Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η οικιακή βοηθός μου έκανε ζημιά. Πρέπει να την πληρώσει??


Recommended Posts

ναι, ακούγεται λιγάκι "κάπως" αυτό.

Πάντως αν σε γενικές γραμμές έχει σωστή συμπεριφορά, ίσως να το βλέπατε σαν μεμονωμένο περιστατικό. γιατί όλοι έχουμε στραβές μέρες και λέμε πράγματα για τα οποία μετά μετανιώνουμε.

Μπορεί να είναι φορτισμένη για κάποιους λόγους που εσύ να μην ξέρεις.

 

Και στην τελική μπορείς να είσαι ξεκάθαρη κι εσύ και να της πεις ότι , δεν σου αρέσει η συγκεκριμένη συμπεριφορά της και ότι εφόσον το θέτει έτσι ξεκάθαρα το ζήτημα των ζημιών, την επόμενη φορά που θα κάνει κάποια ζημιά θα απολυθεί.

 

 

Ελα που δεν επιτρεπεται να απολυσεις καποιον επειδη σου εκανε ζημια. :shock:Πρεπει να τον αποζημιωσεις κανονικα και αμεσα να του κανεις αγωγη να του ζητας τη ζημια προκειμενου να μην ειναι καταχρηστικη απολυση. Με λιγα λογια η ζημια χωρις δολο δεν ειναι λογος απολυσης.

Αλλα δεν νομιζω να το χειριζομουν ετσι. Το βλεπω λιγο σαν να την απειλω ...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει επικίνδυνες τροπές που ξεφεύγουν από το αρχικό θέμα. Ας μην ξεχνάμε ότι κανένας άνθρωπος δεν έχει ως όνειρο ζωής να καθαρίζει τα σπίτια σας. Είναι απλώς το επάγγελμά τους. Το λέω γιατί ακούστηκαν επικρίσεις για οικ. βοηθούς που κοίταζαν να τελειώσουν και να φύγουν.

 

Δεν μίλησα για όλες τις οικιακές βοηθούς αυτού του πλανήτη αλλά συγκεκριμένα και μόνο για όσες ήρθαν στο δικό μου σπίτι οπότε δεν υπάρχει καμία επικίνδυνη τροπή.Ούτε εγώ έχω όνειρο ζωής να κουμαντάρω την εταιρία του καθένα για 700 ευρώ και να κάνω και τη γραμματεία και το λογιστήριο και την καθαρίστρια και τον θυρωρό αλλά κάθομαι γιατί έχω ένα παιδί να μεγαλώσω. Καμία δουλειά δεν είναι ευτελή ή ντροπή και τις ευχαριστώ που μας καθαρίζουν τα σπίτια αλλά εννοείται οτι δεν το κάνουν δωρεάν και εκτός αυτού το σπίτι μου σκουπίζουν οχι τον κ@λο! :P

Δεν γενίκευσα απλώς μοιράστηκα την προσωπική μου εμπειρία, ελπίζω να μην γίνει πάλι τέξας! ;p;p

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν φοβηθηκε και αντιδρα σπασμωδικα αυτο θα σκεφτομουν και εγω αν παρελειπε στην χθεσινη μας κουβεντα -μονολογο της- να πει οτι δεν προτιθεται να πληρωσει καμια ζημια μικρη ή μεγαλη που ενδεχομενως να προκαλεσει στο μελλον θα σκεφτομουν και εγω το ιδιο. Εγω παντως δεν το εξελαβα ακριβως σαν φοβο να μην χασει τη δουλεια της αλλα σαν να ξεκαθαριζει σε εμενα κατι .

 

Και δηλαδή τί προτίθεται; Να τα κάνει λαμπόγυαλο και να μην πληρώνει;

Σαν να πάει η μπειμπι σίτερ στη μαμά και να της πει πως δεν προτίθεται να πάει το παιδί στο νοσοκομείο σε περίπτωση που πέσει και χτυπήσει. Απόλυση χθες όμως!

Link to comment
Share on other sites

a matilda μου με συγχωρείς, δεν είχα ακολουθήσει το θέμα λόγω δουλειάς, είχα μείνει στα χθεσινά! Τι πρωτοβουλία καλέ πήρε? Πάω να διαβάσω κι επανέρχομαι ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν θέλεις να την διώξεις γιατί την εμπιστεύεσαι στο σπίτι, την ζημιά θα την πληρώσεις μόνη σου και αυτή συμπεριφορά δεν πρόκειται να αλλάξει. Οπότε, φρόντισε να αλλάξεις το τζάμι και ξέχασε ότι έγινε. Εύχομαι να μην ξαναγίνει άλλη ζημιά

συμφωνώ...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oταν ημουν εγκυος στα διδυμα ειχα παρει μια κοπελα να με βοηθαει λιγακι στις δουλειες. Την πρωτη φορα μου χαλασε την μπανιερα. Την ετριψε με συρμα!!!! Απλα της ειπα οτι δεν χρησιμοποιουμε συρμα στα ειδη υγειηνη και δεν εκανα τιποτα παραπανω.

Την δευτερη φορα μου εκαψε μπροστα μουο ενα πουκαμισο εγκυμοσυνης. Δεν θυμωσα για το πουκαμισο (θα μπορουσα να το ειχα καψει εγω) αλλα θυμωσα γιατι μου ειπε οτι η νυφη μου δεν το ειχε δωσει με τη καρδια της για αυτο το εκαψε. Στο επομενο λεπτο ειχε φυγει για παντα απο το σπιτι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι το άρθρο 652 του Αστικού Κώδικα που λέει ότι ο εργαζόμενος ευθύνεται για κάθε ζημιά που προξενείται στον εργοδότη από δόλο ή αμέλειά του. Αλλά η ευθύνη περιορίζεται όταν πρόκειται για εργασία επιρρεπή στις ζημιές κι εκεί ο εργαζόμενος απαλλάσσεται για ελαφρά αμέλεια. Αυτά με επιφύλαξη, γιατί δεν είμαι εργατολόγος και δεν ξέρω αν ισχύει κάτι ειδικότερο για τις οικιακές βοηθούς.

Πιστεύω ότι το περιστατικό όπως το περιγράφει η θεματοθέτρια εμπίπτει στην κατηγορία της ελαφράς αμέλειας και όχι του δόλου ή σοβαρής αμέλειας, συνεπώς δεν είναι σωστό να επιβαρυνθεί η οικιακή βοηθός τη ζημιά. Το να σου πέσει κάτι από τα χέρια ενώ ξεσκονίζεις είναι απόλυτα φυσιολογικό και θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα. Δεν φταίει η κοπέλα που εσύ έχεις τραπέζι με τζάμι, το οποίο αν κατάλαβα καλά δεν είναι καν άθραυστο.

 

Matilda, κατά τη γνώμη μου σοβαρή αμέλεια θα ήταν αν της είχες πει ξεκάθαρα να μην βάζει βαριά αντικείμενα πάνω στο γυάλινο τραπέζι και μια μέρα αυτή έβαζε τις 4 καρέκλες (για να πλύνει το μπαλκόνι ας πούμε) και το τραπέζι έσπαζε. Τότε ναι, να της κρατούσες και τα 300 ευρώ από το μισθό.

 

Όταν παίρνεις οικιακή βοηθό θα πρέπει να περιμένεις ότι θα κάνει και ζημιές είτε από απροσεξία είτε από γκαντεμιά. Καμία οικιακή βοηθός δεν μπορεί αν σου εγγυηθεί ότι δεν θα κάνει ποτέ καμία ζημιά. Είναι πέραν των ανθρώπινων δυνατοτήτων αυτό!

 

Σχετικά με το τραπέζι πάντως, θα πω κι εγώ να βάλετε κάτι άλλο και όχι τζάμι. Με μωρό στο σπίτι, ένα τέτοιο τραπέζι το πολύ να αντέξει 9 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Oταν ημουν εγκυος στα διδυμα ειχα παρει μια κοπελα να με βοηθαει λιγακι στις δουλειες. Την πρωτη φορα μου χαλασε την μπανιερα. Την ετριψε με συρμα!!!! Απλα της ειπα οτι δεν χρησιμοποιουμε συρμα στα ειδη υγειηνη και δεν εκανα τιποτα παραπανω.

Την δευτερη φορα μου εκαψε μπροστα μουο ενα πουκαμισο εγκυμοσυνης. Δεν θυμωσα για το πουκαμισο (θα μπορουσα να το ειχα καψει εγω) αλλα θυμωσα γιατι μου ειπε οτι η νυφη μου δεν το ειχε δωσει με τη καρδια της για αυτο το εκαψε. Στο επομενο λεπτο ειχε φυγει για παντα απο το σπιτι!!!!!!

 

 

Αυτο με το πουκαμισο δεν το καταλαβα.

αλλα για το αλλο που ειπες και για γενικα τετοια οχι για τη δικη μου περιπτωση με το τζαμι που ηταν ατυχημα , αλλα οταν ερχετε μια οικ.βοηθος δεν ειναι υποχρεωμενη να ξερει αυτα τα βασικα? να μην ξεβαφει ρουχα , να μην τα καιει στο σιδερο Θεωρω δε αδιανοητο να μην ξερει οτι στα μαρμαρα δεν βαζουμε καθαριστικα και στη μπανιερα συρμα. Δηλαδη αν εγω παω και συστηθω ως λογιστρια καπου και με παρουν και δεν τους στειλω τα ΦΠΑ τους δεν πρεπει τουλαχιστον να απολυθω? εκτος αν εχει συστηθει εξαρχης ως ασχετη. Δεν εχει σχεση με το θεμα. Διαπιστωση κανω.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εγω παω και συστηθω ως λογιστρια καπου και με παρουν και δεν τους στειλω τα ΦΠΑ τους δεν πρεπει τουλαχιστον να απολυθω? εκτος αν εχει συστηθει εξαρχης ως ασχετη. Δεν εχει σχεση με το θεμα. Διαπιστωση κανω.

Έτσι είναι. Το να καθαρίζεις τα μάρμαρα με χλωρίνη ή να καις πουκάμισο (και όχι επειδή π.χ. πήγε το μωρό να πέσει από το μπαλκόνι και έτρεξες να το εμποδίσεις) δείχνουν ανικανότητα και όχι αμέλεια, συνεπώς η μόνη λύση είναι η άμεση απόλυση. Άλλο πράγμα να σου συμβεί ένα ατύχημα που θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε (να σου πέσει κάτι από τα χέρια) και άλλο να μην ξέρεις πώς να κάνεις τη δουλειά σου, για την οποία πληρώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ήταν υποχρεωμένη να πει να πληρώσει τη ζημιά και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να πληρώσει τουλάχιστον ένα μέρος. Δέχομαι ότι έγινε κατά λάθος αλλά απαιτείται ένα μεγάλο ποσό για την επισκευή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει επικίνδυνες τροπές που ξεφεύγουν από το αρχικό θέμα. Ας μην ξεχνάμε ότι κανένας άνθρωπος δεν έχει ως όνειρο ζωής να καθαρίζει τα σπίτια σας. Είναι απλώς το επάγγελμά τους. Το λέω γιατί ακούστηκαν επικρίσεις για οικ. βοηθούς που κοίταζαν να τελειώσουν και να φύγουν.

Ακούστηκε επίσης ότι ζητούσαν πληροφορίες για το σπίτι που θα εργάζονταν. Πού βρίσκετε το λάθος;!

Επίσης, ένα μεροκάματο 50 ευρώ είναι απόλυτα λογικό. Επί 20 εργάσιμες μέρες, βγαίνει 1000 ευρώ το μήνα. Εσείς πόσα θα ζητούσατε για μια κοπιαστική δουλειά σε ξένα σπίτια; Δεν μιλάμε για δούλους, μιλάμε για εργαζόμενους στην Ελλάδα του 2012.

συγνωμη κιολας αλλα καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη..αν το παρουμε ετσι ουτε η ταμιας του σουπερ ειχε ονειρο ζωης να σου χτυπαει τα ψωνια σου,ουτε ο φουρναρης να σου ψηνει ψωμι κτλ.. ολοι μας καποια δουλεια κανουμε!! υπαρχουν καλοι στην δουλεια τους κ υπαρχουν κ μερικοι σαν την κυρια που δουλευει στην κοπελα που εγραψε το θεμα..τωρα οσο για τα 1000 ευρω μαλλον δεν ζεις στην ελλαδα του 2012!!!! ανθρωποι δουλευουν 12ωρα για 700 ευρω κ χωρις ενσημα κ κανουν επισης πολυ κοπιαστικες δουλειες

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το πουκαμισο δεν το καταλαβα.

