Recommended Posts

καλησπερα, κανονισαμε να βαφτισουμε το μπεμπη 31 αυγουστου. πριν 3 χρονια στις 30 αυγουστου εχασα τη μητερα μου και την κηδεψαμε 31 αυγουστου. οταν κλεισαμε την εκκλησια δεν το σκεφτηκα γιατι στο μυαλο μου εχω παντα την ημερομηνια του θανατου της και οχι της κηδειας και μαλιστα ειπα ευτυχως που δεν πεφτουν την ιδια μερα. τωρα ομως.... δεν ξερω..... προσπαθω να το δω σαν μια θετικη συμπτωση και οχι σαν κατι αρνητικο. ευπροσδεκτες οι αποψεις σας. ευχαριστω

slHcp2.png lnj3p2.png

Διαφημίσεις

Η ζωή συνεχίζεται, και θεωρώ ότι είναι μια συνεχής εναλλαγή, όπως αυτή που περιγράφεις. Και βέβαια δεν είναι κάτι αρνητικό, άλλωστε έχουν περάσει ήδη και 3 χρόνια, εγώ θεωρώ ότι οι άνθρωποί μας που έχουν φύγει από τη ζωή μας προστατεύουν.

Με το καλό η βάπτισή σας!!!

καλησπερα, κανονισαμε να βαφτισουμε το μπεμπη 31 αυγουστου. πριν 3 χρονια στις 30 αυγουστου εχασα τη μητερα μου και την κηδεψαμε 31 αυγουστου. οταν κλεισαμε την εκκλησια δεν το σκεφτηκα γιατι στο μυαλο μου εχω παντα την ημερομηνια του θανατου της και οχι της κηδειας και μαλιστα ειπα ευτυχως που δεν πεφτουν την ιδια μερα. τωρα ομως.... δεν ξερω..... προσπαθω να το δω σαν μια θετικη συμπτωση και οχι σαν κατι αρνητικο. ευπροσδεκτες οι αποψεις σας. ευχαριστω

καλέ, τί επέτειος κηδείας και σαχλαμάρες (με όλη μου την αγάπη)σκέφτεσαι????:P:p:p

υπάρχει ο θάνατος και τα μνημόσυνα. δεν υπάρχει επέτειος κηδείας.

λυπάμαι για τη μανούλα σου αλλά η ζωή συνεχίζεται. να μην κάνεις "χαζές" συνδέσεις στο μυαλό σου. απ'όλα έχει η ζωή.

κι εγώ γέννησα το αγοράκι μου και την ίδια μέρα βρήκαν (η αστυνομία)πεθαμένη στο σπίτι της, τη γιαγιά που έμενε κάτω από το διαμέρισμά μας. ε, ξέρεις τί σκέφτηκα? μια ζωή έφυγε και μια καινούρια ήρθε. άντε, να χαίρεσαι το μωράκι σου και να μην κάνεις τέτοιες σκέψεις. και η μαμά σου το ίδιο θα ήθελε. μόνο χαρές από δω και πέρα.

μη με παρεξηγήσεις. ό,τι είπα το είπα με αγάπη και για να ελαφρύνω το κλίμα, οκ?

0qYJp3.png 

Συμφωνώ με τις προλαλήσασες.

Ως άτομο που την ημέρα της ονομαστικής μου εορτής (ακριβώς την ίδια μέρα όμως) έχουμε χάσει ανθρώπους στην οικογένεια μου, με διαφορά 4 χρόνων (απίστευτο έτσι?), σου λέω κι εγώ να την κάνεις την βάφτιση.

Αν για κάποιον οποιονδήποτε λόγο ΕΣΥ δεν νομίζεις ότι ψυχολογικά σε χαλάει τότε κάντην άλλη ημερομηνία.

Αν η ψυχολογία σου είναι οκ, τότε προχώρα ακάθεκτη:D:D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Διαφημίσεις

Η κηδείες δεν έχουν επετείους, καλή μου. Αν κάνετε μνημόσυνο, που συνήθως γίνεται στα 3 χρόνια από το θάνατο, θα το κάνετε την Κυριακή που προηγείται της ημερομηνίας του θανάτου. Από κει και πέρα, αν εσύ αισθάνεσαι κάπως, μπορείς κάλλιστα να αλλάξεις ημερομηνία, είναι νωρίς ακόμα. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Αν πέσει έστω και μία σκιά στην χαρούμενη μέρα του παιδιού σου ..... άλλαξε την ημερομηνία. Δεν είναι και τόσο τραγικό. Αν πάλι δεν σε χαλάει.... με το καλό και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

