Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ Κ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες!!Θα ηθελα να ρωτησω....ποια ειναι τα καταλληλα αφρολουτρα-σαμπουαν για νεογεννητο???Ειμαι στον ογδοο μηνα κ σιγα-σιγα θα ηθελα να ετοιμαζομαι να αγορασω κ αυτα....εχω ακουσει για προδερμ, φισσαν κ της φρεζυντερμ....ποια ειναι η γνωμη σας? ευχαριστω!!!

Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες!!Θα ηθελα να ρωτησω....ποια ειναι τα καταλληλα αφρολουτρα-σαμπουαν για νεογεννητο???Ειμαι στον ογδοο μηνα κ σιγα-σιγα θα ηθελα να ετοιμαζομαι να αγορασω κ αυτα....εχω ακουσει για προδερμ, φισσαν κ της φρεζυντερμ....ποια ειναι η γνωμη σας? ευχαριστω!!!

το προδερμ κανει συχνα ξηροδερμια, το επαθε και το δικο μου το μωρο και πολλων γνωστων. Τωρα βαζουμε φισαν και ειναι μια χαρα, το φρεζυντερμ δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα καποια αλλα προιιοντα που ειχα δοκιμασει ηταν καλα

Εμένα μου είχε συστήσει η μαία μου το fresyderm και σε αφρόλουτρο και σε κρεμουλα μετά και της έκανε πολύ καλό στην επιδερμίδα της!

εμεις στην μπεμπουλα μας απο την αρχη της εχουμε την frezyderm κ ειμαι παραααα πολυ ευχαριστημενη..την αντιλιακη παλι της ιδιας εταιρειας αγορασα τωρα..λιγο πριν γεννησω αγορασα μια ενυδατικη της avene που με επριξε μια φαρμακοποιος κ ακιμα κλαιω τα λεφτα μου!! κρεμα για την πανα ειχα παρει της sudocrem αλλα στο μαιευτηριο μου εδωσαν παλι frezyderm,η μπουμπου κοντευει 6 μηνων κ η κρεμα ακομα να τελιωσει κ την χρησιμποιω την ημερα 6-7 φορες.. στην αρχη κιολας σαν πρωταρα ισως κ 12!!!!:shock::shock: ;)

Xc60p3.png ghL0p3.png

frezyderm και ξερο ψωμι...;););)

Το αφρολουτρο πολυ καλο το ιδιο και η κρεμα της...

Η παιδιατρος μου ειπε πως για την αρχη αυτα ειναι τα καλυτερα καθως τ δερματακι τους ειναι πολυ ευαισθητο μετα τ τριμηνο αν θες μ ειπε παρε φισσαν αλλα οχι στην αρχη:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Διαφημίσεις

εμείς από 5 ημερών που πήγαμε σπίτι μας βάζουμε το αφρόλουτρο σαμπουαν alphanova, βιολογικό, χωρίς σαπούνι κτλ

παράγγειλα άλλα 2 να έχουμε, δεν έχουμε τελειώσει καν το πρώτο μπουκάλι και είμαστε 2,5 μηνών! (και τον πλένω κάθε φορά που κάνει κακά + το μπάνιο του -λούσιμο)

Κρατάει πολύ, κάνει λίγο αφρό, ξεπλένεται εύκολα, το παιδί δεν έχει νινίδα, μυρίζει ομορφα, και δεν έχει πολλά χημικά. Αυτά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

frezyderm και ξερο ψωμι...;););)

Το αφρολουτρο πολυ καλο το ιδιο και η κρεμα της...

Η παιδιατρος μου ειπε πως για την αρχη αυτα ειναι τα καλυτερα καθως τ δερματακι τους ειναι πολυ ευαισθητο μετα τ τριμηνο αν θες μ ειπε παρε φισσαν αλλα οχι στην αρχη:rolleyes::rolleyes:

λοιπόν κι εμένα ο γιατρός μου έλεγε για τη σειρά φρεσιντερμ αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει (για μένα τα πρότεινε!)