αλλα για το αλλο που ειπες και για γενικα τετοια οχι για τη δικη μου περιπτωση με το τζαμι που ηταν ατυχημα , αλλα οταν ερχετε μια οικ.βοηθος δεν ειναι υποχρεωμενη να ξερει αυτα τα βασικα? να μην ξεβαφει ρουχα , να μην τα καιει στο σιδερο Θεωρω δε αδιανοητο να μην ξερει οτι στα μαρμαρα δεν βαζουμε καθαριστικα και στη μπανιερα συρμα. Δηλαδη αν εγω παω και συστηθω ως λογιστρια καπου και με παρουν και δεν τους στειλω τα ΦΠΑ τους δεν πρεπει τουλαχιστον να απολυθω? εκτος αν εχει συστηθει εξαρχης ως ασχετη. Δεν εχει σχεση με το θεμα. Διαπιστωση κανω.

Eιχαμε πιασει την κουβεντα και της ειχα πει οτι τα συγκεκριμενα ρουχα εγκυμοσυνης μου τα ειχε δωσει η νυφη μου. Οταν εκαψε το πουκαμισο γυρισε και μου ειπε οτι καηκε γιατι δεν μου το ειχε δωσει η νυφη μου με την καρδια της. Την πετας ή δεν την πετας μετα εξω?

Link to comment
Share on other sites

Eιχαμε πιασει την κουβεντα και της ειχα πει οτι τα συγκεκριμενα ρουχα εγκυμοσυνης μου τα ειχε δωσει η νυφη μου. Οταν εκαψε το πουκαμισο γυρισε και μου ειπε οτι καηκε γιατι δεν μου το ειχε δωσει η νυφη μου με την καρδια της. Την πετας ή δεν την πετας μετα εξω?

 

 

αααα τωρα καταλαβα...

ε δικιο ειχε η γυναικα...:rolleyes: δεν εφταιγε αυτη που εκαψε το ρουχο τοτε...:rolleyes:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμεις καναμε το μινι οικογενειακο συμβουλιο μας και αποφασισαμε να της μιλησω τη Δευτερα πριν πιασει δουλεια και να της πω οτι

α) δεν μου αρεσε το υφος της το χθεσινο αλλα ουτε και η δικαιολογια της οτι δηλαδη εφερα αρων αρων το τζαμα και αυτη νομιζε οτι το εκανα για να ειναι μπροστα εκεινη να ακουσει το κοστος αποκαταστασης

β) να της ξεκαθαρισω οτι δεν ειναι αποδεκτο αυτο που μου ξεκαθαρισε οτι δηλαδη αν ξανασυμβει ζημια μικρη ή μεγαλη στο μελλον δεν θα εχει καμια ευθυνη οικονομικη ή αλλη .

γ) να μην παρει αλλη φορα πρωτοβουλια να δωσει ουτε το τηλ μου σε κανεναν (με ξαναπηρε ο τζαμας της να δει αν θα τον χρειαστω:rolleyes:) ουτε φυσικα να προσκαλεσει καποιον χωρις την αδεια μου για οποιοδηποτε λογο στο σπιτι μου

δ)να την ρωτησω αν εχει απο την οικογενεια μας και την εργασιακη μας σχεση το οποιοδηποτε παραπονο εως τωρα.

 

Ελπιζω να πρατω σωστα και να μην ειμαι υπερβολικα ανεκτικη. Θα δειξει και απο την συζητηση βεβαια.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

mir , despoina και my billy Σας ευχαριστω για την προσοχη που δωσατε στις δημοσιευσεις μου και δεν βγαλατε αυθαιρετα συμπερασματα .

 

underage μου το ειπε και ο τζαμας αλλα τελικα θα βαλουμε ενα υλικο που ειναι σαν τζαμι αλλα ειναι ουσιαστικα "πλαστικο" , ειναι πολυ πιο ελαφρυ δεν ειναι αθραυστο βεβαια και αυτο αλλα δεν κομματιαζεται και δεν μπορει να προκαλεσει ατυχημα. Στα ιδια περιπου λεφτα ειναι θα φαινεται σαν αμμοβολης οπως το προηγουμενο και θα το καταλαβαινουμε οτι δεν ειναι τζαμι μονο απο το θορυβο οταν ακουμπαμε κατι επανω. Εφερε δειγμα σε διαφανο και μας φανηκε καλο και ασφαλες.

Για τη μεμβρανη ηθελε +40 ευρω περιπου (ετσι ενημερωτικα το λεω).

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...