Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλαρχή σε κοριτσάκι 15μηνών


Recommended Posts

Την Παρασκευή που πήγαμε στη γιατρό για μια ίωση η γιατρός μου είπε ότι η μικρή έχει φουσκωμένο στηθάκι. Μου το είχε πει και η γιατρός μου και δεν είχα δώσει σημασία. Αυτή όμως μου είπε ότι αυτο μπορεί να σημαίνει πρώιμη ήβη. Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την Παρασκευή που πήγαμε στη γιατρό για μια ίωση η γιατρός μου είπε ότι η μικρή έχει φουσκωμένο στηθάκι. Μου το είχε πει και η γιατρός μου και δεν είχα δώσει σημασία. Αυτή όμως μου είπε ότι αυτο μπορεί να σημαίνει πρώιμη ήβη. Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία????

 

Η κόρη μου το χειμώνα είχε πρησμένο στηθάκι. Μου είχε πει ότι είναι κάτι συνηθισμένο αλλά αν και μετά από 3μηνο εξακολουθούσε να είναι πρησμένο θα κάναμε ορμονολογικές εξετάσεις (ευτυχώς δεν χρειάστηκε αφού στην τελευταία επίσκεψη ήταν φυσιολογικό). Επίσης τότε μου είχε πει να μην της βάζω sudocrem (που δεν της έβαζα όμως) και κάποιο αφρόλουτρο (δεν θυμάμαι ποιο) γιατί κάποιο από τα συστατικά τους μπορεί να επηρρεάσουν τις ορμόνες του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου το χειμώνα είχε πρησμένο στηθάκι. Μου είχε πει ότι είναι κάτι συνηθισμένο αλλά αν και μετά από 3μηνο εξακολουθούσε να είναι πρησμένο θα κάναμε ορμονολογικές εξετάσεις (ευτυχώς δεν χρειάστηκε αφού στην τελευταία επίσκεψη ήταν φυσιολογικό). Επίσης τότε μου είχε πει να μην της βάζω sudocrem (που δεν της έβαζα όμως) και κάποιο αφρόλουτρο (δεν θυμάμαι ποιο) γιατί κάποιο από τα συστατικά τους μπορεί να επηρρεάσουν τις ορμόνες του μωρού.

 

Πόσο ήταν το παιδάκι σου τότε? εγώ sudocream δεν της βάζω καθόλου. Αφρόλουτρο ένα φαρμακευτικό για ατοπική της βάζω. Αγχώθηκα πολύ με το όλο θέμα. Ελπίζω να μην είναι κάτι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήταν 2 ετών και 2 μηνών και εγώ είχα αγχωθεί αν και μου έλεγε ο άνθρωπος ότι είναι κάτι συνηθισμένο και μάλλον θα υποχωρήσει. Ευτυχώς το Πάσχα που την είδε δεν είχαμε πια θέμα και όλα ήταν φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τη θυμάμαι στην βάφτιση της περίπου 14-15 μηνών, να έχει αρκετά φουσκωμένο στήθος, όπως εξάλλου σχεδόν από τότε που γεννήθηκε, αλλά μετά υποχώρηση. Αργότερα σε ηλικία 4 κάναμε ορμονολογικές γιατί είχε πολλές τρίχες στην πλάτη της και όλα ήταν φυσιολογικά, γι' αυτό πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως τη θυμάμαι στην βάφτιση της περίπου 14-15 μηνών, να έχει αρκετά φουσκωμένο στήθος, όπως εξάλλου σχεδόν από τότε που γεννήθηκε, αλλά μετά υποχώρηση. Αργότερα σε ηλικία 4 κάναμε ορμονολογικές γιατί είχε πολλές τρίχες στην πλάτη της και όλα ήταν φυσιολογικά, γι' αυτό πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι.

 

Εμένα τώρα φούσκωσε, δεν το έχει από τη γέννηση. Ελπίζω κι εγώ να μην είναι κάτι. Έχουμε ραντεβού στην ενδοκρινολόγο την άλλη εβδομάδα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, η κορη μου 17 μηνων εχει παρουσιασει πρησμενο στηθακι εδω και 15 μερες χωρις επιπλεον συμπτωματα, δύο γιατροι μας ειπαν να το παρακολουθήσουμε προς το παρόν χωρις επιπλεον ψαξιμο. Μονο τις προγραμματισμένες αιματολογικές καναμε + ελεγχο θυροειδη οι οποίες βγηκαν φυσιολογικές. Βερα εσενα σε στειλανε κατευθειαν για επιπλεον εξετάσεις, είχες καμια εξέλιξη ή αποτέλεσμα?

