Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ χαμηλη χοριακή και εγκυμοσύνη, γίνεται?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Εχω πολύ αγωνία για την νυφη μου.

Πριν από δύο βδομάδεσ εκανε σπερματέγχυση και δυστυχόσ στισ 17/06 τισ ήρθε περίοδοσ (κανονικα έπρεπε να έρθει στισ 21/06). Για δύο μέρεσ είχε καφέ υγρά, την τρίτη μέρα αίμα κανονικα και την τέταρτη ελάχιστό αίμα. Επέιδη η περίοδοσ τησ ήταν περίεργη την παροτρίναμε να πάει να κάνει την έξέταση χοριακήσ. Στισ 18/06 η τιμή τησ ήταν 6, την επόμενη μέρα την ξανάκανε και ανέβηκε στο 8,6. Η μικροβιολόγοσ τησ είπε να πάει σε δύο μέρεσ να ξανακάνει για να δούμε αν ανέβει.

Υπάρχει καμία σασ που να ξέρει αν αυτέσ οι τιμέσ συμαίνουν κάτι θετικό ή όχι?

Εγώ προσπαθω να είμαι αισιόδοξη, τα παιδια προσπαθουν πολυ καιρο για μωράκι και δεν έρχεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα!

Εχω πολύ αγωνία για την νυφη μου.

Πριν από δύο βδομάδεσ εκανε σπερματέγχυση και δυστυχόσ στισ 17/06 τισ ήρθε περίοδοσ (κανονικα έπρεπε να έρθει στισ 21/06). Για δύο μέρεσ είχε καφέ υγρά, την τρίτη μέρα αίμα κανονικα και την τέταρτη ελάχιστό αίμα. Επέιδη η περίοδοσ τησ ήταν περίεργη την παροτρίναμε να πάει να κάνει την έξέταση χοριακήσ. Στισ 18/06 η τιμή τησ ήταν 6, την επόμενη μέρα την ξανάκανε και ανέβηκε στο 8,6. Η μικροβιολόγοσ τησ είπε να πάει σε δύο μέρεσ να ξανακάνει για να δούμε αν ανέβει.

Υπάρχει καμία σασ που να ξέρει αν αυτέσ οι τιμέσ συμαίνουν κάτι θετικό ή όχι?

Εγώ προσπαθω να είμαι αισιόδοξη, τα παιδια προσπαθουν πολυ καιρο για μωράκι και δεν έρχεται.

Καλή σου ημέρα!

Ελπίζω το καλύτερο για τον αδερφό σου και την νύφη σου!

Πάνω απο τις 3 μονάδες είναι σίγουρα θετικό....., παρόλα αυτά είναι πολυ χαμηλή η χοριακή της ακόμα για να βγούν συμπεράσματα. Και πολύ καλά είπε η μικροβιολόγος να πάει σε λίγες μέρες να ξανακάνει την εξέταση. Σέψου οτι κάθε 2 μέρες πρέπει να υπάρχει διπλασιασμός...

Καλύτερα να μιλήσει με τον γυναικολόγο της ώστε να της δώσει και την απαραίτητη αγωγή (filicine, utrogestan κτλ)

Μακάρι να πάνε όλα καλά....ίσως είναι απλά πολύ νωρίς,ίσως να είχεκαι καθυστερημένη σύλληψη. Βουρ στο γυναικολόγο λοιπόν και να ξανακάνει την εξέταση!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι κοριτσάκι μου να πάνε όλα ρολόϊ! Ξέρω τι είναι αυτή η αγωνία.

Η απάντηση μου είναι οτι "ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΤΑΙ"

Εγώ ξεκίνησα με χοριακή 13 στην 3η ημέρα της καθυστέρησης. Ο γιατρός είπε ότι άργησε να εμφυτευθεί. Σε 3 ημέρες ήταν κάπου 26 και την επόμενη εβδομάδα αν θυμάμαι καλά πάνω από 1000.

Οπότε να είναι αισιόδοξα τα παιδιά και με όλες μας τις ευχές να περιμένουν τα επόμενα αποτελέσματα!!!!! :-D:grin::-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, ευχαριστω πολυ που απαντησατε και μασ δωσατε κουραγιο.

Έκανε την χοριακή η νυφη μου σήμερα και αυτη ανέβηκε στο 20 απο 8,5 που ήταν προχθεσ.

Φοβάμαι να χαρώ!!!!! Μακάρι να είναι έγκυοσ και να κρατηθει το μωρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι κορίτσι, με το καλό!!!

