Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποχωρουν τα συμπτωματα. Ειναι φυσιολογικο???


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια....Εγω εκανα την Πεμπτη την πρωτη σπερματεγχυση κ απο την Παρασκευη κιολας ενιωθα δεξια στην κοιλια χαμηλα τσιμπηματακια(απο δεξια ειχα κανει ενα αυγουλακι)!!!Και με ποναει κ το στηθος!!!!Χοριακη βεβαια μου ειπε ο γιατρος να κανω οχι την ερχομενη,αλλα την επομενη πεμπτη!!!!!!!!!Πως θα περασουν αραγε οι μερες?????Ειχε καμια σας τα ιδια συμπτωματα????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια!!τα φωτα σας παρακαλω!!!

ειμαι στη 4η εβδομαδα ,

σημερα το πρωι ξυπνησα χωρις συμπτωματα δν εχω αναγουλες καθολου το στηθος μου παραμενει πρισμενο αλλα δν με ποναει κ ενω τις προηγουμενες μερες ειχα πολλα "ρεψιματα" σημερα οχι τα πονακια κατω χαμηλα εχουν υποχωρησει.να ανησυχω????

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσεις να ανησυχείς έτσι από την τέταρτη εβδομάδα, την πάτησες! Όχι, λέω να ακούς το γιατρό σου και να μην βγάζεις μόνη σου συμπεράσματα.

 

Καλή συνέχεια. :-)

 
Link to comment
Share on other sites

στη 1η μου εγκυμοσυνη δν ειχα απολυτως τπτ!!!

σ'αυτην απο τη 1η μερα καθυστερησης ειχα αναγουλες κ ολα τα σχετικα κ σημερα ξαφνικα χαθηκαν ολα γι'αυτο ανησυχω πολυ!!

κλεινω τη 5η εβδομαδα λαθος εγραψα:)

μακαρι να ειναι απο το αγχος μου τι να πω!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα.

 

Τη βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί κοντεύω να τρελαθώ!!!

Είμαι έγκυος σήμερα έκλεισα την 6η βδομάδα.

 

Έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο κολπικό στις 5βδ.+3ημ. όπου ο γιατρός μου είπε ότι τα βλέπει όλα καλά.

Είδαμε σάκο κ από ότι είπε εμβρυικά στοιχεία (εγώ δεν είδα τίποτα εκτός του σάκου).

 

Τα μόνα συμπτώματα που είχα ως τώρα ήταν το πολύ πρησμένο στήθος που πονούσε, ελάχιστες ζαλάδες που και που (χωρίς καθόλου αναγούλες ή να μου μυρίζει κάτι) και πολύ μα πάρα πολύ υπνηλία.

 

Από προχτές το απόγευμα υπνηλία τέλος, ζαλάδα δεν ξαναένιωσα και από χτες έχει ξεφουσκώσει και το στήθος.

Πονάει ακόμα αλλά όχι όπως πονούσε.

 

Φοβάμαι κορίτσια φοβάμαι πάρα πολύ μήπως κάτι έχει πάει στραβά.

Ραντεβού έχω ξανά την Πέμπτη 21/3 αλλά ποιός αντέχει μέχρι τότε?

Νομίζω ότι θα τρελαθώ από το άγχος μου...ότι κ να κάνω δε μπορώ ούτε να ηρεμίσω ούτε να ξεχαστώ.

Φοβάμαι...

 

Σας παρακαλώ πείτε μου, έχει τύχει σε καμιά να της υποχωρήσουν τα συμπτώματα τόσο νωρίς και να πήγαν τελικά όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκια μου ειναι λογικο το αγχος σου,αλλα ΔΕΝ πρεπει να πανικοβαλλεσαι!

Το οτι εχουν εξαλιφθει τα συμπτωματα δε σημαινει πως η εγκυμοσυνη σου διατρεχει καποιο κινδυνο.Οι ορμονες ματια μου,την περιοδο της εγκυμοσυνης,κανουν τρελο παρτυ!Τη μια στιγμη θα νιωθεις πως δεν εισαι καν εγκυος και την αλλη δε θα μπορεις να σηκωθεις απο το κρεβατι.Εχει τυχει σε μενα!

Μην αγχωνεσαι λοιπον και κοιτα να απολαυσεις την περιοδο αυτη!

Σε καταλαβαινω,διοτι και σε μενα οταν σταματησαν τα συμπτωματα ναυτιας και εμετων που ειχα,νομιζα πως κατι δεν πηγαινε καλα!Αλλα ειναι το αγχος της πρωτης κυησης και ο φοβος μηπως και κατι δεν παει καλα.Να σκεφτεσαι παντα θετικα.

Καλη εγκυμοσυνη λοιπον,με οσο το δυνατον λιγοτερα συμπτωματα,στο λεω εγω που ταλαιπωρηθηκα πολυ μεχρι τον τεταρτο!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

Προσπαθώ να σκεφτώ θετικά αλλά μου μπαίνει ένα ρημαδο-αλλά μπροστά....

Παρακαλάω να με ξαναπιάσουν οι υπνηλίες μου....αλλά αυτές με αγνοούν....

 

Με το καλό το μωράκι σου και με έναν πόνο σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με το καλο το μωρακι σας!γνωμη μου να ηρεμησεις ,στην εβδομαδα που βρισκεσαι καποιες γυναικες δεν γνωριζουν καν οτι ειναι εγκυες!απο προσωπικη μου εμπειρια που εχω στανταρ κυκλο και απο την πρωτη μερα καθυστερησης ηξερα οτι ειμαι εγκυος,στο πρωτο μου ειχα τρελλα νευρα και λιγακι πρησμενο στηθος και αδενες στη δεξια μασχαλη που πονουσε το οποιο υποχωρησε σιγα σιγα ,στο δευτερο πολυ νορμαλ πραγματα και στην 7η εβδομαδα αρχισαν οι ναυτιες που και στις 2 εγκυμοσυνες κρατησαν ως τον τεταρτο.

Link to comment
Share on other sites

Tsiritri ετσιημουν και εγω.....ξεκινησα με πρησμενο στηθος και καπου στην 7η με 8η εβδομαδα ξεπριστηκε εντελως......και δεν ενιωθα τπτ και σαν να μην εφτανε αυτο ενας γιατρος που τυχαια γνωρισα μουειπε πως αν το στηθος ξεπριστει η εγκυμοσυνη δεν παει καλα......ΜΥΘΟΣ και ερχομαι εγω να τακαταρηψω ολα.....και μαζι με εμενα και αλλες γυναικες....οχι μονο η εγκυμοσυνηπηγε τελεια αλλα επιπλεονεδω και 7μιση μηνες κραταβ το μωρο μου αγκαλια....οποτε μην αγχωνεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ.......ολα θα σου πανε καλα....θα το δεις....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα ειχα τοσο αγχος που καθε τοσοπηγαινα στον καθρεφτη και κοιτουσα το στηθος μου και κατα ποσο ειναι πρησμενο η πιο σταθερο για να μπορεσω να καταλαβω αν κατι δεν παει καλα....ευτυχως βρεθηκε στην ζωη μου ο καλος μουο γιατρος και οταν τον πηρα τηλ να του πω για αυταπου μου ειπε ο αλλος με μαλωσε....και μου ειπε δενσυμβαινει απολυτως τπτ.....ελα στο ραντεβου μας και θα δεις οτι τζαμπα αγχωνεσαι....και οντως πηγα μετα απο μια εβδομαδα και ολα ηταν τελεια......και το μωρακι μου στην κοιλιτσα μου....και μου τονισε οτιτο στηθος θα ξαναπρηστει και θα ξαναξεπρηστει και ετσι καιεγινε......

 

 

 

Μην αγχωνεσαι,,,,,,σε παρακαλω!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου και σας εύχομαι ολόψυχα να χαίρεστε τα παιδάκια σας και να είστε πάντα ευτυχισμένες με την οικογένεια σας!!!!

 

Στέλλα κι εγώ έτσι...πολύ σταθερός κύκλος και το στήθος είχε πρηστεί πάααρα πολύ πριν καν την καθυστέρηση.

Τα περισσότερα βράδια υπέφερα που κοιμάμαι μπρούμυτα.

Κ κάτι ψευτοζαλαδίτσες που αν δεν ήξερα περί εγκυμοσύνης παίζει να μην τις παρατηρούσα καν!

Το μόνο έντονο ήταν η υπνηλία.

8 η ώρα το βράδυ και δε μπορούσα να κρατήσω ούτε για αστείο τα μάτια μου ανοιχτά.

Σερί ύπνος μέχρι το πρωί.

 

Κοαλάκι ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ....τρέχω στον καθρέφτη και ψάχνομαι :(

Το ζουμπάω από δω και από εκεί να δω αν πονάει ακόμα!

Το πρωί που το είδα στον καθρέφτη γεμάτο φλέβες να φαίνονται σα χάρτης από κάτω ανέβηκα λίγο αλλά ήταν παροδικό :(

 

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου κορίτσια.

Παρακαλάω να είμαι μια αγχωτική παράλογη έγκυος και να είναι όλα απλά στο μυαλό μου!

Link to comment
Share on other sites

Tsiritri αυτο ηθελα να ακουσω....οι φλεβες δηλωνουν πρησμενο στηθος εσωτερικα που το εχουμε μονο σε μια ομαλη εγκυμοσυνη......

 

 

Με το καλο.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοαλάκι σε ευχαριστώ τόσο πολύ!!!! :D

 

Πραγματικά μου δώσατε απίστευτο κουράγιο!!!

 

Το ξέρω είναι τρελό και παράλογο....ήταν σαν να το είχα ξεγράψει....σαν να ήμουν σίγουρη ότι είχε γίνει κάτι κακό.

Δε μπορούσα να κάνω όνειρα για το πόσο ωραία θα είναι αν ακούσουμε την καρδούλα την Πέμπτη.

Πόσο παράλογο κ όμως το ζούσα!

Από σήμερα έχω αρχίσει πάλι να ελπίζω και να ανυπομονώ για την Πέμπτη :D

Η φοβία υπάρχει αλλά είμαι καλύτερα πολύ και με βοηθήσατε πραγματικά πολύ σε αυτό!!!!

 

Ρινιώ, κ εσύ τα ίδια περνούσες?

Τουλάχιστον να μη φοβάμαι ότι μου σαλεύει για τα καλά!

Να χαίρεσαι το μωράκι σου :-D

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοαλάκι σε ευχαριστώ τόσο πολύ!!!! :D

 

Πραγματικά μου δώσατε απίστευτο κουράγιο!!!

 

Το ξέρω είναι τρελό και παράλογο....ήταν σαν να το είχα ξεγράψει....σαν να ήμουν σίγουρη ότι είχε γίνει κάτι κακό.

Δε μπορούσα να κάνω όνειρα για το πόσο ωραία θα είναι αν ακούσουμε την καρδούλα την Πέμπτη.

Πόσο παράλογο κ όμως το ζούσα!

Από σήμερα έχω αρχίσει πάλι να ελπίζω και να ανυπομονώ για την Πέμπτη :D

Η φοβία υπάρχει αλλά είμαι καλύτερα πολύ και με βοηθήσατε πραγματικά πολύ σε αυτό!!!!

 

Ρινιώ, κ εσύ τα ίδια περνούσες?

Τουλάχιστον να μη φοβάμαι ότι μου σαλεύει για τα καλά!

Να χαίρεσαι το μωράκι σου :-D

 

ναι τα ίδια!!!μην αγχώνεσαι!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Καλημερα σε ολες!

 

Αφου διαβασα ΟΛΑ τα θεματα που δημιουργηθηκαν απο το 1821 μεχρι σημερα και αφου συνεχιζω να φοβαμαι ειπα να γραψω τελικα ,μπας και ηρεμησω.

Ειμαι εγκυος στην 10w + 5 και εδω και 3-4 μερες εχουν σταματησει οι αναγουλες (οι οποιες κρατησαν 10 μερες περιπου) ,εχω σταματησει να ξυπναω τις νυχτες για πιπι και .....ο πονος στο στηθος ειναι ελαχιστος.

Αγχωνομαι για ολα αλλα επειδη πριν 3-4 μερες μαλωσα με εναν κυριο στο δρομο σε σημειο να τρεμω απο τα νευρα μου και να μου κοπει η ανασα απο την ταραχη (σαν να ενιωσα και κατι στη κοιλια αλλα δε μπορω να το προσδιορισω),το αγχος μου εχει μεγαλωσει και κοιμαμαι και ξυπναω με την σκεψη μηπως κατι δε παει καλα!

Αναρωτιεμαι ....αν κατι δε πηγαινε καλα δε θα ειχα πονους ή αιμα???

Ολη μερα σκεφτομαι τα "μηπως",τα "αν" και ανησυχω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Mην ανησυχεις καθολου.

Απο την 10η εβδομαδα τα συμπτωματα αναγουλες ζαλαδες αρχιζουν και ηρεμουν.

Μετα τη 12 η δεν θα εχεις καθολου

Φυσιολογικοτατο.

Εγω στην εγκυμοσυνη δεν ειχα ποτε αναγουλες και ζαλαδες.

Τιποτα απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα "παραδεισος" μην ανησυχεις καθολου... εμενα και στις δυο εγκυμοσυνες μου κοπηκαν μαχαιρι οι απιστευτες αναγουλες και ολα τα υπολοιπα αμεσως μετα την 9η εβδομαδα.. με το καλοοοοοοο!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις ευχες και τις απαντησεις σας.

Με αγχωνει περισσοτερο αυτος ο καυγας που με ταραξε κ ευχομαι να μην συνεβει κατι κακο στο μωρο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Το πιο πιθανο ειναι να μη συμβαινει τιποτα κ απλα να εισαι τυχερη κ να υποχωρουν τα συμπτωματα!!!! Αλλα να μην εισαι αγχωμενη, δεν κανει καλο στο μωρακι σου!!! Ποτε εχεις γιατρο τωρα για να σου φυγει το αγχος;;;;;

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο.Δηλαδη σε 3 μερες!

Νομιζω ομως οτι σκεφτομαι βλακειες γτ οταν ξεχναω το αγχος μου καταλαβαινω οτι ολα πανε φυσιολογικα(τσιμπηματακια χαμηλα δεξια - αριστερα,μικροπονακια που δειχνουν οτι η μητρα αναπτυσσεται,πονος στο στηθος οταν το παταω).

Εχω ηδη γεννησει μια φορα και ενω θα επρεπε να ειμαι πιο χαλαρη εγω αντιθετως φοβαμαι περισσοτερο απ οτι στη πρωτη μου γεννα .Να ειναι που μεγαλωσα?Να ειναι που τωρα ξερω ενω πριν οχι?Λιγο απο ολα μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το λενε οτι στις δευτερες εγκυμοσυνες εισαι πιο αγχωμενη, εισαι πιο υποψιασμενη, ισως γι αυτο.... κ εγω πιστευω οτι αν ξαναμεινω εγκυος θα ειμαι πιο τσιτωμενη.....

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπερα

Ειμαι νέα στο forum και βρίσκομαι στη 5 προς 6 εβδομάδα κύησης με διδυμα με εξωσωματική

Ενώ τις προηγούμενες ημέρες οταν πιεζα το στήθος μου ποναγα λίγο

Σημερα δε με πονάει καθόλου και φοβάμαι .εχει τύχει σε κάποια απο σας κάτι παρόμοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα

Ειμαι νέα στο forum και βρίσκομαι στη 5 προς 6 εβδομάδα κύησης με διδυμα με εξωσωματική

Ενώ τις προηγούμενες ημέρες οταν πιεζα το στήθος μου ποναγα λίγο

Σημερα δε με πονάει καθόλου και φοβάμαι .εχει τύχει σε κάποια απο σας κάτι παρόμοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα

Ειμαι νέα στο forum και βρίσκομαι στη 5 προς 6 εβδομάδα κύησης με διδυμα με εξωσωματική

Ενώ τις προηγούμενες ημέρες οταν πιεζα το στήθος μου ποναγα λίγο

Σημερα δε με πονάει καθόλου και φοβάμαι .εχει τύχει σε κάποια απο σας κάτι παρόμοιο ?

 

xalarose toulipaki mou den eine tipota kapia fora ginete :) aurio methavrio tha se ksanapiasi kai tha feugoun

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...