sia77

επιστροφή στην δουλειά και άρνηση μπιμπερό

Recommended Posts

κοριτσια εμεις κατι καταφεραμε μετα απο καθημερινες προσπαθειες με δικο μου γαλα με το μπουκαλι στο στομα και χιλια δυο παιχνιδια εκεινη την ωρα πινουμε απο 40 μεχρι 60 ml μονο καθε φορα αλλα κατι ειναι κ αυτο ... ξενο που δοκιμασα αλμιρον το εβγαλε η γιατρος μου ειπε να δοκιμασω αλλο ενα κ μετα να δουμε αν ειναι αλλεργικη στο αγελαδινο να της δωσουμε κατι αλλο δεν ξερω παντως κατι καναμε με υπομονη κ επιμονη πιπιλα ακομα τιποτα για να δουμε ......

Διαφημίσεις

SIA77 πως πάει η προσπάθεια με το μπιμπερό?εμείς τίποτα!!!του το δίνει ο μπαμπάς του μια φορά τη μέρα (σκόνη) αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει μέχρι τώρα!!!ούτε και το δικό μου όταν αντλώ το πίνει από το μπιμπερό.

είμαι πολύ απελπισμένη.σε 2 βδομάδες το μωράκι μου θα το αφήσω στη μαμά μου μιας και ξεκινάω δουλειά και είμαι σίγουρη ότι και θα πεινάσει και θα κλαίει.Έχουμε αρχίσει ριζάλευρο απο τον 4ο μηνα. Του δίνω 15 γρ (4 κουταλίτσες σκόνη) κάθε πρώι. Τουλάχιστον ξέρω ότι αυτό το τρώει....αλλά και πάλι μετά απο καμια ώρα (και αν αντέξει μέχρι τότε) θέλει στήθος. Μάλλον μας βλέπω να αρχίζουμε και τα λαχανικά απο τον 5ο μήνα για να αντικαταστήσουμε 1 ακόμη γεύμα!!!δεν ξέρω τι να κάνω.

Μπιμπερό χρησιμοποιούμε της Avent και Tommee Tippee.Αλλά δεν κάνουμε τίποτα:cry::cry:

πρέπει να αλλάξω και μπιμπερό?

δεν εχω κατεφερει τιποτα!στη δουλεια γυρναω ευτιχως το φλεβαρη.δεν νομιζω να φταίει το μπιμπερο (εχω δοκιμασει nuk calma dr brown κικο και αβεντ) απλα εχουν προτιμηση στη μαμακα τους!!!!εχω μια βδομαδα να της δωσω τωρα γιατι απελπίστηκα!! κανει σαν να την σκοτωνω οταν δει το μπιμπερο και βεβαια με το γαλα μου μεσα για ξενο ουτε να το συζηταμε!!αν πιναει και δεν εισαι εκει θα το παρει πιστευω το μπιμπερο δεν νομιζω να θελει να ειναι νηστικο δεν θα εχει επιλογη.γιανα δουμε τι θα γινει.περιμενω νεα.

''''ΟΙ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ''''

Αλεξάνδρα 10/07/2008

Μπουλίτσα 5/5/2012

αγόρασα το calma χτες.νεράκι που τυ έδωσα ήπιε πολύ εύκολα.μετά απο λίγο που ήταν η ώρα για γάλα δεν το έπερνε με τίποτα.έκανε τις κινήσεις 1 - 2λεπτά αλλά μετά σταμάτησε.

Θα το προσπαθήσω και σήμερα πάλι και ελπίζω να έχω σύντομα αποτελέσματα.Μου είπε χτες ο παιδίατρος μας αν δεν πιεί γάλα απο μπουκάλι θα ξεκινήσουμε χορτόσουπες για να αντικαταστήσουμε 2 γέυματα τις ώρες που θα λείπω!!Απο 5 μηνών όμως μπορούμε να φάμε χορτόσουπα?Το ρυζάλευρο το τρώει μια χαρά!!

είπα να του αλλ΄ξω την ώρα που του δίνω το μπουκάλι. Πάντα του το δίνω μετά το μπάνιο κατα τίς 5-6. Σήμερα αντλησα το δικό μου γάλα 50ml και του το έδωσα στο πρώτο του γέυμα.Ήπιε μόνο το 30 αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Κατα τη διάρκεια της μέρας θα του δίνω νεράκι απο το calma γιατί μέχρι χτές χρησιμοποιούσα άλλο (βλακεία μου) και ελπίζω μέχρι αύριο να πιούμε διπλάσια ποσότητα:rolleyes::rolleyes:

είπα να του αλλ΄ξω την ώρα που του δίνω το μπουκάλι. Πάντα του το δίνω μετά το μπάνιο κατα τίς 5-6. Σήμερα αντλησα το δικό μου γάλα 50ml και του το έδωσα στο πρώτο του γέυμα.Ήπιε μόνο το 30 αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Κατα τη διάρκεια της μέρας θα του δίνω νεράκι απο το calma γιατί μέχρι χτές χρησιμοποιούσα άλλο (βλακεία μου) και ελπίζω μέχρι αύριο να πιούμε διπλάσια ποσότητα:rolleyes::rolleyes:

εγω ειχα καλυτερα αποτελεσματα το πρωι που ειχε να φαει πολλη ωρα εκει αρχισε να ρουφαει σιγα σιγα μερα με τη μερα πιο πολυ κ κατα την διαρκεια της ημερας παλι και κατι εχουμε κανει απλα πινει και εμενα λιγη ποσοτητα μεχρι 70 ακομα

καλησπερα, και εγω εχω το ιδιο προβλημα. Η μικρη μου ειναι σχεδον 3,5 μηνων κ μεχρι τωρα τη θηλαζα αποκλειστικα. Εχει 3 μερες προσπαθω να της δωσω το γαλα (δικο μου)σε μπιμπερο αλλα κλαιει μονο που το βλεπει. Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι την αλλη βδομαδα πρεπει να παω στη δουλεια. Το μπιπερο calma βοηθαει? Κ οσες τα εχουν καταφερει μπορουν να μου πουν πως τα καταφεραν? σας παρακαλω βοηθεια...

my soul εμείς ακόμη είμαστε στα 40 μλ.αλλά αυτό που με καθησυχάζει είναι ότι όταν του δίνω νεράκι το πίνει με έντονο ρυθμό.οπότε ξέρει να χρησιμοποιήσει το calma απλά προτιμάει της μαμάς του.ετσι ηρέμησα λίγο.θα πεινάσει μια δυο και θα φάει. θα κλάψουμε και λίγο και θα τα καταφέρει.Ελπίζω τουλάχιστον για να μην κλαίμε και οι 2 μαζί.

sogeorgiou νομιζω άργησες λίγο με τις προσπάθειες.εγώ προσπαθώ απο ιούλιο (δυστυχώς) και με της ποσότητα που πίνει δεν είμαι ευχαριστημένη.αλλά τουλάχιστον πίνει κάτι.άρα όταν πεινάσει πραγματικά θα φάει(πιστεύω). εμείς μόνο με το calma είδαμε λίγη βελτίωση.Δεν έχεις να χάσεις κάτι..εκτός από το 20ευρω :-)

Καλησπερα κ παλι, κοριτσια μετα απο οτι διαβασα στο φορουμ εβαλα το συζυγο να την ταισει το βραδυ κ τα καταφερε μια χαρα!!!!! εφαγε 150μλ ( ολη μερα εγω δεν ειχα καταφερει τπτ κ στο τελος τη θηλασα το απογευμα). Στις 1 το βραδυ που δοκιμασα παλι εγω δεν ηθελε καθολου κ τελικα τη ταισε ο συζυγος. Μου εφυγε πραγματικα ενα μεγαλο βαρος.

