Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τετράδυμα στον 1ο υπέρηχο!!!


Recommended Posts

Επιστημονικο επιτευγμα ειναι η εξωσωματικη γονιμοποιηση...οχι το παιδι που γεννιεται...

 

Η πρώτη μου κόρη είναι ένα τέτοιο "επίτευγμα". Πίστεψέ με, λοιπόν, ποτέ δεν θα υποτιμούσα ένα παιδί που γεννιέται μ' αυτόν τον τρόπο. Είναι όμως αποτέλεσμα τεχνολογίας. Δεν υπάρχει αμφιβολία ως προς αυτό και βέβαια (για μένα και πολλές άλλες μητέρες) αυτό δεν είναι καθόλου κακό.

Νομίζω όμως ότι ξεφύγαμε από το θέμα και ζητώ συγγνώμη για αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επιστημονικο επιτευγμα ειναι η εξωσωματικη γονιμοποιηση...οχι το παιδι που γεννιεται...

 

Αυτή είναι μια καθαρά προσωπική άποψη όμως, που είναι εύκολη γι' αυτόν που είναι έξω από το χορό και πιο σύνθετη γι' αυτόν που αντιμετωπίζει την κατάσταση...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Περί "επιστημονικών επιτευγμάτων"...

 

Είναι ένας τρόπος που έχω επιλέξει για να μην είμαι δεμένη συναισθηματικά με τα έμβρυα κατά τη διάρκεια του 1ου τριμήνου, καθώς οι πιθανότητες κάτι να μην πάει καλά είναι ιδιαίτερα αυξημένες... Ένας τρόπος για να προστατεύσω τον εαυτό μου από τις ψυχολογικές κακοτοπιές της διαδικασίας αυτής.

 

Ακόμη και την κόρη μου, που ήταν φυσική σύλληψη, στο πρώτο τρίμηνο επειδή είχα εκτεταμένη αποκόλληση και τίποτα δεν ήταν σίγουρο, την θεωρούσα απλά σαν ένα "πιθανό παιδί" και άρχισα να δένομαι μαζί της, να της μιλάω κλπ μετά την 12 εβδομάδα.

 

Είμαι δε σίγουρη ότι κι ο Μεγαλοδύναμος κάπως έτσι τα θεωρεί τα πράγματα, σύμφωνα με την στατιστική εξέλιξη της κάθε εγκυμοσύνης. (Αυξημένες αποβολές στις πρώτες εβδομάδες).

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...αν η εγκυμοσυνη ειναι νορμαλ και πας στο γιατρο και σου πουνε ολα οκ ...που ειναι το προβλημα???επιπλοκες την ωρα τις γεννας η κατι αλλο??ο αντρας σου πως το εχει παρει ολο αυτο...γιατι μου δινεις την αισθηση πως ολο αυτο το τραβας αποκλειστικα εσυ...ψυχολογικα εννοω..!!

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κρίστυ θυμήσου και τη γυναίκα στην Αμερική (εκείνη την τρελή που ήθελε να μοιάσει στη Τζολί) που γέννησε οκτάδυμα

Προφανώς εννοείς αυτήν:http://en.wikipedia.org/wiki/Nadya_Suleman

http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2126502/Octomom-Nadya-Suleman-admits-regrets-undergoing-IVF-treatment-octuplets.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να έχουμε όλοι ξαφνικά άποψη για πιο light Θέματα το καταλαβαίνω...

το να αποκτάμε όλοι άποψη για τόσο σοβαρά θέματα το θεωρώ ανόητο...

 

Η κοπέλα βρίσκεται πραγματικά σε δύσκολη θέση και ζήτησε βοήθεια από άλλες μαμάδες που πέρασαν τα ίδια ή γνωρίζουν σχετικές περιπτώσεις με τη δική της.

Τι σχέση έχει το τί θα έκανα εγώ στη θέση της ή τι νομίζω ότι πρέπει να κάνει (αυτό κι αν είναι κουλό!).

 

Cristy Μου πραγματικά στεναχωριέμαι που βλέπω ότι κάθεσαι και απαντάς και δικαιολογείσαι σε ανούσια ποστς. Δεν υπάρχει λόγος. Εϋχομαι να σου πάνε όοοοολα καλά και να σας έρουν όλα όπως επιθυμείτε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα...αν αναφερεσαι σε εμενα περι ανοητων ποστ και αποψεων...δεν εξεφρασα πουθενα την αποψη μου επι του τι θα κανει η κοπελα ουτε καν ειπα το τι θα εκανα εγω.Ουτε καν ασχοληθηκα με το τι θα αποφασισει.

Ειπα απλα οτι ο τροπος με τον οποιο γραφονται-εκφραζονται καποια πραγματα εμενα με ενοχλει...

 

Τωρα αν δεν επιτρεπεται να γραφουμε ελευθερα την αποψη μας παρακαλω οποια ανοιγει ενα θεμα να γραφει απο κατω και απο ποιες περιμενει απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...αν η εγκυμοσυνη ειναι νορμαλ και πας στο γιατρο και σου πουνε ολα οκ ...που ειναι το προβλημα???επιπλοκες την ωρα τις γεννας η κατι αλλο??ο αντρας σου πως το εχει παρει ολο αυτο...γιατι μου δινεις την αισθηση πως ολο αυτο το τραβας αποκλειστικα εσυ...ψυχολογικα εννοω..!!

 

Κοπέλα μου οκ, επιτέλους googlάρισε λίγο το θέμα "επιπλοκές & κίνδυνοι πολύδυμων κυήσεων"... Τα τετράδυμα κλπ μωράκια που παίζουν στα χαρούμενα βιντεάκια του youtube είναι απλά οι εξαιρέσεις του κανόνα ή η αίσια κατάληξη ενός πολύ πολύ δύσκολου κ επώδυνου αγώνα...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Annoula πολυ αμφιβάλω αν θα εβρισκε ευκολα γιατρο να την στηριξει στην αποφαση να τα κρατησει και τα 4.Εδω για τριδυμα και ψιλοκολλανε....βεβαια εξαρταται και απο τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω οποια ανοιγει ενα θεμα να γραφει απο κατω και απο ποιες περιμενει απαντηση...

 

Το πρώτο ποστ τελειώνει ως εξής....

 

Θα ήθελα ειλικρινά τις εμπειρίες σας, αν κάποια κοπέλα είχε αρχικά τετράδυμα και τελικά η εγκυμοσύνη της εξελίχθηκε ομαλά και κυρίως μετά από μείωση που συνέβη αυτόματα ή μετά από επιλογή...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Cristy, πραγματικά η θέση που βρίσκεσαι είναι πολύ δύσκολη και ελπίζω να βρεις κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη. Σε καταλαβαίνω που δε θες να καλλιεργήσεις μέσα σου καμία προσδοκία και που στο μυαλό σου το καλλιεργείς απλά ως μία κατάσταση που θέλει ψυχραιμία και ώριμη σκέψη για να εμπλακείς όσο λιγότερο γίνεται συναισθηματικά, για παν ενδεχόμενο. Και αυτό δεν είναι κυνισμός, είναι πρώτα απ'όλα προστασία της ψυχικής και σωματικής υγείας τόσο της δικής σου όσο και της οικογένειάς σου, ειδικά της πιτσιρίκας σου. Κι εγώ έτσι πιστεύω θα το αντιμετώπιζα (ίσως έχει να κάνει και με την ηλικία μας). Αν η γνώμη μου είναι επιθυμητή, γνωρίζοντας πάντα οτι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε, εγώ θα περίμενα λιγάκι (όχι πολύ) μιας και οι περισσότερες πιθανότητες είναι να γίνει αυτόματη μείωση. Δεν είμαι, όμως, ειδική επιστήμων στο πεδίο αυτό και δεν ξέρω τι συστήνουν οι γιατροί σε αυτές τις περιπτώσεις όσον αφορά το πότε θα πρέπει να γίνει η μείωση ώστε να δώσουν περιθώρια να λυθεί το θέμα από μόνο του αλλά και να μην διακινδυνεύσετε να χαθεί όλη η κύηση αν αργήσετε να επέμβετε. Είχα διαβάσει την πορεία σου σε άλλο τόπικ και πραγματικά σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν. Αν βρω κάποια άλλη σχετική μελέτη θα επανέλθω.

Και για όσους έχουν απορία για τους κινδύνους της πολύδυμης κύησης:

http://www.babycenter.com/0_pregnant-with-multiples-potential-complications_3584.bc

http://www.nytimes.com/1999/06/13/health/doctors-are-second-guessing-the-miracle-of-multiple-births.html?pagewanted=all&src=pm

Επεξεργάστηκαν by Engleza
Προσθήκη link
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ποστ τελειώνει ως εξής....

Όντως νομίζω οτι ξεφυγαμε.

Cristy ρώτησες καθολου στην ενοτητα για τις οικογενειες με διδυμα-τριδυμα;Όλο και κάποια κοπέλα θα είχε παρώμοια ιστορια με σενα να σου πει την εμπειρια της.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ποστ τελειώνει ως εξής....

 

 

Σε Υπέρ- ευχαριστώ για την κατανόηση και την υποστήριξη.

 

 

Cristy, πραγματικά η θέση που βρίσκεσαι είναι πολύ δύσκολη και ελπίζω να βρεις κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη. Σε καταλαβαίνω που δε θες να καλλιεργήσεις μέσα σου καμία προσδοκία και που στο μυαλό σου το καλλιεργείς απλά ως μία κατάσταση που θέλει ψυχραιμία και ώριμη σκέψη για να εμπλακείς όσο λιγότερο γίνεται συναισθηματικά, για παν ενδεχόμενο. Και αυτό δεν είναι κυνισμός, είναι πρώτα απ'όλα προστασία της ψυχικής και σωματικής υγείας τόσο της δικής σου όσο και της οικογένειάς σου, ειδικά της πιτσιρίκας σου. Κι εγώ έτσι πιστεύω θα το αντιμετώπιζα (ίσως έχει να κάνει και με την ηλικία μας). Αν η γνώμη μου είναι επιθυμητή, γνωρίζοντας πάντα οτι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε, εγώ θα περίμενα λιγάκι (όχι πολύ) μιας και οι περισσότερες πιθανότητες είναι να γίνει αυτόματη μείωση. Δεν είμαι, όμως, ειδική επιστήμων στο πεδίο αυτό και δεν ξέρω τι συστήνουν οι γιατροί σε αυτές τις περιπτώσεις όσον αφορά το πότε θα πρέπει να γίνει η μείωση ώστε να δώσουν περιθώρια να λυθεί το θέμα από μόνο του αλλά και να μην διακινδυνεύσετε να χαθεί όλη η κύηση αν αργήσετε να επέμβετε. Είχα διαβάσει την πορεία σου σε άλλο τόπικ και πραγματικά σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν. Αν βρω κάποια άλλη σχετική μελέτη θα επανέλθω.

 

 

Κι εγώ έχω αποφασίσει να περιμένω, απλά τώρα έχω χρόνο να μελετήσω τα υπάρχοντα εμπειρικά κ επιστημονικά δεδομένα, γιατί όταν έρθει η ώρα να πάρουμε τις κρίσιμες αποφάσεις μας, ο χρόνος θα τρέχει...

 

 

Όντως νομίζω οτι ξεφυγαμε.

Cristy ρώτησες καθολου στην ενοτητα για τις οικογενειες με διδυμα-τριδυμα;Όλο και κάποια κοπέλα θα είχε παρώμοια ιστορια με σενα να σου πει την εμπειρια της.

 

 

Αυτό ΔΕΝ το σκέφτηκα...

Σ΄ ευχαριστώ πολύ για την ιδέα...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου πω συγχαρητήρια για τα καλα νεα της εγκυμοσυνης σου, να σου ευχηθώ να πανε ολα καλα και να παρετε την καλυτερη αποφαση για σας. Θα ήθελα μονο να πω σε σενα και σε όσες ειπαν ή τελος παντων υπονόησαν το "γιατι να βάλεις 4". Θα μπορούσες να βάλεις 2 και στην πορεία να γινουν 4 δεν ξερω αν το εχεις σκευτει. Το λεω αυτο γιατι τον καιρο που ημουν στο νοσοκομειο ηταν μια κοπελα με τριδυμα η οποια ειχε βαλει 2 και το ενα χωρίστηκε και ετσι εγιναν 3. Η κοπελα τα κρατησε μεχρι οσο παει. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι σε καταλαβαινω εβαλες 4 με σκοπο να μηνει το 1 θα μπορουσες να βαλεις 2 και να γινουν 4 ποτε δεν ξερεις. Να εισαι καλα και να πανε ολα καλα ειναι μια δυσκολη αποφαση και πραγματικα δεν ξερω τι θα εκανα στη θεση σου αλλα το σιγουρο ειναι οτι μια μανα παντα εχει ενστικτο και διαλεγει το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου πω συγχαρητήρια για τα καλα νεα της εγκυμοσυνης σου, να σου ευχηθώ να πανε ολα καλα και να παρετε την καλυτερη αποφαση για σας. Θα ήθελα μονο να πω σε σενα και σε όσες ειπαν ή τελος παντων υπονόησαν το "γιατι να βάλεις 4". Θα μπορούσες να βάλεις 2 και στην πορεία να γινουν 4 δεν ξερω αν το εχεις σκευτει. Το λεω αυτο γιατι τον καιρο που ημουν στο νοσοκομειο ηταν μια κοπελα με τριδυμα η οποια ειχε βαλει 2 και το ενα χωρίστηκε και ετσι εγιναν 3. Η κοπελα τα κρατησε μεχρι οσο παει. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι σε καταλαβαινω εβαλες 4 με σκοπο να μηνει το 1 θα μπορουσες να βαλεις 2 και να γινουν 4 ποτε δεν ξερεις. Να εισαι καλα και να πανε ολα καλα ειναι μια δυσκολη αποφαση και πραγματικα δεν ξερω τι θα εκανα στη θεση σου αλλα το σιγουρο ειναι οτι μια μανα παντα εχει ενστικτο και διαλεγει το σωστο.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια συμπαράστασης.

Η πρακτική αυτή με τα 3 ή τα 4 εφαρμόζεται στην Ελλάδα κι από τη στιγμή που επιλέγουμε ένα συγκεκριμένο γιατρό που τον εμπιστευόμαστε, μάλλον θα συμφωνήσουμε με την πρότασή του. Αφού μένουμε εδώ δεν είναι εύκολο να κάνουμε πχ εξωσωματική στη Μ. Βρετανία... για πρακτικούς λόγους.

 

Είμαι πιο ψύχραιμη σήμερα, ίσως τα πράγματα να μην είναι τόσο τραγικά όσο φάνταζαν στην αρχή.

 

Ο σύζυγός μου είναι κι αυτός αρκετά προβληματισμένος, κρυφή του επιθυμία βέβαια θα ήταν να τα κρατάγαμε όλα εφόσον έπρεπε να επιλέξουμε... σε κάτι τέτοια είναι πολύ πιο ονειροπόλος από μένα... γι΄ αυτό αισθάνομαι ώρες ώρες ότι θα πρέπει να "γίνω λίγο κακιά" για να εφαρμοστεί η φωνή της λογικής.

 

Αύριο έχω πάλι υπέρηχο, να δούμε εξελίξεις...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο σύζυγός μου είναι κι αυτός αρκετά προβληματισμένος, κρυφή του επιθυμία βέβαια θα ήταν να τα κρατάγαμε όλα εφόσον έπρεπε να επιλέξουμε... σε κάτι τέτοια είναι πολύ πιο ονειροπόλος από μένα... γι΄ αυτό αισθάνομαι ώρες ώρες ότι θα πρέπει να "γίνω λίγο κακιά" για να εφαρμοστεί η φωνή της λογικής.

 

Αύριο έχω πάλι υπέρηχο, να δούμε εξελίξεις...

 

Είναι πολύ γλυκόοοοοοοοοοοοος!:D Είσαι τυχερή!

Εύχομαι αύριο τα καλύτερα για σένα!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Cristy καταρχήν θερμά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!Εύχομαι από την καρδιά μου να σου πάνε όλα κατ' ευχήν και να έχεις μια όμορφή εγκυμοσύνη και ένα, δύο, τρία ή και τέσσερα υγιή μωράκια!!!! Μην αγχώνεσαι, έχε πίστη και ίσως τα πράγματα πάρουν από μόνα τους το δρόμο τους. Και εγώ πριν 10 χρόνια έμεινα έγκυος απο εξωσωματική σε τρίδυμα. Αρχικά ενθουσιάστηκα. Όταν όμως 5 μέρες μετά το θετικό τεστ άρχισαν οι αιμοραγίες φοβήθηκα πολύ για την έκβαση της εγκυνοσύνης. Είπα ότι θα τα κρατήσω και ό,τι γίνει. Τελικά το ένα παλλινδρόμησε μόνο του και έτσι όλα πήγαν καλά. Μια άλλη φίλη μου με τετράδυμα και αυτή επέλεξε να τα μειώσει σε δίδυμα και όλα πήγαν περίφημα. Και έχω και άλλη φίλη με πενταδυμα!!!! που επίσης τα μείωσε σε δίδυμα και όλα πήγαν καλά! Και οι τρείς μας έχουμε σήμερα δίδυμα 10 ετών. Οπότε απλά σου εύχομαι υγιή μωράκια!!!!Έχε πίστη!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το θέμα από τη στιγμή που ανοίχτηκε.

Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα μόνο να ευχηθώ στον αυριανό υπέρηχο να ανακαλύψετε ότι η φύση αποφάσισε από μόνη της.

Εύχομαι Ο,ΤΙ και να γίνει Ο,ΤΙ κι αν αποφασίσετε σε 8 μήνες να γίνεις πάλι μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Cristy σε ποια εβδομάδα είσαι;

 

Αν βρισκόμουν στη θέση σου, θα ένιωθα πως δεν υπάρχει λάθος απόφαση.

 

Όταν γίνεσαι γονιός (ή προσπαθείς) κάνεις εξαρχής ότι καλύτερο για τα παιδιά. Προσωπικά, αν τα δεδομένα οδηγούν στο ότι η μείωση είναι η ενδεδειγμένη κίνηση, θα την έκανα, καθώς θα όφειλα να προσφέρω τις καλύτερες πιθανότητες για να φέρω στον κόσμο υγιέστατα παιδιά.

Για τον ίδιο λόγο αν τα δεδομένα με οδηγούσαν σε αμνιοπαρακέντηση θα προχωρούσα και σ' αυτή.

 

Δεν υπάρχει λάθος απόφαση, και είναι κρίμα και άδικο να μπαίνεις ή να σε βάζουν σε περίεργα τριπάκια.

Δεν είναι εύκολη απόφαση αλλά να ξέρεις ότι δεν μπορείς να κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Cristy καταρχήν θερμά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!Εύχομαι από την καρδιά μου να σου πάνε όλα κατ' ευχήν και να έχεις μια όμορφή εγκυμοσύνη και ένα, δύο, τρία ή και τέσσερα υγιή μωράκια!!!! Μην αγχώνεσαι, έχε πίστη και ίσως τα πράγματα πάρουν από μόνα τους το δρόμο τους. Και εγώ πριν 10 χρόνια έμεινα έγκυος απο εξωσωματική σε τρίδυμα. Αρχικά ενθουσιάστηκα. Όταν όμως 5 μέρες μετά το θετικό τεστ άρχισαν οι αιμοραγίες φοβήθηκα πολύ για την έκβαση της εγκυνοσύνης. Είπα ότι θα τα κρατήσω και ό,τι γίνει. Τελικά το ένα παλλινδρόμησε μόνο του και έτσι όλα πήγαν καλά. Μια άλλη φίλη μου με τετράδυμα και αυτή επέλεξε να τα μειώσει σε δίδυμα και όλα πήγαν περίφημα. Και έχω και άλλη φίλη με πενταδυμα!!!! που επίσης τα μείωσε σε δίδυμα και όλα πήγαν καλά! Και οι τρείς μας έχουμε σήμερα δίδυμα 10 ετών. Οπότε απλά σου εύχομαι υγιή μωράκια!!!!Έχε πίστη!

 

Να τα χαίρεστε τα παιδάκια σας όλες!!!

Αν έχεις την καλοσύνη μήπως μπορείς να μου στείλεις με πμ λεπτομέρειες για το σε ποιον γιατρό έγινε η μείωση, ποια εβδομάδα, με ποια κριτήρια, αν χρειάστηκε προληπτική πχ καθήλωση στο κρεβάτι κλπ?

 

 

Διαβάζω το θέμα από τη στιγμή που ανοίχτηκε.

Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα μόνο να ευχηθώ στον αυριανό υπέρηχο να ανακαλύψετε ότι η φύση αποφάσισε από μόνη της.

Εύχομαι Ο,ΤΙ και να γίνει Ο,ΤΙ κι αν αποφασίσετε σε 8 μήνες να γίνεις πάλι μανούλα!

 

Νάσαι καλά...

 

 

Cristy σε ποια εβδομάδα είσαι;

 

Αν βρισκόμουν στη θέση σου, θα ένιωθα πως δεν υπάρχει λάθος απόφαση.

 

Όταν γίνεσαι γονιός (ή προσπαθείς) κάνεις εξαρχής ότι καλύτερο για τα παιδιά. Προσωπικά, αν τα δεδομένα οδηγούν στο ότι η μείωση είναι η ενδεδειγμένη κίνηση, θα την έκανα, καθώς θα όφειλα να προσφέρω τις καλύτερες πιθανότητες για να φέρω στον κόσμο υγιέστατα παιδιά.

Για τον ίδιο λόγο αν τα δεδομένα με οδηγούσαν σε αμνιοπαρακέντηση θα προχωρούσα και σ' αυτή.

 

Δεν υπάρχει λάθος απόφαση, και είναι κρίμα και άδικο να μπαίνεις ή να σε βάζουν σε περίεργα τριπάκια.

Δεν είναι εύκολη απόφαση αλλά να ξέρεις ότι δεν μπορείς να κάνεις λάθος.

 

Είμαι 7 εβδομάδων ακριβώς.

Σε λίγες ώρες ακολουθεί ο 2ος υπέρηχος.

Είμαι απόλυτα εξοικειωμένη με τη διαδικασία της άμνιο ή της λήψης τροφοβλάστης (είχα κάνει και στην κόρη μου).

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στον υπέρηχο φαινόταν 3 έμβρυα με καρδούλες, οι δύο χτυπούσαν πολύ δυνατά, η 3η λίγο πιο αδύναμη και το αντίστοιχο εμβρυάκι λίιιγο πιο πίσω σε ανάπτυξη.

Ο τέταρτος σάκος κενός.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

η φύση, ο Θεός όπως θέλεις πές το προνοούν..να σου πάνε όλα καλά..και μην ακούς κανέναν που θα προσπαθήσει να σου δημιουργήσει ενοχές..παρακολουθώ το θέμα σου και με έχει αγγίξει πολύ αν και δεν είχα ποτέ παρόμοια εμπειρία..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στον υπέρηχο φαινόταν 3 έμβρυα με καρδούλες, οι δύο χτυπούσαν πολύ δυνατά, η 3η λίγο πιο αδύναμη και το αντίστοιχο εμβρυάκι λίιιγο πιο πίσω σε ανάπτυξη.

Ο τέταρτος σάκος κενός.

 

μπραβο, ολα καλα. ευχομαι τελικά να μη χρειαστει να παρεις δύσκολες και επωδυνες αποφασεις...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το θέμα από τη στιγμή που ανοίχτηκε.

Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα μόνο να ευχηθώ στον αυριανό υπέρηχο να ανακαλύψετε ότι η φύση αποφάσισε από μόνη της.

Εύχομαι Ο,ΤΙ και να γίνει Ο,ΤΙ κι αν αποφασίσετε σε 8 μήνες να γίνεις πάλι μανούλα!

 

πολύ καλή απάντηση αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω και εγώ. εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...