Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμοληψία - σας ζήτησαν να βγείτε απο το δωμάτιο?


Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?  

849

  1. 1. Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?

    • ναι απαίτησαν ακράδαντα να φύγω απο το δωμάτιο
      460
    • ναι μου ζήτησαν ευγενικά αλλά όχι κατηγορηματικά να φύγω απο το δωμάτιο
      166
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω
      66
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω και μου έδειξαν τι να κάνω και πως να του συμπαρασταθώ
      127


Recommended Posts

σε αυτούς που σου λένε ότι είναι πολιτική της κλινικής, εργαστηρίου, νοσοκομείου, θα ζητάς να δεις τον υπεύθυνο ή το δικηγόρο τους να σου το δώσει σε νόμο αυτό που λένε. επειδή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν συνεχίσουν τους λες ότι έχεις μιλήσει με το δικηγόρο σου και αν επιμείνουν ότι θα πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας για έγκληση. κοινώς μήνυση, αλλά άλλο μήνυση, άλλο έγκληση. διαφέρει στο πρόσωπο... δικηγορίστικες λεπτομέρειες.

το πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου και ότι θα τους κάνεις μήνυση.θα φάνε φρίκη!

πας στον εισαγγελέα, εξιστορείς τα καθέκαστα, έρχεται κι ένας δικός σου που ήταν παρών, ή που ξέρει το ζήτημα έστω από εσένα και καταθέτει τα ίδια. τους χορεύει ο εισαγγελέας. για τα παιδιά υπάρχει ευαισθησία.

ό,τι στοιχεία δεν σου δίνουν ατυοβούλως θα σου τα δώσουν με διαταγή εισαγγελέα.

 

Aλλη μια ερώτηση (λίγο χαζή αλλά δεν έχω ιδέα απο τέτοια)

 

Τον εισαγγελέα που τον βρίσκεις?

Eχουν ιδιωτικά γραφεία ή είναι του δημοσίου?

 

Γιατί εαν ειναι να παω μέσω δημοσίου

και να περάσει κανένας μήνα με την γραφειοκρατία της Ελλάδας σώθηκα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 397
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πίστεψέ με δεν θα χρειαστεί να πας, αν τους το πεις.δικηγόρος είμαι και ξέρω.

 

στα δικαστήρια είναι. δημόσιοι λειτουργοί. υπάρχει πάντα ένας όλο το 24ωρο.

 

 

Έυχομαι να μην χρειαστεί!!!!!!!

000203F6.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εχω ξαναπαντησει αλλα επειδη πηγαμε και σημερα με τον μεγαλο...

Τον κραταγα αγκαλια και ειχε ερθει εκτος απο την αιμοληπτρια αλλη μια κοπελα και του κραταγε το χερι. Ειχαμε βαλει emla πριον φυγουμε και δεν εκλαψε καθολου! Μονο σουφρωσε τα χιλακια του και μετα ηθελε να κραταω το χερακι του για πανω απο μιση ωρα.. Ειχαμε και ενα καινουργιο παιχνιδακι για να ασχολουμαστε...

Η εξεταση εγινε στα εξωτερικα ιατρια νοσοκομιου στο Βελγιο..

 

Α! ομως να αναφερω οτι ως νεογεννητα που εκαναν εξετασεις μου ειπαν οτι τα πανε στο θαλαμο νεογνων και δεν επιτρεπονται μαμαδες (που δεν εχουν μωρα στη θερμοκοιτιδα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχουν γινει 3 αιμαοληψιες στο παιδι μου..

 

στην 1η και τη 2η, δεν μου ζητησε κανεις να φυγω... ημουν εκει και το παρηγορουσα... δε κρατησε πολυ αλλωστε, δεν το ειχαν ταλαιπωρησει..

 

σημερα, στο παιδων πεντελης, η νοσοκομα ηταν αγαρμπη, το ποναγε πριν ακομα βαλει την βελονα, ειπε στο παιδι να κανει μπουνια το χερακι του, κι επειδη εκεινο δεν καταλαβε (ειναι 22 μηνων) το μαλωσε...

 

το παιδι σπαραζε, αυτη το 'ΚΕΝΤΑΓΕ' προσπαθωντας να παρει αιμα, δεν τα καταφερνε, εμπηζε και ξαναμπηζε τη βελονα, της λεγαμε να σταματησει, μας ειρωνευοταν και ηταν επιθετικη, ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ..

το οποιο ασφαλως δεν εγινε, δεν υπηρχε περιπτωση......

 

και οταν ο αντρας μου εκανε φασαρια και σηκωσαμε το παιδι για να φυγουμε (το οποιο ηταν σε ημιλυποθυμη κατασταση) τοτε μπηκε στο δωματιο μια αλλη νοσοκομα, μας ειπε 'θα το κανω εγω, δεν θα την πονεσω' οντως... σε 5 δευτερολεπτα ειχε τελειωσει..

 

 

μετανιωσα που δεν το εκανα θεμα στον διευθυντη του νοσοκομειου.... το μονο ποου ηθελα,ηταν να παρω τοο μωρο μου και να φυγω απο κει μεσα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

->Στο μαιευτήριο κάνουν κάποιες εξετάσεις αίματος που τις στέλνουν και στο Παίδων...Περίπου 10 μέρες μετά μου ήρθε ένα χαρτί από το Παίδων ότι το δείγμα δεν ήταν σωστό και έπρεπε να του ξαναπάρω δείγμα...Ήρθε ο παιδίατρος στο σπίτι...του τρύπησε τη φτερνούλα και του πήρε δείγμα πάνω σε ένα χαρτονάκι που μου είχαν στείλει...Αλλά ήμαστε μπροστά και κρατούσαμε το μωράκι...

->Από την άλλη στο μαιευτήριο είχαμε πληρώσει και το πρόσθετο πακέτο εξετάσεων του μωρού...όμως επειδή ήταν μέρες αδειών (Πάσχα) το τεστ ακοής δεν έγινε...Έτσι πήγαμε το μωρό εμείς κάποιες μέρες μετά....Εκεί δεν μας επέτρεψαν να είμαστε μέσα...Και για να πω την αμαρτία μου...πιστεύω ότι δεν του έκαναν τίποτα και γι' αυτό δεν μας άφησαν...Γιατί η χρέωση γι' αυτη την εξέταση ήταν 45?...

1xo6p3.pngC6G9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο γιός μου 1 έτους έκανε επέμβαση κρυψορχίας στο Καραμανδάνειο Πατρών, στις προεγχειρητικές εξετάσεις όπου έγινε αιμοληψία, ήμουν μαζί του και μάλιστα τον κρατουσα αγκαλιά (με καθοδήγηση των γιατρών).

Link to comment
Share on other sites

Πόσο λάθος κάνεις. Μελέτες έχουν δείξει το αντίθετο. Καθώς και η εμπερία πάμπολων μανάδων. Αυτή η νοοτροπία που υποστηρίζει η εμπειρία σου πρέπει κάποτε να ξεριζωθεί από την χώρα μας.

 

Στην Ευρώπη είναι αδιανόητη η λήψη αίματος βρεφών χωρίς την παρουσία του γονέα και εμείς εδώ το συζητάμε ακόμη! :?

Η εμπειρια που καταθετω Jen προερχεται απο την Ευρωπη.Βεβαια εκει οι γονεις αντιμετωπιζουν τα παιδια τους πολυ διαφορετικα τους μιλουν ηρεμα και απλα σαν να ειναι ενηλικες,και ειναι εκπληκτικο με ποση ανεση καθονται και τα περισσοτερα σηκωνουν μονα το μανικακι τους.ετυχα σε εξεταση καθηγητη παιδιατρικης σε ενα επταχρονο κοριτσι με λευχαιμια.Το εξετασε μονο του(οι γονεις δεν ζητησαν καν να μπουν)κι αφου της εξηγησε με απλα λογια τι εχει και τι πρεπει να γινει απο εδω και περα στην συνεχεια καλεσε τους γονεις και τους ενημερωσε.Μαλιστα το κοριτσακι παρενεβει αρκετες φορες εξηγωντας διαφορα στους γονεις.Αυτο, για μενα παντα, σημαινει σεβασμος στην προσωπικοτητα του παιδιου.Οταν οι γονεις αντιμετωπιζουν το παιδακι παντα σαν ενα μωρο που δεν μπορει να συνεργαστει και να κατανοησει,τοτε θα νοιωθει εγκαταλειψη ειτε προκειται για μια απλη αιμοληψια ειτε για οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

πίστεψέ με δεν θα χρειαστεί να πας, αν τους το πεις.δικηγόρος είμαι και ξέρω.

 

στα δικαστήρια είναι. δημόσιοι λειτουργοί. υπάρχει πάντα ένας όλο το 24ωρο.

Καλη μου Sevoula δεν ειναι ετσι.Η αιμοληψια είναι καθαρά ιατρική πράξη και σε ερώτηση που κατέθεσε η ΕΝ.ΤΕ.ΠΑ. η νομική υπηρεσία του Ιατρικού συλλόγου απάντησε ότι τυχόν διενέργεια αιμοληψίας από μη ιατρούς, ακόμη και παρασκευαστές, μπορεί να στοιχειοθετεί αδίκημα του ποινικού κώδικα περί αντιποιήσεως του ιατρικού επαγγέλματος.Οποτε νοσηλευτες,παρασκευαστες και δεν ξερω ποιοι αλλοι διενεργουν αιμοληψιες μπορουν να αρνηθουν να την κανουν.Καλυπτονται 100%απο τον νομο.Οσον αφορα στους ιατρους,αφ ενος μεν ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας,που φανταζεστε σε μια εφημερεια ποοοοσες ωρες θα επρεπε να περιμενετε μεχρι να βρεθει,αν βρεθει καποιος να παρει αιμα,αφ ετερου μπορει να ζητησει να κληθει εξειδικευμενος σε παιδια βιοπαθολογος οποτε θα σας στειλει στο παιδων.Γνωριζω ηδη ενα περιστατικο οπου το προσωπικο ιδιωτικου μαιευτηριου δικαιωθηκε.Η εμπειρια μου παντως δειχνει οτι τα περισσοτερα παιδια ειναι πιο συνεργασιμα και πολυ λιγοτερο χειριστικα οταν δεν ειναι οι γονεις μπροστα,ενω τα βρεφη στα χερια εξειδικευμενου προσωπικου δεν καταλαβαινουν τιποτα.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Sevoula δεν ειναι ετσι.Η αιμοληψια είναι καθαρά ιατρική πράξη και σε ερώτηση που κατέθεσε η ΕΝ.ΤΕ.ΠΑ. η νομική υπηρεσία του Ιατρικού συλλόγου απάντησε ότι τυχόν διενέργεια αιμοληψίας από μη ιατρούς, ακόμη και παρασκευαστές, μπορεί να στοιχειοθετεί αδίκημα του ποινικού κώδικα περί αντιποιήσεως του ιατρικού επαγγέλματος.Οποτε νοσηλευτες,παρασκευαστες και δεν ξερω ποιοι αλλοι διενεργουν αιμοληψιες μπορουν να αρνηθουν να την κανουν.Καλυπτονται 100%απο τον νομο.Οσον αφορα στους ιατρους,αφ ενος μεν ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας,που φανταζεστε σε μια εφημερεια ποοοοσες ωρες θα επρεπε να περιμενετε μεχρι να βρεθει,αν βρεθει καποιος να παρει αιμα,αφ ετερου μπορει να ζητησει να κληθει εξειδικευμενος σε παιδια βιοπαθολογος οποτε θα σας στειλει στο παιδων.Γνωριζω ηδη ενα περιστατικο οπου το προσωπικο ιδιωτικου μαιευτηριου δικαιωθηκε.Η εμπειρια μου παντως δειχνει οτι τα περισσοτερα παιδια ειναι πιο συνεργασιμα και πολυ λιγοτερο χειριστικα οταν δεν ειναι οι γονεις μπροστα,ενω τα βρεφη στα χερια εξειδικευμενου προσωπικου δεν καταλαβαινουν τιποτα.:P

 

Πόσο λάθος κάνεις. Μελέτες έχουν δείξει το αντίθετο. Καθώς και η εμπερία πάμπολων μανάδων. Αυτή η νοοτροπία που υποστηρίζει η εμπειρία σου πρέπει κάποτε να ξεριζωθεί από την χώρα μας.

 

Στην Ευρώπη είναι αδιανόητη η λήψη αίματος βρεφών χωρίς την παρουσία του γονέα και εμείς εδώ το συζητάμε ακόμη! :?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η εμπειρια που καταθετω Jen προερχεται απο την Ευρωπη.Βεβαια εκει οι γονεις αντιμετωπιζουν τα παιδια τους πολυ διαφορετικα τους μιλουν ηρεμα και απλα σαν να ειναι ενηλικες,και ειναι εκπληκτικο με ποση ανεση καθονται και τα περισσοτερα σηκωνουν μονα το μανικακι τους.ετυχα σε εξεταση καθηγητη παιδιατρικης σε ενα επταχρονο κοριτσι με λευχαιμια.Το εξετασε μονο του(οι γονεις δεν ζητησαν καν να μπουν)κι αφου της εξηγησε με απλα λογια τι εχει και τι πρεπει να γινει απο εδω και περα στην συνεχεια καλεσε τους γονεις και τους ενημερωσε.Μαλιστα το κοριτσακι παρενεβει αρκετες φορες εξηγωντας διαφορα στους γονεις.Αυτο, για μενα παντα, σημαινει σεβασμος στην προσωπικοτητα του παιδιου.Οταν οι γονεις αντιμετωπιζουν το παιδακι παντα σαν ενα μωρο που δεν μπορει να συνεργαστει και να κατανοησει,τοτε θα νοιωθει εγκαταλειψη ειτε προκειται για μια απλη αιμοληψια ειτε για οτιδηποτε αλλο.

 

Γιατί δηλαδή θεωρείς ότι στην Ελλάδα δεν τους μιλάμε έτσι?

 

Μιλάω σαν να είναι ενήλικας το μωράκι μου από πολύ μικρό και όταν το προετοιμάζω για κάτι με καταλαβαίνει εδώ και πολλούς μήνες.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Να σας πω κι εγω την εμεπειρια μου!35 ημερων η 13μηνων τωρα κορουλα μου νοσηλευτηκε με αιμοραγικες κενωσεις (κοινως αιμα στα κακα) στο παιδων.Δεν ημουν μεσα σε καμια αιμοληψια.Δεν ξερω γιατι το κανουν πραγματικα.Δε μπορω να πω οτι με πειραξε τοσο ωστε να το κανω θεμα.Την ακουγα να κλαιει αλλα ξερω οτι δεν ηταν κατι που γινοταν για το κακο της, και μεσα να ημουν δεν ξερω αν θα μπορουσα να τη σταματησω.Βρεφος ηταν, ουτε της εκαναν κατι κακο σιγουρα.Της επαιρναν αιμα καθε μερα για 4 μερες...Σιγουρα θα ηταν καλο να ειναι ο γονιος μεσα,εξαλλου το δικαιουται.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι στις αιμοληψιες με βγαζουν εξω και στα εμβολια που κανουμε καθε μηνα ακομα στον παιδιατρο ειμαι μεσα????

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Sevoula δεν ειναι ετσι.Η αιμοληψια είναι καθαρά ιατρική πράξη και σε ερώτηση που κατέθεσε η ΕΝ.ΤΕ.ΠΑ. η νομική υπηρεσία του Ιατρικού συλλόγου απάντησε ότι τυχόν διενέργεια αιμοληψίας από μη ιατρούς, ακόμη και παρασκευαστές, μπορεί να στοιχειοθετεί αδίκημα του ποινικού κώδικα περί αντιποιήσεως του ιατρικού επαγγέλματος.Οποτε νοσηλευτες,παρασκευαστες και δεν ξερω ποιοι αλλοι διενεργουν αιμοληψιες μπορουν να αρνηθουν να την κανουν.Καλυπτονται 100%απο τον νομο.Οσον αφορα στους ιατρους,αφ ενος μεν ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας,που φανταζεστε σε μια εφημερεια ποοοοσες ωρες θα επρεπε να περιμενετε μεχρι να βρεθει,αν βρεθει καποιος να παρει αιμα,αφ ετερου μπορει να ζητησει να κληθει εξειδικευμενος σε παιδια βιοπαθολογος οποτε θα σας στειλει στο παιδων.Γνωριζω ηδη ενα περιστατικο οπου το προσωπικο ιδιωτικου μαιευτηριου δικαιωθηκε.Η εμπειρια μου παντως δειχνει οτι τα περισσοτερα παιδια ειναι πιο συνεργασιμα και πολυ λιγοτερο χειριστικα οταν δεν ειναι οι γονεις μπροστα,ενω τα βρεφη στα χερια εξειδικευμενου προσωπικου δεν καταλαβαινουν τιποτα.:P

αυτά που γράφεις είναι αντιφατικά μεταξύ τους. ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα. αν θες μου εξηγείς σε παρακαλώ τί κατάλαβες εσύ ως παράνομο και τί ως σύννομο;

γιατί εγώ αυτό που είπα και παραπάνω είναι ότι το να απαιτήσει κάποιος γιατρός-ιατρικό επάγγελμα οπωσδήποτε, να φύγω ως γονιός από το παιδί μου την ώρα της αιμοληψίας είναι παράνομο και επιμένω.

σε τί δικαιώθηκε και τί είχε κάνει αυτός από την ιδιωτική κλινική; δεν μας είπες όλο το ιστορικό να καταλάβουμε.

φιλικά

Σεβαστή

Link to comment
Share on other sites

Απο μια γρήγορη ματιά που διάβασα πιο πάνω να σας πώ και εγώ αυτό που απάντησε η μικροβιολόγος όταν πήγα τον μικρό (4μηνών) για να του πάρουν αίμα. Μου είπε ότι καλύτερα να μην είσαι μπροστά γιατί αγχώνεις την γιατρό και είναι πολύ επικίνδυνο σε τόσο μωρά να παίρνεις αίμα. Ισως για αυτό και να μην θέλουν την παρουσία των γονέων. Το δέχτηκα γιατί ήξερα την γιατρό και τέλος πάντων υπήρχε μια εμπιστοσύνη.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα ετσι μου ειπαν στο νοσοκομειο ...αλλα αν ο γιατρος ανγχωνεται που ειναι μεσα η μαμα ε τοτε λυπαμαι αλλα δε μου κανει για γιατρος....τι θα πει ανγχωνεται? η μαμα οταν παιρνουν το αιμα ουτε ουρλιαζει ουτε επεμβαινει...το μονο που κανει ειναι να κραταει το μωρακι της και να το ηρεμει...αυτο ειναι καθαρη δικαιολογια...

Link to comment
Share on other sites

θα ζητησω να προσυπογραψει το κειμενο η ΕΨΥΠΕ έτσι ώστε να εχει επιστημονικό υποβαθρο και τότε ναι θα παμε το αίτημα στο υπουργείο. (εννοείται). αν χρειαστεί θα μαζεψουμε και για αυτο υπογραφές.

(ακομα δεν ξεκινησαμε την συλλογη υπογραφων γιατην κακοποιηση γιατι θελουμε πρωτα να προσυπογράψουν και τα άλλα κειμενα και αλλοι φορείς για να γίνει συλλογικά οχι μονο μεμωνομενα )

 

Έχει γίνει κάτι σχετικό με υπογραφές ?

Προσωπικά είχα στείλει παλαιότερα ερώτημα στο υπουργείο για το αν σκοπεύουν να διευκρινήσουν σε κάποια εγκύκλιο / ΚΥΑ τα δικαιώματα των παιδιών ασθενών (μέσα στα οποία θα συμπεριλαμβάνεται το δικαίωμα εκπροσωπησης / παρουσίας των γονέων) αλλά απάντηση δεν πήρα.

 

Εμένα μου είπε νοσοκόμα σε νοσοκομείο Θεσσαλονίκης μετά από την επιμονή μου να είμαι παρούσα "Εντάξει μείνε, αλλά να μην μας τριχομαλήσεις αν δεν τα καταφέρουμε από την πρώτη". Επίσσης άλλη νοσοκόμα είπε μπροστά μου και μπροστά σε γιατρούς νοσοκομείου στην 3 χρονη κόρη μου "Είσαι κακό κορίτσι γιαυτό σε τρυπάμε"!

Link to comment
Share on other sites

.Η εμπειρια μου παντως δειχνει οτι τα περισσοτερα παιδια ειναι πιο συνεργασιμα και πολυ λιγοτερο χειριστικα οταν δεν ειναι οι γονεις μπροστα,ενω τα βρεφη στα χερια εξειδικευμενου προσωπικου δεν καταλαβαινουν τιποτα.:P

 

Η δική μου εμπειρία είναι ότι τα παιδιά τρομοκρατούνται όταν οι γονείς τους δεν είναι μαζί τους και συνεπώς μπορούν να χαρακτηριστούν "ως συνεργάσιμα". Επίσης μου φαίνεται κάπως βαρύ να χαρακτηρίζουμε τα παιδάκια "χειριστικά" επείδη βρίσκουν τρόπους να εκφράσουν την αγωνία τους, την ανησυχία τους, τον φόβο και τον πόνο τους. Φυσικά θα τον εκφράσουν όταν είναι οι γονείς τους μπροστά και όχι στους ξένους που δεν εμπιστεύονται.

Η δικαιολογία αυτή ότι τα παιδιά είναι πιο συνεργάσιμα όταν δεν είναι οι γονείς μπροστά χρησιμοποιείται κυρίως για διευκόλυνση του προσωπικού το προτιμά να μην δέχεται κριτική.

Εμένα η κόρη μου από 21/2 χρονών (τώρα 4) πηγαίνει μαζί μου σε ιδιωτικό κέντρο για αιμοληψίες, κάθεται στην αγκαλιά μου και της παίρνουν αίμα χωρίς κλαματα, μόνο στο τέλος αναστενάζει. Μία φορά που τις πήραν αίμα στο νοσοκομείο χωρίς να είμαι δίπλα της ακουστήκαν τα κλάματα της σε όλη το νοσοκομείο. Άλλες δύο φορές σε νοσοκομείο πάλι έκλαψε πάρα πολύ γιατι εκεί επιμένουν να την ξαπλώνουν και να της κρατάνε τα χέρια οι νοσοκόμες κάτω (κάτι σαν βασανιστήρια δηλαδή) και την φοβίζει πολύ.

Δηλάδή η προσωπική μου εμπειρία σαν μάνα που έχω πονέσει για το παιδί μου και που έχω δει και τις δύο όψεις του νομίσματος λέει ότι όταν το προσωπικό ξέρει πως να συμπεριφερθεί στο παιδί και το σέβεται αυτό και τα συναισθήματα του τότε το παιδί υποφέρει πολύ λιγότερο και όπως σας αρέσει να λέτε μπορεί και να "συνεργάζεται" καλύτερα.

Το θέμα δεν είναι αν τα παιδιά "συνεργάζονται"

Το θέμα είναι τι μπορούμε να γίνει ώστε τα παιδιά να πονέσουν (και εννοώ προτίστως ψυχικά) λιγότερο και πως μπορούν να διασφαλιστούν τα δικαιώματα τους, όπως το δικαίωμα της αντιπροσώπευσης τους από τους γονιούς τους κατά την διάρκεια της ιατρικής πράξης.

Ξέρεται ότι ένας ενήλικας έχει δικαίωμα να αρνηθεί μια ιατρική πράξη αν θέλει (επείδη για παράδειγμα του προκαλεί πολύ πόνο) ?

Ξέρεται ότι αυτός που δεν είναι σε θέση να εκπροσωπεύσει τον εαυτό του μπορεί να εχει μαζί του τον εκπρόσωπο του ο οποίος μπορεί να το κάνει στην θέση του?

Συνεπώς και σύμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσία τα παιδιά έχουν δικαίωμα να έχουν τους γονείς τους δίπλα τους και στις εξετάσεις και στις ιατρικές πράξεις. Ελπίζω ότι κάποτε αυτό θα επαναδιατυπωθεί ειδικά για τα παιδιά έτσι ώστε να το αποδεκτούν όσοι δεν το δέχονται τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία είναι ότι τα παιδιά τρομοκρατούνται όταν οι γονείς τους δεν είναι μαζί τους και συνεπώς μπορούν να χαρακτηριστούν "ως συνεργάσιμα". Επίσης μου φαίνεται κάπως βαρύ να χαρακτηρίζουμε τα παιδάκια "χειριστικά" επείδη βρίσκουν τρόπους να εκφράσουν την αγωνία τους, την ανησυχία τους, τον φόβο και τον πόνο τους. Φυσικά θα τον εκφράσουν όταν είναι οι γονείς τους μπροστά και όχι στους ξένους που δεν εμπιστεύονται.

Η δικαιολογία αυτή ότι τα παιδιά είναι πιο συνεργάσιμα όταν δεν είναι οι γονείς μπροστά χρησιμοποιείται κυρίως για διευκόλυνση του προσωπικού το προτιμά να μην δέχεται κριτική.

Εμένα η κόρη μου από 21/2 χρονών (τώρα 4) πηγαίνει μαζί μου σε ιδιωτικό κέντρο για αιμοληψίες, κάθεται στην αγκαλιά μου και της παίρνουν αίμα χωρίς κλαματα, μόνο στο τέλος αναστενάζει. Μία φορά που τις πήραν αίμα στο νοσοκομείο χωρίς να είμαι δίπλα της ακουστήκαν τα κλάματα της σε όλη το νοσοκομείο. Άλλες δύο φορές σε νοσοκομείο πάλι έκλαψε πάρα πολύ γιατι εκεί επιμένουν να την ξαπλώνουν και να της κρατάνε τα χέρια οι νοσοκόμες κάτω (κάτι σαν βασανιστήρια δηλαδή) και την φοβίζει πολύ.

Δηλάδή η προσωπική μου εμπειρία σαν μάνα που έχω πονέσει για το παιδί μου και που έχω δει και τις δύο όψεις του νομίσματος λέει ότι όταν το προσωπικό ξέρει πως να συμπεριφερθεί στο παιδί και το σέβεται αυτό και τα συναισθήματα του τότε το παιδί υποφέρει πολύ λιγότερο και όπως σας αρέσει να λέτε μπορεί και να "συνεργάζεται" καλύτερα.

Το θέμα δεν είναι αν τα παιδιά "συνεργάζονται"

Το θέμα είναι τι μπορούμε να γίνει ώστε τα παιδιά να πονέσουν (και εννοώ προτίστως ψυχικά) λιγότερο και πως μπορούν να διασφαλιστούν τα δικαιώματα τους, όπως το δικαίωμα της αντιπροσώπευσης τους από τους γονιούς τους κατά την διάρκεια της ιατρικής πράξης.

Ξέρεται ότι ένας ενήλικας έχει δικαίωμα να αρνηθεί μια ιατρική πράξη αν θέλει (επείδη για παράδειγμα του προκαλεί πολύ πόνο) ?

Ξέρεται ότι αυτός που δεν είναι σε θέση να εκπροσωπεύσει τον εαυτό του μπορεί να εχει μαζί του τον εκπρόσωπο του ο οποίος μπορεί να το κάνει στην θέση του?

Συνεπώς και σύμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσία τα παιδιά έχουν δικαίωμα να έχουν τους γονείς τους δίπλα τους και στις εξετάσεις και στις ιατρικές πράξεις. Ελπίζω ότι κάποτε αυτό θα επαναδιατυπωθεί ειδικά για τα παιδιά έτσι ώστε να το αποδεκτούν όσοι δεν το δέχονται τώρα.

 

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!

 

Αλλά δεν φτάνει μόνο να ελπίζουμε!

Τι μπορούμε άραγε να κάνουμε για να αλλάξει αυτό μια ώρα συντομότερα?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτά που γράφεις είναι αντιφατικά μεταξύ τους. ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα. αν θες μου εξηγείς σε παρακαλώ τί κατάλαβες εσύ ως παράνομο και τί ως σύννομο;

γιατί εγώ αυτό που είπα και παραπάνω είναι ότι το να απαιτήσει κάποιος γιατρός-ιατρικό επάγγελμα οπωσδήποτε, να φύγω ως γονιός από το παιδί μου την ώρα της αιμοληψίας είναι παράνομο και επιμένω.

σε τί δικαιώθηκε και τί είχε κάνει αυτός από την ιδιωτική κλινική; δεν μας είπες όλο το ιστορικό να καταλάβουμε.

φιλικά

Σεβαστή

Οι αιμοληψιες τοσο σε δημοσια νοσοκομεια οσο και σε ιδιωτικα γινονται κατ εξοχην απο παρασκευαστες εργαστηριων και νοσηλευτες,οι οποιοι επιφορτιζονται αυτον τον ρολο λογω φορτου εργασιας του νοσοκομειου και μονο.Δεν ειναι μεσα στο καθηκοντολογιο τους.Η νομικη υπηρεσια του Πανελληνιου ιατρικου συλλογου ξεκαθαρισε οτι αυτο ειναι παρανομο καθως η αιμοληψια ειναι νομικα κατοχυρωμενη ιατρικη πραξη,κι οτι αν καποιος τους μηνυσει επειδη κανουν αιμοληψιες θα δικαιωθει.(εδω κολαει αυτο με τις ποινικες ευθυνες).Οποτε τα συλλογικα τους οργανα τους ενημερωσαν οτι εχουν καθε δικαιωμα να αρνηθουν την αιμοληψια και χωρις να το αιτιολογισουν διοτι ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι να τις κανουν.Σε ιδιωτικο θεραπευτηριο παιδων στην Αθηνα γονιος αρνηθηκε να βγει εξω σε αιμοληψια,απειλησε την νοσηλευτρια,εκεινη αρνηθηκε την αιμοληψια.Αν μαλιστα θυμαμαι καλα δεν ηθελε να κανει την αιμοληψια αλλος αλλα να επιστρεψει η αλλη κοπελα στην θεση του και να την κανει παρουσια του.Τις εκανε μηνυση,εκεινη δικαιωθηκε και απο οτι εμαθα τωρα του εκανε εκεινη.Οσον αφορα στους γιατρους καθε ειδικοτητα περιλαμβανει συγκεκριμενα καθηκοντα που οριζονται απο το προγραμμα ειδικοτητων του υπουργειου υγειας καθε χωρας αλλα ουσιαστικα κοινα για ολη την Ευρωπαικη Ενωση.Οι αιμοληψιες παιδων μονο σε 2 ειδικοτητες προβλεπονται στο προγραμμα εκπαιδευσης και αρα και ο γιατρος μπορει να την αρνηθει με αυτο το σκεπτικο.Σημερα τηλεφωνησα στην θεια του αντρα μου που ειναι δικηγορος (γιατι για εξω ημουν σιγουρη)και μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενας νομος που να επιβαλλει σε καποιον γιατρο την παρουσια γονεα η τριτου προσωπου αν κρινει πως αυτο δεν ειναι καλο για την εκβαση της εξετασης,αιμοληψιας η θεραπειας,ουτε ισχυει οτι θελουν οι γονεις να δουν αν οι γιατροι κανουν καλα την δουλεια τους απο την στιγμη που δεν εχουν τις γνωσεις και την ιδιοτητα να το κανουν.Το οτι κλαιει ενα παιδι δεν συνεπαγεται οτι του κανουν κακο.Οποτε καταληγουμε οτι αν οι γονεις το επιθυμουν ας το ζητησουν αλλα θα προτεινα να το κανουν με ευγενεια κι οχι με απειλες.Διοτι απο οτι φαινεται καθαρα δεν παρανομουν καπου.Το ιδιο ακριβως ισχυει και στην Ευρωπη,μπορει να το δεχτουν για ψυχολογικους λογους οχι ομως οτι τους υποχρεωνει καποιος νομος

