Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια! Διανύω το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου και ψάχνω για μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο. Πρόκειται να γεννήσω στο Αττικό Νοσοκομείο που δυστυχώς όμως δεν θα πραγματοποιήσει τέτοια μαθήματα (επικοινώνησα με τηλ). Επίσης πήρα τηλ στο Ρέα όπου μου είπανε ότι πραγματοποιούνται μαθήματα μόνο για θηλασμό καθημερινά πρωινές ώρες.

Γνωρίζει καμία κοπέλα για μαθήματα σε άλλα νοσοκομεία ή ιδωτικά μαιευτήρια για αυτή την περίοδο στη Αττική?

Καλή λευτεριά σε όλες μας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια! Διανύω το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου και ψάχνω για μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο. Πρόκειται να γεννήσω στο Αττικό Νοσοκομείο που δυστυχώς όμως δεν θα πραγματοποιήσει τέτοια μαθήματα (επικοινώνησα με τηλ). Επίσης πήρα τηλ στο Ρέα όπου μου είπανε ότι πραγματοποιούνται μαθήματα μόνο για θηλασμό καθημερινά πρωινές ώρες.

Γνωρίζει καμία κοπέλα για μαθήματα σε άλλα νοσοκομεία ή ιδωτικά μαιευτήρια για αυτή την περίοδο στη Αττική?

Καλή λευτεριά σε όλες μας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

πότε επικοινώνησες μαζί τους;γιατί κι εγω εκεί θα γεννήσω (Οκτώβρη) κι είχα σκοπό να κάνω μαθήματα ανώδυνου..δε θα πραγματοποιηθούν για καλοκαίρι εννοείς;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Καλησπέρα, δεν είμαι από Αθήνα αλλά πιστεύω οτι το ίδιο θα ισχύει και εκεί. Κάνουν μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο Ι.Κ.Α. Εγώ έκανα το πρώτο μάθημα την προηγούμενη εβδομάδα. Είναι σύνολο 5 μαθήματα διάρκειας 1 ώρας, κάθε εβδομάδα. Πάρε τηλέφωνο το ΙΚΑ στο οποίο ανήκεις και ρώτησε.

όσες είστε από Αθήνα, επικοινωνήστε με τη Φαιναρέτη στη Ν. Σμύρνη. Είναι πολύ καλά στελεχωμένος δημόσιος φορέας που ασχολείται αποκλειστικά με μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής, γυμναστική για εγκύους, συμβουλευτική από ψυχολόγους κλπ. στο πλαίσιο της πρόληψης για την επιλόχεια κατάθλιψη, και είναι όλα δωρεάν. Τους συστήνω ανεπιφύλακτα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

στο ικα της περιοχής μου που πήρα τηλ. μου ειπαν οτι δεν κανουν πλεον μαθηματα γιατι εληξε η συμβαση(προφανως της μαιας που εκανε τα μαθηματα)και δεν εχει προκυρηχθεί άλλη θέση....ούτε εγω βρηκα καπου αλλου να κάνω τα μαθηματα. στο πρωτο παιδι ειχα κανει μαθηματα στο Ελενα...αλλα επρεπε να πας 4 φορες, οπου τις 2 πρωτες δεν αξιζε γιατι μας εδειχναν εναν βιντεακι πως μεγαλωνει το εμβρυο....ετσι σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν πήγα, που να τρεχω μεσα στη ζεστη...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

στο ικα της περιοχής μου που πήρα τηλ. μου ειπαν οτι δεν κανουν πλεον μαθηματα γιατι εληξε η συμβαση(προφανως της μαιας που εκανε τα μαθηματα)και δεν εχει προκυρηχθεί άλλη θέση....ούτε εγω βρηκα καπου αλλου να κάνω τα μαθηματα. στο πρωτο παιδι ειχα κανει μαθηματα στο Ελενα...αλλα επρεπε να πας 4 φορες, οπου τις 2 πρωτες δεν αξιζε γιατι μας εδειχναν εναν βιντεακι πως μεγαλωνει το εμβρυο....ετσι σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν πήγα, που να τρεχω μεσα στη ζεστη...

καλημέρα!

να ρωτήσω κάτι;τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής με τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού είναι διαφορετικό πράγμα;

kinkajoujou αν έμενα ακόμα Π.Φάληρο θα πήγαινα αλλά τώρα απο Χαιδάρι να πηγαίνω Ν.Σμύρνη που δεν οδηγώ κιόλας μου φαίνεται μακριά..καταλαβαίνω οτι αξίζει τον κόπο αλλά το ΑΤΤΙΚΟ είναι τόσο κοντά στο σπίτι που πάω με τα πόδια.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Αυτή την εντύπωση έχω...ότι είναι το ίδιο πράγμα.Και εγώ αιγάλεω μένω. Κάνουν στο Αττικό μαθήματα?

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

Αυτή την εντύπωση έχω...ότι είναι το ίδιο πράγμα.Και εγώ αιγάλεω μένω. Κάνουν στο Αττικό μαθήματα?

θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα σου στείλω π.μ.

σε ποιά εβδομάδα είσαι;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα σου στείλω π.μ.

σε ποιά εβδομάδα είσαι;

ειμαι στην 37 weeks και 6 days!ελπίζω να προλάβω!

Στο Αττικό θα γεννήσω Σεπτέμβρη και όταν πήρα τηλ μου είπαν ότι δεν θα γίνουν Ιούλιο-Αύγουστο. Ίσως το Σεπτέμβριο να ξανακάνουν, καλύτερα πάρτε ένα τηλ όσες ενδιαφέρεστε.

Δεν έχω ασφάλιση στο ΙΚΑ, οπότε μάλλον θα επικοινωνήσω με την Φαιναρέτη που την είχα στα υπόψη!

Η ζέστη είναι ένα πρόβλημα.. ελπίζω την ερχόμενη εβδομάδα να πέσει λίγο η θερμοκρασία γιατί δύσκολο να βγαίνω έξω μεσα στην ημέρα....

Και για την κοπέλα που ρώτησε, ''ψυχοπροφυλακτική'' και ''ανώδυνος τοκετός'' είναι το ίδιο!

Μπορούμε βέβαια να δούμε και κάποια βίντεο π.χ. στο you tube για εξοικείωση, αλλά θεωρώ καλύτερα να τα ακούσεις live από μία μαία! Και φυσικά ''ανώδυνος'' τοκετός δεν υπάρχει -μόνο η επισκληρίδιος καταπολεμά τον πόνο- αλλά νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να έχουμε μία ιδέα για το τί ακριβως θα κάνουμε στον τοκετό, ειδικά όταν είναι το πρώτο παιδάκι!

Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας και από μένα,εγώ με το καλό γεννάω τον Οκτώβρη και έκλεισα τα μαθήματα στο Έλενα Βενιζέλου για το πρώτο τετραήμερο του Σεπτέμβρη.Στο Έλενα τα μαθήματα αυτά είναι ίδια με τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, επίσης ο μέλλον μπαμπάς μπορεί να τα παρακολουθήσει (ιδίως τα δύο ενδιάμεσα αν θέλει να είναι μέσα στη γέννα, αυτό ζητάνε τουλάχιστον στο Έλενα).Νομίζω ότι κοστίζουν 5 ευρώ το ένα, δεν θυμάμαι καλά πάντως το ποσό είναι μικρό.Το τηλέφωνο για να κλείσει όποια θέλει είναι το 2106402366.

Πιστεύω ότι οπως και να έχει θα μάθουμε πολλά χρήσιμα πράγματα τα οποία θα μας βοηθήσουν την ώρα του τοκετού.

Με το καλό σε όλες σας.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα