Recommended Posts

Oταν λεω μη Ελληνα εννοω ακριβως αυτο που λεει η λεξη.

Δεν νομιζω οτι μπορω να επιβαλω τιποτα σε κανεναν.Οταν αφορα δικα μου ατομα ομως,εχω το δικαιωμα να πω την αποψη μου!

Ακριβώς το δικαίωμα όπως και αυτοί εχουν το δικαίωμα να αδιαφορησουν για την αποψη σου!

Κ η πεθερά μου ίδιας άποψης με σένα ήταν έλα ομως που και η κόρη της και γιος πήραν μη Έλληνα?

Θα έπρεπε ν μας νοιάζει η ευτυχία του δικού μας ανθρώπου οχι ο εγωισμός μας!

Διαφημίσεις

Νομιζω οτι το θεμα πρεπει να ειναι ψευτικο.... ο τυπος εγραψε αυτο για να προκαλεσει αντιδρασεις γιατι ξερει οτι απο μονο του αυτο το θεμα ειναι ΄΄ευαισθητο΄΄. Σιγουρα ειναι ψευτικο ο τυπος το εγραψε 11 του μηνα και ουτε φωνη ουτε ακροαση. Οποτε μην σφαζεστε μπορουμε απλα να ανταλλαξουμε αποψεις χωρις να του δινουμε συμβουλη εφοσον ειναι ανυπαρκτος και αυτος και το προβλημα του.

DOXip3.png

DtXgp3.png

Νομιζω οτι το θεμα πρεπει να ειναι ψευτικο.... ο τυπος εγραψε αυτο για να προκαλεσει αντιδρασεις γιατι ξερει οτι απο μονο του αυτο το θεμα ειναι ΄΄ευαισθητο΄΄. Σιγουρα ειναι ψευτικο ο τυπος το εγραψε 11 του μηνα και ουτε φωνη ουτε ακροαση. Οποτε μην σφαζεστε μπορουμε απλα να ανταλλαξουμε αποψεις χωρις να του δινουμε συμβουλη εφοσον ειναι ανυπαρκτος και αυτος και το προβλημα του.

Μάλλον ετσι κ αλλιως αυτο κάνουμε!

Ακριβώς το δικαίωμα όπως και αυτοί εχουν το δικαίωμα να αδιαφορησουν για την αποψη σου!

Κ η πεθερά μου ίδιας άποψης με σένα ήταν έλα ομως που και η κόρη της και γιος πήραν μη Έλληνα?

Θα έπρεπε ν μας νοιάζει η ευτυχία του δικού μας ανθρώπου οχι ο εγωισμός μας!

θα συμφωνησω μαζι σου ΑΛΛΑ οπως το παιδι μου μου ζητα και καλα κανει να σεβαστω την επιλογη του και τις αποψεις του ετσι και εγω θα ζητησω απο το παιδι μου να σεβαστει και αυτος τις δικες μου αποψεις και αντιληψεις (δεν μιλαω για επιλογη προσωπου γιατι εκει νομιζω εχετε κολλησει).

DOXip3.png

DtXgp3.png

Αλήθεια? Τι θέμα νομίζεις ότι είναι?

Όταν λες ΜΗ ΕΛΛΗΝΑ, τι εννοείς?

Αλβανό, Πακιστανό, Κορεάτη κλπ?

Υποθέτω ότι αν είχαμε να κάνουμε με Ελβετό, Γάλλο, Αμερικάνο, δεν θα είχες τέτοια προβλήματα?

Καλα κι εγω αν ειχα κορη και μου εφερνε τον Πιου και μου ελεγε τον ειδα στα φαναρια να καθαριζει τα τζαμια και τον ερωτευτηκα κεραυνοβολα...ενα κεραυνοβολο εγκεφαλικο θα το παθαινα.

Βασιακ και Ελληνα να μου εφερνε...αν δεν ειχε μια στοιχειωδη εργασια...θα ειχα πολλες ενστασεις.

Αν τον ε βλεπα και ψιλοτεμπελη εκει να δεις εγκεφαλικα...τωρα ειμαι ρατσιστρια με τους τεμπελιδες?Μαλλον...αλλα ως γνωστον δε φταιω εγω...αυτοι φταινε που ειναι τεμπελιδες.

Παρειπτοντως ο αντρας μου τυπικα ειναι αλλοδαπος...

Καλα κι εγω αν ειχα κορη και μου εφερνε τον Πιου και μου ελεγε τον ειδα στα φαναρια να καθαριζει τα τζαμια και τον ερωτευτηκα κεραυνοβολα...ενα κεραυνοβολο εγκεφαλικο θα το παθαινα.

Βασιακ και Ελληνα να μου εφερνε...αν δεν ειχε μια στοιχειωδη εργασια...θα ειχα πολλες ενστασεις.

Αν τον ε βλεπα και ψιλοτεμπελη εκει να δεις εγκεφαλικα...τωρα ειμαι ρατσιστρια με τους τεμπελιδες?Μαλλον...αλλα ως γνωστον δε φταιω εγω...αυτοι φταινε που ειναι τεμπελιδες.

:D:D:D:D:D:D:D

DOXip3.png

DtXgp3.png

Νικι η Cooker εστιάζει καθαρά στο θέμα της εθνικότητας.

Υποθέτω ότι αν ερχόταν ο Bill Gates να ζητήσει την κόρης της θα τον απέρριπτε με τη μια.........αφού δεν έχουμε να κάνουμε με θέματα εργασιακά, τεμπελιάς κλπ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Νικι η Cooker εστιάζει καθαρά στο θέμα της εθνικότητας.

Υποθέτω ότι αν ερχόταν ο Bill Gates να ζητήσει την κόρης της θα τον απέρριπτε με τη μια.........αφού δεν έχουμε να κάνουμε με θέματα εργασιακά, τεμπελιάς κλπ.

Καλε πλακα μου κανεις...η Cooker δεν εστιαζει πουθενα..εδω κοντευει να αποκλεισει το μισο πληθυσμο της γης.Ρε συ Cooker...στο ραφι θα μεινει η κορη σου αν ψαχνει αντρα που να συμφωνει με ολα αυτα που γραφεις.

Οπως ειπαν και ο/η haris90, το να ταιριάζεις σε όλα τα επιπεδα ειναι λιγο ουτοπιστικο και σιγουρα αναφερεται σε ιδανικές καταστασεις. Το θέμα ειναι για όλους μας, για μας για τα παιδιά μας να ειμαστε καλά. Το πως θα ειμαστε καλά, μονο εμεις το γνωριζουμε ανάλογα με τη χημεια που μας εκπεμπει ο/η άλλος-η, ασχετα με το κοινωνικοοικονομικό, μορφωτικό και εμφανισιακό υποβαθρο.

Μετα τιθεται το θέμα τί βρισκουμε. Μπορει να θέλουμε αυτα που εχουμε στο κεφαλι μας αλλά δεν σημ;ινει ότι θα τα βρουμε κιολας. Ολα λοιπόν ειναι σχετικά.

Πιστευω οτι ενας πετυχημενος γαμος εχει καποιες προυποθεσεις.Για μενα πρεπει το ζευγαρι να ταιριαζει κοινωνικα,οικονομικα,εμφανισιακα,να εχει το ιδιο πνευματικο επιπεδο,την ιδια θρησκεια κτλ.

Όλα αυτά είναι τελείως διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Μπορεί π.χ. για κάποιον το ίδιο πνευματικό επίπεδο να είναι σημαντικό και η ταιριαστή εμφάνιση να μην είναι. Μπορεί να έχεις άλλον χρώμα αλλά να ταιριάζεις ως προς τις αρχές και το κοινωνικό, πνευματικό και μορφωτικό επίπεδο.

Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2012 είναι δύσκολα τα πράγματα...μας κατάντησαν ρατσιστές και τώρα πάμε να γίνουμε και φασιστικά γουρούνια.

Ο καθένας έχει ευθύνη των πράξεών του. Όσοι είναι ρατσιστές, είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι, όχι αυτοί που "τους κατάντησαν", ούτε εμείς οι υπόλοιποι. Γι΄αυτό διαφωνώ τόσο με τη φράση "μας κατάντησαν", όσο και με τον α΄πληθυντικό καθαυτό.

Διαφημίσεις

θα συμφωνησω μαζι σου ΑΛΛΑ οπως το παιδι μου μου ζητα και καλα κανει να σεβαστω την επιλογη του και τις αποψεις του ετσι και εγω θα ζητησω απο το παιδι μου να σεβαστει και αυτος τις δικες μου αποψεις και αντιληψεις (δεν μιλαω για επιλογη προσωπου γιατι εκει νομιζω εχετε κολλησει).

