Little Monkey

Μνημόνιο - με τι διαφωνούμε;

Recommended Posts

Εμεις βλεπεις φταιμε γιατι ψηφιζαμε κλεφτες και απατεωνες....ενω σε αλλες χωρες....στην Αμερικη ας πουμε....ειναι ολοι καθαροι και δεν κλεβουν ποτε....αλλο επιπεδο παιδι μου...;)

Για να δούμε... Στην Αμερική:

Wesley Snipes: φυλακή για χρέη στην εφορία

Nicholas Cage: διακανονισμός με την εφορία για χρέη, που τον άφησε σχεδόν ταπί και ψύχραιμο

Martha Stewart (η Βέφα της Αμερικής): κατ' οίκον φυλάκιση για insider trading

Rajat Gupta (πρώην director της Goldman): του απαγγέλθηκε ποινή φυλάκισης πολλών χρόνων προχτές για insider trading

Raj Rajaratnam (hedge-fund manager) κι αυτός φυλακή για insider trading...

Jon Corzine (πρώην director της goldman, πρώην κυβερνήτης του New Jersey): κατά 99% κι αυτός θα πάει μέσα για απάτη στην εταιρεία MF Global που έφτιαξε...

αυτά είναι μόνο μερικά παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό... υπάρχουν και πόσοι άλλοι πολιτικοί, γερουσιαστές, μεγάλα ονόματα του θεάματος και του αθλητισμού που έχουν πάει μέσα για απάτες εις βάρος του κράτους...

Θες να μου δώσεις μερικά αντίστοιχα παραδείγματα Ελλήνων που πραγματικά τιμωρήθηκαν για τα αδικήματα που διέπραξαν; Έτσι, για να περάσει ευχάριστα η ώρα μας... :D:D

Προσωπικά δεν είμαι αφελής να πιστεύω ότι υπάρχει μια χώρα στον κόσμο που κυβερνάται από αδιάφθορους και όλα είναι ρόδινα και αθώα... αλλά δεν είμαι και τόσο αφελής να κάθομαι να χάφτω αυτά που διαδίδουν οι ίδιοι άνθρωποι που με κορόιδευαν καταπρόσωπο όλα αυτά τα χρόνια, και εξακολουθούν να το κάνουν ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Διαφημίσεις

Το ότι οι κρίσεις διαφέρουν είναι το ζητούμενο?

Γιατί το άκουσα κι αυτό!!

Και άκουσα επίσης ότι ο Έλληνας ευθύνεται για την κρίση του, ενώ όλοι οι άλλοι όχι!!!!!

Βράζουμε στο ίδιο καζάνι όλοι, και όλοι δείχνουν τον Έλληνα.....

Τώρα τελευταία πήραν χαμπάρι όλοι ότι με τα μέτρα που έβαζαν θα σκότωναν την οικονομία, τώρα άρχισαν να μιλούν για ανάπτυξη......και παρόλα αυτά φταίει ο Έλληνας που έκανε το σκατό του παξιμάδι για να πληρώσει τα χαράτσια και τους φόρους που κανονικά άλλοι θα έπρεπε να πληρώνουν!!!!!!

Οι πλούσιοι και η εκκλησία!!!!!!!!!

Το ότι οι κρίσεις διαφέρουν δεν είναι το ζητούμενο, αλλά η ουσία του προβλήματος. Της Αμερικής η κρίση π.χ. ξεκίνησε από τη φούσκα των στεγαστικών. Από πίσω όμως, υπάρχει μια ολόκληρη οικονομία με πολλούς τομείς (βιομηχανία, υπηρεσίες, πολέμους κλπ :-D), που ακόμη κι όταν κατέρρευσε το τραπεζικό σύστημα μπόρεσε σιγά-σιγά και τσούκου-τσούκου να ανασυνταχτεί.

Της Ελλάδας η κρίση είναι πολύ βαθύτερη και έχει να κάνει με το πόσο κρατικοδίαιτη ήταν η οικονομία μας. Αυτό, σε συνδυασμό με τη σπατάλη του δημοσίου χρήματος, έφερε και το γκρέμισμα σε όλους τους τομείς. Όσο το δημόσιο έδινε, ήταν καλά. Τώρα που το δημόσιο δεν έχει να δώσει, τους παίρνει όλους η μπάλα. Λίγο ο διογκωμένος δημόσιος τομέας, λίγο που οι περισσότερες εταιρείες κοιτούσαν να κάνουν δουλειές με το δημόσιο κυρίως για να υπερτιμολογούν κλπ κλπ, κόπηκε η ρευστότητα στην αγορά, πάρτους όλους κάτω. Κι από πίσω δεν υπάρχει ένας τομέας της οικονομίας που να δουλεύει σωστά για να πεις ότι σε αυτόν θα στηριχτούμε και θα ορθοποδήσουμε.

Μετά, ΟΚ μπορείς να κόψεις τους μισθούς στον ιδιωτικό τομέα, με το σκεπτικό ότι θα γίνεις πιο ανταγωνιστικός για ξένες επενδύσεις. Πού να έρθει ο άλλος να επενδύσει, όταν ξέρει ότι θα πνιγεί στη γραφειοκρατία και στο "πηγαίνετε στο γραφείο 7 να σας βάλουν μια υπογραφή στο τάδε χαρτί, μετά στο γραφείο 3 για να σας βάλουν μια άλλη υπογραφή, κι αύριο με το καλό που θα ξεμπερδέψετε ελάτε πάλι εδώ να τα κοιτάξω κι εγώ τα χαρτιά, για να σας πω ότι σας λείπουν 5 σημαντικά πιστοποιητικά"... Δεν φτάνουν μόνο τα οικονομικά μέτρα δλδ για να πεις ότι θα πάρουμε μπρος, χρειάζεται αναδιάρθρωση... total recall χρειαζόμαστε :D

Δεν αναρωτιέσαι γιατί όλοι δείχνουν τέτοιο μένος για τον Έλληνα, κι όχι για τον Ιταλό ή τον Ισπανό ή τον Πορτογάλο, που κι αυτοί είναι οι αδύναμοι κρίκοι της ΕΕ; Μήπως γιατί εμείς τους κοροϊδεύουμε ακόμη και τώρα; Κάνε αναδιάρθρωση στο δημόσιο σου λένε, εσύ πας και προκηρύσσεις 20.000 νέες θέσεις την επόμενη μέρα. Είναι παράλογοι μετά που δεν μας παίρνουν στα σοβαρά;

Και το γιατί θα έπρεπε οι πλούσιοι (με τους οποίους ευτυχώς δεν έχω καμία σχέση :-D) και η εκκλησία να πληρώσουν τα σκάνδαλα και τις σπατάλες των πολιτικών, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω... είτε πλούσιος είτε φτωχός, το ίδιο σε κορόιδεψαν οι πολιτικοί... όσοι έχουν κάνει παρανομίες και πλούτισαν σαφώς και να τιμωρηθούν, αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος είναι καλύτερα οικονομικά από μένα πρέπει να πληρώσει και το μάρμαρο για τα ομόλογα του δημοσίου, ας πούμε...

Και το γιατί θα έπρεπε οι πλούσιοι (με τους οποίους ευτυχώς δεν έχω καμία σχέση :-D) και η εκκλησία να πληρώσουν τα σκάνδαλα και τις σπατάλες των πολιτικών, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω... είτε πλούσιος είτε φτωχός, το ίδιο σε κορόιδεψαν οι πολιτικοί... όσοι έχουν κάνει παρανομίες και πλούτισαν σαφώς και να τιμωρηθούν, αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος είναι καλύτερα οικονομικά από μένα πρέπει να πληρώσει και το μάρμαρο για τα ομόλογα του δημοσίου, ας πούμε...

Γιατί να μην πληρώσουν και αυτοί μια φορά το φόρο που τους αναλογεί; Και βέβαια όταν μιλάμε για πλούσιους δεν μιλάμε για αυτόν που έχει 2-3 διαμερίσματα, αλλά τον πολύ πλούσιο. Στο κάτω κάτω τα τρελά λεφτά δεν έγιναν με τον ιδρώτα του, αλλά τις περισσότερες φορές με αναλήψεις υπερτιμολογημένων έργων, μη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών στο ΙΚΑ, λάδωμα εφοριακών και μεταφορά κεφαλαίων σε οφσόρ, για να γλιτώσουν την εφορία.

Και βέβαια η εκκλησία πρέπει να πληρώσει το φόρο που της αναλογεί για την ακίνητή της περιουσία. Δεν μπορεί να βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό του συνταξιούχου των 500 ευρώ να βρει τα χρήματα και να μην τα απαιτούν από την εκκλησία; Πιστεύω εξάλλου ότι και η εκκλησία θέλει να απαλλάξει τον ταλαίπορο ελληνικό λαό όσο μπορεί από τα βασανά του και θα συνεισφέρει οικονομικά τα μέγιστα. Πάντα η εκκλησία μας ήταν κοντά στο ποίμνιο της και δεν θα το αφήσει και αυτή τη φορά στην τύχη του.

Το ότι οι κρίσεις διαφέρουν δεν είναι το ζητούμενο, αλλά η ουσία του προβλήματος. Της Αμερικής η κρίση π.χ. ξεκίνησε από τη φούσκα των στεγαστικών. Από πίσω όμως, υπάρχει μια ολόκληρη οικονομία με πολλούς τομείς (βιομηχανία, υπηρεσίες, πολέμους κλπ :-D), που ακόμη κι όταν κατέρρευσε το τραπεζικό σύστημα μπόρεσε σιγά-σιγά και τσούκου-τσούκου να ανασυνταχτεί.

Της Ελλάδας η κρίση είναι πολύ βαθύτερη και έχει να κάνει με το πόσο κρατικοδίαιτη ήταν η οικονομία μας. Αυτό, σε συνδυασμό με τη σπατάλη του δημοσίου χρήματος, έφερε και το γκρέμισμα σε όλους τους τομείς. Όσο το δημόσιο έδινε, ήταν καλά. Τώρα που το δημόσιο δεν έχει να δώσει, τους παίρνει όλους η μπάλα. Λίγο ο διογκωμένος δημόσιος τομέας, λίγο που οι περισσότερες εταιρείες κοιτούσαν να κάνουν δουλειές με το δημόσιο κυρίως για να υπερτιμολογούν κλπ κλπ, κόπηκε η ρευστότητα στην αγορά, πάρτους όλους κάτω. Κι από πίσω δεν υπάρχει ένας τομέας της οικονομίας που να δουλεύει σωστά για να πεις ότι σε αυτόν θα στηριχτούμε και θα ορθοποδήσουμε.

Μετά, ΟΚ μπορείς να κόψεις τους μισθούς στον ιδιωτικό τομέα, με το σκεπτικό ότι θα γίνεις πιο ανταγωνιστικός για ξένες επενδύσεις. Πού να έρθει ο άλλος να επενδύσει, όταν ξέρει ότι θα πνιγεί στη γραφειοκρατία και στο "πηγαίνετε στο γραφείο 7 να σας βάλουν μια υπογραφή στο τάδε χαρτί, μετά στο γραφείο 3 για να σας βάλουν μια άλλη υπογραφή, κι αύριο με το καλό που θα ξεμπερδέψετε ελάτε πάλι εδώ να τα κοιτάξω κι εγώ τα χαρτιά, για να σας πω ότι σας λείπουν 5 σημαντικά πιστοποιητικά"... Δεν φτάνουν μόνο τα οικονομικά μέτρα δλδ για να πεις ότι θα πάρουμε μπρος, χρειάζεται αναδιάρθρωση... total recall χρειαζόμαστε :D

Δεν αναρωτιέσαι γιατί όλοι δείχνουν τέτοιο μένος για τον Έλληνα, κι όχι για τον Ιταλό ή τον Ισπανό ή τον Πορτογάλο, που κι αυτοί είναι οι αδύναμοι κρίκοι της ΕΕ; Μήπως γιατί εμείς τους κοροϊδεύουμε ακόμη και τώρα; Κάνε αναδιάρθρωση στο δημόσιο σου λένε, εσύ πας και προκηρύσσεις 20.000 νέες θέσεις την επόμενη μέρα. Είναι παράλογοι μετά που δεν μας παίρνουν στα σοβαρά;

Όταν λέω οι πλούσιοι και η εκκλησία εννοώ απλά να φορολογηθούν κι αυτοί επιτέλους......εδώ συμβαίνουν τραγικά πράγματα...δίνουν οι φτωχοί και τη σκαπουλάρουν οι πλούσιοι..έχει ο άλλος βίλα, χτίζει κι ένα εκκλησάκι και δεν πληρώνει φόρους π.χ....κι αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα!.

να δίνει ο καθένας ανάλογα με το τι έχει!

Μη μαδάς εμένα άλλο που στέρεψα, ψάξε ποιος δεν τα δηλώνει και μάδα τον κανονικά!

Στα υπόλοιπα που γράφεις δεν έχεις κι άδικο και απλά δείχνει πόσο ανεπαρκείς κυβερνήσεις είχαμε!!

Για να δούμε... Στην Αμερική:

Wesley Snipes: φυλακή για χρέη στην εφορία

Nicholas Cage: διακανονισμός με την εφορία για χρέη, που τον άφησε σχεδόν ταπί και ψύχραιμο

Martha Stewart (η Βέφα της Αμερικής): κατ' οίκον φυλάκιση για insider trading

Rajat Gupta (πρώην director της Goldman): του απαγγέλθηκε ποινή φυλάκισης πολλών χρόνων προχτές για insider trading

Raj Rajaratnam (hedge-fund manager) κι αυτός φυλακή για insider trading...

Jon Corzine (πρώην director της goldman, πρώην κυβερνήτης του New Jersey): κατά 99% κι αυτός θα πάει μέσα για απάτη στην εταιρεία MF Global που έφτιαξε...

αυτά είναι μόνο μερικά παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό... υπάρχουν και πόσοι άλλοι πολιτικοί, γερουσιαστές, μεγάλα ονόματα του θεάματος και του αθλητισμού που έχουν πάει μέσα για απάτες εις βάρος του κράτους...

Θες να μου δώσεις μερικά αντίστοιχα παραδείγματα Ελλήνων που πραγματικά τιμωρήθηκαν για τα αδικήματα που διέπραξαν; Έτσι, για να περάσει ευχάριστα η ώρα μας... :D:D

Προσωπικά δεν είμαι αφελής να πιστεύω ότι υπάρχει μια χώρα στον κόσμο που κυβερνάται από αδιάφθορους και όλα είναι ρόδινα και αθώα... αλλά δεν είμαι και τόσο αφελής να κάθομαι να χάφτω αυτά που διαδίδουν οι ίδιοι άνθρωποι που με κορόιδευαν καταπρόσωπο όλα αυτά τα χρόνια, και εξακολουθούν να το κάνουν ;)

Θελεις να μου πεις οτι το μεγαλυτερο σκανδαλο στην Αμερικη ειναι τα χρεη του Νικολας Κειτζ? Τετοια ειναι τα ποσα που νομιζεις οτι φερνουν κρατη σε κριση? Τοτε δεν μιλαμε για το ιδιο πραγμα.

.

Η κριση στην Ελλαδα δεν ηταν βαθυτερη, την εκαναν βαθυτερη με τα μνημονια. Το 2008 ηταν παραδεισος εδω. Μεχρι τοτε ερεε και λιγο χρημα στην αγορα. Τωρα με την "κριση" που δημιουργηθηκε, με το να αυξανεις τους ανεργους και να μειωνεις τους μισθους, παγωσε και η αγορα γιατι ολα αυτα ειναι αλληλενδετα.

Με το νακοψεις τους μισθους σε οποιοδηποτε τομεα δεν γινεσαι πιο ανταγωνιστικος, αυτη η θεωρια εχει ξεπεραστει προ πολλου και δεν χρειαζεται αλλη αποδειξη απο αυτο που ζουμε σημερα-φαυλος κυκλος με μηδεν μισθους-δεν αγοραζουν-κλεινουν καταστηματα-δεν πληρωνουν φορους-δεν μπορουν να πληρωσουν μισθους.

Λες να ηταν τοσο ηλιθιοι που δεν το περιμεναν αυτο??

Οσο για τις αλλες χωρς που λες, περιμενε λιγο και θα δεις...

Γιατί να μην πληρώσουν και αυτοί μια φορά το φόρο που τους αναλογεί; Και βέβαια όταν μιλάμε για πλούσιους δεν μιλάμε για αυτόν που έχει 2-3 διαμερίσματα, αλλά τον πολύ πλούσιο. Στο κάτω κάτω τα τρελά λεφτά δεν έγιναν με τον ιδρώτα του, αλλά τις περισσότερες φορές με αναλήψεις υπερτιμολογημένων έργων, μη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών στο ΙΚΑ, λάδωμα εφοριακών και μεταφορά κεφαλαίων σε οφσόρ, για να γλιτώσουν την εφορία.

Όταν λέω οι πλούσιοι και η εκκλησία εννοώ απλά να φορολογηθούν κι αυτοί επιτέλους......εδώ συμβαίνουν τραγικά πράγματα...δίνουν οι φτωχοί και τη σκαπουλάρουν οι πλούσιοι..έχει ο άλλος βίλα, χτίζει κι ένα εκκλησάκι και δεν πληρώνει φόρους π.χ....κι αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα!.

Άρα πού διαφωνούμε ότι τα προβλήματά μας είναι εγγενή κακής πολιτικής και όχι του μνημονίου; ;)

Θελεις να μου πεις οτι το μεγαλυτερο σκανδαλο στην Αμερικη ειναι τα χρεη του Νικολας Κειτζ? Τετοια ειναι τα ποσα που νομιζεις οτι φερνουν κρατη σε κριση? Τοτε δεν μιλαμε για το ιδιο πραγμα.

Ας μην χαλάμε τις καρδιές μας για ταπεινά νούμερα, η ουσία του ερωτήματός μου είναι: ξέρεις πολλούς πολιτικούς ή διάσημους στην Ελλάδα που να τιμωρήθηκαν πραγματικά για χρέη προς το δημόσιο ή απάτες;

(Αν και βέβαια με τα νούμερα που μιλάμε αθροιστικά μόνο για αυτούς που ανέφερα εδώ στην Αμερική - που τους κοροϊδεύουμε και αμερικανάκια - θα βούλωναν τις τρύπες του ελλείμματος της Ελλάδας 2 φορές... Πολύ λαρτζ σε βρίσκω για να περιφρονάς μερικά δις δολάργια το χρόνο, μια χούφτα δεν τα λες σε καμία περίπτωση!)

Η κριση στην Ελλαδα δεν ηταν βαθυτερη, την εκαναν βαθυτερη με τα μνημονια. Το 2008 ηταν παραδεισος εδω. Μεχρι τοτε ερεε και λιγο χρημα στην αγορα.

Το 2008 ήμουν ακόμα στην Ελλάδα και ξέρω πραγματικά πόσο παράδεισος ήταν. Γι΄αυτό άλλωστε πήρα και την απόφαση να φύγω (για Αστραλία αρχικά, αλλά άλλαξαν τα πλάνα). Τα σημερινά, προσωπικά, δεν μου προκαλούν καμία έκπληξη, γιατί από τότε φαινόταν πού θα πάει το πράγμα...

Η κριση στην Ελλαδα δεν ηταν βαθυτερη, την εκαναν βαθυτερη με τα μνημονια. Το 2008 ηταν παραδεισος εδω. Μεχρι τοτε ερεε και λιγο χρημα στην αγορα. Τωρα με την "κριση" που δημιουργηθηκε, με το να αυξανεις τους ανεργους και να μειωνεις τους μισθους, παγωσε και η αγορα γιατι ολα αυτα ειναι αλληλενδετα.

Με το νακοψεις τους μισθους σε οποιοδηποτε τομεα δεν γινεσαι πιο ανταγωνιστικος, αυτη η θεωρια εχει ξεπεραστει προ πολλου και δεν χρειαζεται αλλη αποδειξη απο αυτο που ζουμε σημερα-φαυλος κυκλος με μηδεν μισθους-δεν αγοραζουν-κλεινουν καταστηματα-δεν πληρωνουν φορους-δεν μπορουν να πληρωσουν μισθους.

Λες να ηταν τοσο ηλιθιοι που δεν το περιμεναν αυτο??

Οσο για τις αλλες χωρς που λες, περιμενε λιγο και θα δεις...

Προσωπικά έλεγα μέχρι πριν λίγο καιρό "να βράσω τους οικονομολόγους" που δε σκέφτηκαν ότι έτσι θα έρθει μόνο ύφεση και λεφτά δε θα υπάρχουν για να εισπρακτούν φόροι.....ή "να κάψουν τα πτυχία τους οι φωστήρες που δεν μπορούν να δουν αυτό που βλέπει κι ένας μπακάλης"

Τώρα πια λέω......δεν μπορεί να ήταν τόοοοοοοοοοοσο ηλίθιοι....άλλα πράγματα έχουν στο μυαλό τους!

Άρα πού διαφωνούμε ότι τα προβλήματά μας είναι εγγενή κακής πολιτικής και όχι του μνημονίου; ;)

Κακής πολιτικής που ολοκληρώθηκε με τους φωστήρες που είδαν ότι η ύφεση θα λύσει τα όποια προβλήματα!!!!

Κάποια πράγματα ναι, συμφωνώ ότι θέλουν αλλαγή, αλλά αυτοί μας έβαλαν βαθύτερα στην ύφεση και στη φτώχεια με τα απάνθρωπα μέτρα!!

Και δεν χτυπήθηκε ακόμα το κακό...οι μόνοι που χτυπήθηκαν σα χταπόδια μέχρι τώρα ήταν οι μισθωτοί οι συνταξιούχοι και οι μικροεπαγγελματίες.

Τώρα που το διαπιστώνουν κι αυτοί επιτέλους ότι είναι σκληρά τα μέτρα και δε γίνεται έτσι να "προκόψουμε" να τους πούμε και μπράβο?

Ή να ξαναρχίσω να λέω ότι νύχτα τα πήραν τα διπλώματα?

Ή να συνεχίσω να σκέφτομαι πια πως επίτηδες μας οδήγησαν εδώ?

Έχω θέμα η έρμη!!

Διαφημίσεις

Μάλλον στην Αμερική δεν γνωρίζουν ότι η κρίση ξεκίνησε από την Αμερική και θα καταλήξει εκεί...ούτε ότι υπάρχει σε πάρα πολλα κράτη...μόνο στην Ελλάδα υπαρχει κρίση, που όλοι ασχολουνται με εμάς;

όλοι αυτοι, ταυτόχρονα, θυμήθηκαν ότι "χρωστανε" κι οτι η καλυτερη λύση ειναι τα μνημονια! Αλλου το πανε....ξυπνηστε...πριν ειναι αργα.