Καλά μου κορίτσια βοηθάει πολύ να ταίζει το μωρό κάποιος άλλος με το μπιμπερό, γιατί όταν το μωράκι είναι κοντά στο στήθος, μυρίζει το δικό σας γάλα και...ποιος δεν θέλει τον αστακό από τη φασολάδα????????Ας δοκιμάσει για λίγο καιρό να του δίνει το μπιμπερό κάποιος καλοθελητής από την οικογένεια και θα δείτε ότι σύντομα θα υπάρξει αποτέλεσμα.

sogeorgiou:shock::shock::shock::shock::shock:. 150μλ:shock::shock::shock::shock::shock:

Εμένα χτες πάλι 40 (και χαιρομαι) με 150 θα πετάω!!!!!

Antigonil ευχαριστουμε για την συμβουλή.θα το δοκιμάσω και αυτό αν και προσπάθησε ξανά η μαμά μου και δεν είχαμε αποτελέσματα:rolleyes:

Διαφημίσεις

giwta85 σε μενα δε δεχετε καθολου να την ταισω μονο απο το συζυγο και αυτος τα καταφερε παιζοντας την. Ας δοκιμασει και αλλες στασεις και τροπους η μητερα σου, καλη τυχη και υπομονη

Δευτέρα επιστρέφω δουλειά:cry::cry: (πως θα τον αποχωριστώ?)

Σκέφτηκα ένα πρόγραμμα για φαγητό και ελπίζω να δουλέψει.

6:00 Ξύπνημα, Θηλασμός και παιχνιδάκια

7:30 Θηλασμός (πριν φύγω για δουλεία)

10:00 ρυζάλευρο

1:00 θηλασμός

2:30 θηλασμός (πριν φύγω για δουλειά)

4:30 χορτόσουπα (ξεκινάμε την δευτέρα)

και επιστρέφω σπίτι 6:30 (μακάρι να πάρω την άδεια που δικαιούμαι για 1 ώρα να φεύγω πιο νωρίς απο την δουλειά για τους πρώτους 2 μήνες και τότε θα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα).

Αλλά όλα αυτά τα σκέφτομαι εγώ για να είμαι ήρεμη.Λέτε να μην γίνουν έτσι? Στην χειρότερη δηλαδή που τελικά ίσως δεν τα καταφέρουμε καθόλου με το ξένο.:rolleyes:

εμενα κοριτσια δεν θελει ουτε γραμμαριο να πιει απο το μπιμπερο εχω απελπιστει ευτιχως εχω χρονο ακομα γιανα γυρισω στη δουλεια.σε λιγες μερες κλεινει 4 μηνων και προσπαθω ενα μηνα και..... λεω να μην επιμενω αλλο να την αφησω κανα μηνα ησυχη και μετα να ξανααρχισω τις προσπαθιες.

''''ΟΙ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ''''

Αλεξάνδρα 10/07/2008

Μπουλίτσα 5/5/2012

Διαφημίσεις

Ευτυχως τις δυο τελευταιες μερες μαφηνει να την ταιζω στο μπιμπερο. Στην αρχη επινε λιγο και σιγα σιγα ολο και περισσοτερο. Υπομονη θελει δοκιμαστε να τα ταισετε μολις ξυπνησουν ή λιγο πριν που ειναι χαλαρα και δοκιμστε με πολλα παιχνιδια. Εγω της εδειχνα ενα παιχνιδακι που ειχε μουσικη και της τραβαγε την προσοχη. Τελικα ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις giwta85 θα προσαρμοστει στο καινουργιο ρυθμο, περισσοτερο εσυ να κανεις υπομονη γιατι το αγχος σου το καταλαμβαινει και το μικρουλι. Και να μην ακολουθησει και πιστα το δικι σου προγραμμα μην ανυσηχεις θα τα βρειτε στην πορεια...Για μενα,οπως και για ολες τις μανουλες, πιστευω το πιο δυσκολο ειναι οι ατελιωτες ωρες που δε θα μπορουμε να τα εχουμε αγκαλια....

sia77 αν θες τη συμβουλη μου μην τα παρατησεις θα ειναι χειροτερο αν το δοκιμασεις σε ενα μηνα γιατι θα καταλαμβαινει περισσοτερο και δε θα συμβιβαστει καθολου με το μπιμπερο συνεχισε να το προσπαθεις καθημερινα οταν το βλεπεις να ζοριζετε μην το πιεσεις στο επομενο γευμα ξαναδοκιμασε θα το συνηθησει, επισης βοηθαει πολυ αν του δωσεις πρωτα λιγο τη πιπιλα να ηρεμει κ μετα του βγαζεις τη πιπιλα και του δινεις το μπιμπερο

Δεν με πειράζει να μην αολουθήσουμε το πρόγραμμα.Με ενδιαφέρει να μην μένει νηστικός όταν θα είμαι δουλειά.Θα σας έχω νέα αύριο που θα είναι η πρώτη μέρα πως τα πήγαμε με το μπουκάλι:rolleyes:

Κορίτσια καλησπέρα. Το πρόγραμμα του μπέμπη πάει κανονικά όπως σας το έχω γράψει πιο πάνω μόνο που δεν τρώει την χορτόσουπα.σήμερα ίσως 2 κουταλάκια. Αλλά το θέμα μου δεν είναι αυτο.Το πρωι από τις 8 μέχρι τις 1 τρώει μόνο το ρυζάλευρο του και δεν ζητάει γάλα μετα (κάτι που έκανε πάντα) και μεταξύ 3 με 6+μισή προσπαθεί η μαμά μου με τη χορτόσουπα ή το γάλα σκόνη (σήμερα κ δικό μου που είχα αφήσει το μεσημερι) αλλά τίποτα.Πίνει όμως πολύ νερό.

Και αυτό που με ξαφνιάζει είναι ότι δεν δείχνει να πεινάει τις ωρες που λείπω!!ούτε κλάματα έχουμε ούτε γκρίνια.κ κοιμάται κ πολλές ώρες κάτι που φοβόμουνα ότι δεν θα κατάφερναν να τον κοιμήσουν.

Με περιμένει?πείτε μου τη γνώμη σας. τα γεύματα του σας φαίνονται λίγα?

να πάρω τον γιατρό ή θα με βρίσει με τις ανόητες ερωτήσεις?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Κορίτσια καλησπέρα. Το πρόγραμμα του μπέμπη πάει κανονικά όπως σας το έχω γράψει πιο πάνω μόνο που δεν τρώει την χορτόσουπα.σήμερα ίσως 2 κουταλάκια. Αλλά το θέμα μου δεν είναι αυτο.Το πρωι από τις 8 μέχρι τις 1 τρώει μόνο το ρυζάλευρο του και δεν ζητάει γάλα μετα (κάτι που έκανε πάντα) και μεταξύ 3 με 6+μισή προσπαθεί η μαμά μου με τη χορτόσουπα ή το γάλα σκόνη (σήμερα κ δικό μου που είχα αφήσει το μεσημερι) αλλά τίποτα.Πίνει όμως πολύ νερό.

Και αυτό που με ξαφνιάζει είναι ότι δεν δείχνει να πεινάει τις ωρες που λείπω!!ούτε κλάματα έχουμε ούτε γκρίνια.κ κοιμάται κ πολλές ώρες κάτι που φοβόμουνα ότι δεν θα κατάφερναν να τον κοιμήσουν.

Με περιμένει?πείτε μου τη γνώμη σας. τα γεύματα του σας φαίνονται λίγα?

να πάρω τον γιατρό ή θα με βρίσει με τις ανόητες ερωτήσεις?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο; Πόσες αντλησεις κανεις;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Νινα - Νανα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.6-8 θηλασμοί την ημέρα.2 πρωί, 2-3 το μεσημέρι και 2-3 το βράδυ.Κοιμάται κατα τις 9 και τον ξυπνάω στις 6.Το βράδυ δεν ξυπνάει για να θηλάσει απο 3 μηνών που σταμάτησε ο ίδιος.Δεν άντλησα ποτέ μου.Ίσως κάποτε με το χέρι για ανακούφιση δική μου. Του δίνω σκόνη.Αν και δεν θέλει.Δεν είναι ότι δεν ξέρει να πιει από μπιμπερό γιατί νερό πίνει αρκετό.απλά δεν θέλει τη σκόνη.

Το πρόγραμμα του πάει όπως το έχω γράψει πιο πάνω.

και κακάκια κάνουμε 1 φορά την ημέρα.

Νινα - Νανα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.6-8 θηλασμοί την ημέρα.2 πρωί, 2-3 το μεσημέρι και 2-3 το βράδυ.Κοιμάται κατα τις 9 και τον ξυπνάω στις 6.Το βράδυ δεν ξυπνάει για να θηλάσει απο 3 μηνών που σταμάτησε ο ίδιος.Δεν άντλησα ποτέ μου.Ίσως κάποτε με το χέρι για ανακούφιση δική μου. Του δίνω σκόνη.Αν και δεν θέλει.Δεν είναι ότι δεν ξέρει να πιει από μπιμπερό γιατί νερό πίνει αρκετό.απλά δεν θέλει τη σκόνη.

Το πρόγραμμα του πάει όπως το έχω γράψει πιο πάνω.

και κακάκια κάνουμε 1 φορά την ημέρα.

Ο αριθμός των θηλασμων σε συνδυασμό με τις στερεές (οσο τρώει) ειναι καλός!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Να μην ανυσηχώ που μένει νηστικό από τις 2μιση μέχρι 6μιση?

Χορτόσουπα τρώει περίπου 1κουταλιά της σούπας εκείνο το διάστημα.

Αν συνεχίσει με τέτοια ποσότητα να του δίνει και ρυζάλευρο η μαζά μου για συμπλήρωμα ή θα το μπερδέψω?

Ευχαριστώ για την απάντηση

Να μην ανυσηχώ που μένει νηστικό από τις 2μιση μέχρι 6μιση?

Χορτόσουπα τρώει περίπου 1κουταλιά της σούπας εκείνο το διάστημα.

Αν συνεχίσει με τέτοια ποσότητα να του δίνει και ρυζάλευρο η μαζά μου για συμπλήρωμα ή θα το μπερδέψω?

Ευχαριστώ για την απάντηση

Το ιδανικό θα ήταν να πίνει μητρικο στις ώρες αυτές. Αλλα αφου δε θέλει..

Παρόλα αυτα αν χρειαστεί περισσότερο γάλα εχει ευκαιρία να αναπληρώσει με τόσους θηλασμους. Απλα τις ώρες που είστε μαζι θηλαζε συχνα.

Να μην δίνει κάτι άλλο, αργά ή γρήγορα όλα τα παιδια τρώνε περισσότερο. Ασε να φάει οσο θέλει!

Αντί ρυζαλευρο θα μπορούσες να δώσεις κάτι σπιτικό πχ φρουτοκρεμα.

Υπενθυμίζω οι στερεές να δίνονται όταν λείπεις ώστε όταν γυρίζεις απο γη δουλεια μόνο να θηλαζεις.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Δεν πίνει ούτε το δικό μου στο μπουκάλι. Το δοκίμασα αρκετές φορές.Μόνο νερό πίνει από το μπουκάλι.

Θηλάζω μόνο όταν είμαστε μαζί.Γιαυτό και του δίνουν και τη χορτόσουπα απόγευμα. Μίλησα και με το γιατρό μας σήμερα και μου είπε ότι τα 20γρ. που τρώει ρυζάλευρο το πρωί για 5 μηνών μωράκι είναι λίγα και να προσπαθήσω να τα αυξήσω. Όπως και με τη χορτόσουπα είπε ότι αν δεν την τρώει να δώσω ή φαριν λακτέ ή μπισκοτόκρεμα....(αλλά ήδη δεν μαρέσει που τρώει το ρυζάλευρο)..διαφορετικά λέει κάποιο φρουτάκι όπως το μήλο.Θα δοκιμάσω σήμερα που είμαι εγώ σπίτι το απόγευμα να του δώσω τη χορτόσουπα γιατί έχω κ μια υποψία ότι η μαμά μου δεν το προσπαθεί πολύ με τη χορτόσουπα μιας και βλέπει ότι δεν του αρέσει.Τον λυπάται λέει.

Κ αν καταφέρουμε να φάμε χορτόσουπα και μηλαράκι θα ξεχάσουμε και το ρυζάλευρο και ολες τις σκόνες:rolleyes:.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα