Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΜΕΤΕΩΡΙΣΜΟΣ ΚΟΙΛΙΑΣ - ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΕΝΤΕΡΑ

Recommended Posts

Γεια σας ,

Πριν απο 6 μηνες γεννησα την κορουλα μου με καισσαρικη.Στις 40 η κοιλια μου ηταν επιπεδη και ειχα χασει σχεδον ολα τα 16 κοιλα που εβαλα στην εγκυμοσηνη μου.Πριν 3 μηνες ξεκινησε ενα φουσκωμα στην κοιλια λες και ειμαι 6 μηνων εγκυος!!! Πηγα σε 3 διαφορετικους γιατρους και μου εδωσαν προβιοτικα και αλλα πολλα αλλα...τιποτα.!! Χτες πηγα για αναλυσεις οι οποιες στοιχισαν 240 Ευρω!! Μηπως εχει τυχει σε καποια κατι παρομοιο? Τοσο φουσκωμα??? Ειμαι 50 κιλα και η κοιλια μου σαν μπαλονι!!! 6 μηνων!!!Σας παρακαλω αν ξερετε κατι που μπορει να βοηθησει πεστε μου!!! Ο τελευταιος γιατρος μου ειπε οτι φταιει το αγχος.

Ευχαριστω :-P

Διαφημίσεις

Νεα μανουλα ,ετσι ακριβως και μια φιλη μου,η οποιαομως δεν εχει παιδακια..Αδυνατη πολυ με επιπεδη κοιλια αλλα οταν φουσκωνει γινεται σαν να ειναι 6 μηνων .....Εχει κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο εξετασεις μεχρι και μανγητικη τπτ πμως .Ολα καθαρα.Πηρε καποια χαπια αλλα τπτ.Κι ο γιατρος της εκει κατεληξε.Απο αγχος.Θα παρακολουθω το θεμα...

QJZup3.png

bxuCp3.png

Το είχα κι εγώ ώς ένα βαθμό. Είχα προσέξει πως αν απέφευγα τους πολλούς υδατάνθρακες δεν μου συνέβαινε. Το 2010 μου έτυχε μια ρήξη σκωληκοειδίτιδας και με ανοίξαν με κάθετη τομή στην κοιλιά γιατί είχε προκληθεί και μια μικρή οπή στο έντερο (ευτυχώς έζησα και το ξεπέρασα χωρίς παρατράγουδα). Από τότε πρήζομαι ακόμα περισσότερο. Είχα παραπονεθεί στον τότε χειρουργό κι εκείνος μου είχε συστήσει να κάνω μια κολονοσκόπηση την οποία δεν την έχω κάνει ακόμα.

Έχω προσέξει ότι σε περιόδους δίαιτας δεν μου πολυσυμβαίνει. Επίσης έχω προσέξει ότι ορισμένα φαγητά με πειράζουν, κάτι σαν αλλεργία, και φουσκώνω σαν το μπαλόνι. Ορισμένα από αυτά είναι το αυγό και το πεπόνι σε πολύ μεγάλο βαθμό, και τα βερύκοκα λιγότερο (αν φάω πάνω από 1).

Δες λοιπόν μήπως έχεις κι εσύ τροφική δυσανεξία σε κάποιο φαγητό.

it's never too late to start all over again

αγαπητή νεά μανούλα αν δεν έχεις επιπρόσθετα προβλήματα με το έντερο (δυσκοιλιότητα ή σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου κ.λ.π.) τότε είναι απο το άγχος...οπότε πρέπει να καταπολεμήσεις το ρημάδι να ησυχάσεις!!!!

Εγώ παρατήρησα οτι με την εγκυμοσύνη κάποιες τροφές που μ'ενοχλούσαν πριν (λίγο φούσκωμα κ.λ.π.) εκατονταπλασιάστηκαν κι ενδεχομένως μου είπε ο γιατρός και να μείνουν :evil::evil::evil: προς μεγάλη μου λύπη...ελπίζω όχι και να "φτιάξει"

Υπομονή γλυκιά μου!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Χωρίς να είμαι ειδική μήπως πρέπει να ερευνήσεις αν έχεις κάποια δυσανεξία ή αλλεργία ή κοιλιοκάκι που πολλοί το έχουν και δεν το γνωρίζουν. Μήπως βρεις έτσι κάποια άκρη...

Διαφημίσεις

συγχαρητηρια στην μανουλα που γνωριζει για την κοιλιοκακη..πραγματικα πολυ ενημερωμενη..οσο για το θεμα μας με προβληματιζει το γεγονος οτι συνεβει μετα την εγκυμοσυνη δηλ πριν δεν ειχες τετοιο θεμα...

αγχωνεσαι με το μωρο?

Μπορεις να πας σε εναν γαστρεντερολογο να σε δει για να σου πει αν ειναι κατι σοβαρο η απλα απο το αγχος.Εγω εχω το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και εχω γυρισει αρκετους γιατρους εχω κανει εξετασεις αλλα τα ιδια...Κανουν δουλεια για λιγο αλλα μετα παλι το ιδιο.Οποτε αγχονομαι με πιανει,οταν τρωω τα φαγητα που με πειραζουν το ιδιο.Απο την εμπυρια μου και αλλων γνωστων μου εχω πιστει οτι με φαρμακα δεν περναει αυτο.Μονο αποφευγοντας το αγχος και λιγο προσοχη στην διατροφη

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Μετα την γεννηση του δευτερου παιδιου μου επαθα αυτο που επαθες και εσυ .... ενω δεν ειχα παρει πολλα κιλα ξαφνικα μου μενει λιγη κοιλιτσα η οποια ντουπανιαζοταν ιδιαιτερα μετα την τουαλετα! Πηγα πριν μια εβδομαδα στον γαστρεντολογο αφου εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεις και υπερηχο μου ειπε οτι μοιαζει με σπαστικη κολλιτιδα και ας μην εχω ολα τα συμπτωματα. Σιγουρα υπαρχει ομως ενα πολυ ευερεθιστο εντερο . Εχω ξεκινησει εδω και μια εβδομαδα το BUTIN KAI TO RIFACOL. Αυτα ειχα να πω και εγω η φουσκωμενη....

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερων σας !!!!

Εχω παει σε 4 γαστρεντερολογους.Σημερα βγηκαν και οι αναλυσεις μου και για κοιλιοκακη.Δεν εχω τιποτα απολυτως.Οποταν ....φταιει το αγχος!!! Δεν αχωνομαι με το μωρακι μου...αλλοι με βασανιζουν ;)...Λοιπον , αν οποιοσδηποτε ξερει κανενα γιατροσοφι η κατι τελοςπαντων που μπορει να βοηθησει...ειμαι ανοιχτη σε συμβουλες! Οσο για την καισσαρικη μου , ειναι ακρως επιτιχιμενη!!!

χχχχ