Euphoria

Μηπως σας περίσσεψε κατι..

Recommended Posts

Φωτογραφο ειχα μια κοπελα που μου συστησαν...μας εδωσε μονο 2 cd με τις φωτο...ενταξει δεν ξετρελλαθηκα κιολας με τη δουλεια της αλλα για την τιμη τη ςηταν σουπερ.Ακριβως ποσα πηρε δε θυμαμαι αλλα σιγουρα ηταν κατω απο 200 ευρω και ηρθε και στο τραπεζι που εκανα μετα.αν δε κανεις τραπεζι και ερθει μονο στην εκκλησια θα σου ερθει ακομα φθηνοτερα.Αν εισαι Αθηνα και σε ενδιαφερει μπορω να σου στειλω το τηλεφωνο της...νομιζω το εχω.

και μαρτυρικα εχω αλλα ειναι για αγορακι.Η νονα αν ειναι καθολικη φοβαμαι δε θα μπορεσει να το βαφτισει το παιδκι...ρωτα οσο ειναι νωρις.

Το να επιβαρυνθεις παντως εσυ τις υποχρεωσεις της νονας για μενα ειναι λαθος.Εχει υποχρεωση η νονα απεναντι στο παιδι πρωτα απόλα.Αργοτερα που θα πρεπει να της παιρνει λαμπαδα τι θακανει δλδ?Θα της τα παιρνεις εσυ?

Διαφημίσεις

Φωτογραφο ειχα μια κοπελα που μου συστησαν...μας εδωσε μονο 2 cd με τις φωτο...ενταξει δεν ξετρελλαθηκα κιολας με τη δουλεια της αλλα για την τιμη τη ςηταν σουπερ.Ακριβως ποσα πηρε δε θυμαμαι αλλα σιγουρα ηταν κατω απο 200 ευρω και ηρθε και στο τραπεζι που εκανα μετα.αν δε κανεις τραπεζι και ερθει μονο στην εκκλησια θα σου ερθει ακομα φθηνοτερα.Αν εισαι Αθηνα και σε ενδιαφερει μπορω να σου στειλω το τηλεφωνο της...νομιζω το εχω.

και μαρτυρικα εχω αλλα ειναι για αγορακι.Η νονα αν ειναι καθολικη φοβαμαι δε θα μπορεσει να το βαφτισει το παιδκι...ρωτα οσο ειναι νωρις.

Το να επιβαρυνθεις παντως εσυ τις υποχρεωσεις της νονας για μενα ειναι λαθος.Εχει υποχρεωση η νονα απεναντι στο παιδι πρωτα απόλα.Αργοτερα που θα πρεπει να της παιρνει λαμπαδα τι θακανει δλδ?Θα της τα παιρνεις εσυ?

βασικα ο νονος/νονα τυπικα πρεπει να ειναι χριστιανος ορθοδοξος,,,,αλλιως δεν εχεις νοημα το ολο μυστηριο της βαφτισης,,,,,και ναι η νονα πρεπει να παρει αυτα που πρεπει,,,,επειδη ειναι καθολικη εκει δεν εχουν τετοια,,,πρεπει να ξερει τα εθιμα μας,,,,καλα λεει η νικι για τη λαμπαδα,,,,;)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

H νονά του μικρού μας γιου είναι καθολική και όταν ήρθε η ώρα να βαφτίσει το μωρό την ρώτησε ο παπάς αν είναι ορθόδοξη. Όταν απάντησε πως είναι καθολική, δεν της επέτρεψε να κάνει το μυστήριο... Έτσι τον βάφτισε ο άντρας της που είναι ορθόδοξος...

Να σας πω την αλήθεια, στεναχωρηθήκαμε κι εγώ και η νονά... Δεν τον καταλαβαίνω αυτό τον διαχωρισμό, τον θεωρώ έλλειψη ευελιξίας... Τέλος πάντων...

Μιας φίλης μου όμως την κόρη την βάφτισε Γαλλίδα που είπε πως είναι ορθόδοξη...

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Niki81, στειλε μου το τηλέφωνό της;) Μηπως υπαρχει καπου στο internet οι φωτογραφιες της?

ψαράκι, δεν είναι δυνατόν:shock: Ξερω και εγω μια Γαλλιδα νονα εδω.. Μηπως εξαρταται απο παπα? Θα ρωτήσω, εάν δεν θα δεχτεί θα πω ότι είναι ορθόδοξοι.. Τι να κανω, δεν θελω αλλη νονα..

H νονά του μικρού μας γιου είναι καθολική και όταν ήρθε η ώρα να βαφτίσει το μωρό την ρώτησε ο παπάς αν είναι ορθόδοξη. Όταν απάντησε πως είναι καθολική, δεν της επέτρεψε να κάνει το μυστήριο... Έτσι τον βάφτισε ο άντρας της που είναι ορθόδοξος...

Να σας πω την αλήθεια, στεναχωρηθήκαμε κι εγώ και η νονά... Δεν τον καταλαβαίνω αυτό τον διαχωρισμό, τον θεωρώ έλλειψη ευελιξίας... Τέλος πάντων...

Μιας φίλης μου όμως την κόρη την βάφτισε Γαλλίδα που είπε πως είναι ορθόδοξη...

χμ,,,, κοιτα να δεις τωρα ο διαχωρισμος αυτος γινεται για τον εξης προφανη λογω,,,,ο νονος ειναι ο πνευματικος πατερας του παιδιου που το μυει στο χριστιανισμο και στα μυστηρια του και τουμαθαινει υποτιθεται ολο αυτο της θρησκειας κλπ,,,ενας χριστιανος αλλου δογματος τι ακριβως θα του μαθει???επισης πως μπορει ενας καθολικος να πει το πιστευω οταν η διαφορα χοντρικα να το πω με τους ορθοδοξους εχει σχεση με τη Αγια Τριαδα???δεν γινεται ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω,,,,,για εμενα απο τη στιγμη που επιλεγεις να βαφτισεις το παιδι χριστιανο ορθοδοξο καλο ειναι να ακολυθησεις ολο το ουσιαστικο μερος (και οχι το τυπικο τυπου λαμπαδες υπερπαραγωγη κλπ ) αυτα τα ολιγα :cool:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ.

Εφ' όσον όμως το ζευγάρι ήταν μικτό (καθολική και ορθόδοξος) θα μπορούσε ο καλός ιερέας να διαχωρίσει τις "αρμοδιότητες", δηλ. να πει το "Πιστεύω" ο νονός και η νονά να του βάλει λάδι ή κάτι άλλο, όχι να την αποκλείσει χωρίς δεύτερη κουβέντα από το μυστήριο και να κάθετε στην ακρούλα! Ήταν μια εικόνα απαξιωτική... Εξ' άλλου ο νονός θα το μυήσει στην Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη και η νονά θα είναι αρωγός! ;)

Αυτή η "δυσκοιλιότητα" της Εκκλησίας (καθολικής ή ορθόδοξης δεν το διαχωρίζω) είναι που με ενοχλεί. Θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο ευέλικτη. :cool:

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Δεν μπορεί να βάλει λάδι κάποιος που δεν έχει πει το Πιστεύω! Επειδή έχω βαφτίσει μαζί με άλλο άτομο, το Πιστεύω το διαβάσαμε και οι δύο ταυτόχρονα. Δεν είναι γάμος, να κάνει ο ένας τις βέρες και ο άλλος τα στέφανα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Προσωπικά διαφωνώ στο να βαφτίζουν Καθολικοί (ή άλλοι Χριστιανοί) Ορθόδοξο παιδί. Ο νονός πρέπει να μυήσει το παιδί στην Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη - πώς θα το κάνει αυτό αν δεν είναι Ορθόδοξος ο ίδιος; Εσείς τι ξέρετε για την ουσία και το τυπικό της Καθολικής ή της Προτεσταντικής ή της Μεθοδιστικής Εκκλησίας; Θα μπορούσατε να αναλάβετε ευθύνη για τη μύηση ενός μικρού Μεθοδιστή ή ενός μικρού Προτεστάντη; Εγώ ούτε για Καθολικό δεν έχω ιδέα τι ισχύει.

Ο αρωγός δεν αναγνωρίζεται σαν ρόλος από την Εκκλησία. Αν μεθαύριο ο νονός και η νονά χωρίσουν, ευθύνη ως προς την Εκκλησία θα συνεχίσει να έχει μόνο αυτός που έβαλε το λάδι.

Euphoria, η νονά σου και ο άντρας της μιλούν ελληνικά; Θα μπορούν να επαναλάβουν τα λόγια του παπά και να πουν το Πιστεύω;

οκ θα σου τα ετοιμάσω , επίσης έχω ετοιμα κομμένα τριανταφυλλί τουλιά και ζελατίνες για να τυλίξεις τα κουφέτα και μπορω να σου στείλω και κορδέλες , θα δω τι έχω γιατι είναι μαζεμένα, οι κορδέλες παίζουν σε φούξια - λαχανί πες μου αν θες.

(+1 τισνευ και γιασεμί για το θέμα του πνευματικού.)

ok κορίτσια, μην βαράτε!!!

Δεν γνωρίζαμε όλες αυτές τις λεπτομέρειες περί πνευματικού!

Η απορία μου είναι η εξής: Δεν θα έπρεπε ο καλός παππούλης να μας τα εξηγήσει αυτά? Δεν εμπίπτει κάτι τέλειο στα καθήκοντα του, δηλ. να διαφωτίσει τα αδαή πρόβατα? Δεν θα ήταν προτιμότερο να μας μιλήσει για το τελετουργικό, έτσι απλά όπως τα είπες Tinsey, από το να πει ένα ξερό και αγενές "δεν μπορείς"? Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο για όλους!!!

(Σημ. Πάντως τα ευρουλάκια τα τσέπωσε μια χαρά, κι όταν απαιτήσαμε την απόδειξη, στράβωσε άσχημα! Και δεν είναι ο μόνος!) ;)

tZh5p3.png

G0KVp3.png

ok κορίτσια, μην βαράτε!!!

Δεν γνωρίζαμε όλες αυτές τις λεπτομέρειες περί πνευματικού!

Η απορία μου είναι η εξής: Δεν θα έπρεπε ο καλός παππούλης να μας τα εξηγήσει αυτά? Δεν εμπίπτει κάτι τέλειο στα καθήκοντα του, δηλ. να διαφωτίσει τα αδαή πρόβατα? Δεν θα ήταν προτιμότερο να μας μιλήσει για το τελετουργικό, έτσι απλά όπως τα είπες Tinsey, από το να πει ένα ξερό και αγενές "δεν μπορείς"? Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο για όλους!!!

(Σημ. Πάντως τα ευρουλάκια τα τσέπωσε μια χαρά, κι όταν απαιτήσαμε την απόδειξη, στράβωσε άσχημα! Και δεν είναι ο μόνος!) ;)

κανονικα σε μια ουτοπια θα επρεπε ο παπας να μας εξηγει τι σημαινει το καθετι πριν γινει το μυστηριο και τι συμβολιζει το λαδι το μυρο τα τρια κερια τα κουφετα τα λαδοπανα κλπ πως γινεται στην αμερικα για παρεδειγμα και πως γινεται στους καθολικους και σε αλλες θρησκειες αλλα ειπαμε εδω στο ελλαντα αστα καλυτερα,,,,μονο αμα ψαχτεις μονο σου εαν σε ενδιαφερει το θεμα δυστυχως :oops::oops::oops::oops:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

κανονικα σε μια ουτοπια θα επρεπε ο παπας να μας εξηγει τι σημαινει το καθετι πριν γινει το μυστηριο και τι συμβολιζει το λαδι το μυρο τα τρια κερια τα κουφετα τα λαδοπανα κλπ πως γινεται στην αμερικα για παρεδειγμα και πως γινεται στους καθολικους και σε αλλες θρησκειες αλλα ειπαμε εδω στο ελλαντα αστα καλυτερα,,,,μονο αμα ψαχτεις μονο σου εαν σε ενδιαφερει το θεμα δυστυχως :oops::oops::oops::oops:

Έχεις απόλυτο δίκιο:!:

Ας μην μιλήσουμε για την Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία και μεγάλη μερίδα του κλήρου αυτής...

Όμως κι αυτοί να μην έχουν απαιτήσεις από εμάς να γνωρίζουμε τα πάντα περί μυστηρίων και να μην μας ενδιαφέρει μόνο ο στολισμός της λαμπάδας ή της κολυμπήθρας όταν δεν σου προσφέρουν καν την επιλογή να ενημερωθείς σαν... Χριστιανός για το επικείμενο μυστήριο!

Πράγματι τώρα που το σκέφτομαι και στον γάμο και στις 2 βαφτίσεις ένοιωθα σαν χαζή, γιατί δεν ήξερα απλά... τι μου συνέβαινε! Κρίμα που δεν θα έχω άλλη ευκαιρία να ενημερωθώ για να βιώσω, η οικογένεια μου κι εγώ, όλο το μεγαλείο του κάθε μυστηρίου! Αισθάνομαι πως μου στέρησαν κάτι πολύ σημαντικό και έχω πραγματικά θυμώσει... :mad:

Κι αναρωτιέμαι, γιατί δεν έμενα μόνο με τον πολιτικό γάμο ή απλά να κάναμε μια ονοματοδοσία στα παιδιά μας!!!! Αφού κι αυτοί οι "ποιμένες" την τσέπη μας κοιτάνε...

Άντε, πες ότι το έκανα για συναισθηματικούς λόγους...

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Βρε κορίτσια αμάν με την υποτίμηση της Ελλάδας!! Μόνο στην Ελλάδα δεν εξηγούν οι παπάδες, ενώ σε κάθε άλλη χώρα άλλη δουλειά δεν κάνουν από το να λένε στους πιστούς πράγματα τα οποία θα έπρεπε να ξέρουν ή τέλος πάντων αν ενδιαφέρονται πραγματικά θα μπορούσαν πολύ εύκολα να μάθουν;

Στην τελική αν ποτέ δεν ασχολήθηκες με τα θέματα της Εκκλησίας, αν δεν πήγες κατηχητικό, αν δεν πρόσεχες στο μάθημα των Θρησκευτικών, αν δεν εκκλησιάζεσαι, τι νονός θες να γίνεις; Πώς δικαιολογείται να μην ξέρεις ότι αυτός που βάζει το λάδι λέει και το Πιστεύω; Δεν έχεις πάει ποτέ σε βάφτιση;

Για μένα η υποχρέωση είναι κατά πρώτο λόγο του νονού και δευτερευόντως του γονιού - αν δεν ξέρει τι ισχύει, αυτός πρέπει να ενδιαφερθεί, να ρωτήσει και να μάθει. Εδώ στο φόρουμ έχουμε 1000+1 ποστ για το θέμα της βάφτισης (πρίγκιπας ή βάτραχος), για τον στολισμό (τούλι ή μπαλόνια), για τα βαφτιστικά (σπορ ή κυριλέ), για τον σταυρό (σκέτο ή με διαμαντάκια), για το κέρασμα (τυλιχτό ή παγωτίνι) κ.ο.κ. Είδατε ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ που να ασχολείται με την ουσία; Ρώτησε κανείς για τον συμβολισμό των κεριών; Για το τελετουργικό της βάφτισης; Για τις πνευματικές υποχρεώσεις του νονού; Μια έρευνα να κάνεις στο google, τα βρίσκεις όλα αυτά, δεν είναι δύσκολο!

Ας μην αποποιούμαστε τις ευθύνες μας. Είναι πάρα πολύ εύκολο να κατηγορούμε πάντα τους άλλους. Δεν ξέρω κανένα παπά που να αρνήθηκε να απαντήσει σε ερωτήσεις των πιστών. Αν δεν ξέρεις, ρωτάς. Αλλά δεν μπορείς να περιμένεις να έρθει να σε πιάσει ο παπάς από το αυτί και να σου κάνει κατήχηση.

οκ θα σου τα ετοιμάσω , επίσης έχω ετοιμα κομμένα τριανταφυλλί τουλιά και ζελατίνες για να τυλίξεις τα κουφέτα και μπορω να σου στείλω και κορδέλες , θα δω τι έχω γιατι είναι μαζεμένα, οι κορδέλες παίζουν σε φούξια - λαχανί πες μου αν θες.

(+1 τισνευ και γιασεμί για το θέμα του πνευματικού.)

Μου αρεσει πολυ ο συνδυασμός φούξια - λαχανί:D Θα το ήθελα..

Τωρα σκεφτομαι να ζητησω το αδελφό του αντρα μου να είναι νονός.. Ετσι θα εχουμε δυο νονους:D Γιατι η κοπέλα δεν μιλαει ελληνικα. Μαλλον θα ειναι η καλυτερη λυση.

Μου αρεσει πολυ ο συνδυασμός φούξια - λαχανί:D Θα το ήθελα..

Τωρα σκεφτομαι να ζητησω το αδελφό του αντρα μου να είναι νονός.. Ετσι θα εχουμε δυο νονους:D Γιατι η κοπέλα δεν μιλαει ελληνικα. Μαλλον θα ειναι η καλυτερη λυση.

Εγώ θα έλεγα να πας στον ιερέα που θα τελέσει το μυστήριο και να εξηγήσεις πώς έχει η κατάσταση και να σου πει τι να κάνεις, ώστε να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως 5 λεπτά πριν το μυστήριο. Να σου πει δηλαδή τι ρόλο θα μπορούσε να έχει η κοπέλα στο μυστήριο. Γιατί αν δεν την αφήσει να συμμετέχει σε τίποτα, τότε τι νονά θα είναι; Καλύτερα να το ξέρεις και να της το πεις εξαρχής.

Μπορείς βεβαίως να την ονομάσεις νονά αν θες, και το παιδί σου να την ξέρει σαν νονά, άσχετα με το αν λάδωσε. Θα μπορούσε ας πούμε να κρατάει το παιδί στην αρχή ή την ώρα που το λαδώνει ο νονός, να σε βοηθήσει να το ξεντύσεις και να το ντύσεις, να μοιράσει τα μαρτυρικά κλπ ώστε να συμμετέχει τρόπο τινά στο μυστήριο με κάποιο βοηθητικό ρόλο.

Βρε κορίτσια αμάν με την υποτίμηση της Ελλάδας!! Μόνο στην Ελλάδα δεν εξηγούν οι παπάδες, ενώ σε κάθε άλλη χώρα άλλη δουλειά δεν κάνουν από το να λένε στους πιστούς πράγματα τα οποία θα έπρεπε να ξέρουν ή τέλος πάντων αν ενδιαφέρονται πραγματικά θα μπορούσαν πολύ εύκολα να μάθουν;

Στην τελική αν ποτέ δεν ασχολήθηκες με τα θέματα της Εκκλησίας, αν δεν πήγες κατηχητικό, αν δεν πρόσεχες στο μάθημα των Θρησκευτικών, αν δεν εκκλησιάζεσαι, τι νονός θες να γίνεις; Πώς δικαιολογείται να μην ξέρεις ότι αυτός που βάζει το λάδι λέει και το Πιστεύω; Δεν έχεις πάει ποτέ σε βάφτιση;

Για μένα η υποχρέωση είναι κατά πρώτο λόγο του νονού και δευτερευόντως του γονιού - αν δεν ξέρει τι ισχύει, αυτός πρέπει να ενδιαφερθεί, να ρωτήσει και να μάθει. Εδώ στο φόρουμ έχουμε 1000+1 ποστ για το θέμα της βάφτισης (πρίγκιπας ή βάτραχος), για τον στολισμό (τούλι ή μπαλόνια), για τα βαφτιστικά (σπορ ή κυριλέ), για τον σταυρό (σκέτο ή με διαμαντάκια), για το κέρασμα (τυλιχτό ή παγωτίνι) κ.ο.κ. Είδατε ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ που να ασχολείται με την ουσία; Ρώτησε κανείς για τον συμβολισμό των κεριών; Για το τελετουργικό της βάφτισης; Για τις πνευματικές υποχρεώσεις του νονού; Μια έρευνα να κάνεις στο google, τα βρίσκεις όλα αυτά, δεν είναι δύσκολο!

Ας μην αποποιούμαστε τις ευθύνες μας. Είναι πάρα πολύ εύκολο να κατηγορούμε πάντα τους άλλους. Δεν ξέρω κανένα παπά που να αρνήθηκε να απαντήσει σε ερωτήσεις των πιστών. Αν δεν ξέρεις, ρωτάς. Αλλά δεν μπορείς να περιμένεις να έρθει να σε πιάσει ο παπάς από το αυτί και να σου κάνει κατήχηση.

συγκεκριμενα ναι υπαρχει κα προσφατο θεμα με το τι χρειαζονται τα τρια κερια στη βαφτιση που βαζουμε στη κολυμπηθρα:wink:

σαφως δε θα σε πιασει ο παπας αποτο αυτι,,,αλλα συνηθως σε πιανει απο τη τσεπη μονο,,,για να βρεις ενα σωστο πατερ πρεπει να το ψαξεις πολυ,,,,,και μπορω να σκεφτω ενα παπα που μονο δε με εβρισε επειδη τον ρωτησα την απορια που ειχα γιατι δε μπαινουν οι γυναικες στο ιερο μεσα και για καποια αλλα πραγματα που ηθελα να μαθω (για τα σαραντα της λεχωνειας κλπ ),,,,ο συγκεκριμενος ητανε και μισογυνης ετυχα σε περιπτωση,,,,φαντασου να του ελεγα γιατι ρε παιδι μου δεν αλλαζουν και να κανουν λειτουργια σε δημοτικη ελληνικη (τοχω παραπονο οτι δε καταλαβαινω τιποτα ουτε και τα παιδια μου και θα ηθελα να καταλαβαινουν) αλλα ειμαι οφ τοπικ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

συγκεκριμενα ναι υπαρχει κα προσφατο θεμα με το τι χρειαζονται τα τρια κερια στη βαφτιση που βαζουμε στη κολυμπηθρα:wink:

σαφως δε θα σε πιασει ο παπας αποτο αυτι,,,αλλα συνηθως σε πιανει απο τη τσεπη μονο,,,για να βρεις ενα σωστο πατερ πρεπει να το ψαξεις πολυ,,,,,και μπορω να σκεφτω ενα παπα που μονο δε με εβρισε επειδη τον ρωτησα την απορια που ειχα γιατι δε μπαινουν οι γυναικες στο ιερο μεσα και για καποια αλλα πραγματα που ηθελα να μαθω (για τα σαραντα της λεχωνειας κλπ ),,,,ο συγκεκριμενος ητανε και μισογυνης ετυχα σε περιπτωση,,,,φαντασου να του ελεγα γιατι ρε παιδι μου δεν αλλαζουν και να κανουν λειτουργια σε δημοτικη ελληνικη (τοχω παραπονο οτι δε καταλαβαινω τιποτα ουτε και τα παιδια μου και θα ηθελα να καταλαβαινουν) αλλα ειμαι οφ τοπικ

Το ότι βρήκες έναν ή δύο παπάδες που δεν είναι σωστοί, δεν λέει τίποτα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λάθος παπάδες. Αλλά υπάρχουν και πολλοί σωστοί, που δεν χρηματίζονται κιόλας. Στην τελική τις απορίες τις λύνει και το google :cool:

Ορίστε ένα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα μετά από αναζήτηση: http://ipseni.blogspot.co.uk/2010/01/blog-post_04.html

Το ποστ για τα κεριά αν δεν κάνω λάθος γράφτηκε με σκοπό να γλιτώσουμε το έξοδο (τι τα θέλουμε τα 3 κεριά) και όχι για να ενημερωθεί μια μέλλουσα νονά για το τελετουργικό.... :wink:

Το ότι βρήκες έναν ή δύο παπάδες που δεν είναι σωστοί, δεν λέει τίποτα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λάθος παπάδες. Αλλά υπάρχουν και πολλοί σωστοί, που δεν χρηματίζονται κιόλας. Στην τελική τις απορίες τις λύνει και το google :wink:

Το ποστ για τα κεριά αν δεν κάνω λάθος γράφτηκε με σκοπό να γλιτώσουμε το έξοδο (τι τα θέλουμε τα 3 κεριά) και όχι για να ενημερωθεί μια μέλλουσα νονά για το τελετουργικό....

κανεις δε λεει οτι ολοι οι παπαδες ειναι λαθος ,,,κοιτα γενικα συζητωντας σε διαφωνω καθολου με την αποψη σου οτι πρεπει να ενημερωνομαστε κλπ αφου επιλεγουμε να κανουμε το μυστηριο του γαμου ,της βαφτισης κλπ αλλα βγηκαμε τελειως οφ τοπικ νομιζω θα με κραξουν παλι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

σε μια βαπτιση που ειχα παει πριν απο χρονια, ο παπας σε καθε κομματι του μυστηριου ανελυε ποση ωρα τι σημαινει σχεδον η καθε λεξη του μυστηριου,γιατι την κανουμε,βαθυτερες εννοιες κτλ...συγνωμη αλλα δεν θα ηθελα να ξαναπαω σε τετοια βαπτιση...σχεδον 2 ωρες κρατησε το μυστηριο για να αναλυσει τα τι και τα πως,με ενα μωρο να τα χει δει ολα!!!!και με μια νονα,16 ετων κοριτσακι,να την προσβαλλει συνεχως,ρωτωντας την "ξερεις τι σημαινει αυτο??ξερεις τι σημαινει το αλλο??"τι νονα θα γινεις αν δεν ξερεις??"

δεχομαι οτι οποιος γονιος η νονος θελει να ξερει τι σημαινει αυτο που κανει,να κανει μια κουβεντα κατ ιδιαν με τον πνευματικο,αυτο που ειχα ζησει ομως σε εκεινη την βαπτιση το θεωρησα πραγματικα απαραδεκτο...εχουμε και ενα μωρο,μην το ξεχνατε,δεν χρωσταει σε κατι να ειναι καθηλωμενο ενα δυωρο!!

στην θεματοθετρια θελω να πω,οτι αν αποφασισεις να εχεις και δευτερο νονο,πρεπει να ενημερωθει εγκαιρως η κοπελα που θα ειναι νονα,για να μην εχετε παρεξηγησεις...παντως ενημερωσε και τον παπα οτι δεν μιλα ελληνικα η νονα εκ των προτερων...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Δεν φταίει ο παπάς που δεν πήγα κατηχητικό, που δεν πρόσεχα στην ώρα των θρησκευτικών, που δεν εκκλησιάζομαι συστηματικά γιατί βαριέμαι να μην καταλαβαίνω γρι (δεν πρόσεχα και στην ώρα των αρχαίων), αλλά φταίει γιατί δεν μου προτείνει μήπως ενδιαφέρομαι να μου μεταλαμπαδεύσει τη γνώση που γι' αυτόν είναι αυτονόητη άλλα για μένα δεν είναι!

'Η να μου προτείνει πριν γίνω νονά (να το πει δηλ. στη μαμά να μου το πει) ή νύφη, να ψάξω στο ίντερνετ και να ενημερωθώ περί μυστηρίων!

Ή ακόμα και να αναρτήσει ανακοίνωση σχετική σε σημείο που μπορούν όλοι οι πιστοί μελλοντικοί νονοί, γαμπροί, νύφες κλπ να έχουν πρόσβαση! Κι αυτό θα το δεχόμουν ευχαρίστως! Δεν θα έπρεπε να σου δίνει ένα έναυσμα να μάθεις?

Έτσι ίσως κέρδιζε άλλο ένα πρόβατο για το ποίμνιο του που μπορεί να πήγαινε στην εκκλησία που και που βλέποντας με άλλο μάτι τους παπάδες!

Όμως το μόνο που ενδιαφέρει τους περισσότερους είναι η τσέπη μας (εκεί μας παίρνουν κανονικά από το αυτί) και "άντε να τελειώνουμε" γιατί έχουμε κι άλλο μυστήριο! Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας!

Σορρυ για το off topic κορίτσια!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

οριστε το εχασα πριν,,,,συγνωμη αλλα εαν η νονα δε μιλαει και ελληνικα πως θα κανει τη βαφτιση???πως θα πει το πιστευω το απεταξαμην και ολα τα ωραια???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

οριστε το εχασα πριν,,,,συγνωμη αλλα εαν η νονα δε μιλαει και ελληνικα πως θα κανει τη βαφτιση???πως θα πει το πιστευω το απεταξαμην και ολα τα ωραια???

τσ...τσ...τσ...κολλας κι εσυ σε κατι λεπτομερειες ρε παιδακι μου μεσημεριατικα.Σιγα μη κολλησουμε τωρα σε αυτο.Φτανει να φοραει ωραιο φορεμα...ολα τα αλλα ειναι βλακειες...

ψαράκι, ευχαριστω πολυ!

Οχι, πολυ κοσμο δεν θα εχουμε..30 ατομα μαλλον. Ουτε ταβερνα δεν θελω για μετα, μονο γλυκα στην εκκλησια:-) Θελω ολα να ειναι λιτο και οικονομικό..

Ομως το ενα πραγμα που θελω παρα παρα πολυ ειναι ο φωτογραφος.. και νομιζω πως αυτο θα ειναι ακριβο:-(

Επειδή έχω ρωτήσει για φωτογράφο παίρνουν γύρω στα 300-400 ευρώ αν δεν μπορείς να διαθέσεις αυτά τα χρήματα ρώτα τους γνωστούς σου ποιοι έχουν φωτογραφική μηχανη και κάμερα και αν μπορεί κάποιος να αναλάβει τις φωτογραφίες και κάποιος άλλος την κάμερα.. επίσης αν έχεις υπολογιστή υπάρχουν προγραμματάκια δωρεάν στον ιντερνετ που είναι πανεύκολα στην χρήση δηλαδή και άσχετος να είσαι μπορείς να τα δουλέψεις που μπορείς να επεξεργαστείς τις φωτογραφίες να τις κάνεις ασπρομαυρες κλπ... επίσης για τον στολισμό μπορείς να τον κάνεις εσύ.. πάρε λίγα τούλια και λιγα μπαλόνια και είσαι έτοιμη.. όσο για τα λουλούδια αν πας σε ένα φυτώριο βγαίνουν πάρα πολύ φθηνά.. πάρε τηλ τις φιλενάδες και κουμπάρα και δες τι μπορεί να φέρει η καθε μια για να στολιστεί η εκκλησία αν θες .. έχω πάει σε τέτοια βάφτιση και πραγματικά το αποτέλεσμα ήταν πάρα πάρα πολύ καλό..

Όμως το μόνο που ενδιαφέρει τους περισσότερους είναι η τσέπη μας (εκεί μας παίρνουν κανονικά από το αυτί) και "άντε να τελειώνουμε" γιατί έχουμε κι άλλο μυστήριο! Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας!

Σορρυ για το off topic κορίτσια!!!

Ψαράκι σε αυτό φταίμε και εμείς όμως. Πρώτον που τα δίνουμε και μάλιστα χωρίς να απαιτούμε απόδειξη, και δεύτερον που θέλουμε συγκεκριμένες εκκλησίες, με συγκεκριμένες προδιαγραφές (κοντά στη θάλασσα, με ωραία θέα, με μεγάλο προαύλιο, με εντυπωσιακό εσωτερικό διάκοσμο, με συμπαθητικό παπά, με χώρο για πάρκιν κλπ). Άμα απλά θες εκκλησία για το μυστήριό σου, βρίσκεις εύκολα, ειδικά αν δεν έχεις προτίμηση για ημερομηνία. Αφού όμως όλοι θέλουν να κάνουν βάφτιση από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο και σε συγκεκριμένες εκκλησίες, επόμενο είναι να μαζεύονται πολλά μυστήρια την ίδια μέρα. Και ο παπάς άνθρωπος είναι, πόσες φορές να επαναλάβει το ίδιο πράγμα χωρίς βιασύνη, και μάλιστα όταν ξέρει ότι αν δεν τελειώσει στην ώρα του, θα του κάνεις και παράπονα γιατί την ώρα που θα βγαίνουν οι δικοί σου καλεσμένοι θα μπαίνουν οι επόμενοι και θα γίνεται αχταρμάς...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα