Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η δική μου εμπειρία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω για ποιό πράγμα να πρωτοθυμώσω με τον άντρα σου. Που θεώρησε ότι το θέμα του συνεργάτη του που σου την έπεφτε και που σου έκανε τη ζωή μαύρη ενώ ήσουν έγκυος στο παιδί του, είναι ζήτημα που δεν τον αφορά άμεσα (!) οπότε και έφυγε για να μην τον βάζετε στη μέση; Που αντί να κράξει τον συνεργάτη του ο οποίος κατασκοπεύει την προσωπική σου σελίδα στο facebook σαν την τελευταία γυναικούλα, θεώρησε το συγκεκριμένο σκηνικό τρομακτική πίεση άξια για να εξαφανιστεί σε μία φάση που τον χρειαζόσουν όσο ποτέ άλλωτε; Που δεν υπερασπίστηκε την αξιοπρέπεια της γυναίκας του ούτε καν έθεσε τα όρια του έστω και θεωρητικά, με τη λογική ότι υπάρχει κρίση και που θα βρεί αλλού δουλειά ενώ μάλιστα είναι μέτοχος και όχι απλός υπάλληλος; Είμαι έξω φρενών.Δεν θέλω να σε φουντώσω αλλά δεν μπορώ να σου πω και ψέμματα. Όποια κι αν είναι η οικονομική ανάγκη ενός ανθρώπου, ότι κρίση και να περνάμε, δεν πουλάμε τη γυναίκα μας ούτε τις αρχές μας, ιδίως όταν βρισκόμαστε σε όχι και τόσο μειονεκτική επαγγελματικά θέση. Η συμπεριφορά του δεν δείχνει άτομο που αισθάνεται άσχημα επειδή δεν αποχώρησε για να σε υπερασπιστεί, διότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα κοιτούσε να επανορθώσει με το να σε στηρίξει στο πρόβλημα της υγείας σου για το διάστημα που το είχες ανάγκη. Η δουλειά είναι απαραίτητη για να ζούμε αλλά αυτή τη στιγμή που αντί να χαίρεσαι με τον ερχομό του μωρού σου κλαίς, στενοχωριέσαι και τραβάς κουπί μόνη σου, τα λεφτά που φέρνει σπίτι σας τί αξία έχουν; Δεν ξέρω τί να σε συμβουλεύσω.Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η ζωή σας ήταν αηδιαστικά τέλεια επειδή δεν είχε συμβεί ποτέ κάτι χοντρό και τώρα δοκιμάζεστε.Πάρε το παιδάκι σας και πηγαίντε για λίγο στους γονείς σου να βοηθηθείς και προπάντων να ηρεμήσετε όλοι.Δεν σου προτείνω σε καμία περίπτωση να χωρίσεις αλλά να αποστασιοποιηθείς λίγο για να βάλεις πάνω απο όλα την υγεία σου.Αν είσαι εσύ καλά είναι και το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο..το φμ.εχει κανει μεγαλο καkο σε πολλους..

:mad:

 

Νομίζω πως το κακό δεν το κάνει το facebook αλλά οι άνθρωποι που δεν έχουν την ηθική να το διαχειριστούν σωστά και προπάντων νόμιμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποιό πράγμα να πρωτοθυμώσω με τον άντρα σου. Που θεώρησε ότι το θέμα του συνεργάτη του που σου την έπεφτε και που σου έκανε τη ζωή μαύρη ενώ ήσουν έγκυος στο παιδί του, είναι ζήτημα που δεν τον αφορά άμεσα (!) οπότε και έφυγε για να μην τον βάζετε στη μέση; Που αντί να κράξει τον συνεργάτη του ο οποίος κατασκοπεύει την προσωπική σου σελίδα στο facebook σαν την τελευταία γυναικούλα, θεώρησε το συγκεκριμένο σκηνικό τρομακτική πίεση άξια για να εξαφανιστεί σε μία φάση που τον χρειαζόσουν όσο ποτέ άλλωτε; Που δεν υπερασπίστηκε την αξιοπρέπεια της γυναίκας του ούτε καν έθεσε τα όρια του έστω και θεωρητικά, με τη λογική ότι υπάρχει κρίση και που θα βρεί αλλού δουλειά ενώ μάλιστα είναι μέτοχος και όχι απλός υπάλληλος; Είμαι έξω φρενών.Δεν θέλω να σε φουντώσω αλλά δεν μπορώ να σου πω και ψέμματα. Όποια κι αν είναι η οικονομική ανάγκη ενός ανθρώπου, ότι κρίση και να περνάμε, δεν πουλάμε τη γυναίκα μας ούτε τις αρχές μας, ιδίως όταν βρισκόμαστε σε όχι και τόσο μειονεκτική επαγγελματικά θέση. Η συμπεριφορά του δεν δείχνει άτομο που αισθάνεται άσχημα επειδή δεν αποχώρησε για να σε υπερασπιστεί, διότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα κοιτούσε να επανορθώσει με το να σε στηρίξει στο πρόβλημα της υγείας σου για το διάστημα που το είχες ανάγκη. Η δουλειά είναι απαραίτητη για να ζούμε αλλά αυτή τη στιγμή που αντί να χαίρεσαι με τον ερχομό του μωρού σου κλαίς, στενοχωριέσαι και τραβάς κουπί μόνη σου, τα λεφτά που φέρνει σπίτι σας τί αξία έχουν; Δεν ξέρω τί να σε συμβουλεύσω.Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η ζωή σας ήταν αηδιαστικά τέλεια επειδή δεν είχε συμβεί ποτέ κάτι χοντρό και τώρα δοκιμάζεστε.Πάρε το παιδάκι σας και πηγαίντε για λίγο στους γονείς σου να βοηθηθείς και προπάντων να ηρεμήσετε όλοι.Δεν σου προτείνω σε καμία περίπτωση να χωρίσεις αλλά να αποστασιοποιηθείς λίγο για να βάλεις πάνω απο όλα την υγεία σου.Αν είσαι εσύ καλά είναι και το μωρό σου.

 

Αρκετά σκληρά αλλά συνάμα πολύ σωστά λόγια...Η αλήθεια πονάει...δυστυχώς...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

kopela κι εγώ ακριβώς έτσι το βλέπω, γι'αυτό θυμώνω και πληγώνομαι. Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε μιλήσαμε κάπως, ηρέμησαν λίγο τα πνεύματα "υποτίθεται" αλλά εγώ μέσα μου δεν αισθάνομαι καλά. Σκέφτομαι εκείνες τις 4 μέρες που έλειπε, σκέφτομαι ότι αντί να κάτσει και λιγάκι στο σπίτι μαζί μου τώρα που είμαι άρρωστη κατάφερε να περάσει το δικό του και να δουλεύει και υπερωρίες, σκέφτομαι ότι δουλεύει δεκάωρα για να πλουτίζει τον μαλάκα που παρολίγο να μας χωρίσει... Ακόμα κι όταν δε μαλλώνουμε, εγώ πάλι αισθάνομαι άσχημα. Σήμερα του είπα "νιώθω ότι παίξαμε τάβλι και μου το πήρες διπλό".

Τελικά σήμερα αποφάσισε να τα βάλει με όλους τους άλλους που δεν έρχονται να με βοηθήσουν με το μωρό, την ίδια στιγμή που αρνήθηκε να μείνει δίπλα μας όταν τον είχαμε περισσότερο ανάγκη... Τί να πω, τί να σκεφτώ...δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω για ποιό πράγμα να πρωτοθυμώσω με τον άντρα σου. Που θεώρησε ότι το θέμα του συνεργάτη του που σου την έπεφτε και που σου έκανε τη ζωή μαύρη ενώ ήσουν έγκυος στο παιδί του, είναι ζήτημα που δεν τον αφορά άμεσα (!) οπότε και έφυγε για να μην τον βάζετε στη μέση;

 

Αν καταλαβα καλα...αφενος δεν ειναι συνεργατης του αλλα αφεντικο του...αφετερου δεν εφυγε λεγοντας οτι αυτο δεν τον αφορα...εφυγε οταν εμαθε απο το αφεντικο του οτι η εγκυος γυναικα του ενω εχει αποχωρησει απο τη δουλεια και υποτιθεται οτι το ολο σκηνικο εχει λαβει τελος...αυτη καθεται και γραφει στο facebook βλακειες που αφορουν το αφεντικο του.Λογικο δεν ειναι να τα παρει και με τους 2?Δλδ εσενα αν σου ελεγε μια τυπισσα οτι ο αντρας σου γραφει κατι στο φεις για εκεινη...θα εσπευδες τοσο γρηγορα να τον υπερασπιστεις ή θα γυριζε λιγοτο ματι σου μαζι του?

 

Που αντί να κράξει τον συνεργάτη του ο οποίος κατασκοπεύει την προσωπική σου σελίδα στο facebook σαν την τελευταία γυναικούλα, θεώρησε το συγκεκριμένο σκηνικό τρομακτική πίεση άξια για να εξαφανιστεί σε μία φάση που τον χρειαζόσουν όσο ποτέ άλλωτε;

 

Μα αυτη καθοταν και εγραφε στο φεις πραγματα για το αφεντικο του...ποια αξιοπρεπεια να υπερασπιστει ο ανθρωπος?Η ιδια δε σκεφτηκε την αξιοπρεπεια της?Τι παει να πει εγραφα σποντες για να ξεσπαω και νομιζα οτι δε θα τα δει?Σποντες πετας ακριβως για να τις δει ο αλλος.Δλδ ειμαι παντρεμενη ...εγκυος και καθομαι και πεταω δημοσια σποντες για αλλον αντρα?Και οταν με καρφωνουν στον αντρα μου...εχω την απαιτηση να με υπερασπιστει κιολας?

 

 

Που δεν υπερασπίστηκε την αξιοπρέπεια της γυναίκας του ούτε καν έθεσε τα όρια του έστω και θεωρητικά, με τη λογική ότι υπάρχει κρίση και που θα βρεί αλλού δουλειά ενώ μάλιστα είναι μέτοχος και όχι απλός υπάλληλος; Είμαι έξω φρενών.Δεν θέλω να σε φουντώσω αλλά δεν μπορώ να σου πω και ψέμματα. Όποια κι αν είναι η οικονομική ανάγκη ενός ανθρώπου, ότι κρίση και να περνάμε, δεν πουλάμε τη γυναίκα μας ούτε τις αρχές μας, ιδίως όταν βρισκόμαστε σε όχι και τόσο μειονεκτική επαγγελματικά θέση. Η συμπεριφορά του δεν δείχνει άτομο που αισθάνεται άσχημα επειδή δεν αποχώρησε για να σε υπερασπιστεί, διότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα κοιτούσε να επανορθώσει με το να σε στηρίξει στο πρόβλημα της υγείας σου για το διάστημα που το είχες ανάγκη. Η δουλειά είναι απαραίτητη για να ζούμε αλλά αυτή τη στιγμή που αντί να χαίρεσαι με τον ερχομό του μωρού σου κλαίς, στενοχωριέσαι και τραβάς κουπί μόνη σου, τα λεφτά που φέρνει σπίτι σας τί αξία έχουν; Δεν ξέρω τί να σε συμβουλεύσω.Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η ζωή σας ήταν αηδιαστικά τέλεια επειδή δεν είχε συμβεί ποτέ κάτι χοντρό και τώρα δοκιμάζεστε.Πάρε το παιδάκι σας και πηγαίντε για λίγο στους γονείς σου να βοηθηθείς και προπάντων να ηρεμήσετε όλοι.Δεν σου προτείνω σε καμία περίπτωση να χωρίσεις αλλά να αποστασιοποιηθείς λίγο για να βάλεις πάνω απο όλα την υγεία σου.Αν είσαι εσύ καλά είναι και το μωρό σου.

 

Κοπελα μου στην επεσα ενας αντρας...οκ.Πρωτη φορα ειναι που στην πεφτουν?Δε μπορουσες μονη σου να βαλεις τα πραγματα σε μια ταξη?Καλα οσο δουλευες γιάυτον σου δημιοθργουσε θεμα..το καταλαβαινω.Αφου ομως εφυγες απο τη δουλεια γιατι το συνεχισες?Γιατι εσυ το συνεχισες απο οσο καταλαβα.Αυτος οπως ειπες βρηκε αλλη και σε ξεπερασε.

Και αφου εσυ φταις...οα ντρας σου που φταιει?

Εχω καταλαβει κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου στην επεσα ενας αντρας...οκ.Πρωτη φορα ειναι που στην πεφτουν?Δε μπορουσες μονη σου να βαλεις τα πραγματα σε μια ταξη?Καλα οσο δουλευες γιάυτον σου δημιοθργουσε θεμα..το καταλαβαινω.Αφου ομως εφυγες απο τη δουλεια γιατι το συνεχισες?Γιατι εσυ το συνεχισες απο οσο καταλαβα.Αυτος οπως ειπες βρηκε αλλη και σε ξεπερασε.

Και αφου εσυ φταις...οα ντρας σου που φταιει?

Εχω καταλαβει κατι λαθος?

 

 

Niki81 μάλλον δεν κατάλαβες καλά όσα είπα. Δεν είναι η πρώτη φορά που μου την πέφτει άντρας, αλλά ο συγκεκριμένος δεν ήταν οποιοσδήποτε άντρας. Ήταν το αφεντικό μας και κουμπάρος στον γάμο μας. Τα πράγματα τα έβαλα σε τάξη μόνη μου, αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς, ότι δεν έπρεπε να το πω στον άντρα μου; Και όχι, τις κουβέντες δεν τις συνέχισα εγώ. Ο τύπος με τη νέα του μικρούλα έγραφαν ήδη διάφορα στο facebook και εκτός τούτου, προσπάθησε να προσεγγίσει τις φίλες μου και να τις τραβήξει με το μέρος του. Κανείς δεν είπε ότι για την κουβέντα αυτή έφταιγε ο άντρας μου. Απλά ήταν ένας από τους λόγους που τώρα τελευταία έχουμε προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα...αφενος δεν ειναι συνεργατης του αλλα αφεντικο του...αφετερου δεν εφυγε λεγοντας οτι αυτο δεν τον αφορα...εφυγε οταν εμαθε απο το αφεντικο του οτι η εγκυος γυναικα του ενω εχει αποχωρησει απο τη δουλεια και υποτιθεται οτι το ολο σκηνικο εχει λαβει τελος...αυτη καθεται και γραφει στο facebook βλακειες που αφορουν το αφεντικο του.Λογικο δεν ειναι να τα παρει και με τους 2?Δλδ εσενα αν σου ελεγε μια τυπισσα οτι ο αντρας σου γραφει κατι στο φεις για εκεινη...θα εσπευδες τοσο γρηγορα να τον υπερασπιστεις ή θα γυριζε λιγοτο ματι σου μαζι του? Μα αυτη καθοταν και εγραφε στο φεις πραγματα για το αφεντικο του...ποια αξιοπρεπεια να υπερασπιστει ο ανθρωπος?Η ιδια δε σκεφτηκε την αξιοπρεπεια της?Τι παει να πει εγραφα σποντες για να ξεσπαω και νομιζα οτι δε θα τα δει?Σποντες πετας ακριβως για να τις δει ο αλλος.Δλδ ειμαι παντρεμενη ...εγκυος και καθομαι και πεταω δημοσια σποντες για αλλον αντρα?Και οταν με καρφωνουν στον αντρα μου...εχω την απαιτηση να με υπερασπιστει κιολας?

 

 

Κοπελα μου στην επεσα ενας αντρας...οκ.Πρωτη φορα ειναι που στην πεφτουν?Δε μπορουσες μονη σου να βαλεις τα πραγματα σε μια ταξη?Καλα οσο δουλευες γιάυτον σου δημιοθργουσε θεμα..το καταλαβαινω.Αφου ομως εφυγες απο τη δουλεια γιατι το συνεχισες?Γιατι εσυ το συνεχισες απο οσο καταλαβα.Αυτος οπως ειπες βρηκε αλλη και σε ξεπερασε.

Και αφου εσυ φταις...οα ντρας σου που φταιει?

Εχω καταλαβει κατι λαθος?

 

Εξομοιώνεις δηλαδή το πέσιμο από τον κουμπάρο με τις σπόντες στο facebook; Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά δεν μιλάμε για μια διαφωνία σε στυλ ποιος είδε πρώτος τη θέση πάρκινγκ, ώστε ο άντρας της να αισθάνεται πως βρίσκεται στη μέση. Όταν ο φίλος κουμπάρος και συνεργάτης σου την πέφτει στη γυναίκα σου, οι σπόντες στο facebook είναι πταίσμα, επομένως όχι δεν είναι λογικό να τα πάρει και με τους δύο. Το λογικό θα ήταν να του χώσει δυο μπουνιές που την έπεσε στη γυναίκα του και που δεν σεβάστηκε ούτε καν την εγκυμοσύνη της να πουλήσει τις μετοχές του και να φύγει. Πάλι καλά να λέει το «αφεντικό» που τη γλίτωσε φτηνά, απλώς με μερικές σπόντες στο facebook διότι αν ήταν άλλος θα του είχε κάνει μήνυση για σεξουαλική παρενόχληση και εκβιασμό εγκύου για να μην σου πω ότι θα του το είχε κάνει ρημαδιό. Αν η τύπισσα την έπεφτε στον άντρα μου, προφανώς δεν θα στεκόμουν στις σπόντες σε έναν λογαριασμό που στην τελική είναι δικός μου και δικαίωμα μου να γράφω ότι θέλω ειδικά όταν δεν εκθέτω κάποιον ονομαστικά. Ο άλλος πόσο κατίνα είναι να βάζει άτομα να παρακολουθούν τι γράφουν για αυτόν ενώ μάλιστα έχει και τη φωλιά του λερωμένη; Δεν του φτάνει που τους διέλυσε ως οικογένεια; Πιστεύεις πραγματικά ότι αυτός που το συνεχίζει είναι η κοπέλα με τις σπόντες στο facebook ή ο μκας που βάζει μονίμως φυτιλιές στον άντρα της και εκδικείται μέσω της δουλειάς μια οικογένεια με ένα νεογέννητο μωρό, μόνο και μόνο επειδή δεν του έκατσε μια γκόμενα;

Link to comment
Share on other sites

Εξομοιώνεις δηλαδή το πέσιμο από τον κουμπάρο με τις σπόντες στο facebook; Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά δεν μιλάμε για μια διαφωνία σε στυλ ποιος είδε πρώτος τη θέση πάρκινγκ, ώστε ο άντρας της να αισθάνεται πως βρίσκεται στη μέση. Όταν ο φίλος κουμπάρος και συνεργάτης σου την πέφτει στη γυναίκα σου, οι σπόντες στο facebook είναι πταίσμα, επομένως όχι δεν είναι λογικό να τα πάρει και με τους δύο. Το λογικό θα ήταν να του χώσει δυο μπουνιές που την έπεσε στη γυναίκα του και που δεν σεβάστηκε ούτε καν την εγκυμοσύνη της να πουλήσει τις μετοχές του και να φύγει. Πάλι καλά να λέει το «αφεντικό» που τη γλίτωσε φτηνά, απλώς με μερικές σπόντες στο facebook διότι αν ήταν άλλος θα του είχε κάνει μήνυση για σεξουαλική παρενόχληση και εκβιασμό εγκύου για να μην σου πω ότι θα του το είχε κάνει ρημαδιό. Αν η τύπισσα την έπεφτε στον άντρα μου, προφανώς δεν θα στεκόμουν στις σπόντες σε έναν λογαριασμό που στην τελική είναι δικός μου και δικαίωμα μου να γράφω ότι θέλω ειδικά όταν δεν εκθέτω κάποιον ονομαστικά. Ο άλλος πόσο κατίνα είναι να βάζει άτομα να παρακολουθούν τι γράφουν για αυτόν ενώ μάλιστα έχει και τη φωλιά του λερωμένη; Δεν του φτάνει που τους διέλυσε ως οικογένεια; Πιστεύεις πραγματικά ότι αυτός που το συνεχίζει είναι η κοπέλα με τις σπόντες στο facebook ή ο μκας που βάζει μονίμως φυτιλιές στον άντρα της και εκδικείται μέσω της δουλειάς μια οικογένεια με ένα νεογέννητο μωρό, μόνο και μόνο επειδή δεν του έκατσε μια γκόμενα;

 

Συμφωνώ!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Niki81 μάλλον δεν κατάλαβες καλά όσα είπα. Δεν είναι η πρώτη φορά που μου την πέφτει άντρας, αλλά ο συγκεκριμένος δεν ήταν οποιοσδήποτε άντρας. Ήταν το αφεντικό μας και κουμπάρος στον γάμο μας.

 

ναι βρε καλο μου οκ...δυστυχως υπαρχουν πολλοι τετοιου ειδους μακακες.Ξερω ποσο δυσκολο ειναι να στην πεφτει το αφεντικο σου...αλλα απο τη στιγμη που εφυγες απο τη δουλεια γιατι δεν εληξε?

Τα πράγματα τα έβαλα σε τάξη μόνη μου, αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς, ότι δεν έπρεπε να το πω στον άντρα μου;

 

Στον αντρα σου επρεπε να το πεις απο την πρωτη στιγμη.

 

 

Και όχι, τις κουβέντες δεν τις συνέχισα εγώ. Ο τύπος με τη νέα του μικρούλα έγραφαν ήδη διάφορα στο facebook και εκτός τούτου, προσπάθησε να προσεγγίσει τις φίλες μου και να τις τραβήξει με το μέρος του.

 

Οτι και να εγραφαν στο facebook κοριτσι μου θα μπορουσες να τα αγνοησεις...το να μπαινεις στη διαδικασια να απαντας μεσω facebook ο θεωρω λαθος σου.Τετοιου ειδους συμπεριφορες αντιμετωπιζονται καλυτερα με το να τις αγνοεις.

Κανείς δεν είπε ότι για την κουβέντα αυτή έφταιγε ο άντρας μου. Απλά ήταν ένας από τους λόγους που τώρα τελευταία έχουμε προβλήματα...

 

Βασικα δεν καταλαβαινω πως φτανει μια οικογενεια να διαλυεται επειδη ετυχε να στην πεσει καποιος...δλδ αν ειχες ενδωσει κιολας τοτε τι θα ειχε γινει.Τι να σου πω.Σοβαρα μιλησες με τον αντρα σου να σου εξηγησει γιατι αντεδρασε ετσι και τι ηταν αυτο που τον εχει ενοχλησει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε Rob_09 ειλικρινά χίλια συγγνώμη που θα σου το πω έτσι αλλά η αντίδραση και η δική σου και του άντρα σου μου φαίνεται πολύ ανώριμη...

όσο διαβάζω ποστ τόσο περισσότερο μπερδεύομαι, ο άντρας σου φεύγει επειδή θύμωσε και εξαφανίζεται, εσύ πετάς σπόντες στο πρώην αφεντικό-κουμπάρο-συνεργάτη μέσω facebook και εκείνος ανταποδίδει, λες πως προσπαθούσε να πάρει τις φίλες σου με το μέρος του...δεν καταλαβαίνω πραγματικά.

καλό είναι να σκεφτείτε σοβαρά όχι τόσο αυτά που έγιναν αλλά πως αντιμετωπίσατε και οι δύο τα προβλήματα σας και στο εξής να διαχειρίζεστε καλύτερα τον θυμό σας..

έχετε ένα παιδάκι και καλό είναι να εστιάσετε εκεί.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν καταλαβαινω πως φτανει μια οικογενεια να διαλυεται επειδη ετυχε να στην πεσει καποιος...δλδ αν ειχες ενδωσει κιολας τοτε τι θα ειχε γινει.Τι να σου πω.Σοβαρα μιλησες με τον αντρα σου να σου εξηγησει γιατι αντεδρασε ετσι και τι ηταν αυτο που τον εχει ενοχλησει?

 

Συμφωνώ στο ότι έπρεπε να το πει από την πρώτη στιγμή στον άντρα της, μετά μπλέχτηκαν πολύ τα πράγματα.

 

rob πόσο χρονών είσαι εσύ και ο άντρας σου;Γιατί όπως είπε και η Κατερίνα οι συμπεριφορές σας είναι αρκετά ανώριμες...Μήπως είναι θέμα ηλικίας;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο ότι έπρεπε να το πει από την πρώτη στιγμή στον άντρα της, μετά μπλέχτηκαν πολύ τα πράγματα.

 

rob πόσο χρονών είσαι εσύ και ο άντρας σου;Γιατί όπως είπε και η Κατερίνα οι συμπεριφορές σας είναι αρκετά ανώριμες...Μήπως είναι θέμα ηλικίας;

 

 

Εγώ είμαι 24 και ο άντρας μου 28. Δε θεωρώ ότι είναι θέμα ηλικίας, και με προσβάλλουν κιόλας κάπως αυτά που λέτε...

Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω ξανά : Ο άντρας μου όταν έγιναν όλα αυτά μου είπε ότι δεν ήθελε να το συζητάμε στο σπίτι γιατί ταραζόταν. Εγώ δεν είχα κανέναν να μιλήσω, δεν ήξερε κανένας αυτό που είχε γίνει. Αν είπα 2-3 κουβέντες παραπάνω μέσω facebook - ανόνυμα πάντα - το έκανα περισσότερο για να εκτονωθώ.

Ο άντρας μου είναι ένας άνθρωπος που ζει μόνος του από 12 χρονών. Δε θεωρώ ότι είναι ανώρυμος, κάθε άλλο. Εγώ ίσως έκανα καποια λάθη στην ιστορία με τον κουμπάρο μας, ίσως να έπρεπε να μιλήσω μαζί του όταν κατάλαβα πού το πήγαινε και να ξέκοβα φιλικά.

Σας παρακαλώ, εξηγήστε μου τί ακριβώς θα κάνατε εσείς διαφορετικά στη θέση μου. Ποιό θα ήταν το "ώριμο" πράγμα να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν καταλαβαινω πως φτανει μια οικογενεια να διαλυεται επειδη ετυχε να στην πεσει καποιος...δλδ αν ειχες ενδωσει κιολας τοτε τι θα ειχε γινει.Τι να σου πω.Σοβαρα μιλησες με τον αντρα σου να σου εξηγησει γιατι αντεδρασε ετσι και τι ηταν αυτο που τον εχει ενοχλησει?

 

Η οικογένεια μας δε διαλύεται επειδή μου την έπεσε κάποιος πριν 1,5 χρόνο. Αυτός ο κάποιος μας παρέχει το βασικό εισόδημα με το οποίο κρατάμε το σπίτι μας και φροντίζουμε για το μωρό μας. Εκεί είναι που περιπλέκονται τα πράγματα. Μην τα κάνετε όλα να φαίνονται τόσο απλοϊκά. Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα... Μια φιλική συμβουλή έψαχνα για να νιώσω καλύτερα. Δεν έχω ούτε τη διάθεση, ούτε τη δύναμη να δέχομαι επίθεση - κι αυτό δεν το λέω προσωπικά για σένα.

Όπως και να'χει, με τον αντρα μου τις τελευταίες μέρες μιλάμε πολύ περισσότερο, δείχνει κι εκείνος πως έχει τη διάθεση να προσπαθήσουμε να σώσουμε την κατάσταση, θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 24 και ο άντρας μου 28. Δε θεωρώ ότι είναι θέμα ηλικίας, και με προσβάλλουν κιόλας κάπως αυτά που λέτε...

Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω ξανά : Ο άντρας μου όταν έγιναν όλα αυτά μου είπε ότι δεν ήθελε να το συζητάμε στο σπίτι γιατί ταραζόταν. Εγώ δεν είχα κανέναν να μιλήσω, δεν ήξερε κανένας αυτό που είχε γίνει. Αν είπα 2-3 κουβέντες παραπάνω μέσω facebook - ανόνυμα πάντα - το έκανα περισσότερο για να εκτονωθώ.

Ο άντρας μου είναι ένας άνθρωπος που ζει μόνος του από 12 χρονών. Δε θεωρώ ότι είναι ανώρυμος, κάθε άλλο. Εγώ ίσως έκανα καποια λάθη στην ιστορία με τον κουμπάρο μας, ίσως να έπρεπε να μιλήσω μαζί του όταν κατάλαβα πού το πήγαινε και να ξέκοβα φιλικά.

Σας παρακαλώ, εξηγήστε μου τί ακριβώς θα κάνατε εσείς διαφορετικά στη θέση μου. Ποιό θα ήταν το "ώριμο" πράγμα να κάνω;

 

Μην προσβάλλεσαι καλέ, απλώς αλλιώς αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις στα 22,5 (όταν σου την έπεσε τόσο ήσουν) και αλλιώς στα 35 ας πούμε...Είναι η εμπειρία της ζωής...Σου ξαναγράφω αυτά που σου έγραψα στο πρώτο μην. γιατί επιμένω πως αυτό είναι το πρόβλημα:

 

''Μου φαίνεται πως ενώ από τη μία πλευρά ήθελε να σπάσει στο ξύλο το αφεντικό του για το ότι σου κολλούσε και μετά να παραιτηθεί, από την άλλη πλευρά δεν τον ''έπαιρνε'' να μείνει άνεργος, ειδικά αφού έχετε και παιδάκι, και το κατάπιε με καταστροφικές συνέπειες στην ψυχολογία του. Στραπατσαρίστηκε η αντρική του αξιοπρέπεια και αυτό βγαίνει πια στις σχέσεις του με όλους σας. Δηλαδή τα έχει πάρει με εσένα και ίσως θα προτιμούσε να μην του το έχεις πει (ιδανικά να μην έχει γίνει), μπορεί να του βάζει λόγια και το αφεντικό (ότι και καλά τον προκαλούσες) και να γίνεται πόλεμος μέσα του. Βγάζει λοιπόν μια άρνηση προς εσένα, το μωρό, τη μάνα του, όλους και όλα...Και δουλεύει όλο και πιο πολύ για να ξεφεύγει από τις σκέψεις του.''

 

Κοίτα, θα μπορούσες ίσως να το έχεις πει αμέσως, αυτός να μην πάρει τα βουνά αφήνοντας έγκυο γυναίκα πίσω του...Αυτά συνήθως τα κάνουμε όταν είμαστε μικρότεροι και δρούμε πιο παρορμητικά...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τον αντρα μου δουλευαμε στην ιδια εταιρια..πριν παντρευτουμε...και ενω ειμασταν σε σχεση.Πολλες φορες ετυχε να μου την πεσουν συναδελφοι...πολλες φορες ακουγα πονηρα υπονοουμενα απο τον διευθυντη μας.

Προσωπικα ποτε δεν απαντησα...ποτε δε σχολιασα.Εκανα πως δεν καταλαβαινω και γυριζα παντα την κουβεντα αλλου δινοντας εμεσως πλην σαφως το μηνυμα οτι δεν ενδιαφερομαι.Ο αντρας μου ποτε δεν μπλεχτηκε...το αφηνε να το χειριστω εγω..κανοντας κι αυτος οτι δεν καταλαβαινει.Εκει μεσα ηταν η δουλεια μας...πηγαιναμε για να εργαστουμε.Τον νταη τον αντρα που περιγραφετε καποιες και που θα επρεπε να σπαει στο ξυλο οποιον με πλησιαζει ή οποιον μου την πεφτει...προσωπικα σας τον χαριζω.Υπαρχουν και πιο εξυπνοι και πιο διπλωματικοι τροποι να λυνονται τετοιες καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Η οικογένεια μας δε διαλύεται επειδή μου την έπεσε κάποιος πριν 1,5 χρόνο. Αυτός ο κάποιος μας παρέχει το βασικό εισόδημα με το οποίο κρατάμε το σπίτι μας και φροντίζουμε για το μωρό μας. Εκεί είναι που περιπλέκονται τα πράγματα. Μην τα κάνετε όλα να φαίνονται τόσο απλοϊκά. Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα... Μια φιλική συμβουλή έψαχνα για να νιώσω καλύτερα. Δεν έχω ούτε τη διάθεση, ούτε τη δύναμη να δέχομαι επίθεση - κι αυτό δεν το λέω προσωπικά για σένα.

Όπως και να'χει, με τον αντρα μου τις τελευταίες μέρες μιλάμε πολύ περισσότερο, δείχνει κι εκείνος πως έχει τη διάθεση να προσπαθήσουμε να σώσουμε την κατάσταση, θα δείξει....

 

Ξέρεις τι;Νομίζω πως τα έβγαλες από μέσα σου, ηρέμησες κατά πολύ και αυτό ''πέρασε'' στον άντρα σου, που σε νιώθει πιο ήρεμη και ανταποκρίνεται θετικά...Μπράβο, μακάρι να τα βρείτε και μακάρι να βρει άλλη δουλειά!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Rob_09, είσαι σίγουρη ότι ο άντρας σου σε πίστεψε;

 

Με τον ίδιο τον κουμπάρο/αφεντικό έχει συζητήσει καθόλου το θέμα;

 

edit:Και που ξέρεις ότι βρήκε μια 20άρα για να απατάει τη σύζυγο όπως λες;

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Με τον αντρα μου δουλευαμε στην ιδια εταιρια..πριν παντρευτουμε...και ενω ειμασταν σε σχεση.Πολλες φορες ετυχε να μου την πεσουν συναδελφοι...πολλες φορες ακουγα πονηρα υπονοουμενα απο τον διευθυντη μας.

Προσωπικα ποτε δεν απαντησα...ποτε δε σχολιασα.Εκανα πως δεν καταλαβαινω και γυριζα παντα την κουβεντα αλλου δινοντας εμεσως πλην σαφως το μηνυμα οτι δεν ενδιαφερομαι.Ο αντρας μου ποτε δεν μπλεχτηκε...το αφηνε να το χειριστω εγω..κανοντας κι αυτος οτι δεν καταλαβαινει.Εκει μεσα ηταν η δουλεια μας...πηγαιναμε για να εργαστουμε.Τον νταη τον αντρα που περιγραφετε καποιες και που θα επρεπε να σπαει στο ξυλο οποιον με πλησιαζει ή οποιον μου την πεφτει...προσωπικα σας τον χαριζω.Υπαρχουν και πιο εξυπνοι και πιο διπλωματικοι τροποι να λυνονται τετοιες καταστασεις.

 

Είναι διαφορετικό να σου την πέφτουν συνάδελφοι ή ακόμη και ο διευθυντής στο χώρο εργασίας σου και διαφορετικό να σου την πέφτει ο εργοδότης που είναι και κουμπάρος και συνέταιρος και από τον οποίο εξαρτάται κατά πολύ αν θα έχει να φάει το σπίτι σου, καθώς στον ίδιο εργάζεται και ο άντρας σου.Οι έξυπνοι και διπλωματικοί τρόποι να λύνονται καταστάσεις απευθύνονται σε έξυπνους και διπλωματικούς ανθρώπους που ξέρουν μέχρι πού τους παίρνει. Όταν ο άλλος χώνεται στη γυναίκα του κουμπάρου του και επειδή εκείνη αρνείται της κάνει πόλεμο αναγκάζοντας την να φύγει έγκυος κι αφού φεύγει, εκείνος συνεχίζει τον πόλεμο αφαιρώντας χρήματα από τον μισθό του άντρα της δηλαδή μπλέκοντας τα προσωπικά με τα επαγγελματικά πατώντας πάνω στο πρόσχημα το facebook , οι μπουνιές είναι το λιγότερο που πρέπει να εισπράξει.Νομίζω πως ή τα έχετε βάλει όλα σε ένα τσουκάλι και το ανακατεύετε ή εγώ δεν καταλαβαίνω τί διαβάζω.Σε λίγο θα πούμε στην κοπέλα ότι φταίει κιόλας που ο άλλος της την έπεσε εκμεταλλευόμενος τη συγγένεια τη φιλία μέχρι και τη συνεργασία η οποία αποφέρει χρήματα σε ένα νεογέννητο μωρό.Αμφισβητείται η ωριμότητα του ζευγαριού και για την ηθική του αφεντικού από τον οποίο ξεκίνησε και συνεχίζεται όλο το κακό, ούτε λόγος.Μήπως να του ζητήσουν και συγγνώμη τα παιδιά;:P

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό να σου την πέφτουν συνάδελφοι ή ακόμη και ο διευθυντής στο χώρο εργασίας σου και διαφορετικό να σου την πέφτει ο εργοδότης που είναι και κουμπάρος και συνέταιρος και από τον οποίο εξαρτάται κατά πολύ αν θα έχει να φάει το σπίτι σου, καθώς στον ίδιο εργάζεται και ο άντρας σου.Οι έξυπνοι και διπλωματικοί τρόποι να λύνονται καταστάσεις απευθύνονται σε έξυπνους και διπλωματικούς ανθρώπους που ξέρουν μέχρι πού τους παίρνει. Όταν ο άλλος χώνεται στη γυναίκα του κουμπάρου του και επειδή εκείνη αρνείται της κάνει πόλεμο αναγκάζοντας την να φύγει έγκυος κι αφού φεύγει, εκείνος συνεχίζει τον πόλεμο αφαιρώντας χρήματα από τον μισθό του άντρα της δηλαδή μπλέκοντας τα προσωπικά με τα επαγγελματικά πατώντας πάνω στο πρόσχημα το facebook , οι μπουνιές είναι το λιγότερο που πρέπει να εισπράξει.Νομίζω πως ή τα έχετε βάλει όλα σε ένα τσουκάλι και το ανακατεύετε ή εγώ δεν καταλαβαίνω τί διαβάζω.Σε λίγο θα πούμε στην κοπέλα ότι φταίει κιόλας που ο άλλος της την έπεσε εκμεταλλευόμενος τη συγγένεια τη φιλία μέχρι και τη συνεργασία η οποία αποφέρει χρήματα σε ένα νεογέννητο μωρό.Αμφισβητείται η ωριμότητα του ζευγαριού και για την ηθική του αφεντικού από τον οποίο ξεκίνησε και συνεχίζεται όλο το κακό, ούτε λόγος.Μήπως να του ζητήσουν και συγγνώμη τα παιδιά;:P

 

Και πάλι συμφωνώ!

 

Εννοείται φταίει το αφεντικό, απλώς σχολιάζαμε τις μετέπειτα αντιδράσεις, αυτό ήταν κάπως αυτονόητο!:rolleyes:

 

Για την ωριμότητα εξηγώ σε παραπάνω μην. τι εννοούσα εγώ προσωπικά!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι συμφωνώ!

 

Εννοείται φταίει το αφεντικό, απλώς σχολιάζαμε τις μετέπειτα αντιδράσεις, αυτό ήταν κάπως αυτονόητο!:rolleyes:

 

Για την ωριμότητα εξηγώ σε παραπάνω μην. τι εννοούσα εγώ προσωπικά!

 

Εγώ παρόλα αυτά δεν είμαι θυμωμένη με το αφεντικό αλλά με τον σύζυγο.Δεν ξέρω γιατί:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρόλα αυτά δεν είμαι θυμωμένη με το αφεντικό αλλά με τον σύζυγο.Δεν ξέρω γιατί:confused:

 

Εγω αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω σε οσα γραφεις.

 

Για την ηθικη του κουμπαρου να πουμε τι?Χρειαζεται να πουμε κατι?Ειναι φως φαναρι για τι παπαρα μιλαμε.

παμε λοιπον στο ζευγαρι.Και ξαναλεω...απο τη στιγμη που η κοπελα αποχωρησε απο τη δουλεια εαν δεν ειχε ξανασχοληθει τα πραγματα δε θα ειχαν φτασει εκει που εφτασαν.Το αναφερει και μονη της οτι εκανε λαθος χειρισμους και πως ενω η κατασταση ειχε αρχισει να ηρεμει ολα γυρισαν τουμπα απο τα σχολια που εγραφε στο facebook...τα οποια ο αλλος πηγε και ξερασε στον αντρα της.Διαβαζω κατι λαθος?Οταν εχεις καταλαβει με τι μακακα εχεις να κανεις κοιτας πως θα τον αποφυγεις...δε πας να του δωσεις κι αλλες αφορμες να ασχοληθει μαζι σου.

 

Μετα απο αυτο λοιπον πως γινεται να μη φταιει η κοπελα αλλα να φταιει ο αντρας της?Δεν ειναι και καμια ανηλικη.

 

Rob δε το λεω για να σε προσβαλλω...το λεω γιατι το να φερεσαι σε αυτο το θεμα λες και φταιει ο αντρας σου θα κανει χειροτερη τη σχεση σας.

Εκανες λαθος χειρισμους κι εσυ.Γνωμη μου...δεν ξαναναφερεις τπτ για το συμβαν..το αφηνεις να μεινει στο παρελθος...πετατε απο τη ζωη σας τον κουμπαρο(σπουδαια επιλογη κουμπαρου παρεπιπτοντως) και κοιτατε να τα βρειτε με τον αντρα σου και να ηρεμησετε.Οπως ειπε και καποια κοπελα πιο πανω εχετε ενα παιδι να μεγαλωσετε...επικεντρωθειτε σε αυτο το θαυμα και αφησετε τους κουμπαρους και το facebook.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ, εξηγήστε μου τί ακριβώς θα κάνατε εσείς διαφορετικά στη θέση μου. Ποιό θα ήταν το "ώριμο" πράγμα να κάνω;

 

rob για τον καθένα απο εμάς είναι διαφορετικό το ''ώριμο'', δεν ήθελα να προσβάλω ούτε τον άντρα σου ούτε εσένα, και αρχικά πριν καν το πω ζήτησα συγγνώμη.

εγώ προσωπικά δεν θα έλυνα έτσι την διαφορά μου, εγώ όμως είμαι εγώ και εσύ είσαι εσύ.

άνοιξες το θέμα σε δημόσιο φόρουμ οπότε έπρεπε να περιμένεις να ακούσεις και άποψη με την οποία εσύ δεν συμφωνείς.

εφόσον εσύ και ο άντρας σου πλέον είστε εντάξει όλα τα άλλα είναι περιττά.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και καποια κοπελα πιο πανω εχετε ενα παιδι να μεγαλωσετε...επικεντρωθειτε σε αυτο το θαυμα και αφησετε τους κουμπαρους και το facebook.

 

Όπως έγραψε και η Rob νομίζω πως το πράγμα δεν είναι τόσο απλό. Φαντάζομαι πως αν ήταν στο χέρι τους να αφήσουν τον κουμπάρο θα το είχαν κάνει ειδικά όταν διαβάζω πως ο κουμπάρος συνεχίζει να κάνει πόλεμο μέσω της δουλειάς, όπως αναφέρεται και εδώ

 

Όταν γέννησα πριν από 3 μήνες, δεν τον άφησε να πάρει άδεια από τη δουλειά για να μείνει μαζί μου. Προχτές το πρωί αποκοιμήθηκε γιατί δε κτύπησε το ξυπνητήρι και του έκοψε 50 ευρώ από τον εβδομαδιαίο μισθό του, ο οποίος είναι 250 ευρώ...

 

Όταν λοιπόν ο άλλος σου κάνει πόλεμο και καμία σημασία να μην δώσεις, η κούραση, η -χωρίς αντίκρυσμα-στέρηση χρόνου από την οικογένεια σου και τα αντίποινα δεν σε αφήνουν να μην δώσεις σημασία.Πώς να επικεντρωθούν δυο άνθρωποι στο μωρό και στη μεταξύ τους επικοινωνία, όταν ο ένας είναι άρρωστος με ένα βρέφος μόνος του στο σπίτι και ο άλλος φεύγει χαράματα και επιστρέφει νύχτα επειδή ο εργοδότης δημιουργεί έτσι τις συνθήκες από αντίποινα; Εδώ ο άνθρωπος ήθελε να πάρει άδεια να μείνει να βοηθήσει λίγο τη γυναίκα του και δεν μπορούσε επειδή εργάζεται υπό την απειλή του μκα που κόβει 50ευρα.Και επειδή είδα και αυτό

 

Πέρσι τον Ιούλιο, βρήκα αφορμή την εγκυμοσύνη μου και σταμάτησα τελικά από το μαγαζί. Τελικά σιγά σιγά η ένταση συνέχισε να κλιμακώνεται. Eκείνος βρήκε μια εικοσάρα για να απατά τη σύζυγο και ξεκίνησαν σπόντες μέσω facebook. Μάλιστα κατά καιρούς προσπαθούσε να στρέψει και τις φίλες μου με το μέρος του.

 

μάλλον εκείνος ξεκίνησε και τα περί facebook παρά το γεγονός οτι η κοπέλα είχε αποχωρήσει απο τη δουλειά.

Ο κουμπάρος επειδή είναι συνέταιρος είναι μέρος της καθημερινότητας όπως είναι κάθε δουλειά στην καθημερινότητα ενός ανθρώπου. Δυστυχώς όσο και να θες δεν την αγνοείς, ειδικά όταν σου γίνεται πόλεμος.Εγώ στη θέση του άντρα της ειλικρινά θα έφευγα.Κατανοώ την οικονομική κρίση αλλά οχι να χαλάσω και το σπίτι μου για τα κ..λολεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...