Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Beach party για τον 9χρονο γιό μου στο εξοχικό των παπούδων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Και μετά από αρκετούς μήνες (11 για την ακρίβεια) φτάνουν και τα γεννέθλια του μικρού μου.

Και αφού πέρυσι στην κόρη μου είχαμε κάνει πάρτυ spa, φέτος και σε αυτόν πρέπει να κάνω κάτι πρωτότυπο.

 

Και σκέφτηκα το beach party.... αλλά όχι σε θάλασσα..... αλλά στο οικόπεδο των παπούδων κοντά στο Ολυμπιακό χωριό στην Πάρνηθα.

Σε θάλασσα δεν θα το έκανα γιατί θα ήταν δύσκολο και για τους γονείς να ακολουθήσουν (ούτε εγώ δεν θα άφηνα τα παιδιά μου χωρίς την επίβλεψή μου να πάνε για μπάνιο) αλλά και για την οργάνωσή του. Ετσι σκέφτηκα το εξοχικό των γονιών μου. Εν τω μεταξύ λόγω της ημερομηνίας 23 Ιουλίου, θα λείπουν αρκετά παιδάκια, και θα πάρουμε μόνο τους πολύ καλούς του φίλους. Δηλαδή 4 αγοράκια και 3 κοριτσάκια μαζί με την κόρη μου (χωρίς τους γονείς τους γιατί θα τα μεταφέρουμε εμείς τα πιτσιρίκια την Κυριακή το πρωί στο εξοχικό).

 

Η ιδέα είναι η εξής : Εχουμε από πέρυσι μία φουσκωτή πισίνα με τσουλήθρα ακρετά μεγάλη (να φανταστείτε μέχρι εμένα έβαζαν πέρυσι να μπαίνω μέσα τα αθεόφοβα). Αυτές που δουλεύουν με ηλεκτρισμό και φουσκώνουν συνέχεια το μπαλόνι (σαν τα φουσκωτά στους παιδότοπους).

Θα τη φουσκώσω στο γκαράζ του οικοπέδου που είναι στην ευθεία του δρόμου, θα ανοίξω ομπρέλες θαλάσσης, στρωματάκια, κουβαδάκια και φτιαράκια, θα φέρω και δύο σακιά άμμο και θα ρίξω επάνω, γάζες να κρέμονται από την κληματαριά πάνω από το γκαράζ, τα πιτσιρίκια όλα με μαγιό, στα φαγητά οδοντογλυφίδες με ομπρελίτσες....

αυτά έχω σκεφτεί μέχρι τώρα. Είναι ακόμη και μια πρώτη ιδέα.

 

Τί λέτε και εσείς;;;;;

Πώς σας φαίνεται;;;;

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τέλειο..έχω πάει σε τέτοιο παιδ. πάρτυ με τεράστιες φουσκωτές πισίνες και το θυμάμαι ακόμη..μετά παίξαμε μπουγέλα και οι μεγαλοι και μπήκαμε με τα ρούχα στην πισίνα..χαμός ..θα μείνει αξέχαστο..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα συμπτωση...εψαχνα και εγω στο ιντερνετ με αυτο το θεμα...εμενα ο γιος μου θα γινει 4 τον Αυγουστο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν το κανω φετος η αργοτερα οταν ειναι πιο μεγαλος για να το ευχαριστηθουν περισσοτερο...

http://blog.hwtm.com/2010/09/preppy-beach-party/

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ήδη δύο αρκετά μεγάλες πισινούλες, όχι βέβαια για να κολυμπάνε μέσα κανονικά, αλλά για να βρέχονται και να κάνουν τσουλίθρα (η μία έχει δική της τσουλίθρα) θα είναι ότι πρέπει!!!!!

Ακόμη σκέφτομαι για την οργάνωση πως και τί θα κάνω.

Οι σύνδεσμοι που στείλατε έχουν πολύ ωραίες ιδέες. Θα δω πως και αν θα μπορέσω να συμπεριλάβω κάτι και στο δικό μας πάρτυ!!!

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε ήδη δύο αρκετά μεγάλες πισινούλες, όχι βέβαια για να κολυμπάνε μέσα κανονικά, αλλά για να βρέχονται και να κάνουν τσουλίθρα (η μία έχει δική της τσουλίθρα) θα είναι ότι πρέπει!!!!!

Ακόμη σκέφτομαι για την οργάνωση πως και τί θα κάνω.

Οι σύνδεσμοι που στείλατε έχουν πολύ ωραίες ιδέες. Θα δω πως και αν θα μπορέσω να συμπεριλάβω κάτι και στο δικό μας πάρτυ!!!

 

 

Προπαντός να μην αγχώνεσαι και όλα θα γίνουν , υγεία να έχουν τα παιδάκια και εσύ χρήματα , στα χρήματα να προσέξεις λιγουλάκι , όχι σπατάλες ο κόσμος θα πεινάσει κούκλα μου .

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως τα χρήματα είναι βασικός παράγοντας που μας καθοδηγεί. Όμως τις πισίνες τις είχαμε από περσινά και προπέρσινα δώρα, τα παρελκόμενα δεν νομίζω να μου στοιχίσουν πολύ, πολλά παιδάκια (λόγω και της ημερομηνίας αλλά και λόγω του ότι θα τα μεταφέρω εγώ) δεν θα έχουμε. Την τούρτα θα την φτιάξουμε μόνοι μας καθώς και τα φαγητά. Δεν θα το αφήσω να στοιχίζει πολλά χρήματα. Αυτός είναι και ο λόγος που το κάνω στο εξοχικό των παπούδων και όχι σε κάποιο παιδότοπο ή ενοικιαζόμενο χώρο.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω φωτογραφίες από ανάλογα πάρτυ και δεν βρίσκω και πολλά πράγματα.

Σκέφτομαι να βάλω γάζες ή κάτι ανάλογο σε σιέλ ύφασμα γύρω γύρω στο χώρο που θα βάλω την πισίνα και να το διακοσμήσω με κοχύλια ή αστερίες και ψαράκια. Σκέφτομαι..... σκέφτομαι.... ψάχνω..... σε λίγο θα το κάψω το μυαλό μου!!!

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μία εβδομάδα έχει μείνει ακόμη και εγώ λόγω δουλειάς ακόμη ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!! Νομίζω πως το ρητό που μου ταιριάζει είναι "τρεχάτε ποδαράκια μου!!!!!"

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθισα εχθές το βράδυ και "μάλλον" έβγαλα τη λίστα με τα φαγητά που θα φτιάξουμε.

hot dogs

κοτοπουλάκια μπουτάκια από το lidl με πικάντικη επικάλυψη που θα ψηθούν στο φούρνο

σουφλέ με πένες

τυρόπιτα "καταπληκτική" από τα χεράκια της μανούλας μου

λουκανοπιτάκια

ντοματίνια και αγγουράκια περασμένα σαν σουβλάκια

μπιφτεκάκια

πατάτες φούρνου

 

για την αρχή (επειδή τα πιτσιρίκια θα έρθουν νωρίς -πριν το μεσημέρι-) ποπ-κορν και πατατάκια μάλλον μέσα σε κουβαδάκια θαλάσσης

 

χυμούς

αναψυκτικά

μπύρες

 

τούρτα

ζελέδες μέσα σε ποτηράκια διάφανα πλαστικά χρωματισμένους με θαλασσί χρώμα (μιας και το πάρτυ μας είναι θαλασσινό)

 

Πώς σας φαίνονται; Επειδή θα έχω και μεγάλους, όχι πολλούς βέβαια, σας φαίνεται πολύ παιδικό το φαγητό;;;

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα θα πάω στους δικούς μου να ελέγξω, να μετρήσω, να οργανώσω την κατάσταση. Να οραματιστώ βρε παιδί μου!!!!! γιατί η επόμενη ευκαιρία μου θα είναι... στα γεννέθλια (χιχιχιχιχι)

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

τελειααααααα η προσκληση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μπορεις να μας πεις πως την εκανες????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν πολύ δύσκολο. Έψαξα και βρήκα στο ιντερνετ προσκλήσεις με θέμα beach party, βρήκα την εικόνα που μου άρεσε, την έσωσα και μετά την τύπωσα σε μέγεθος 10χ9 σε χαρτί κανσόν. Μετά το κειμενάκι το τύπωσα σε ριζόχαρτο και το έδεσα σε ρολάκι. Την εικόνα στο κανσόν (κομμένη στη διάσταση που είπα πριν) την πέρασα σε ξυλάκι από σουβλάκι και στην κάτω πλευρά για να μην φαίνεται άσχημη η τρύπα από το ξυλάκι, κόλησα ένα φιόγκο από χόρτο. Μετά έδεσα και το ρολάκι πάνω στο ξυλάκι και.... έτοιμο το προσκητήριο.

 

Χαίρομαι που σου άρεσε!

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγιναν και τα γεννέθλια του μικρού μου!!!

Τα πιτσιρίκια πέρασαν υπέροχα, το καταευχαριστήθηκαν, έπαιξαν, μούλιασαν στα νερά και στο τέλος, παίξαμε και όλοι μαζί ένα υπέροχο μπουγέλωμα και ησυχάσαμε!!! (όχι που δεν θα βρεχόμαστε και εμείς)

 

Χρόνια πολλά Γιωργή μου!!!!

 

pict0286a.th.jpg

 

pict0285a.th.jpg

 

img2076h.th.jpg

 

 

pict0287ay.th.jpg

 

 

img2042g.th.jpg

 

img2030a.th.jpg

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπραβο πολυ ωραια ολα!!!

Νομιζω πως δεν θα μεινει αξεχαστο μονο στα παιδια αλλα και σε εσενα!!!

Η καλυτερη ανταμοιβη βεβαια η χαρα του μικρου.

Και παλι ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα οργάνωσες όλα!Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...