Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε στηριζει το κεφαλι ?


Recommended Posts

Καλησπερα η μπεμπα μου ειναι 5,5 μηνων και ακομα δεν κραταει σταθερο το κεφαλι της.Το κραταει για καποια δευτερολεπτα και μετα παλι αρχιζει και κουνιεται.Εχω ανησυχησει λιγακι,ποτε θα το κρατησει?Ειναι καμια αλλη μανουλα που το μωρακι της αργησε να κρατησει το κεφαλακι σταθερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμάς το κρατάει από πολύ πολύ μικρούλι, η παιδίατρος απορούσε στην πρώτη επίσκεψη! Μήπως είναι στο παιδί?

Φυσικά όσο περνάει ο καιρός το κρατάει περισσότερο, πλέον το κρατάει μόνιμα όση ώρα κι αν τον έχουμε αγγαλιά. Αμα κουραστεί...μπατέρνει :P:p

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ομως ειναι μεγαλη δε θα επρεπε να το κραταει?Μπορω να κανω κατι για να την βοηθησω να δυναμωσει?
αυτό θα στο πεί η παιδίατρος σου, βασικά εμείς αν και όλοι μας έλεγαν προσοχή το κεφάλι του παιδιού, βάστα το κεφάλι κτλ, εμείς ναι μεν το προστατεύαμε, είχαμε την παλάμη μας κοντά, αλλά σπάνια το βαστούσαμε, ίσως γι'αυτό να δυνάμωσε? δεν ξέρω.

Πάντως κάποιες φορές που του έφευγε και κουνιόταν σπασμωδικά τότε τον σταματούσαμε, επιβλέπαμε δηλαδή διακριτικά και πάντα στην αγγαλιά μας.

Στην αρχή έκανε αυτή την μανιώδη κίνηση μπρος πίσω για θηλάσει όταν πχ ήμουν ανάσκελακαι τον είχα πάνω μου, από ημερών σήκωνε το κεφάλι πάνω κάτω να θηλάσει. Ολοι φώναζαν αλλά νομίζω μ'αυτά και μ'αυτά δυνάμωσε!

Και στον ώμο όταν τον βάζαμε δεν πολυβαστούσαμε το κεφάλι, είχαμε το χέρι σε ετοιμότητα πίσω από αυτό μη πάει και φύγει, φάγαμε και μερικές κουτουλιές και τελικά το βαστούσε μόνος...

εννοείται πως και τώρα προσέχουμε.

Εσένα το γυρίζει το κεφάλι? πχ αν της φωνάξεις ?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γυριζει το κεφαλι και προς τα πισω οταν την εχω στο ρηλαξ το γυριζει για να δει που ειμαι, οταν την εχω ανασκελα το σηκωνει απλα οταν ειναι ορθια κραταει το κεφαλι και μετα αρχιζει και τρεμοπαιζει την κουραζει ακομα προφανως και τον χανει τον ελεγχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω αν ήταν κάτι θα στο είχε πεί ο/η παιδίατρος και τσάμπα ανησυχείς! Μπρούμυτα το σηκώνει? Του κάνει τα αντίστοιχα τεστ η παιδίατρος?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι είναι ανάλογα το παιδί. Αν ηταν κάτι σίγουρα θα στο έλεγε η παιδίατρος, είναι το πρώτο που κοιτάνε κάθε φορά. Εμένα ο πρώτος το κρατούσε μόνος του από όταν γεννήθηκε, αφού απορούσαμε όλοι. (και οι γιατροί φυσικά) Ο δεύτερος το ίδιο αλλά όχι τόσο καλά όσο ο πρώτος και φαντάσου είμαστε 1 μήνα μικρότεροι σας και ακόμα όταν τον έχω όρθιο κάποιες φορές κουράζεται ή αρχίζει να νυστάζει και μπατάρει κάπως. Κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό γι αυτό η γνώμη μου είναι να μην ανησυχείς καθόλου! Σκέψου ότι όταν τις φωνάζει γυρίζει και αυτό σημαίνει ότι εχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται και να ανταποκρίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους ειμαι νεα στο φόρουμ και νεα μαμά ο γιο μου ειναι μόλις 3 μηνών και 1ας μέρας παρολου που γεννήθηκε πρόωρα μόλις μπήκα στον ένατο μήνα βγήκε το αγγελουδι μου 2270 και σπίτι το πήρα 2180 στην 7 η μέρα που τον είδε η παιδιατρος στηρίζε το κεφάλακι του οπότε συμφωνώ κ εγω ειναι ανάλογα το παιδι αλλα σίγουρα αν ηταν κάτι θα το έβλεπαν απο την αρχή με τόσες εξετάσεις που κάνουν.

O γιος μου η ζωή μου ο έρωτας μου....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...

βρε κοριτσια στιριγμα με στιριγμα παιζει ..

σιγουρα καποια μωρακια μυικα ειναι πιο δυνατα απο αλλα ,ωστοσο δεν υπαρχουν μωρα θαυματα

το κεφαλι τελεια το στιριζουν περιπου μετα τον 5 μηνα ...

ουτε η δικια μου το στιριζει τελεια διαβασε αυτο θα σε βοηθησει πιστευω ...

http://www.lovebaby.gr/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C/node/5.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα για παιδια θαυματα...αλλα ειναι στο καθε παιδακι.Και ο δικος μου στηριξε με τη μια το κεφαλακι...ποτε δεν αγχωθηκαμε γι'αυτ το θεμα...ακι γενικως ηταν πολυ δεμενο παιδακι.Ουτε και νομιζω οτι υπαρχει κατι να κανεις για να το βοηθησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι το μπρουμιτα βοηθαει στους μυς του αυχενα να δυναμωσουν αν καθεται βεβαια το παιδακι ..ο μεγαλος μου το λατρευε η μικρη μου δεν το θελει καθολου ...ειναι στο παιδι ..

Νικι μου οταν γραφω για παιδια θαυματα ..εννοω οτι πολλες κοπελες γραφουν οτι απο 1 μηνος η δυο στιριζει τελεια το κεφαλακι του αυτο δεν υφισταται νομιζω ..αλλο δεμενο παιδι οπως πολυ σωστα γραφεις κι αλλο να στιριζει να γυριζει να κανει βολτες απο δυο μηνων !!!

οχι τιποτα αλλο αλλα πολλες νεες μητερες ειναι αγχωμενες και αγχωνοται ακομα περισσοτερο με αυτα που γραφουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Το κεφάλι κανονικά το στηρίζουν γύρω στον 3ο με 4ο μήνα. Αυτός είναι ο μέσος όρος.

 

Υπάρχουν παιδιά που το στηρίζουν λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα και πάλι είναι φυσιολογικό.

 

Μεγάλες αποκλίσεις από αυτό δεν σημαίνουν υποχρεωτικά κάποιο πρόβλημα αλλά καλό είναι να γίνεται μια επίσκεψη σε παιδονευρολόγο μήπως υπάρχει πίσω από αυτό άλλη αιτία (π.χ. υπερτονία ή υποτονία).

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε ότι στηρίζει το κεφάλακι του δεν εννοούμε ότι μπορει απο ενός μηνών να το γυρίζει η να το στηρίζει απόλυτα αυτο εννοείτε απλα εχει την δύναμη να το κάνει για λίγο ειναι απόλυτα φυσιολογικό αυτο και ειναι φυσιολογικό το καθε παιδι να ειναι διαφορετικό κ να εχει την δική του ανάπτυξη.

O γιος μου η ζωή μου ο έρωτας μου....

Link to comment
Share on other sites

μην εμπιστευεστε παντα τους παιδιατρους

 

ο γιος μου ηταν υποτονικος και η πρωτη παιδιατρος κοιμοταν ορθια. αν εχετε καποια υπονοια οτι κατι δεν παει καλα, καλυτερα να απευθυνθειτε σε παιδονευρολογο. το οτι καθε παιδακι εχει τον χρονο του ειναι η γνωστη καραμελα που προσωπικα μου προσφερε μηνες καθυστερησης απο το να αντιμετωπισω το προβλημα του γιου μου εγκαιρως.

 

καλλιο γαϊδουροδενε που λενε.... καλυτερα να ανησυχησετε τζαμπα παρα να αργησετε να ασχοληθειτε.....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι την υπερτονια -υποτονια την καταλαβαινει

πρωτα ο παιδιατρος και μετα σε στελνει σε παιδονευρολογο ...

 

ετσι ειναι..αν δεν την καταλαβαινει και ο παιδιατρος ..τοτε τι να λεμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τίποτα να μην λέτε. Αν παρατηρείτε κάτι περίεργο, κάτι που δεν σας πάει καλά, καλύτερα να παίρνετε και άλλες γνώμες για να μην τραβιέστε στη συνέχεια καθυστερημένα. Κάλλιο δηλαδή γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε.

 

Οι μισοί παιδίατροι είναι μόνο για τα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οσο ξέρω εσυ το μόνο που μπορείς να κανεις για να βοηθήσεις είναι να βάζεις το μωρακι σου μπρουμυτα όσο περισσότερη ώρα μπορείς για να κάνει το "χελωνακι" και Μα δυναμώσουν οι ραχιαιοι του μυς. Ένα μωρο 2 μηνών, όπως τα δικα μου πρέπει να περνάνε 45 λεπτά την ημερα τουλάχιστον μπρουμυτα οπότε για 5,5 μηνών θα πρέπει Μα μένουν πολυ περισσότερο.

 

Πάντως στη θέση σου θα το έψαχνα λίγο για να νιώθω εγω πιο σίγουρη. Κανε για αρχη μια ερώτηση στην παιδίατρο και αν δεν σε ικανοποιήσει η απάντηση ίσως σε παιδονευρολογο που λένε και τα κορίτσια.

Κανονικα στους 6 μήνες πρέπει να αρχίσει στερεες τροφές και θα επρεπε να στηρίζει το κεφάλι του για να μπορει να φάει, έτσι δεν είναι;

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Έτσι ήταν ο γιος μου, στήριξε το κεφάλι του σχεδόν στον τέταρτο μήνα, βαριόταν γενικώς να ζοριστεί.Τώρα είναι ένα πολύ έξυπνο παιδί, δεν έχει να κάνει το πότε στήριξε το κεφάλι του με την ανάπτυξη .Η κόρη μου το στήριξε στους δύο μήνες, τα δεύτερα είναι πιο γρήγορα αναπτυξιακά από τα πρώτα.

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Είμαι πάρα πολύ αγχωμένη με κάποια θεματάκια σχετικά με την κινητική ανάπτυξη του μωρού μου. Είναι σήμερα 5,5 μηνών και παρατηρώ ότι το κεφαλάκι του δεν το έχει στηρίξει τέλεια ακόμη και έχω τρελαθεί (κάποιες φορές δεν είναι σταθερό σαν να τρεμοπαίζει). Επίσης στο καρότσι όταν κάθεται γέρνει το κεφάλι στη μία μεριά σαν να βαριέται. Γενικά είναι λίγο "τεμπελάκος" δηλ. αν τον βάλω μπρούμητα δεν κάθεται πάνω από 5 λεπτά (σηκώνει το κεφαλάκι 90ο και παρατηρεί δεξιά αριστερά τα πάντα), μετά γκρινιάζει και κλαίει. Ούτε λόγος για να γυρίσει από μπρούμητα-ανάσκελα και το αντίθετο. Επίσης δε στηρίζει το βάρος του στα πόδια σε όρθια θέση. Μόνο στο πλάι γυρίζει και αυτό όχι και πολύ συχνά. Ο παιδίατρος που το εξέτασε πριν από 15 ημέρες τον βρήκε καλά αλλά για το κεφαλάκι του μου είπε ότι είναι λίγο ανώριμο και πιστεύει ότι μέχρι τον 6ο μήνα θα το έχει στηρίξει τέλεια. Κάτι που δεν έχει συμβεί όμως μέχρι στιγμής και με έχει ανησυχήσει...όπως καταλαβαίνετε η διάθεσή μου είναι χάλια, αντί να χαρώ το μωράκι μου κάνω συνέχεια άσχημες σκέψεις... Κατά τ' άλλα ο μπεμπούλης μου (σήμερα 8,6 κιλά, ύψος 70 εκ.) στη συμπεριφορά του είναι εντάξει, δηλ πιάνει εδώ και αρκετό καιρό τα παιχνιδάκια του, απλώνει χεράκια για να πιάσει με αρκετά καλή επιτυχία, τα τραβάει και παίζει, ξεκαρδίζεται, τρώει εδώ και λίγες μέρες κρεμούλες, έχει βγάλει και 2 δοντάκια, μιλάει (στη γλώσσα του) ασταμάτητα, κουνάει ζωηρά ποδαράκια χεράκια, παρατηρεί τα πάντα γύρω του, χαίρεται υπερβολικά με οικία πρόσωπα (με τους υπολοίπους είναι αρκετά σοβαρός) κ.λπ. Σκέφτομαι να επισκεφτώ και αναπτυξιολόγο. Τρέμω στην ιδέα ότι θα ξαναέρθει ο παιδίατρος σε 15 ημέρες και θα μου πει τα ίδια και μήπως και χειρότερα... Σαν πιο έμπειρες μανούλες τι θα με συμβουλεύατε? Γνωρίζω ότι το κάθε μωράκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης αλλά για το κεφάλι οι ειδικοί δίνουν μέγιστο τους 5-6 μήνες για τέλεια σταθεροποίηση (σταθερή) κάτι το οποίο για εμάς δυστυχώς δε φαίνεται να επαληθεύεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας!

43 ημερών σημερα!!!

Χθες πήγαμε σε παιδίατρο ολα καλα αν εξαιρέσουμε μερικα μικρο πραγματα...

(Λιγο ασπρη γλωσσίτσα, λιγουλάκι πεταχτο αφαλο, λίγα σπυρακια στο κούτελο)

Πήραμε 2 κιλα σε 40 μερες! :-0

Εχω ενα θεμα ομως με το κεφαλι.

Ολη την μερα απο τις πρωτες κιόλας μερες της ζωής της σηκώνει συνεχεια και στιριζει το κεφαλι!

Πλεον το πραγμα εχει παραγίνει, για να το αφηςει κατω οταν την εχω αγκαλια πρεπει να βαλω δυναμη αλλα δεν μπορω να την πιέζω... :/

Μπορει να πάθει κατι απο αυτο;

Βεβαια της το κρατάω μην κανει καμμιά αποτομη κινηση αλλα και για να μην βάζει τόση δυναμη...

Σπανια κουτουλαει ή της πεφτει πανω μου... Αν βαριέται μαλλον!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας μανουλες 

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας,

Έχω μια κορούλα που προχθές έκλεισε τους δύο.μηνες.

Το άγχος μου αφορά το κεφαλάκι της. Όταν την κραταμε αγκαλιά στηρίζει το κεφαλάκι της αρκετή ώρα και παρατηρεί τα πάντα γύρω της μέχρι να κουραστεί αλλά έχω παρατηρήσει πως όταν την βάζουμε μπρούμυτα προτιμά να πιπιλαει το σεντόνι και να γκρινιάζει παρά να στηρίζει το κεφαλάκι της.

Το στρίβει δεξιά και αριστερά αλλά είναι σαν να βαριέται να το στηρίξει ορθιο. Κάνει προσπάθειες απλά το αφήνει πολύ γρήγορα.

Ο γιατρός μας που την έχει δει μας έχει πει ότι πάει πολύ καλά από ανάπτυξη απλά με προβληματίζει αυτό μόνο.

Εσάς δύο.μηνων στήριζαν πολύ ώρα το κεφαλάκι τους μπρούμυτα;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Heavenly είπε:

Γεια σας μανουλες 

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας,

Έχω μια κορούλα που προχθές έκλεισε τους δύο.μηνες.

Το άγχος μου αφορά το κεφαλάκι της. Όταν την κραταμε αγκαλιά στηρίζει το κεφαλάκι της αρκετή ώρα και παρατηρεί τα πάντα γύρω της μέχρι να κουραστεί αλλά έχω παρατηρήσει πως όταν την βάζουμε μπρούμυτα προτιμά να πιπιλαει το σεντόνι και να γκρινιάζει παρά να στηρίζει το κεφαλάκι της.

Το στρίβει δεξιά και αριστερά αλλά είναι σαν να βαριέται να το στηρίξει ορθιο. Κάνει προσπάθειες απλά το αφήνει πολύ γρήγορα.

Ο γιατρός μας που την έχει δει μας έχει πει ότι πάει πολύ καλά από ανάπτυξη απλά με προβληματίζει αυτό μόνο.

Εσάς δύο.μηνων στήριζαν πολύ ώρα το κεφαλάκι τους μπρούμυτα;

Σας ευχαριστώ.

 Το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο, αφου δεν ανησυχει η παιδιατρος τοτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις ουτε εσυ. Σε αυτη την ηλικια που ειναι φτανει μονο που το γυρναει δεξια αριστερα και το κραταει για λιγα δευτερολεπτα. Ειναι πολυ δυσκολο και κουραστικο να κανουν κατι περισσοτερο. Οσο μεγαλωνει, θα γυμναζονται και θα δυναμωνουν κι αλλο οι μυες της και θα καθεται περισσοτερη ωρα. Αλλα εχε υποψη σου οτι μερικα παιδια (σαν και τον μεγαλο μου) δεν τους αρεσει να αραζουν στην μπρουμυτα σταση, παρα μονο οταν θα μπορουνε να κινουνται περισσοτερο και να σερνονται (να εχουν το ελεγχο δηλαδη). Γενικως, πηγαινεις βλεποντας την μικρη. Εφ'οσον δεν θελει να κατσει και διαμαρτυρεται, μην την βαζεις περα απο λιγα δευτερολεπτα την ημερα. Οσο θα μεγαλωνει, θα καθεται περισσοτερο γιατι θα ασχολειται και με τα παιχνιδακια, δεν θα καταβαλλει τοση προσπαθεια, θα στηριζεται στους αγκωνες κλπ.

 
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Heavenly said:

Γεια σας μανουλες 

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας,

Έχω μια κορούλα που προχθές έκλεισε τους δύο.μηνες.

Το άγχος μου αφορά το κεφαλάκι της. Όταν την κραταμε αγκαλιά στηρίζει το κεφαλάκι της αρκετή ώρα και παρατηρεί τα πάντα γύρω της μέχρι να κουραστεί αλλά έχω παρατηρήσει πως όταν την βάζουμε μπρούμυτα προτιμά να πιπιλαει το σεντόνι και να γκρινιάζει παρά να στηρίζει το κεφαλάκι της.

Το στρίβει δεξιά και αριστερά αλλά είναι σαν να βαριέται να το στηρίξει ορθιο. Κάνει προσπάθειες απλά το αφήνει πολύ γρήγορα.

Ο γιατρός μας που την έχει δει μας έχει πει ότι πάει πολύ καλά από ανάπτυξη απλά με προβληματίζει αυτό μόνο.

Εσάς δύο.μηνων στήριζαν πολύ ώρα το κεφαλάκι τους μπρούμυτα;

Σας ευχαριστώ.

Είναι πολύ μικρο ακόμα κορίτσι μου και αν στο στηρίζει και τόσο μπράβο του να μημ ανυσηχεις απο τους 3 μηνες στηρίζουν καλά το κεφάλι και παλι αναλόγως τα παιδιά ποτε δεν πρεπει να συγκρινουμαι αλλά παιδιά με τα δικά μας είναι αγχωτικο όλα θα τα κανει μην ανυσηχεις

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Penny89p είπε:

Είναι πολύ μικρο ακόμα κορίτσι μου και αν στο στηρίζει και τόσο μπράβο του να μημ ανυσηχεις απο τους 3 μηνες στηρίζουν καλά το κεφάλι και παλι αναλόγως τα παιδιά ποτε δεν πρεπει να συγκρινουμαι αλλά παιδιά με τα δικά μας είναι αγχωτικο όλα θα τα κανει μην ανυσηχεις

Έχεις δίκιο σε αυτό που μου λες σε ευχαριστώ πολύ !:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...