Λένε οτι πρέπει να αυξάνεται 60% ανα 48 ώρες άρα καλά δεν είναι? τις καλύτερες ευχές μου!!!

Συγχαρητήρια και για την δική σου εγκυμοσύνη lucia!

Να έχεις μια υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη!:P

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον διπλασιάστηκε είναι σε καλό δρομο..Απλα΄ας μιλήσει με το γιατρό της να της δώσει και υποστηρικτική αγωγή αν πρέπει....φιλισιν κλπ..

Ευχομαι να είναι θετική η εκβαση. Πάντως μιλάμε για εγκυμοσύνη σίγουρα. :P:p:p

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν έχω καλά νέα. Χθέσ έκανε χοριακή η νύφη μου και αυτή έπεσε. Μαζί με τα αποτελέσματα έπεσε και αυτή. Πόσο την καταλαβαίνω.

Όλέσ μασ πρέπει να βρούμε δυνάμεισ και κουράγιο για την επόμενη προσπάθεια. Ευκολά το λές αλλά δεν το κάνεισ. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν έχω καλά νέα. Χθέσ έκανε χοριακή η νύφη μου και αυτή έπεσε. Μαζί με τα αποτελέσματα έπεσε και αυτή. Πόσο την καταλαβαίνω.

Όλέσ μασ πρέπει να βρούμε δυνάμεισ και κουράγιο για την επόμενη προσπάθεια. Ευκολά το λές αλλά δεν το κάνεισ. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ

Η ψυχολογία είναι το πιο σημαντικό τώρα που προσπαθεί για παιδάκι. Είναι απόλυτα λογικό να πέσει....πρέπει όμως σύντομα να καταφέρει να σηκωθεί.

Λυπάμαι πολύ κοριτσάκι.....:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, δεν έχω καλά νέα. Χθέσ έκανε χοριακή η νύφη μου και αυτή έπεσε. Μαζί με τα αποτελέσματα έπεσε και αυτή. Πόσο την καταλαβαίνω.

Όλέσ μασ πρέπει να βρούμε δυνάμεισ και κουράγιο για την επόμενη προσπάθεια. Ευκολά το λές αλλά δεν το κάνεισ. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ

 

Καλησπερα, η αληθεια ειναι οτι ηλπιζα να γραφω σε αλλο σαιτ αλλα δυστυχως και η δικη μου χοριακη, 14 ημερες μετα την εμβρυομεταφορα ηταν 42. πιστευω οτι πρεπει να ειναι βιοχημικη αλλα παντα υπαρχει μια μικρη ελπιδα μηπως γινει κατι και φερει την ανατροπη...

περυσι τετοια εποχη ειχα μια βιοχημικη, παλι με εξωσωματικη, 13η ημερα 89 χοριακη και μετα 2 ημερες 130 νομιζω και συνεχισε να ανεβαινει πολυ αργα και ο ιατρος μου ειπε να σταματησω τα χαπια.

πιστευα οτι αυτη τη φορα θα ημουν πιο τυχερη και θα πηγαιναν ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, η αληθεια ειναι οτι ηλπιζα να γραφω σε αλλο σαιτ αλλα δυστυχως και η δικη μου χοριακη, 14 ημερες μετα την εμβρυομεταφορα ηταν 42. πιστευω οτι πρεπει να ειναι βιοχημικη αλλα παντα υπαρχει μια μικρη ελπιδα μηπως γινει κατι και φερει την ανατροπη...

περυσι τετοια εποχη ειχα μια βιοχημικη, παλι με εξωσωματικη, 13η ημερα 89 χοριακη και μετα 2 ημερες 130 νομιζω και συνεχισε να ανεβαινει πολυ αργα και ο ιατρος μου ειπε να σταματησω τα χαπια.

πιστευα οτι αυτη τη φορα θα ημουν πιο τυχερη και θα πηγαιναν ολα καλα...

Λυπάμαι πολύ, δεν υπάρχουν πολλά που μπορεί να σου πεί κάποιος τέτοιες στιγμές.μην το βάζεις κάτω όμως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής γιατι εχω τρελαθεί απο αγωνία και στεναχώρια...

ΤΕΡ 30/05.

1η χοριακη 27/06 30,5

2η χοριακη 29/06 47,5.

Δυστηχως σε διαφορετικά εργαστήρια αλλα και πάλι αν ξεχάσω την πρώτη τιμη και η δεύτερη δεν ειναι πολυ χαμηλη?

