Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε κρίσιμη κατασταση τα 2 αδερφάκια


DFR

Recommended Posts

Πω πω πάλι τα ίδια !αυτο λέω και εγω διαβάζουμε τα μηνύματα?τι γίνεται ?!παλι γυρίζουμε στα ίδια!τελικα δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη και δεν φταίει το γεγονός απλα η δίψα σας για συνεχής παρεξηγήσεις τσακωμους!αμαν πια!

Έλα το κουρασαμε πια!αλλα γράφει ο ένας αλλα ο άλλος!

Σε αυτο το φορουμ τελικα μπαίνει οποίος έχει όρεξη για καβγάδες!

Αντε !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι άδικη απέναντι στους υπόλοιπους πεζούς και οδηγούς,

διαφθείρει ακόμη περισσότερο τους υπαλλήλους

και φυσικά υποτιμά το παιδί, όπως πολύ παραστατικά το περιγράφεις μέσα από την εμπειρία σου (πού να τα καταφέρει ο βλάκας ο γιος μας/η κόρη μας να βγάλει δίπλωμα, ας πληρώσουμε να ξεμπερδεύουμε). Μπράβο που τελικά πήρες τα πράγματα στα χέρια σου.

 

τα πηρα αλλα ακομα πιστευω οτι για πολλα δεν αξιζω, δυσκολα ξεριζωνεται κατι τετοιο,,,νομιζω οτι τα ελληνοπουλα δυσκολα εχουν τη σωστη διαστααση του εαυτου τους μεσα τους, η θα νιωθουν υπερβολικη παραλογη αυτοπεποίθηση η που θα νιωθουν σκουπιδια,, και η μια και η αλλη θεση αποτυπωνεται και στους δρομους και στα ατυχηματα

Link to comment
Share on other sites

πωπω αυτή η νοοτροπία πια είναι εντελώς παιδική!!!

''και ποιος δεν το κάνει''

''όλοι έτσι λειτουργούν''

''αν είχε δίπλωμα δεν θα γινόταν''??

δηλαδή συγγνώμη κιόλας αλλά τα διαβάζουμε αυτά που γράφουμε?? Παραδειγματιζόμαστε επειδή κάποιος κάνει κάτι παράνομο και το κάνουμε και εμείς??

με την ίδια λογική ας γίνουμε όλοι κλέφτες δολοφόνοι κτλ γιατί πάντα θα υπάρχουν και άλλοι που το κάνουν! Για αυτό έχουμε φτάσει σαν λαός στο σημείο που έχουμε φτάσει (πχ ταξιτζής παίρνει επίδομα τυφλού επειδή το κάνει και ο άλλος) Ντρομή μας.

καλώς ή κακώς κάποια πράγματα απλά δεν μπορείς να τα δικαιολογίσεις γιατί απλά δεν έχουν δικαιολογία.

 

Οτι θες καταλαβαινεις εσυ!σου είπε κανεις οτι παραδειγματιζομαστε?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα αρχισω να μιλαω προσωπικα και να τα βαζω με την δικη μου μανα

οταν τελειωσα το σχολειο η μανα μου με πηγε για μαθηματα οδηγησης σε οικογενειακο φιλο με σχολη εκανα λιγα μαθηματα πληρωσε η μανα μου λαδωσαν με τον δασκαλο τους εξεταστες κι ετσι περασα,,,

οταν το εμαθα ευνουχιστηκα σε τετοιο βαθμο ενοιωσα τοσο αχρηστη που δεν οδηγησα ποτε μεχρι τα 27 οπου ζουσα τοτε γαλλια και εκανα απο μονη μου εκει 30 μαθηματα για να μαθω

αν δεν ημουν τετοιας φυσεως κομπλεξικο θα οδηγουσα αμεσως μετα τις εξετασεις μου οταν μου εδωσαν το διπλωμα,,,και θα εβγαινε μια ακομα ασχετη, γιατι θα επρεπε να με κοψουν τοτε, να μαθει να οδηγει μετα στου κασιδη το κεφαλη

 

 

δε θα μπω στο θεμα οδικης παιδειας. Δε θα μιλησω καν για τη διαφθορα του κρατους και του συστηματος, οπου το να πληρωσεις για το διπλωμα ειναι εφικτο.

Αλλα μου φαινεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ενας γονιος να πηγαινει πισω απο την πλατη του παιδιου του και να χρηματιζει δημοσιο υπαλληλο χωρις καν να δωσει στο παιδι του την ευκαιρια να αποδειξει την αξια του. Το ειχε τοσο δεδομενο οτι θα αποτυχεις που πηγε και "λαδωσε" χωρις καμμια αποτυχημενη αποπειρα στο ιστορικο σου.

Και στο κατω-κατω ας μην το επαιρνες την πρωτη φορα, ας το επαιρνες τη δευτερη η την τριτη, χαλασε ο κοσμος;

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάνουμε να ειρωνευόμαστε αυτόν που λέει το αυτονόητο, επειδή κι εμείς προφανώς κάναμε/ κάνουμε το ίδιο, δυστυχώς δεν βλέπω να έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης...

 

Το να αναφερουμε το αυτονοητο σημαινει οτι θελουμε να ακουσουμε το παραπανω.Χατιρια δεν χαλαω. Όσο αναφορα για τα δικα μου λάθη και τα περιθωρια βελτιωσης άσε να το κρινει κανενας άλλος που να γνωριζει και 5 πραγματα παραπανω για μενα. Αν θες φυσικα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να αναφερουμε το αυτονοητο σημαινει οτι θελουμε να ακουσουμε το παραπανω.Χατιρια δεν χαλαω. Όσο αναφορα για τα δικα μου λάθη και τα περιθωρια βελτιωσης άσε να το κρινει κανενας άλλος που να γνωριζει και 5 πραγματα παραπανω για μενα. Αν θες φυσικα.

 

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, ποσώς με απασχολεί η προσωπική σου κατάσταση ;) όταν σε ένα θέμα όμως φτάνουμε να δικαιολογούμε το γιατί κάποιος παρανόμησε, και ως συνέπεια της παρανομίας αυτής πήρε τρεις ανθρώπους στο λαιμό του, τότε ναι, κάποιος πρέπει να βγει και να πει και το αυτονόητο, ότι η παρανομία δεν δικαιολογείται ούτε γιατί σου μαχαίρωσαν το συγγενή ούτε για κανέναν άλλο λόγο. Αν λοιπόν δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάποια βασικά πράγματα, δεν πρόκειται σύντομα να σταματήσουν να σκοτώνονται κάθε χρόνο μερικές εκατοντάδες έφηβοι και νέοι άνθρωποι στην Ελλάδα. Αν αυτή τη στατιστική τη δικαιολογεί η μετεφηβεία, πάω πάσο...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

δε θα μπω στο θεμα οδικης παιδειας. Δε θα μιλησω καν για τη διαφθορα του κρατους και του συστηματος, οπου το να πληρωσεις για το διπλωμα ειναι εφικτο.

Αλλα μου φαινεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ενας γονιος να πηγαινει πισω απο την πλατη του παιδιου του και να χρηματιζει δημοσιο υπαλληλο χωρις καν να δωσει στο παιδι του την ευκαιρια να αποδειξει την αξια του. Το ειχε τοσο δεδομενο οτι θα αποτυχεις που πηγε και "λαδωσε" χωρις καμμια αποτυχημενη αποπειρα στο ιστορικο σου.

Και στο κατω-κατω ας μην το επαιρνες την πρωτη φορα, ας το επαιρνες τη δευτερη η την τριτη, χαλασε ο κοσμος;

 

κι εμενα στην δικη μου οικογενεια πολλα φανταζαν απιστευτα κι ηταν αληθινα

 

υπαρχουν πολλοι γονεις που πληρωνουν για το διπλωμα φανερα, το ξερει δηλαδη το ενηλικο παιδι απο πριν, οπως ειπα εξαγοραζουν την αυτονομια του.γιατι το αυτικινητο, μηχανη ειναι αυτονομια.πως να αναλαβει την ευθυνη του εαυτου του και των πραξεων του οταν τον βαζουν σε αυτη τη θεση? δεν ξεκιναει στραβα το ολο θεμα?

βεβαια θα σου πει καποιος οτι αναγκαστηκαμε να πληρωσουμε γιατι αν δεν το καναμε θα μας εκοβαν συνεχεια ακομα κι αν εισαι οδηγαρα

αυτη η συνειδηση δεν εξαπλωνεται σε ολους τους τομεις?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλοι γονεις που πληρωνουν για το διπλωμα φανερα, το ξερει δηλαδη το ενηλικο παιδι απο πριν, οπως ειπα εξαγοραζουν την αυτονομια του.

 

Μα δεν νομίζω να πηγαίνει κανείς πλέον να δώσει για δίπλωμα χωρίς να έχει δεδομένο ότι θα λαδώσει. Τουλάχιστον τα περιστατικά που θυμάμαι από τον περίγυρό μου, όσο καλοί ή κακοί οδηγοί κι αν ήταν, ΟΛΟΙ λάδωσαν. Και αυτή η νοοτροπία σαφώς και εξαπλώνεται σε πολλούς άλλους τομείς, π.χ. το φακελάκι στο γιατρό, το "δωράκι" στον εφοριακό/ ΔΥ, η μίζα της εταιρείας προς το δημόσιο για να πάρει το έργο, καταστάσεις που έχουμε φτάσει να θεωρούμε εκ των ουκ άνευ το χρηματισμό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πάλι τα ίδια !αυτο λέω και εγω διαβάζουμε τα μηνύματα?τι γίνεται ?!παλι γυρίζουμε στα ίδια!τελικα δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη και δεν φταίει το γεγονός απλα η δίψα σας για συνεχής παρεξηγήσεις τσακωμους!αμαν πια!

Έλα το κουρασαμε πια!αλλα γράφει ο ένας αλλα ο άλλος!

Σε αυτο το φορουμ τελικα μπαίνει οποίος έχει όρεξη για καβγάδες!

Αντε !

 

 

1ον Επειδή δεν σε συμφέρει με όσα γράφονται γι'αυτό τα λές!

 

2ον Άρα και εσύ μπαίνεις στο φόρουμ γι'αυτο το λόγο!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο σου, συγχαρητήρια είσαι σωστή και ευσεινήδητη πολίτης..

 

Δεν κάνω κάτι δύσκολο.

 

Είμαι σίγουρη ότι μπορούν και άλλοι να καταφέρουν να μην οδηγούν όχημα χωρίς δίπλωμα.

Link to comment
Share on other sites

1ον Επειδή δεν σε συμφέρει με όσα γράφονται γι'αυτό τα λές!

 

2ον Άρα και εσύ μπαίνεις στο φόρουμ γι'αυτο το λόγο!

 

Μπά τι ακριβώς δεν με συμφέρει?κανετε σαν παιδάκια εδω μέσα!τι ηλικία έχετε τελος πάντων?καλως υπάρχουν διαφωνίες αλλα ελεος με πιο πολιτισμένο τροπο παρακαλώ!οχι άλλες ειρωνιες!

Link to comment
Share on other sites

το ελαφρυντικό του σοκ θα του το δώσουμε.....για την εγκατάλειψη όμως που ακολούθησε θα τον καταδικάσουμε και παρα πολύ μάλιστα...

 

Α ωραία κ εγω μαζι σας χαιρομαι π συμφωνουμε

Link to comment
Share on other sites

βγαινω απο το σπιτι μου σε πολυσυχναστο δρομος, μπαμπας σε μηχανη με 3-4χρονο παιδι ορθιο μπροστα του, εννοειται χωρις κρανος κανεις:(

τους βλεπει ο γιος μου 2,5 ετων που εχει μπαμπα μηχανοβιο με ολη τη σημασια της λεξης, και μου λεει αυτος μπουμπουνας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας το παρόν θέμα κλειδώνεται καθώς δημιουργήθηκε πόλωση /ένταση μεταξύ των μελών η οποία είναι μή παραγωγική.

Παρακαλούμε προσπαθήστε να εκφράσετε την άποψή σας με
επιχειρήματα πληροφορίες και διάθεση για διάλογο, χωρίς γενικεύσεις και χαρακτηρισμούς.

Για γενικά θέματα αναφορικά με την οδήγηση-δρόμους-τροχαία μπορείτε να δείτε συζητήσετε εδώ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ...... ως μάνα

Παιδιά θύματα των τροχών

Ελλάδα-οδήγηση

Πόση ανευθυνότητα πια?

Αντι για ΠΑΘΕ , ΚΑΘΕ .... μέρα δολοφονούν ανθρώπους.....

Μηχανόβιοι γονείς, υπέρ και κατά...

Για την οδηγική ασφάλεια αναφορικά με τα παιδιά μπορείτε επίσης να δείτε εδώ

ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Παιδικά Καθίσματα και Ασφάλεια παιδιών

Επίσης μπορείτε να συμμετέχετε σε δράσεις ενάντια στην επικινδυνη οδήγηση για την μείωση των τροχαίων

πχ Στήριξη δράσης ενάντια στην επικίνδυνη οδήγηση

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...