Ποσο συμφωνω μαζι σου.;)

Πιστεύεις ότι εδώ η ενημέρωση ήταν κατά του μνημονίου; Ισα ίσα. Η τρομολαγνεία των ΜΜΕ τις τελευταίες μέρες μας ειχε τσακίσει!

Διαφωνώ κάθετα στο ότι τα προβλήματά μας προκύπτουν από δικά μας λάθη. Σε ποια λάθη αναφέρεσαι; Δεν τους ψήφισα, δεν χρωστάω πουθενά, δεν έκανα ρουσφέτι ποτέ και δεν είμαι στα 5 άτομα που "τα έφαγαν" σε βίλες και σε σκάφη αναψυχής. Η δε χώρα μου δεν είναι η ΜΟΝΗ που χρωστάει, ούτε καν η ΠΡΩΤΗ στη λίστα.

Κι εννοειται οτι τα προβλήματά μας προκυπτουν απο το μνημονιο, εφοσον με το μνημονιο εφαρμοζονται ολα τα επαχθη μετρα!

Last but not least, το θέμα μας είναι τί αποτελέσματα θα έχει το μνημόνιο. Ε λοιπόν τα αποτελέσματα θα είναι

• απώλεια εθνικής κυριαρχιας
    • ξεπούλημα εθνικης περιουσίας
    • απόλυτη φτώχια για το λαό - ΟΛΟ το λαό, όχι τον ναρκωμανή στη γωνία που χρωστάει και της Μιχαλούς, αλλά όλοι, μορφωμένοι ή μη, ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, συνταξιούχοι...όλοι.

Αυτο το μελλον θέλεις για την Ελλάδα; Εγω ΟΧΙ.

Με καλύπτει απόλυτα αυτή η απάντηση και στην παραθέτω κι εγώ kinka γιατί δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Ας αφήσουμε το μνημόνιο και με αφορμή του ποστ σου να σε ρωτήσω κάποια πράγματα εγώ που δεν μένω στην Αγγλία και στην Αμερική..Είσαι ευχαριστημένη με τον τρόπο που ασκούνται οι εξουσίες στην χώρα μας? Δικαστική, νομοθετική , οικονομική κτλ?Θεωρείς ότι λειτουργησαν αξιοκρατικά? Και αν ναι τι γνωμη έχεις για το νησί των τυφλών (Ζάκυνθος) και τις συντάξεις που λαμβαναν διάφοροι χωρίς να δικαιούνται?

Εμένα προσωπικά με οργίζει αυτό το θέμα.Εμείς μπήκαμε στον χορό γιατί αν όχι εμείς προσωπικά ένα μεγάλο ποσοστό της κοινωνίας αυτής είναι βουτηγμένο στην παρανομία και στην λαμογιά.Μου κακοφαίνεται που πληρώνω τα φαρμακα μου γιατί ξέρω πως ένας συμπολίτης μου λαμβανε 3 συντάξεις και φυσικά οι 2 παράνομα.

Αν αθροίσεις ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΦΑΓΑΝ Ο ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ με την καμία δεν φτάνουν όσα έχουν φάει όλα τα λαμόγια-πολίτες αυτής της χώρας. Επέτρεπαν ή μάλλον ενθάρρυναν τις μικρής κλίμακας παρανομίες για να επιτρέπουμε ως κοινωνία να κάνουν αυτοί τις μεγάλες λαμογιές, τύπου λεφτά της Ολυμπιάδας...

Γιατί δεν πας τη συλλογιστική σου ένα βήμα πιο πέρα και να σκεφτείς γιατί αναγκαστήκαμε να υπογράψουμε το μνημόνιο; Μήπως γιατί το δημόσιο πλέον δεν είχε μία, μετά από τόσα σκάνδαλα και σπατάλες; Μήπως γιατί ούτως ή άλλως δεν είχαν λεφτά να πληρώσουν μισθούς και συντάξεις; Μήπως οι φαρμακευτικές είχαν σταματήσει εδώ και καιρό να προμηθεύουν τα νοσοκομεία με αναλώσιμα και φάρμακα, γιατί είχαν να πληρωθούν από τον καιρό της λάσπης; Μήπως αναγκαστήκαμε να πάμε στο ΔΝΤ γιατί κανένας πλέον δεν μας δάνειζε ούτε τον πυρετό του;

Όχι, ήμασταν ένα κράτος που ευημερούσε, αλλά τα μεθόδευσαν έτσι αυτοί οι κακοί ξένοι και μας επέβαλλαν το επαχθές μνημόνιο για να μας πάρουν τα νησιά μας και τα πετρέλαια του Αιγαίου... :rolleyes:

Μας δάνειζαν οι Ρώσοι και οι Κινέζοι με 1% αλλά οι δικοί μας δεν ήθελαν....Έχουν βγει αυτά, τουλάχιστον είχαν βγει τότε όλα στη δημοσιότητα και φώναζε η αντιπολίτευση αλλά πού....κώφευαν οι κυβερνώντες και γιατί;Γιατί ήθελαν να μας πάνε στο ΔΝΤ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για κάθε χώρα. Υπάρχουν χώρες στην ΕΕ πολύ πιο χρεωμένες από εμάς αλλά δεν έχω δει να θέλουν π.χ. να πάρουν τον Πύργο του Άιφελ από τη Γαλλία επειδή χρωστάει ή ένα κομμάτι της Κυανής Ακτής...Οι παράλογοι όροι του μνημονίου πρέπει να μας βάζουν όλες σε σκέψη, γιατί να θέλει ένας δανειστής να παραχωρήσεις την εθνική σου κυριαρχία ως όρο μη αποπληρωμής;Αυτό πρέπει να σε προβληματίσει ιδιαίτερα...Αν λοιπόν δεν ήθελαν τα εδάφη μας θα έβαζαν τέτοιους όρους στο μνημόνιο;Κι αν δεν μας ήθελαν χρεωμένους, όταν παίρναμε τα κοινοτικά πλαίσια στήριξης γιατί μας ανάγκαζε η Γερμανία να αγοράζουμε πυραύλους που κόστιζαν ακριβώς όσο τα λεφτά που παίρναμε, και μετά έπρεπε να δανειστούμε για να καλύψουμε αυτά τα χρήματα με αποτέλεσμα να βυθιζόμαστε όλο και πιο βαθιά;

Αν αθροίσεις ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΦΑΓΑΝ Ο ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ με την καμία δεν φτάνουν όσα έχουν φάει όλα τα λαμόγια-πολίτες αυτής της χώρας. Επέτρεπαν ή μάλλον ενθάρρυναν τις μικρής κλίμακας παρανομίες για να επιτρέπουμε ως κοινωνία να κάνουν αυτοί τις μεγάλες λαμογιές, τύπου λεφτά της Ολυμπιάδας...

Συγγνώμη κιόλας αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχεις παρακολουθήσει το θέμα αλλά το κόστος από τις μαιμού συντάξεις και επιδόματα έφτανε τα 2,5 δις .Δεν το λες και λίγο.Την Ελλάδα την κράτησαν όσο την κράτησαν στα πόδια της οι χαμηλομισθωτοί και οι έντιμοι αυτής της χώρας.Για τους υπολοιπους πολιτικούς και μη καλυτερα να μην ζουσαν εδώ.Δυστυχώς όμως αν συνεχίσουμε έτσι ακόμα και όλο το χρεός να μας χάριζαν και τα διπλά για μπονους θα ήταν θέμα χρόνου να πτωχευσουμε πάλι.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Διαφημίσεις

το κόστος από τις μαιμού συντάξεις και επιδόματα έφτανε τα 2,5 δις .Δεν το λες και λίγο.Την Ελλάδα την κράτησαν όσο την κράτησαν στα πόδια της οι χαμηλομισθωτοί και οι έντιμοι αυτής της χώρας.Για τους υπολοιπους πολιτικούς και μη καλυτερα να μην ζουσαν εδώ.Δυστυχώς όμως αν συνεχίσουμε έτσι ακόμα και όλο το χρεός να μας χάριζαν και τα διπλά για μπονους θα ήταν θέμα χρόνου να πτωχευσουμε πάλι.

Συμφωνω με αυτο! Ειναι ευκολο να τα ριχνουμε μονο στους πολιτικους ή στους κακους ξενους ή στο κακο μνημονιο... αλλα η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Υπαρχουν κακοι πολιτικοι,κακοι πολιτες,κακοι ξενοι και κακα μετρα στο μνημονιο. Χρειαζομαστε πολλες αλλαγες τοσο απο πλευρας μετρων οσο και απο πλευρας νοοτροπιας σε καποια θεματα. Αλλιως οτι και να κανουμε θα παει χαμμενο...

Απορώ με το σκεπτικό του θεματοθέτη...:shock: ... μνημόνιο = εξαθλίωση, υποδούλωση, υποθήκευση... τα άλλα που ρωτάς δεν τα καταλαβαίνω

τί πάει να πει με ποιά μέτρα συμφωνείτε και με ποιά όχι ?????????:shock: εξ ορισμού και μόνο το απορρίπτω και ο νοών νοείτω

Θα μπορούσες επίσης να σκεφτείς, πριν αναρωτηθείς, ότι αυτοί που ζουν έξω πολλές φορές έχουν πρόσβαση σε πιο "καθαρή" ενημέρωση, χωρίς την προπαγάνδα της μιας ή της άλλης πλευράς (και κυρίως την προπαγάνδα ότι φταίνε για όλα οι ξένοι και το μνημόνιο, που την καλλιέργησαν πολύ οι ίδιοι πολιτικοί που συνέβαλαν στην κατάσταση αυτή). Δεν θεωρώ τυχαίο ότι η πλειοψηφία των ομογενών εδώ μπορεί μέχρι πρόσφατα να συμπονούσε την Ελλάδα και να προσπαθούσε να βοηθήσει, αλλά πλέον όλοι πάνω-κάτω λένε ότι η κατάσταση αυτή είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει, και πρώτα πρέπει να αλλάξει νοοτροπία ο ίδιος ο Έλληνας.

Δεν αντεξα αν και προσπαθησα να κρατηθω.....αλλα ορισμενες φορες δεν....απλα δεν.......στο παραπανω κλαιμε απο γελια....στην Αμερικη 'καθαρη' ενημερωση?................ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αλλο ανεκδοτο?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Δεν αντεξα αν και προσπαθησα να κρατηθω.....αλλα ορισμενες φορες δεν....απλα δεν.......στο παραπανω κλαιμε απο γελια....στην Αμερικη 'καθαρη' ενημερωση?................ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αλλο ανεκδοτο?

Έχω κι ένα άλλο, πολύ καλό... είναι για πολλούς που νομίζουν ότι θα πουν εξυπνάδα, αλλά καταλήγουν να αποδεικνύουν την άγνοιά τους και το πόσο αναμασούν στερεότυπα, και μάλιστα για θέματα για τα οποία δεν έχουν καμία προσωπική εμπειρία ;)

Καλή η επίδειξη ανωτερότητας και δήθεν υπεράνω σε όλα τα θέματα που συμμετέχουμε, αλλά ακόμα καλύτερα πού και πού να μιλάμε και λίγο πιο εμπεριστατωμένα...

