Πότε νιώσατε για πρώτη φορά το μωρό σας;  

372

1. 1. Πότε νιώσατε για πρώτη φορά το μωρό σας;

• πριν την 11η εβδομάδα
        42
      • απο την 12η εβδομάδα
        45
      • απο την 13η εβδομάδα
        49
      • απο την 14η-15η εβδομάδα
        151
      • απο την 16η-18η εβδομάδα
        365
      • απο την 19η-21η εβδομάδα
        250
      • απο την 22η-24η εβδομάδα
        56
      • μετά την 25η-27η εβδομάδα
        11

Recommended Posts

14 η εβδομάδα και το θυμάμαι σαν χθες! Και είμαστε 5 μηνών, ολοκληροι άντρες πια!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια εγώ τον άκουσα την 20η εβδομάδα. Λέτε να κλώτσαγε τόσο καιρό και εγώ να νόμιζα ότ είναι το έντερό μου..... χιχιχι

LAAFp2.png

JRM4p2.png

καλησπερα σε ολες τις εγκυουλες!!!!!!!!!

Διανυω την 25η βδομαδα και το μωρακι μου το ενιωθα απο τον 2ο μηνα στην αρχη δεν το πιστευα αλλα σε επικοινωνια με αλλες εγκυους το επιβεβαιωσα οτι ειναι το μωρο !!! ειναι η καλυτερη αισθηση !!! κι οσο μεγαλωνει τοσο τρελαινομαι ....

ειναι απιστευτο πως επικοινωνεις μαζι με το μωρο σου!!!!εγω τον καταλαβα πρωτη πρωτη φορα 15 βδομαδων αλλα δεν ημουν σιγουρη..ανατριχιασα οταν το ενιωσα πρωτη φορα αλλα 17 βδομαδων το επιβεβαιωσα απο τοτε τα λεγαμε συχνα χαχα!!!!

Απο όσο μπορώ να αντιληφθώ γιατί απο πείρα... πάσχουμε...:D!!! Θεωρώ λοιπόν οτι περίπου στην 14η με 15η εβδομάδα ενιωσα κάτι σαν ένα νεύρο που κάνει 'τικ'.... μέσα στη κοιλίτσα μου!!! Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω τη χαρά μου!!

Ακόμα και αν ηταν ιδέα μου οτι αυτό το σκιρτηματάκι ήταν το μωρο, με βοήθησε απιστευτα πολύ οταν λίγες μέρες μετά είδα λίγο ροζ αιματάκι... Φοβήθηκα πάρα πολύ ωστε ο γιατρος μου αναγκάστηκε να μου κάνει εισαγωγή μόνο κ μόνο για να με καθυσηχάσει οτι ολα ειναι μια χαρα.. Τότε ήταν που ξαναένιωσα αυτό που ίσως είναι το μωράκι μας... Λές κ ηθελε να μου πεί οτι ''να εδω είμαι'' :lol::lol::lol:

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png

καλημερα σε ολες...ειμαι στο τελος της 17ης εβδομαδας...ακουσα πρωτη φορα το μικρακι μου ακριβως πριν μια εβδομαδα την ωρα που οδηγουσα ηταν τοσο ωραιο συναισθημα που για πρωτη φορα απο την αρχη της εγκυμοσυνης εκλαψα...και γελουσα μαζι...το ενιωσα ξανα μετα απο μερικες ωρες και απο τοτε σχεδον τιποτα...δλδ πολυ μικρα που δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι αυτο!!ε απο τοτε λοιπον δεν μπορω να κοιμηθω απο το αγχος νομιζω οτι κατι εχει παθει το μωρακι μου ...οτι..ουτε να το λεω δεν θελω...ραντεβου με τη γιατρο μου εχω την αλλη πεμπτη ως τοτε πως περνανε οι μερες...help...:!:

Εμείς πρώτη φορά το νιώσαμε πριν 1,5 βδομάδα περίπου, δηλαδή στην 14η εβδομάδα. Πρώτα η γυναίκα μου ένιωσε 2-3 χτυπηματάκια χαμηλά στην κοιλιά, με φώναξε και ακούμπησα το χέρι μου και το ένιωσα κι εγώ και ένιωσα κι εγώ 1-2 χτυπηματάκια. Άλλη μία φορά νιώσαμε το μωράκι μας πριν 4 μέρες και από τότε τίποτα.:)

79uWp8.png

Καλημερα...

ειμαι οπως φαινεται στη 17η εβδομαδα και εδω και λιγες μερες νομιζω το νιωθω! Ειναι σαν ενα μικρο πονακι που "σκαει" και εξαπλωνεται στιγμιαια και μετα σταματαει.

Οι πιο εμπειρες τι λετε? Αυτό είναι ή το εντερο μου κανει κολπα και με μπερδευει?

Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Είμαι τώρα στην 17η εβδομάδα και εδώ και λίγες μέρες, αραιά και που, κανει ο μικρούλης και απο μια βουτιά! Στιγμιαία βέβαια και μετά ήρεμος και πάλι! Περιμένω πως και πως να τον ακούσω....

Καλησπέρα! Η πρώτη φορά ήταν στην 14η εβδομάδα... τέλεια αίσθηση, ακόμα θυμάμαι πόσο είχα ανατριχιάσει και συγκινηθεί...

0mthp3.png

Μεταξύ 19ης και 20ης,τον Αύγουστο.Ίσως να μου έδινε σημαδάκια και πιο νωρίς,αλλά επειδή είναι το πρώτο μου,δεν μπόρεσα να τα διακρίνω.θεωρούσα ότι είναι κινήσεις του εντέρου.Αλλά τη μέρα που το ένιωσα κανονικά,διέκρινα 3-4 "φτερουγίσματα" στο κάτω μέρος του αφαλού,οπότε εδώ είμαστε!!Σήμερα στην 33η εβδομάδα βολτάρει σε όλο το μήκος και το πλάτος,τι υπέροχη αίσθηση!!

SlD4p3.png

Εμάς πάλι μας το έκανε δώρο μια μέρα πριν τη γιορτή του άντρα μου και μπαμπά του στις 5 Δεκεμβρίου φέτος! Διένυα την 21η βδομάδα και είχα ανησυχήσει το ομολογώ διότι μέχρι τότε δεν είχα καταλάβει κάτι το ιδιαίτερο.. 6 Δεκέμβρη (ημέρα γιορτής του άντρα μου) είχαμε κανονίσει και τη β' επιπέδου... Φανταστική αίσθηση κορίτσια! Από τότε κάθε μέρα μας δίνει το παρόν κι εμείς χαζογελάμε συνέχεια!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Βρίσκομαι στην 21η εβδομάδα και παρόλο που άρχισα να νοιώθω τα γνωστά φτερουγιίσματα, νοιώθω και δυνατές κλωτσιές πολύ χαμηλά. Τις νοιώθω και στο χέρι μου όταν ακουμπάω εκείνο το σημείο. Αμφιβάλλω αν είναι κλωτσιές από τόσο νωρίς. Τί δύναμη να έχει τόσο μικρούλι?? Μάλλον είναι το έντερο, έτσι?

Στις 21/02/2012! Το θυμάμαι σαν χτες...ήμουν στην 18η εβδομάδα και ο άντρας μου έβαλε το χέρι του χαμηλά στην κοιλιά μου όταν ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα και κλώτσησε σε εκείνο το σημείο δύο φορές!:-D

8OgYp3.png

Alex-paula μάλλον το μωρό σας είναι!

Eγώ μόλις χτες στις 17 και 2 ένιωσα σαν να σπάει μια φούσκα μέσα στην κοιλιά μου. Μάλλον το έμβρυο πρέπει να είναι γιατί την έχω ξανακούσει αυτή την περιγραφή από μανούλες!

it's never too late to start all over again

Συγχαρητήρια Skybeam :D:D:DNai αυτό ήταν ακριβώς! Τοκ τοκ σου χτύπησε από μέσα καλή μου, δεν άκουσες? :D

Το πρωτοένιωσα 14η εβδομάδα, ξάπλα στον καναπέ, βλέπαμε τιβι. Απόλυτη ηρεμία, ξαφνικά νιώθω σα να...μου χτυπάνε από μέσα...τοκ τοκ. Ημουν σίγουρη ότι είναι το μωρό μου, κι ας χτυπιόταν ο γιατρός μου ότι ήταν πολύ νωρίς!

Μετά δεν το άκουγα συχνά και έσκαγααπό ανησυχία,

Τελικά και πιο μετά, όταν έκανε συχνή την παρυσία του, η αίσθηση ήταν ίδια. Είχα δίκιο εξαρχής, ήταν το μωρό μου!:D

Οκ μετά αλλάζει σιγά σιγά το νιώθεις αλλιώς.

To άλλο που θυμάμαι χαρακτηριστικά, πέρσυ τέτοια εποχή κάπου 5 μηνών έγγυος, την παραμονή της β-επιπέδου, κατέβασα γάλα...τα έκανα πάνω από τον φόβο μου (μεταφορικά).

κοιμόμουν σε φιλικ'ο σπίτι ΑΘήνα με τον ¨αντρα μου και ξαφνικά ξύπνησα μες τα υγρά στο στήθος. Το πρώτο που σκέφτηκα ότι απέβαλα! Παραμονή του ντόπλερ όλα αυτά...

Ευτυχώς ήξερα ότι το πρωτόγαλα είναι πορτοκαλί κάπως, αλλιώς δε θα είχα κοιμηθεί!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

to eniosa giro ston pempto mina alla ekino to kairo gia mia evdomada pou eixa trexamata me ton gamo mou eixa stamatisi na to niotho kai eixa fovithei.piga sto giatro kai mou eipe oti itan logou stress kai pragmati meta arxise kai pali na kouniete kai idios ta vradia.

14η εβδομάδα. Και κατάλαβα ότι ήταν το μωρό στην 15η, που ρώτησα την αδερφή μου και μου είπε το θρυλικό: "Αυτό που αισθάνεσαι είναι, αν είναι έντερο θα αεριστείς, αν όχι είναι το μωρό". 17η το αισθανόμουν και όρθια, και καθιστή.

Εγω παλι εκει που καθομουνα το βραδυ και εβλεπα τηλεοραση...ξαφνικα νιωθω ενα φτερουγισμα, σαν να πεταει στην κοιμια μου μεσα μια πεταλουδα και να με ακουμπαει με τα φτερα της.....αφου καταλαβα οτι ηταν το μωρο, με ειχε προειδεασει ο γιατρος....απο εκει και υστερα περιμενα ηρεμη επιτηδες μπας και το καταλαβω να κλωτσαει....τι υπεροχβη αισθηση.....και ενω περιμενεις με ακουμπισμενα τα χερια στην κοιλια....αυτο τιποτα....και μολις οας να σηκωθεις....να σου το ξαφνικα....να σου λεει...εεεεειιιιιι εδω ειμαι μανουλα!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα