ειπε οτι ειναι παρανομα ολα αυτα που ζηταει και αναμενει εξελιξεις,,,σε οτι ζητανε να μιλατε με την εεταα πρωτα,,,,

 

 

τελος αυτο που λετε με την κοπελα με τις δομες,,,,μηπως απο τις 4 επιλογες της ητανε μονο μια σωστη πχ (εχω πετυχει μια τετοια περιπτωση ) και περασε σε αυτη???γιατι να αλλαξει δομες αποκλειεται,,,και πολλες μεινανε απεξω για αυτο το λογο για λαθος δομες,,,,καντε το κοπο να ρωτησετε την εεταα,,,,με στοιχεια παντα ,,,μηπως ειναι συνωνυμια ??

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

παιδια σιτιση που ειχαμε εμεις στο παιδικο μεσω εσπα καλυπτε ολα ,,,δηλαδη πρωινο φρουτα μεσημεριανο,,,,δε καταλβαινω που κολλησατε???αν αρχιζουν και σας ζητανε διαφορα απλα να τους στελνετε στην εεταα,,,,στο καφε απο εκει εγραφε κοπελα τι της ζηταγε μια ιδιοκτητρια (υλικα,εγγραφες,μετακινηση ενω η κοπελα μενει 5 λεπτα με τα ποδια ,αγγλικα,θεατρο κλλπ ) και απο πανω μια βεβαιωση οτι ακομη και εαν το εεταα σταματησει να πληρωνει ο γονιος θα αναλαβει να πληρωνει τα τροφεια,,,ενημερωσε την εεταα της ειπε οτι ειναι παρανομα ολα αυτα που ζηταει και αναμενει εξελιξεις,,,σε οτι ζητανε να μιλατε με την εεταα πρωτα,,,,

 

 

τελος αυτο που λετε με την κοπελα με τις δομες,,,,μηπως απο τις 4 επιλογες της ητανε μονο μια σωστη πχ (εχω πετυχει μια τετοια περιπτωση ) και περασε σε αυτη???γιατι να αλλαξει δομες αποκλειεται,,,και πολλες μεινανε απεξω για αυτο το λογο για λαθος δομες,,,,καντε το κοπο να ρωτησετε την εεταα,,,,με στοιχεια παντα ,,,μηπως ειναι συνωνυμια ??

Ειχε 2 επιλογες και η μια ηταν λαθος η δευτερη λογω ηλικιας παιδιου. Η πρωτη ηταν σωστη

και ηταν αλλος σταθμος οχι αυτος που μπηκε τελικα. Αλλες επιλογες δεν ειχε. Εχω διασταυρωσει τον αριθμο πρωτοκολλου και ολα τα στοιχεια της και τα εχω εκτυπωσει κιολας γαι να τους τα παω.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικά πότε θα υπάρχει νεότερο για τις νέες θέσεις που περιμένουμε?????????????????

 

 

εγω να ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει οι νεες θεσεις θα αφορουν μονο δημοτικους ή και ιδιωτικους ;

Link to comment
Share on other sites

τιγρακι καλημερα

 

οι ιδιωτικοι σταθμοι στη προηγουμενη συναντηση με τον υπουργο ειχανε συμφωνησει στη μειωση των τροφειων ανα παιδι,,,,και αναμενουμε τωρα την αποφαση των δημων που πανε τωρα για 48ρη απεργια και δε τους κοβω να θελουν να κατεβασουν τα τροφεια μεσω εσπα που θα λαμβανουν και γινεται ενα μπαχαλο ,,,,,αν δοθουν λεφτα στο εσπα θα πανε οι θεσεις σε ολους τους σταθμους ιδιωιτκους δημοσιους γιατι μετα για φαντασου να τα δωσουν μονο σε δημοσιους ποσο αδικημενες θα ειναι οι μητερες που εχουν δηλωσει ιδιωιτκους και μαλιστα πολλες περιοχες δεν εχουν δημοσιους σταθμους,,,μετα μας βλεπω να τρεχουμε παλι στο υπουργειο για διαμαρτυριες παλι,,,ελπιζουμε σημερα μετα τη δευτερη συναντηση των δημων με τον υπουργο να βγει τιποτα,,,τη δευτερα ανοιγουν τα σχολεια,,,,εκει να δεις σκηνες απειρου καλλους που θα ζησουμε

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...