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν η κόρη μου ήτανε 8 μηνών παρουσίασε αυτό που συζητάτε.

Ο παιδίατρος που την είδε μας είπε ότι είναι σημάδι πως ίσως αντιμετωπίσουμε θέμα αλλεργίας δερματικής κλπ. Πράγαμτι η κόρη μου 5ετών σήμερα αντιμετωπίζει ατοπική δερματίτιδα από 1 έτους. Αυτό θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

Όταν η κόρη μου ήτανε 8 μηνών παρουσίασε αυτό που συζητάτε.

Ο παιδίατρος που την είδε μας είπε ότι είναι σημάδι πως ίσως αντιμετωπίσουμε θέμα αλλεργίας δερματικής κλπ. Πράγαμτι η κόρη μου 5ετών σήμερα αντιμετωπίζει ατοπική δερματίτιδα από 1 έτους. Αυτό θυμάμαι

 

Tsitsiko ήταν επιφανειακο πρηξιμο ή εσωτερικό?της κορης μου είναι εσωτερικό δεν εχει να κανει με την επιδερμίδα.Η γιατρος μου ανεφερε την πρωιμη ήβη σαν ενδεχόμενο απλα μου ειπα οτι συνδυάζεται και με συγγενη συμπτώματα (τριχοφυία κλπ).Μου ειπε να το παρακολουθω απλα για λιγο καιρο αλλα ποιος ησυχάζει?

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ατοπική δερματίτιδα έχει κι εμένα αλλά δεν έχει αυτό κάποια σχέση με την ατοπική γιατί είναι πρησμένο στηθάκι από μέσα. Η παιδίατρος μου είπε απλή παρακολούθηση. Εγώ την πήγα στην ενδοκρινολόγο και μου έδωσε μια σειρά από εξετάσεις να κάνουμε. Δεν έχουν βγει ακόμα (μετά το καλοκαίρι) γιατί τις κάναμε στο φοβερό δημόσιο μας νοσοκομείο: το ΠΑΙΔΟΝ. Κάποιο πρόβλημα έχουν με τους αντιδραστήρες και θα αργήσουν οι ορμονικές. Θυροειδή απ' ότι είδα κι εγώ μας έχει γράψει και κάτι άλλες. Γενικά πάντως δε με άγχωσε. Μου είπε ότι πολλές φορές αυτό δεν είναι κάτι και φεύγει όπως ήρθε. Απλά πρέπει να το κοιτάξουμε να αποκλείσουμε κάποια πράγματα και να το παρακολουθούμε γενικά. Πάντως απ' ότι μου είπε ό,τι και ναναι διορθώνεται.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την Παρασκευή που πήγαμε στη γιατρό για μια ίωση η γιατρός μου είπε ότι η μικρή έχει φουσκωμένο στηθάκι. Μου το είχε πει και η γιατρός μου και δεν είχα δώσει σημασία. Αυτή όμως μου είπε ότι αυτο μπορεί να σημαίνει πρώιμη ήβη. Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία????

 

Η πρωιμη ηβη σε τόσο μικρες ηλικιες ειναι εξαιρετικα σπανια. Συνηθως αφορα μεγαλυτερα παιδια. Καλο ειναι ομως σε καθε υποψια να γινεται μια πρωτη εκτιμηση απο ειδικο γυναικολογο Παιδων με σκοπό τον προγραμματισμο ελεγχου του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

Βερα απ'οτι καταλαβαινω η δερματιτιδα δεν εχει σχεση ε?κι εγω θα περιμενω λιγο και αν δεν υποχωρησει θα παω σε ενδοκρινολόγο.Εχεις δει καθολου υποχωρηση αυτο το διαστημα?Σου εδωσε να κανεις και υπερήχο και ακτινογραφία μήπως?Απαράδεκτα τα νοσοκομεια και εχω ακουσει οτι ειναι ακριβές εξετασεις αλλα τι να κανεις.Ευχομαι να εχετε καλα αποτελέσματα, αν εχεις τη καλοσυνη ενημερωσε με αν εχεις κατι νεοτερο γιατι κι εγω εχω ανησυχήσει.

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βερα απ'οτι καταλαβαινω η δερματιτιδα δεν εχει σχεση ε?κι εγω θα περιμενω λιγο και αν δεν υποχωρησει θα παω σε ενδοκρινολόγο.Εχεις δει καθολου υποχωρηση αυτο το διαστημα?Σου εδωσε να κανεις και υπερήχο και ακτινογραφία μήπως?Απαράδεκτα τα νοσοκομεια και εχω ακουσει οτι ειναι ακριβές εξετασεις αλλα τι να κανεις.Ευχομαι να εχετε καλα αποτελέσματα, αν εχεις τη καλοσυνη ενημερωσε με αν εχεις κατι νεοτερο γιατι κι εγω εχω ανησυχήσει.

 

Όχι δεν έχει σχέση η δερματίτιδα. Δεν έχω δει υποχώρησδη όχι ... ούτε όμως και επιδείνωση. Δε μας έχει δώσει υπέρηχο και ακτινογραφία παρά μόνο αιματολογικές εξετάσεις. Φαντάζομαι θέλει να δει κάποιες ορμόνες πρώτα. Οι ορμονικές ήταν θυροειδής, προλακτίνη, οιστραδιόλη και καναδυο άλλες ορμόνες. Τώρα αν είναι ακριβές δεν ξέρω για΄τι τις έκανα με το ταμείο μου.

 

Γενικά θα σου έλεγα να μην ανησυχείς τόσο. Συνήθως είναι κάτι που υποχωρεί απ' ότι μου είπε η ενδοκρινολόγος. Θα σ' ενημερώσω πάντως (από Σεπτέμβριο βέβαια που θα έχω τα αποτελέσματα).

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικά θα σου έλεγα να μην ανησυχείς τόσο. Συνήθως είναι κάτι που υποχωρεί απ' ότι μου είπε η ενδοκρινολόγος. Θα σ' ενημερώσω πάντως (από Σεπτέμβριο βέβαια που θα έχω τα αποτελέσματα).

 

Σ'ευχαριστω πολύ, θα περιμενω νεα απο Σεπτεμβρη, μακαρι να μην ειναι τιποτα, ξερεις πρωτο παιδι ειναι και ολα με πανικοβάλουν!

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βέρα είχες τιποτα νεότερο για το κοριτσάκι σου μηπως?Εμενα παντως δεν εχει φυγει το πρηξιματάκι από τη μικρούλα μου, θα ελεγα οτι μαλλον εχει υποχωρήσει λίγο αλλα κι αυτό οχι με σιγουριά.Το βλεπω καθε μερα και μου χαλαει τη διάθεση.Σκεφτομαι μηπως να πω κι εγω στη παιδιατρο να με παραπεμψει σε ενδοκρινολόγο τωρα που θα παμε.Θα δουμε..:(

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάναμε εξετάσεις και βγήκαν καλές εκτός από την προλακτίνη της που βγήκε ανεβασμένη αλλά η ενδοκρινολόγος μου είπε να μην ανησυχώ κι ότι ανεβαίνει η προλακτίνη λόγω του άγχουν της αιμοληψίας. Θα πάω κι από εκεί να τα συζητήσουμε κι από κοντά και να την ξαναδεί βέβαια γιατί τα είπαμε τηλεφωνικώς τώρα το καλοκαίρι. Τώρα αν έχει υποχωρήσει ... δε νομίζω. Εκεί είναι το στηθάκι της ακόμα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε εξετάσεις και βγήκαν καλές εκτός από την προλακτίνη της που βγήκε ανεβασμένη αλλά η ενδοκρινολόγος μου είπε να μην ανησυχώ κι ότι ανεβαίνει η προλακτίνη λόγω του άγχουν της αιμοληψίας. Θα πάω κι από εκεί να τα συζητήσουμε κι από κοντά και να την ξαναδεί βέβαια γιατί τα είπαμε τηλεφωνικώς τώρα το καλοκαίρι. Τώρα αν έχει υποχωρήσει ... δε νομίζω. Εκεί είναι το στηθάκι της ακόμα.

 

 

Χαίρομαι που ειχατε καλα αποτελεσματα!!!Τωρα θα σου πει η γιατρος μαλλον αν πρεπει να κανεις κατι αλλο η μονο παρακολουθηση.Σκεφτομαι κι εγω να την παω οπως σου ειπα.Αν πατε στη γιατρο κι εχεις κανενα νεο ενημερωσε με σε παρακαλω!:)

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια και εγώ χτες παρατήρησα το ένα στηθάκι της μικρής μου 15 μηνών διογκωμένο σε σχέση με το άλλο που είναι τελείως επίπεδο και η θηλή της επίσης είναι πιο μεγάλη, πιο πρησμένη να το πώ? Μίλησα με την παιδίατρό μου αλλά μου είπε ότι θα το παρακολουθούμε, δεν θα κάνουμε προς το παρόν εξετάσεις, γιατί αυτό συνήθως φεύγει με το πέρασμα του χρόνου.

Εσάς τι έγινε με τα κοριτσάκια σας τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε στην ενδοκρινολόγο ξανά πριν λίγες μέρες και μας είπε οτι δε βλέπει κάτι πια. Εγώ δεν το καταλαβαίνω με σιγουριά γιατί είναι χοντρουλα κι έχει έτσι κι αλλιώς λιγο στηθακι.

 

Εσείς τι έγινε κοριτσια??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθουσαμε κι εμεις με τη παιδιατρο κ ειχαμε το νου μας για <συγγενη> συμπτωματα (τριχοφυια στις μασχαλιτσες κλπ).ευτυχως στους επομενους 2 μηνες ειχε μειωθει αισθητα κ στο 5μηνο περιπου υποχωρησε τελειως.Παντως ειναι αρκετα συνηθισμενο σ'αυτες τις ηλικιες, ειναι ορμονικη διαταραχη που οφειλεται στην αποτομη αναπτυξη και συνηθως απο μονο του δε σημαινει κατι και υποχωρει μετα απο μερικους μηνες.τωρα αν δεν αντεχεις να περιμενεις η θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο μπορεις να απευθυνθεις σε παιδοενδοκρινολογο ο οποιος θα σε καθοδηγησει γιατο πως πρεπει να κινηθεις. Μη στενοχωριεσαι παντως συνηθως δεν ειναι τιποτα απο μονο του.

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Στα δικά σας παιδάκια ήταν μόνο στο ένα στηθάκι ή και στα δύο?

Η παιδίατρος μου είπε ότι παλιά το έψαχνε πάρα πολύ αυτό το ζήτημα, φόρτωνε τα παιδάκια με εξετάσεις αλλά ποτέ τίποτα δεν αποδείχτηκε και πέρναγε με το πέρασμα του χρόνου. Για αυτό και μου συστήνει να περιμένουμε να δούμε πώς θα εξελιχθεί, μην ταλαιπωρήσω άδικα το παιδί.

Ξέρετε αν φταίει που έκανα ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη μου λόγω διαβήτη κύησης? Η μήπως επειδή έπαιρνα αντισυλληπτικά πριν την εγκυμοσύνη?

Γενικά από την εμπειρία σας, τι πρέπει να προσέξω? Αυτα που λέτε τα συγγενή συμπτώματα, είναι της πρώιμης ήβης?

Επίσης έχω και εγώ θυρεοειδή και παίρνω χαπάκι, παίζει ρόλο και αυτό μήπως?

Πάντως από ότι κατάλαβα στα μωράκια σας πέρασε αυτό το θεματάκι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Στα δικά σας παιδάκια ήταν μόνο στο ένα στηθάκι ή και στα δύο?

Η παιδίατρος μου είπε ότι παλιά το έψαχνε πάρα πολύ αυτό το ζήτημα, φόρτωνε τα παιδάκια με εξετάσεις αλλά ποτέ τίποτα δεν αποδείχτηκε και πέρναγε με το πέρασμα του χρόνου. Για αυτό και μου συστήνει να περιμένουμε να δούμε πώς θα εξελιχθεί, μην ταλαιπωρήσω άδικα το παιδί.

Ξέρετε αν φταίει που έκανα ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη μου λόγω διαβήτη κύησης? Η μήπως επειδή έπαιρνα αντισυλληπτικά πριν την εγκυμοσύνη?

Γενικά από την εμπειρία σας, τι πρέπει να προσέξω? Αυτα που λέτε τα συγγενή συμπτώματα, είναι της πρώιμης ήβης?

Επίσης έχω και εγώ θυρεοειδή και παίρνω χαπάκι, παίζει ρόλο και αυτό μήπως?

Πάντως από ότι κατάλαβα στα μωράκια σας πέρασε αυτό το θεματάκι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Στη δικια μου ηταν στο ενα μονο στηθακι της αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που ηταν κ τα δυο κ παλι δεν ηταν κατι.ναι για τα συγγενη συμπτωματα εννοω της πρωιμης ηβης αλλα οπως απαντησε κ ο γιατρος παραπανω ειναι εξαιρετικα σπανιο σε τοσο μικρες ηλικιες.μη μπαινεις στη διαδικασια του τι φταιει,αν δεν ειναι τιποτα,οπως κ στη δικη μας περιπτωση,δεν φταιει κ τιποτα,εγω ειχα ακουσει για τη sudocream ας πουμε κ την εκοψα,αλλα τη χρησιμοποιουν ποσες μαμαδες χωρις να επειρεαζονται τα παιδακια τους οποτε ουτε αυτο πιστευω εφταιγε.ειναι αυτο που σου ειπα ορμονικη διαταραχη που πιθανον οφειλεται ατην αποτομη αναπτυξη.κανε λιγο υπομονη αν θελεις οπως σου ειπε κ η γιατρος σου κ μετα ψαξτο περαιτερο,κι εγω αυτο εκανα κ τελικα υποχωρησε τελειως απο μονο του

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα. Δεν ξέρω αν κάποια παρακολουθεί πλέον αυτήν τη σελίδα, αλλά γράφω για να μην κοιτάζω όλη μέρα την οθόνη με απόγνωση.

Το κοριτσάκι μου είναι 4 ετών. Η γιατρός μας είπε ότι μάλλον έχει πρώιμη θηλαρχή. Δεν έχει άλλα συμπτώματα, ο υπέρηχος των εσωτερικών οργάνων έδειξε ότι όλα είναι φυσιολογικά και η ακτινογραφία οστικής ηλικίας ότι ελαφρώς υπολείπεται (3,6 ετών). Τώρα πρέπει να επισκεφθούμε παιδοενδοκρινολόγο. Έχοντας διαβάσει τα μηνύματά σας, ξέρω πως όλες καταλαβαίνετε πώς νιώθω. Έχει αντιμετωπίσει κάποια κάτι αντίστοιχο σε αυτήν την ηλικία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Δεν ξέρω αν κάποια παρακολουθεί πλέον αυτήν τη σελίδα, αλλά γράφω για να μην κοιτάζω όλη μέρα την οθόνη με απόγνωση.

Το κοριτσάκι μου είναι 4 ετών. Η γιατρός μας είπε ότι μάλλον έχει πρώιμη θηλαρχή. Δεν έχει άλλα συμπτώματα, ο υπέρηχος των εσωτερικών οργάνων έδειξε ότι όλα είναι φυσιολογικά και η ακτινογραφία οστικής ηλικίας ότι ελαφρώς υπολείπεται (3,6 ετών). Τώρα πρέπει να επισκεφθούμε παιδοενδοκρινολόγο. Έχοντας διαβάσει τα μηνύματά σας, ξέρω πως όλες καταλαβαίνετε πώς νιώθω. Έχει αντιμετωπίσει κάποια κάτι αντίστοιχο σε αυτήν την ηλικία;

 

Ευχαριστώ

 

Απο τη στιγμη που η οστικη ηλικια ειναι μικροτερη απο την ημερολογιακη ηλικια, η πιθανοτητα της πρωιμης ηβης απομακρυνεται. Μηπως ειναι λιγο βιαστικη αυτη η διαγνωση? Επισης, σε αυτη την ηλικια πολυ σπανια ξεκινα πρωιμη ηβη... Μπορειτε να κανετε και ορμονικες εξετασεις για να επιβεβαιωσετε αν εχει ή δεν εχει. Μπορειτε να πατε σε καποιο Παιδογυναικολογο ή Παιδοενδοκρινολόγο, αλλά πιστευω οτι οι πιθανοτητες για μια τετοια διαγνωση ειναι μαλλον μειοψηφια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας. Έχω κλείσει να πάω και για ορμονολογικές. Έχω "φρικάρει" όμως με όλα αυτά που διαβάζω. Μπορεί αυτό το φούσκωμα στα "μεμέ" της να είναι μεμονωμένο και να υποχωρήσει; Να μην προέρχεται δηλαδή από κάτι άλλο; Κάποιο άλλο σύμπτωμα δεν έχει εκτός από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...