Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το μωρό μου πνίγεται κατά τον θηλασμό!


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω την βοήθειά σας!!!έχω ένα μωράκι 17 ημερών,θηλάζουμε αποκλειστικά,όλα πάνε καλά,μόνο που μου πνίγεται συνέχεια,μάλλον επειδή δεν έχει μάθει να αναπνέει σωστά..κρατάει την αναπνοή της καθώς θηλάζει και μετά στην προσπάθειά της να πάρει βαθιά ανάσα,λαχανιάζει και πνίγεται..έχω δοκιμάσει πολλά "κολπάκια" που μου είπαν άλλες μανούλες αλλά δεν βλέπω τίποτα να πιάνει..δοκίμασα να την θηλάσω πριν πεινάσει πολύ,δοκίμασα ξαπλωτή στάση,δοκίμασα να την τραβάω απο τον στήθος όταν θηλάζει λαίμαργα (αυτό μου το είπε η παιδίατρος),δοκίμασα να βγάζω γάλα πρίν τον θηλασμό..ΤΙΠΟΤΑ!!έχετε καμία ιδέα??έχει συμβεί σε καμία απο εσάς??πως το αντιμετωπίσατε?Επίσης τι κάνουμε για να συνέλθει το μωράκι όταν πνίγεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου πουν και οι πιο έμπειρες.

Μάλλον έχεις έντονη ροή. Αν δεν κάνω λάθος η σύσταση είναι να ταΐζεις το μωρό σε όσο το δυνατόν πιο όρθια θέση ή με το μωρό από πάνω από το στήθος (και όχι το στήθος πάνω από το μωρό).

Και σε μένα έκανε τα ίδια... Δεν μπόρεσα να το κοντρολάρω. Απλά περίμενα να μεγαλώσει λίγο και τώρα το διαχειρίζεται πιο εύκολα. Υπάρχουν κάποιες φορές που πνίγεται πάλι αλλά πολύ λιγότερες.

Να σου ζήσει!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν και οι πιο έμπειρες.

Μάλλον έχεις έντονη ροή. Αν δεν κάνω λάθος η σύσταση είναι να ταΐζεις το μωρό σε όσο το δυνατόν πιο όρθια θέση ή με το μωρό από πάνω από το στήθος (και όχι το στήθος πάνω από το μωρό).

Και σε μένα έκανε τα ίδια... Δεν μπόρεσα να το κοντρολάρω. Απλά περίμενα να μεγαλώσει λίγο και τώρα το διαχειρίζεται πιο εύκολα. Υπάρχουν κάποιες φορές που πνίγεται πάλι αλλά πολύ λιγότερες.

Να σου ζήσει!

 

ευχαριστώ!όταν πνιγόταν τι έκανες?την χτυπούσες στην πλατούλα?εμένα σταματάει να αναπνέει και μέχρι να επανέλθεί παγώνω..

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανει και ο δικος μου.Περιμενω να συνελθει και μου ειπε ο γιατρος οταν πνιγεται να τον γυριζω μπρουμυτα πανω στο χερι μου και να χτυπαω την πλατουλα.Εγω να δεις πως παγωνω ετσι οπως κανει.Που δεν μπορει να παρει ανασα.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανει και ο δικος μου.Περιμενω να συνελθει και μου ειπε ο γιατρος οταν πνιγεται να τον γυριζω μπρουμυτα πανω στο χερι μου και να χτυπαω την πλατουλα.Εγω να δεις πως παγωνω ετσι οπως κανει.Που δεν μπορει να παρει ανασα.

 

άστα,τρέμω κάθε φορά..και εμένα η παιδίατρος αυτό μου είπε να κάνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε να γύρεις την πλάτη σου προς τα πίσω σε μαξιλάρια και να βάλεις το μωρο στο στήθος μήπως ελέγχει καλύτερα την ροή.

Αν δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα, δοκίμασε να δώσεις το ένα στήθος μόνο και δες αν έχεις βελτίωση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να γύρεις την πλάτη σου προς τα πίσω σε μαξιλάρια και να βάλεις το μωρο στο στήθος μήπως ελέγχει καλύτερα την ροή.

Αν δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα, δοκίμασε να δώσεις το ένα στήθος μόνο και δες αν έχεις βελτίωση.

 

μόνο το ένα στήθος της δίνω σε κάθε γεύμα και για την στάση που λες έτσι θηλάζουμε αλλά κ πάλι πνίγεται αρκετές φορές:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μόνο το ένα στήθος της δίνω σε κάθε γεύμα και για την στάση που λες έτσι θηλάζουμε αλλά κ πάλι πνίγεται αρκετές φορές:rolleyes:

 

Αν θέλεις δοκίμασε να δώσεις το ίδιο στήθος σε δυο γεύματα.

Τα κακα του μωρού τι χρώμα είναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή θα στρώσει.... :)

Χτύπησε την πλατούλα όταν πνίγεται, ή προσπάθησε να την απομακρύνεις μόνη σου με το που καταλαβαίνεις ότι πίνει παραπάνω απ' όσο μπορεί να διαχειριστεί.

Και να ακούς τη Νίνα-Νανά!!!! (γενικό ήταν αυτό) ;)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είχα το ίδιο πρόβλημα με το μωρό μου. Επίσης του κοβόταν η ανάσα και από το πολύ κλάμα. Αυτό που μας συμβούλεψε ένας παιδιατρος να κάνουμε ήταν να τον φυσάμε στο στόμα ή στο πρόσωπο για να γυρνάει την ανάσα του. Είναι σαν να του αποσπάς την προσοχή και τον επαναφέρεις. Εμάς μας βοήθησε πάρα πολύ. Μέχρι τότε κράταγα κι εγώ την ανάσα μου όποτε το πάθαινε.. πολύ τρομακτικό. Αυτό το κόλπο έπιανε πάντα.:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα.

Η λύση είναι να θηλάζεις είτε ξαπλωτή, στο πλάι με το μωρό επίσης ξαπλωτό στο πλάι ή καθιστή με μεγάλη κλίση προς τα πίσω (σαν να ξαπλώνεις σε ξαπλώστρα). Σε αυτές τις στάσεις μειώνεται η ροή του γάλατος και το παιδί πνίγεται λιγότερο.

Μια λύση που έχω διαβάσει είναι η θηλή σιλικόνης η οποία λειτουργεί σαν κυμματοθράυστης αλλά δεν την εφάρμοσα διότι θέλω το παιδάκι μου να έχει την αίσθηση του στήθους μου και όχι της σιλικόνης.

Τέλος επειδή τρώνε γρήγορα θέλει συχνές διακοπές για να ρευτεί. Όχι όμως πολύ ώρα 1-2 λεπτάκια διάλλειμα ρευτεί δεν ρευτεί και συνεχίζεις τον θηλασμό.

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για ψευδοθηλη , δεν ειναι και η καλυτερη λυση, γιατι μπορει να επηρεασει την παραγωγη , ακομη και να την μειωσει..

οσο για το μωρο που πνιγεται και εμενα ετσι εκανε στην αρχη ,του βαζεις φυσιολογικο ορο? πολλα μωρα εχουν μυξουλες στην αρχη για υτο και πνιγονται συνεχεια κατα την διαρκεια του θηλασμου. βεβαια ρωτα και τον παιδιατρο σου, μια λυση ειναι να αφησεις το στηθος να ρεει μολις το καταλαβεις και μετα να συνεχιζει να τρωει.

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την ψευδοθηλή μιλάω. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί το γάλα αν απλά την χρησιμοποιήσει κανείς για τα πρώτα 1-2 λεπτά του θηλασμού μέχρι να αποφορτισθεί το στήθος από το πολύ γάλα οπότε και η πίεση με την οποία βγαίνει θα μειωθεί ώστε να μην υπάρχει το πρόβλημα του να πνίγεται το μωρό. Σαφώς όμως δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Προσωπικά είχα απίστευτο πρόβλημα ροής ειδικά όταν στο στήθος μου ήταν full γεμάτο. Μιλάμε για 3-4 πίδακες (σαν συντριβάνι) να τρέχουν χωρίς σταματημό. Παρ'όλα αυτά ακολούθησα την μέθοδο με τις στάσεις.

Καλό είναι τα τσεκάρεις όντως για μυξούλες αν και τα μωρά που δεν μπορούν να αναπνεύσουν συνήθως δεν πνίγονται αλλά απλά αφήνουν το στήθος για να πάρουν αέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κορίτσια,

 

Το μωράκι μου είναι 10 ημερών ακολουθώ αποκλειστικό θηλασμό και από χθες παρουσιάζει αντίστοιχους πνιγμούς.

 

Τη 1η φορά παρουσιάστηκε όταν ήταν ξαπλωμένο και τον βρήκα κατακόκκινο από το σφίξιμο με ξεραμένο γαλατάκι στη μυτούλα του και σα να προσπαθούσε να βγάλει φλέματα. Τελικά αυτό που έβγαλε ήταν λίγα σάλια μαζί με γάλα.

 

Τη δεύτερη φορά (σήμερα) το έκανε την ώρα που έτρωγε.

 

Το σύμπτωμα είναι ότι κοκκινίζει πολύ έντονα γουρλώνει τα ματάκια του (σα να είναι σε λήθαργο) και ακούγεται από την ανάσα του σα να έχει φλέματα. Μετά από λίγο ηρεμεί και επιστρέφει στο χρώμα του. Το κάνει αυτό 2-3 φορές και μετά ηρεμεί. Την ώρα εκείνη τον γυρνάω ανάποδα και τον χτυπάω στη πλατούλα καθώς επίσης του βάζω φυσιολογικό ορό στη μυτούλα του. Επίσης προσπάθησα να χρησιμοποιήσω και το αποσυμφορητικό μύτης χωρίς ωστόσο να βγάλει κάτι.

 

Γενικά ημερησίως του βάζω φυσιολογικό ορό στη μυτούλα του 1-2 φορές τη μέρα.

 

Κορίτσια σας παρακαλώ πείτε μου αν πρέπει να ανησυχώ γιατί φοβάμαι να το θηλάσω.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

Το μωράκι μου είναι 10 ημερών ακολουθώ αποκλειστικό θηλασμό και από χθες παρουσιάζει αντίστοιχους πνιγμούς.

 

Τη 1η φορά παρουσιάστηκε όταν ήταν ξαπλωμένο και τον βρήκα κατακόκκινο από το σφίξιμο με ξεραμένο γαλατάκι στη μυτούλα του και σα να προσπαθούσε να βγάλει φλέματα. Τελικά αυτό που έβγαλε ήταν λίγα σάλια μαζί με γάλα.

 

Τη δεύτερη φορά (σήμερα) το έκανε την ώρα που έτρωγε.

 

Το σύμπτωμα είναι ότι κοκκινίζει πολύ έντονα γουρλώνει τα ματάκια του (σα να είναι σε λήθαργο) και ακούγεται από την ανάσα του σα να έχει φλέματα. Μετά από λίγο ηρεμεί και επιστρέφει στο χρώμα του. Το κάνει αυτό 2-3 φορές και μετά ηρεμεί. Την ώρα εκείνη τον γυρνάω ανάποδα και τον χτυπάω στη πλατούλα καθώς επίσης του βάζω φυσιολογικό ορό στη μυτούλα του. Επίσης προσπάθησα να χρησιμοποιήσω και το αποσυμφορητικό μύτης χωρίς ωστόσο να βγάλει κάτι.

 

Γενικά ημερησίως του βάζω φυσιολογικό ορό στη μυτούλα του 1-2 φορές τη μέρα.

 

Κορίτσια σας παρακαλώ πείτε μου αν πρέπει να ανησυχώ γιατί φοβάμαι να το θηλάσω.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Να σου ζησει!

 

Απο την περιγραφή σου μου φαινεται οτι εχει φλεματα-μυξες. Δε φαινεται να σχετίζεται ο πνιγμος-εμετος με το θηλασμο.

 

Δοκίμασε να το κοιμιζεις με βιβλία στα πόδια της κουνιας για να εχει κλίση το σωμα του.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!

 

Απο την περιγραφή σου μου φαινεται οτι εχει φλεματα-μυξες. Δε φαινεται να σχετίζεται ο πνιγμος-εμετος με το θηλασμο.

 

Δοκίμασε να το κοιμιζεις με βιβλία στα πόδια της κουνιας για να εχει κλίση το σωμα του.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Εννοείς βιβλία στα μπροστινά πόδια της κούνιας για να είναι το κεφαλάκι του πιο υπερυψωμένο;

 

Γενικά με τα φλέματα μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να το βοηθήσω να τα αποβάλει; Η παιδίατρος μου είπε να βάζω φυσιολογικό ορό από τη μύτη 10 λεπτά πριν από κάθε γεύμα.

 

Γενικά είναι καθησυχαστική και μου λέει πως θα του περάσει αλλά εγώ βλέποντας να κάνει έτσι αγχώνομαι πάρα πολύ και το αίμα μου παγώνει :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Επειδή κι εμείς είχαμε θέμα με μύξες μου σύστησε η φαρμακοποιός μια συσκευή ρινικής απόφραξης (nasal aspirator). Είναι μια συσκευή που βάζεις μέσα στη μυτούλα του μωρού (αφού έχεις βάλει ορό) και ρουφάς εσύ μέχρι να βγουν οι μυξούλες. Θα πρέπει βέβαια να προσέχεις να μη βάλεις πολλή δύναμη και τραυματιστεί η μυτούλα εσωτερικά, ειδικά αφού το μωράκι σου είναι τόσο μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Εννοείς βιβλία στα μπροστινά πόδια της κούνιας για να είναι το κεφαλάκι του πιο υπερυψωμένο;

 

Γενικά με τα φλέματα μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να το βοηθήσω να τα αποβάλει; Η παιδίατρος μου είπε να βάζω φυσιολογικό ορό από τη μύτη 10 λεπτά πριν από κάθε γεύμα.

 

Γενικά είναι καθησυχαστική και μου λέει πως θα του περάσει αλλά εγώ βλέποντας να κάνει έτσι αγχώνομαι πάρα πολύ και το αίμα μου παγώνει :(

 

Οι βλεννες στην μύτη ειναι φυσιολογικές σε τόσο μικρο μωρο. Σύντομα δε θα εχει.

 

Ναι στα μπροστινά πόδια για να ειναι το κεφαλι ψηλά.

 

 

Τα κακα του τι χρώμα ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μανουλες!

Να πω κι εγω τον πονο μου μηπως υπαρχει καποια να με βοηθησει.

Η μπεμπα μου ειναι 4,5 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα. Ειχα πληρη αγνοια και εκανα πολλα λαθη αλλα το οτι θηλαζει ακομη το οφειλουμε στο φορουμ.

Απο φοβο οτι " δεν εχω γαλα", λογω του οτι το μωρο χτυπουσε 2ωρα στο στηθος, αρχισα να παιρνω μαγια μπυρας, τσαι θηλασμου και να κανω αντλησεις.

Οταν ηταν 2 μηνων ειδαμε αιμα στα κακα. Η παιδιατρος πολυ επιπολαια διεγνωσε αλλεργια στα γαλακτοκομικα και ξεκινησα αποχη. Τελικα τοπροβλημα ηταν η υπερπαραγωγη που μονη μου προκαλεσα. Εκοψα συμπληρωματα και αντλησεις και αλλαξα παιδιατρο.

Η παραγωγη ρυθμιστηκε αλλα εχει παραμεινει το προβλημα αντανακλαστικου ροης γαλακτος. Με το που μπαινει η μικρη στο στηθος σαν να πατιεται διακοπτης και τρεχει το γαλα αποτομα. Ετσι πνιγεται και τη θηλαζω μονο ξαπλωτα. Το θεμα ειναι τι να κανω οταν βγαινουμε εξω; Φανταζεστε να ξαπλωνω στο καναπεδακι της καφετεριας; Επισης, μετη σταση αυτη δεν ειναι μειωμενη η επαφη μαμας-παιδιου;

Το αλλο προβλημα ειναι οταν θελει απλα να πιπιλησει που καταληγουμε με τη μπεμπα μες στα νευρα. Τι να κανω; Θελω να ειμαι η πιπιλα του μωρου μου και δεν μπορω.

Να πω οτι εχω δοκιμασει να ειμαι σε κλιση με μαξιλαρια στη μεση, τη μικρη να θηλαζει απο πανω, να βγαζω γαλα πριν το θηλασμο αλλα τπτ.

Οποια συμβουλη ευπροσδεκτη!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες!

Να πω κι εγω τον πονο μου μηπως υπαρχει καποια να με βοηθησει.

Η μπεμπα μου ειναι 4,5 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα. Ειχα πληρη αγνοια και εκανα πολλα λαθη αλλα το οτι θηλαζει ακομη το οφειλουμε στο φορουμ.

Απο φοβο οτι " δεν εχω γαλα", λογω του οτι το μωρο χτυπουσε 2ωρα στο στηθος, αρχισα να παιρνω μαγια μπυρας, τσαι θηλασμου και να κανω αντλησεις.

Οταν ηταν 2 μηνων ειδαμε αιμα στα κακα. Η παιδιατρος πολυ επιπολαια διεγνωσε αλλεργια στα γαλακτοκομικα και ξεκινησα αποχη. Τελικα τοπροβλημα ηταν η υπερπαραγωγη που μονη μου προκαλεσα. Εκοψα συμπληρωματα και αντλησεις και αλλαξα παιδιατρο.

Η παραγωγη ρυθμιστηκε αλλα εχει παραμεινει το προβλημα αντανακλαστικου ροης γαλακτος. Με το που μπαινει η μικρη στο στηθος σαν να πατιεται διακοπτης και τρεχει το γαλα αποτομα. Ετσι πνιγεται και τη θηλαζω μονο ξαπλωτα. Το θεμα ειναι τι να κανω οταν βγαινουμε εξω; Φανταζεστε να ξαπλωνω στο καναπεδακι της καφετεριας; Επισης, μετη σταση αυτη δεν ειναι μειωμενη η επαφη μαμας-παιδιου;

Το αλλο προβλημα ειναι οταν θελει απλα να πιπιλησει που καταληγουμε με τη μπεμπα μες στα νευρα. Τι να κανω; Θελω να ειμαι η πιπιλα του μωρου μου και δεν μπορω.

Να πω οτι εχω δοκιμασει να ειμαι σε κλιση με μαξιλαρια στη μεση, τη μικρη να θηλαζει απο πανω, να βγαζω γαλα πριν το θηλασμο αλλα τπτ.

Οποια συμβουλη ευπροσδεκτη!

 

Δίνεις σε κάθε γευμα και τα δυο στηθη ή μονο το ενα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις σε κάθε γευμα και τα δυο στηθη ή μονο το ενα;

 

Μονο το ενα. Πολυ σπανια θα δωσω και τα δυο, αν δυσανασχετει πολυ με το ενα τοτε θα δωσω το αλλο.

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...