Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ Γ ΤΡΙΜΗΝΟ?


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

εχεις εμπειρια απο πιεση?δεν εχω ολη μερα,ανεβασα μεχρι οσο γραφω κ επεσε μετα...ουτε αγνοω το γιατρο

 

Καλησπέρα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Όπως σωστά σου είπε η @ΑΡΓΚ την πίεση στην εγκυμοσύνη την παρακολουθούμε και όταν κάτι μας ανησυχεί το αναφέρουμε στον γιατρό. Το σύνδρομο της λευκής μπλούζας (όχι φανέλας καλέ, δεν είναι ποδοσφαιριστές...:D) το έχουμε όλοι λίγο-πολύ αλλά στην εγκυμοσύνη που τον έχουμε ανάγκη όσο λίγες φορές στη ζωή μας, κάνουμε την καρδιά μας πέτρα και τον "ενοχλούμε" λίγο παραπάνω. Είναι πιθανό να σου ζητήσει να κάνεις εξέταση ούρων για να ελέγξει μήπως τυχόν έχεις λεύκωμα (πρωτεΐνη στα ούρα που χτυπάει καμπανάκι για προεκλαμψία) για να είστε σίγουροι. Το πιθανότερο είναι πως δεν έχεις τίποτα αλλά για σιγουριά συζήτησε το μαζί του. Όλα με το καλό και πάνω από όλα ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Indyla είπε:

 

Καλησπέρα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Όπως σωστά σου είπε η @ΑΡΓΚ την πίεση στην εγκυμοσύνη την παρακολουθούμε και όταν κάτι μας ανησυχεί το αναφέρουμε στον γιατρό. Το σύνδρομο της λευκής μπλούζας (όχι φανέλας καλέ, δεν είναι ποδοσφαιριστές...:D) το έχουμε όλοι λίγο-πολύ αλλά στην εγκυμοσύνη που τον έχουμε ανάγκη όσο λίγες φορές στη ζωή μας, κάνουμε την καρδιά μας πέτρα και τον "ενοχλούμε" λίγο παραπάνω. Είναι πιθανό να σου ζητήσει να κάνεις εξέταση ούρων για να ελέγξει μήπως τυχόν έχεις λεύκωμα (πρωτεΐνη στα ούρα που χτυπάει καμπανάκι για προεκλαμψία) για να είστε σίγουροι. Το πιθανότερο είναι πως δεν έχεις τίποτα αλλά για σιγουριά συζήτησε το μαζί του. Όλα με το καλό και πάνω από όλα ψυχραιμία.

Εξετασεις ουρων για πρωτεινη κανω καθε μηνα και ολα καλα δοξα το Θεο.Δυο μερες απο στεναχωρια ανεβασα λιγο και επεσε.Ο γιατρος μου δν μου ζητησε να κανω κατι..απλά ρωτησα αν και καποια αλλη κοπελα παθαινω το ιδιο με μενα οταν αγχωνεται.Δεν μπορει να μετριεμαι καθε μερα και να χω φυσιολογικη πιεση κ στο γιατρο μονο οχι,προφανως κ ειναι πιεση λογω αγχους

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Nαι, ειχα θέματα στις εγκυμοσύνες, και καθότι ο πατέρας μου ήταν υπερτασιολόγος, το είχαμε ξετινάξει το θέμα. Δεν εννοώ ότι συνειδητά λες "δεν πειράζει", προς Θεού. Απλά άλλο να γίνεται μία φορά όταν βλέπεις μόλις το γιατρό, άλλο κάθε φορά που κάτι σε στρεσάρει, γιατί όλοι οι άνθρωποι όλο και κάπως αγχώνονται, οπότε μοιραία θα συμβαίνει συχνά. 

 

Mου συμβαίνει μόνο στο γιατρό, δν μου συμβαίνει στο σπίτι. Το διευκρίνησα.το ερώτημα μου απευθύνεται σε κοπέλες που τυχόν π; θαινουν το ίδιο. Τώρα μετρήθηκα κ είχα 11/7 ωραιότατη πίεση. Δν είμαι αν ευθύνη να βάλω σε κίνδυνο τη ζωή του βρέφους η τη δική μου. Και δν νομίζω να πρέπει να πάρω χάπια επειδή... Παρόλα αυτά θα επισκευτω κ έναν καρδιολόγο όπως κάθε χρόνο γ εξετάσεις. Εσύ στη δική σ περίπτωση τι έκανες κ πόση πίεση είχες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Vespa33 είπε:

Mου συμβαίνει μόνο στο γιατρό, δν μου συμβαίνει στο σπίτι. Το διευκρίνησα.το ερώτημα μου απευθύνεται σε κοπέλες που τυχόν π; θαινουν το ίδιο. Τώρα μετρήθηκα κ είχα 11/7 ωραιότατη πίεση. Δν είμαι αν ευθύνη να βάλω σε κίνδυνο τη ζωή του βρέφους η τη δική μου. Και δν νομίζω να πρέπει να πάρω χάπια επειδή... Παρόλα αυτά θα επισκευτω κ έναν καρδιολόγο όπως κάθε χρόνο γ εξετάσεις. Εσύ στη δική σ περίπτωση τι έκανες κ πόση πίεση είχες; 

Μάλλον δε φάνηκε καλά όπως το είπες στην αρχή. Αν είναι κάτι που συμβαίνει μία φορά τη βδομάδα, προφανώς και δε θα σε βάλει κανείς σε θεραπεία. Οπότε όλα καλά :) Δεν είναι θέμα καρδιολόγου, έχει να κάνει με τον κίνδυνο προεκλαμψίας η παρακολούθηση της πίεσης στην εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μάλλον δε φάνηκε καλά όπως το είπες στην αρχή. Αν είναι κάτι που συμβαίνει μία φορά τη βδομάδα, προφανώς και δε θα σε βάλει κανείς σε θεραπεία. Οπότε όλα καλά :) Δεν είναι θέμα καρδιολόγου, έχει να κάνει με τον κίνδυνο προεκλαμψίας η παρακολούθηση της πίεσης στην εγκυμοσύνη. 

Ξέρω ποιος κίνδυνος υπάρχει, αλλά και μια καρδιολογικη εξέταση δεν βλάπτει. Φροντίζω να τα κάνω όλα μια φορά το χρόνο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...