Μου έδωσε utrogestan για λίγη βοηθεια αλλα εχω απογοητευτεί....παει για βιοχημικη λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής γιατι εχω τρελαθεί απο αγωνία και στεναχώρια...

ΤΕΡ 30/05.

1η χοριακη 27/06 30,5

2η χοριακη 29/06 47,5.

Δυστηχως σε διαφορετικά εργαστήρια αλλα και πάλι αν ξεχάσω την πρώτη τιμη και η δεύτερη δεν ειναι πολυ χαμηλη?

Μου έδωσε utrogestan για λίγη βοηθεια αλλα εχω απογοητευτεί....παει για βιοχημικη λέτε?

 

http://www.konstantinanousia.com/enkymosyne/hcg1

συμφωνα με αυτο το πινακακι, η πρωτη χοριακη σου ειναι στα φυσιολογικα ορια. Καθε εργαστηριο εχει ομως διαφορετικες φυσιολογικες τιμες. Τι σου ειπαν απο το μικροβιολογικο?

ExxSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την βρήκαν χαμηλη όπως και η γιατρος.

Ελπιζω στο οτι την εκανα σε 48 ώρες ενω σε κάποιες γυναίκες διπλασιάζεται σε 72 όπως ελπιζω πως η αυξηση πρέπει να ειναι απο 60% και πάνω και εχω 70+%...

Πήρα την γιατρο μου έδωσε utrogestan και Δευτέρα πάλι χοριακη...προσπαθω να ειμαι ήρεμη γιατι εχθές δεν μπορούσα να σταματήσω να κλαίω..

Ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα συμπτωματα όσον αφορα τις βιοχημικες η χειρότερα στις εξωμητριες κυησεις.Υπαρχουν κανονικούς τα συμπτωματα άραγε?

Σήμερα είχα την πρώτη ναυτια!τετοια ζαλαδα πρώτη φορα την χαρηκα:P

Ολο το Σπιτι γύρω γύρω γυρναγε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την βρήκαν χαμηλη όπως και η γιατρος.

Ελπιζω στο οτι την εκανα σε 48 ώρες ενω σε κάποιες γυναίκες διπλασιάζεται σε 72 όπως ελπιζω πως η αυξηση πρέπει να ειναι απο 60% και πάνω και εχω 70+%...

Πήρα την γιατρο μου έδωσε utrogestan και Δευτέρα πάλι χοριακη...προσπαθω να ειμαι ήρεμη γιατι εχθές δεν μπορούσα να σταματήσω να κλαίω..

Ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα συμπτωματα όσον αφορα τις βιοχημικες η χειρότερα στις εξωμητριες κυησεις.Υπαρχουν κανονικούς τα συμπτωματα άραγε?

Σήμερα είχα την πρώτη ναυτια!τετοια ζαλαδα πρώτη φορα την χαρηκα:P

Ολο το Σπιτι γύρω γύρω γυρναγε![/quote

 

καλως ηρθες στο κλαμπ της ναυτιας!!! Εχω διαβασει αρκετες περιπτωσεις κοριτσιων εδω μεσα που η χοριακη τους αργησε να παρει μπρος, επομενως κεφαλι ψηλα! Στις εξωμητριες εχω διαβασει οτι η χοριακη ειναι πολυ υψηλη, κι εμεις ειχαμε φοβηθει για εξωμητριο στην αρχη γιατι δεν ειχαμε δει σακο ενω ειχα υψηλη χοριακη αλλα ολα καλα. Οι βιοχημικες εχουν τα ιδια συμπτωματα με τις κανονικες φανταζομαι, απλα καποια στιγμη πεφτει η χοριακη. Μη τα σκεφτεσαι αυτα, εμπιστευσου το σωμα σου και προσπαθησε να εχεις καλη διαθεση και να κανεις θετικες σκεψεις!

ExxSp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

κοριτσια καλησπερα σημερα εκανα τεστ με 2 μερες καθυστερηση και βγηκε μια πολυ αχνη θετικη γραμμουλα εκανα και χοριακη και βγηκε 7 μοναδες μ ειπε να προσεχω να μν σηκωνω βαρη να ξεκουραζομαι και να παω την τεταρτη να ξανακανω χοριακη....εχει ξεκινησει καποια κοπελα την εγκυμοσυνη της με τετοια χοριακη??εχω αγχοθει πολυ και φοβαμαι καπος...:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελενακι μην ανησυχείς ειναι λίγο νωρίς γι'αυτο και η χοριακη σου ηταν χαμηλή. Θα ξανακάνεις σε λίγες μερες και θα δεις διάφορα. Επίσης να ξέρεις ότι η χοριακη σε μια φυσιολογική εξέλιξη διπλασιάζεται κάθε δυο με τρεις μερες μέχρι την 9η εβδομαδα περίπου. Οποτε θέλει παρακολούθηση. Όμως εσύ δε χρειάζεται να αγχώνεσαι ολα θα πάνε καλά!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελενακι μην ανησυχείς ειναι λίγο νωρίς γι'αυτο και η χοριακη σου ηταν χαμηλή. Θα ξανακάνεις σε λίγες μερες και θα δεις διάφορα. Επίσης να ξέρεις ότι η χοριακη σε μια φυσιολογική εξέλιξη διπλασιάζεται κάθε δυο με τρεις μερες μέχρι την 9η εβδομαδα περίπου. Οποτε θέλει παρακολούθηση. Όμως εσύ δε χρειάζεται να αγχώνεσαι ολα θα πάνε καλά!!!:lol::lol::lol:

 

μακαριι κοπελα μ εχω λιγα τσιμπηματακια μονο περιμενωω μεχρι την τεταρτη να ξανακανω χοριακη μ ειπε ο μικροβιολογος οτι μαλλον αργησε η συλληψη εγω φοβαμαιι ομως:(:(

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρα εγκυουλα ακόμα και άχνη που ηταν η γραμμούλα το τεστ θετικο! Όσον αφορά τη χοριακη αφου δεν ειναι 0 επιβεβαιώνει ότι κάτι υπάρχει. Μακάρι να πάνε ολα καλά σου ευχομαι σύντομα με μωράκι γλυκιά μου:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρα εγκυουλα ακόμα και άχνη που ηταν η γραμμούλα το τεστ θετικο! Όσον αφορά τη χοριακη αφου δεν ειναι 0 επιβεβαιώνει ότι κάτι υπάρχει. Μακάρι να πάνε ολα καλά σου ευχομαι σύντομα με μωράκι γλυκιά μου:lol::lol::lol:

 

λοιπον εκανα τη πρασκευη παλι χοριακη κ απο 7 που ηταν πηγε 59.7 σε 5 μερες τωρα αυτο ειναι καλο?ξερει καποια κοπελα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα τη πρασκευη παλι χοριακη κ απο 7 που ηταν πηγε 59.7 σε 5 μερες τωρα αυτο ειναι καλο?ξερει καποια κοπελα

 

Η χοριακη πρεπει να διπλασσιαζεται καθε 2 μερες!!Απ'οτι βλεπω η δικια σου παει πολυ καλα!!!Ισως να ηταν καθυστερημενη εμφυτευση....μιλησες με το γιατρο σου?Ποτε θα ξανακανεις χοριακη?

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακη πρεπει να διπλασσιαζεται καθε 2 μερες!!Απ'οτι βλεπω η δικια σου παει πολυ καλα!!!Ισως να ηταν καθυστερημενη εμφυτευση....μιλησες με το γιατρο σου?Ποτε θα ξανακανεις χοριακη?

 

ευχαριστωω πολυυ που μ απαντησες καταρχην :D μιλησα μαζι τ μ ειπε να παρω φιλισιν και την δευετρα να ξανακανω χοριακη οι μοναδες του φανηκαν καλες αλλα ο μικροβιολογος με φοβησε ειπε οτι μπορει να ειναι εξωμητριο και ειμαινα σκασω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωω πολυυ που μ απαντησες καταρχην :D μιλησα μαζι τ μ ειπε να παρω φιλισιν και την δευετρα να ξανακανω χοριακη οι μοναδες του φανηκαν καλες αλλα ο μικροβιολογος με φοβησε ειπε οτι μπορει να ειναι εξωμητριο και ειμαινα σκασω

Καταρχην,κοιτα να εισαι ηρεμη.....και θα δεις την Δευτερα....κανεις δεν ξερει το τι γινεται εκει μεσα(στην κοιλιτσα σου).... εκει μεσα ειναι ο μικροβιολογος και βλεπει??Θα δεις την Δευτερα το νουμερο της χοριακης σου και θα ξαναμιλησεις με τον γιατρο σου!!!Σου ευχομαι ενα τριψηφιο νουμερακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...