Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε κρίσιμη κατασταση τα 2 αδερφάκια


DFR

Recommended Posts

Η ειρωνία δεν πήγαινε σε σένα αλλά στους χαρακτηρισμούς του μέλους marchalina που βασικά δεν κατάλαβα γιατί τους βρήκες συγκινητικούς.

Τότε, ν' απαντήσεις στο μέλος marchalina. Το γιατί βρήκα το μήνυμά της αληθινό και συγκινητικό, δεν θα το εξηγήσω. Απεχθάνομαι την ειρωνεία, όπως και να' χει.

 

Πολύ καλα έκανες που δεν κατασπάραξες τους γονείς του θύτη και συμφωνώ αλλά τα πράγματα δεν είναι μόνο στα δύο άκρα, ή κατασπαράζω ή δεν λέω τίποτα.Νομίζω πως είτε είσαι μάνα είτε οχι μπορείς να τοποθετηθείς στα πλαίσια της κοσμιότητας και της λογικής. Το βασικό είναι να είμαστε σωστοί γονείς, σωστοί οδηγοί και σωστοί πολίτες αλλά αυτό δεν εμποδίζει κανέναν να εκφράζει τη γνώμη του που έτσι και αλλιώς είναι δικαίωμα του να την εκφέρει αρκεί φυσικά να το κάνει με καλό τρόπο.

Συμφωνώ. Είσαι σίγουρη όμως ότι τα παιδιά σου στο μέλλον θα έχουν την κατάλληλη συμπεριφορά, ανάλογη της καλής τους ανατροφής? Εγώ δεν είμαι. Ίσως γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου... Άσε που νομίζω πως η μη υπερβολική σιγουριά μου για τη γονεική μου αρτιότητα... θα με κάνει πιο "ανοιχτό" γονιό και ίσως πιο αποτελεσματικό.

 

Κάποιες πράξεις όμως ή κάποιες δικαιολογίες όπως το "δεν εγκατέλειψε απλά δεν βοήθησε" που ειπώθηκε πιο πίσω, δεν σηκώνουν ευγένειες! Δεν γίνεται ένας άνθρωπος να περνάει δύο κόκκινα να εγκαταλείπει 4 ανθρώπους να κοντεύει ένα παιδί να πεθάνει να βγαίνει ο ίδιος και να τα ρίχνει στη μάνα λέγοντας πως εκείνη έκανε μπρος πίσω και ακούγοντας όλα αυτά να τοποθετείσαι ψύχραιμα.Νομίζω πως σε ορισμένες περιπτώσεις, είμαστε πολιτισμένοι αρκεί να μην συμβαίνει σε μας!

Την πράξη του νεαρού εγώ την έκρινα αρνητικά και νοιώθω αποτροπιασμό (πόσες φορές να το πω?). Αρνήθηκα να καταδικάσω τους γονείς του σ' έκτακτο λαικό δικαστήριο (παρ' ότι είπα πως σίγουρα κάποια ευθύνη έχουν). Δεν μπορώ να ξέρω τι επικρατεί σ' αυτή την οικογένεια.

Έχω μόνο μια μικρή ιδέα τι επικρατεί στη κοινωνία... Κι όταν έχω περισσότερο χρόνο, ίσως σου παραθέσω περιστατικά στο δρόμο που έχουν κοντέψει να μας στείλουν στον άλλο κόσμο (εμένα και τον άντρα μου) και τότε έλα να μου πεις ποιός και τι φταίει...

Αρνούμαι όμως να λειτουργήσω εν θερμώ - όχι γιατί δεν το μπορώ, ίσα ίσα είμαι αρκετά παρορμητική κι αν θυμηθώ και τι μας έχει συμβεί... - αλλά γιατί η ζωή μου έχει αποδείξει πως τα μεγάλα λόγια πέφτουν πάνω σου κάποια στιγμή σα χαστούκια, με μαθηματική ακρίβεια...

 

Το θέμα μου λοιπόν δεν είναι ν' αποδείξω πως είμαι καλή μάνα ή οι άλλοι γονείς είναι άχρηστοι αλλά τι στο διάολο συμβαίνει κι έχουμε τόσα ατυχήματα/αναπηρίες/θανάτους..., τόση αμέλεια..., τέτοια εγκατάλειψη θυμάτων... και τι πρέπει να γίνει γενικά για να μην ξαναχρειαστεί να κάνουμε μια τέτοια κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω θα αρχισω να μιλαω προσωπικα και να τα βαζω με την δικη μου μανα

οταν τελειωσα το σχολειο η μανα μου με πηγε για μαθηματα οδηγησης σε οικογενειακο φιλο με σχολη εκανα λιγα μαθηματα πληρωσε η μανα μου λαδωσαν με τον δασκαλο τους εξεταστες κι ετσι περασα,,,

οταν το εμαθα ευνουχιστηκα σε τετοιο βαθμο ενοιωσα τοσο αχρηστη που δεν οδηγησα ποτε μεχρι τα 27 οπου ζουσα τοτε γαλλια και εκανα απο μονη μου εκει 30 μαθηματα για να μαθω

αν δεν ημουν τετοιας φυσεως κομπλεξικο θα οδηγουσα αμεσως μετα τις εξετασεις μου οταν μου εδωσαν το διπλωμα,,,και θα εβγαινε μια ακομα ασχετη, γιατι θα επρεπε να με κοψουν τοτε, να μαθει να οδηγει μετα στου κασιδη το κεφαλη

Link to comment
Share on other sites

Την πράξη του νεαρού εγώ την έκρινα αρνητικά και νοιώθω αποτροπιασμό (πόσες φορές να το πω?). .

 

ζουπι μου θεωρώ το παραπάνω αυτονόητο...

Eγώ από τα 16 μου περίμενα να γίνω 18 για να οδηγήσω, το είχα πολύ μεράκι.

Ο πατέρας μου ζήτησε από τη σχολή οδηγών να μου κάνουν όσα μαθήματα κρίνουν αυτοί, έτσι ώστε να είμαι έτοιμη..

Οκ το πήρα το δίπλωμα με την αξία μου.

Παρόλα τα διπλώματα μόνο η ΠΕΙΡΑ είναι αυτή που σε κάνει ικανό οδηγό.

Εν πάση περιπτώση, με το πήρα το δίπλωμα στα 18 και κάτι, έλεγα στους γονείς μου ότι πήγαινα για καφέ στην Κρήνη και εγώ πήγαινα στην Καβάλα ή στην Ξάνθη για να δω τον ΠΑΟΚ.

Φαντάζεστε πόσα θα μπορούσαν να μου έχουν συμβεί και φαντάζομαι πόσοι σαν και εσάς θα βρισκόταν να κατηγορήσουν τους γονείς μου αν συνέβαινε κάτι:(

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι αν μαθεις να οδηγας μετα με την τριβη

αλλα οτι σε μυει ο ιδιος σου ο γονιος σε πρακτικες εξαγορας της αυτονομιας σου, αργοτερα της δουλειας σου, της ποινης σου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Την πράξη του νεαρού εγώ την έκρινα αρνητικά και νοιώθω αποτροπιασμό (πόσες φορές να το πω?). Αρνήθηκα να καταδικάσω τους γονείς του σ' έκτακτο λαικό δικαστήριο (παρ' ότι είπα πως σίγουρα κάποια ευθύνη έχουν). Δεν μπορώ να ξέρω τι επικρατεί σ' αυτή την οικογένεια.

Έχω μόνο μια μικρή ιδέα τι επικρατεί στη κοινωνία... Κι όταν έχω περισσότερο χρόνο, ίσως σου παραθέσω περιστατικά στο δρόμο που έχουν κοντέψει να μας στείλουν στον άλλο κόσμο (εμένα και τον άντρα μου) και τότε έλα να μου πεις ποιός και τι φταίει...

Αρνούμαι όμως να λειτουργήσω εν θερμώ - όχι γιατί δεν το μπορώ, ίσα ίσα είμαι αρκετά παρορμητική κι αν θυμηθώ και τι μας έχει συμβεί... - αλλά γιατί η ζωή μου έχει αποδείξει πως τα μεγάλα λόγια πέφτουν πάνω σου κάποια στιγμή σα χαστούκια, με μαθηματική ακρίβεια...

 

Το θέμα μου λοιπόν δεν είναι ν' αποδείξω πως είμαι καλή μάνα ή οι άλλοι γονείς είναι άχρηστοι αλλά τι στο διάολο συμβαίνει κι έχουμε τόσα ατυχήματα/αναπηρίες/θανάτους..., τόση αμέλεια..., τέτοια εγκατάλειψη θυμάτων... και τι πρέπει να γίνει γενικά για να μην ξαναχρειαστεί να κάνουμε μια τέτοια κουβέντα.

 

Δεν χρειάζεται να το πεις πολλές φορές το κατάλαβα, εξάλλου σε κανένα σημείο δεν ανέφερα πως δεν το κατακρίνεις.Βασικά έχω την αίσθηση οτι απαντάς σε πράγματα που δεν έχω γράψει. Συμφωνώ σε όλα μαζί σου κυρίως στην καταδίκη των γονιών του θύτη όμως η οικογένεια είναι μέρος της κοινωνίας κι αφού έχεις μια μικρή ιδέα του τί επικρατεί στην κοινωνία, φαντάζομαι είναι εύκολο να πάρεις μια μικρή γεύση του τί επικρατεί στο σπίτι ειδικά όταν ο πατέρας-όχι το παιδί, ο πατέρας-έχει ανασφάλιστο όχημα στην κατοχή του.Επίσης διαβάζω ξανά και ξανά άσχετα με το θέμα παραδείγματα ή αντιπαραβολές διότι έχετε μπερδέψει το τροχαίο σαν συμβάν με την εγκατάλειψη.Δεν είναι τα περιστατικά στον δρόμο που κοντεύουν να στείλουν, με τα οποία θυμώνει ο κόσμος αλλά με την εγκατάλειψη ιδίως όταν αυτή είναι διπλή.Να έχεις προκαλέσει ατύχημα δυο φορές και να μην σταματάς να δείς τί έκανες.

Η αίσθηση που μου άφησε αυτό το ποστ δεν είναι ο διαγωνισμός του ποιός είναι καλύτερος γονιός, εγώ δεν είδα κάποιο μέλος να γράφει κάτι που να εξυψώνει ή να επαινεί τον εαυτό του σε παρόμοια περίπτωση.Εγώ διάβασα αγανακτισμένους ανθρώπους που έχουν κάθε δικαίωμα να θυμώνουν όταν γίνονται τέτοιες φρικαλεότητες, ανεξάρτητα αν αύριο θα συμβούν και στους ίδιους ή οχι και που αν συμβούν υποτίθεται ο καθείς αναγνωρίζει ,θεωρητικά μιλώντας πάντα, οτι θα αναλάβει την ευθύνη του.Δεν πιστεύω πως επειδή αύριο μπορεί να συμβεί με το δικό μου παιδί, δεν δικαιούμαι να εκφέρω γνώμη ή να θυμώνω προκαταβολικά.Οι βαρύγδουποι χαρακτηρισμοί ναι και εμένα μου ακούγονται κάπως.

 

Τότε, ν' απαντήσεις στο μέλος marchalina. Το γιατί βρήκα το μήνυμά της αληθινό και συγκινητικό, δεν θα το εξηγήσω. Απεχθάνομαι την ειρωνεία, όπως και να' χει.

Τώρα όσον αφορά τις ειρωνίες για την απάντηση σου στο μέλος marchalina, απλώς μου έκανε εντύπωση που απο τη μία επιδιώκεις την κόσμια τοποθέτηση και απο την άλλη συγκινείσαι με εκφράσεις που μόνο κόσμιες δεν τις λες. Αυτό ήθελα να πω και τίποτα περισσότερο.Ζητώ συγνώμη αν φάνηκα επιθετική;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπο ότι άκουσα χωρίς όμως να είμαι σίγουρη, η μηχανή ειχε ασφάλεια, απλά δεν κάλυπτε άλλο οδηγό εκτός τον κάτοχο της μηχανής..

δεδομένου βέβαια οτι ο οδηγός δεν είχε δίπλωμα καμία μα καμία ασφάλεια δεν θα μπορούσε να τον καλύψει.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν ειχα κανενα προβλημα να αποκαθηλωσω τους γονεις μου απο τον θρονο, εχουν κανει ουκ ολιγα στραβα και η οικογενεια μου ηταν μικρογραφια της κακης εκδοχης της κοινωνιας που συχνα πυκνα αποδοκιμαζουμε

 

ειχαν και πολλα καλα και αυτα τα αναγνωριζω αλλα δεν φοβαμαι να δω τα στραβα τους και τι αντικτυπο αυτα ειχαν επανω μου, βεβαια ειμαι μεγαλοκοπελα πια ωστε να θυμωνω με τους γονεις μου και προσπαθω να διορθωσω μεσα μου και στη συνειδηση μου ο,τι γινεται ελπιζωντας σε μια ωριμοτητα που δεν θα μου επιτρεψει να επαναλλαβω τα ιδια στραβα, θα κανω θα μου πειτε αλλα, ναι , και τοτε θα ερθουν τα παιδια μου και θα μου πουν με το παραδειγμα τους και την αλλαγη πλευσης τους, ρε μανα ρε προγονοι γιατι αυτο? πως σας ξεφυγε,,για να το ισιωσουμε λιγο το πραγμα

 

δεν εκανε κανενας μας διαγωνισμο εδω μεσα για το ποιος ειναι καλος γονιος, απλα περιμενουμε πολλα απο την οικογενεια στη διαμορφωση της συνειδησης μας

 

τελος παντων εγω θα πω κατι που ειπε ο φροιντ

το παιδι ειναι ο πατερας του ενηλικα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διαβάζω ξανά και ξανά άσχετα με το θέμα παραδείγματα ή αντιπαραβολές διότι έχετε μπερδέψει το τροχαίο σαν συμβάν με την εγκατάλειψη.

 

Πιστεύω ότι τα τροχαία ως συμβάντα και η εγκατάλειψη των θυμάτων έχουν τις ίδιες αιτίες: ελλιπής οδηγική παιδεία και κοινωνική καλλιέργεια. Επομένως, μόνο άσχετα δεν είναι. Φυσικά δεν έχουν την ίδια ηθική βαρύτητα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εγώ στο σπίτι με το παιδί μου. Το παιδί μου ξεκινάει να πάει για δουλειά και παίρνει τη μηχανή μου που την έχω ανασφάλιστη.

1) Τί πιθανότητες έχω να μην ξέρω οτι το παιδί μου έφυγε με τη μηχανή μου;

2) Πόσο ανεύθυνος είμαι να μην την έχω τουλάχιστον ασφαλίσει για παν ενδεχόμενο; Η πράξη της μη ασφάλισης απο την πλευρά του πατέρα δείχνει επίσης ανευθυνότητα.Γιατί να μην είναι ανεύθυνος και ο γιος;

 

Πω πω πείτε οτι θέλετε αλλα η μηχανη ήταν ασφλισμενη 100%

Οχι δεν είχε δίπλωμα και την πήρε για να παει στο νοσοκομείο όπου είχαν μαχαιρωσει συγγενή του!ναι το ήξερε ο πατέρας οτι την πήρε και ποιος δεν θα το έκανε στην Αθήνα με την κίνηση!

Μακαρι να πάρουμε ολοι μαθήματα και να μην καταστράφηκαν άδικα ζωές!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα τροχαία ως συμβάντα και η εγκατάλειψη των θυμάτων έχουν τις ίδιες αιτίες: ελλιπής οδηγική παιδεία και κοινωνική καλλιέργεια. Επομένως, μόνο άσχετα δεν είναι. Φυσικά δεν έχουν την ίδια ηθική βαρύτητα.

 

Τα τροχαία δεν προκαλούνται πάντα απο υπαιτιότητα του οδηγού, υπάρχουν ειδικές συνθήκες και εξωτερικοί παράγοντες που συμβάλλουν σε αυτά οπότε δεν είναι πάντα σχετικά αν και ήθελα να δώσω έμφαση στην ηθική βαρύτητα.Οκ έκανες τη μκία να τρέχεις παραπάνω απο το επιτρεπτό και τραυμάτισες έναν άνθρωπο. Μετά συνεχίζεις τη μκία να τον εγκαταλείπεις με κίνδυνο να πεθάνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα τροχαία δεν προκαλούνται πάντα απο υπαιτιότητα του οδηγού, υπάρχουν ειδικές συνθήκες και εξωτερικοί παράγοντες που συμβάλλουν σε αυτά οπότε δεν είναι πάντα σχετικά αν και ήθελα να δώσω έμφαση στην ηθική βαρύτητα.Οκ έκανες τη μκία να τρέχεις παραπάνω απο το επιτρεπτό και τραυμάτισες έναν άνθρωπο. Μετά συνεχίζεις τη μκία να τον εγκαταλείπεις με κίνδυνο να πεθάνει;

 

Συμφωνώ. Αναφέρομαι στα τροχαία τα οποία συμβαίνουν από α-νοησία του οδηγού (όπως αναφέρει και παραπάνω ο Ιαβέρης) και που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί. Φυσικά και δεν γίνονται όλα από υπαιτιότητα του οδηγού.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πείτε οτι θέλετε αλλα η μηχανη ήταν ασφλισμενη 100%

Οχι δεν είχε δίπλωμα και την πήρε για να παει στο νοσοκομείο όπου είχαν μαχαιρωσει συγγενή του!ναι το ήξερε ο πατέρας οτι την πήρε και ποιος δεν θα το έκανε στην Αθήνα με την κίνηση!

Μακαρι να πάρουμε ολοι μαθήματα και να μην καταστράφηκαν άδικα ζωές!

 

Και μετά μου τη λέτε που ειρωνεύομαι.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα τροχαία δεν προκαλούνται πάντα απο υπαιτιότητα του οδηγού, υπάρχουν ειδικές συνθήκες και εξωτερικοί παράγοντες που συμβάλλουν σε αυτά οπότε δεν είναι πάντα σχετικά αν και ήθελα να δώσω έμφαση στην ηθική βαρύτητα.Οκ έκανες τη μκία να τρέχεις παραπάνω απο το επιτρεπτό και τραυμάτισες έναν άνθρωπο. Μετά συνεχίζεις τη μκία να τον εγκαταλείπεις με κίνδυνο να πεθάνει;

 

Συμφωνω!και ξερεις κάτι?θεωρω πως ναι πρέπει να να το πληρώσει ( οχι με τη δουλεια του πέρασε πολλα για να μπει εκει) αλλα με άλλους τρόπους γιατι μονο με συνεπειες μαθαίνει ο άνθρωπος δυστυχως και οταν αγαπάς κάποιον πρέπει να του διδαξεις τις συνεπειες!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πείτε οτι θέλετε αλλα η μηχανη ήταν ασφλισμενη 100%

Οχι δεν είχε δίπλωμα και την πήρε για να παει στο νοσοκομείο όπου είχαν μαχαιρωσει συγγενή του!ναι το ήξερε ο πατέρας οτι την πήρε και ποιος δεν θα το έκανε στην Αθήνα με την κίνηση!

Μακαρι να πάρουμε ολοι μαθήματα και να μην καταστράφηκαν άδικα ζωές!

 

Εγώ, που επίσης μένω στην Αθήνα και επίσης δεν έχω δίπλωμα για μηχανή, όταν βιάζομαι δεν παίρνω τη μηχανή του άντρα μου. Παίρνω ταξί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, που επίσης μένω στην Αθήνα και επίσης δεν έχω δίπλωμα για μηχανή, όταν βιάζομαι δεν παίρνω τη μηχανή του άντρα μου. Παίρνω ταξί.

Ε όχι ! Τι λες τώρα? Και πληρώνεις ταξί?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω!και ξερεις κάτι?θεωρω πως ναι πρέπει να να το πληρώσει ( οχι με τη δουλεια του πέρασε πολλα για να μπει εκει) αλλα με άλλους τρόπους γιατι μονο με συνεπειες μαθαίνει ο άνθρωπος δυστυχως και οταν αγαπάς κάποιον πρέπει να του διδαξεις τις συνεπειες!

να σου πω κατι; εγω δε θεωρω πως η δουλεια του ειναι ασχετη μ αυτο που εγινε γιατι η θεση του απαιτει υπευθυνοτητα ,ψυχραιμια και θαρρος.Η εγκαταλειψη των θυματων δειχνει οτι δεν ειχε τιποτε απο αυτα.Αν δηλ ειχε μπροστα του εναν εχθρο,τί θα εκανε; θα το εβαζε στα ποδια ή θα τον επιανε αμοκ και θα πυροβολουσε αδιακριτως; (εκτος αν η θεση του ειναι αποκλειστικα πισω απο ενα γραφειο,τοτε παω πασο).Αν ενας απλος πολιτης ειναι μια φορα ενοχος σε περιπτωση εγκαταλειψης θυματων,αυτος ειναι δυο.Αν τον δικαιολογουμε για το σοκ που επαθε και τη φυγη του ,μαλλον διαλεξε λαθος επαγγελμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, που επίσης μένω στην Αθήνα και επίσης δεν έχω δίπλωμα για μηχανή, όταν βιάζομαι δεν παίρνω τη μηχανή του άντρα μου. Παίρνω ταξί.

 

Μπράβο σου, συγχαρητήρια είσαι σωστή και ευσεινήδητη πολίτης..

Μακάρι να ήταν όλοι έτσι:D

Άξια

 

να σου πω κατι; εγω δε θεωρω πως η δουλεια του ειναι ασχετη μ αυτο που εγινε γιατι η θεση του απαιτει υπευθυνοτητα ,ψυχραιμια και θαρρος.Η εγκαταλειψη των θυματων δειχνει οτι δεν ειχε τιποτε απο αυτα.Αν δηλ ειχε μπροστα του εναν εχθρο,τί θα εκανε; θα το εβαζε στα ποδια ή θα τον επιανε αμοκ και θα πυροβολουσε αδιακριτως; (εκτος αν η θεση του ειναι αποκλειστικα πισω απο ενα γραφειο,τοτε παω πασο).Αν ενας απλος πολιτης ειναι μια φορα ενοχος σε περιπτωση εγκαταλειψης θυματων,αυτος ειναι δυο.Αν τον δικαιολογουμε για το σοκ που επαθε και τη φυγη του ,μαλλον διαλεξε λαθος επαγγελμα

 

συμφωνώ απόλυτα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

πωπω αυτή η νοοτροπία πια είναι εντελώς παιδική!!!

''και ποιος δεν το κάνει''

''όλοι έτσι λειτουργούν''

''αν είχε δίπλωμα δεν θα γινόταν''??

δηλαδή συγγνώμη κιόλας αλλά τα διαβάζουμε αυτά που γράφουμε?? Παραδειγματιζόμαστε επειδή κάποιος κάνει κάτι παράνομο και το κάνουμε και εμείς??

με την ίδια λογική ας γίνουμε όλοι κλέφτες δολοφόνοι κτλ γιατί πάντα θα υπάρχουν και άλλοι που το κάνουν! Για αυτό έχουμε φτάσει σαν λαός στο σημείο που έχουμε φτάσει (πχ ταξιτζής παίρνει επίδομα τυφλού επειδή το κάνει και ο άλλος) Ντρομή μας.

καλώς ή κακώς κάποια πράγματα απλά δεν μπορείς να τα δικαιολογίσεις γιατί απλά δεν έχουν δικαιολογία.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

πωπω αυτή η νοοτροπία πια είναι εντελώς παιδική!!!

''και ποιος δεν το κάνει''

''όλοι έτσι λειτουργούν''

''αν είχε δίπλωμα δεν θα γινόταν''??

δηλαδή συγγνώμη κιόλας αλλά τα διαβάζουμε αυτά που γράφουμε?? Παραδειγματιζόμαστε επειδή κάποιος κάνει κάτι παράνομο και το κάνουμε και εμείς??

με την ίδια λογική ας γίνουμε όλοι κλέφτες δολοφόνοι κτλ γιατί πάντα θα υπάρχουν και άλλοι που το κάνουν! Για αυτό έχουμε φτάσει σαν λαός στο σημείο που έχουμε φτάσει (πχ ταξιτζής παίρνει επίδομα τυφλού επειδή το κάνει και ο άλλος) Ντρομή μας.

καλώς ή κακώς κάποια πράγματα απλά δεν μπορείς να τα δικαιολογίσεις γιατί απλά δεν έχουν δικαιολογία.

 

Αυτό ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, συγχαρητήρια είσαι σωστή και ευσεινήδητη πολίτης..

Μακάρι να ήταν όλοι έτσι:D

Άξια

 

Όταν φτάνουμε να ειρωνευόμαστε αυτόν που λέει το αυτονόητο, επειδή κι εμείς προφανώς κάναμε/ κάνουμε το ίδιο, δυστυχώς δεν βλέπω να έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κατι; εγω δε θεωρω πως η δουλεια του ειναι ασχετη μ αυτο που εγινε γιατι η θεση του απαιτει υπευθυνοτητα ,ψυχραιμια και θαρρος.Η εγκαταλειψη των θυματων δειχνει οτι δεν ειχε τιποτε απο αυτα.Αν δηλ ειχε μπροστα του εναν εχθρο,τί θα εκανε; θα το εβαζε στα ποδια ή θα τον επιανε αμοκ και θα πυροβολουσε αδιακριτως; (εκτος αν η θεση του ειναι αποκλειστικα πισω απο ενα γραφειο,τοτε παω πασο).Αν ενας απλος πολιτης ειναι μια φορα ενοχος σε περιπτωση εγκαταλειψης θυματων,αυτος ειναι δυο.Αν τον δικαιολογουμε για το σοκ που επαθε και τη φυγη του ,μαλλον διαλεξε λαθος επαγγελμα

 

Συμφωνώ.

Τις θέσεις δεν τις παίρνουμε από συμπόνια, και το ότι το ήθελε πολύ και διάβαζε πολύ δεν λέει τίποτε. Κάποιοι κόβονται γιατί δεν έγραψαν καλά, κάποιοι κόβονται γιατί προκάλεσαν ατύχημα από δική τους αμέλεια.

 

Δεν θέλω να τον κρίνω ως άνθρωπο, και ακόμη λιγότερο την οικογένειά του. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η πράξη του δεν θα έχει και πρακτικές συνέπειες για τον ίδιο.

 

Αλήθεια, για τα παιδάκια έχω μέρες να διαβάσω κάτι. Μάθατε τίποτε;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν ειχα κανενα προβλημα να αποκαθηλωσω τους γονεις μου απο τον θρονο, εχουν κανει ουκ ολιγα στραβα και η οικογενεια μου ηταν μικρογραφια της κακης εκδοχης της κοινωνιας που συχνα πυκνα αποδοκιμαζουμε

 

ειχαν και πολλα καλα και αυτα τα αναγνωριζω αλλα δεν φοβαμαι να δω τα στραβα τους και τι αντικτυπο αυτα ειχαν επανω μου, βεβαια ειμαι μεγαλοκοπελα πια ωστε να θυμωνω με τους γονεις μου και προσπαθω να διορθωσω μεσα μου και στη συνειδηση μου ο,τι γινεται ελπιζωντας σε μια ωριμοτητα που δεν θα μου επιτρεψει να επαναλλαβω τα ιδια στραβα, θα κανω θα μου πειτε αλλα, ναι , και τοτε θα ερθουν τα παιδια μου και θα μου πουν με το παραδειγμα τους και την αλλαγη πλευσης τους, ρε μανα ρε προγονοι γιατι αυτο? πως σας ξεφυγε,,για να το ισιωσουμε λιγο το πραγμα

 

δεν εκανε κανενας μας διαγωνισμο εδω μεσα για το ποιος ειναι καλος γονιος, απλα περιμενουμε πολλα απο την οικογενεια στη διαμορφωση της συνειδησης μας

 

τελος παντων εγω θα πω κατι που ειπε ο φροιντ

το παιδι ειναι ο πατερας του ενηλικα

Είναι πολύ ωραίο το μήνυμά σου και συμφωνώ απόλυτα (εκτός από τον διαγωνισμό που εμμέσως πλην σαφώς έγινε από κάποιους)(τέλος πάντων, ξεκολλάμε και προχωράμε)

 

και θα μπορούσε (το μήνυμά σου) ν' αποτελέσει θέμα από μόνο του (αποκαθήλωση των γονέων, γεννιέται ή γίνεται ένα παιδί, σε τι ποσοστό, κ.λ.π.)

 

αλλά ξεφεύγουμε από το κυρίως θέμα που είναι η οδηγική μας συμπεριφορά και η ασυνειδησία και μ' αυτό θα συνεχίσω παρακάτω αν ξαναγράψω.

 

Να τονίσω μόνο για μια τελευταία φορά (γενικά, όχι σε σένα) πως αρνούμαι να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για μια οικογένεια που δεν γνωρίζω στο ελάχιστο, μόνο και μόνο από την επαίσχυντη συμπεριφορά του γιού τους.

 

Καλό μας απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ηθελα να ξερω τη γνωμη σας για το φαινομενο εξαγοραζω το διπλωμα μου,

για τον οποιοδηποτε λογο γινεται αυτο,

 

Είναι άδικη απέναντι στους υπόλοιπους πεζούς και οδηγούς,

διαφθείρει ακόμη περισσότερο τους υπαλλήλους

και φυσικά υποτιμά το παιδί, όπως πολύ παραστατικά το περιγράφεις μέσα από την εμπειρία σου (πού να τα καταφέρει ο βλάκας ο γιος μας/η κόρη μας να βγάλει δίπλωμα, ας πληρώσουμε να ξεμπερδεύουμε). Μπράβο που τελικά πήρες τα πράγματα στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο το μήνυμά σου και συμφωνώ απόλυτα (εκτός από τον διαγωνισμό που εμμέσως πλην σαφώς έγινε από κάποιους)(τέλος πάντων, ξεκολλάμε και προχωράμε)

 

και θα μπορούσε (το μήνυμά σου) ν' αποτελέσει θέμα από μόνο του (αποκαθήλωση των γονέων, γεννιέται ή γίνεται ένα παιδί, σε τι ποσοστό, κ.λ.π.)

 

αλλά ξεφεύγουμε από το κυρίως θέμα που είναι η οδηγική μας συμπεριφορά και η ασυνειδησία και μ' αυτό θα συνεχίσω παρακάτω αν ξαναγράψω.

 

Να τονίσω μόνο για μια τελευταία φορά (γενικά, όχι σε σένα) πως αρνούμαι να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για μια οικογένεια που δεν γνωρίζω στο ελάχιστο, μόνο και μόνο από την επαίσχυντη συμπεριφορά του γιού τους.

 

Καλό μας απόγευμα.

 

νομιζω οτι το θεμα, ελα να βγαλουμε συμπερασματα για την οικογενεια του δεν μπορει να ειναι ο στοχος, εγω ειπα στην αρχη δυο επιπολαιες κουβεντες επειδη πιστευω οτι ολα αυτα ειναι θεμα παιδειας και αρα και η οικογενεια εχει τις ευθυνες, απλοικος συλλογισμος που με εκανε να εκφραστω ανωριμα, στο μικροσκοπιο την συγκεκριμενη οικογενεια ουτε θελουμε ουτε μπορουμε ουτε επιτρεπεται να βαλουμε,,,,

μπορουμε ομως με λιγη καλη διαθεση αυτοκριτικης που ξεκιναει εκ των εσω και μεσα απο δικα μας λαθη προσωπικα και οικογενειακα να δουμε για ποιο λογο λεει οσα λεει ο ιαβερης αν δεν βρουμε τις αιτιες δεν θα βρουμε και τις λυσεις

 

νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ξαναναφερει κανενας οτι δεν επιθυμει να κρινει την οικογενεια του, δεν το θελει ΚΑΝΕΝΑΣ, οποιος θελει ας κρινει την καμπουρα του αν αυτο ειναι χρησιμο για το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...