Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα κανω καισαρικη σε 2 μερες.Συμβουλες απο τις μανουλες που κανανε και αυτες?Αγχος


Recommended Posts

:-(

 

Θα κανω καισαρικη σε 2 μερες.Συμβουλες απο τις μανουλες που κανανε και αυτες?

 

Αφου μπηκαμε στον χωρο, θα χωρεψουμε λενε...;)

 

 

Ειναι το πρωτο μου παιδι,ο γιατρος μας ειπε οτι το αγορι μας ειναι μεγαλο και επειδη ειμαι και πολυ φοβιτσιαρα ..και λιποθυμαω με το παραμικρο πηρα την αποφαση αυτη.

Ειναι σε 2 μερες..εχω παρα πολυ αγχος..αυριο το πρωι παω για ραντεβου με αναισθησιολογο, εξετασεις αιματος και ουτε εγω ξερω τι...

Οποια θελει και μπορει να μοιραστει μαζι μου μερικες συμβουλες η εμπειριες θα χαρω παρα πολυ.

2012.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσι γιατί δεν περιμένεις να ξεκινήσει ο τοκετός σου από μόνος του (εφόσον όλα είναι καλά πάντα) και να κάνεις τότε την καισαρική σου που έχεις επιλέξει; Θα είναι πολύ καλύτερο για το μωρό και για εσένα. Το έχετε συζητήσει αυτό με το γιατρό σου; Σου έδωσε αυτή τη δυνατότητα; Αφού μπαίνεις για καισαρική από επιλογή και όχι για σοβαρό ιατρικό λόγο συζήτησέ το λίγο. Κάθε μέρα που μένει στην κοιλιά σου (τα είπαμε εφόσον είναι όλα καλά) κέρδος την έχει....

 

Κατά τα άλλα μία μόνο συμβουλή από εμένα. Να σηκωθείς το συντομότερο.....

Άντε με κανένα πόνο....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α ρε τυχερηηηηη , εφτασε η ωρα επιτελους αλοι σε μας που εχουμε ακομα κανα 1μιση μηνακι . Συμβουλες απο καισαρικη δεν εχω να σου δωσω αλλα ως καποια που εχει γεννησει 2 φορες θελω να σω πω να το δεις γλυκα , ηρεμησεεεεεεε , και πες οτι πας βολτα να γνωρισεις το μπεμπε σου . Επειδη θα κανω καισαιρικη αυτη τη φορα ,ρωτησα και εχω μαθει οτι ειναι πολυ ευκολη σαν επεμβαση και μεσα σε 30 λεπτα θα εχεις τελειωσει μαζι με το ραψιμο . Το μπεμπε σου θα το δεις μεσα στα πρωτα 10 λεπτα . Την πρωτη μερα θα εισαι αρκερεσ ωρες με τον καθετηρα επειδη θα εισαι ναρκωμενη και δεν θα μπορεις να πας για τσισα , αλλα απο οτι λεει η φιλη μου απο ττην 2η μερα και μερα θα ειναι σαν να μην εχεις κανει . Φιλια πολλα και με το καλο το νεο μελος .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Na mhn fovasai kai sou milaei h super fovitsiara...kai na xalarwseis oso mporeis giati ayto einai pou tha se voithisei perissotero na eisai hremi kai xalari.Oti kai na sou pei h kathe mia apo emas kamia genna me fysiologiko toketo h kaisariki den einai idia gia kathe gynaika...ypomoni kai hremia ayth einai h simvouli mou.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνε την προλαλησασα!!τωρα αν το εχεις παρει αποφαση να την κανεις την καισαρικη το βασικο ειναι μετα να μην σηκωνεις βαρη και να μην κανεις αποτομες κινησεις..αν εχεις καποια συγκεκριμενη απορια πες γιατι δεν μπορω να σκεφτω κατι sos εκτος απο αυτα..αλλα πραγματικα αν μπορεις να την αποφυγεις καλο θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρω από καισαρική...γέννησα με φυσιολογικό τοκετό..θέλω να σου πω όμως..να μην αγχώνεσαι...πόσο άγχος είχα..πόσο το σκεφτόμουνα..πως χτυπούσε η καρδιά μου..πόσες νύχτες έμεινα άγρυπνη!!!!δεν κατάλαβα πότε άρχισαν οι πόνοι,πότε γέννησα, πότε πήρα στη αγκαλιά μου την κόρη μου...17 ώρες μου πήρε..αλλά περνάει γρήγορα ο χρόνος..

θα δεις..μην ανησυχείς..θα κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου και θα ξεχαστούν όλα..

και γω πονούσα μετά..με το φυσιολογικό και έπαιρνα υπόθετα...αλλά υποφέρεται..ότι αποφασίσεις εσύ και ο γιατρός σου!!!!με το καλό!!δύναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-(

 

Θα κανω καισαρικη σε 2 μερες.Συμβουλες απο τις μανουλες που κανανε και αυτες?

 

Αφου μπηκαμε στον χωρο, θα χωρεψουμε λενε...;)

 

 

Ειναι το πρωτο μου παιδι,ο γιατρος μας ειπε οτι το αγορι μας ειναι μεγαλο και επειδη ειμαι και πολυ φοβιτσιαρα ..και λιποθυμαω με το παραμικρο πηρα την αποφαση αυτη.

Ειναι σε 2 μερες..εχω παρα πολυ αγχος..αυριο το πρωι παω για ραντεβου με αναισθησιολογο, εξετασεις αιματος και ουτε εγω ξερω τι...

Οποια θελει και μπορει να μοιραστει μαζι μου μερικες συμβουλες η εμπειριες θα χαρω παρα πολυ.

 

Λογικό είναι να έχεις τώρα άγχος αλλά όταν με το καλό τελειώσουν όλα και κρατήσεις το μπεμπάκι σου αγκαλίτσα θα καταλάβεις ότι άδικα είχες άγχος και θα λες πως και εκατό παιδιά να κάνω πάλι με καισαρική θα τα κάνω.Η καισαρική με επισκληρίδιο σου δίνει τη δυνατότητα να βιώσεις την κάθε στιγμή από τη γέννηση του παιδιού σου και να ακούσεις αμέσως το πρώτο του κλάμα.Δε θα τρομάξεις καθόλου γιατί τοποθετούν μπροστά σου ένα χώρισμα-παραβάν και έτσι δεν έχεις εικόνα από την επέμβαση που κάνει ο γυναικολόγος.Δεν πονάς καθόλου μα καθόλου γιατί σου έχουν κάνει επισκληρίδιο και έχεις νεκρώσει-μουδιάσει από τη μέση και κάτω και μόνο τη στιγμή που θα τραβήξει ο γυναικολόγος για να βγάλει το μωράκι από μέσα σου θα νοιώσεις ένα γλυκό αλλά δυνατό πολύ δυνατό τράβηγμα.Είναι όμως τόσο μαγική αυτή η στιγμή, εμένα έχει αποτυπωθεί μέσα μου με την έκφραση που λέγεται σαν να βγήκε-ξεκολλήθηκε από τα σωθικά μου.Η διαδικασία της καισαρικής κρατάει το πολύ δεκάλεπτο,αμέσως μου έδωσαν να κρατήσω το μωράκι στη αγκαλιά μου, το πήρε ο πιδίατρος και μετά με έραψαν περίπου για ένα εικοσάλεπτο.Το πρώτο εικοσιτετράωρο είναι δύσκολο όχι όμως κάτι τραγικό, με δυσκολία έως και καθόλου θα κινείς τα πόδια σου , θα κατεβάσεις αρκετό αίμα και θα πονάς αρκετά αλλά δε θα είναι πόνος μη υποφερτός ούτε κάτι το τόσο τραγικό.Το μυστικό που μου είπε μία καλή φίλη που είχε κάνει δύο καισαρικές και έπιασε είναι το πρώτο 48ωρο να ζητάς να σου δίνουν παυσίπονο(συνήθως υπόθετο) κάθε τέσσερις ώρες και όχι όταν πραγματικά αρχίσεις να πονάς πολύ, με αυτόν τον τρόπο περνάν τα δύσκολα με έναν μικρό και γλυκό πόνο.Εγώ σε δύο μέρες δε θυμώμουν ότι έκανα καισαρική και λειτουργούσα κανονικότατα απλά με μεγάλη προσοχή όχι βάρος όχι πολύ κούραση, η αλήθεια όμως είναι ότι κάποιες κοπέλες χρειάζονται λίγο περισσότερο χρόνο για να επανέλθουν.Η παραμονή στη κλινική-νοσοκομείο κυμαίνεται από 3 έως 5 μέρες ανάλογα με τη μονάδα και σύμφωνα με την κατάσταση της κάθε γυναίκας.Μεγάλη χαρά σε περιμένει, ηρέμησε και με το καλό να υποδεχτείς τον πριγκιπα στη ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, δεν είναι τίποτε η καισαρική. Εχω ένα παιδάκι που δεν έλεγε να βγεί με τίποτα με φτ και καταλήξαμε σε καισαρική με επισκληρήδιο αναισθησία. Τί αναισθησία έχεις επιλέξει? Ολική νάρκωση?

Αν επιλέξεις επισκληρήδιο είσαι περδίκι πολύ πολύ σύντομα.

Γέννησα 9:55 το βράδυ και τα ξημερώματα πήγα περπατώντας στο παιδάκι μου στη ΜΕΝΝ. Οταν θα είναι να μετακινηθείς σου βγάζουν τους ορούς. Καθετήρα δεν είχα, και την επόμενη μέρα ενεργήθηκα κιόλα (είναι πολύ βασικό να περπατάς και να "αεριστείς", μόλις γίνει το τελευταίο τότε βγάζουν τα πάντα από πάνω σου και τρώς από το στόμα, όχι από ορό).

Μου φάνηκε παιχνιδάκι η καισαρική αν και είχα μεγάλο θέμα με το χειρουργείο και δεν την ήθελα γενικά.

Καλή επιτυχία, μην ανησυχείς για τίποτε. Σκέψου ότι πας ένα μικρό ταξιδάκι για να παραλάβεις το παιδί σου! Με το καλό να γυρίσετε λοιπόν όλοι σπίτι! Α και η καισαρική είναι συνήθως 4 μέρες νοσηλείας.

 

υγ όπως είπε και η προλαλήσασα να ζητάς παυσίπονο, μη περιμένεις να πονέσεις πολύ.

Επειδή είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό είχα ένα θέμα με το αν πρέπει να πάρω παύσιπονα μετά, αλλά και ο πόνος πουθενά δε βοηθά.

Συμβουλός θηλασμού και μαιευτήρας μου είπαν να ζητάω πρίν με σφίγγει ο πόνος. Νομίζω 1 μέρα τα χρειάστηκα τα βαρυά παυσίπονα. Αλλά ναι πονούσα πολύ...μετά την έβγαζα με κανένα ντεπονάκι, κι αυτά άντε να ήταν 4 στο σύνολο μη φανταστείς. (ήμουν και κρυωμένη και με βοηθούσαν πολύ)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και άλλη μια κοπέλα στο θάλαμο που γεννήσαμε με καισαρική είχαμε τον καθετήρα της επισκληριδίου μέχρι την τρίτη ημέρα και γινόταν παυσίπονη δόση από εκεί. Μάλιστα η άλλη κοπέλα είχε ειδικό σύστημα που με το πάτημα ενός κουμπιού χορηγούσε τη δόση μόνη της όταν πονούσε (δεν υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας γιατί δε μπορείς να πάρεις με μεγαλύτερη συχνότητα ή περισσότερο από την ημερήσια επιτρεπτή δόση). Αφού μου έβγαλαν τον καθετήρα δε χρειάστηκα ούτε ντεπόν παρόλο που ο γιατρός μου είχε δώσει οδηγίες για υπόθετα βολταρέν αν ζητούσα. Μερικές φορές ένιωθα ένα κάψιμο (αν καθόμουν σε συγκεκριμμένες θέσεις σώματος) αλλά απλά άλλαζα θέση. Δε λέω οτι η καισαρική είναι απλή υπόθεση (ειδικά τις πρώτες ημέρες που απλά θα μπορείς να σηκωθείς για λίγο) ακόμα κι αν δεν έχεις μετεγχειρητικές επιπλοκές γιατί είναι χειρουργείο κοιλίας με όλους τους κινδύνους και επιπλοκές. Θα νιώθεις αδύναμη και θα δυσκολευτείς να φροντίσεις το παιδί σου και τον εαυτό σου αν δεν έχεις βοήθεια ή δεν είσαι σε ιδιωτικό μαιευτήριο (τουλάχιστον έτσι ίσχυε όταν γέννησα) και ενας λόγος ειναι οτι δε θα σου επιτρέπουν να φας κανονικά για 2-3 ημέρες μέχρι να υπάρξει κινητικότητα του εντέρου. Εγώ επέστρεψα σπίτι σχεδόν 9 κιλά ελαφρύτερη παρόλο το οίδημα και τη γαλακτοφορία.

Ευτυχώς, ο γιος μου δε χρειάστηκε ειδική νοσηλεία (ίσως γιατί είχα περάσει τα στάδια του φυσιολογικού τοκετού αλλά απλά δεν είχα διαστολή). Συμβουλή μου να αφήσεις να εξελιχθεί μόνη της η εγκυμοσύνη και να μπεις αν αρχίσουν οι ωδύνες ή σπάσουν τα νερά (αν δεν υπάρχει άλλος ιατρικός λόγος). Για 15 ημέρες θα πρέπει η τομή να μένει στεγνή (άρα προσοχή στο μπάνιο) για να επουλωθεί σωστά και να μη μολυνθεί. Ο θηλασμός μπορεί να αργήσει να εδραιωθεί αλλά πολλές γυναίκες έχουν καταφέρει αποκλειστικό θηλασμό έστω και αφού επέστρεψαν σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!Ευχομαι ολοψυχα με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια!Εχω κανει καισαρικη με επισκληριδιο,ειχα καθετηρα και ορο για σχεδον 24 ωρες και βγηκα μετα απο 3 μερες.Οταν πονουσα(οχι και κανενας φοβερος πονος,της περιοδου ηταν πολυ χειροτεροι)μου εδιναν ενα παυσιπονο κι ολα καλα!Εκανα καθημερινα 2-3 ντουζ και στη συνεχεια στεγνωνα προσεκτικα την τομη εβαζα λιγο μπενταντιν και γαζα κι αυτο ηταν ολο.Το ραμα το εβγαλα την 7η μερα.Στο νοσοκομειο Ροδου εκαναν 2 φιλες μου καισαρικη και πηγαν ολα κατ ευχην.Με το καλο,μην φοβασαι τιποτα,η Παναγια μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω μαλλον παω για προγραμματισμενη καισαρικη (επιβαλλεται λογω εγκαρσιου μωρου) αυτο που ηθελα να ρωτησω (αυτο που με απασχολει κυριως δηλαδη) ειναι κατα την ωρα του χειρουργειου δεν παθαινεις μια κρισαρα πανικου??? δεν εχω κανει ποτε μου χειρουργειο και πραγματικα το μονο που με αγχωνει ειναι οτι φοβαμαι μην πανικοβληθω και δυσκολεψω τα πραγματα , δεν ξερω δηλαδη αν θα μπορω να ελεγξω το αγχος μου. Φοβαμαι μην μου πεσει η πισεη απο το φοβο μην παθωταχυκαρδια μην κανω εμετους (οταν αγνωνομαι αυτο κανω) και αλλα μυγιαγκιχτα,,,:oops:

Συγνωμη αν δεν γινομαι πληρως κατανοητη αλλα και αυτο απο το φοβο μου νομιζω συμβαινει:oops:

Αισθανομαι επισης οτι αν τα πω αυτους τους φοβους μου παραεξω θα με αντιμετωπισουν με το στυλ "αλλη δεν εκανε παιδι (με καισαρικη) μονο η Μαριω το Γιαννη" κλπ...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω μαλλον παω για προγραμματισμενη καισαρικη (επιβαλλεται λογω εγκαρσιου μωρου) αυτο που ηθελα να ρωτησω (αυτο που με απασχολει κυριως δηλαδη) ειναι κατα την ωρα του χειρουργειου δεν παθαινεις μια κρισαρα πανικου??? δεν εχω κανει ποτε μου χειρουργειο και πραγματικα το μονο που με αγχωνει ειναι οτι φοβαμαι μην πανικοβληθω και δυσκολεψω τα πραγματα , δεν ξερω δηλαδη αν θα μπορω να ελεγξω το αγχος μου. Φοβαμαι μην μου πεσει η πισεη απο το φοβο μην παθωταχυκαρδια μην κανω εμετους (οταν αγνωνομαι αυτο κανω) και αλλα μυγιαγκιχτα,,,:oops:

Συγνωμη αν δεν γινομαι πληρως κατανοητη αλλα και αυτο απο το φοβο μου νομιζω συμβαινει:oops:

Αισθανομαι επισης οτι αν τα πω αυτους τους φοβους μου παραεξω θα με αντιμετωπισουν με το στυλ "αλλη δεν εκανε παιδι (με καισαρικη) μονο η Μαριω το Γιαννη" κλπ...

 

εαν εχεις θεμα πανικου,πρεπει να το κουβεντιασεις με τον γιατρο σου...ειναι κριμα να φας επισκληριδιο και μετα και γενικη αναισθησια για να κανουν οι γιατροι την δουλεια τους...αλλα κατα την αποψη μου,δεν εχεις λογο για πανικο,ολα τελειωνουν πολυ γρηγορα με την καισαρικη και οποια γυναικα επιλεξει την επισκληριδιο μεθοδο,θα δει και αμεσως το παιδακι της,θα ζησει τις στιγμες της γεννας και εχει και καλυτερη ανανηψη...

με το καλο σε οσες κοπελες περιμενουν τα μωρακια τους

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να παρεις το παιδακι σου αγκαλια.

 

σου ευχομαι να εχεις την δικη μου καισαρικη :lol::lol::lol:

 

παρασκευη βραδυ γεννησα με επισκληριδιο, σαββατο πρωι περπατησα και εβγαλα ορους καθετηρες και οτι περισσευε, σαββατο μεσημερι εφαγα κανονικα, σαββατο βραδυ ημουν στην καφετερια του μαιευτηριου και κρατουσα την κοιλια μου απο τα γελια που καναμε :lol::lol::lol: επισης σαββατο βραδυ μου κατεβηκε και το πολυ το γαλα. ειναι και στον οργανισμο....

 

οταν γυρισα σπιτι και δουλειες και μαγειρεματα και απλωμα και σιδερο, ουτε που θυμομουν οτι λιγες μερες πριν ειχα κανει μια επεμβαση

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω μαλλον παω για προγραμματισμενη καισαρικη (επιβαλλεται λογω εγκαρσιου μωρου) αυτο που ηθελα να ρωτησω (αυτο που με απασχολει κυριως δηλαδη) ειναι κατα την ωρα του χειρουργειου δεν παθαινεις μια κρισαρα πανικου??? δεν εχω κανει ποτε μου χειρουργειο και πραγματικα το μονο που με αγχωνει ειναι οτι φοβαμαι μην πανικοβληθω και δυσκολεψω τα πραγματα , δεν ξερω δηλαδη αν θα μπορω να ελεγξω το αγχος μου. Φοβαμαι μην μου πεσει η πισεη απο το φοβο μην παθωταχυκαρδια μην κανω εμετους (οταν αγνωνομαι αυτο κανω) και αλλα μυγιαγκιχτα,,,:oops:

Συγνωμη αν δεν γινομαι πληρως κατανοητη αλλα και αυτο απο το φοβο μου νομιζω συμβαινει:oops:

Αισθανομαι επισης οτι αν τα πω αυτους τους φοβους μου παραεξω θα με αντιμετωπισουν με το στυλ "αλλη δεν εκανε παιδι (με καισαρικη) μονο η Μαριω το Γιαννη" κλπ...

να αφήσεις τους απέξω...παραέξω! Δεν έχουν κανένα λόγο στην υπόθεση αυτή. Γνώμη μου είναι να κάνεις ό,τι κι γω, να τα πείς του γιατρού σου.

Κι γω του είχα πεί τον φόβο μου, που ήταν ακριβώς ο ίδιος, μη πάθω καμμιά κρίση εκείνη την ώρα.

Εμ δεν παθαίνεις τίποτε γιατί έχουν τον τρόπο να σε καταστείλουν αν χρειαστεί.

Το μόνο που είχα ήταν ένα απίστευτο τρέμουλο στα δόντια, μετά έμαθα ότι παίζει να είναι και από την επισκληρήδιο που την κάναμε λίγο πρίν χρειαστεί να μπω για καισαρική. Εγώ πάλι νόμιζα ότι ήταν από το φόβο μου. Παραδόξως μέσα εκείνη την ώρα δε φοβόμουν.

>Φρόντιζα όμως κάθε φορά που έπεφτε λίγο το παραβαν (έχουν ένα για να μη βλέπεις αλλά εμείς πέσαμε σε ένα που έπεφτε :shock: έτσι για να μη με πιάσει τρόμος (δεν ήθελα να βλέπω ούτε το γιατρό μου, ούτε τον χειρούργο) όταν το έβλεπα να κατηφορίζει έκλεινα τα μάτια μου).

Σε κάποια φάση που είχα φρικάρει τελείως γιατί ένιωθα τις κινήσεις τους -είχα κουραστεί φοβερά ψυχολογικά μετά από 14 ώρες, είχα δεί το μωρό και είχα ανακουφιστεί από τη μία, αλλά από την άλλη τα είχα παίξει- τους ζήτησα κι άλλη επισκληρήδιο, ο αναισθησιολόγος μου είπε είναι κρίμα, αφού δεν νιώθεις πόνο είσαι ΟΚ.

Με ρώτησε αν θέλω κάτι να χαλαρώσω και σε 2'' ένιωθα ότι πέφτω σε βαθύ ύπνο, με συνέφερε με 2-3 χαστουκάκια και μου ζήτησε να μη κλείνω πια τα μάτια μου. Μετά όλα τέλειωσαν.

 

υγ αυτό με τον εμετό που είπες, ότι παίζει να κάνεις, να το πείς. Αλλά νομίζω δεν είναι θέμα. Λογικά πολλές κοπέλες έχουν αντιδράσει έτσι στα χέρια τους ή ακόμη χειρότερα. Γνώμη μου, άμα είναι καλό το τιμ δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες φοβάστε την καισαρική, δείτε και αυτό το θέμα, είναι πολύ ενημερωτικό: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=114673

 

Μην έχετε έννοια για το τι θα γίνει την ώρα του χειρουργείου... έχουν οι γιατροί τον τρόπο τους και αντιμετωπίζουν τα πάντα, και όταν λέω τα πάντα εννοώ τα πάντα - ο εμετός είναι λεπτομέρια, δεν ξέρω αν με εννοείτε ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω μαλλον παω για προγραμματισμενη καισαρικη (επιβαλλεται λογω εγκαρσιου μωρου) αυτο που ηθελα να ρωτησω (αυτο που με απασχολει κυριως δηλαδη) ειναι κατα την ωρα του χειρουργειου δεν παθαινεις μια κρισαρα πανικου??? δεν εχω κανει ποτε μου χειρουργειο και πραγματικα το μονο που με αγχωνει ειναι οτι φοβαμαι μην πανικοβληθω και δυσκολεψω τα πραγματα , δεν ξερω δηλαδη αν θα μπορω να ελεγξω το αγχος μου. Φοβαμαι μην μου πεσει η πισεη απο το φοβο μην παθωταχυκαρδια μην κανω εμετους (οταν αγνωνομαι αυτο κανω) και αλλα μυγιαγκιχτα,,,:oops:

Συγνωμη αν δεν γινομαι πληρως κατανοητη αλλα και αυτο απο το φοβο μου νομιζω συμβαινει:oops:

Αισθανομαι επισης οτι αν τα πω αυτους τους φοβους μου παραεξω θα με αντιμετωπισουν με το στυλ "αλλη δεν εκανε παιδι (με καισαρικη) μονο η Μαριω το Γιαννη" κλπ...

 

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ και ειδικά λόγω του ότι έχω στο ενεργητικό μου έναν πολύ δυσκολο φ.τ. ... Μάλλον από εκεί εκπηγάζει ο φόβος μου από τη στιγμή που ξαναέμεινα έγκυος. Μέχρι τότε τα είχα ξεχάσει όλα...

Πολύ χρήσιμο αυτό το thread κορίτσια... Παίρνουμε κι εμεις θάρρος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και για να δώσω και μια άλλη διάσταση για τη θεματοθέτρια στον πρώτο μου τοκετό που υποτίθεται ότι ήταν φυσιολογικός είχα και καθετήρα και ορό και την επισκληρίδιο στην πλάτη το πρώτο 24ωρο τα οποία πραγμάτικα ούτε καν σκεφτόμουν σαν ενόχληση, μόνο που από την αδυναμία δεν είχα βγάλει το βράδυ ούτε τη ρόμπα του τοκετού για να βάλω το νυχτικό μου. Συνεπώς όλα είναι σχετικά και φυσικά δεν αισθάνομαι ότι θα είμαι λιγότερο μάνα λόγω καισαρικής.

Ελπίζω να μη χαλάω το θέμα σου...

Με το καλό το μωρό σου! Να παίρνουμε κι εμείς σειρά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην σας αγχωνει η καισαρικη κοριτσια..Γεννησα κ εγω τον μπεμπη μου με κ.τ μετα απο 12 ωρεσ προσπαθειας για φ.τ Δεν ήθελα με τιποτα να κανω καισαρικη αλλα αν ήξερα οτι θα ταλαιπωρηθώ τοσο θα την εκανα απο πριν με κλειστα ματια:):). Μπαινεις και σε μια ωριτσα το πολυ κρατας το μωρακι σου αγκαλια!!Εγω γεννησα στις 10 το βραδυ με επισκληριδιο και κοιμηθηκα ολη νυχτα χωρις ουτε ενα πονο.Ευτυχως η αναισθησια κραταει αρκετες ωρες.Το πρωι σηκωθηκα κανονικοτατα. Η συμβουλη μου είναι πολυυυυ περπατημα. Οπως είπε και η Dimmi πρεπει να 'αεριστείς' για να βγαλεις ορούς και να φας σαν ανθρωπος! Στο λεω γιατι εγω εμεινα 3 μερες με τον ορο γιατι βαριομουν τις πολλές βολτες :P:pΤο γελιο ειναι που ολες οι νοσοκομες με ρωτούσαν το ίδιο πραγμα:'αεριστηκες'???:lol::lol:Παυσιπονα καλο είναι να περνεις οπως ειπαν τα κοριτσια πριν ξεκινησουν οι πονοι.Εγω εβαζα ενα υποθετο καθε 12 ωρες και ημουν μια χαρα!!Και κοσμο υποδεχτηκα και θηλασα κανονικοτατα.Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Στο χειρουργειο με την επισκληριδιο εγω ακουγα τα παντα αλλα ημουν τοσο εξντλημενη που δεν ειχα κουραγιο να παρακολουθησω τι ελεγαν. Ηθελα μονο να ακουσω το παιδι και να κοιμηθωωω. Ετσι κ εγινε. Ακουσα το παιδι μου το εφεραν να το δω και μετα στο ραψιμο κοιμηθηκαααα. Πρεπει να ηταν απο τους καλυτερους υπνους της ζωης μου αυτος:rolleyes::rolleyes:Βοηθησε φυσικα κ η αναισθησια;);)Ξυπνησα και με πηγαν στην ανανηψη οπου μου εδωσαν το μωρακι μου και το θηλασα κατευθειαν. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ετρεμα αρκετα σε ολο το χειρουργειο κ μετα για καμια ωρα.:|Μια μερα ισως ειναι δυσκολη η 1η μετα εχεις το μωρακι σου και ολα είναι super:D:DΤα εχεις ξεχασει ολα!!

OmrJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...