Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εσείς τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις???


Recommended Posts

εμενα το πρωι επινε στο σπιτι ενα γαλα η ενα ποτηρι χυμο με ενα κομματι κεικ!!

το πρωινο στο σχολειο,νομιζω γυρο στις 10.00 τρωνε.......εβαζα η φρουτοσαλατα σε μπολακι κομμενα ετοιμα η ενα τοστ,η τοστ με μελι η μαρμελαδα(δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα!!)

το μεσιμερι ειχε οτι τρωγαμε και εμεις.....απο λαδερα η οσπρια η του φουρνου........ειναι και πολυ καλοφαγος οποτε δεν ειχα θεμα!!!!

 

η δασκαλα στην αρχη μας ειπε οτι απαγορευοντε ολα τα τυποποιημενα(κρουασαν,μπισκοτα,χυμοι.....)αν θελαμε μπορουσαμε να στειλουμε φρεσκο χυμο σε μπουκαλακι!!εμενα δεν με χαλασε καθολου αλλα καποιες φορες κολλουσε το μυαλο μου και δεν ηξερα τι να του βαλω......

 

travellingmum εγω εχω φαει τοσα γαριδοπακοτινοπατατακια:lol::lol:

που δεν το φανταζεσε........τωρα λοιπον δεν μπορω να φαω....τις περισοτερες φορες μου βρωμανε φοβερα(εκτος απο τα πατατακια!!)......γενικα ομως δεν ειναι κατι το "απαγορευμενο".....απλα δεν τα διαλεγω στο super market αν ομως τα παιδια μου τα ζητησουν εε δεν θα σκασω κιολας....θα τα φανε και τελος!!!

νομιζω λοιπον οτι γιαυτο τον λογο δεν πεφτουν με τα μουτρα οταν τα βλεπουν(γιατι πολυ απλα ΟΤΑΝ τα ζητησουν θα τα φανε!!)

 

 

ναι αλλα μετα απο τοση ωρα οι βιταμινες δε θα εχουν χαθει???:oops::oops::oops::oops:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω κάποια κολλήματα στη διατροφή των παιδιών σε σχέση με τις γλυκατζούρες κα τα αναψυκτικά...Τα αποφευγουμε αλλά δεν τα απαγορεύω αν πάμε σε κάποιο παρτυ για παραδειγμα.

Τι κάνω όμως όταν ειμαστε στο παρκο και όλα τα συνομήλικα παιδακια - φίλοι τους παίρνουν απο το περιπτερο πορτοκαλαδες καραμελες ζελεδακια κτλ? Δεν μου ζητάνε αλλά ο μικρός κοιτάζει και ξερογλέιφεται... και ενω τους έχω εξηγησει γιατι πρεπει να τα αποφευγουμε και το ξέρουν, νιώθω οτι ζηλευουν και στεναχωριούνται.

Θα έπρεπε να ειμαι πιο ελαστική?:confused:

 

Κάτι παρόμοιο ζούμε κι εμείς.

Για να τον ξεγελάσω, σχετικά με τους χυμούς του εμπορίου και τα αναψυκτικά, τού στίβω από το σπίτι διάφορα φρούτα στον αποχυμωτή και του τα βάζω στο μπουκαλάκι της amita motion 330ml, οπότε τον ξεγελάω.

Πατατάκια και γαριδάκια δε τρώμε, οπότε άμα θελήσει ποτέ να φάει, στη χάση και στη φέξη, θα τον αφήσω. Σε κάθε άλλη περίπτωση, του κόβω φρουτάκια, και από πάνω βάζω διάφορες χαζοχαρούμενες οδοντογλυφίδες και τού τα βάζω σε ένα ταπεράκι παιδικό, οπότε ξετρελαίνεται και τρώει. Γενικά, τον κάνω να το βλέπει σα παιχνιδάκι. Δοκίμασέ το...:cool:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μετα απο τοση ωρα οι βιταμινες δε θα εχουν χαθει???:oops::oops::oops::oops:

 

pax εχεις δικιο!!!

απο τον ετοιμο και παλι καλυτερος ειναι!!!οχι οτι δεν τους δινω και ετοιμο καποιες φορες αλλα οσο μπορω βαζω φρεσκο...........!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

pax εχεις δικιο!!!

απο τον ετοιμο και παλι καλυτερος ειναι!!!οχι οτι δεν τους δινω και ετοιμο καποιες φορες αλλα οσο μπορω βαζω φρεσκο...........!!!

 

Μη νομίζεις, κι εμείς δίνουμε πότε πότε και τυποποιημένο, ειδικά ο άντρας μου που είναι από χώρα στην οποία το νερό το έχουν μόνο για το πλύσιμο:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια μου λυνετε τα χερια γιατι νομιζα οτι μετα δ εκανιε να δινουμε χυμο φρεσκο απο λιγη ωρα,,,:lol::lol:(εμενα το μονο τυποποιημενο που πινουν ειναι η μοσιον,,,μα τι κολλημα με αυτο το χυμο κανενας αλλος ) :rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ηλικία των 6+ είναι η σωστή για να συνηθίσεις τα παιδιά στην υγιεινή διατροφή. Εμένα δεν με πειράζει τί τρώνε τα άλλα παιδιά. Κάνουμε το δικό μας (το δικό μου δηλαδή:wink:) πρόγραμμα, που σημαίνει, λίγα και υγιεινά γλυκά, σπιτικά αν είναι δυνατόν, καλό φαγητό κλπ. Αν γίνει κάποια κατάχρηση μέσα σε αυτό το πακέτο (πχ. πατατάκια σε πάρτυ) αυτό δεν έχει σημασία τελικά. Μπορεί να τσιμπήσω κι εγώ κανένα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...