Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα κανω καισαρικη σε 2 μερες.Συμβουλες απο τις μανουλες που κανανε και αυτες?Αγχος


Recommended Posts

:-(

 

Θα κανω καισαρικη σε 2 μερες.Συμβουλες απο τις μανουλες που κανανε και αυτες?

 

Αφου μπηκαμε στον χωρο, θα χωρεψουμε λενε...;)

 

 

Ειναι το πρωτο μου παιδι,ο γιατρος μας ειπε οτι το αγορι μας ειναι μεγαλο και επειδη ειμαι και πολυ φοβιτσιαρα ..και λιποθυμαω με το παραμικρο πηρα την αποφαση αυτη.

Ειναι σε 2 μερες..εχω παρα πολυ αγχος..αυριο το πρωι παω για ραντεβου με αναισθησιολογο, εξετασεις αιματος και ουτε εγω ξερω τι...

Οποια θελει και μπορει να μοιραστει μαζι μου μερικες συμβουλες η εμπειριες θα χαρω παρα πολυ.

 

Με το καλό να πάρεις το παιδάκι σου στην αγκαλίτσα σου.

Έκανα και εγώ καισαρική γιατί το μωράκι μου ήταν με τα ποδαράκια προς τα κάτω από τον 6ο μήνα και όλα δόξα το Θεό πήγαν μια χαρά. Έβγαλα τον καθετήρα την 2η μέρα, περπάτησα και από παυσίπονα μόνο depon.

Όταν μπήκα στο χειρουργείο και συζητούσα με την αναισθησιολόγο την ρώτησα αν θα αγχωθώ στην πορεία και αν επηρεάσω την επέμβαση (έκανα επισκληρίδιο) μου είπε ότι αν χρειαστεί μπορούν να μου δώσουν λίγο ηρεμιστικό αλλά όταν ξεκινάει η διαδικασία σκέφτεσαι μόνο το μωρό σου που επιτέλους θα το πάρεις αγκαλιά. Και φυσικά μην ξεχνάς ότι όλα γίνονται πολύ γρήγορα στις καισαρικές οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου.:wink:

 

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10704;28/st/20110630/n/To+antraki+mou/k/3a57/age.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα κανω ολικη,σημερα μιλησαμε με τον αναισθησιολογο.Θα ηθελα παρα πολυ να δω το μωρο μου πρωτη αλλα εχω ενα θεμα απο μικρη με τα αιματα,νοσοκομεια...κ.τ.λ.π..και δεν νομιζω να ειμαι τοσο συνεργασιμη στο χειρουργειο..(αν κανω εμετους η λιποθυμαω..η παθω καμια κριση δεν ξερω τι)

 

Αχ...αυριο το πρωι 6 μπαινω

2012.png
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω ολικη,σημερα μιλησαμε με τον αναισθησιολογο.Θα ηθελα παρα πολυ να δω το μωρο μου πρωτη αλλα εχω ενα θεμα απο μικρη με τα αιματα,νοσοκομεια...κ.τ.λ.π..και δεν νομιζω να ειμαι τοσο συνεργασιμη στο χειρουργειο..(αν κανω εμετους η λιποθυμαω..η παθω καμια κριση δεν ξερω τι

Αχ...αυριο το πρωι 6 μπαινω

 

 

σε καταλαβαινω. και εγω μια απο τα ιδια. εγω σε 2 βδομαδες με ραντεβου καισαρικη. Μολις το εμαθα. Φανατζομαι την αγωνια σου. Βεβαια ενιωσα πολυ καλυτερα με αυτα που διαβασα εδω μεσα. Με το καλο να δεις το μωρακι σου να ειναι γερο και καλοτυχο!

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεννησα κ εγω με καισαρικη γιατι η μπουμπου μου ηταν τυλιγμενη δις με ομφ.λωρο κ δεν μπορουσε να κατεβει..εγω θα ελεγα να μην κανετε ολικη αν δεν υπαρχει λογος..πραγματικα δεν ειναι τιποτα!! ασε που δεν βλεπεις ουτε αιματα,ουτε βελονες τπτ..εχουν κατι σαν παραβαν μπροστα στο στηθος σου κ δεν εχεις ορατοτητα..μονο ακους τον γιατρο κ μετα απο λιγο βλεπεις κ ακους το μωρακι σου!!! ειναι τοσο υπεροχο αυτο που θα ειναι κριμα να το χασετε!! τωρα για καθετηρα εμενα μου το εβγαλαν μολις ανεβηκα στο δωματιο..ουτε τον ορο με την επισκληριδιο ειχα..απλα μου εκαναν οταν αρχισα να ποναω μια παυσιπονη!! κ περπατησα την ιδια μερα..βγηκα την 4η μερα!!! ελπιζω να βοηθησα!! με το καλοοο;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η προγραμμματισμενη καισαρικη τι διαδικασιες εχει? Δηλαδη πριν μετα και τετοια. Ειδικα αν εχει καποια κοπελα εμπειρια στο Ιασω θα ηθελα αν μπορει να με ενημερωσει .

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

μακάρι κοπέλα μου να σε βοήθησα, ελπίζω να μη σε τρόμαξα γιατί και που τα θυμάμαι δεν είναι και η πιο ευχάριστη εμπειρία.

Κορίτσια όσες φοβάστε την καισαρική, δείτε και αυτό το θέμα,

Μην έχετε έννοια για το τι θα γίνει την ώρα του χειρουργείου... έχουν οι γιατροί τον τρόπο τους και αντιμετωπίζουν τα πάντα, και όταν λέω τα πάντα εννοώ τα πάντα - ο εμετός είναι λεπτομέρια, δεν ξέρω αν με εννοείτε ;)

κι γω έτσι πιστεύω, επίσης φροντίζουν και για την "ψυχική" μας υγεία, πιάνουν κουβέντα για άσχετα πράγματα και χαζογελάνε μήπως και ευθυμήσει και η έγγυος. Σε εμένα απέτυχε παταγωδώς αυτό, ένιωθα παγωμένη, δεν είχα διάθεση για πλάκες, αν και ο γιατρός μου έβαζε όλες τις δυνάμεις του (ο οποίος είναι και πλακατζής και εύθυμος γενικά).

Ηθελα να τελειώνω, δεν έδινα σημασία σε όσα έλεγαν και μόνο 1 φορά του χαμογέλασα μη με λέει και κρυόκολη :lol: το μόνο που ήθελα ήταν να πάρω το μωρό μου αγγαλιά. Τελικα μου το στέρησαν για ένα χαζοκανονισμό άσχετο με την καισαρική.

Η μαία μου μου είχε πεί πως θα μου το έβαζε κατευθείαν στο στέρνο να το πάρω αγγαλίτσα και 20' μετά θα θήλαζα. Δε μας έκατσαν έτσι για άλλους λόγους αλλά εν τέλει ας κάνω το σταυρό μου που ήταν καλά το μωρό μου...

 

Demonika με το καλό να το δεχτείς το μωρό σας!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην σας αγχωνει η καισαρικη κοριτσια..Γεννησα κ εγω τον μπεμπη μου με κ.τ μετα απο 12 ωρεσ προσπαθειας για φ.τ Δεν ήθελα με τιποτα να κανω καισαρικη αλλα αν ήξερα οτι θα ταλαιπωρηθώ τοσο θα την εκανα απο πριν με κλειστα ματια:):). Μπαινεις και σε μια ωριτσα το πολυ κρατας το μωρακι σου αγκαλια!!Εγω γεννησα στις 10 το βραδυ με επισκληριδιο και κοιμηθηκα ολη νυχτα χωρις ουτε ενα πονο.Ευτυχως η αναισθησια κραταει αρκετες ωρες.Το πρωι σηκωθηκα κανονικοτατα. Η συμβουλη μου είναι πολυυυυ περπατημα. Οπως είπε και η Dimmi πρεπει να 'αεριστείς' για να βγαλεις ορούς και να φας σαν ανθρωπος! Στο λεω γιατι εγω εμεινα 3 μερες με τον ορο γιατι βαριομουν τις πολλές βολτες :P:pΤο γελιο ειναι που ολες οι νοσοκομες με ρωτούσαν το ίδιο πραγμα:'αεριστηκες'???:lol::lol:Παυσιπονα καλο είναι να περνεις οπως ειπαν τα κοριτσια πριν ξεκινησουν οι πονοι.Εγω εβαζα ενα υποθετο καθε 12 ωρες και ημουν μια χαρα!!Και κοσμο υποδεχτηκα και θηλασα κανονικοτατα.Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Στο χειρουργειο με την επισκληριδιο εγω ακουγα τα παντα αλλα ημουν τοσο εξντλημενη που δεν ειχα κουραγιο να παρακολουθησω τι ελεγαν. Ηθελα μονο να ακουσω το παιδι και να κοιμηθωωω. Ετσι κ εγινε. Ακουσα το παιδι μου το εφεραν να το δω και μετα στο ραψιμο κοιμηθηκαααα. Πρεπει να ηταν απο τους καλυτερους υπνους της ζωης μου αυτος:rolleyes::rolleyes:Βοηθησε φυσικα κ η αναισθησια;);)Ξυπνησα και με πηγαν στην ανανηψη οπου μου εδωσαν το μωρακι μου και το θηλασα κατευθειαν. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ετρεμα αρκετα σε ολο το χειρουργειο κ μετα για καμια ωρα.:|Μια μερα ισως ειναι δυσκολη η 1η μετα εχεις το μωρακι σου και ολα είναι super:D:DΤα εχεις ξεχασει ολα!!

αχ τυχερούλα!!!!! Ακριβώς ίδια εμπειρία είχα, μα ακριβώς! Μόνο που μετά δε μου έφεραν το μωράκι ήταν στη ΜΕΝΝ :( έτσι περπατούσα διαρκώς και αερίστηκα κατευθείαν!

πόσο θα ήθελα να ήμμουν στη θέση σου, ζηλεύω!

χαχαχαχα αυτό με το αέρισμα πολύ φάση έτσι? "Κυρία ταδόπουλος αεριστήκατε? χαχαχαχαχ"

Ε μόλις αερίστηκα πήρα το γιατρό και πλάκωσαν να με αποκαλωδιώσουν χαχαχα μετά κυλικείο με τη μία, κι όμως δεν έφαγα γλυκό, κι ας είχα 2 μήνες!!! :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αχ τυχερούλα!!!!! Ακριβώς ίδια εμπειρία είχα, μα ακριβώς! Μόνο που μετά δε μου έφεραν το μωράκι ήταν στη ΜΕΝΝ :( έτσι περπατούσα διαρκώς και αερίστηκα κατευθείαν!

πόσο θα ήθελα να ήμμουν στη θέση σου, ζηλεύω!

χαχαχαχα αυτό με το αέρισμα πολύ φάση έτσι? "Κυρία ταδόπουλος αεριστήκατε? χαχαχαχαχ"

Ε μόλις αερίστηκα πήρα το γιατρό και πλάκωσαν να με αποκαλωδιώσουν χαχαχα μετά κυλικείο με τη μία, κι όμως δεν έφαγα γλυκό, κι ας είχα 2 μήνες!!! :lol:

Xα χα μωρε εγω επεσα με τα μουτρα στο φαγητο:-) εκεινο το φιδε με το κοτοπουλο το ειδα σαν μουσακα μετα απο 4 μερες χωρις φαγητο:lol::lol:Ειλικρινα παντως κοριτσια και εγω φοβομουν παρα πολυ τα χειρουργεια και γενικως τα νοσοκομεια αλλα τελικα η καισαρικη δεν ειναι κατι τραγικο.Εμπιστοσυνη στο γιατρο σας χρειαζεται κ τιποτε αλλο. Ολα καλα θα σας πανε..:):)

OmrJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα απέτυχε παταγωδώς αυτό, ένιωθα παγωμένη, δεν είχα διάθεση για πλάκες, αν και ο γιατρός μου έβαζε όλες τις δυνάμεις του (ο οποίος είναι και πλακατζής και εύθυμος γενικά).

Ηθελα να τελειώνω, δεν έδινα σημασία σε όσα έλεγαν και μόνο 1 φορά του χαμογέλασα μη με λέει και κρυόκολη :lol: το μόνο που ήθελα ήταν να πάρω το μωρό μου αγγαλιά. Τελικα μου το στέρησαν για ένα χαζοκανονισμό άσχετο με την καισαρική.

Αυτό ίσως να οφείλεται στο ότι είχες ζοριστεί από πριν και δεν ήσουν στα καλύτερά σου γενικώς (προσπάθησες για φυσιολογικό τοκετό πρώτα αν δεν κάνω λάθος?). Ενώ άμα πας κατευθείαν για καισαρική, είναι αλλιώς η ψυχολογία σου - δεν είσαι εξαντλημένη / απογοητευμένη / αγχωμένη, ενδεχομένως δεν έχεις καν πονέσει. Εγώ να καταλάβεις μέχρι και φωτογραφίες έβγαλα όσο ήμουν στην αναμονή για να μπω στο χειρουργείο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσως να οφείλεται στο ότι είχες ζοριστεί από πριν και δεν ήσουν στα καλύτερά σου γενικώς (προσπάθησες για φυσιολογικό τοκετό πρώτα αν δεν κάνω λάθος?). Ενώ άμα πας κατευθείαν για καισαρική, είναι αλλιώς η ψυχολογία σου - δεν είσαι εξαντλημένη / απογοητευμένη / αγχωμένη, ενδεχομένως δεν έχεις καν πονέσει. Εγώ να καταλάβεις μέχρι και φωτογραφίες έβγαλα όσο ήμουν στην αναμονή για να μπω στο χειρουργείο :cool:

ναι έχεις επόλυτο δίκιο, μου διέφυγε να το αναφέρω και σε αυτό το θέμα, που ήταν ίσως και το πιο σημαντικό. Μετά από 12 ώρες ΦΤ, χωρίς επισκλρήδιο τις περισσότερες...μεγάλη ταλαιπωρία χωρίς αποτέλεσμα! Είχε εξαντληθεί πια η υπομονή μου. Και με είχε κατακλυσει και η απογοήτευση. + το άγχος ότι μπαίναμε τρέχοντας για καισαρική λόγω οξυγόνου του παιδιού.

Το προγραμματισμένο είναι αλλιώς, μπαίνεις βγαίνεις! Νομίζω 9 αρχίσαμε την προετοιμασία για καισαρική, 10 παρά 5 τον είχα μπροστά μου! Δηλ. με ραντεβού μια ώρα υπόθεση θα ήταν φαντάζομαι και λιγότερο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσια μου, μπαίνω κι εγώ αύριο για εισαγωγή και την Πεμπτη καισαρική (ζάχαρο, μεγάλος μπέμπης), και με φτιάξατε, γιατί ειχα κι εγώ κατι απορίες!!! Ειδικά με τα παυσιπονα και τους ορούς, με βοηθήσατε.

 

Ευχαριστώ πολύ καικαλή επιτυχία σε όλες μας!!!

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο κορίτσια μου, μπαίνω κι εγώ αύριο για εισαγωγή και την Πεμπτη καισαρική (ζάχαρο, μεγάλος μπέμπης), και με φτιάξατε, γιατί ειχα κι εγώ κατι απορίες!!! Ειδικά με τα παυσιπονα και τους ορούς, με βοηθήσατε.

 

Ευχαριστώ πολύ καικαλή επιτυχία σε όλες μας!!!

 

 

Με το καλο , αλλα γιατι θα κανεις τοσες μερες πριν εισαγωγή ? Απο την Τριτη? ή δεν κατάλαβα καλά?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ,εχω 1 μερα που ηρθα σπιτι (επιτελους)!!! Ολα πηγαν καλα,6 το πρωι πηγα νοσοκομειο...μεχρι να με ετοιμασουν κτλπ κατα τις 7-8 ειχα τον μπεμπη μου αγκαλιτσα.Μια χαρα εγω και το μωρο,τα ραμματα οκ..πονανε ακομα αλλα οχι τοσο..καθε μερα νιωθω και καλητερα.Θηλαζω και το μωρο απο την 1 μερα (πρωτογαλα και λιγο χαμομυλι ηταν την 1..τωρα εχω περισσοτερο γαλα καθε μερα).

 

Οσες παντως αποφασισουν καισαρικη η τους το επιβαλει ο γιατρος να μην εχουν αγχος γιατι κ εγω ειχα και ηταν αδικα,ευχομαι σε ολες ΟΛΑ να πανε καλα και να κρατησουν συντομα τα μωρακια τους :)

2012.png
Link to comment
Share on other sites

Eμενα στην προγραμματισμενη καισαρικη πηγα 1 μερα πριν εδωσα εξετασεις αιματος,καρδιογραφημα και μιλησα με τον αναισθησιολογο (σου κανει ερωτησεις αν θες ολικη ναρκωση,τοπικη,αν εχεις καποια προβληματα υγειας κτλπ)

Μετα την αλλη μερα σε ετοιμαζουνε ( κλισμα,ξυρισμα..)και σε πανε μεσα στο χειρουργειο

2012.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγω στο καταλληλο θεμα!!! και εγω λοιπον σε 2 μερες κανω καισαρικη για να φερω το αγορακι μου στον κοσμο ... Κανω καισαρικη λογω εγκαρσιου μωρου .

 

Η αγωνια εχει φτασει στο κατακορυφο! Τα συναισθηματα με κατακλιζουν , ερχεται το ενα φευγει το αλλο και εναλλαξ...

Ο φοβος για το χειρουργειο δεν το κρυβω ειναι μεγαλος αλλα κυριαρχει η αγωνια της υγειας του μωρου μιας και μας ειναι λιγο μικρουλης. (36+3 2700γρ). Ε και φυσικα η γενικοτερη αγωνια που εχουν ολες οι μελλουσες μανουλες για την υγεια του παιδιου τους...

Με αγχωνει το οτι θα ειναι πολλα ατομα στο χειρουργειο , οτι δεν θα μπορει να ειναι καποιος δικος μου ,οτι δεν θα μπορω να σηκωθω την πρωτη ημερα , ο καθετηρας που σιχαινομαι, επισης φοβαμαι να μην με πιασει καμια κρισαρα πανικου και αναγκαστουν να με κοιμισουν και τετοια... ειμαι υπερβολικη??? ειχε καμια κοπελα παρομοια αγχοι πριν την καισαρικη???

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε....εγώ έκανα καισαρική στον γιο μου κ όλα ήταν πιο εύκολα απ΄ότι αν γένναγα φυσιολογικά. Πήγα προγραμματισμένα, μου έκαναν επισκληρίδιο κ μετά μου έβαλαν καθετήρα , οπότε δε πήρα χαμπάρι. Κ στο χειρουργείο ήταν 4 άτομα... Εσένα ποιος σου είπε ότι θα ναι πολλοί, κ τι σε απασχολεί αυτό;;; Όλα θα πάνε καλά κ μετά.... Η πρώτη νύχτα είναι λίγο δύσκολη, αλλά μετά πετάς... Απο ευτυχία σίγουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε....εγώ έκανα καισαρική στον γιο μου κ όλα ήταν πιο εύκολα απ΄ότι αν γένναγα φυσιολογικά. Πήγα προγραμματισμένα, μου έκαναν επισκληρίδιο κ μετά μου έβαλαν καθετήρα , οπότε δε πήρα χαμπάρι. Κ στο χειρουργείο ήταν 4 άτομα... Εσένα ποιος σου είπε ότι θα ναι πολλοί, κ τι σε απασχολεί αυτό;;; Όλα θα πάνε καλά κ μετά.... Η πρώτη νύχτα είναι λίγο δύσκολη, αλλά μετά πετάς... Απο ευτυχία σίγουρα!!!

 

 

Απλα με αγχωνει η πολυκοσμια... κουφο ε?:shock:

ο καθετηρας μπαινει μετα την επισκληριδιο? καπου επισης μου ειπαν οτι μετα στην ανανηψη ερχεται η μαια και σου πιεζει πολυ την κοιλια να φυγουν τα λοχεια?? ισχυει? και αν ναι ειναι τοσο μεγαλος πονος οσο μου ειπαν?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Απλα με αγχωνει η πολυκοσμια... κουφο ε?:shock:

ο καθετηρας μπαινει μετα την επισκληριδιο? καπου επισης μου ειπαν οτι μετα στην ανανηψη ερχεται η μαια και σου πιεζει πολυ την κοιλια να φυγουν τα λοχεια?? ισχυει? και αν ναι ειναι τοσο μεγαλος πονος οσο μου ειπαν?

ισχυει αλλα οχι για τα λοχεια.νομιζς για την μητρα ειναι.ποναει αρκετα γι αυτο να φροντισεις να παιρνεις μεγαλη ανασα πριν.αλλα μην ανησυχεις.μολις δεις το αγγελουδακι σου δεν θα σε νοιαζει τπτ.σου ευχομαι με το καλο κ καθε ευτυχια σε σενα κ το μικρουλακι σου.περιμενουμε εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μεγαλύτερό μου άγχος ήταν ο καθετήρας!!! μπαίνει όμως μετά την επισκληρίδιο κ ούτε που θα το καταλάβεις. Εμένα κάθε μαία που περνούσε απ το δωμάτιο μου σπρωχνε κ λίγο την κοιλιά!!! δεν είναι τόοοοοοσο μεγάλος ο πόνος.. μην αγχώνεσαι!!!

Πάντως κορίτσια που έχετε κάνει προγραμματισμένη καισαρική όπως εγώ... ένα θυμάμαι, αυτόν τον κόμπο στο στομάχι... ούτε στις Πανελλήνιες..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...