ξερω οτι δεν εχουν επετειους οι κηδειες, αλλα δεν μπορουσα να το εκφρασω καπως αλλιως. δε νομιζω να αλλαξω την ημερομηνια. αλλωστε οπως ειπε και η φιλη πιο πανω πιστευω οτι θα της αρεσε της μητερας μου

slHcp2.png lnj3p2.png

εχουν δικιο τα κοριτσια... αν εσυ νιωθεις καλα καντο εκεινη την μερα... αλλα να σε ρωτησω, γιατι κανετε την βαφτηση παρασκευη; πρωτην φορα το ακουω, χωρις παρεξιγηση ετσι;;; απλα μου εκανε εντυπωση....

το προσεξα οτι θα ειναι παρασκευη γιατι στης 30/08 η κορουλα μου θα γινει 1 χρονων και ξερω οτι ειναι πεμπτη... χιχι

με το καλο η βαφτηση σας, και να χαιρεσαι το παιδακι σου...

an1cJTKHg3D0000MTg3ZHw4MTM1NDZsaGF8SCBLQVJBTUVMVFNBIE1BUyBFSU5BSSA.gif

Διαφημίσεις

η κολλητη μου την ημερα που πεθανε ο πατερας της γεννησε το γιος της,,,,καθε χρονο ομως γιορταζει τα γενεθλια του την ιδια μερα,,,,ξερω οτι ειναι ισως ειναι δυσκολο ,,,αλλα η ζωη προχωραει και νομιζω και η μανουλα σου θα ηθελε να μη στεναχωριεσαι αλλα να χαιρεσαι εκεινες τις ημερες,,,

αλλωστε οι ανθρωποι που ''φευγουν''δε φευγουν πραγματικα,,,,μενουν παντα μεσα στη καρδια μας και ζουν εκει

με το καλο η βαφτιση σας

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

ευχαριστω, κοριτσια. να σου πω την αληθεια την ημερομηνια πηγε και την εκλεισε ο αντρας μου και υποθετω οτι δεν ειχε σαββατοκυριακο. ηθελα αυγουστο γιατι απο σεπτεμβρη ξεκιναω παλι δουλεια. παντως ετσι το βλεπω κι εγω...

slHcp2.png lnj3p2.png

Το μόνο θέμα που πρέπει να σε απασχολεί είναι πώς αισθάνονται για τη "σύμπτωση" οι εναπομείναντες συγγενείς, στην προκειμμένη περίπτωση εσύ, ο πατέρας σου και αδέρφια/παππούδες αν έχεις. Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί δεν θέλεις τη μέρα εκείνη που είναι μέρα μεγάλης χαράς για την οικογένειά σου, κάποια μέλη να είναι στεναχωρημένα. Αν νομίζεις ότι ο πατέρας σου θα συνεχίσει να είναι αρνητικός σε σημείο να μην ευχαριστηθεί τα βαφτίσια του εγγονού του, τότε νομίζω ότι θα πρέπει να το ξανασκεφτείς.

Προσωπικά θα προτιμούσα να βαφτίσω σαββατοκύριακο Σεπτέμβρη παρά Παρασκευή Αυγούστου. Από πλευρά ετοιμασιών, αν μπορείς να είσαι έτοιμη 1 βδομάδα νωρίτερα, μπορείς να είσαι έτοιμη και μία βδομάδα αργότερα, είτε δουλεύεις είτε όχι (εκτός αν το θέμα είναι ότι δουλεύεις σαββατοκύριακα). Και για τους καλεσμένους ενδεχομένως βολεύει καλύτερα το σαββατοκύριακο.

για τους καλεσμενους εχεις δικιο, αλλα τωρα δεν αλλαζει η ημερομηνια. ο πατερας μου ρωτησε παπα και του ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και ηρεμησε. παντως πιστευω οτι η μαμα μου θα ειναι μαζι μας και θα χαρει πολυ...

slHcp2.png lnj3p2.png

Διαφημίσεις

Η μαμά σου θα είναι μαζί σας όποτε και να κάνετε τη βάφτιση. Αφού ο μπαμπάς σου είναι ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Με το καλό!

Η ψυχή της μαμάς σου όχι απλώς θα είναι μαζί σας, αλλά θα λάμπει από χαρά! Με το καλό.

it's never too late to start all over again

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!