Πολυ φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεται ότι ένας ενήλικας έχει δικαίωμα να αρνηθεί μια ιατρική πράξη αν θέλει (επείδη για παράδειγμα του προκαλεί πολύ πόνο) ?

Ξέρεται ότι αυτός που δεν είναι σε θέση να εκπροσωπεύσει τον εαυτό του μπορεί να εχει μαζί του τον εκπρόσωπο του ο οποίος μπορεί να το κάνει στην θέση του?

.

Συνεπως αν το παιδακι σας φοβαται και δεν θελει να του παρουν αιμα κι εσεις το κρατατε αγκαλια,κι εκεινο εξακολουθει να σπαραζει και να μην θελει,κι εσεις δινετε το οκ στον αιμοληπτη να το κανει,παραβιαζετε τα δικαιωματα του παιδιου σας και το βασανιζετε!Γιατι συμφωνα με το σκεπτικο σας κατι τετοιο θα αντιληφθει το παιδι....κακος ο γιατρος,κακια και η μαμα που με κραταει ακινητο κι αφηνει τον κακο γιατρο να με πονεσει.
Link to comment
Share on other sites

Οι αιμοληψιες τοσο σε δημοσια νοσοκομεια οσο και σε ιδιωτικα γινονται κατ εξοχην απο παρασκευαστες εργαστηριων και νοσηλευτες,οι οποιοι επιφορτιζονται αυτον τον ρολο λογω φορτου εργασιας του νοσοκομειου και μονο.Δεν ειναι μεσα στο καθηκοντολογιο τους.Η νομικη υπηρεσια του Πανελληνιου ιατρικου συλλογου ξεκαθαρισε οτι αυτο ειναι παρανομο καθως η αιμοληψια ειναι νομικα κατοχυρωμενη ιατρικη πραξη,κι οτι αν καποιος τους μηνυσει επειδη κανουν αιμοληψιες θα δικαιωθει.(εδω κολαει αυτο με τις ποινικες ευθυνες).Οποτε τα συλλογικα τους οργανα τους ενημερωσαν οτι εχουν καθε δικαιωμα να αρνηθουν την αιμοληψια και χωρις να το αιτιολογισουν διοτι ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι να τις κανουν.

να μην ξαναασχοληθούν τότε. εγώ αυτό προτείνω.

Σε ιδιωτικο θεραπευτηριο παιδων στην Αθηνα γονιος αρνηθηκε να βγει εξω σε αιμοληψια,απειλησε την νοσηλευτρια,εκεινη αρνηθηκε την αιμοληψια.Αν μαλιστα θυμαμαι καλα δεν ηθελε να κανει την αιμοληψια αλλος αλλα να επιστρεψει η αλλη κοπελα στην θεση του και να την κανει παρουσια του.Τις εκανε μηνυση,εκεινη δικαιωθηκε και απο οτι εμαθα τωρα του εκανε εκεινη.

ο γονιός ζήτησε να γίνει παρουσία του η αιμοληψία του παιδιού του. πού το βρίσκεις το παράλογο ή το παράνομο; εγώ πουθενά. επιφυλάσσομαι.

Οσον αφορα στους γιατρους καθε ειδικοτητα περιλαμβανει συγκεκριμενα καθηκοντα που οριζονται απο το προγραμμα ειδικοτητων του υπουργειου υγειας καθε χωρας αλλα ουσιαστικα κοινα για ολη την Ευρωπαικη Ενωση.Οι αιμοληψιες παιδων μονο σε 2 ειδικοτητες προβλεπονται στο προγραμμα εκπαιδευσης και αρα και ο γιατρος μπορει να την αρνηθει με αυτο το σκεπτικο.

δηλαδή, ο γιατρός δεν θέλει να κάνει την αιμοληψία, γιατί δεν εμπίπτει στην αρμοδιότητά του. ο.κ. ας μην την κάνει.

το να βρίσκει ο γιατρός δικαιολογίες του κ.. για να μην κάνει την αιμοληψία παρουσία του γονιού... δεν το σχολιάζω.

Σημερα τηλεφωνησα στην θεια του αντρα μου που ειναι δικηγορος (γιατι για εξω ημουν σιγουρη)και μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενας νομος που να επιβαλλει σε καποιον γιατρο την παρουσια γονεα η τριτου προσωπου αν κρινει πως αυτο δεν ειναι καλο για την εκβαση της εξετασης,αιμοληψιας η θεραπειας,

κανένας νόμος δεν επιβάλλει την παρουσία, αλλά κανένας νόμος δεν την απαγορεύει την παρουσία του γονιού. απλούστατο!

ουτε ισχυει οτι θελουν οι γονεις να δουν αν οι γιατροι κανουν καλα την δουλεια τους απο την στιγμη που δεν εχουν τις γνωσεις και την ιδιοτητα να το κανουν.

η κριτική στους γιατρούς δεν είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να θέλω να είμαι παρούσα στην αιμοληψία του παιδιού μου. κυρίως με απασχολεί να είμαι μαζί του, ηθικά. το σκέλος που αφορά στην κριτική-επίβλεψη είναι δεύτερο, αλλά επίσης σοβαρό. δεν μπορώ να κρίνω αν η θεραπεία είναι η ενδεδειγμένη, αλλά μπορώ να δω π.χ. αν το έχει τρυπήσει 5-8 φορές μέχρι να βρει φλέβα η γκαβή. τότε θα έχει συνέπειες. και μιλάω για τις περιπτώσεις που βγάζουν μάτι και μπορώ κι εγώ να αντιληφθώ το λάθος, κι ας μην είμαι γιατρός.

ξέρεις, στη νομική ορολογία υπάρχουν κάποια τεκμήρια, που προκύπτουν από την κοινή λογική, που είναι γνωστά τοις πάσι, που συμπεραίνει και ο απλός, μη νομικός, μη ειδικός (σε επιστήμες συγκεκριμένες-πραγματογνώμων) άνθρωπος.

Το οτι κλαιει ενα παιδι δεν συνεπαγεται οτι του κανουν κακο.

δεν διαφωνούμε!

Οποτε καταληγουμε οτι αν οι γονεις το επιθυμουν ας το ζητησουν αλλα θα προτεινα να το κανουν με ευγενεια κι οχι με απειλες.Διοτι απο οτι φαινεται καθαρα δεν παρανομουν καπου.Το ιδιο ακριβως ισχυει και στην Ευρωπη,μπορει να το δεχτουν για ψυχολογικους λογους οχι ομως οτι τους υποχρεωνει καποιος νομος

Πολυ φιλικα

πολύ φιλικά italiana μου, κανείς γονιός δεν πάει με το καλημέρα να απειλήσει γιατρό κατά την εξέταση ή την αιμοληψία. όταν όμως ο γιατρός εκμεταλλεύεται την άγνοια των γονιών, την αγωνία τους για την υγεία του τέκνου τους και θέτει εαυτόν στο απυρόβλητο λόγω της εξουσίας-κυρίαρχης θέσης του πάνω στο παιδί, τότε τα πράγματα επιβάλλεται να μπουν στη θέση τους με το καλό ή με το άγριο!

η επίκληση ενός νομικού κανόνα πρέπει να γίνεται για το λόγο που ο κανόνας αυτός έχει θεσπισθεί (αιτιολογική έκθεση), όχι για να λαμογιάρουν οι γιατροί! ωραία λέξη πρωί πρωί:lol: δηλαδή η θέσπιση κανόνα για την αρμοδιότητα των γιατρών θεσπίζεται για να ξέρει ο κάθε γιατρός τί αρμοδιότητες έχει, όχι για να κρύβεται πίσω από τον κανόνα αυτό, όταν θέλει να περάσει το δικό του!!!!:mad:

κοινώς, το ότι κανένας νόμος δεν τους επιβάλλει την παρουσία γονιών, κανένας νόμος δεν επιβάλλει την αποχή των γονιών κατά την εξέταση του παιδιού.:mrgreen::cool:

αυτά τα λίγα, πρωινιάτικα!:-D:lol:

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω που θελεις να καταληξεις ή αν προσφερουν κατι αυτα που γραφεις στη προσπαθεια που γινεται εδω οι γονεις να μαθουν τα δικαιωματα τους και να νιωθουν πιο ισχυροι απεναντι σε ολους οσους δηθεν γνωριζουν καλυτερα απο αυτους το καλο τους παιδιου τους....

και κατι πολυ σημαντικο οταν το παιδι σου ειναι αρρωστο και πρεπει να του παρουν αιμα δεν απειλεις ...το προστατευεις οπως εσυ το αντιλαμβανεσαι και αυτο οι γιατροι θα επρεπε να το αντιμετωπιζουν με ευαισθησια και οχι απομακρινοντας σε απο το παιδι σου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...