Πάντως μια που είπες για κρέμες, να σας πω ότι και την σουντοκριμ έχουμε και την πενατεν (που η μαία μου την θεωρεί πιο παλιά και πιο αξιόπιστη)

αλλά τελικά δεν του βάζουμε τίποτε και δεν έχει συγκαεί ποτέ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

ετυχε κ εγω καποιες φορες να μην βαλω κρεμα κ δεν επαθε τιποτα αλλα βαζω για καλο κ για κακο!! ασε που μυριζει φανταστικα το κωλαρακι μας!!!!:oops::oops::P

Xc60p3.png ghL0p3.png

weleda, ολη την σειρα,ειναι βιολογικαφρολουτρο -σαμπουαν,κρεμα σωματος,κρεμα για αλλαγη πανας.λιγο ακριβα εδω,μπορεις να παραγγειλεις ομως απο γερμανια!!

Διαφημίσεις

εγω θα σου ελεγα να περιμενεις να δεις τι χρησιμοποιουν στο μαιευτηριο και αν το πειραζ=ξει το μωρο. εγω βγηκα με φισσαν απο το μεαιτηριο και στα δυο παιδια και αυτο βαζω απο την αρχη και στα δυο παιδια και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και ουτε εκανε νινιδα κανενα απο τα δυο. κρεμα βαζω και φισσαν την απαλη και σουντοκρεμ σπανια. η ξαδερφη μου εβαζε φρεζυντερμ. της ειχαν κανει δωρο. μετα αρχισε το φισσαν. τα φρεζυντερμ εινια πολυ καλα αμα κρινω απο μια κρεμα που ειχα εγω στην εγκυμοσυνη για τις ραγαδες αλλα εινια πολυ ακριβα.

εγω χρησιμοποιω καποια βιολογικα σαμπουαν - αφρολουτρα... οπως ειπε κι αλλη μια κοπεςλα δε κανουν πολυ αφρο, κρατανε πολυ κ γενικα δε κανουν ξηροδερμιες κτλ... τουλαχιστον στα δικα μου παιδια...

οσο για το συγκαμα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο λιγο ελαιολαδο κ απο πανω νεσεστε ή κορν φλαουρ... ακουγεται χαζο αλλα τα αποτελεσματα ειναι εγγυημενα!!!

απο αλοιφες χρησιμοποιω στα παιδια μονο κεραλοιφες!!

Εμείς αγοράσαμε όλα της Weleda αλλά η μυρωδιά τους δεν μου άρεσε καθόλου!

Τελικά χρησιμοποιούμε τον αφρό της Avene Pediatril για σαπούνι και Sudocream για την αλλαγή της πάνας (την βάζανε στο μαιευτήριο και δεν του παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα)

η sudocream ξερω πως χρησιμοποιειται μονο σε ειδικες περιπτωσεις κι οχι για καθημερινη χρηση... ειναι "βαρια" κρεμα και τη χρησιμοποιουν κ σε ηλικιωμενους που ειναι στο κρεβατι.....

Διαφημίσεις

η sudocream ξερω πως χρησιμοποιειται μονο σε ειδικες περιπτωσεις κι οχι για καθημερινη χρηση... ειναι "βαρια" κρεμα και τη χρησιμοποιουν κ σε ηλικιωμενους που ειναι στο κρεβατι.....

Ναι το ξέρω αλλά είμαστε ακόμα 2 εβδομάδων και το δέρμα του είναι πολύ ευαίσθητο....και όπως είπα αφού την χρησιμοποιούσαν στο μαιευτήριο κάτι θα ξέρουν (υποθέτω).

weleda και lavera για αφρόλουτρο και μόνο κεραλοιφή για κορμάκι- ποπουδάκι. Όσο λιγότερα χημικά τόσο το καλύτερο. Και κρέμα στον ποπό μόνο αν συγκαεί, αλλιώς τίποτα.

Για weleda και lavera δείτε εδώ http://www.bce-europe.com/ Έχει αρκετά μεταφορικά (12 ευρώ) αλλά σε μία παραγγελία πήρα 3 αφρόλουτρα του μικρού, ένα αντιηλικό, δύο κουτιά ταμπόν και μία οδοντόκρεμα 53 ευρώ σύνολο (μαζί με τα μεταφορικά).

FLcUp3.png0BQfp3.png