Σέβομαι την επιλογη σου και τις απόψεις σου δεν σημαινει πως τις ασπαζομαι κιόλας!τα σέβομαι αλλα συνεχίζω με τις δικες μου!

με τους τεμπεληδες κι εγω εχω θεμα. Βασικα και τον γιο του bill gates να μου φερει (θα καινε τ'αυτια του σημερα) αν ειναι κανενας τεμπελης που καθεται και τρωει τα λεφτα του μπαμπα, θα εχω τις ενστασεις μου.

Το θεμα ειναι πως ο,τι και να γινει, το μονο που θα κανω (και το μονο που μας παιρνει δηλαδη ως γονεις να κανουμε αν σεβομαστε τους εαυτους μας και τα παιδια μας) θα ειναι να εκφρασω ΜΙΑ φορα τις ενστασεις μου με επιχειρηματα, και μετα..... τουμπεκι! Το γαμπρο/νυφη μου και τα ματια μου 8-)8-)8-)8-):cool:

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

Σέβομαι την επιλογη σου και τις απόψεις σου δεν σημαινει πως τις ασπαζομαι κιόλας!τα σέβομαι αλλα συνεχίζω με τις δικες μου!

Ετσι ακριβως και ετσι ας πουμε ειναι ολοι ΄΄ευχαριστημενοι΄΄και τυπικα συνεχιζω να εχω καλες σχεσεις με το παιδι μου χωρις να το χασω και χωρις να με χασει.

DOXip3.png

DtXgp3.png

θεωρω οτι μπροστα στην αγαπη στον σεβασμο κ στην αμοιβαια κατανοηση καμια εθνικοτητα καμια θρησκεια καμια κοινωνικη ταξη κ καμια μορφωση δεν παιζει ρολο.για να μην φερουμε παραδειγματα φαινομενικα καταπληκτικων γαμων που πληρουσαν ολες τις προυποθεσεις που αναφερθηκαν κ τελικα κατεληξαν σε τραγωδιες.ο σημαντικτερος παραγοντας ειναι να εισαι καλος ανθρωπος.

Όταν λες ΜΗ ΕΛΛΗΝΑ, τι εννοείς?

Αλβανό, Πακιστανό, Κορεάτη κλπ?

Υποθέτω ότι αν είχαμε να κάνουμε με Ελβετό, Γάλλο, Αμερικάνο, δεν θα είχες τέτοια προβλήματα?

Φιλενάδα και εγώ θα προβληματιζόμουν αν ο μελλοντικός μου γαμπρός είχε πολύ διαφορετική νοοτροπία από την κόρη μου :oops:

Θεωρώ, χωρίς αυτό να σημαινει πως είναι σωστό αυτο που λέω, πως ένας Ασιάτης πχ έχει πολύ διαφορετική νοοτροπία από εμάς, ενώ ένας Γάλλος όχι και τόσο... Και πάλι όμως, και Γάλλος να ήταν, πάλι θα ανησυχούσα.

Φυσικά θα προτιμούσα κάποιον Άγγλο, Γάλλο, Πορτογάλο, Κινέζο, Κογκολέζο από έναν τεμπέλη και αχαϊρευτο Έλληνα

Αλλα στην τελική αυτό θα ήταν δικό μου πρόβλημα και όχι της κόρης μου...

Θα γίνω πολύ κακιά πεθερά, το βλέπω :D

Διαφημίσεις

ο σημαντικτερος παραγοντας ειναι να εισαι καλος ανθρωπος.

Σ΄αυτό δεν συμφωνώ. Καλούς ανθρώπους συναντούμε διαρκώς στη ζωή μας, αλλά πόσους απ΄αυτούς ερωτευόμαστε; Είναι πολύ σημαντικό να ταιριάζεις, απλώς ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές απόψεις για τι πού πρέπει να ταιριάζεις. Διευκρινίζω ότι "ταιριάζω" δεν σημαίνει "είμαι ίδια με κάποιον".

ΥΓ: Ότι το αρχικό ποστ είναι μούφα κάνει μπαμ, αλλά η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα.

Φιλενάδα και εγώ θα προβληματιζόμουν αν ο μελλοντικός μου γαμπρός είχε πολύ διαφορετική νοοτροπία από την κόρη μου

Γιατί υπάρχει Έλληνας γονέας που αν του έφερναν τον Πίου για γαμπρό (π.χ.) δεν θα προβληματιζότανε?

Άλλο προβληματίζομαι κι έχω επιφυλάξεις για τον χαρακτήρα και τις συνήθειες ενός αλλοδαπού ή αλλόθρησκου κι άλλο τον ρίχνω στην πυρά με τη μια, επειδή είναι αλλοδαπός/αλλόθρησκος.

Ομολογώ ότι είναι δύσκολο να συνυπάρξουν σε γάμο Χριστιανοί με Μουσουλμάνους και υπάρχουν ένα σωρό παραδείγματα γύρω μας.

Με ενοχλεί όμως η νοοτροπία του "απορρίπτουμε όλους τους Μουσουλμάνους", χωρίς καν να τους γνωρίζουμε.

Έχω συνυπάρξει λόγω δουλειάς με πολλές εθνικότητες και θρησκείες κι έχω εκπλαγεί από Μουσουλμάνο μεγαλοεπιχειρηματία (για πολυεθνική μιλάμε όχι αστεία), που άλλαξε όλο του πρόγραμμα για να παρευρεθεί σε Χριστιανικό μνημόσυνο μέλους της οικογένειάς μου και έκανε το κόσμο άνω κάτω (αλλάξαμε κι εμείς την ώρα) για να έρθει μαζί μας στο νεκροταφείο.

Σκάσαμε μούρη όλη μαζί στο νεκροταφεία συνοδεία σωματοφυλάκων και παρατρεχάμενων!!!!!

Όπως επίσης έχω δει και απίστευτα αισχρά συμπεριφορές ομοεθνών / ομοθρησκών μου στην ίδια περίπτωση που περιγράφω παραπάνω.

Σε επαγγελματικό δείπνο με Εβραίους μου εκμυστηρεύτηκε η Εβραία αντίστοιχη μου (στην ίδια θέση στην εταιρεία δηλαδή), ότι ο "γαμάω και δέρνω" προϊστάμενός της που ήταν στο ίδιο τραπέζι, ντροπιάζει (εν ολίγοις) την πίστη τους.

Μπορώ να συνεχίσω επ' άπειρο................

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Σ΄αυτό δεν συμφωνώ. Καλούς ανθρώπους συναντούμε διαρκώς στη ζωή μας, αλλά πόσους απ΄αυτούς ερωτευόμαστε; Είναι πολύ σημαντικό να ταιριάζεις, απλώς ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές απόψεις για τι πού πρέπει να ταιριάζεις. Διευκρινίζω ότι "ταιριάζω" δεν σημαίνει "είμαι ίδια με κάποιον".

ΥΓ: Ότι το αρχικό ποστ είναι μούφα κάνει μπαμ, αλλά η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα.

νομιζω κ διορθωσε με αν κανω λαθος πριν παντρευτεις λογικα θα ερωτευτηκες κ αλλους κ μιλαω κ για μενα αλλα το γεγονος οτι με τον συγκεκριμενο οδηγηθηκες σε γαμο μαλλον θα καταλαβεσ οτι ηταν σωστος κ καλος ανθρωπος.θελω να πιστευω οτι διαλεγουμαι συνειδητα τον ανθρωπο που θα κανουμε οικογενεια.εννοειται οτι συζητηση κανουμε κ με τιποτα δεν θα ηθελα να παρεξηγηθω απλα λεω πως το βλεπω εγω!

Το θεμα σε ολα αυτα ειναι ενα ζευγαρι πριν προχωρησει στο γαμο να εχει συζητησει καποια πραγματα και να μη βρεθουν μετα να τρωγονται για πραγματα που οταν εισαι ερωτευμενος δεν τα σκεφτεσαι στα σοβαρα,μπορει ομως μετα η ασυμφωνια πανω σε αυτα να κανει και τους δυο δυστυχισμενους...ειδικα θεματα που αφορουν τα παιδια.Π.χ. δυο ανθρωποι διαφορετικης θρησκειας θα επρεπε να εχουν συμφωνησει εκ των προτερων ποια θρησκεια και αν θα δωσουν στα παιδια τους.Φανταζομαι φυσικα οτι τοσο σοβαρα θεματα συζητιουνται παντοτε πριν. Ο γαμος ειναι καταληξη ενος ερωτα αλλα πρεπει να μην αποφασιζεται ποτε επιπολαια.Τωρα και γω διαφωνω με την Cooker αλλα φανταζομαι οτι εχει τους λογους της που τα πιστευει αυτα, ετσι νιωθει, ετσι αποφασιζει.Οντως θα ηταν πολυ ασχημο ομως, να προσπαθησει να επιβληθει στα παιδια της, να τους κανει συζητηση συμφωνω και γω...και γω που θελω να λεω οτι δεν ειμαι ρατσιστρια, αμα η κορη μου ή γιος μου αποφασιζαν να παντρευτουν αλλοδαπα ατομα, μια συζητηση θα την εκανα, οχι για να τους αποτρεψω αλλα για να δω εαν εχουν αντιληφθει οτι υπαρχουν καποια θεματα που πιθανον θα πρεπει να λαβουν υποψη απο κοινου στο ζευγαρι οπως πχ η θρησκεια και αν εχουν συμφωνησει στο τι θα πραξουν τελικα.Απο κει και περα δε μου πεφτει λογος και φυσικα οπως ειπωθηκε και πριν προτιμω εναν αλλοδαπο καλο, εργατικο γαμπρο απο εναν τεμπελη Έλληνα και μια καλη, συμπονετικη, σοβαρη αλλοδαπη νυφη απο μια Ελληνιδα που θα εκανε δυστυχισμενο το γιο μου. Ειναι πανω απο ολα θεμα ανθρωπων αν θα πετυχει ενας γαμος αρκει ειπαμε να μην λαμβανεται επιπολαια η αποφαση, γιατι μετα το γαμο και ειδικα μετα τη γεννηση των παιδιων αλλαζει δραματικα η ζωη του ζευγαριου,τελειωνει η ανεμελια και πρεπει να πατα η σχεση σε γερες βασεις για να κρατησει.

Cooker κλείσε αμέσως το βιβλίο!!!!Στη θεωρία τα λέει καλά αλλά στην πράξη η ζωή διαφέρει.Ποτέ μην λες ποτέ.Φίλη μου ήταν παντρεμένη με Έλληνα και μην σου πω καλύτερα πως της φέρθηκε,με τα πολλά χώρισε και τώρα εδώ και λίγους μήνες παντρεύτηκε έναν Σουηδό που τον γνώρισε στη δουλειά της και είναι πολύ ευτυχισμένη και επιτέλους είναι καλά.Μπορεί να μην έχουν την ίδια εθνικότητα,να μην μιλάνε την ίδια γλώσσα αλλά είναι για εκείνη ο τέλειος σύζυγος αφού την αγαπάει και το δείχνει.Τα κριτήρια ενός γάμου δεν είναι αυτά που λέει το βιβλίο σου.Κανένα βιβλίο δεν μπορεί να τα υποδείξει.Ο καθένας έχει τις απόψεις του αλλά καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι σε τόσο σοβαρά θέματα.

Εγω κοριτσια μου την λεω την αμαρτια μου .... αν υποψιαστω οτι ο γιος μου η κορη μου τα εχει με πακιστανο η αλβανο ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ !!!!!:lol::lol::lol::lol:

DOXip3.png

DtXgp3.png

αμα ο γιος σου τα φτιαξει με πακιστανο.. οκ αντιλαμβανομαι το προβλημα..

αν τα φτιαξει με ελληνα ομως??????:D

αμα ο γιος σου τα φτιαξει με πακιστανο.. οκ αντιλαμβανομαι το προβλημα..

αν τα φτιαξει με ελληνα ομως??????:D

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D ΘΑ ΠΕΘΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!

DOXip3.png

DtXgp3.png

Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2012 είναι δύσκολα τα πράγματα...μας κατάντησαν ρατσιστές και τώρα πάμε να γίνουμε και φασιστικά γουρούνια.

τα'πες πολυ καλα... αλλα φταινε και αυτοι που μας τους εφεραν. κανεναν κεντροβορειο ευρωπαιο μεταναστη δεν ειδαμε... ολο κατι περιθωριακοι πρωην καταδικοι φυλακων μας εφερναν στην αρχη. ε τι να κανουμε και εμεις. να μας π****ουν και να τους γυρισουμε και κ**ο? δε λεει!

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις