Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποχωρουν τα συμπτωματα. Ειναι φυσιολογικο???


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ antigonh μου :-P

Απλα εχω φοβηθεί παρά πολυ γιατι τα κατάφερα μετα απο Παρά πολλές εξωσωματικές και εχω ήδη μια βιοχημική και μια παλλινδρομη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ antigonh μου :-P

Απλα εχω φοβηθεί παρά πολυ γιατι τα κατάφερα μετα απο Παρά πολλές εξωσωματικές και εχω ήδη μια βιοχημική και μια παλλινδρομη

 

To ksero koritsi mou ama ftasis kai ta perasis ola sou pernane apo to mialo etsi mine xalari gia ta didimakia sou ola eine mia xara eksalou siga siga oso tha proxoras me tin egkymosini ena ena tha feugoun ta sumptomata egw eimoun apo tis tuxeres den eixa tipota mono sixnoouria kai mou mirizan fagita a kai aeria :P afta :D

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Anigonh μου προσπαθώ να ειμαι χαλαρή αν και δεν τα καταφέρνω πάντα.

Εσύ έχεις γεννήσει η είσαι τωρα έγκυος?

 

o agoratsos mou eine 9 xronon kai dustixos prin 2 eudomades eixa paludromi 7 eudomadon konta stous 8 :?

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Antigonh μου λυπάμαι πολυ.και εγώ 7 προς 8 εβδομάδα το έπαθα .

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και σου εύχομαι σύντομα να ξανά μείνεις εγγυουλα.

 

Nase kala koritsaki mou eimaste stin anamoni tou protou kyklou kai tha prepei na perimeno allon ena gia na ksanadokimasoume an kai aporo giati 2?kai oxi se 1 dld gia statheropiisi i gia logous ugeias?malon kai ta 2 :P

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ.ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα και απο μενα! Ειμαι 6 εβδομαδων και 6 ημερων εγκυος. Πριν δυο μερες πηγα και εκανα υπερηχο και ακουσα και καρδουλα. Απο εχθες ομως τα συμπτωματα εχουν υποχωρησει... Εφυγαν οι αναγουλες και για το στηθος δεν μπορω να καταλαβω αν ποναει οσο πονουσε. Νιωθω οπως νιωθει καποιος ο οποιος ηταν αρρωστος και εγινε καλα! Ειχα τοση ορεξη χθες που εκανα δουλειες, ηπια καφε ενω δεν μου αρεσε και τοσο και καπνισα και κανα 2 τσιγαρα ενω πριν δεν μπορουσα. εχω αγχωθει....:(:(:(:(:(

i2P4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα! Ειμαι 6 εβδομαδων και 6 ημερων εγκυος. Πριν δυο μερες πηγα και εκανα υπερηχο και ακουσα και καρδουλα. Απο εχθες ομως τα συμπτωματα εχουν υποχωρησει... Εφυγαν οι αναγουλες και για το στηθος δεν μπορω να καταλαβω αν ποναει οσο πονουσε. Νιωθω οπως νιωθει καποιος ο οποιος ηταν αρρωστος και εγινε καλα! Ειχα τοση ορεξη χθες που εκανα δουλειες, ηπια καφε ενω δεν μου αρεσε και τοσο και καπνισα και κανα 2 τσιγαρα ενω πριν δεν μπορουσα. εχω αγχωθει....:(:(:(:(:(

 

 

Κατ αρχην ηρεμησε κ αν θελεις μιλησε με το γιατρο σου για να σε καθησυχασει ή να σε δει αν το θεωρει απαραιτητο!!!

 

Δευτερον, γιατι καπνισες καλε;;;; Αναγκη ηταν εγκυος κοπελα;;;;;;;;;; Κανει πολυ κακο κ το ξερεις!!!!

 

Ενημερωσε μας αν μιλησεις με το γιατρο!!:D

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ηρεμησε κ αν θελεις μιλησε με το γιατρο σου για να σε καθησυχασει ή να σε δει αν το θεωρει απαραιτητο!!!

 

Δευτερον, γιατι καπνισες καλε;;;; Αναγκη ηταν εγκυος κοπελα;;;;;;;;;; Κανει πολυ κακο κ το ξερεις!!!!

 

Ενημερωσε μας αν μιλησεις με το γιατρο!!:D

 

Καπνισα για να τεσταρω αν μπορω να καπνισω!!! χαχαχχαχ Ενταξει δεν μπορω να πω οτι με ευχαριστουσε η γευση του οπως πριν μεινω εγκυος. Ποοοο εχω αγχωθει τρελα!!!! Θα κλεισω ραντεβου για αυριο... Παω να σκασω! Ειχα μια παλινδρομη στο παρελθον και με αγχωνει και αυτο!!!

i2P4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καπνισα για να τεσταρω αν μπορω να καπνισω!!! χαχαχχαχ Ενταξει δεν μπορω να πω οτι με ευχαριστουσε η γευση του οπως πριν μεινω εγκυος. Ποοοο εχω αγχωθει τρελα!!!! Θα κλεισω ραντεβου για αυριο... Παω να σκασω! Ειχα μια παλινδρομη στο παρελθον και με αγχωνει και αυτο!!!

 

Μιλησε με το γιατρο σου σημερα να δεις τι θα σου πει!!! Ευχομαι αυτη η εγκυμοσυνη να προχωρησει ως οτ τελος κ να παρεις το μωρακι σου αγκαλια!!!!

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλησε με το γιατρο σου σημερα να δεις τι θα σου πει!!! Ευχομαι αυτη η εγκυμοσυνη να προχωρησει ως οτ τελος κ να παρεις το μωρακι σου αγκαλια!!!!

 

Σ'ευχαριστω πολυ!!! Και εσυ να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!

i2P4p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Κοριτσια!διανυω την 8 βδομάδα. Κυησης.χθες επιασα τον εαυτο μου ομως ν κλαιει γοερα κ ν αισθανομαι μεγαλο συναισθηματικο πονο.σήμερα. νιωθω πρισμενη κ στην κοιλια μου κ στο στηθος ωστοσο δεν εχω αναγουλες κ λευκα υγρα οπως ειχα.να ανησυχω??να σας πω οτι ακριβς ενα χρονο πριν ημουν παλι εγκυος δυστυχως ομως η κυηση παλινδρομησε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κοριτσια!διανυω την 8 βδομάδα. Κυησης.χθες επιασα τον εαυτο μου ομως ν κλαιει γοερα κ ν αισθανομαι μεγαλο συναισθηματικο πονο.σήμερα. νιωθω πρισμενη κ στην κοιλια μου κ στο στηθος ωστοσο δεν εχω αναγουλες κ λευκα υγρα οπως ειχα.να ανησυχω??να σας πω οτι ακριβς ενα χρονο πριν ημουν παλι εγκυος δυστυχως ομως η κυηση παλινδρομησε.

 

Καλημέρα! Και εγώ έχω στο ενεργητικό μου παλίνδρομη. Από ότι θυμάμαι στην παλινδρομη μου είχαν φύγει όλα τα συμπτώματα, άρα δεν θεωρώ πως πρέπει να ανησυχείς. Από προσωπική εμπειρία έχω να σου πω πως η ναυτία έρχεται και φεύγει, από τη στιγμή που το στήθος σου είναι πρησμένο είναι όλα μια χαρά. Αν και μου έχει τύχει και αυτό να πρήζεται και να ξεπρήζεται το στήθος μου και η εγκυμοσύνη να συνεχίζεται κανόνικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα συμπτώματα της εγκυμοσ΄θνης έρχονται και φευγουν, επίσης αλλάζουν κάθε τόσο... Το πρήξιμο στην κοιλιά ήταν το μόνο σύμπτωμα που είχα τις πρώτες εβδομάδες, επίσης μπορεί μια μέρα να μην είχα καθόλου αναγούλες και την επόμενη να μην μπορούσα να φάω τίποτα... Και είχα κι εγώ μια παλίνδρομη πρωτύτερα.. Να μην ανησυχείς γιατί κάνει κακό στο μωράκι σου, και να προστατευεις τον εαυτό σου... Εύχομαι μια ομαλή εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα της εγκυμοσ΄θνης έρχονται και φευγουν, επίσης αλλάζουν κάθε τόσο... Το πρήξιμο στην κοιλιά ήταν το μόνο σύμπτωμα που είχα τις πρώτες εβδομάδες, επίσης μπορεί μια μέρα να μην είχα καθόλου αναγούλες και την επόμενη να μην μπορούσα να φάω τίποτα... Και είχα κι εγώ μια παλίνδρομη πρωτύτερα.. Να μην ανησυχείς γιατί κάνει κακό στο μωράκι σου, και να προστατευεις τον εαυτό σου... Εύχομαι μια ομαλή εγκυμοσύνη

 

Σας Ευχαριστώ. Πολυ!!η αληθεια ειναι οτι τ αγχος μ εχει κυριευσει!ισως φταινε οι περσινες μου επωδυνες μνημες.....:-(:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.Μπαινω μετα απο πολυ καιρο και διαβαζω τα μηνυματα που εγραφα στην εγκυμοσυνη μου και αναπολω!Γεννησα ενα υγιεστατο κοριτσακι ,3140 κιλα και ευχομαι σε ολες σας να εχετε μια καλη εγκυμοσυνη και ενα γερο μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια! Έχω πάθει το ίδιο πράγμα! Είμαι 7w (παρά 1 ημέρα) και από εχθές δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα. Μέχρι στιγμής είχα πονάκια περιόδου, τραβήγματα κάτω από τον αφαλό και τώρα τίποτα. Μόνο το στήθος με πονάει ελαφρώς, όπως πριν. Εν τω μεταξύ έχω μία αποβολή στο ιστορικό μου την 6w που ξαφνικά μία μέρα σταμάτησε να με πονά το στήθος, σταμάτησαν και τα τραβήγματα, και το επόμενο πρωί ξύπνησα με αίμα, οπότε όπως καταλαβαίνετε, έχω αρχίσει και σκέφτομαι διάφορα... Εν τω μεταξύ, όπως και στην αποβολή, έχω γεμίσει με σπυράκια ειδικά στο σαγόνι (μακάρι να οφείλονται στην προγρστερόνη που παίρνω). Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Δε θέλω να πανικοβάλλομαι. Έχω ραντεβού σε μία εβδομάδα με τη γιατρό, και μέχρι τότε σκέφτομαι ότι πρέπει να κάνω υπομονή, αλλά το παρελθόν με φοβίζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια! Έχω πάθει το ίδιο πράγμα! Είμαι 7w (παρά 1 ημέρα) και από εχθές δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα. Μέχρι στιγμής είχα πονάκια περιόδου, τραβήγματα κάτω από τον αφαλό και τώρα τίποτα. Μόνο το στήθος με πονάει ελαφρώς, όπως πριν. Εν τω μεταξύ έχω μία αποβολή στο ιστορικό μου την 6w που ξαφνικά μία μέρα σταμάτησε να με πονά το στήθος, σταμάτησαν και τα τραβήγματα, και το επόμενο πρωί ξύπνησα με αίμα, οπότε όπως καταλαβαίνετε, έχω αρχίσει και σκέφτομαι διάφορα... Εν τω μεταξύ, όπως και στην αποβολή, έχω γεμίσει με σπυράκια ειδικά στο σαγόνι (μακάρι να οφείλονται στην προγρστερόνη που παίρνω). Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Δε θέλω να πανικοβάλλομαι. Έχω ραντεβού σε μία εβδομάδα με τη γιατρό, και μέχρι τότε σκέφτομαι ότι πρέπει να κάνω υπομονή, αλλά το παρελθόν με φοβίζει...

 

Καλημερα!! Αφου εχεις κ ιστορικο κ επομενως παραπανω αγχος, γιατι δεν πας στο γιατρο σου να σε δει;;;; Εγω θα πηγαινα παντως για να ηρεμησω. Το αγχος κανει πολυ κακο, να το ξερεις. Τσιτωνεσαι κ ο οργανισμος σου θα αντιδρασει. Πηγαινε, μια εβδομαδα ειναι πολυ ακομη!!!

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

giota-rr, σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!

Το πιστεύεις ότι δε θέλω να πάω στη γιατρό? Δε θέλω να μπω σε αυτό το τριπάκι. Απορώ κι εγώ με τον εαυτό μου

Την τελευταία φορά που πήγα, λόγω της αποβολής, μου είπε αν θέλω να πηγαίνω συχνά, και της είπα όχι, θα πηγαίνω όπως πάει οποιαδήποτε άλλη κοπέλα που δεν έχει αποβάλλει, γι αυτό και κανονίσαμε να πάω την άλλη εβδομάδα, ώστε αν είναι όλα καλά να ακούσω καρδούλα σίγουρα. Νομίζω ότι εάν μπω στη διαδικασία να πηγαίνω συνέχεια θα τρελλαθώ χειρότερα από το άγχος μου!

Ξέρω οτι εάν είναι να γίνει κάτι, τόσο λίγων εβδομάδων μου είμαι, δυστυχώς θα γίνει. Προγεστερόνη παίρνω, ενέσεις ηπαρίνης κάνω, οπότε απλώς πρέπει να μην κουράζομαι και να είμαι ήρεμη (η αλήθεια είναι ότι εχθές έγινε μία βλακεία στη δουλειά, και ωρυόμουν, ταράχτηκα πολύ, αλλά γενικά προσπαθώ να είμαι πολύ ήρεμη, και είμαι).

Δεν ξέρω τι να πω. Θα μαζέψω όλη την αναισθησία που έχω, και θα περιμένω μία εβδομάδα (ελπίζοντας εν τω μεταξύ, για κανένα τραβηγματάκι που θα μου δείξει ότι όλα συνεχίζουν κανονικά)

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύεις ότι δε θέλω να πάω στη γιατρό? Δε θέλω να μπω σε αυτό το τριπάκι. Απορώ κι εγώ με τον εαυτό μου

 

Το καταλαβαινω αυτο που λες, αλλα οσο εισαι με το αγχος, δεν κανεις καλο στο μωρο. Στις πρωτες εβδομαδες δεν ειναι κακο να πηγαινεις πιο συχνα να σε βλεπει. Τωρα αν φτασεις με το καλο 5-6 μηνων, εννοειται οτι δε θα πηγαινεις συνεχεια!!!:D:D:D

 

Αν θελεις παρτην ενα τηλεφωνο να σε καθησυχασει κ εκεινη!!!!!

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι στην 10 εβδομάδα αλλά το μωράκι δείχνει 4 μέρες μικρότερο στον υπέρηχο. Από την 5 εβδομάδα είχα αναγούλες και κόπωση υπερβολική , εδώ και 2 μέρες έχουν σταματήσει και οι αναγούλες και η κόπωση. Νιώθω δηλαδή εντάξει ενώ πριν δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και θυμάμαι ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη τα συμπτώματα υποχώρησαν  μετά την 13 εβδομάδα. Είναι φυσιολογικό λέτε να σταμάτησαν τόσο νωρίς ; Γιατρό είχα πριν 1 εβδομάδα. Όλα ήταν φυσιολογικά ακούγαμε κ καρδούλα. Τώρα έχω pap a και αυχενική σε 20 μέρες από τώρα. Τι να κάνω λέτε ; Να κάνω επίσκεψη στον γιατρό νωρίτερα ; Η να μην αγχωθώ ; :/ 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι στην 10 εβδομάδα αλλά το μωράκι δείχνει 4 μέρες μικρότερο στον υπέρηχο. Από την 5 εβδομάδα είχα αναγούλες και κόπωση υπερβολική , εδώ και 2 μέρες έχουν σταματήσει και οι αναγούλες και η κόπωση. Νιώθω δηλαδή εντάξει ενώ πριν δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και θυμάμαι ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη τα συμπτώματα υποχώρησαν  μετά την 13 εβδομάδα. Είναι φυσιολογικό λέτε να σταμάτησαν τόσο νωρίς ; Γιατρό είχα πριν 1 εβδομάδα. Όλα ήταν φυσιολογικά ακούγαμε κ καρδούλα. Τώρα έχω pap a και αυχενική σε 20 μέρες από τώρα. Τι να κάνω λέτε ; Να κάνω επίσκεψη στον γιατρό νωρίτερα ; Η να μην αγχωθώ ; :/ 

Nα μην αγχωθεις :) 4 μερες δεν ειναι μεγαλη αποκλιση για να δωθει σημασια. Εξαλλου, ειναι πολυ νωρις ακομη, στην αυχενικη θα ξεκαθαρισει περισσοτερο η ηλικια κυησης. 

Τα συμπτωματα μπορουν να υποχωρησουν και πριν τις 12 εβδομαδες αλλα και μετα. Δεν ειναι στανταρ οτι στις 12-13 υποχωρουν. Συνηθως υποχωρουν γιατι επερχεται μια ορμονικη ισορροπια αλλα καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.

 
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 11:30 ΠΜ, Irina095 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι στην 10 εβδομάδα αλλά το μωράκι δείχνει 4 μέρες μικρότερο στον υπέρηχο. Από την 5 εβδομάδα είχα αναγούλες και κόπωση υπερβολική , εδώ και 2 μέρες έχουν σταματήσει και οι αναγούλες και η κόπωση. Νιώθω δηλαδή εντάξει ενώ πριν δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και θυμάμαι ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη τα συμπτώματα υποχώρησαν  μετά την 13 εβδομάδα. Είναι φυσιολογικό λέτε να σταμάτησαν τόσο νωρίς ; Γιατρό είχα πριν 1 εβδομάδα. Όλα ήταν φυσιολογικά ακούγαμε κ καρδούλα. Τώρα έχω pap a και αυχενική σε 20 μέρες από τώρα. Τι να κάνω λέτε ; Να κάνω επίσκεψη στον γιατρό νωρίτερα ; Η να μην αγχωθώ ; :/ 

Καλημέρα!!!Εγώ είμαι στ 9η εβδομάδα κ γ 2 μέρες σταμάτησαν όλα αλλά επανήλθαν μετά.. μην ανχωνεσαιι η είσαι τυχερή κ σ σταμάτησαν απλά νωρίς η μπορεί ν σ έρθουν πάλι.. ας ελπίσουμε τ πρωτο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...