Κίνκα συγγνώμη κιόλας αλλά ο Μάικλ Μουρ έχει δείξει πολλάκις στα παγκοσμίου φήμης ντοκιμαντέρ του πόσο ανενημέρωτος είναι ο μέσος Αμερικάνος!Μπορεί εσύ που ζεις στη Νέα Υόρκη να συναντάς πιο σκεπτόμενους ανθρώπους αλλά μην μας πεις ότι ο Τεξανός ξέρει τι του γίνεται...Μιλάμε για ένα λαό που στέλνει τα παιδιά του στο Ιράκ και όπου αλλού θεωρεί η Αμερική ότι πρέπει να επέμβει (ήμαρτον) και το αποκαλούν ειρηνευτική αποστολή και καμαρώνουν κιόλας!

Συγγνώμη κιόλας αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχεις παρακολουθήσει το θέμα αλλά το κόστος από τις μαιμού συντάξεις και επιδόματα έφτανε τα 2,5 δις .Δεν το λες και λίγο.Την Ελλάδα την κράτησαν όσο την κράτησαν στα πόδια της οι χαμηλομισθωτοί και οι έντιμοι αυτής της χώρας.Για τους υπολοιπους πολιτικούς και μη καλυτερα να μην ζουσαν εδώ.Δυστυχώς όμως αν συνεχίσουμε έτσι ακόμα και όλο το χρεός να μας χάριζαν και τα διπλά για μπονους θα ήταν θέμα χρόνου να πτωχευσουμε πάλι.

Τίποτα δεν είναι τα 2,5 δισ.!Άμα αθροίσεις όλες τις μίζες από όλα τα δημόσια έργα θα ζαλιστείς...Αλλά αυτά δεν τα βγάζουν συνολικά, μόνο τις αγορές της Βικούλας μάθαμε (και μόνο για το 2006)...Επιμένω λοιπόν ότι οι πολιτικοί έχουν το 99% της ευθύνης, όχι μόνο γιατί λεηλάτησαν τα δημόσια ταμεία αλλά και γιατί ενθάρρυναν και απέκρυπταν τις λαμογιές πολύ μικρού ποσοστού των Ελλήνων, μέχρι που έπαψε να τους συμφέρει και τους ''κατέδωσαν'' στα ΜΜΕ...Και να σου πω και κάτι;Δεν είδα κανέναν φουκαρά που έπαιρνε μαϊμού σύνταξη να χτίζει βίλα!Οι πολιτικοί όμως που τα φάγανε έχουν χτίσει από 10!Από αυτό και μόνο μπορεί να αντιληφθεί κανείς πόσα παραπάνω έφαγαν, γιατί μη μου πεις ότι η κυρα-μαρίκα της γειτονιάς έχει εκατ. ευρώ σε offshore!

Τίποτα δεν είναι τα 2,5 δισ.!Άμα αθροίσεις όλες τις μίζες από όλα τα δημόσια έργα θα ζαλιστείς...Αλλά αυτά δεν τα βγάζουν συνολικά, μόνο τις αγορές της Βικούλας μάθαμε (και μόνο για το 2006)...Επιμένω λοιπόν ότι οι πολιτικοί έχουν το 99% της ευθύνης, όχι μόνο γιατί λεηλάτησαν τα δημόσια ταμεία αλλά και γιατί ενθάρρυναν και απέκρυπταν τις λαμογιές πολύ μικρού ποσοστού των Ελλήνων, μέχρι που έπαψε να τους συμφέρει και τους ''κατέδωσαν'' στα ΜΜΕ...Και να σου πω και κάτι;Δεν είδα κανέναν φουκαρά που έπαιρνε μαϊμού σύνταξη να χτίζει βίλα!Οι πολιτικοί όμως που τα φάγανε έχουν χτίσει από 10!Από αυτό και μόνο μπορεί να αντιληφθεί κανείς πόσα παραπάνω έφαγαν, γιατί μη μου πεις ότι η κυρα-μαρίκα της γειτονιάς έχει εκατ. ευρώ σε offshore!

Σιγουρα τίποτα δεν είναι τα 2,5 δις όταν ο ΕΟΠΠΥ έχει βαρέσει διάλυση και πας να πάρεις τα φαρμακα σου και δεν μπορείς.Παλι δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθησει το ζήτημα αλλά βρέθηκαν αρκετοι που δήλωναν άνεργοι ή χαμηλόμισθοι και στο εξωτερικό οι τραπεζίτες έπιναν σαμπανιες στο ονομα τους.Δεν κατηγορώ όλους τους πολίτες Χριστινάκι,αλλά ούτε το ποσοστό που αναφέρεις νομίζω ότι ειναι πολύ μικρό.Και το λαμόγιο που αναφέρεις μόνο φουκαράς δεν είναι...ζεί παρασιτικά και σε βάρος των υπολοίπων συμπολιτών του.Πρέπει να χτίσουν βιλάρες για να τους πούμε λαμόγια? Αν είναι δυνατόν..

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Σιγουρα τίποτα δεν είναι τα 2,5 δις όταν ο ΕΟΠΠΥ έχει βαρέσει διάλυση και πας να πάρεις τα φαρμακα σου και δεν μπορείς.Παλι δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθησει το ζήτημα αλλά βρέθηκαν αρκετοι που δήλωναν άνεργοι ή χαμηλόμισθοι και στο εξωτερικό οι τραπεζίτες έπιναν σαμπανιες στο ονομα τους.Δεν κατηγορώ όλους τους πολίτες Χριστινάκι,αλλά ούτε το ποσοστό που αναφέρεις νομίζω ότι ειναι πολύ μικρό.Και το λαμόγιο που αναφέρεις μόνο φουκαράς δεν είναι...ζεί παρασιτικά και σε βάρος των υπολοίπων συμπολιτών του.Πρέπει να χτίσουν βιλάρες για να τους πούμε λαμόγια? Αν είναι δυνατόν..

Ο ΕΟΠΠΥ δεν έχει λεφτά για φάρμακα λόγω των δομημένων ομολόγων που έπαιξαν στο χρηματιστήριο τα λαμόγια οι πολιτικοί μας!Δηλαδή έδινε ο κοσμάκης τα λεφτά του στο ΙΚΑ και αυτοί τα έπαιζαν, και όχι μόνο τα έπαιζαν, τα έχασαν κιόλας!Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι με μαϊμού σύνταξη των 500 ή ακόμα και των 1.000 ευρώ θα άνοιγαν σαμπάνιες οι τραπεζίτες του εξωτερικού τι να πω...Μπορεί στο σύνολο να σου φαίνονται πολλά (τίποτα δεν είναι μπροστά στης Ολυμπιάδας ας πούμε) αλλά ο καθένας μόνος του έπαιρνε μια ψωροσύνταξη, ίσα να επιβιώνει αξιοπρεπώς, όχι για χλιδές...Αν δέχεσαι δηλαδή ότι κανένας συνταξιούχος δεν ζει αξιοπρεπώς από τη σύνταξη του αν δεν έχει δικό του σπίτι (και πριν την κρίση, πόσω μάλλον τώρα)....Εκτός και αν θεωρείς σεβαστό το ποσό της σύνταξης ή του επιδόματος ανεργίας οπότε πάω πάσο...

Μας δάνειζαν οι Ρώσοι και οι Κινέζοι με 1% αλλά οι δικοί μας δεν ήθελαν....Έχουν βγει αυτά, τουλάχιστον είχαν βγει τότε όλα στη δημοσιότητα και φώναζε η αντιπολίτευση αλλά πού....κώφευαν οι κυβερνώντες και γιατί;Γιατί ήθελαν να μας πάνε στο ΔΝΤ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για κάθε χώρα. Υπάρχουν χώρες στην ΕΕ πολύ πιο χρεωμένες από εμάς αλλά δεν έχω δει να θέλουν π.χ. να πάρουν τον Πύργο του Άιφελ από τη Γαλλία επειδή χρωστάει ή ένα κομμάτι της Κυανής Ακτής...Οι παράλογοι όροι του μνημονίου πρέπει να μας βάζουν όλες σε σκέψη, γιατί να θέλει ένας δανειστής να παραχωρήσεις την εθνική σου κυριαρχία ως όρο μη αποπληρωμής;Αυτό πρέπει να σε προβληματίσει ιδιαίτερα...Αν λοιπόν δεν ήθελαν τα εδάφη μας θα έβαζαν τέτοιους όρους στο μνημόνιο;Κι αν δεν μας ήθελαν χρεωμένους, όταν παίρναμε τα κοινοτικά πλαίσια στήριξης γιατί μας ανάγκαζε η Γερμανία να αγοράζουμε πυραύλους που κόστιζαν ακριβώς όσο τα λεφτά που παίρναμε, και μετά έπρεπε να δανειστούμε για να καλύψουμε αυτά τα χρήματα με αποτέλεσμα να βυθιζόμαστε όλο και πιο βαθιά;

Εγώ συμφωνώ με αυτό.

Σίγουρα πρέπει να γίνουν αλλαγές. Αλλά γιατί να πρέπει να υπογράψουμε αυτά που υπογράψαμε; Μήπως γιατί είναι σίγουροι ότι δεν θα τα καταφέρουμε; Μήπως γιατί ψάχνουν για "επενδυτικές ευκαιρίες";

(στο λεπτό 6:06) αν και αξίζει να το δείτε όλο.

Μήπως γιατί για τον ίδιο λόγο δεν αφήνουν ούτε την Κύπρο να πάρει χρηματοδότηση από τη Ρωσία;

Δε λέω ότι πάντα και μόνο οι άλλοι φταίνε αλλά συγχωρέστε με ρε παιδιά όλο αυτό το σκηνικό μου κάνει λίγο θεωρία συνωμοσίας....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Ο ΕΟΠΠΥ δεν έχει λεφτά για φάρμακα λόγω των δομημένων ομολόγων που έπαιξαν στο χρηματιστήριο τα λαμόγια οι πολιτικοί μας!Δηλαδή έδινε ο κοσμάκης τα λεφτά του στο ΙΚΑ και αυτοί τα έπαιζαν, και όχι μόνο τα έπαιζαν, τα έχασαν κιόλας!Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι με μαϊμού σύνταξη των 500 ή ακόμα και των 1.000 ευρώ θα άνοιγαν σαμπάνιες οι τραπεζίτες του εξωτερικού τι να πω...Μπορεί στο σύνολο να σου φαίνονται πολλά (τίποτα δεν είναι μπροστά στης Ολυμπιάδας ας πούμε) αλλά ο καθένας μόνος του έπαιρνε μια ψωροσύνταξη, ίσα να επιβιώνει αξιοπρεπώς, όχι για χλιδές...Αν δέχεσαι δηλαδή ότι κανένας συνταξιούχος δεν ζει αξιοπρεπώς από τη σύνταξη του αν δεν έχει δικό του σπίτι (και πριν την κρίση, πόσω μάλλον τώρα)....Εκτός και αν θεωρείς σεβαστό το ποσό της σύνταξης ή του επιδόματος ανεργίας οπότε πάω πάσο...

Και στην Ολυμπιάδα τα φάγανε όμως και ιδιωτικές κατασκευαστικές...Ιδιωτικές ξανατονίζω.Μην το γυρνάς στην σύνταξη του ηλικιωμένου και το επίδομα του ανέργου γιατί δεν νομίζω να μίλησα για τις νομιμες συντάξεις και τα νόμιμα επιδόματα αλλά για εκείνα που δίνονταν παράνομα σε 400000 συμπολίτες μας.Αν για σένα η λαμογιά έχει όριο ποσού δικαιωμά σου να το πιστεύεις.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα